A1 g o m o o n Hieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VUanderen, No. 3993 Donderdagc 8 November 1900. Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaar^ang. De vervulde Vloek. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F HITjFlLETOK Provinciale Staten van Zeeland. TER 5EIIZE5SCHE CODRMT. A B 0 N N E M ENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit Mad veraehijnt jinawlat:-, noeusdug- en Vrijilayavond, nitgezonilerd op Feentdagen, bij de Finna P. J. V il OK IAXPK te Ter Vi-n/en. Langzamerhand komt men in Engeland tot het besluit, dat Boberts wel Bloemfontein en Pre toria bezet heeft, maar dat daarmee op zich zelf nog niet veel gewonnen is. Kolonel Hanna, een bekend militair deskundige, keurt in de revue, de /Speaker", het beleid van Roberts zelfs zeer af, betoogend, dat deze de vaste regels van den oorlog heeft voorbijgezien. Hij heeft dezelfde fouten begaan als Jozef Bonaparte in Spanje beging, en die door keizer Napoleon zoo streng gegispt werden. Hij heeft door een geforceerden marsch den schijn van een overwinniug verkregen, maar achter zich heeft hij een hem vijandig land gelaten. Om zijn verbindingslijn te beschermen is hij gedwongen op te treden met een strengheid, die een betere strateeg had kunnen vermijden. Een opperbevelhebber, die de regels van den oorlog gevolgd had, zou het niet noodig geoor- deeld hebben de betreurenswaardige vernielingen van de bijzondere eigendommen te plegen, die de Britsche bezetting van Transvaal en den Vrijstaat hebben gekenmerkt. De politieke gevolgen van dit stelsel zullen noodzakelijkerwijs allernadeeligst zijn, besluit Hanna. De //Investor Review" wijst op een nog tast- baarder gevolg van den oorlogom de kosten te betalen zal de inkomstenbelasting van 3,2 pCt. verhoogd moeten worden tot 7,2 pCt. lntusschen moeten we ons van den invloed van dergelijke klachten niet te veel voorstellen het kan en zal waarschijnlijk nog geruimen tijd (duren v66r de meerderheid van het Engelsche volk tot de overtuiging komt, dat het niet best gaat met den oorlog. De bijna 50,000 slacht- offers van deze misdaad zullen wel tot het dubbele moeten aangegroeid zijn, vdor het imperialisme zijn populariteit verliest. Het nieuws uit Zuid-Afrika is al van denzelfden aard als de vorige dageu, maar 't is merkwaardig zooals de berichtgevers een nederlaag weten in te kleeden. Zoo b. v. het telegram uit Kaapstad. Generaal Smith Dorrien is er blijkbaar niet in geslaagd de Boeren te verrassenziju rnannen waren op, toen het lager der Boeren bereikt was en deze werden vervolgers en vielen stoutmoedig op de uitgeputte Engelschen aan. Toch waren de yzware" verliezen aan den kant der Boeren. Wie gelooft dat nu Te Aliwal-Noord was men bang dat de Boeren Zastron zouden bedreigen, dat maar een kleine Naar het Duiisch. 17) Vast besloten sloeg zij het pad in naar de zee. Halverwege kwam zij aan een overhangeude rots, die een voorsprong vormde eu bescherming bood tegen regen en wind. Daar ging ze zitten, brak den brief open en las //New-York, 13 Maart 18** z/Lieve Bertha ,/Een heerlyk feest, het schoonste van den ge- yheelen winter. Het was bij Rooyters ter eere z,van hun Engelsche gastenLady Cailey uit ,/Cheshire en graaf Victor Norton uit Northmin- yster. Ik heb den geheelen nacht gedanst en ydat was nog het mooist, driemaal met den z/graaf. Ik wil juist niet beweren, dat hij een yschitterend danser is, maar het was toch ver- ,/rukkelijk Denk eens een graaf Norton z/Hij is nog zeerjong omstreeks drie-en-twintig z/jaar en met zijn blonde haar is hij recht z/knap. Hoe zij te New-York verzeild raakten ffDe dokter had lady Carley een zeereis voorge- yschreven en haar neef vergezelde haar. De lady ffis een Engelsche matrone van ruim zestig jaar, ydochter van wijlen den markies van St.-Albans, yen weduwe. Haar echtgenoot stierf jaren geleden. yAch, Bertha, als hij eens op mij verliefd geraakte yen mij gravin Norton tot Nortminster maakte. ylk geloof, dat ik mijn geluk bestierfIk duizel, yals ik er aan denk. De volgende week vier ik bezetting heeftZondagochtend was alles echter nog rustig. Tusscben Aliwal-Noord en Rouxville hebben de Boeren een patrouille van 4 man van hun uitrusting verlicht en daarna vrijgelateu. Te Krooustad vertelde men Zaterdag dat de Wet te Frankfort was enxdat de Boeren 800 stuks vee in de nabijheid van die stad hadden buit gemaakt. Tusschen Zandrivier en Kroonstad is tengevolge van onvoldoende veiligheidsmaatregelen, een com- pagnie vrijwilligers door de Boeren gevangen ge- nomen. Een mailtrein werd aangehouden en zeven zakken met brieven zijn verbrand. De gevangenen moeten helaas toch weer in vrijheid worden gesteld, eu het schijnt wel, dat de Engelschen daarop rekenen. Generaal French is te Springs aangekomen, na een moeilijken marsch van Barberton uit. Hij heeft 1500 trekossen verloren, sedert zijn opmarscb uit Machadodorp. Dat is een niet zeer bemoedi- gend resultaat en de Engelschen zullen zich nog wel eens bedenken, voor zij weer zoo'n militairen trek beginnen. Maken we ten slotte melding van een bericht, dat de „Ind. Beige" opneemt, zonder bron te noemen, nl. dat president Kruger lijdt aan uit- putting. De heer Fischer zou dit bevestigd hebben, onder bijvoeging, dat Kruger vermoedelijk zijn politieke planuen moet laten varen. De werkzaamheden in eu aan het paleis in het Lange Voorhout, te 's Gravenhage, dat bestemd is door H. M. de Koningin-Moeder te worden be- woond, worden met spoed voortgezet. Men verwacht, dat zij 1 Maart a. s. zullen zijn afge- loopen en het paleis alsdan gereed zal zijn om door de Vorstelijke bewoonster te worden betrokken. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de onderzochte wetsontwerpen betreffende de kieswet de heeren Godin de Beaufort, Van der Does de Villebois, Van Nierop, Van Asch van Wijck en Van Swin- deren over de ongevallenwet de heeren Rahusen, Vlielander Hein, Van Boneval Faure, Van Heek en Pijnacker Hordijk. De vorige rapporteurs over de ongevallenwet waren de heeren Godin de Beaufort, Van Heek, Van Boneval Faure, Pijnacker Hordijk en Regout. ymijn twiutigsten verjaardag en mama geeft een //soiree, waarop lady Carley en graaf Norton ge- ,/noodigd zijn. Mijn toilet is een robe van rozen- yroode zijde met een snoer paarlen, waarvoor papa ,/duizend dollars heeft betaald. Als het me ydaarmee niet gelukt, hebben wij nog een ander yplan. Lady Carley en graaf Norton keeren de yvolgende week naar Engeland terug en dan ygaan wij alien mee. Papa, mama, Charles en yik natuurlijk met hetzelfde schip. Wat zeg //je daarvau Bertha, ik wou, dat je ook mee- z/ging. Het is werkelijk zonde, dat je in zoo'n ,/nesterig stadje een plantenleven leidt. Maar ,/0 wee de bel voor het diner luidt. Nu, ,/hartelijk gegroet van je, //Beatrice." Bertha liet den brief in haar schoot glijden en haar blikken zwierven over de grauwe water- vlakte. Danspartijen, tooneelvoorstellingen bijwo- nen, schitteren en in rijkdom leven, ziedaar wat zij altijd gedroomd had. En wat was haar leven tot dusverre geweest Zij had armoede, kommer en geen vreugde gehad, geheel in tegenstelling met de overmaat van geluk en zonneschxjn, die het lot aan haar nicht Beatrice Stuart scheen toe- bedeeld te hebben. Krampachtig klemde zij de lippen op elkaar en een diepe zucht ontwrong zich aan haar borst. Op datzelfde oogenblik werden haar oogen bedekt door twee handen van iemand achter haar. Met een kreet sprong zij op en barstte toen in vroolijk gejuich uit. //Charles, jij hier riep zij uit en legde ver- heugd haar handen in de zijne. Als met een Onlangs is medegedeeld dat de fabrikanten van machinale steen in de provincie Groningen zich verbonden hadden tot een syndicaat. Thans meldt men weer dat het tot stand komen van dit syndicaat, tengevolge van het tot dusver niet- toetreden van een der grootste steenfabrikanten uit het zuiden van Grongen, nog niet zeker is. Gisteravond werd op de gebruikelijke wijze de najaarsvergadering der Staten geopend door den Voorzitter in naam der Koningin. Afwezig bleken te zijn de heeren leden Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort, De Smidt, Mr. Van der Lek de Clercq, Van der Haven en Mr. Vau Dam. De Voorzitter laat in de eerste plaats door den grifher voorlezing doen van den brief, dien Ged. Staten richtten tot Hare Majesteit de Koningin ter gelegenheid Harer verloving en het antwoord dat daarop ontvangen werd. Warm applaus van de zijde der leden volgde op voorlezing zoowel van brief als antwoord. De brief luidde als volgt yln naam der Prov. Staten van Zeeland als ,/vertegenwoordigers van het geheele Zeeuwsche yvolk, veroorloven wij ons de vrijheid Uwer Ma- ,/jesteit onze eerbiedige gelukwenschen aan te bieden ybij gelegenbeid van Hare Verloving met Zijne z/Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklemburg z/Schwerin." yWij behoeven Uwe Majesteit niet te verzekeren ydat in ons gewest, waar de harten zoo warm ykloppen voor het Koninklijk Huis met levendige ybelangstelling is kennis genomen van dit voor yde geheele natie zoo heugelijke feit." yMoge deze gewichtige gebeurtenis ten zegen z/strekken van Uwe Majesteit, Uwer Majesteits yHuis en van het geheele Vaderland." Middelburg, 20 October 1900. Van enz. Voor kennisgeving worden aangenomen be- halve deze briefwisseling verschillende ingekomen stukken, benevens eenige mededeelingen van Gedep. Staten. De Voorzitter doet voorts mededeeling van eenige ingekomen adressen, waaronder een van de commissie belast met het toezicht op de proef- velden in Zeeland om subsidie uit de Prov. fondsen en een van W. J. Koole, wed. J. Bootsgezel, in leven commissaris van den Prov. stoombootdienst, om toekenning van pensioen. tooverslag was haar gelaat veranderd en schitterden haar oogen. ,/Is dat zoo'n wonder, Bertha? Je doet pre- cies, of ik uit de maan kom vallen. En zou ik ook mogen vragen, hoe je het in het hoofd krijgt in zulk weer buiten te zitten en brieven te lezen Die dit vroeg, was eeu jonge man van vijf-en- twintig jaargroot van stuk, donkerbruin van haar en in kleeding en manieren iemand van goeden stand. yNeen, dat mag je niet vragen," antwoordde zij gekscheerend. yEn dat je hier bent, ik heb alle reden om daar verwonderd over te zijn. Je zuster schreef er geen woord van." //Ah! is de brief van Beatrice?" vroeg hij, blijkbaar met verlicht hart, nu hij dit wist. //Nu, zij kon daar ook niets van schrijven, om de een- voudige reden, dat ze het niet wist. Kom, laat je gezicht eens zien, Bertha Wat is er met je gebeurd, dat je er uit ziet als een schaduw Of gevoel je je zoo ongelukkig wegens het vooruit- zicht, dat zeker iemand je weer zal verlaten //Natuurlijk, een leven zonder jou is voor mij volstrekt ondenkbaar." yZeker, al mijn deugden in aanmerking genomen, zou zoo'n verlies bepaald te betreuren zijn." Hij bood haar gelaut den arm, om haar naar huis te geleiden. Zij bedankte spotachtig en zei ylk heb je arm niet noodig. Tot ons, arme kustbewoners, zijn diefijue manieren van New-York nog niet doorgedrongen. Ach wat praat ik van manieren uit een wereld, die ik toch niet ken. Ik ben nooit verder geweest dan Bostonik heb nooit veel meer gezien dan dit afschuwelijke Sandy- De adressen worden in handen van Gedep. Staten om advies gesteld. De verschillende voorstellen van Gedep. Staten worden gerenvoyeerd naar de afdeelingen. Dat tot het verleenen van subsidie aan het tramcomite WestkapeileDomburgMiddelburg, dat in de zomervergadering werd aangehouden, komt nu opnieuw in behandeling. In verband biermede doet de Voorzitter mede deeling van een inkomen schrijven van de commissie tot voorbereiding van tramwegen op Walcheren om subsidie voor een tram MiddelburgKoude- kerkeDomburg met zijtak KoudekerkeVlissin- gen en verschillende adressen van adhaesie en bestrijding en van een adres van het gemeente- bestuur van Veere om ook deze gemeente in het tramplan op te nemen en stelt hij voor het geheele onderwerp tot de a. s. zomervergadering aan te houden. Dit voorstel wordt bestreden door de heeren Van Teijlingen en Van Deinse, die de zaak in handen vau Gedep. Staten wil stellen om zich met de beide tramcomite's te verstaan, De Veer, die dadelijke afdoening wenscht en verdedigd door den heer Van Lijnden namens Gedep. Staten. Het voorstel Van Deinse om de tramzaak in handen van Gedep. Staten te stellen wordt einde- lijk aangenomen met 20 tegen 17 stemmen, nadat met 23 tegen 14 stemmen verworpen was, het voorstel de Veer om de zaak in deze najaars vergadering te behandelen. Onder de voorstellen welke gerenvoyeerd werden naar de afdeelingen behoort ook dat tot ver- eeniging van de nieuw bedijkte gronden in den Brakman tot een waterschap. De afdeelingen worden daarop als volgt samen- gesteld. Tot de eerste afdeeling zullen behooren de heeren De Bats, Maas, Noordijke, Bolier, J. A. Bolle, Hammacher, Van Woelderen, Hennequin, Erasmus, Fokker, De Veere, Vader van's Graven- polder, met de heeren Van Waesberghe-Janssens en Siegers, als Gedeputeerden. Tot de tweede afdeeling de heeren Kakebeeke, Fruijtier, M. Bolle Lz., Van Dam, Van Deinse, Huvers, De Jonge, Den Boer, Wisboom Verstegen, De Smidt, Pompe van Meerdervoort, Ysebaert, met de heeren Van Lijnden en De Casembroot als Gedeputeerden. Tot de derde afdeeling de heeren Van der Meer, Loois, Moerdijk, Van der Lek de Clercq, Oggel, Hombach, Van Teijlingen, Moes, Dieleman, Holle- stelle, Heijse, Van der Have, met de heeren Van Rompu en Lucasse als Gedeputeerden. point en naar alle waarschijnlijkheid zal ik nooit veel anders te zien krijgen yNaar den schijn te oordeelen ben je voorbarig," sprak Charles Stuart, yen vooral nu ik hier ben gekomen. Zeg wil je niet weten, wat de reden is vau mijn komst //Wel, je gaat jagen," antwoordde zij. In Maart Ik zou er voor bedanken yDan ga je zeker visschen yBij zulk weder is dat zeker niet aanlokkelijk. Neen, Bertha, je kunst van goed te raden laat je in den steek Geen jagen of visschen brengt me hier, ik kom hier terwille van jou ,/Charles ylk moet het papiertje nog ergens hebben, als de regen het niet heeft weggespoeld," zeide hij en zocht in al zijn zakken. //A.h, daar is het Schreef Beatrice niets van het plan om een reis naar Europa te doen „Ja antwoordde zij in gespannen verwachting. yO, Charles, zeg me, wat je bedoelt." yHier, lees zelf. Nu ik toch bemerkt heb, dat je gewoon bent in een stortbui je brieven te lezen, behoef ik je niet eerst beleefd te verzoeken van dit schrijven onmiddellijk kennis te nemen." Zij behoefde inderdaad niet aangespoord te worden om den brief te lezen. Haastig opende zij den brief en verslond de woordeu. Zij las Lieve Bertha yMijn man wil binnenkort met mij en de kin- ,/deren een plezierreis naar Europa ondernemen. yVan mijn zoon vernam ik, dat je grondig met yde Fransche en Duitsche taal bekend bent. Je yzoudt ons daardoor vau veel nut kunnen zijn, om

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1