BIJVOEGSEL ^sr Keuzsnschs Couran-t Engeland en de Z.-A. Republiek. Diasdag 6 November MOO. No. 3992. Gemengde berichten. ang. Volgens de //Standard" zou Roberts zijn vertrek, at eerst op den 15en dezer uit Kaapstad was epaald, weer een maand hebben uitgesteld. Als eden werd miu of meer opgegeven, dat zijn ochter te Pretoria aan typhus ziek ligt. Een ader bericht stelt het vertrek op den 20en, 't geen iok nog al onzeker lijkt, met het oog op den :nveiligen toestand. Telegrammen uit Pretoria JL v. moeten per spoor naar de Aar worden ver- onden en kunnen eerst daar overgeseind worden uaar Kaapstad, omdat de Boeren de telegraaf- leidingeu overal vernield hebben. Als het heusch tot weggaan van Roberts komt, '.al sir Alfred Milner naar de republieken terug- ceeren, om het bestuur over //Trausvaal en de Oranje-rivier-kolonie" op zich te nemen, met den itel van administrateur. Lord Kitchener zou de krijgsverrichtingen blijven leiden. Milner zou resideeren te Johannesburg, naar 'tschijut hoofdzakelijk omdat men te Petroria I bang is voor een typhus-epidemie. Newcastle en Langenek, in Natal, zullen elk een garnizoen behouden van 1500 man, waaronder (500 ruiters. Milner heeft het nu te Kaapstad nog te kwaad met de vluchtelingen, die gaarue naar Johannes burg zouden terugkeeren. Hun klacht aan Chamberlain heeft weinig geholpen. Joe ant- woordde eenvoudig, dat 't hem erg speet en dat hij hoopte dat het nu niet lang meer zou duren, of zij konden vertrekken. Milner heeft beloofd, dat de volgende week een begin zal j worden gemaakt met de terugzendingde eerste lijst van gelukkigen ligt klaar. Alleen de Wet moet er zijn ongevraagde toestemming nog toe verleenen. Ook voor het vervoer naar Engeland van de vrijwilligers is alles klaar; 20 transportschepen liggen te Kaapstad gereed, maar in den eersten tijd verwacht. men niet, dat er veel schepen zullen uitgaan. De vrij willigers zijn anders te Pretoria al bedankt door lord Kitchener. De Kitchener in het Lijdenburgscke blijkt dus een naamgenoot van den lord te zijn. Omtrent de krijgsverrichtingen kan het volgende worden gemeld. De Boerengeneraal Botha heeft den 24" W arm- bad bezet, ten noorden van Pienaarsrivier, ongeveer 90 K. M. ten noorden van Pretoria. Pietersburg is zoo ongezond, zegt de Reuter-correspondent. Vermoedelijk zijn het dus troepen van Botha geweest, die Paget bij Pienaarsrivier hebben aan- gevallen. Paget was hen echter de baas en nam niet alleen 26 Boeren gevangen maar ook een kudde vee van 25,000 stuksde grootste kudde, die in dezeu veldtocht in handen van de Engel- schen is gevallen. In een week hebben de Engelschen voor bijna een half millioen pond, dat is voor 6 millioen gulden aan vee buitgemaakt. Het meeste hiervan is eenvoudig van de hoeven ge- stolen bij hen, die in goed vertrouwen op Robert's proclamaties stil thuis waren gebleven. De buit van Paget schijnt werkelijk veroverd, en 't is een zwaar verlies voor de Boeren, ook al zal het getal van 25,000 wel wat overdreven zijn. Het meest wordt gevochten in den Vrijstaat. Den 24° October hebben de Boeren Koffiefontein, tusschen Pauresmith en Jacobsdal bezet. Van Engelsche zijde is het volgende geseind Hunter meldt dat bij den aanval op Venters- burg, een compagnie van het le bataljon van de Buffs in een ernstig gevecht gewikkeld werd, en zich buitengewoon fiink hield. Rundle is twee weken geleden uit Vrede naar Harrismith vertrokken, maar aangezien er geen telegrafische gemeenschap is, heeft zijn rapport, van 29 dezer gedagteekend, Roberts eerst later bereikt. Hij was den 19en te Reitz en den 2len te Betlehem juist bijtijds om te voorkomen dat onze zieken en gewonden, die daar gelaten waren toen de troepen, eenige weken te voren, die plaats ont- ruimden, op last van den Boerenkommandant naar Lindley gezonden werden. Betlehem wordt nu bezet door het 1" Worcester twee kanonnen van de 79" batterij en de 62" compagnie yeomen, uit Middlesex, onder bevel van kolonel Oakes, van eerstgeuoemd regiment. Drie mijlen buiten Betlehem zijn de Boeren uit een sterke stelling verdreven door kolonnel Golightly, van de Imperial Yeonmanry, met Hants em Gloucester compagnieen en twee compagnieen grenadiers van de garde. Zoodra deze stelling genomen was, viel Champbell een andere stelling aan, met een half bataljon garde-grenadiers, ge- steund door de artilerie. De vijand hield goed stand, maar daar hij geen geschut had, werd hij binnen korten tijd verdreven. Onze verliezen waren 8 gesneuveld en 17 gewond, onder deze laatsten luitenant lord G. R. Grosvenor, van de Schotsche garde, die zijn compagnie dapper voorging. Rnndle's strijdmacht is dagelijks bezig geweest met kleine troepen Boeren, tusschen 30 en 150 man sterk. Hij vond het noodzakelijk, de hoeve van Mathias Wessels te verbranden, daar een van zijn boodschappers, die Roberts laatste proclamatie daarheen bracht, verraderlijk beschoten werd uit de veranda van dat huis. Mevrouw W essels is een zuster van kommandant-generaal Botha. In de Kaapkolonie hebben de Boeren bij Cradock eenige kleine bruggen beschadigd, ten zuideu van station Zandrivier. 't Beduidde echter niet veel, en toen de Engelsche kanonnen begonnen te schieten trokken de BoereD terug. Ook te Aliwal-Noord is men nog steeds op zijn hoede voor een aanval der rondzweivende Boeren. TER NEUZEN, 5 November 1900. Wij vestigen hiermede de aandacht onzer lezers op de lezing over Zuid-Afrika met licht- beelden, welke a. s. Woensdag door den heer A. II. Pinot Jr., van Kaapstad, zal gehouden worden op de bovenzaal van mej. de wed. Acke alhier, ten voordeele der weduwen en weezen van de gevallen Boeren. Met ingang van 1 dezer zijn o. m. bevorderd de volgende commiezen bij 's rijks belastingen tot de 2e klasse C. J. de Bruijue en P. F. Leen- knecht, beiden 3e klasse, te Ter Neuzentot de 3e klasse I. Risseeuw te Sas van Gent, P. J. Stoutjesdijk te Koewacht en H. R. J. Clacijs te Hontenisse. De gisteravond op de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" alhier gehouden generale repetitie voor de uitvoering op morgenavond te geven door de tooneelvereeniging ,/Vooruitgang is ons streven" met welwillende medewerking van de muziekvereeniging //De Volharding", trok, zooals bij den goeden naam die beide vereenigingen genieten te verwachten was, groote belangstelliug. De zaal was geheel bezet. De opvoering van de operette ,/Oom Samuel", en die der vaudeville •,/Fadetle of de kleine heks", zoowel als de nummers door het orkest uitgevoerd, mochten algemeenen bijval verwerven, wat voldoende uit het daverend applaus bleek. Wie iets goeds wil genieten verzuime niet de uitvoering op morgenavond bij te wcnen. Gisteren had er te Ilulst een treurig voorval plaats. 's Avonds omstreeks 9 uur kregen twee jongens in eene herberg met elkaar twist. Nadat zij de herberg verlaten hadden, is de een er van door den ander zoo gestoken met een mes, dat hem de ingewanden uit het lichaam hingen. De gewonde was een brave en oppas- sende jongeling uit Hulst. Men vreest voor zijn leven. Koewacht. Zondagnamiddag had in de herberg van den heer E. de Vleeschouwer alhier de tweede vergadering plaats van landbouwers uit deze ge- meente om te spreken over het oprichten eener cooperatieve verzekering tegen verlies van paarden. Een groot aantal landbouwers waren tegenwoordig. Na goedkeuring van het reglement, gaven zich aanstonds 44 leden, die 131 paarden verzekerden, aan, zoodat de vereeniging tot stand kwam onder den naam van //Steunt elkaar". Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Dierick, tot onder-voor- zitter de heer E. Plasschaert en tot overige be- stuursleden de heeren J. Kips, Ch. Borm, Y. van Dorselaer, H. Bonte, P. Bruggeman en E. de Yleeschouwer. Tot secretaris-penningmeester werd gekozen de heer C. de Blieck. Clinge. Zaterdag werd hier in de openbare school in tegenwoordigheid van gemeentebestuur de landbouwcursus geopend, welke hier dezen winter van rijkswege zal gegeven worden. De heer Burgemeester hield de openingsrede, welke door den heer Remerij beantwoord werd. Dertien leerlingen zullen de lessen volgen. De heer F. Remerij, hoofd eener school te Koewacht, zal de landbouwvakken behandelen, terwijl de heer P. Eggermont, hoofd der school alhier de natuurkundige vakken voor zijne rekening neemt. Hontenisse. In deze gemeente heeft zich op de hofstede //het Hooghuis", een geval van vermoedelijke hondsdolheid voorgedaan. Het dier, dat den koewachter gebeten had, is afgemaakt, en opgezonden naar's Rijks veeartsenij- school. Drama te Overslag. Men schrijft ons uit Koewacht De jaarmarkt van Wachtebeke wordt steeds door vele personen uit Overslag, Zuiddorpe en ook uit deze gemeente bezocht, niet zoozeer om daar een of ander te gaau koopen, maar meer om zich te vermaken. Er wordt gedanst en gezongen Zaterdag waren er van hier weer velen genoemde jaarmarkt gaan bezoeken. Een viertal ingezetenen dezer gemeente kregen in het naar huis gaan in eene herberg te Overslag woorden met eenige Belgen, die zich spoedig gereed maakten om te gaan slaan en snijden. Een zekere Suy van hier kreeg een steek in den schouder en het oor; doch wist toen te ontsnap- pen, evenals zijne kameraden. Een andere echter die aan den twist geen deel had genomen, een zekere Frans de Meij, een brave oppassende jongen van het Belgisch gedeelte dezer gemeente werd door eenige woestelingen achtervolgd, die hem sloegen, stampten, in het water sleurden, hem er weder uittrokken en eindelijk hem met een mes een steek in den buik toebrachten. De Meij eindelijk van zijne beulen bevrijd, sukkelde bloedend voort langs den dijk naar de Roode Sluis, doch niet verder meer voortkunnende bleef hij eindelijk liggen voor het hof van den landbouwer P. van Alten, waar hij hulp hoopte te krijgen. Zijn hulpgeroep werd echter niet gehoord; zoodat hij, door pijn en bloedverlies uitgeput, bewusteloos bleef liggen tot in den morgen. Dadelijk werd toen geneeskundige hulp voor hem ingeroepen. De geneesheer die voor zijn leven vreesde, liet hem aanstonds de Sacramenten der stervenden toedienen. Iumiddels was ook de Nederlaudsche en Belgische politie gewaarschuwd. De marechaussees van Axel waren spoedig ter plaatse en begonnen het voorloopig onderzoek. De gewonde verklaart, dat hij zijne achtervolgers niet kent bij naam, maar mogelijk wel van aanzien. Vele personen zijn reeds onderhoord en het onder zoek wordt steeds voortgezet. Vandaag verwacht men eenige arrestaties. Dat de aanvallers, als echte woestelingen zijn te werk gegaan, blijkt hierook uit, dat langs den weg sommige heiningen en schuttingen afgebroken zijn om stokken te hebben teneinde hun slachtoffer er mede te kunnen slaan. Bij het afzenden van dit bericht was de toestand van den lijder zeer ernstig. Men vreest het ergste. Sedert Woensdag wordt te Vlissingen vermist, zekere S., werkzaam op het stoomschip ^Koningin Wilhelmiua" der Mij. Zeeland dat aan de kolen- kade in reparatie ligt. Op die boot wordt des nachts gewerkt. In den nacht van Woensdag op Donderdag en wel te half drie ure, toen er werd geschaft, was S, niet present en wist niemand waar hij zich bevond. Vermoedelijk is hij aldaar verdronken. Vrij dag morgen vie! een man uit Westka- pelle tijdens hij met andere mannen bezig was met het lossen van een stoomboot, geladen met steenkolen voor de gasfabriek te Vlissingen, door het losschieten van een touw in het ruim en bekwam daarbij zulke ernstige wonden aan het hoofd, dat hij na verbonden te zijn, per brancard naar het gasthuis vervoerd moest worden. Zijn toestand moet thans nog al bevredigeud zijn. Dezer dagen vervoegde zich een persoon bij verschillende boeren te Stavenisse om schapen te koopen. Zoo hier en daar slaagde hij er in eenige dezer dieren te koopen, om ze dan later te komen halen. Ook trachtte hij een goede fiets voor slechts eenige guldens te verkoopen, doch men wantrouwde de zaak, zoodat de zoogenaamde koopman hier niet slaagde. Beter ging 't hem af te Poortvliet, alwaar hij onder een anderen naam dan te Scherpenisse de fiets voor 5 gulden verkocht. Bij onderzoek bleek, dat de fiets door hem was gehuurd te Bergen op Zoom. De fiets is reeds door de politie in beslag ge nomen, doch de zoogenaamde koopman is nog zoek. Pas op voor verkoudheid. Vooral in ons onbetrouwbaar klimaat kan deze waarschuwing niet genoeg worden herhaald. Een maatregel van omzichtigheid is vooral deze, dat men bij ongun- stig of koud weer zooveel mogelijk vermijdt op straat te spreken of in 't algemeen den mond open te doen, want voor men er op bedacht is, heeft men de koude //te pakken" en ieder weet dat van een heel gewone verkoudheid tot influenza, keelpijn of erger nog, keel- en longontsteking slechts een stap is. Vooral geldt hetmondje toeals men uit een verwarmd vertrek in de buitenlucht komt. Later, als men eenigen tijd in de koude heeft doorgebracht, kan het openen van den mond natuurlijk minder kwaad. In 't bijzonder voor kinderen is het aan te bevelen, des winters een slok koud water te nemen, al vorens men het huis verlaat. De milicien Hoogland, die voor den krijgsraad te Haarlem moest tereeht staan wegens dienst- weigering op den Zevenden dag, is thans opnieuw veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Door bemiddeling van den heer Staalman heeft Hoogland, terstond na de uitspraak van den krijgsraad, een verzoek om gratie aan de Koningin ter hand kunnen stellen aan den heer auditeur militair, wien daardoor de gelegenheid werd beno- men de straf ten uitvoer te leggen. Hooglaud blijft thans, zoolang zijn gratieverzoek in over- weging is, op vrije voeten Door de militaire autoriteit te Haarlem, onder wier bevelen hij thans staat, wordt deze adventist met de meest mogelijke welwillendheid bejegend. Twee novicen van het Capucijnenklooster te Meersel-dreef onder Breda, zijn op treurige wijze om het gekomen. In een roeibootje waren zij de Mark opgevareneen van beiden heeft een bad willen nemen, en is door kramp bevan- gen in de diepte weggezonken. Zijn confrater, op zijn hulpgeroep uit het bootje gesprongeo om hem te redden, zonk eveneens, door de koude van het water bevangen misschien, in het diepe water weg. Beiden zijn verdronken. Hunne lij- ken zijn later opgevicht. Sigarenpunten. Door den heer W. H. van Zanten Jr. te Leiderdorp, den bekenden ver- zamelaar van sigarenpunten, is aan alle geestelijken en burgemeesters in ons land een vragenlijst ge zonden, teneinde te weten te komen, hoeveel ver- pleegden en welke oudeliedengestichten in aanmer- king wenschen te komen voor de gratis tabakver- schaffing die hij bestuurt. Bij loting wordt dan wekelijks bepaald, welk gesticht van de bedeeling zal profieteeren. Te Oud-Delfshaven is in een der laatste nachten een inbraak in een meubelfabriek verijdeld geworden, doordat de inbrekers niet gerekend hadden op de electrische schel. Toen zij een deur npenden, ging met helsch geraas de schel over en ontwaakte de fabrikant. De inbrekers liepen als hazen weg en werden toch later door de politie door hun snelle vaart ingerekend. Vrijdagavond is te Venlo de rangeerder J. W. gestruikeld en onder den trein geraakt. Hij werd onmiddelijk gedood. De man had een ge- zin van tien kinderen. Te Oude Schans woout, luidens een ver- haal van de Prov. Gron. Ct., sedert jaren de bakker en kastelein B. N. v. d. W., en was daar steeds met vrouw en kinderen algemeen geacht. V. d. W. is thans oud en zijn vrouw sedert jaren overleden. De oude heer leeft nu met drie zijner kinderen, twee dochters en een zoon. Er zijn echter meer kinderen en er is een kleinkind, wiens ouders overleden zijn. Tengevolge van 't overlijden der echtgenoot en moeder behoorde boedelscheiding plaats te hebben. Over de waarde der losse goederen kon de familie 't niet eens worden, daarom werd tot publieken verkoop der goederen besloten, en was de dag van Woensdag daarvoor bepaald. Te een uur verschenen de heer notaris met een schrijver en een uitveiler, maar men vond deuren en vensters gesloten en er werd vergeefs geklopt alles bleef zorgvuldig gesloten. Een paar man- schappen van de Kon. marechaussees stonden met geladen revolver, er liepen allerlei geruchten over gevaarlijke plannen van den zoon. Het publiek dat aanvankelijk klein was, groeide aan, er werden allerlei beschouwingen gemaakt, er werd raad ge geven maar 't huis bleef potdicht. De notaris besloot daarop naar Bellingwolde terug te keeren om de hulp van den burgemeester te vragen. Er werd lang gewacht op de terugkomst van de heeren. 't Werd drie, vier, vijf, zes uur. Eindelijk, daar komt het hoofd der gemeente. Hij begaf zich naar de woning van v. d. W. en verzocht tevergeefsch eenige malen, de de deur te openen. In naam der wetwerd gesommeerd, eenmaal, tweemaal, driemaal Alles tevergeefsch. Nu werd gelast met geweld de deur te openen. Eenige politiemannen, gewapend met een paal, waren spoedig met het werk gereed. Daar waren ze overwonnen, twee vrouwen, die schreiende door 't huis liepen, een oude vader, stoadoof, die stellig weinig begreep, van 't geen er gebeurde en een man, die zeker de oorzaak was van zooveel opspraak, zooveel vergeefsch verzet. Tereeht werd de vraag gedaan of deze man wel toerekenbaar is De boeldag begon, enkele voorwerpen werden gepresenteerd en verkocht, waarna werd mede- gedeeld, dat de verkoop Donderdag zal worden voortgezet. Twee politieagenten bleven bij van der W. om mogelijke moeilijkheden te voorkomen en te zorgen, dat de boeldag ongestoord kan worden vervolgd. Verscbillende Haagsche winkeliers zijn in de laatste dagen het slachtoffer geworden van een sluwe oplichtster, die, als dame gekleed, bij hen in de winkel 't een en ander bestelde en een adres van een gegoed ingezetene opgaf om daar het bestelde thuis te bezorgen. Onder het doen van hare bestellingen verzocht de juffrouw den winkelier geld te wisselen, bv. een rijksdaalder. Werd hieraan voldaan, dan streek zij den rijksdaalder en het wisselgeld be- hendig op. Werd door den winkelier aanmerking gemaakt, dan hield zij bij kris en kras vol, dat zij wel degelijk den rijksdaalder gegeven had. Later bleek bovendien, dat de bewoners van het huis, waar het bestelde moest worden bezorgd hoeganaamd niets van een bestelling afwisten. Te Groningen in de groote Kruisstraat woonde tot voor enkele dagen een gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kindereu. De man was bij een boer op een dorschmachine werkzaam en kwam Zaterdags met zijn loon thuis, om Maandags weer te vertrekken. Bij zijn laatste thuiskomst kwam hij tot de ontdekking, dat zijn inboedelj zijn vrouw en zijn kinderen naar Amsterdam verdwenen waren met. zijn broeder, een //Oostganger", die bij hem in de kost was. In een gehucht bij Venloo heeft een zekere Zulkenhage zijn jongeren broeder met een bijl doodgeslagen. Te Trier zijn twee kuipers, die zich in een kelder begeven hadden waar jonge wijn aan het gisten was, door het koolzuur bedwelmd. Een werd dood er uit gehaald, de ander heeft zijn bewustzijn teruggekregen. Op een der Noord-Brabantsche dorpen kwam dezer dagen een rondventer met zijn waren bij een bejaaard vrouwtje. Op ziju vraag, of ze ook Engelsche uaalden noodig had, antwoordde het oudje//Neje mens, we hen hier niks van Engeland noddig". Te Grouingen heeft het nu reeds de aandacht getrokkeD, dat er aan het stadsslachthuis veel VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5