Algemeen Hieuws* en Adverteatieblad voor 2eeuwscli*VUaaderen, No. 3991. Zaterdag 3 November 1900. Gemengde berichten. 40e Jaargang. Veeartsenijkundig Staatstoeziclit. Binnentand. Telegrafische berichten ABONNEMENT: Voor Pet drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^js slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Bij besluit der Provinciale Staten van Zeeland van 12 Juli jl. werd tot de najaarszitting aan- gehouden liet verzoek van het bestuur derlJzen- dijksche Stoomtramwegmaatschappij om verlenging voor een termijn van tien jaren van de jaarlijksche bijdrage voor deD stoomtramweg Schoondijke-IJzen- dijkeBelgiscbe grens. Op 13 Oct. ontvingen Gedeputeerde Staten een nader adres van bet bestuur der Maatschappij, doch dat college vindt in het aangevoerde geen aanleiding om terug te komen op zijn voorstel van 2 Mei, tot afwijzing van het verzoek. De opzichter van den provincialen waterstaat te Colijnsplaat H. van Gorsel verzoekt aan de Staten 1°. verhooging van zijne jaarwedde en 2°. toekenning van den titel van „adjunct-ingenieur", in plaats van /opzichter". Wat het eerste punt betreft, merken Gedepu teerde staten op dat adressant tot dusver drie en een half jaar in dienst der provincie is en dat aan andere opzichters, die, evenals de adressant, werden benoemd op eene jaarwedde van f 1400, eerst na een veel langeren diensttijd 100 ver hooging van jaarwedde werd toegekend. Eene bepaalde reden, om in dit geval van den tot dusver gevolgden weg af te wijken, is niet aanwezig. Wat het tweede punt betreft, herinneren Ge deputeerde Staten eraan dat indertijd door het college in dieu geest een voorstel werd gedaan, doch dat dit, op grond van bedenkiugen in de afdeelingen geopperd, werd teruggenomen. Gedeputeerde Staten stellen op genoemdegronden voor afwijzend op het verzoek te beschikken. te TER NEUZEN, 2 November 1900. Naar wij met zekerheid vernemen, zal de vereeniging „de Volharding" dezer dagen haar seizoen openen met het geven van een concert en een tooneelvoorstelling in het Ned. logement. In aanmerking genomeu wat we van deze ver eeniging gewoon zijn, is de hoop niet ongegrond, dat zij hare leden zeker weer een aangename soiree bereiden zal. We wenschen daarom, dat die leden door trouwe opkomst hunne belangstelling zulleu toonen. Men meldt ons Woensdagavond vergaderden ten huize van mej. de wed. Susijn alhier eenige heeren ter bespreking van planuen tot oprichting van een ziekenhuis. De heer Eijke die, op verzoek de leiding der vergadering op zich had geuomen, opende de bijeenkomst en sprak ongeveer het volgende Mijne heeren Wat komen wij hier doen, hoe komen wij hier samen Elk Ter Neuzenaar weet dat wij hier moeten hebben een ziekenhuis. Voldoet ons tegeuwoordig gemeente-ziekenhuis op de Smidswal ook maar aan eeuigen eisch aan zoo'n inrichting te stellen Neen. Niet alleen dat de beide zalen zijn ongezellige kamers, waarin niet eens voldoeude versche lucht is aan te voeren kamers zonder eenige gemakken, maar het is o. in. voorgekomen dat, terwijl een lijder aan een besmettelijke ziekte de eene kamer bewoonde, er in de andere kamer eene operatie moest worden verricht. Yerder is het personeel, dat bij elken te behandelen zieke, om zoo te zeggen moet worden gezocht, volstrekt niet op de hoogte van verplegingvan zelfopoffering kan immers in deze geen sprake zijn en zelfopoffering is noodig om zijn zieken medemensch te helpen in alles wat noodig is en wat den geneesheer voorschrijft. Zelfopoffering kan men in dezen niet verwachten van iemand die niet bepaald geleerd heeft, mede- lijdend mede te leven, om me zoo eens uit te drukken, met wij lijdt. Yerder ontbreken menig- maal, althans zoo was het vroeger wel eens, de eenvoudigste hulpmiddelen voor gewonden of ziekenvooral bleek dit, wanneer eens met spoed moest gehandeld worden. Kortom de toestand is treurig te noemeu en behoeven we hierover wel niet verder uit te wijden. 't Is van genoegzame bekendheid. De gemeente schijnt de gewenschte verbeteringen aan het gebouw niet te kunnen aanbrengen en toch, we weten het verbetering is dringend nood- zakelijk en moet verbetering in den toestand dus zoo spoedig doenlijk worden aangebracht. Door wie en hoe Om tot beantwoording dezer vraag te komen, zijn wij, mijne heeren hier saamgekomen. Door een paar personen werden de heeren T. van Borssum Waalkes, J. C. Heijblom en ik meermalen aangezocht dit werk voor te bereiden en aan te vangen. Het is mijne heeren, ik beken het, een groot werk en vele, zeer vele moeilijkheden zullen vermoedelijk moeten worden overwonnen, eer wij de uitvoering van het werk zullen zien. Nadat op ons verzoek de overige hier aanwezige heeren zich bereid verklaarden tot medewerking, kwam dit voorloopig comite tot stand en zullen wij samen trachten het particulier iuitiatief op te wekken om, zij het ook eerst na langen tijd, een ziekenhuis te doen verrijzen, Ter Neuzen benigszins waardig, of, kon het zijn, eene aan alle eischen voldoende inrichting. Natuurlijk zal hiertoe, behalve bij alle particu- lieren, steun moeten worden gevraagd bij gemeente- bestuur, armbesturen, vereenigingen en autoriteiten en zal zeker heel veel van onzen tijd en van onze krachten worden gevorderd, voor we zullen kunnen of hooren zeggen „nu komt het nieuwe ziekenhuis tot stand, 't wordt daar gebouwd." Ter Neuzen bezit echter ten deze krachten genoeg naar ik meen en ons moet de arbeid eene schoone taak zijn. Niet de bijzondere beginselen van een enkelen, niet die van een of meer groepeeriugen zullen hier werkzaam zijn; hier gelden alleen de begin selen van liefde tot- van weldoen aan of voor alle menschen. Wij zullen werkzaam zijn in 't belang van onze zieken, van onzen ongelukkigen natuurgenoot, van onzen medemenschIs de ons opgelegde taak zwaar, ze is niet minder ver- heven en daarom, mijne heeren, laat ons werken met al de kracht die in ons is om voor en in Ter Neuzen eene inrichting daar te stellen, die zal zijn eene eerezuil, een werk, waardig om eene nieuwe eeuw mede aan te vangen. Ziedaar dus, mijne heeren, waarom en hoe wij hier samen komen. Hoezeer ik mij de groote moeielijkheden, waar- mede wij te kampen zullen hebben, niet ontveins, meen ik toch dat door vereende krachten het resultaat van den arbeid goed kan zijn. Elk Ter Neuzenaar is overtuigd van de nood- zakelijkheid der voorgestelde stichting en, ,/Een- dracht maakt macht" met vereende krachten komt veel tot standen hiermede verklaar ik het comite voor geinstalleerd. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van een Bestuur. Benoemd werden tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, tot vice-voorzitter de heer T. van Borssum Waalkes, tot secretaris de heer J. C. Heijblom, tot penningmeester de heer J. A. Klaas- sen en tot commissarissen de heeren M. Eijke, M. Verbrugge en J. C. Harte. In de tweede helft der maand October zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden, aan de adressen van Naamlooze Vennootschap, Rotterdam Engelbert Camerman, Breskensvan de Velde, Vlissingen J. de Gast, Chicago; J. Soetaert, Selzaete M. Andersson, StockholmP. van den Berge, AnversKathe Tosogveen, Cappele a/sei; E- Flijn, New-York. Te Venlo slaagden voor het examen vrije- en ordeoefeningen o. m. de heeren M. Eijke van Zaamslag en P. de Caluwe van Sas van Gent, leerlingen der rjjkskweekschool te Middelburg. Met 1 Nov. 1.1. zijn o. m. verplaatst de kommiezen bij 's rijks belastingen J. van Soest en T. E. Nederhand van Sas van Gent naar YJissingen (haven). Met ingang van 1 Dec. is benoemd tot commies- ontvanger van het grengkantoor der 1* categorie te Eede, M. Hofstee, thans als zoodanig te Ka- pellebrug. Zuiddorpe, 2 Nov. Gisterenavond omstreeks half 7 werden de inwoners dezer gemeente opge- schrikt door het luiden der klok en het geroep van brand Er was brand ontstaan in een hoop rogge staande op het land van E. van Nieulande aan de Zand- straat. Daar er nog andere korenmijten in de onmiddellijke nabijheid stonden, was spoedige hulp noodzakelijk. De brandweer kweet zich zoo uitstekend van hare taak, dat de andere hoopen alle behouden bleveu. De schade bedraagt circa 30 zakken rogge benevens eene groote hoeveel- heid stroo. Oorzaak onkekend. Het is bekend, dat dit jaar de beetwortel- opbrengst op de meeste plaatsen naar ieders wensch is. De bieten zijn zwaar en bevatten over het algemeen een hoog suikergehalte. Ook in deze gemeente is men over de opbrengst zeer tevreden. Op het land van de kinderen Braekman is echter een beetwortel gegroeid, die wel tot de zeldzaamheden zal behooren. Hij weegt zonder het loof 19 pond. Dit zeldzaam exemplaar is voor belangstellenden te bezichtigen bij den herbergier J. Braekman alhier. IJzendijke, 2 Nov. Heden is door de mare- chaussee alhier zekere H. B. in arrest genomeu, verdacht van het plegen van ontucht met een meisje van het gezin waarbij hij dienst'oaar was. 's Gravenhage, 2 Nov. Den 15ien dezer zal het gerechtshof alhier behandelen de zaak van den administrateur van het socialistisch weekblad „De Toekomst" te Middelburg, door dearrondis- sements-rechtbank te Middelburg veroordeeld wesreus smaadschrift jegens notaris Zijlstra te IJzendijke. RECHTSZAKEN. Arromlissements-reclitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Nov. de volgende vounissen uitgesprokeu A. L. R., oud 26 jaar, vroeger secretaris eener staalfabriek te Ter Neuzen, gedetineerd te Middel burg is wegens verduistering veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. P. A. de L., 26 jaar oud, letterzetter te Sas van Gent, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. J. F., 33 jaar oud, huisvrouw van J. S., zonder beroep te Ter Neuzen is wegens eenvoudige be- leediging veroordeeld tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Men schrijft aan de VI. Crt. In Belgie en in de Nederlandsche grensgemeenten circuleert tegenwoordig veel ongangbaar zilveren munt, afkomstig uit landen van de muntunie (Frankrijk, Zwitserland enz.) Wie niet gewoon is met die munten te handelen, kan zeker zijn dat hij vroeg of laat met een ongangbaar vijffrank- stuk blijft zitten. Alle handelaren, winkeliers en herbergiers zijn in het bezit van een groote plaat waarop de gangbare en ongangbare zilveren munten van beide zijden gezien zijn afgebeeld. Zulk een plaat is alom verkrijgbaar tegen den prijs van tien centimes. Op zoo'n plaat die voor ons ligt, komen 32 afbeeldiugen van vijlfrankstukken, 15 van 2 frankstukken en 20 van franken voort. Opvallend is het ook, dat men onder de munten der unie zooveel verminkte aantreft. Wij hebben er gezien, waar cijfers of letters in gestagen waren ook 'waarvan de beeltenis van den vorst geheel misvormd was. Wij hebben er in handen gehad, waarvan stukjes uit den rand waren geslagen of geknipt of waarin gaatjes waren geslagen, die daarna waren opgevuld met lood. Blijkbaar hebben die mutilaties meestal plaats uit baldadig- heid, niet uit ongeoorloofd winstbejag. Intusschen veroorzaakt dit den belanghebbeuden dikwijls veel ongerief. Een onzer bekenden, iemand die zich niet gemakkelijk beetnemen laat, ontving nochthans onlangs een vijffrankstuk waarin een groote 7 was geslagen die met een zilverachtig poeder zoo netjes dichtgewreven was, dat men er den slimste mee zou gefopt hebben. Toen hij het geldstuk wou uitgeven met andere, viel bij het tellen het poeder er uit en de onzalige 7 kwam voor den dag. Op de postkantoren, aan de stations en aan alle rijkskantoren in Belgie ziet men het aangeboden geld nauwkeurig na en bij de minste mutilatie die men ontdekt vordt het geweigerd. Ieder zij dus op zijn hoede bij het ontvangen van Belgisch of Fransch geld: Hoe gemakkelijk toch in Holland, zeggen de Belgen. Allemaal schoone, gave, blinkende rijks- daalders en guldens die ge maar hebt op te rapen en in den zak te steken, terwijl wij genoodzaakt zijn onze eigen geldstukken stuk voor stuk nauw keurig te bekijken. Wij hebben ons meer dan eens afgevraagd wat wel de reden van die munt- schennis mag zijn en zijn tot de overtuiging ge- komen dat daarvoor twee oorzaken bestaan. De munten der unie circuleeren in alle staten die bij de unie zijn aangesloten, en komen dus in meer handen dan bv. onze munten of de Duitsche, waarvan de circulatie bijna uitsluitend tot die landen zelf beperkt is. Ook nationaliteitshaat schijnt aan die mutilatie niet vreernd te zijn. Een geldstuk met de beeltenis van Napoleon III bv. komt in handen van een Italiaan of Belg, die geen vriend is van de Franschen; en Napoleon moet het ontgelden. In elk geval is het een feit, dat men onder de munten van de Fransche republiek die geen beeltenis van een vorst vertoonen, waarop men zijn haat zou kunnen koelen, minder geschonden munten aantreft dan onder de overige. Ook de Zwitsersche steken bij die van de andere landen der unie in dit opzicht gunstig af. Door den heer A. S. J. Dekker, handelende in piano's en orgels te Goes, zijn eenige duizenden exemplaren verspreid van affiches met photo's van de Koningin en haar verloofde, hertog Hendrik, in verschillende tijdperken van hun leven. De photo's zijn goed gelijkend en net uitgevoerd. Men meldt uit Zierikzee De stoomtram die Woensdagavond van 8.20 van hier vertrok in de richting Zijpe, ontspoorde te Oosterland, met dat gevolg dat de geheele weg versperd was. De passagiers werden met rijtuigen naar Zijpe vervoerd, terwijl de met de booten te Zijpe aankomende reizigers per rijtuig naar de plaats van het ongeval werden gebracht met eene inmiddels uit Bronwerschaven ontboden extra-tram. Hoewel de oorzaak onbekend is, bestaat er reden aan moedwil te denken. Persoonlijke ongelukken kwamen nies voor. Te Bodegraven had een hevige vechtpartij plaats tusschen militairen en burgers, waarbij van sabels, biljartqueuen, flesschen en andere daarvoor geschikte voorwerpen een kwistig gebruik werd gemaakt. De militairen nameu weldra de vlucht en zochten bij de politie hulp. Een echter, die niet weg kon komen, werd door de overgeblevenen ergerlijk mishandeld. Na hem eerst bewusteloos geslagen te hebben, heeft men hem met zijn sabel nog een slag op het hoofd gegeven, zoodat hij hevig bloedende werd opgenomen. Hij is daarop naar het hospitaal te Gouda vervoerd. Men meldt uit Oud-Vosmeer De zeedijk die langs de Mosselkreek in den Vanhaaftenpolder ligt, had bij stormweder over een 150 M. lengte zulke aanvallen te verduren, dat meermalen gevaar voor doorbraak bestond, en telkens enorme herstellingskosten werden ge vorderd. Thans heeft men er een in Zeeland weinig bekend werk gemaakt, nl. den buitenberm verhoogd tot half het dijksbeloop, en delaatste storm heeft bewezen, dat voortaan geen gevaar meer te duchten is. Voor de bewoners van ge- noemden polder, die dikwerf voor have en vee vreesden, zeker een groote geruststelling. Men meldt uit Den Haag Naar wij vernemen is de gerechtelijke expertise in zake den schilderijen-diefstal aangevangen. Het laat zich aanzien, dat de hooge som, waarop 5EIIZESSCHE COURAAT. Hit blad vegaehlJ^^aanttag-^Woensaai^enjy^Jdaigavona. witge»ondeirdj>p Feestilagen, bij de lir.i.u J. VllBUmiDIi te_Ter_ir j)o Burgemeester van TER NEUZEN maakt aan belang- hebbenden bekend, dat de invoer van melkvee in Belgie langs Clinge (Station) met ingang van 37 October jl. weder is toegestaan. Ter Neuzen, 2 November 1900. De Burgemeester voomoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1