Gemengde berichten. Telegrafische berichten doch renteloos voorschot is verleend, stellen Gedep. Staten afwijzing voor. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een renteloos voorschot voor wegsverbeteriug aan den polder Nieuw-Kieldrecht. Het bestuur van genoemden polder vraagt een renteloos voor schot van de helft der op 55000 geraamde kosten van aanleg van eene keibestrating in ver- schillende wegen. Het wenscht met medewerking van anderen de wegen te bestraten, welke eene verbinding vormen tusschen de keibaan in den Clingepolder bij het Zeegat en de keibaan in de Kruisstraat in den Louisapolder, door welke be- strating (in het adres hoofdroute genoemd) de polder eene verharde verbinding zal verkrijgen met de spooswegstations Hulst en La Clinge (Belgie) en met de haven van Clinge bij Emma- dorp. Verder wenscht men een tweetal aansluitingen aan die hoofdroute te bestraten, de eene over de Heerenstraat in de richting van de Belgische ge- meente Meerdonck, welke Heerenstraat reeds over het grootste gedeelte der lengte is verhard, de andere over de Kieldrechtsche Molenstraat in de richting van de Belgische gemeente Kieldrecht. De verharding van de hoofdroute en van het nog onverharde deel van de Heerenstraat is voor den landbouw van overwegend belang, zoodat aan Gedep. Staten daarvoor het verleenen van de ge- vraagde hulp uit de Proviuciale kas gerechtvaardigd voorkomt. Dit achten Gedeputeerden niet het val met de aansluiting over de Kieldrechtsche Molenstraat, omdat de gemeente Kieldrecht met een betrekkelijk geringen omweg reeds over andere verharde wegen is te bereiken, zoodat die aansluiting niet onmis- baar kan genoemd worden. Wordt die tweede aansluiting niet in het plan opgenomeu dan vermindert de totale lengte der te bestraten wegen, 7333 M., met 1973 M. en daalt derhalve tot 5380 M., waardoor de kosten in evenredigheid zullen verminderen tot f 40,200. Gedep. Staten stellen daarom voor aan den Nieuw Kieldrechtpolder een renteloos voorschot te verleenen ten bedrage van de helft der kosten, tot een maximum van 20100, voor de bestrating met keien van de volgende wegen 1°. den Kiel weg (n® 12 van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Clinge) van den Clingeweg tot den Geslechten dijk 2°. den Geslechten dijk (n° 13 van dien hw0')' 3®. de Hoogestraat (n° 14 van dien ligger); 4°. den Beerweg (n° 18 van dien ligger) van de Hoogestraat tot den Magazijnweg 5®. den Magazijnweg (n° 19 van dien ligger van den Beerweg tot de Louisastraat 6°. de Louisastraat (n° 20 van dien ligger) van den Magazijnweg tot de Kruisstraat 7°. de Heerenstraat (n° 15 van dien ligger van de Hoogestraat zuidoostwaarts over eene lengte van 368 M. onder bepaling, dat de voorwaarden, vastgestelc bij besluit van 10 November 1882 n° 15 (Prov blad n° 117 van 1882) van toepassing zijn, be- houdens, wat de daarin vermelde punten 1 en betreft, dat de jaarlijksche teruggaaf plaats hebbe voor 1 December, de eerste maal vo6r 1 December van het jaar, volgende op dat, waarin het renteloos voorschot is verstrekt. Voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van een crediet aan de afdeeling Zeeland van de vereeniging Het Nederlandsche Rundvee-Stamboek ten behoeve der veefokkerij. Voorstel van Gedep. Staten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, naar opstond en de kamer verliet. In de gang bleef zij een oogenblik staan om te luisteren en rond te zien, of iemand haar bemerkte. Zij zag niemand, doch in de schaduw eener nis verborg zich eene vrouwelijke gestalte. Blanca hulde zich geheel in een mantel, liep snel de gang door naar een weinig gebruikte zijdeur en verliet het huis. Niemand kwam haar in den wegde hoofddeur werd bewaakt, maar hier waren geen verspieders. En toch als eene schaduw was Johanna Pool haar gevolgd, evenwel slechts weinige schreden toen verloor zij haar offer in de duisteruis uit het oog. Zij stond besluiteloos. Daar bemerkte zij plotseling de gedaante van een man en daar dicht bij stond eene vrouw. Zij fluisterden met elkaar. Zij waagde het echter niet nog dichter bij te sluipen. Liep zij gevaar even eens gedood te worden Zij stond als vast geworteld aan de plek en hield haar adem in. Plotseling hoorde zij Blanca Norton boos en op luiden toon zeggen //En ik zeg, dat je dade- lijk weg moetIk ben reeds onder verdenking, en denk je, dat jij daar nog lang van zal vrijloopen Als je nog een greintje gevoel voor me hebt, ga dan heen, ik bezweer het je Er wordt reeds naar je gezocht. Als men je vindt. ,/Als men mij vindt," sprak de man spijtig, tfben ik er dan slechter aan toe dan nu Mijn lot is sedert jaren ongelukkig, het kan nieterger worden. Maar ik wil heengaan niet uit angst, dat weet God Geef mij het geld enik verdwijn Zij haalde iets uit haar zak en gaf het hem, ,/Het is alles, wat ik heb: sieraden, steenen, alles, wat ik je geven kan," sprak zij bijna toornig. ,/Ga nu heen en kom nooit terug. Je hebt ellende genoeg veroorzaakt." (Wordt vervolgd). aanleiding van het adres van het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond. let verzoek strekt om art. 103 van het genoemd reglement zoo te willen aanvullen, dat rij- en voertuigen verplicht zullen zijn voor rijwielen uit te wijken. Eene bepaling in dien zin achten Gedep. Staten gewenscht. Het rijwiel is tegenwoordig voor menigeen onmisbaar zoodat zooveel mogelijk dient te worden gewaakt tegen onwil of nalatigheid van geleiders van rij- en voertuigen, om een behoor- lijk gedeelte van de baan vrij te laten. Het komt Gedeputeerden echter tevens nood- zakelijk voor, om eenige voorschriften te geven omtrent verplichtiugen van den wielrijder in het belang van het publiek. Het verdient aanbeveling die voorschriften in een nieuw artikel in te voegen na art. 101, waarin eveneens een voorschrift omtrent velocipedes voor komt. Gedeputeerden stellen daarom voor het Regle ment op de wegen en voetpaden als volgt te wijzigen 1°. achter art. 101 wordt ingevoegd, art. 101bls. 1. Elke velocipede moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn, waarmede waarschuwingssignalen kunnen worden gegeven, welke op een afstand van 50 Meter duidelijk hoorbaar zijn, en daarenboven, van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons- opgang, van eene helder brandende, aan de voor- zijde van de velocipede bevestigde en naar voren uitstralende lantaarn. 2. De geleider van een rij- of voertuig is bij ontmoeting van eene velocipede verplicht, zoo de breedte van den weg dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de velocipede kan voorbijrijden. Hij is daartoe eveneens verplicht, wanneer een van achteren aankomende wielrijder door signalen tijdig zijn rerlangen te kennen geeft, om voorbij te rijden. 8. De berijder van eene velocipede is ver plicht bij het tegenkomen van een rij- of voertuig rechts, bij het van achteren voorbijrijden links uit te wijken. 2®. art 113, lb, wordt tusschen 101 en 102 ingevoegd 101bi». TER NEUZEN, 24 October 1900. Graanw, 23 Oct. Heden werd alhier ten gemeentehuize door burgemeester en wethouders van Graauw en Langendam aanbesteed het maken van 2450 M1. keibestrating in den weg van ons dorp tot de mede tot deze gemeente behoorende buurl Schelfhoutshoek. Voor dit werk werden ingeleverd 12 biljetten, als van W. Dekker te Veere voor 20520, Alph. de Waal te Lamswaarde voor f 17770, W. Adri- aansens P.Az. te Hontenisse voor 17657, E. P. Staal te St. Jansteen voor 17553, P. de Bakker te Walsoorden voor 17500, J. F. Adriaansens- Polfliet te Walsoorden voor f 17400, B. van Eck te Ter Neuzen voor f 17375, K. de Vos te Ter Neuzen voor 17300, P. A. Adriaansens P.Az. te Walsoorden voor 17250, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 17200, A. Tholens Dz. te Ter Neuzen voor f 16887 en J. J. A. Rottier te St. Jansteen voor f 16800. Aan laatstgenoemden is het werk gegund voor zijne inschrijviug, zijnde f 1216 beneden de raming, die f 18016 bedroeg. Algemeen vreugdebetoon van de bewoners van de buurt Schelfhoutshoek was het gevolg van den gunstigen uitslag dezer aanbestediug. Koewacht, 24 Oct. Gisterenavond werden even over de grens bij het erf van den herbergier H. door een drietal Belgische ambtenaren een zestal vette varkens aangeslagen. Deze dieren waren, naar het schijnt, binnengesmokkeld. De in beslag genomen varkens werden mede- genomen en zullen, zoo zij werkelijk uit Nederland afkomstig zijn, ten voordeele van het Rijk worden verkocht. 's Gravenhage, 24 Oct. Tweede Kamer. Bij de voortgezette behandeling van het kieswet-ont- werp zijn aangenomen de amendementen van de heeren Troelstra c. s. tot vergemakkelijking van het dienstbetrekking en loonkiezersschap, doch verworpen die om werkeloosheid, werkstaking of uitsluiting niet te doen medetellen als derving van loon. Geneesmiddelen worden niet als onderstand be schouwd dat van het kiesrecht zou uitsluiten. De Kamer verwierp na levendige discussie, met 46 tegen 89 stemmen, de door den Minister voorgestelde uitbreiding van het gemeentekiesrecht, door alleen daarvoor te eischen aanslag in de gemeentebelasting, met afschaffing van den eisch dat men tevens huur-, loon- of capaciteitskiezer zij RECHTSZAKEN. Bij op heden door de arrondissements-rechtbank te Middelburg gewezen vonnis in de voor haar aanhangige civiele zaak tusschen den Commissaris der Koningin (provincie Zeeland) als eischers voor wie Mr. M. Jacq. de Witt Hamer als advocaat optrad tegen den Belgischen Staat als gedaagde, voor wie Mr. E. N. van der Bilt als advocaat ageerde, werd de vordering des eischers tot schadevergoeding ongegrond verklaard, zijn eisch daartoe ontzegd met zijn veroordeeling in de kosten der procedure. (De zaak betrof eene aanvaring in de buiten- haven te Vlissingen in den morgen van 14 Jan. 1899 tusschen de Provinciale stoomboot ,/Zeelandia" en de Belgische loodsboot nummero 15.) Vrijdag zijn in de zaak omtrent de misdaad te Tilburg gehoord een heer uit's Hertogenbosch en een meisje uit Tilburg, dat met sinaasap- pelen loopt; ook de heer en mevrouw Kessels waren opgeroepen. De verdachten blijven nog steeds alle schuld ontkennen. Aan het Vaderland schrijft men naar aanleiding van den moord, in welke zaak alzoo nog weinig licht schijnt te zijn gekomen, het volgende z/Als men nagaat, dat de kleertjes van het ver- moorde meisje in het bezit zijn gevonden van den schilder Mutsaers, uit wiens koffer ze, naar luid van het verhaal, zijn te voorschijn gekomen, dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat Mutsaers, of de moordenaar is, of dien kent. Wei zegt hij naar wordt gemeld die kleedingstukken van den koster Isterdael te hebben ontvangen, en ze te hebben aangenomen en ver- borgen op de smeekingen van dezen hem toch niet te verraden, daarbij de toezegging ontvangende van geregeld werk te hebben door tusschenkomst van den koster, npaar deze verklaring van Mutsaers kan niet direct als waar worden aangenomen. Immers, aangenomen, dat Isterdael dom genoeg ware geweest de hulp van den hem blijkbaar niet van nabij bekenden Mutsaers in te roepen, voor de verduistering dier kleeding, hoe dan nog te verklaren de bereidwilligheid, waarmede Mutsaers die toch de f 1000 uitgeloofde premie verre zou moeten stellen hoven hetgeen Isterdael hem kon aanbieden, aan de smeekingen van dezen gehoor verleende met de voor de hand liggende weten- schap, dat hij zich, bij zeer mogelijke ontdekking, op zijn minst als een in den moord betrokkene zou hebben aangeduid. Ons komt het voor dat, is Mutsaers zelf niet de moordenaar, de moord is gepleegd door iemand, die hem met grootere beloften, dan Isterdael hem kon doen, heeft kunnen winnen voor de zwijgende rol tot nog toe door hem gespeeld." De verloving onzer Koningin heeft aanleiding gegeven tot een eigenaardige doopplechtigheid. Het blijde nieuws dier verloving kwam juist te Rauwerd (Friesland) aan, terwijl het bestuur der pas aldaar opgerichte schietvereeniging vergaderde. En aangezien de jonggeborene nog geen naam had werd besloten haar //Hertog Hendrik" te noemen. Bij den gemeenteraad van Oud-Beierland is ingekomen een adres van een werkman om, nu de aardappelen zoo duur zijn, een toelage uit de gemeentekas te mogen krijgen bij het opdoen van zijn winterprovisie. De uitslag is zooals zich denken laat voor den man teleurstellend geweest. Te Delft wordt door de verschillende cate- gorien van bestrijders van drankmisbruik eene groote beweging op touw gezet om te agiteeren tegen de nieuw ontworpen Drankwet. Uit de verschillende deelnemers is een pers-bureau samen gesteld om de zaak te regelen. Een 16jarige knaap uit Huizum, die sinds eenigen tijd van zijn ouders was weggeloopen, is te Leeuwarden ontdekt. Hij was op weg geweest naar Groningen, doch was door den veldwachter te Buitenpost, aan wiens deur hij toevallig aan- klopte om nachtverblijf, op den trein naar Leeuwar den gezet. Aldaar aangekomen, durfde hij, uit vrees voor straf, niet naar huis gaan en heeft hij zich nog eenige dagen schuil gehouden, totdat hij toevallig in een bietenwaggon werd opgemerkt. Hij is toen terstond naar huis gebracht, waar hij door zijn ouders met groote blijdschap werd ont vangen. Te Breda werd een 16jarige jongen uit het gebouw van het Leger des Heils verwijderd. Hij trok zijn mes en stak daarmede een der heilsoldaten in de zijde. De getroffene verkeert in levensgevaar. De dader werd gearresteerd. Nabij Amersfoort is een boerenarbeider des avonds aan den Koedijk aangerand. Hem werd door twee mannen gevraagd hoe laat het was, en toen de arbeider zijn horloge te voorschijn haalde, werd hij onverhoeds aangevallen en zoo gestagen dat hij buiten kennis geraakte. Daarna ontnamen de aanranders hem zijn geld en wierpen hem in een sloot, waar hij geruimen tijd bleef liggen. De man begaf zich na bijgekomen te zijn, naar de politie, waar hij aangifte deed van het gebeurde. De daders zijn nog zoek. In een der Drentsche dorpen moet, naar men mededeelt, bij eene weduwvrouw en hare drie dochters het voornemen bestaan, om binnenkort op een en denzelfden dag in het huwelijksbootje te stappen. Te Bokstel is Maandagochtend de machinist- leerling P. W. van den tender gevallen hij kwam zoo hevig op het hoofd terecht, dat hij een schedel breuk kreeg. Een 22jarige sjouwerman te Nijmegen is Zondagavond tegen middernacht buiten een tapperij in de Steenstraat, waarin hij eenige onbekende schippers (vermoedelijk Belgen) met bun meisjes had ontmoet, met de jeneverflesch op het hoofd geslagen, daarna op den buik getrapt en vermoe delijk met een scherp voorwerp in den buik ver- wond. Door zijn moeder werd eerst den volgenden morgen geneeskundige hulp ingeroepen en de politie gewaarschuwd. De toestand van den man bleek toen zoodanig te zijn, dat gevaar voor zijn leven bestond. Bij de Maandagmiddag te Arnhem gehouden wegwedstrijden, uitgeschreven door de Gelderschen Wielerbond, is een ongeluk gebeurd. De wedstrijden, hadden plaats in de onmiddellijke nabijheid der stad op den Amsterdamschenweg. Terwijl de rijders het eindpunt naderden en de weg reeds vrij was gemaakt wilde mej. J. S., een 21jarige kinderjuffrouw, die met haren verloofde tegenwoordig was den weg nog overstekenzij werd aangereden door een der naderenden en een aautal meters ver weggeslingerd. De ongelukkige werd bewusteloos in cafe Wielerrust gedragen en was na weinige minuten een lijk. Noch derege- lingscommissie, noch de politie heeft eenige schuld. Het publiek liep voortdurend op den weg en te verwonderen is het dat niet nog meer ongevallen zijn voorgekomen. Ongeveer drie jaar geleden verkocht de land- bouwer Trip, te Bonnerveen, een paard naar een gemeente in Friesland. Eenigen tijd geleden werd het gekocht door een handelaar te Zuidlaren, die het op de Zuidlaardermarkt weer aan iemand te Rolde overdeed. Deze keek den volgenden dag vreemd op, toen de stal open en het paard ver- dwenen was. Het bleek bij zijn eersten baas te zijn teruggekeerd, die op een afstand van drie uur van Rolde woont. Te Amsterdam gaf een juffrouw 10 gulden aan een onbekende man, die wel zoo goed wilde wezen een paar boodschappen voor haar te doen. Ten slotte was de juffrouw heel verwonderd dat de man z6o lang op zich liet wachten, en besloot haar 10 gulden als verloren te be- schouwen. Aan de kazerne te Naarden vervoegde zich iemand met verzoek zijn paspoort te mogen ont vangen. Men herkende in hem weldra een milicien, die niet had voldaan aan een oproeping tot den werkelijken dienst. Onmiddellijk werd de man gearresteerd en naar Haarlem vervoerd, waar hij zich voor den krijgs- raad zal hebben te verantwoorden. Dinsdag is de koopman in oudheden S. te 's Gravenhage voor den officier van justitie geleid tot het verstrekken van inlichtingen omtrent den inkoop van de meeste schilderijen, afkomstig van den dezer dagen gemelden diefstal ten nadeele van een kunslliefhebber in de residentie. In verband met dezen diefstal, zal zich dezer dagen de inspecteur van politie, de heer Aaltsz, naar Belgie begeven. Aan het hoofdcommissariaat van politie heeft een deskundige de verzameling van daar aanwezige ruim tweehonderd gestolen schilderijen voor een gedeelte geschouwd. Men meldt uit den Haag Op last van de justitie is gisteren het lijk in beslag genomen van een man, verpleegd in het krankzinnigengesticht alhier, die, vroeger werk- zaam zijnde op een drukkerij hier ter stede, een vijftal jaren geleden daar van een kameraad een slag met een hamer op het hoofd zou hebben gekregen, tengevolge waarvan hij krankzinnig zou zijn geworden. De man was echter voor het toebrengen van den slag ook niet geheel normaal. Een onderzoek zal nu ingesteld worden, in hoeverre het toebrengen van den slag oorzaak is geweest van 's mans krankzinnigheid. De roeier G. J. K. uit de Schildersteeg te Rotterdam werd Zaterdag in de Zandstraat gear resteerd, verdacht van diefstal van een partijtje koper. Hij bleek toen echter ook in het bezit te zijn van een doos met eenige zilveren lepels, en in verheer genomen, bekende hij ten laatste dat deze afkomstig waren van diefstal met braak in een villa onder Hillegersberg. De bekentenis leidde verder tot de arrestatie van zijn medeplichtige, H. L. A. v. d. Z., die reeds verschillende vonnissen wegens diefstal, brandstichting enz. onderging. Bij dezen v. d. Z. werd de portemonnaie van de bewoonster der villa gevonden. Het grootste gedeelte van het gestolene nam de pslitie daarna in beslag bij een bierhuishouder in de Zandstraat. Maandagavond stegen een viertal Bauern- fanger te Arnhem in een 3e klasse compartiment van den trein die om 5.25 van daar naar Rotterdam vertrekt. Alras werden de kaarten voor den dag gehaald en begon het 1, 2, 3, waar ligt harteuaas Een Duitscher liet zich overhalen een spelletje mee te doen. Ditmaal kwamen de kwartjesvinders echter bedrogen uit. De Duitscher begreep met wat soort spelers hij te doen had, niettegenstaande zij net gekleed en ruim voorzien waren van Dnitsch en Hollandsch bankpapier, en eerst nadat zij hun 25 mark had afgewonnen, werd het spel gestaakt, Te Utrecht stapten de kwartjesvinders uit om ver moedelijk in een anderen trein hun kwade prak- tijken voort te zetten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2