A1 g e m e e a Hieuws* en Advertentioblad voor 2eeuwsch*Vlaaaderen, No. 3986. Dinsdag 23 October 1900. 40e Jaargang. a 1XIXHT1B A AD. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Bneven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkeu regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. (VERKIEZING). E. J. L. NOLSON, J. A. VAN ROMPU en A. THOLE NS, Het is niet mogelijk uit de weinige berichten, die Roberts overseint, op te makeu, hoe de toestand op het oogenblik is, maar de indruk van de joogste telegrammen is niet zeer gunstig voor de Engelscheu. Trouwens, te Louden schijnt men er ook zoo over te denken. Want hoewel de vrijwilligers van de regimenten uit Cheshire, North Stafford en East Lancashire naar Engeland zijn teruggekeerd, staat daar tegenover, dat met de z/Kildonan Castle" weer een belangrijke zending hulptroepen naar Zuid-Afrika is gegaan, n. 1. 62 officieren, 20 //Warrant officers" en 1748 man. Dat de Boeren het niet opgeven, blijkt o. a. FJSUILLKTQM Naar het Duilsch. 12) Lady Carley keek trotsch op en sprak ffDat is onuoodig Martha, Johanna Pool kan mijne nicht geen nadeel doen. Een miss Norton is boven elke verdenking verheven Waar is miss Blanca #Op hare kamer. Neem mij niet kwalijk, mevrouw maar de joukvrouw is geheel van streekmisschien vermoed zij zelf reeds iets. Wil mevrouw niet eerst bij haar gaan alvoreus naar het lijk te zien?" Ontsteld keek lady Carley haar aan en vroeg: „ls de graaf bij het lijk?" ffJa, mevrouw. Het is verschrikkelijk om aan te zien. Kon hij maar schreien of op wraak zinnen, maar daar zit hij onbewegelijk, als ware hij dood eveoals de gravin. Lady Carley had moeite om haar zenuwen te bedwingen. ,/Waar is zij vroeg zij eindelijk zacht, om het beven van haar stem te onderdrukken. ,/In welke kamer ,/In de witte kamer, daar hebben de dokters haar gebracht. Mijnheer de graaf is alleen bij haar. Lady Carley ging naar de aangewezen kamer. Op eene lichtblauwe ottomane bemerkte lady Carley het verstijfde lichaam van Margaretha, waarover een wit laken lag gespreid. Er lag eene onuitsprekelijke bekoorlijkheid in hieruit, dat zij te Platrand en ten oosten van Standerton den spoorweg en de telegraaf over een lengte van een Engelsche mij 1 hebben vernield. Ook langs de Delagoa-lijn moeten zij weer zeer roerig zijnde telefoon tusschen Pretoria en Johannesburg is afgesneden en alleen met behulp van een flinke militaire macht is die weer te herstellen. Merkwaardig is ook, dat de correspondent van de Daily Mail" te Pretoria het uoodig vindt, opheldering te geven omtrent ernstige verliezen, door kolonel Mahon den 13" te Geluk geleden, verliezen, waarvan wij nog niets wisten. Zij waren te wijten, zegt hij, aan het zeer ongunstige terrein waarop Mahon gekomen was. Bij Carolina trekt generaal Smith-Dorrien nu een strijdmacht samen. De //Daily Express" verneemt uit Pretoria, dat bij de overrompeling van een Boerenkamp door kolonel Grove, onder de gesneuvelden aan de zijde der Boeren zich een zekere J. de Wet bevond. Makapan, een Basoeto-hoofd, die zijn kraal heeft in den ointrek van Pretoria, is in hechtenis ge- nomen op een beschuldiging dat hij onrust stookt onder de Kaffers. De Engelsche generaal Schoeman, die door de Engelschen uit de gevangenis te Barberton is verlost, werd daarna uaar de la Rey gezonden, om hem aan te sporen zich over te geven. Waarschijnlijk heeft de la Rey den man gevangen geuomen. Het bestunr van de Z. A. S. M. te Louren^o Marquez heeft last ontvangen, om al het rollend materieel van den Ned. Z. A. Spoorweg over te dragen aan de /Imperial military Railyway" (de lijnen der N. Z. A. S. onder Engelsch beheer) naar gelang van de behoefte. C JEI I IV A.. De Chineezen zijn er in geslaagd de rollen om te keeren zij noodigen nu de vertegenwoor- digers der mogeudheden uit, om in het Tsoeng-li- yamen te komen onderhaudelen en zij bieden de vredesvoorwaarden aan in plaats van ze zich te laten voorschrijven. En tegenover het verlang- lijstje van de mogendheden hebben prins Tsching en Li-Hoeng-Tschang ook een lijstje opgemaakt en wel van hetgeen China voorloopig denkt toe te staan. De mogendheden zullen nog heel wat moeten terugkrabbelen bij de besprekingen China zal misschien iets meer geven dan haar onderhandelaars nu in't vooruitzicht stellen. Het program van Tsching en Li bevat 1". China betuigt leedwezen over de jongste geheurtenissen en belooft, dat ze zich nooit weer zullen voordoen. 2*. China erkent de verplichting tot het betalen van een schadeloosstelling. 8°. Wat de handelsverdragen betreft, is China bereid, de oude traktateu te bevestigen of te wijzigen, of nieuwe te sluiten. 4°. Als deze beginselen goedgekeurd zijn, ver- zoek China, dat het Tsoeng-li-yamen zijn functien zal mogen hervatten, en dat de vreemde troepen teruggeroepen zullen worden, zoodra de schadeloos stelling geregeld is. In den aauhef van dit program worden de troebelen aan de Boksers toegeschreven dat de keizerlijke troepen schuldig zijn aan iets, wordt niet erkendalleen wordt toegegeven, dat de Boksers steun hebben ontvangen van prinsen en ministers, die dan ook overeenkomstigdeChineesche wet gestraft zijn 1 Chineesche opstandelingen onder Boen-ja-tsen hebben de stad Moe-tschou, aan de Oostrivier gelegen, ingenomen, en te Kanton is men daarover zeer ongerust. De Amerikaansche kanonneerboot //Marietta" is te Hongkong aangekomen en stoomt naar Kan- ton op. Pichon, de Fransche gezant, ligt te Peking vrij erustig ziek. Dit is voor Frankrijk, dat al zoo aardig de leiding begon te nemen, een erge teleur- stelling. Graaf Waldersee is voornemens, den winter te Peking door te brengen. In de met vlaggen versierde straten van het Rijnatation naar het paleis te's Hage verdrongen zich Zaterdagochtend duizenden om van de aankomst van de koningin en haar verloofde getuige te zijn. Aan het station de gewone autoriteiten. Even 12 uur kwam de trein. De koningin verliet het eerst den trein, ge- volgd door moeder en hertog Heudrik, een jongen man van stoeren lichaamsbouw, in uniform ge- kleed met blauw-grijze burnou, het open blozende gelaat vriendelijk rondziende onder een lederen schako als hoofddeksel. H. M. trad onmiddellijk toe op de autoriteiten en stelde huu haar aanstaanden echtgenoot voor onder hetjwisseleu van eenige vrieudelijke woorden. Na deze voorstelling geleidde de hertog de haar gelaat, die nog verhoogd werd door den gloriekrans, gevormd door de lichtstralen die in haar goudblonde haren speelden. Naast de doode zat haar echtgenoot, even stil, bleek en koud als zij. Zijne liefde voor haar was grenzeloos, nam geen einde met den dood. Zijn gevoel streed tegen zijn verstand, als kon het den dood zijn offer ontrukken. Werd de deur geopend en trad er iemand binnen, hij sloeg er geen acht op. Hij keek niet op, ook niet, toen lady Carley kwam. Onophoudelijk staarde hij naar Margaretha's gelaat. //Victor," riep lady, ffhoud toch op met je zoo te marteleukijk toch niet zoo aanhoudend uaar het lijk." Hij sloeg de oogen op. //Zij is dood," sprak hij dof, //dood 1 Weinige uren geleden verliet ik haar gezond en wel, om haar in zulk een toestand weer te vindeu, dood, - vermoord 1" Onder het uiten van deze woorden richtte hij zijn blik weer op het lijk en verviel weer in de zelfde stomzinnigheid. Lady Carley werd angstig. Had het treurige voorval misschien zijn verstand gekrenkt ,/Victor," riep zij, ,/kom, beheersch je als een man 1 Kom tot bezinning 1 Je vrouw is vermoord Ga heen en zoek den moordenaar 1" Was dat de blik van een verstandig mensch waarmee hij haar aankeek ,/Moet ik den dader zoeken vroeg hij met onnatuurlijke kalmte. //Den moordenaar? Wat gaat mij haar moordenaar aan Hij kan me haar leven niet teruggeven. Ze is dood 1dood 1" Hij viel voor het lijk op de knieen. #Kijk hier 1" riep hij luid. //Door het hart gestoken, terwijl zij sliep 1 De docter gelooft dat zij gem pijn heeft geleden 1 Ach, Maigaretha, iniju lieve, lieve vrouw 1 En hij kuste de wond, haar gelaat, haar handen 1 Toen trok hij ker- mende het laken naar zich toe en bedekte daarmee zijn gelaat. vLaat mij alleen!" hijgde hij in wanhoop, Nooit verlaat ik haar. Zij behoort aan mij, aan mij alleen! Juan loog, zooals alles aan hem leugen is 1 Margaretha is mijne vrouw 1" Hij richtte zich dreigend op en riep ,/Waarom kom jelui alien hier? Wat wil je hier? Ik wil met haar alleen zijn, alleen, alleen 1 Oh, Margaretha, Margaretha 1" Lady Carley zag, dat zij moest toegeven. De dood van Margaretha had zijn verstand verward. Zij poogde hem tot bedaren te brengen en zeide z,Besle Victor, wees toch niet zoo wauhopig. Zeg mij slechts ddn ding, voor ik heenga. Moeten haar ouders verwittigd worden z/Neen," riep hij, nog altijd vertoornd, „z\] kuunen haar niet weer het leven geven. Ik heb niemand noodig, ik wil met Margaretha alleen zijn. En hij wees lady Carley gebiedend de deur zij verliet daarorn de kamer. Hoe zou dat afloopen ,/0 God, sta ons bij, mompelde zij halfluid. »Gij alleen kunt helpen." z/Tante Elizabeth 1" Lady Carley verschrikte. Daar stond Blanca voor haar, met kalm gelaat en vastberaden blik. //Ik heb op u gewacht: men had mij gezegd, dat u daar was," en zij wees op de deur van de witte kamer. //Wat moet er gedaan worden koningin aan den arm de koninklijke wachtkamer binnen. De heer Patijn, commissaris der koningin, verkreeg vergunning, de vorstelijke personeu toe te spreken en welkotn te heeten, namens de inwouers van het gewest. II. M. betuigde den heer Patijn haren innigen dank met de verzekering, dat deze welkomstgroet haar hoogst aangenaam was. Hierna sprak de burgemeester der residentie een woord van welkom, namens den gementeraad en de bevolking der residentie. Nadat de koninginnen eenige bloemruikers hadden aanvaard, trad de koningin aan den arm van haar verloofde van onder de marquise van het station uit en werd zij daverend en langdurig door een dichte menigte toegejucht. De koningin was in het rijtuig gezeten Daast hare moeder en met den hertog tegenover zich. Zoo reden ze naar het paleis waar ook een dichte rnenige hen juichende begroette. Er was zoo weinig mogelijk afgezet door de politie. In tieudubbele rijen stonden de residentie- bewoners en bewoonsters ter weerszijden van het ruiterstandbeeld. En daarachter, in de komvormige paleisstraat, groeide het steeds aan. Uit dat centrum van volksopeenhoping sslingerden zich zesdubbele rijen naar de Heulstraat, die aan weerszijden bezet stond en verder door naar het Vooihout en naar de andere bevlagde straten, langs welke de sloet haren weg nam. Op het voorplein van het paleis, tegen de arcade ter linkerzijde, hadden zich geschaard schier alle hoofd- en verdere officieren van het regiment grenadiers en jagers, met den kommandant, kolonel de Bock, aan het hoofd. En heel die menschenmassa barstte in geest- driftvol gejuich los, toen het rijtuig der koningin aankwam. Koningin, hertog en moeder danken op de minzaamste wijze voor dat huldebetoon. Hertog Hendrik salueert militairement, met een vriende- 1 ijken gliinlach op het gelaat. Op het oogenblik dat de koningin met den aanstaanden prins-gemaal het paleis binnentreedt, geven de officieren het sein tot een hernieuwden juichkreet, door, met de uniform-petten zwaaiend, een krachtig driewerf hoera aan te heffen, dat door het volk wordt overgenomen en blijft aan- houden. Eenige minuten later opent baron Clifford een der deuren van het balkon. Het volk, dit ziende, dringt meer en meer voorwaarts. De agenten ,/Vraag mij niets," luidde het ontwijkend ant- woord. //Ik ben geheel van streek door al het gebeurde." „Er is een politie-dienaar gekomen en de dood- schouwer is ontboden. Ik vermoed dat men een onderzoek zal aauvangen," vervolgde Blanca. Met verbazing zag tante Elizabeth haar aan. Haar hart werd gekwetst door den koelen toon en de kalmte van haren nicht. v Blanca," riep zij in vertwijfeling, „wie kon dat onschuldige schepsel dit aandoen Heeft men verinoeden z/Ja," anlwoordde Blanca 1" //men heeft ver inoeden. Men verdenkt mij." ,zBlanca!" riep lady Carley hevig ontsteld. Het trotsche meisje scheen volstrekt niet aange- daan. ;,Het geval licht in haar voordeel 1" vervolgde zij op kouden toon. //Wij haatten elkander weder- keerig. Ik was de laatste, die uit hare kamer kwam en vijftien minuten later vond men haar dood. Johanna zweert, dat ik haar verboden zou hebben de kamer binnen te gaan. Het is mogelijk, dat ik het gezegd heb. Een uur te voren hadden wij een hevigen twist, die Johanna eveneens gehoord heeft. U ziet, de verdenking heeft reden van be- staan." z/Maar Blanca. ,/Het toeval wilde, dat ik onverwacht binnen- trad, terwijl Johanna hare verklariug voor den politie-ambtenaar aflegde. Er is bevel gegeven, niemand uit het slot te laten gaan. Morgen wordt door een gerechtelijke commissie een verhoor gehouden. Als men mij schuldig verklaart schrei niet, tante dan zal het mij leed doen TER \EI7iE\S(HE COIIRAST. Ult Mad TeH^qaTaaaadag-, Woes.d.f ew Vr.Jda^vond. Itgwortert op Fee.fdagea, bij de Flu-a J. 1»K IHDK «e Te, Me.,en De Burecemeester der geraeento TER NEUZEN ma-ukt bekend. datOpenbare Vergaderin g ran den Gemeenteraad ia belegd tegen Blenderdag den Oetober UMM>t des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 22 October 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, brengen hiermede ter openbare kennis dat op Vrijtlag, den 33 November IUOO. van des voormiddags tien tot des namiddags den ure, te 1 Raadhuize dezer gemeente, zal plaats hebben eene verkiezing van drie ledew van de Hnmer van lioopliandel en FabrieUen te Ter Nenzen, en zulks ter vervulling der plaatsen van de heeren die met 1 Januari 1901 aan de benrt van aftreding zijn. De Btemming geschiedt bij ongeteekende briefjes, waartoe met het zegel der gemeente gewaarmerkte stembriefjes ten minste acht dagen voor den dag der verkiezing door den Burgemeester aan de kiesgerechtigdon worden toegezonden. Den kiezer, die zjjn stembriefje verloreu of er geen ont- vangen heeft, wordt gelegenheid verschaft, om er aan het •tembnreau een te bekomen. Het openen der stembriefjes geschiedt dadelijk nh afloop der verkiezing. Van onwaarde zijn briefjoa, welke niet zijn gewaarmerkt met het zegel der gemeente, welke onderteekend zijn, welke niet duidelijk een persoon aanwijzen, of waarbjj of waaraan andere stembriefjes zijn ingesloten of vastgehecht. Ter Neuzen, den S2iOctober 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1