Verloving van de Koningin. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 17 October 1900. proclamatie. hoeveelheden brandstof zijn gereserveerd, zoodat de kolenquaestie door vooraf genomen maatregelen gewaarborgd is. Thaus zijn de nienwe guldens gereed, ten- minste spoedig zullen zij in circulatie komen. Ze dragen bet jaartal 1898 en vertoonen aan de voor- zijde bet borstbeeld der koningin naar links gewend, het haar opgenomen en samengevat in een wrong, de diadeem is in de voorharen gestoken. llet omschrift luidtWilbelmina Koningin der Neder- landen, en onder het kopje staat P. 1 ander. Di keerzijde vertoont het Nederlandsche wapen, anders gemodeleerd dan vroeger, met de gebruikelijke munt- en waarde-teekenen en het omschrift. llet kantschrift natuurlijk als op de oudere munten. De munt is blijkens een schrijven aan de N. R. Crt. een niet genoeg te waardeeren poging om mooi werk te leveren 't is een ver- ademing na het vele leelijke, door sleur en germs aan energie bedorven werk dat op dit gebied in de laatste tientallen van jaren in ons land is tot gtand gekomen aan 's Rijks Munt. Aan Minister Pierson komt een woord van warme hulde toe voor dit initiatief. De heer N. C. van der Heijde, opzichter van fortificatien alhier, wordt met 1 November a. s. overgeplaatst naar Zutphen en vervangen door den heer B. Schimmelpenninck, thans te Naarden. Op de lijst van de opbrengst der collecte voor de scholen met den bijbel komen voor: Driewegen bij Ter Neuzen met 5,52 en Zaamslag met f 0,50. Bij kon. besluit is benoemd tot vice-presi dent der arrondissements-rechtbank teMiddelburg de heer Jhr. Mr. E. P. Schorer, thans rechter in dat college. J. K., geboren te Zaandam, rijks-veldwachter jachtopziener, gestationeerd te Kapellebrug, g< meente Clinge en wonende te Hulst, heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis, Donderdag 11. oor het gerechtshof te 's Gravenhage tegen hem ge- wezen, waarbij hij, wegens het opmaken van een valsch proces-verbaal, veroordeeld werd tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Zondag j.l. werd te Oostburg op de algemeene begraafplaats op het graf van A. Kouwer, in leven machinist der stoomtrammaatschappij Breskens— Maldeghem, die zoo jammerlijk op 28 September 1.1. om het leven kwam, door een groot aantal beambten van de Belgische buurtspoorwegen der lijn SluisBruggeHeist, een prachtige grai krans nedergelegd, waarbij een der beambten van laatst- genoemde lijn een gepaste toespraak hit e krans, een waar prachtstuk, droeg het volgende opschrift: /Souvenir van de buurtspoorwegen Sluis—Brugge—Heist, aan hunnendierbaren vnend A. Kouwer." Waterlandkerkje. Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. Clarisse te Nieuwvliet. Zooals wij gisteravond aan onze abonne's binnen de stad reeds per bulletin bekend maakten ver- seheen gisteravond een buitengewoon nummer van de Nederlandsche Staats-courant, bevattende de volgende Aan mijn volh Het is Mij eene behoefte aan het Nederlandsche Yolk, van welks levendige belangstelling in het geluk van Mij en Mijn Huis ik zoo diep ben over- tuigd, persoonlijk mededeeling te doen van Miine verloving met Zijne Hoogheid HERTOG HENDR1K VAN MECKLENBURGSCHW ERIN. Moge deze gebeurtenis onder Gods Zegen be- vorderlijk zijn aan het welzijn van Ons land en van Zijne bezittingen en kolonien in Oost en West. Gedaan op Het Loo, heden den 16 October 1900. WILHELMINA. De Prins, met wien Hare Majesteit zich heeft verloofd, is in afkomst en aanzien het doorluchtig Huis van Oranje waardig. Hij moge persoonlijk ons vreemd zijn, toch is hij voor Nederland niet geheel een vreemde, maar aan ons Vorstenhuis in zekere mate verwant. Eene bijzonderheid, die aan het Nederlandsche volk eene reden te meer geeft om zich in de keuze der Koningin te verblijden. Hertog Heinrich Wladimir Albrecht Ernst, ge boren te Schwerin op 19 April 1876, is de jougste zoon uit het derde huwelijk van den groothertog Friedrich Franz II; zijne moeder is de groot- hertogin-weduweMaria, geboren prinses von Schwarz- burg Rudolstadt. Door zijne grootmoeder, de moeder zijns vaders, Prinses Alexandrine van Pruisen, is de Hertog aan het Pruisisshe konings- huis verwant, en door eene andere Prinses Alexan drine van Pruisen, met de broeder zijns vaders gehuwd was, is hij vermaagschapt aan ons Vorsten huis, want deze Prinses Alexandrine was eene dochter van onze Prinses Marianne (gehuwd geweest met Prins Albrecht van Pruisen). Het Mecklenburgsche Huis behoort tot de oudste Vorstenhuizen van Duitschland. Pribislaw, de stamvader van het nog regeerend hertogelijk Huis, regeerde reeds in de 12de eeuw over de Mecklen burgsche landen. In 1348 verhief Keizer Karel IV den toen regeerenden vorst dezer landen tot Hertog, en kort daarop werden deHertogen van Mecklenburg als volgerechtigde rijksvorsten erkend. Groothertog Friedrich Franz II, de vader van Hertog Hendrik, heeft zich in den Fransch-Duit- sehen oorlog bijzonder onderscheiden. Nadat hij reeds in 1866 als Pruisisch generaal aan den oorlog tegen Oostenrijk had deelgenomen, was hij in 1870 belast met het bevel over de troepen, die den mond der Elbe moesten bewaken. Later kreeg hij het bevel over het 13de armeekorps, dat de vesting Toul belegerde, welke vesting hij op 24 September van genoemd jaar binnentrok, nadat hij weinige dagen te voren tot generaal- gouverneur van Reims was benoemd. Later stond hij aan het hoofd der leger-afdeeling, die de om Parijs gelegerde troepen moest dekkeu. Prins Hendrik zelf is nog in den aanvang zijner militaire loopbaan hij is luitenant van dejagers der Pruisische garde (te Potsdam in garnizoen) en wordt a la suite gevoerd van het regiment fuseliers van Mecklenburg. Het vaderland van Hertog Hendrik neemt den 7en rang in onder de 25 staten, die met het Rijksland het Duitsche rijk vormen Mecklenburg-Schwerin wordt door twee leden in den Bondsraad, door zes leden in den rijksdag vertegenwoordigd. Naar de grootte komt het in de 6e plaats, met 13.162 K.M*., naar het aantal inwoners (597.436 op 2 December 1895) in de 8® plaats. Van de be- volking woonden in 1895) 86.300 in de groote steden en 80,257 in de kleinere steden de voor- naamste steden zijn Rostock, 50.000 inwoners, met een universiteitSchwerin, de hoofdstad 36.000 in woners Wismar, 18.000 inwoners. Bijna de helft der bevolking leeft van landbou w en veeteelt. De emi grate is in den laatsten tijd gestadig verminderd in 1891 nog 1536 personen, bedroeg ze slechts 153 in 1898. Nagenoeg de geheele bevolking is prodstant, er woonden in 1890 in het groot hertog om slechts 5034 Roomsch-Katholieken en 2,182 Joden. Een gedeelte van de wetgevende macht berust, voor de beide groothertogdommen Meclenburg-Schwerin en Mecklenburg-Strelitz 'ge- zamelijk, bij den Landdag, uit vertegenwoordigers van de ridderschap en de steden bestaande welke als hij geen zitting houdt, vertegenwoordigd wordt door een commissie van negen leden. De voorzitter van den Ministerraad, Minister Pierson, was Maandag tegen de aankomst van H. M. de Koningin naar het Loo ontboden en ontving aldaar mededeeling van het voornemen van Hr. Ms. verloving, met opdracht, door middel van de Staatscourant den volke mededeeling te doen van eene Koninklijke proclamatie zoodra daartoe het oogenblik gekomen zou zijn. De Minister-premier stelde gisteren zijne arnbt- genooten in eene buitengewone vergadering van den Ministerraad, gehouden voor den aanvang der Kamerzitting, met het gewichtige nieuws in keunis. Aan de buitenlandsche Vorstenhuizen is van de gebeurtenis kennis gegeven door tusschenkomst van onzen Minister van buitenlandsche zaken. noodige bevelen te geven Moet ik den graaf laten waarschuwen, of z/3a, de graaf moet dadelijk verwittigd worden/ antwoordde zij vast. //Een andere bode moet vlug naar Chesholm om den dokter te halen en de politie." ,/De politie!" herhaalde Hooper verschrikt. z/Er is een moord gepleegd," sprak zij koel. z/De moordenaar moet opgespoord worden." Onder het spreken keerde haar kalm overleg weer terug. Zij trilde, toen zij beval ,/De kamer moet zoo blijven. Niemand mag het lijk aanraken, totdat de graaf hier is Ellen, vrouw Pool en Hooper, jelui drieen blijft hier en houdt de wachtJij, Harry, neemt het beste paard van den stal en rijd naar Powsys ,/Ja wel, miss Moet ik den graaf de voile waarheid zeggen vroeg hij met doffe stem. (Wordt vsrvolgd). Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin is gisteravond, per gewonen trein te 6 uur 19, met een gevolg van twee personen te Apeldoorn aangekomen/ Z. H. werd ontvangen door graaf Dumonceau, adj.-gen. van H. M. de Koningin, en door Jhr. Van Tetsf kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder. De vorst werd in een rijtuig, bespannen a la Daumont met voorrijder, naar het paleis geleid. Naar men verneemt, heeft de Minister van oorlog gelast, dat heden in alle garnizoensplaatsen naar aanleiding van de verloving van H. M. de Koningin eene groote parade zou moeten worden gehouden. De proclamatie, het heuglijke feit meldende, was gisteravond reeds aangeplakt aan de voorpui van het raadhuis te 's Hage. 's Gravenhage, 17 Oct. De Tweede Kamer beantwoordde de Koninklijke boodschap, waarbij de Koningin in overtuiging van de belangstelling der Kamer hare verloving bericht, met een ge- lukwensch en betuiging van eerbiedigen dank, nadat de voorzitter gewezen had op het uitnemend gewicht en de heugelijke beteekenis dezer ge beurtenis voor Vorstenhuis en Vaderland. Alle Ministers waren hierbij tegeuwoordig. Op de Ongevallenwet verwierp de Kamer het maken der premie tot bevoorrechte schuld op goederen der werkgevers. Verleden week verloor een boerenkuecht te Borsele uit zijn tabaksdoos een bankbiljet van 100, dat hij voor zijn baas had ontvangen. Gelukkig was het ,/papiertje" in goede handeu gekomen, zoodat de knecht zijne opdracht naar eisch ten einde kon brengen. De justitie uit Middelburg is Dinsdagmiddag naar Wemeldinge vertrokken, ten einde een onder- zoek in te stellen naar het geldelijke beheer der gemeente-secretaris en ontvanger aldaar, hetwelk niet in orde schijnt te zijn. Men seint ons dat de justitie heden weder naar Wemeldinge is vertrokken. Te Middelharnis kregeu Vrijdag twee jongens van 12 en 14 jaar twist met elkander, er ontstond eene vechtpartij, en de jongste kreeg een gevaarlijken messteek in de zijde. Onder hevig bloedverlies werd hij in bewusteloozen toestand thuis gebracht. Zijn toestand is niet zonder zorg. Een notaris in Zeeland woonachtig, had bij ongeluk een jongen een paar hagelkorrels in de beenen gesclioten en den jongen gezegd naar den dokter te gaan. Deze heeft de korrels uitgehaald en den knaap verder behandeld, en zond daarna den notaris een gespecificeerde rekening tot een bedrag van 250. De notaris betwiste niet zijn schuld, maar achtte de som buitensporig hoog. Het kwam tot een proces, waarbij de gedaagde, onder bestrijding van twee postjes, zich bereid verklaarde te betalen, wat de rechtbank billijk zou achten. De rechtbank heeft toen de door den eischer gevorderde som te hoog geacht, en was van oordeel, dat de door hem bewezen diensten met een som van 100 behoorlijk zouden zijn beloond. De notaris werd daarop veroordeeld tot betaliug van 100 met de rente sedert de dagvaarding, maar de dokter, die 't onderste uit de kan wilde hebben, kreeg een rekening van een 120 voor de proces-kosten. Toen een te Willeskop wonende wiukelier met zijn kruidenierswareu onder Hoenkoop ventte en zijn wagen, bespannen met een hit, op den dijk stilstondkwam iemand uit zijn woning en loste in de richting van het paard uit een dubbelloop-geweer twee schoteu, die rakelings langs den kop van het paard gingen, waardoor het dier begon te steigeren. Het paard werd zonder onge- lukken spoedig tot staan gebracht. Tijdens een kort onweder is Zondagavond omstreeks zes uur de bliksem geslagen in den houtzaagmolen van den heer H, leirabend, op het Weeskinderdijkje te Dordrecht. De molen brandde in korten tijd tot den grond af. De aan- gerukte spuiten konden tegen de geweldige vuurzee niets uitrichten wel slaagden ze er in de in de nabijheid staande houtloods, die ook op een paar plaatsen begon te branden, te behouden. Te Den Helder is Zondagnacht ingebroken in de roomsch-katholieke kerk St. Odlia. De dieven hebben het offerblok opengebroken en den inhoud en eenige gouden en zilveren sieraden medegenomen. Bij de politie te Utrecht kwam Maandag- middag een heer aangifte doen, dat hij in den trein van Amsterdam naar Utrecht met kaartspelen een, twee, dne, hartenboer ruim 240 had verloren. De gelukkige winner was te Nieuwer- sluis uitgestapt. Op de Oudegracht bij de Bakkerbrug te Utrecht liep Maandagmiddag eene vrouw van middel- baren leeftijd, die zoo beschonken was, dat zij niet meer op haar beenen kon staan en daaidoor ook meermalen in de modder had gelegen en daarbij tevens eene wonde in het aangezicht had bekomeu. Een paar politieagenten trokken zich harer aan en brachten haar onder grooten toeloop naar de Ganzenmarkt. De rechtbank te Breda heeft de voorloopige gevangenhouding van den koster v. I. en den schilder M., verdacht van den moord te Tilburg, weder met dertig dagen verlengd. De aanranding om f 130.000. De beambte Nicolet, van de Associatie Cassa te Amsterdam, wiens moedig gedrag bij de onlangs vermelde aanranding door middel van een strop wij destijds hebben medegedeeld, heeft van het Bestuur de Associatie Cassa, behalve een geschenk in geld, een gouden remontoir horloge met inscriptie ontvangen als blijk van waardeering. Nabij Wouw werd des avonds een heer plotseling op brutale wijze door een rijksambteuaar aangevallen, die hem, zonder eenige aanleiding, met een kuuppel zoo'n pak slaag toediende, dat het bloed hem uit den mond stroomde. De dader verzekerde later zich vergist te hebben, doch de mishandelde was met deze verklaring niet tevreden en stelde de politie met de zaak in kennis. Zondagmiddag is te Schiedam het driejarig zoontje van J. Wijs, dat eenigen tijd zonder toe- zicht was gelaten, door het spelen met luciters in brand geraakt. Eene buurvrouw merkte het, die de vlammen met water bluschte. Het kind is stervende naar het ziekenhuis vervoerd. Gisternacht is de bliksem geslagen op den toren van de R. K. kerk in het Frankeland te Schiedam. De schade bepaalde zich tot eenig metsel- en pleisterwerk en een ruit, in de nabijheid der geleiding van den bliksemaileider. Tijdens een kort doch hevig onweder is de kerk der Ned. Hervormde gemeente te Huisduuien Dinsdagmiddag door den bliksem getroffen. Of- schoon er geen brand is veroorzaakt, is de aange- richte schade vrij belangrijk. De toren is grooter.- deels vernield en het houtwerk in de kerk onder den toren ontzet of versplinterd. Er is bijna geen glasruit in het gebouw heel gebleven. Eenige personen, die zich in de nabijheid bevonden, werden tegen den grond geworpen, doch bekwamen overigens geen letsel. Te Vlaardingen keerde een loggerschip terug van de haringvangst, zonder den vijftienjarigen jongen, die de reis zou medemaken. Die jongen had het ongeluk, bij het inhalen der vleet in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 5 en 6 dezer, met het hoofd beklemd te geraken tusschen de spil en bak, waardoor dat lichaams- deel als 't ware van de romp gescheiden werd. De jongen was onmiddellijk dood. Zijn lijk werd aan de zee toevertrouwd. Een erg naief mensch is te Amsterdam bij de politie zijn beklag komen doen. Hij had kennis gemaakt met een meisje, was met haar naar het Panopticum gegaan en had daar wat ver- teerd. Hij moest zich even verwijderen en ver- trouwde zoolang zijn welgevulde poitemonnaie aan haar toe. Toen hij aau zijn tafeltje terugkwam, was het meisje met de portemonnaie verdwenen. Nu zoekt de politie haar en het geld. Zekere Lambertus Mans, in 1893 door het gerechtshof te 's Hertogenbosch wegens brand- stichting tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld en in Juli jl. bij besluit van den Minister van justitie uit de bijzondere strafgevangeuis voor mannen te Leeuwarden, waar hij die str'af onder- ging, voorwaardelijk in vrijheid gesteld, onder bepaling, dat hij zich totdat zijn geheele straftijd zou zijn verstreken nergens anders dan in de gemeente Herkingen zou hebben op te houden, is dezer dagen op bevel der justitie weer gevangen genomen, omdat hij zich, in strijd met die bepaling elders metterwoon had gevestigd, niettegenstaande hem het gevaarlijke en niet raadzame daarvan alsnog was onder het oog gebracht. Zaterdagavond werd door een meisje op de eerste verdiepiug van pand 115 in de Wagenaar- straat te Amsterdam een lamp aangestoken. De lamp geraakte in brand en het meisje had de tegenwoordigheid van geest het brandende voovwerp uit het raam te werpen. Juist ging echter een juffrouw voorbij, zij kreeg de brandende lamp op het hoofd en in een oogenblik stond haar kapsel in lichte laaie. Een werkman, die het gezien had, trok onmiddelijk zijn kiel mit en wierp die over het hoofd van de juffrouw, waardoor de vlam gedoofd werd. De juffrouw was zooals men begrijpen kan, hevig ontsteld, doch, wat erger was, haar geheele haartooi was in vlammen opgegaan. Er is door verschillende firma's te Zwolle een verklaring gericht aan de firma van Gend Loos en aan de directie der pakketpost alhier, dat zij om hunnentwil geen Zondagsarbeid willen van het personeel, belast met de thuisbezorging van goede ren. Goederen, die Zaterdagavond te laat worden aangebracht om dan nog bezorgd te worden, kunnen bij hen Maandagmorgen bezorgd worden, tenzij de afzender opzettelijk op 't adres op spoedige be- zorging aandringt, of wel goederen zijn aan spoe dig bederf onderhevig. Dit stuk is door circa 500 firma's of handelaren geteekend. De afdeeling Zwolle voor Zondags- rust heeft zich hiervoor moeite gegeven. De milicien K. S., van het 1® reg. inf., te Assen in garnizoen, maakte zich ten vorige jare door vertrek naar de Transvaal, schuldig aan desertie. Onlangs hier te lande teruggekeerd, meldde hij zich onmiddelijk vrijwillig aan, waarom hij, onder verzachtende omstandigheden, door den krijgsraad nu is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, waarua hij op nieuw in dienst gesteld wordt. De nadeelen der guerilla. Dit nadeel, zegt het Handelsblad, brengt de guerilla mede dat zij elken vasten basis prijs geeft. Veilige wijkplaatsen moeten evenzoo worden opgegeven als groote oorlogsvoorraden. Vandaar dat men lelkens leest van plaatsen, die nu eens in Boerenhanden, dan weer in die van de Engelschen zijn. Vandaar ook dat vee en voor- raden den vijand vaak moeten worden overgelaten. Doch het is in de meeste gevallen gebleken, dat de guerilla die zaken ook niet noodig heeft. Zij leeft van den hand en den tand, van vangst en buit. Tot nu toe blijken de Boeren zeer geschikt voor de guerilla. Zij zijn slim, vlug, voorzichtig en toch stoutmoedig. In een opzicht zijn zij in 't nadeelzij zijn te humaan. In de guerilla kan men geen krijgsgevangenen opbergen; ,/geen pardon" is eigenlijk het eenig bruikbare parool. Maar dat kunnen de Boeren, als beschaafd volk, niet bezigen. Ook zonder dat echter kunnen zij het den vijand moeilijk genoeg maken. Tot nu toe hebben zij bovendien nog het voordeel, dat het grootste gedeelte van Transvaal, het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2