1! A1 g e m e e a Hieuws* en Admtentieblad voor 2eoawsch*71aaadoroa, No. 3984. Engeland en de Z.-A. Republiek. Dondercbg: 18 October 1900 40e Jaar^ano;. Openbare Vergadering De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Earner van Koopliandel en Fabrieken te Ter Nenaen. FtDTJILLETON Per drie maanden binnen Ter Neuzeu f 1,Pranco per post: Voor Nederland f 1,10. "Voor Belgie f 1,40. Voor Ainerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt ds prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. DM verochijnt iluandai;-, Woenitiiaif. eu VriJdajavonil, ulfseionderd op Veetlda^en, bij de Firiua V. J. lis BK SA V 2 s IK te Ter feaien. Douderdag 18 October 1900, namiddag 7 uur. De Voorzitter, H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, De Secretaris, H. J. VOOREN. Er zijn verschillende feiten, waaruit valt op te maken, dat de bevrediging in Zuid-Afrika, na het //eiudigen" van den oorlog, met zoo vlug intreedt, als Roberts, Milner en andere hoog- mogende Britten wel gedacht bebben. Misschieti gaat daarom sir Alfred Milner niet alleen naar Bloemfontein, maar ook naar Pretoria, waar hij met Roberts nog weer eens een mooie proclamatie kan ontwerpen. Het vertrek van' Roberts en van Buller uit Pretoria, is al eenige dagen uitgesteld, zooals wij meldden, en nu zal ook dejjeerste trein met uitgeweken Johannesburgers, voorloopig niet van Kaapstad vertrekken. Toch heeft Roberts maar vast zijn afscheidsgroet aan Buller bekend ge- maaktper dagorder is meegedeeld, dat Buller het bevel over heUNatalsche leger heeft neerge- legd en Roberts betuigt hem dank voor zijn groote diensteu en de bekwaambeid, waarmee bij de bewegingen heeft geleid, ,/ZOolang hij onmid- dellijk onder Roberts' bevel heeft gediend." De aanhalingsteekens zijn van ons, om de terechtwijzing, die de held van de Toegela hier ontvangt, beter te doen uitkomen. Generaal LytteBon, die Buller opvolgt, is be- gounen met uit bet Lijdenburgsche terug te trekken, vermoedelijk om het ongezonde klimaat. Met den staf van de 4e divisie en de 8e brigade heeft hij op weg naar Middelburg, Dolstroom bereikt. Als bewijzen, hoe weinig nog de vredestoestand is ingelreden, kan nog het volgende dienen. De mail uit Durban is Donderdag 36 uren lang opgehouden, omdat de Boeren bij het station Vaal den weg hadden beschadigd. Tusschen Volksrust en Heidelberg waren de Engelsche be- zettingen van de stations's nachts onder de wapenen gebleveti, maar de Boeren hielden zich stil. Dit meldt de correspondent van de //Daily Mail" te Naar het DuiUch. 10) z/Wat zou zij daarbinnen gedaan hebben vroeg Ellen. //Niets goed, dat kan ik wel begrijpen. Zij koestert een diepen haat tegen onze inevrouw. Juist om haar te trotseeren, wil ik mevrouw gaan wakker maken. Ik ben niet bang voor haar zwarte oogen ik ga mevrouw wekken Zij ging naar de dear van de kiuderkamer, klopte aan, evenals mevrouw Pool gedaan had, en daar zij eveneens geen antwoord kreeg, opende zij de deur en trad binnen. De gravin lag nog altijd in den stoel. ^Mevrouw riep Ellen, //mevouw, wordt toch wakkermevrouw Er volgde geen antwoord, geen beweging. Ellen boog zick over haar meesteres. //Mevrouw, slaap toch niet aan het open venster. U zou hier den dood Een vreeselijke kreet klonk door het huis; de angstkreet van een vrouwelijk wezen. Het meisje had hare meesteres zacht met de hand aange- raakt en was ontsteld terug getreden. J a, Mar- garetha sliepmaar zij sliep den eeuwigen slaap. Zij was dood. Dood Er kleefde bloed aan hare japon, aan hare shawl, aan de hand van Ellen bloed, dat bij druppels uit de linker borst kwam. Gravin Margaretha Norton lag aan het open venster vermoord. Pretoria, maar die te Pietermaritzburg seint, dat de heele lijn van Standerton is beschadigd. De burgemeester van Kaapstad had inlichtingsu gevraagd over den terugkeer van de Kaapsche vrijwilligers. Roberts telegrafeerde terug, dat maatregelen waren genomen om de koloniale vrij willigers zoo spoedig mogelijk na den IS October, te doen weerkeeren. Maar bij hoopte, dat de meesten in dienst zouden blijveu tot bet eiude van den oorlog, want bun terugkeer op dit oogen- blik zou zeer noodlottige gevolgen kunnen hebben. Kapitein Paget van de Rifle brigade, die den 10 bij Kaapmuiden ernstig werd gekwetst, is overleden. Bij de hinderlaag bij Frankfort, die door kolonel Grove met het regiment uit Westelijk Kent gelegd werd op den 1 ln dezer, zijn 7 Boeren gesneuveld, 9 gewond en 18 gevangen genomen. Stephenson bericht dat hij twee gesneuvelden en vier gewonden heeft verloren in een onlmoeting met eenige Boeren ten noorden van Nelspruit, op den 10"; denzelfden dag is een man van het Sussex-regimeut bij Kroonstad gesneuveld, en den volgeudeu dag liepen twee Boeren in een val, die eenige manschappen van Brabant's Horse voor hen gelegd hadden. Kelly-Kenny bericht dat twee man van de politie den 10" bij Petrusburg doodgeschoten zijn door een troep stroopende Boeren. Uit Kroonstad wordt van den 12" het volgende gemeld Kolonel Bruce Hamilton is van Lindlev bier aangekomen. Van den 3" October af was zijn verbindingslijn verbroken. Den 4n had de kolonne Lindley verlaten en had een kamp opgeslagen 2 uren marcheerens van die plaats. Het kommando van Hasebroek bevond zich op eenige mijlen afstand. De beweging van de kolonne was het gevolg van den aanval van het 7e regiment infanterie door een patrouille van 40 Boeren onder Hasebroek, die den dood van twee ofhcieren en het gevangen nemen van een Engelsch soldaat ten gevolge had. Den 6n October doorzocht de kolonne de boerderijeu en verbrandde er velen van. Het detacliement, dat de telegraaflijnen moest herstellen, werd aan- gevallen. Den 6" ging de kolonne noordwaarts, veroverde een deel van een konvooi en een aantal beesten. Den volgenden dag zette zij den tocht voort, aldoor achtervolgd door de Boeren. Den 8n had een ernstige aanval op de achter- hoede plaatshet gevecht duurde twee uren, doch slechts <;en Britsch soldaat werd gedood. Ellen scheen eerst versteend/sprakeloos door den schrik. Toen vloog zij de kamer uit, de gang in, als door waanzin voortgedreven, telkenswederroepende: z/Moord moord Allen kwamen toeschieten. Men hield haar met geweld tegen, deed haar allerlei vragen, doch zij antwoordde slechts z/Onze mevrouw ach mevrouw Zij was als van haar verstand beroofd. Een blik op haar met bloed bevlekte hand ontstelde haar vreeselijk en voor iemand er aan dacht, viel zij in oumacht. Men nam haar op, terwijl alien elkaar ontsteld aankeken. //Mevrouw vermoord mompelde men dof. Spoedig was Ellen echter weer met koud water tot bewustziju gebracht, en nu ging zij, op Hooper's arm leunende, alien voor naar de kinderkamer. Op den drempel bleef zij een oogenblik staan, de moed ontzonk haar. z/Laten wij binnengaan," zei Hooper met trillende stem. uO, God, het kan niet zijn I" Op de teenen naderden zij zachtkeus, al vrees- den zij den slaap te storen. Met ingehouden adem bogen zij over het lichaam en ja dat was bloed, dat daar door de kleederen drong en het tapijt rood verfde. Niemand kon een droevige zucht weerhouden. Hooper vatte met bevende vingers de hand der gravinze was reeds koud. Het leven was ge- weken, maar nog nooit hadden Margaretha's trekken zoo liefelijk geschenen als nu in den zachten helde- ren maneschijn. Met moeite stood Hooper weer recht op hij was ontzettend bleek. //Wie zal den graaf hierinee bekend maken O, mijn goede meester CHIN A. De gebeurtenissen in China levtren niet veel nieuws op, hoewel er genoeg voorvalt. Maar de berichten vau de oproerige beweging tegen de Mandschoe-dynastie zijn nog moeilijk naar waarde te schatten. De y Daily Chron." meldt, dat Weichow door de keizerlijke troepen op de oproerlingen is ver- overd, terwijl een bericht ran de //Daily Tel." weer zegt, dat de strijdmacht van Sanyatsen de Chiueesche soldaten bij Weichow verslagen heeft. Volgens een telegram uit Hongkong rukten de oproerlingen van Tsechouang, ten getale van 10,000 op naar Huchowson. Het Chiueesche bof zou, naar de //Times" meldt, te Pingyeng zijn aangenomeneen bericht uit Hankow zegt echter, dat het hof den 12en te Sinanfoe is gearriveerd. Volgens een Berlijusch telegram zouden de expedities naar Paotingfoe deel uitmaken van een groot plan, tegen Sinanfoe gericht. Men zou het hof gebeel willen isoleeren. Li-lIoeng-Tschang heeft een officieel bezoek afgelegd bij den Amerikaanschen en den Engelschen gezant en hij heeft gevraagd, de onderhandelingen over 2 dagen te beginnen. Yoengloe wordt van wege de bezwaren der verbondenen niet als ge- volmachtigde toegelaten. De Berlijnscbe „Lokal-Anzeiger" maakt gewag van een aanslag tegen den keizer van China. De dader zou dadelijk onthoofd zijn. Bij het voortgezet debat over art. 42 (rege- lende de raiddelen tot dekking der kosten door de werkgevers) en art. 53 (bevoegdheid voor de werkgevers om het risico der verzekering zelf te dragen of over te dragen aan naamlooze vennoot- schappen) der Ongevallenwet in de zitting der Tweede Kamer vau gisteren schetste de beer Drucker zijn ameudement nader toelichtende het gevaarlijke aan bet dragen van eigen risico of overdraclit daaraan verbouden de betere waar- borg, dat de getroffen werkman krijgt datgene wat hem toekomt, wil het amendement dat slechts staat, provincie en groote gemeenten eigen risico mogen dragen of het risico mogen overdragen en dit laatste ook toe te staan aan andere werkgevers, mits onder bepaalde voorwaarden. Overdracht zal o. a. slechts mogen geschieden aan werkelijke verzekeringsmaatsehappijen en dan nog onder be paalde eischen. Niemand antwoordde alien waren diep getoffen doch toen Hooper zich wat hersteld had, zeide hij //Miss Blanca moet dadeijk verwittigd worden ik ga haar het ongeluk bekend maken. Steven doe de gordijnen dicht en steek het licht aan. Werktuigelijk deed de bedieude, wat hem bevolen was. Het licht spreidde weldra zijn stralen en bescheen het marmeren gelaat van Margaretha en de bloedvlekken op het tapijt. Niemand ver- roerde zich. Intusschen was Hooper rechtstreeks naar Blanca's kamer gegaan. Hij klopte aan, doch alles bleef stil. Hij klopte nogmaals en riep met heesche stem //Miss Blanca, om Gods wil, doe open z/Biunen klonk nu het antwoord. /,Miss Blanca," begou de oude man, ffik breng eene slechte tijning. Schrik nietEr is hier in huis een moord gepleegd." Hij kreeg geen antwoord. Had zij gehoord, wat hij gezegd had Zij verroerde zich niet eu bleef naar buiten staren. z/Miss Blanca, hoort u mij vroeg Hooper eindelijk. Hij kwam eenige schreden nader eu trachtte haar in het gelaat te zien. z/Ik hoor alles," zei ze op ijskouden toon, terwijl haar oogen krampachtig naar buiten bleven staren. Het was den ouden man, of hij een slang aan zijn hart voelde kruipeu. //Mevrouw de gravin is dood, zij is vermoord, miss Blanca, vermoord Wat moet er gedaan worden vroeg hij met nadruk. Alwcder antwoordde zij niet. Haar lippen be- wogen zich, zonder te spreken. Haar zwijgen maakte hem bang. z/Miss Blanca," riep hij, u moet komen. Alles De beer Kuijper had vooraf verdedigd de door hem en den heer De Visser bij amendement voor- gestelde regeling van het betalen der administra- tiekosten, die zij ten deele willen brengen ten laste der werkgevers en wel in evenredigheid aan de bemoeiingen, welke van een ongeval, voor de Rijksverzekenugsbauk het geval zijn. In aan- sluiting hiermede keurde ook de heer De Visser 't af dat alle adminestratiekosten ten laste van den Staat zouden komen. Het amendement-Drucker c. s. nader voor een gedeelte toelichtende, bepleitte de heer Kerdijk, tegenover de bestrijdiug daarvan van Regeerings- wege, het vormen van een reservefonds bij de Rijksbank, en het gedeeltehjk dragen van de administratiekosten door de werkgevers. De heer Van Kern pen bestreed alle amendementen. Zich verklarende voor de door de Regeering voor- gestelde regeling. De heer Veegens mede onderteekenaar van het amendement-Drucker, beweerde het thans in- gediende ontwerp met het vroegere vergelijkende dat de Regeering wel degelijk op hoofdpunten van haar vroeger beginsel is afgeweken. In tegen- stelling van 's Ministers beweren dat er geen principieele coucessies zijn gedaan, is spreker van oordeel, dat er bij dit nienwe ontwerp een waar offerfeest van begiuseleu plaats heeft, waardoor de waarborgen 1° voor den werkman dat hij ont vangt, datgene wat het toekomt, en 2° voor de schatkist dat zij geen schade lijdt, zeer zijn verzwakt. Worden de amendementen-Drucker c. s. ver- worpen, dan zal spreker tegen het ontwerp stemmen. De heeren Heldt en De Klerk, zullen, om redeuen van opportunisme, teneinde de wet niet in gevaar te brengen, tegen het amendeinent- Schaper c. s. stemmen. Daareutegen meende de heer Van Gilse, dat een dubbel votum der Tweede Kamer de Regeering tegenover de Eerste Kamer sterk zal maken. De heer Troelstra verklaarde, dat hij en zijn vrienden allereerst een poging willen aanwendeu om hun overtuiging te doen zegevieren. Daarna zullen wij zien wat ons te doen staat. Hr. Ms. pantserdekschip //Gelderlaud" heeft order bekomen zoo spoedig mogelijk, met president Kruger aan boord, Louremjo Marques te verlaten, d. w. z. nadat het schip aldaar een groote hoeveel- heid steenkolen heeft geladen. In verband met vroegere geruchten omtrent de voorziening in de behoefte aau kolen, kan worden medegedeeld dat voor de verdere reis voldoende taw.1-'' ■llBagggggBBBgggMjHBjggnMilSB!! ■■■■m.ji.iii., j wacht op u Niemand is hier dan u De graaf is er niet, hij is Hij bleef steken en snikte als een kind. //Ach, mijn arrne, goede meester," bracht hij eindelijk met moeite uit. //Hoe zal men hem de treurige tijding mededeelen Zich zelve geweld aandoende, stond Blanca nn op en keek den man met groote oogen aan. Haar blik verried verwarring en ontstelteuis, haar gelaat was aschgrauw geworden. z/Hoe zal men het den graaf mededeelen herhaalde Hooper. //Ach, wie kon dat goede, zachte sehepsel kwaad doen Zij trachtte nogmaals te spreken, maar het scheen, dat haar tong verlamd was. z/Miss Blanca, zeg mij toch, wat er gedaan moet worden. Moet de graaf gewaarschuwd wor den vroeg de trouwe dienaar, haar angstig vragend aanziende. Eindelijk sprak Blanca, maar hare stem klonk vreemd en klankloos. z/Ik kom beneden," zei ze, om alle verdere vragen te voorkomen, en zij ging dadelijk. In deemoedige bonding stond het bedienden- personeel in het midden der kamer. Als op commando richtten aller oogen zich naar Blanca Norton, toen deze binnenkwam. Zij bemerkte het echter nietals een slaapwandelaarster trad zij naar het lijk en beschouwde het. Er kwam geen tiaan in haar somber oog geene verandering in haar marmeren gelaatstrekken. Als versteend stond zij stil bij de doodede seconden weraen minuten en intusschen werden de blikken op haar steeds dreigender. Hooper maakte een eind aan deze pijnlijke stilte. z/Miss Blancawil u zoo goed zijn ons de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1