Gemengde berichten. BURGERLUKE STAN IX jlaradelsberichten. ~~364*te ST AATSLOTERIJ. vergadering plaats van landbouwers om te trachten eene onderlinge verzekering tegen het verlies van paarden tot stand te brengen. Tal van belangstellenden waren opgekomen en weldra bleek het, dat de meesten eene oprichting van eene dergelijke vereeniging in deze gemeente ten zeerste zouden toejuiehen. Er werd daarom een voorloopig reglement op- gesteld, waarin de prijs van verzekering werd bepaald op 1 percent van de aangegeven waarde van het paard. Bij verlies zou 75 percent van de aangegeven waarde worden uitgekeerd. In de volgende vergadering, opZondag 4 November a. s., zal het reglement definitief worden vastgesteld en het bestuur gekozen. Door de afdeeling oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen van de vereeniging van hoofden van scholen in Nederlatid is aan het hoofdbestuur opgedragen, 't zij alleen, t zij in vereeniging met andere onderwijzerscorporatien, zich tot de regeering te wenden met het verzoek bij event ueele herziening van de wet op het lager onderwijs daarin bepalingen op te nemen, waarin voorzien wordt in het geval, dat een onderwijzer, door een langdurige ziekte getroffen, geruimen tijd zijne betrekking niet kan waarnemen. Thans is zoodanige onderwijzer geheel afhanke- lijk van de welwillendheid van gemeentebestuur en Gedeputeerde Staten, terwijl ook bet onderwijs zeer dikwijls door de op dit punt bestaande stelselloosheid lijdt. Donderdagavond omstreeks zeven uur, toen de stoomtram van 's Hertogenbosch het koffiehuis van v. Z. te Vechel voorbijstoomde, wilde een landbouwer uit Vorstenbosch, R. K., van uit liet koffiehuis vlak voor de in voile vaart zijnde locomotief van de tram de rails oversteken om zich naar het tegenovergelegen koffiehuis van v. B. te begeven, doch hij werd, zooals te begrijpen is, door de locomotief, voordat de machinist die kon laten stoppen, tegen den groud geworpen en overreden, met het gevolg, da! zijn dood oogenblikkelijk was. Zijn deerlijk verminkt lijk geraakte zoodanig tusschen de raderen der locomo tief verward, dat men de machine moest oplichten om het er onder uit te kunnen halen. Eenige meters verder vond men zijn hersenpan op den weg liggen. De politie was weldra ter plaatse, die de overblijfsels van het lijk bijeen deed verzameleu en naar het gasthuis vervoeren. De ongelukkige, die zijn dood alleen aan zichzelf te wijten heeft, laat eene weduwe en versclnllende jeugdige kinderen achter. Vrijdagavond is een persoon op het station Rozendaal bij het oversteken van het spoor door trein 367 overreden en gedood. Vrijdagavond zijn op het perron van het Hollandsche station te 's Hage beruchte kwartjes- vinders uit Amsterdam aangehouden, vermoedelijk deel uitmakende van de bende die per abonnement reist tusschen de hoofdstad en Roosendaal. Toen om half 8 de trein naar Parijs te's Hage aankwam, werd door reizigers in een comparte- ment 3e klasse de hulp ingeroepen van een der stationsopzichters, wien men haastig beduidde, dat zich in den waggon kwartjesvinders bevonden die met valsch kaartspelen een reiziger 25 en een ander diens horloge ter waarde van f 85 hadden afgenomen. De opzichter liet alle coupes sluiten en bewaken, zoodat niemand kon ont- snappen, en liet daarna twee rechercheurs waar- schuwen, die zich in den laatsten tijd geregeld op het perion bevinden. Deze arresteerden twee personen, die als de kaartspelers werden aangewezen en werden overgebracht naar het commissariaat aan de Groenmarkt, waar zij beweerden, het geld en het horloge op eerlijke wijze met kaartspelen te hebben gewonnen. Zij beriepen er zich op, dat kaartspelen in den trein nergens verbodeu was. Later iu den avond moesteu zij dan ook op vrije voeten worden gesteldmaar geld en horloge werden in beslag genomen, terwijl de politie den aangehoudenen gelastte, Zaterdag- ochtend te verschijnen voor een nader verhoor, aaD welken last door hen werd voldaan. Ook aan het station D. P. te Rotterdam zijn een paar kwartjesvinders gearresteerd. Een militieplichtige te Heemskerk had ver- geten zich aan te geven. Dit werd ontdeki, en daarvan werd kennis gegeven aan Gedep. Staten van Noord-Holland, die den jongen vrijstelden, omdat hij toch als eenige zoon vrij zou zijn geweest. De burgemeester heeft uu echter proces-veibaal van het verzuim laten opmaken. Jaw^l, miss, het slaapt reeds," antwoordde de miu. /,Ik wilde naar mevrouw gaan zien het is niet gezond bij het open venster te slapen, maar misschien is zij wel van zelf ontwaakt." „Je behoeft mevrovw niet te storen," zeide Blanca scherp, ,/je moet bij bet kind blijven. De gravin slaapt en heeft je niet noodig ga heen „Haal je de duivel," sprak de min in zich aelve, doch zij kon niets anders doen dan gehoor- zamen. Op haar terugweg ontmoette zij Ellen, het kamermeisje, en natuurlijk ontstond nu een gesprek over het heerschzuchtige optreden van Blanca. (Wordt vervolgd). Iemand, die dezer dagen op een rijwiel van Haarlem naar Heemstede reed, had een zonderling avontuur. Plolseling vliegt een kraai op hem af, gaat op zijn schouder zitten en vliegt na enkele oogenblikken weer op, de pet van den wielrijder meenemende. Eerst op het geschreeuw van eenige jongens liet de vogel het hoofddeksel vallen. Uit IJmuiden schrijft men aan't //Nieuws" Donderdagavond omstreeks 10 uur, toen de hemel in het oosten helder verlicht was, dreef een zwarte wolkenmassa over de Noordzee. Lang- zamerhand ontstond daarin een regenboog, eerst een lichte streep, welke zich ontwikkelde tot een vrij helderen halven regenboog, waarin de kleuren duidelijk zichtbaar waren. Voor een maanregenboog toch al zeldzaam waren de kleuren ongewoon helder. Niettegenstaande de waarschuwing van de Amerfoortsche Ct. heeft de bende kwartjesvinders die, bij abonnement nog wel, het traject Amster dam—AmersfoortKleef bereist, Dinsdag nog een slachtoffer gemaakt, een veekoopman, die heel wat geld bij zich had. Een der stationchefs, die den man kende, liet den hoofdconducteur in denzelfden waggon plaats nemen, doch toen aan een der tusschenstations een waggon moest worden aangehaakt en de hoofdconducteur daarom een oogenbhk zich ver- wijderd had, sloegen de Bauernfiinger hun slag. Een, twee, drie hartenaas En ons vee- koopertje was weer een rijksdaalder armer. Te Bruchem had Zaterdagmiddag een fruit- handelaar, die bezig was met peren plukken, het ongeluk achterover van zijn ladder te vallen, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Omlrent het in ons vorig nummer vermelde overvaren eener Spaansche sloep te Rotterdam, wordt nader gemeld 's Middags omstreeks 12 uren gingen vijfSpan- jaarden, schepelingen van het met erts geladen Spaansche stoomschip Setiembre, liggende aan boei 11, met een roeiboot naar den wal aan de Parkkade. Even nadat zij het stoomschip hadden verlaten, werden zij midden op de rivier ter hoogte van boei 18, midscheeps aangevaren door het sleepbootje James, van de firma P. A. van Es Co., kapitein J. Ypma. Onmiddellijk sloeg er een groot gat in de roeiboot, die daarop kantelde en zonk, met het gevolg dat de vijf Spanjaarden in het water terecht kwamen. Twee hunner zonken onmiddellijk in de diepte en verdronken voor de oogen van hunne kameraden, die zelven ternauwernood door de bemanning van een paar zich in de nabijheid bevindende sleepbootjes werden gered. Kapitein Ypma, van de James, die stroom- afwaarts voer, had de roeiboOt niet opgeinerkt alvorens deze vlak voor zijn boeg was. Hij pro- beerde nog achteruit te slaan, maar het was reeds te laat om de aanvanng te voorkomen. De lijken van debeide verdronken schepelingen wer den dadelijk door de eb medegevoerd en zijn nog niet gevonden. De sloep waarin deze schepelingen zaten toen de aanvaring geschiedde, is totaal vernield. Zij ging onder de sleepboot James door en is later opgepikl. De beide verdronken schepelingen zijn de 13jarige kajuitsjongen Salvador Ugarte, uit Gau- teguir-Arteaga (Spanje) en de 22jarige koksmaat Guillermo Bilbao, uit Bermeo (Spanje). Laatst- genoemde was juist afgemousterd en werd door de anderen naar den wal gebracht, waarna hij als kok aan boord van een ander Spaansch schip zou overgaan. Uit Doetinchem meldt men Een door de marechaussee's alhier ingesteld onderzoek inzake het in den trein verkochte gouden horloge (dat echter z. g. goldin bleek te zijn), heeft geleid tot opsporing van den koopman. Deze verklaarde er ook onwetend ingeloopen te zijn en gaf den heer zijn zeven gulden terug. Jeugdige reizigers. Dinsdagmorgen werden door de politie aan't station te Almelo aangehouden twee kinderen van 2) en 1 jaar. Naingewonneu ihformatie's bleek het, dat de kleuters te Bunde (Westphalen) in den trein waren gebracht met een kaart voor Amsterdam. Daar toch vertoefde de moeder der kinderen wat der politie bleek, toen zij een telegram van haar uit Amsterdam ontving, waarbij zij haar kinderen terug verzocht tegen betaling der onkosten. De politie heeft evenwel geantwoord, dat zij het dienstig rekende, dat de moeder zelf naar Almelo kwam om haar kroost te halen De kleineu worden te Almelo intusschen verzorgd en voelen er zich goed thuis. Terwijl een Brit weer eens met de bereke- kening aankomt, dat de Engelsche steenkolenbed- dingen binnen betrekkelijk korten tijd uitgeput zulleu zijn, bericht daarentegen de Noorsche ingenieur Nilson, die in den jongsten zomer 3| inaand op Spitsbergen heeft doorgebracht, dat dit eiland niet minder rijk aan steenkolen is dan het Beeren-eiland, waar een Duitsche maatschappij de ontginning al heeft ondernomen. Er zijn daarom op Spitsbergen reeds tcebereidselen gemaakt voor de exploitatie en de ingenieur heeft 1000 hecto liters meegebracht. Naar schatting is de voorraad voldoende om Noorwegen voor een aantal jaren te voorzi -n en kan in de mijnen het geheele jaar door gewerkt worden. Er is een maatschappij gevormd, welke de ontginning zal ondernemen met 30 man, die er overwinteren zullen. Een koene doodesprong. Een bijzonder sensationeele duiksprong, waarvan alle Ameri- kaansche b'aden vol zijn, wordt sinds eenigen tijd te Chicago vertoond door den 25jarigen Yankee- zwemmer Ch. Marsh en wel op een rijwiel. Het kunststuk, waaraan volgens bewering van den uitvoerder niet het rninste gevaar verbonden is, wordt als volgt bewerkstelligd Van een speciaal voor dit doel vervaardigde estrade, ter hoogte van 45 meters, gaat een loopplank van 30 meters lengte vrij stijl naar beneden, tot boven het waterbassin, op een hoogte van 20 meters. Op zijn rijwiel zonder ketting en met vaste voetrustcn vliegt de duiker langs dat hellende vlak in snelle vaart tot het einde van de loopplank, en laat daar zijn stuur los. Met een sterken afzet zweeft hij het luchtruim in, met de handen boven het hoofd, als bij een gewonen duiksprong, en op die wijze komt hij ook te water. Tien meters verder komt hij weder aan de oppervlakte. Een Duitsch papierfabrikant had om een lijvig getal flesschen champagne de weddenschap aangegaan, dat hij in een halven dag een boom in een volledige couraut zou herscheppen. Zoo geschiedde. In tegenwooidigheid van een notaris werden om half acht 's morgens drie boomen gekapt, 't hout werd gesneden, tot pap gemaakt, gemengd, en om kwartier over negen kwam de eerste strook papier voor den dag. Hiermee snelde men naar een drukkerij, en om 10 uur drukte men de eerste courant af. Er was dus slechts twee en half uur voor de omzetting van een levenden, bloeienden boom tot een courant noodig geweest. Achteraf toch zonde van den boom. De Arabier Sech Abdoelah te Buitenzorg had uit de dagbladen gezien, dat de Turksche regeering plan heeft, een spoorweg door Arabie aan te leggen. Als goed zoon van den Profeet wendde hij zich met een rekest tot het hoofd van plaatselijk bestuur om vergunning tot het houden eener collecte onder de mohamedaansche bevolking, teneinde de Turksche regeering in haar plan materieel te steunen. Natuurlijk werd het verzoek van de hand gewezen en de inlandsche ambtenaren kregen strenge orders om een wakend oog te houden op genoemden Arabier, om het clandestien ontvangen van giften van de bevolking tegen te gaan. In een der zalen op de tentoonstelling te Parijs is een proef genomen met een nieuw appa- raat, n.l. de gouraudphondie de menschelijke stem tot op 25 zeemijlen verstaanbaar maakt. De uitvinder, de Amerikaan Gouraud, beweert echter dat in een zaal de proef niet goed kan genomen worden. Hij zou liever van den Eiffel- toren willen spreken met iemand in het Champ de Mars, maar de heer Picard gaf daartoe geen verlof. Ook een belasting-kwestie. In de Duitsche bladen kan men dikwijls grappige dingen lezen. Zoo bijv. het volgende De gemeenteraad van Flensburg houdt zich sedert eenige dagen bezig met een lastige kwestie. De spoorwegmachinist X vraagt om vrijgesteld te worden van de hondenbelasting „want dit beestje dieut tot voeten warmer van zijn schoon- moeder, die oud en gebrekkig is." Eenige raadsleden waren genegen dit verzoek toe te staan maar daar anderen deden opmerken, dat bedden niet zijn gemaakt voor honden en dat deze dieren er niet in moesteu slapen is in deze belangrijke zaak nog geen beslissing genomen. Dit zal eerst voor goed geschieden volgens het voorstel van den burgemeester als de machinist een certi- ficaat kan overleggen dat geteekend is door een doctor, waarin staat dat de schoonmoeder voornoemd werkelijk een hond noodig heeft om haar de voeten te verwarmen. Uit Brussel wordt gemeld Volgens de Messager kort een belangrijke kolenmijn in de Borinage wegens gebrek aan afzet de productie met 20 pCt. in. Het genoemde blad houdt een algemeerie prijsverlaging der steenkolen met 6 h 7 francs voor waarschijnlijk, daar de meeste gieterijen anders voornemens zijn met 1 Jauuari geheel te sluiten. De gouden tijd voor de mijnsyndicaten schijnt dus al voorbij. Want 6 a 7 francs daling be- teekent ongeveer terugkeer tot den toestand voor de opzetting van de prijzen. Door de rechtbank te Venetie is op aanwijzing een onderzoek ingesteld in de woning van het echtpaar Zola te Noventa-di-Piave, dat volgens het publiek, een dochter mishaudelde. De met het onderzoek belaste commissaris van politie vond het meisje geheel naakt liggen in een stal tusschen geiten en schapen. De onge lukkige, een wandelend geraamte, 19 jaar oud, heeft de spraak verloren. Zij was reeds sedert 1882 opgesloten. De twee monsters werden onmiddellijk gear- risteerd. Bij hun overbrenging'naar de gevangenis moesien karabiniers de inwoners tegenhouden, die hen wilden lynchen. De Prov. Gron. Ct. deelt mede dat het eerste nummer eener krant van de krijgsgevangen op Ceylon hier te lande ontvangen is. De courant heet //De Prikkeldraad," orgaan van de krijgsgevangenen te Diyatalawa op Ceylon. Zij wordt hectographisch vermenigvuldigd. Het eerste no. is van 10 Sept. 1900. Hoofdredacteur is dr. R. Rijkens, vaste medewerkers zijn de heeren Bain (Eng.), De Corcenay (Fransch), Roos (Arf.), Teichman (Duitsch), Weehuijzen (Nederl.) Redac- teuren zijn de heeren J. Uijttenhoud en A. Wech- gelaar. De censuur heeft het artikel „De toestand" volkomen onleesbaar gemaakt, zoo ook een stuk //L'Echo du monde vivant." Advertentien zijn niet vergeten. De New-York Herard onthult het bestaan van een internationale vereeniging, die handel drijft in blanke slavinnen. De verdwijning van een Parijsch meisje, mej. Marie Auclair die juist terug kon worden gevonden op het oogenblik, dat zij in New-York in handen viel van de agenten dezer vereeniging, heeft tot het openen der cam- pagne tegen zulke schandalen geleid. De Herald deelt mede, dat de vereeniging, die zich met het lokken van Parijsche meisjes naar slecht hefaamde New-Yorksche huizen bezig houd, een voorzitter heeft, een secretaris, administrateurs en ingericht is als de eerste financieele of industrieele instel- lingen. Haar domicilie is gevestigd in de 28ste en 29ste Weststreet tusschen de 6s en 7e Avenue te New-York. Onder valsche voorspiegelingen worden zij daarheen gelokt, om een lot, dat men raden kan, te ondergaan. De geschiedenis herinnert bijna geheel aan de onthullingen over het mederne Babylon, Londen door William Stead vroeger in de Pall Mall Gazette gedaan. Uit Palma (Balearen) wordt geseind, dat aldaar 150 man van het garnizoen plotseling ziek geworden zijn. Zij hebben hevige pijnen en lijden aan diarrhee en brakingen. 40 zeer ernstige aangetaste personen moesten naar het hospitaal vervoerd worden. De doktoren constateerden vergiftigirigmaar men gelooft, dat deze haar oorzaak vindt in het slechte voedsel. Uit Gera, in Duitschland, wordt aan de z/Frankf. Ztg." geschreven. Een schooljongen uit een nabijgelegen plaatsje was wegens diefstal tot 8 dagen gevangenisstraf veroordeeld, maar de heer van de plaats had de straf genadiglijk in zes slagen veranderd. De onderwijzer vair den knaap weigerde echter, die straf te voltrekken, toen de schoolcommissie het hem opdroeg en evenzoo de gemeente-veldwachter. Er moest dus iemand anders gezocht worden, om de van allerhoogste zijde toegekende zes slagen uit te deelen. Eindelijk werd deze persoon gevonden een timmermau trad als beul op. De schoolcommissie was echter niet weinig verbaasd, toen zij kort daarna de rekening van den timmerman kreeg, beloopende /1.80 voor de gegeven 6 slagen a 30 cts. het stuk. Typografen-dorp. Uit het personeel der gezamenlijke boekdrukkerijen te Chrisliauia, is eene maatschappij op aandeelen gevormd, welke een landgoed //Nadderud" heeft aangekocht om er woningen met erven te laten bouwen voor de typografen, die ieder, door het storten van een kroon per week binnen twaalf jaren zijn huis en bouwgrond iu eigendom kan verkrijgen. Een twintigtal van deze huizen zijn al verrezen het geheele dorp van ongeveer 250 perceelen komt binnen zes jaren gereed. Te Lyon heeft in cafe eene hevige ontploffing van acetyleengas plaats gehad. Het pand, waarin de ontploffing geschiedde, is van boven tot onder vernield. De trappen werden stuk geslagen, en men moest de bovenbewoners langs touwladders naar beneden laten komen. In het trottoir voor het cafe is een gat geslagen, en tot twintig meter in den omtrek zijn alle ruiten gesprongen. De voorbijgangers werden door den druk van den grond opgeheven. De cafehouder is omgekomen. De bezoekers van het cafe konden ontkomen. Trekking vim Vrijdag 12 October 1900. 5e klasse. 17e lijst. Prijzen van f 100 daarboven. No. 3440 3000. No. 15701 200. Prijzen van f 70. 262 3496 7378 10689 12861 13405 14864 19505 1654 4396 8045 11964 13113 13472 18725 19566 2217 6008 9766 12394 13177 14720 18880 20898 Op de vorige lijst ontbraken de Nos. 3927 en 9627 met f 7 Ter Neuzen. lluwelijks-voltrekkingen. 11 Oct. Hen- drik Riemens, oud 23 j., jin. en Johanna de Zeeuvv, oud 20 j., jd. Geboorten. 9 Oct. Magdelena Danetla, d. van Andries van der Molen en van Jozina Magdalena Verlinde. 11 Oct. Pieternella Catharina, d. van Cornells Vel en van Willemina van den Berge. 12 Oct. Johannes Adriaan, z. van Petrus van Maelsaeke en van Sietje Erancoise Durinck. Boudewijn Willem. z. van Willem Elve en van Isabella Eouissa Berends. 13 Oct. Anna Catharina Anthonetta, d. van Silvester de Kort en van Cijrilla Galle. Erans, z. van Jacobus Erans Verlinde en van Sara Mana Reigel. Overlijden. 10 Oct. Willem van Aalst, oud 27 j., echtg. van Janna Elisabeth Dooms. 11 Oct. Cornelia Dees, oud 3 m. zvan Martinus en van Catharina Jozina Scheele. Pieternella Catharina Vel, oud 2 j., d. van Cornells en van Willemina van den Berge. 12 Oct. Marcus lzaak Vel, oud 11 m., z. van Cornells en van Willemina van den Berge. Rotterdam, 15 October 1900. Binnen 1. Granen. De markt was heden kalm gestemd voor diverse soorten van Tarwe,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2