A1 g e m o e n Nieuws- en Adverteatieblad y r o o r Seeuwscli-Vlaanderen. No. 3983. Dinsdag 16 October 1900. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. Binnenland. De vervulde Vloek. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. F EUILLETON TER NEUZEN, 15 October 1900. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. i if 11 rfi A ADVERTINTISN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij diiecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Bit jjiad vernchijnt aaandaf, HToen.iUii- en I rijdatfavuml alt^ezonderd op Feesfdagen, bij de Flrma 1*. J VI* DF I1VDK te Ter UTenzen. 4 Het is in langen tijd met' gebeurd, dat Roberts „zware verliezen" moest overseinen aan Engelschen kant geleden. Gewoonlijk waren de Boeren met zware verliezen teruggeslagen, zelfs al bleek uit het bericht vrij duidelijk, dat de Engelschen klop hadden gehad. Maar nu hebben die ,/benden, waar maar weinig fut in zit," verleden week Dinsdag de Britsche troepen bij Kaapmuiden, het station waar het lijntje van Barberton zich bij den oosterspoorweg Pretoria Komatiepoort aansluit, leelijk te pakken gehad. 't Begon met een deraillement bij de Kaaprivier, dat aan 3 man en 40 trekdieren het leven kostte terwijl er nog velen gewond werden. Toen be- gingen de Engelschen een ijselijk dommen streek. Zonder er om te denken dat het misschien wel een hinderlaag was, ging kapitein Paget van de Rifle Brigade met 18 man en 2 genie-officieren de schade langs de lijn opnemen. Maar de Boeren lageu op de loer en openden het vuur. Toen snelde kapitein Steward met 40 man te hulp, maar de Engelschen kregen geducht klop. Kapi tein Steward sneuyelde, Paget werd zwaar gewond en velen werden gevangen genomen. 't Is wel lastig, zoo'n nederlaag, juist nu iedereen aan 't praten is over de terugkomst van Roberts en den man, die hem vervangen zal. Wie zal dit wezen Generaal Buller gaat werkelijk naar huis toe hij zal eerst Pretoria aandoen en dan door Natal naar Londen vertrekken. Vermoede- lijk volgt Littelton hem op. Er zullen waar- schijnliik nog meer generaals naar huis gaau en dan zal Kitchener, als hoogste in rang, Roberts kunnen opvolgen. Er zijn er, die het succes van de Engelschen in het laatste half jaar meer aan Kitchener toeschreven dan aan Robertsvoor de Boeren wordt de toestand dus niets beter. Eenige dagen geleden werd al gemeld, dat sir Alfred Miluer beginnen zou met de uit Johannes burg en omstreken uitgewekenen terug te laten gaau. Voorloopig zouden er een duizental per week uit Kaapstad verzonden worden. Er zijn echter twee omstandigheden, die doen verwachten dat de uitgewekenen den eersten tijd nog niet in grooten getale naar den Rand zullen terugkeeren. Vooreerst heeft Milner ter kennis gebracht, dat Engelschen, zouder lichamelijke gebreken, verplicht zijn, militairen dienst te verrichten in de districten waarheen zij terugkeerenzij, die zich niet willen voegeu bij de stadsw'acht, ontvangen den raad om bun terugkeer uit te stellen. Naar het Duitsch. Het diner op het slot Northminster wachtte dien dag tevergeefs op aanzitters. Bij haar binuen- Ireden was Margaretha als wezenloos den huisknecht voorbijgegaan, die haar mededeelde, dat de graaf in het park was gegaan om haar te zoeken. Zij hoorde hem nauwelijks. Zij had slechts een ver- langen naar haar kind, dat rein en ouschuldig was. En toen na verloop van een half uur de graaf met somber ontsteld gelaat binnentrad, wachtte hem eene tijding, die hem vreeselijk aangreep. »Een rijkuecht van Powsys heeft dezen brief gebracht, heer graaf," sprak een bediende, die hem bij het binnentreden dadelijk tegemoet kwam. De graaf scheurde den omslag open en vond een briefje van lady Carley met de regelen ,Om 's hemels wil, kom dadelijk hier Godfried heeft een beroerte gehad." Hij frommelde het papier in elkander en ijlde naar de eetzaal. Margaretha was er niet. Hij snelde daarom naar de kinderkamer, waar hij haar zeker zou vinden. Zoo was het ook. De gravin boog juist over den knaapzij leek zelf een kindmaar de ang stige, schuwe blik van haar oogen was niet die van een kind. Op kleinen afstand stond de mill zij werd echter niet opgemerkt door den graaf. Ik moet dadelijk naar Powsys Lord Carley De tweede omstandigheid is* de onzekerheid omtreut den Ned. Zuid-Afrikaanschen spoorweg. Waar de Boeren de bruggen hadden veruield, oebben de Engelschen de lijn tijdelijk gelegd over noodbruggen, die echter nu in het komende regenseizoeu groot gevaar loopeu van weggespoeld te worden. En het is onzeker of Engeland die poorwegwerkeu blijvend zal herstelleu, zoolang niet een schikking is getroffeu met de Zuid- Afrikaansche Spoorweg-Maatschappij. In de Kaapkolonie tracht men langzamerhand tot meer geregelde toestanden terug te keeren zoo zou de Krijgswet in de districten Steynsburg en Britstown, uitgezonderd een kring van 5 KM. rondom de Aar, worden ingetrokken. Hoe lang zal dit in de Z.-A. Republiek nog duren De secretaris van Steyn, de heer van der Post, moet zich, volgens de Daily Tel.", te Lourewjo-Marquez uitgelaten hebben, dat alle eiders der Boeren zich dadelijk met-han vol- gelingen zouden overgeven, als Roberts maar geen ,/onvoorwaardelijke" overgave eischte. 't Is de angst voor verbanning, de onzekerheid van de behandelirg, die zij zullen ondergaan, die in het verzet doet volharden. De zaak der Boeren zou veel slechter staan dan wij meenden, indien de heer van der Post dit werkelijk gezegd had en indien hij gelijk had. Roberts meent, dat het verzet eenvoudig duurde omdat de Boeren hoopten, dat op de verjaring van Kruger, van het ultimatum en van den oorlog iets in hun voordeel tusschenbeide zou koinen. De Wet had in den laatsten tijd herhaaldelijk redevoeringeu tot de burgers gehoudeu eu ze ver- zekerd, dat den 10" October de Europeesche mogend- heden een eiud aan den oorlog zouden maken. Roberts vertrouwde, dat de Boeren nu zouden inzien, hoe ijdel hun verwachtiugea waren. Het bovenstaande was door Roberts geseind voor het laatste ougeval bij Kaapmuiden. Als de Boeren nu eens in dit succes het begin van een ommekeer zagen CHINA. 't Is in China nog een verwarde boel en van alle kanten koinen berichten van oproeren. De zoogenaamde onthoofden bevindeu zich in blakenden welstand als raadgevers in de omgeving van de slechts schijudoode keizerin. De zwarte lijst, door de Chineesche gezanten in Europa en Amerika opgemaakt en begiunende met Lipingheng eu ein- digend met Toeau, is wel aan den keizer gezonden, heeft eene beroerte gehad dat is de tweede in dit jaar. Ik kan moeilijk dezen nacht terug zijn." Margaretha sprak eenige woorden van deelneming en boog zich weer over haar kind. Margaretha, heb je mij auders niets te zeggen, voor jk heenga vroeg hij eu keek haar door- dringend aan. Zij sloeg de oogen naar hem op en de woorden lagen haar op de lippen om hem alles te zeggen, wat het laatste uur in haar was omgegaan. Doch daar viel haar oog op de min en haar reeds geopende rnond sloot zich weer „Ik heb je niets te zeggen, als dat ik hoop, dat lord Carley weer herstelt, evenals de vorige maal." Zonder een woord te zeggen, stapte hij naar de deur, maar zijne innige liefde voor Margaretha deed hem terugkeeren in hevige aandoeuing sloe] hij de armen om haar hals en kuste haar. „Vaarwel, geliefde vrouw vaarwel, Margaretha Zoo spoedig ik kan, korn ik terug Toen ging hij. Zij oogde hem na door het openstaande vensterhun blikken ontmoetten el- kaar nog en zij wuifde hem nogmaals toe. vMijn Victor," dacht zij, ,/Wat bemiut hij me Hoe gelukkig konden wij zijn, als die broeder en zuster niet als vijandelijke elementen tusschen ons en ons geluk stonden. Ik zou wel weuschen, dat hij zijne nicht naar andere bloedverwanten zond." Zij leunde in het vensterkozijn, toen de deur open ging en Blanca binnentrad maar deze heeft alleen voor den schijn eenige verontwaardiging getoond. Markies Ito, de Japansche premier, vroeger gezaul in China, betoogt, dat al het onderhandelen niets geeft voor de Mandschoe-dyuastie in eere hersteld is en de keizer en zijn hof naar Peking zijn teruggekeerd. Verdere vijandelijkheden zouden het land in een oorlog storten, die jaren lang een chaos zou teweeg brengen. Amerika heeft geantwoord op het voorstel van Delcasse en het antwoord komt daarop neer, dat de regeering te Washington zich tot niets bindt. Alleen verzet zij zich bepaald tegen het voorstel, om het verboil van wapeninvoer een blijvend karakter te geven. Over den duur vac het verbod u ouderhandeld kunnen worden. Omtrent een vaste gezantschapswacht en de bezetting van eenige punten, wil Amerika zich niet binden, zonder de wetgevende macht gehoord te hebben, en over de ontmanteling van de Takoeforteu moet het weer eerst berichten uit China ontvangen. Ter zake van het verleeneu van billijke schade- loosstellingen aan de betrokkeu regeeringen, cor- poraties eu particulieren heeft de Russische regeering voorgesteld om, in geval men het in dezen niet spoedig eens kan worden, de zaak in handen te stellen van het Internationaal Hof van Arbitrage te's Gravenhage. Ook de Amerikaansche regeering vindt dat dit voorstel de aandacht van de mogendhedeu verdieut. Opgemerkt zij, dat Rusland in dezen geen bepaald voorstel heeft gedaan, maar den raad ter loops bij een gedachtenwisseliug over de Fransche nota ten beste gaf. Voor de bestraffing der schuldigen doet China reeds al zijn best, meent Amerika. Blijkbaar wil men te Washington zoo weinig mogelijk meer met China te maken hebben. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen ziju de navolgende tonnen verlegd in de vaarwaters der Wester-Schelde le. In het Zuidergat de stornpe ton Nu. 33, in 91 d.M. water, naar ougeveer 51° 22' 50" N.b. en 0° 49' 50" W.l. 2C. In het Pas van Ter Neuzen a. De stompe ton N°. 11, in 94 d.M. water, naar ongeveer: 51° 21' 11" N.b. en 1° 4'46" W.l. b. De stompe ton N°. 6 met afgeknotten kegel, in 86 d.M. water, naar ongeveer: 51° 22' 40" N.b. en 1° 7' 56" W.l. /,Gij hier vroeg zij koel. „Dat tfifct ik niet. Ik zocht Victor en rneende hier zijn stem te hooren. Hoe gaat het met denerfgeuaain deshuizes? Met haren gewonen glimlach boog zij over het kind. De min werd niet opgemerkt door Blanca die, trotsch zich oprichtende, een vijandeiijken blik op Margaretha wierp. /Apropos, ik heb toeh bezwaar, hem als den rechtmatigen erfgenaam des huizes te erkeunen, sedert ik de Schotsche wetten nauwkeuriger bestudeerd heb. Als jij Juan's vrouw beat, kan je onmogelijk ook de echtgenoote van Victor zijn. Bijgevolg is het zeer twijfelachtig, of de wet het kind Zij voleindigde die woorden niet. Margaretha's oogen schoten vuur, toen zij op hare tegeustandster toetrad. Dit zal de laatste beleediging zijn, die je lippen hebben uitgesproken, Blanca Norton. Morgeu verlaat je mijn huis. Deze nacht zal de laatsteX zijn, dat je hier vertoeft." Zij stiet de deur open. //Als mijn man terug is, ga jij weg of ik Niemand dacht aan de tegenwoordigheid der min. Margaretha's woorden hadden zelfs Blanca een oogenblik beschroomd, doch dat duurde geen minuut. Toen stoof zij op als een getergde leeuwiu en riep op schrillen toon //Al kwamen alle plebejers van de wereld met hun dochters, ik wijk geene schrede van hier Het slot Northtninster was tot dusverre mijn huis, waarin jij nauwelijks als dienstbode zou zijn opgenomen, als mijn neef, de onnoozele bloed, je niet als gravin hier had gebrachtIk ben Blanca Norton jij een schepsel van lageren rang. Misschien pak jij je bundeltje, maar ik doe het nietWij zullen zien, wie hier de mees- teres blijft Zij snelde de kamer uit. De min, die reeds Volgens mededeeling als boven is het rood en witte vaste geleidelicht van Walsoorden verauderd en zichtbaar als volgtwit in N87°Mtot in ongeveer 200 M. beW. de stompe ton N°. 33 rood tot over de spitse ton N°. 29 wit door Noord, tot in N23°0. Ligging ongeveer: 51° 23' 36" N.b. en 0° 51' 10" W.l. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad is wederom een belaugrijk en zeer duur voorstel ingediend, nl. de uitbreiding der gasfabriek aan den Oostzeedijk geraamd op ruim 4 millioen gulden. Door de verbouwing der bestaande fabriek zal in plaats van 20 millioen vijftig millioen M3. gas per jaar kunnen geleverd worden. Tegelijk is verschenen het uitvoerig centraal- rapport in zake het pensionneeren van weduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Naar we vernemen is de tjalk van scliipper J. ten Hoeve, in het kanaal tusschen Ter Neuzen en Sluiskil bieten ladende voor de cooperatieve fabriek te Sas van Gent, door de zuiging eener voor.bijvarende sleepboot op de steenglooiing lek gestooten en vol water geloopen. In de eerste helft der inaand October zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen van P. Daane, LodieP. Meeuwsen, Burghom D. Sonde, Anvers, P. Wieland, Gand A. Kouig- son, Goleberg. Men meldt uit Overslag De nieuwe steenweg is voltooid en is Donderdag door den aannemer opgeleverd. Daarmee zijn wij thans aangesloten aan den steenweg Zuiddorpe Selzaete, zeer ten geneve van landbouwers en voerlieden. Het bestuur van deu polder Wach- tebeke is voornemens den aardeweg Overslag Kruisstraat te verharden. Wanneer dit plan tot uitvoering komt, zal Overslag verbonden zijn met den steenweg KoewachtMoerbeke. Vooral de landbouwers die suikerbieten verbouwen, zouden dit toejuichen, want zooals de toestand nu is, moeten zij een omweg maken van ruim een uur om de suikerfabriek te Moerbeke, waaraan de meesten hunne bieten leveren, te bereiken. (VI. Ct.) Koewaclit. Zondagnamiddag had ten huize van den heer E. de Yleeschouwer alhier eene dpMB—ii—^P—P—P—mmmmma— vreesde te veel gehoord te hebben, sloop door de deur aan de overzijde weg. Vrouw Pool, de min, kon natuurlijk niet beter doen dan zoo dadelijk in het dieustbodeu-vertek te vertellen, wat zij zooeven gehoord had. Na verloop van een half uur dacht zij, dat het toch plicht was naar het kind te gaau. Zij klopte aan de deur van de kinderkamer toen zij geen ant woord kreeg, ging zij binnen. De gravin lag in een leunstoel bij het open venster en sliep blijkbaar. Vrouw Pool naderde zacht om te zien of ze zich vergist had. Nefn, Margaretha's lippen trokken wel zenuwachfig, maar zij sliep. Aan haar lange oogwimpers hingen nog tranen. z/Zij is vast ingeslapen, het arme kind," zeide vrouw Pool zacht. Zorgvuldig legde zij hare meesteres een doek over de schouders, nam het kind uit de wieg, zonder het wakker te maken en nam het mee naar eene kamer van de eerste verdieping. Nadat zij het kind voor den nacht verzorgd had, maakte zij het in slaap en gebood de kinder- meid bij den kleine te blijven, terwijl zij naar de kinderkamer terugkeerde. Een half uur geleden had zij die verlaten het sloeg nu half negen, terwijl zij de trap afging. z/lk maak mij bezorgd. Mevrouw zal kou vatten in die nachtlucht. Zou ik haar wajkker maken Terwijl zij nog overlegde, of zij zou bihnengaan of uiet, werd de deur plotseling gbbpend en stond Blanca voor haar. De min zag, dat zij zeer bleek was. ffGij hier?" vroeg zij trotsch. ,/Wat zoekt ge hier Is het kind te bed gebracht

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1