BXJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Zaterdag 13 October 1900. No. 3982. Engeland en de I-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenland. Gemengde berichten. FlflTJILLETQNI g) VAN DE VAN Een bericht van gisteren vermeldt de ambtelijke bekendmaking, dat generaal Buller den 15 te Pietermaritzburg, in Natal, zal aankomen. Ver- moedelijk zal dus Buller alleen naar 't zuiden gaan en blijft zijn legermacht in het Lijdenburg- sche, want het is met aau te nemen, dat men voor het overbrengen van heel zoo'n macht een datum officieel zou vaststellen. De vraag is nu, wat moet Buller in Pieterma ritzburg op weg naar Durban doen Is hij ziek en gaat hij daarom naar huis toe of durft Roberts hem niet langer handhaven of gaat Buller zich daar voorbereiden voor het opperbevelhebberschap Er wordt geen bericht omtrent gegeven en we moeten dus maar afwachten. In het district Ladybrand zwerven de Boeren in khaki rond en ze geven daardoor den Engelschen patrouilles veel last, omdat deze hen niet van hun vrienden weten te onderscheiden. lntusschen is zoo'n verkleedpartij voor de Boeren zelf even gevaarlijk en 't zal dan ook wel alleen uit nood, uit gebrek aan kleeding wezen, dat de Boeren zich in veroverde Engelsche uniformen steken. De kommandos trekken al meer zuidelijker. Uit Aliwal-Noord wordt gemeld, dat eenige Boeren die zich aan den noordelijkeu oever van de Oranjerivier, bij Odendaalstroom, hadden ver- borgen, Zaterdag bij het aanbreken van den dag hebben gevuurd op een patrouiile Kaapsche politie. Een man van de patrouiile en een Kaffer werden gedood en een paar paarden ge- troffen. De Boeren" waren verdwenen toen er versterkingen opdaagden. Verder meldt Roberts, dat den 4° een patrouiile van Bruce Hamilton, ongeveer 29 R.M. ten Zuid- oosteu van Lindley, in aanraking is gekomen met een afdeeling Boeren. Kapitein Wiltshire van het 5e regiment bereden infanterie sneuvelde en een man gewond en vermist. Euitenant Cotton en korporaal Wilkingson zijn den 6° October bij een ontploffing in het kamp bij Pienaarsrivier gedood. De Boeren beschoten van zessen tot zevenen het kamp van Buller te Krugerspost met granaten. De Engelschen leden weinig verliezen. Een troep Engelsche ruiterij, van twee honderd man, verliet het kamp om de kauonnen van de Boeren buit te te maken. Zij reden vier uren lang en kwamen eindelijk op een heuvel waar de Boeren gezeten hadden, maar deze waren met hun kanonnen verdwenen. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Lourenijo Marquez meldden Woensdag velen zich aan het gouvernementsgebouw aan, om Kruger hun opwachting te maken maar alleen degenen die de eerste geloofsbrieven hadden, werden toe- gelaten. De Daily Telegraph verneemt dat een deputatie van de uitgeweken Boeren hem geluk kwam weuschen. De Gelderland wordt heden te Lourengo Marquez verwacht. Merkwaardig en hoopgevend zijn de brieven uit Zuid-Afrika, die het voorstellen, dat de oorlog nog eenige maanden zal duren en dat dan een Naar het Duitscli. Er was de oude dame een steen van het hart gevallen, nu zij in de echtgenoote van graaf Victor zoowel eeue dame uit de groote wereld als eene bijzondere schoonheid had erkend. Na afloop der tafel werd het gesprek algemeen ten laatste werd ook muziek gemaakt. Lord Veriker, een der jongste maar tevens voornaamste personages der aristoeratie, nam gravin Norton geheel in beslag. Hij geleidde liaar naar de piano en zij zongen samen. Zij had eene Schotsche ballade gekozen en hare voordracht wasgelijkdie van eene volmaakte kunstenares. De bijvalsbetuigingen waren algemeen zoo stond zij dus op en dankte daarvoor met vrien- delijk hoofdknikken. Een snijdende spotlach van Blanca joeg haar op dat oogenblik eene rilling door de leden. Dat luide lacheti had haar ge- golden haar wangeu werden bloedrood. Ondanks het zingen sprak Blanca tamelijk luid met kapitein Barden, die in hare onmiddellijke nabijheid zat. Deze heer verhaalde haar, met komieke gebaren, hoe een van zijn goede kennissen zijn leven geheel bedorven had door zijn huwelijk met eene zekere jult'rouw Potter. ,/Ongeloofiijk antwoordde Blanca met heldere stem, die door de geheele zaal klonk eenjuf- frouw Potter? Ah, ja ik herinner me nu Papa Potter had een kruidenierswinkel in Chester, en nadat hij achter de toonbank een vermogen had verdiend trok hij zich uit de zaken terug. algemeene beweging of opstand van het Afrikaan- sche element in geheel Zuid-Afrika de onaf hankelijk- heid der republieken zal eischen. Als dat eens gebeurde CHINA. De keizerin moet erustig ziek zijn te Taisianfoe, en de keizer zou daardoor meer de vrije hand in de zaken van Staat erlangeu. Hij zou wel geneiga zijn, naar Peking terug te keeren, zoodra de onderhandelingen daar een gunstigen loop nemen, maar zijn taute schijnt er heel anders over te denken. Li-Hoeng-Tschang heeft de baan voor onder handelingen geopend, door mee te deelen, dat de aanstokers van den opstand tegen de vreemdelingen, streng gestraft waren. Yingnien, Kangyi en Tscha-schoe-chao zouden onthoofd zijn, prins Schwang, hertog Tsailam en prins Yin hadden levenslange gevangenisstraf gekregen, en prins Toean was verbannen naar de Siberische grens. De mededeeling van Li is echter een te zwak bewijs om aan te nemen, dat nu heusch de Chineesche regeering aan de wenschen van Duitsch- land heeft voldaan. Officieel weet men te Berlijn nog niets. Dmtsehland kan zich nu anders verheugen in den bijval van Engeland. Lord Saslisbury moet formeel zijn instemming met de nota van von Billow hebben te kennen gegeven, en aan den Engelschen gezant te Peking zijn instructies gegeven. Ook Delcasse heeft aan den Eranschen gezant te Peking last gegeven, om zich met zijn collegas te verstaan over het ten uitvoer leggen van von Biilow's voorstellen. Engeland zal vermoedelijk nog 10.000 man uit Indie naar Hongkong zenden er is ten minste om gevraagd. Rusland brengt het spreekwoord in toepassing, dat men meer vliegen vangt met honig, dan met azijn. Het gebouw van het tsoeng-li-jamen te Peking, is door de Russen aan de Chineezen terug- gegeven. Bij de in de zitting der Tweede Kamer van gisteren voortgezette beraadslaging over de Onge- vallenwet werd art. 8 (regelende berekening van het loon van volontairs enz.) goedgekeurd na verwerping met 50 tegen 21 stemmen van een amendement-Lohffian, die aan dusdanig per.sioen gedurende het observatie-tijdperk geen andere ver- goeding wenschte toe te kennen dan 70 pCt. van zijne effectief loon. Nog de minister van Water- staat, noch de commissie van rapporteurs kan zich met dit bezwaar vereenigen, en opmerkende dat een volontair, die bij verhindering tot werken, zooai niet in loon dan toch in onderricht schade lijdt, dus stilstand voor hem achteruitgang is. Artikel 9 (regeleud de aausprakelijkheid van werkgevers tegenover werklieden die in het buiten- land werken en omgekeerd) werd goedgekeurd, nadat de heer Kuyper had ingetrokken een amen- dement, aangevende een andere redactie, welke echter door den minister, de C. v. R. en den heer Veegens minder wenschelijk werd geoordeeld. De heer Van Dedem stelde voor het handels- reizigersbedrijf op te nemen onder de verzekerings- plichtige bedrijven, maar nadat de Minister en de heer Troelstra (die nog beter vond te spreken van ,/handelsbedrijf") gewezen hadden op de vele moeilijkheden daaraan verbonden, trok hij dit voor- stel weder in. Een amendement-Kuyper op art. 19 om bij alg. bestuursmaatregel vast te stellen de regelen, vol- Een ha, ha, ha luitenant Singleton trouwde een van die meisjes. In liefde tot den adelijken rang van haar aanstaande man smolt zij zeker weg als de boter van mijnheer haar papa In vele familien bijvoorbeeld in de onze heerscht het gebruik, het geslachtswapeu der bruid te kruisen met dat van de familie. Wat mochten de Potters als wapen voeren Een bloedworst op een wit voorschootje Op deze woorden volgde een algemeen gelach, doch graaf Victor voelde het bloed naar zijn wangen stijgen en lady Carley kleurde even- eens. Nog altijd stond lord Veriker naast Margaretha, die liefst had willen vluchten. Zij keek om en zag haar echtgenoot recht in het gelaat. Zou deze beleediging ongewroken blijven? Doch hij scheen blind en doof voor de smeekeude taal van haar oogen. Hij bezat den moed niet om voor zijne vrouw op te komen en zijne nicht in het openbaar tot zwijgen te brengen Een weinig na middernacht ging men uit elkaar. lu het rijtuig van graaf Norton heerschte een diep stilzwijgen. Margaretha dook in een hoek weg, alsof zij schuw was voor haar man. De graaf hield de oogen gesloten hij was ontevreden over zichzelven en versmeed het, Margaetha aan te zien. Er ontstond eene vervreemding tusschen de echtgenooten. Na hun thuiskomen kon hij aan de korte antwoorden en haarafgewend gelaat nauwelijks zijne liefhebbende, volgzame vrouw, herkennen. Zij minachtte hem en niet ten onrechte immers, hij miste den moed om zijne vrouw tegen be leediging te beschermen. Den volgenden morgen verscheen zij niet aan de ontbijttafel en 's middags trof graaf Victor gens welke het bestuur der Rijksbank de genees- en heelkundige behandeling van den getroffene kan opdragen aan eene commissie, aan de werk gevers of aan riaaml. vennootschappen of vereeni- gingen werd bestreden door den heer Schaper, die meende dat op die wijze de verzekering niet tot haar recht zal komen, ten nadeele van den werkman. Ook de Minister bestreed het amen- dement. Woensdag werd op verschillende plaatsen in Ntderland de 75sten jaardag van president Kriiger plechtig herdacht in bijeenkomsten en godsdienst- oefeningen. Gistermorgen had in't Schuttershof te Middel- burg de partijdag plaats der anti-revolutionairen in Zeeland. Alle aangesloten anti-revolutionaire kiesver- eeuigingen waren door hare afgevaardigden ver- tegenwoordigd. Daarenboven vulden belangstellen- den, waaronder enkele dames, bijua de geheele zaal. De vergadering werd geleid door den heer Mr. C. Lucasse, die, nadat de heer A. Littooy, predikant te Middelburg, voorgegaan was in 't gebed een kort openingswoord sprak. Nu trad prof. dr. H. Bavinck, hoogleeraar te Kampen, op met een lezing over de auti-revolu- tionaire politiek, waarin hij de politicophobie bestreed en de anti-revolutionaire politiek teekende als partij des geloofs en der vrijheid. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Van Koetsveld, predikant te Goes, die namens de vrije anti-revolutionairen bedankte voor de uitnoodiging en op samenwerking van alle christe- lijk protestantsche partijen aaudrong; door den heer G. Hofstcde Gzn., doopsgezind predikant te Aardenburg, die meer licht begeerde over het toekomst-ideaal voor de vrije school door den heer Boeijenga, predikant te Arnemuiden, die opkwam voor het vaderlijk gezag en door den heer A. Littooy, die meer nadruk op de vrijheid dan op de gelijkheid der christelijke scholen wenschte gelegd te zien. Prof. Bavinck beantwoordde de sprekers, wenschte samenwerking van alle christelijke partijen en eindigde met een welsprekend betoog voor de vrijheid der school en der kerk, die juist door te groote gelijkheid zou worden bedreigd. Een provinciaa] comite werd opnieuw geeonsti- tueerd waarin thans alle (7) districten vertegen- woordigd znllen zijn. lot voorzitter van het comite werd gekozen de heer Jhr. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort te Kapelle en tot secretaris de heer Mr. P. Dieleman te Middelburg. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. werd gekozen de heer J. E. Heemskerk te Sas van Gent en voor Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. de heer B. de Die te Oostburg. In den namiddagvergadering sprak de heer lalma, predikant te Arnhem, over de anti-revo lutionaire politiek ten opzichte van het sociale vraagstuk. (M. Ct.) Te Goes is een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen, waarin het watermerk ontbrak en het woord gevangenisstraf in de strafbepaling fout was gespeld. Toen Maandagavond een schippersknecht aan den provincialen steiger te Stavenisse een koe aan boord van eene stoomboot wilde geleideu ge- raakte deze los en wierp den knecht omver, waar door hij een beenbreuk en een voetontwrichting wel zijne nicht Blanca in de eetzaal aan, maar niet zijne vrouw. Hij schelde en vroeg den bin- nentredende bediende naar de gravin. ,/Mevrouw de gravin is uitgegaan", antwoordde deze. ,/Ruim een uur geleden ging zij het park in." vIk zal haar gaan zoeken," sprak de graaf en nam zijn hoed. „Met het diner wordt gewacht, tot wij teruggekeerd zijn". Margaretha had Blanca willen vermijden. Het viel haar te moeilijk aan eene tafel te zitten met hare vijandin en daarom ging zij weg. Den ge- heelen nacht had zij geschreid had zij geen kind gehad, zij zou den graaf en het slot dadelijk verlaten hebben. De boomen waren al grootendeels hun bladeren kwijlbij de invallende schemering was de wind koel, bijna koud. Zij trok den shawl vaster om haar schouders en schreed langzaam voort. Met een blik vol diepe smart keek zij op naar het slot; daar had zij de ongelukkigste uren van haar leven doorgebracht. De liefde tot haar echt genoot verdoofde bijna geheel door de herinnering aan den vorigen avond, toen hij uiterlijk kalm de beleediging van Blanca verdragen had. Het ver- driet verduisterde haar bliker rolden groote tranen langs haar wangen. Met een kreet van ontsteltenis keek zij eensklaps op. In de schemering stand Juan Norton voor haar. z/Jij hier lluisterde zij met moeite. //Ja, zooals je zietDacht je, dat ik weg was Dat zou wel zoo geweest zijn, als rnijne verheven zuster niet zoo karig geweest was. Enkele papier- tjes van honderd pond, meer verlangde ik niet, maar zij weigerde me die te geven. Ik kreeg slechts vijftig pond van haar, maar wat is dat voor een man als ik Zij heeft zoo veel juweelen kreeg, zoodat dadelijk heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De koe, die te water was ge- raakt, zwom over de haven, holde door het dorp en kwam op een hofstede buiten de gemeente terecht, waar zij in bewaring werd gesteld. De commissaris der Koninging in Gelderland heeft dit jaar reeds 7000 bewijzen van Nederlander- ■schap afgegeven aan naar Duitschland vertrokken werklieden. Te Zuidlaren is een arbeider dood geslagen door het paard, waarmede hij ploegde. Uit IJmuiden wordt gemeld Het lijk van den verslagen vrachtrijder Gerrit Heilig is op last der justitie in een verzegelde kist ter aarde besteld. De niet in arrest gestelde bemanning van de O. 215 is door de rijksveldwacht over de grenzen gezet, en door de reeder is een nieuwe bemannig gezonden, die met de schuit is vertrokken. De gewonde Enkhuizer, Zwaan, is naar zijn woonplaats teruggekeerd, en hij en de andere ge- wonden mnken het vrij goed. Mat den verdachten schipper, Eduward van Turnhout, aangaat, die blijft ontkennen, maar een vijftal getuigen zijn, tot in verschillende kleinig- heden, zoo pertinent in hun verklaringen, dat er niet veel twijfel kan overblijven. Zoo b. v..zeggen zij alien dat de doodelijken steek is toegebracht door een persoon, die daarbij zijn pet verloor. De andere vijf hadden bij hun arrestatie alien hun petten op en juist die van Van T. werd op de plaats van het misdrijf gevonden. Eigenaardig is, dat, waar de politie een drietal messen vond, juist dat van Van T. daar niet bij is. k Te Utrecht geraakte Maandagavond een vijfjarig meisje te water. De vader sprong het na, doch daar de man niet zwemmen kon, stond hij op het punt zelf te verdrinken. Zijn zoon wist hem nog bij tijds met een touw op 't droge te trekken. Even later werd het lijkje van het kind opgevischt. Men leest in Extra Tijding De milicien der artillerie Hoogland die voor eenige weken lerugkeerde uit de gevangenis te Haarlem, waar hij gedureude 2 maanden celstraf onderging omdat hij als adventist weigerde op Zaterdag dienst te doen, is thans na eenige weken in het hospitaal te hebben doorgebracht, opnieuw in arrest gesteld voor hetzelfde feit. De betrokken familie heeft zich nu wel wat laat, tot den afge- vaardigde van ons district (den heer Staalman) gewend, om, zoo mogelijk door zijne bemiddeling van den Minister van oorlog op eenigerlei wijze een schikking te verkrijgen. Zondag vervoegde zich bij den kuiper J. Groeneweg te Gemcrt een ontslagcn knecht, om weder in dienst te worden genomen. Toen hij hierop een weigerend antwoord kreeg, zeide hij ,/dan zal ik wel werk makep" en gaf tevens den heer G. een klap in het gezicht. De marechaussees biervan verwittigd, namen hem in arrest, doch lieten hem in den loop van den dag weder vrij. De heer G. liet des nachts de kuiperij bewaken uit vrees voor brandstichting. In den nacht van Maandag op Dinsdag nu, toen de bewaking inge trokken was, is de kuiperij met al de machines en een groote hoeveelheid hout totaal afgebrand. De ontslagen knecht, die zeer ongunstig bekend staat, wordt hiervan verdacht. De deurwaarder in de bank der beklaagden Onder de zaken, welke verleden week behaudeld werden voor het kantongerecht te Schoonhoven, werd er een door den deurwaarder afgeroepen als ,/de ambtenaar van 't O. M. contra mijzelven." en sieraden van den graaf gekregen geen enkele daarvan heeft zij mij gegeven. Zij bemint hem dat weet je toch wel en verduiveld, zij krijgt hem toch, let maar eens op Ik kan me niet tot den graaf wenden, dat begrijpt je, en zoo rekende ik op het toeval om jou te ontmoeten Hij was haar genaderd en stak de hand uit. Zij week voor hem terug als voor eene adder. z/Weg!" riep zij. //Kom mij niet te na, Juan Norton! Hoe durf je zulke taal voeren?" z/Och, loop antwoordde hij met een spotlach. wHet is geheel ovcrbodig tegen mij zoo'n hoogen toon aan te slaan. Geef mij liever vijfhonderd pond; ik vraag niet te veel, geloof ik alsjeme dat geld geeft, zeg ik je ook vaarwel wJe krijgt geen penning van mij en als je niet heengaat, dan roep ik de graaf!" z/Geef je me het geld?" vroeg Juan, terwijl hij kalm de armen over de borst kruiste. z/Ik heb het niet, maar als ik het had, gaf ik het je toch niet Ga weg, of. ,/IIoor, daar komt iemand Wij zullen zien, wie hier wijken moet." Hij keek haar dreigend aan, boog zich toen plotseliug alsof hij een slag wilde ontwijken en sprong weg. z/Ik ga heen," siste hij, //maar, pas op, ik kom terug De takken knapten af de bladeren ritselden onder zijn voeten toen werd alles stil. Bevend richtte Margaretha nu haar schreden naar het slot. Zij keek niet achter zich zij zag de donkere gestalte niet, die uit de sehaduw der boomen te voorschijn trad. Het gelaat was bleek als de dood. Was dat graaf Victor of een auder (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5