Moord te IJmuiden. in den kraag gepakt en op straat gezet, waar toen een verwoede vechtpartij van vier tegen twaalf plaats had. De Maandaghouders moesten het gedueht ontgelden bont en blauw gestagen en de kleeren gescbeurd werden zij ten slotte met bebulp van de politic en burgers naar den politiepost in den Almondestraat gebracbt, waar een hunner mededeelde dat hem tijdens het gevecht uit zijn gescheurde jas een bedrag van 14 was ontstolen, terwijl hij ook een gouden overhemd- knoopje miste. Aan de vermissing van de 14 werd ecbter niet veel geloof gehecht, in aanmer- king genomen dat de man voor zijn gedenkwaardig bezoek aan de melkinrichting in een cafe weigerde te betalen, zeggende geen geld te hebben. De ware handelsgeest weet uit alles munt te slaan zelfs uit munt. Dit blijkt te Arnhem, waar zicb een nieuwe, tot nu toe waarschijnlijk wel eenige, negotie heeft ontwikkeld. Om namelijk menige huismocder, die in het bezit is van een muntgasmeter, uit de verlegen- heid te helpen als ze geen 21/g centstukken bezit, drijft men in Klarendal tegenwoordig handel in die //grooten." Voor 8 centen krijgt men drie, voor 11 centen vier dier geldstukken, bij ons //halve kluiten genaamd. Een vergeten punt Een koopman te Winschoten bestelde onlangs aan een fabrikant in Duitschland 7.20 M. zilverband voor eene uniform- kleeding a 2.25 per meter. De bestelling werd ontvangen, echter geen 7.20, maar 720 meter De leverancier wil van geen terugneming weten en beroept zich op den orderbrief, die, volgen* hem, van 720 M. spreekt. Aangezien dit artikvl zelden bij groote hoeveelheden wordt geleverd, wordt dit voor den koopman een groote schadepost. Aan den Krommen Rijn te Utrecht had Donderdag eene oneenigheid plaats tusschen een aldaar wonend echtpaar. Na elkaar eenige ver- wijtingen te hebben gedaan, volgens gewoonte ge- paard gaande met stompen en stooten, kwam ongelukkigerwijze een stompje van de vrouw ietwat te hard aan, zoodat de man in 't water plofte. Verbluft stond toen de vrouw haar beveling na te staren, die in 't koude vocht geen behagen scheen te scheppen tenminste het was een ge- spartel van nog wat. Eindelijk kwamen eenige bulpvaardige handen opdagen, die den armen drommel hie]pen en hem naar huis brachten, waar dezen, zooals gewoonlijk met drenkelingen gedaan wordt, wellicht nog een goed pak ramrnel van zijn vrouwtje te wachten stond. Een en ander had natuurlijk een grooten volks- oploop veroorzaakt, vooral toen men een aanvang nam met het waterballet. De rijwiclbelasting in Nederland over het #erste jaar, dat belasting geheven werd, bedroeg 128,571, terwijl de regeering slechts 75,000 geraamd had. Een raeevaller alzoo. De beide personen, die zich in arrest be- vinden naar aanleiding van de aanranding in een perceel aan den Singel te Amsterdam, ontkennen die aanranding te hebben gepleegd. Zij zijn op een voorloopig hechtenisbiljet, dat 6 dagen van kracht is, in een eel gebracht en het is nog niet zeker, of er termen zullen gevonden worden om die hechtenis te verlengen. Van groote beteekenis in deze zaak is de vol- gende omstandigheid. Het louw, waarvan de strop of lus is ver- vaardigd, waarmede men poogde den aangevallene, die niet tot de loopers van de Associatie-Cassa maar tot de bedienden behoorde, te worgen, is onderzocht en nu is gebleken, dat deze gedeeltelijk vervaardigd is uit touw, dat op het kantoor in gebruik is, waar het geld werd ontvangen en de aanranding geschiedde. Dit soort touw wordt niet te Amsterdam gekocht, maar speciaal uit het buitenland be- trokken. Een 5jarig knaapje uit Utrecht, die zijn vader, werkzaam op 't land, wiide opzoeken, moest daartoe een plank over de Vleutensche wetering ov°rgaan. Het kind geraakte te water en werd, doch te laat, door zijn vader op het droge gehaald. Slechts de dood kon geconstateerd worden. Te Delft heerscht in verschillende huisge- zinnen tongblaar, bij sommige zeer ernstig, ten- gevolge van het gebruik van ongekookte melk. Toch wordt steeds zoozeer tegen het gebruik daarvan gewaarschuwd. Te Dalen deed een gelukkig vader ter secretarie aangifte van de geboorte van een wel- geschapen zoon. Thuis komende vernam de verrastte man, dat zijn vrouw van zijn afwezigheid gebruik had gemaakt om haar echtvriend een even welgeschapen dochter te schenken. In de Korte St. Jacobstraat achter het zoogenaamde Korenmetershuisje op deN.Z. Kolk te Amsterdam, was Maandagnacht heel wat volk op de been. Er was burentwist, wat wel meer gebeurt, Nu echter was het ernstig en ten aanhoore van honderden, verklaarde een welbespiaakt lid van de teere sexe, dat zij het recht had om kritiek uit te oefenen op wat de buren deden. Beneden klonk protest. Een ernstig standje dreigde, toen eensklaps klonk /,Nu doorrrloopen asjeblieft, iederrreen," „naarrr huis, anderrs haal ik assistentie." En tot de vrouw in de hoogere rangen klonk het vEn jij vrrrouw naarr binnen hoorr, anderrrs zal ik anderrre maatregelen nemen." Werkelijk dunde de meenigte, ging de spraak- zame van daarboven naar binnen en had meneer succes van zijn optreden, dat in elk geval goed was bedoeld. Men wees op hem, 't was een inspecteur dus Daar klonk het op eens uit den moni van een breedgeschouderde buurvrouw, die op meneer afkwam //wat inspecteur, zen zuster, meneer is ,/Stofjas" (bediende) in de Eransche Bazar." Niet alleen dat ze meneer ontmaskerde, maar ze bracht hem eene zoo hardhandige kastijding toe, dat meneer het goed vond om nu zelf en wat hard doorrr te loopen. Tpen kwam heusche politie, die het burengekijf beeindigde. Een bende kwartjesvinders reist iederen dag van Amsterdam via Amersfoort naar Kleef of naar Zutfen. De heeren hebben een abonnement derde klasse. De stationschefs waarschuwen elkaar per telegraaf en doen de reizigers zooveel mogelijk waarschuwen. Toch vliegt er nog menigeen in. Te Zuid-Scharwoude (N.-H.) is een door twee gezinnen bewoond huis door brand vernield. Eene der bewoonsters had door den schrik hare tegenwoordigheid van geest in zoodanige mate verloren, dat zij weigerde het brandende huis te verlaten. De postbode J. van Duin snelde toen het brandende gebouw binnen en droeg de vrouw door de vlammen heen naar buiten. Weinige oogenblikken daarna stortte het dak in. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men schrijft uit Barneveld Zaterdag ontmoelte de rijksveldwachter R. A. van Apeldoorn te Koolwijk drie wildstroopers, ieder voorzieu van een dubbel jachlgeweer, van wie twee zich het gelaat zwart gemaakt hadden. Toen de rijksveldwachter hen naderde, zetten zij het eerst op een loopen doch weldra keerde een der drie zich om en loste een schot op den beambte, gelukkig evenwel zonder hem te treffen. Nadat zij hem nogmaals met den dood bedreigd hadden, geraakten de beambte en de stroopers handgemeen. Weldra sloeg een der wilddieveu den rijksveldwachter zoo hevig met den loop van het geweer op het hoofd, dat hij een oogenblik stond te duizelen, van welke gelegenheid de stroopers gebruik maakten om te ontvluchten. De beambte kende hen echter, zoodat proces-verbaal is opgemaakt. In 't Klarenbeeksche Bosch, Zondag, overal waar beuken staan, zwermen kinderen, naar den grond gebogen of kruipend door verdorde jarige bladeren, om in mandjes, oude handtaschjes, twaalfuurtjes, vaders blauw katoenen boterham- zakje, sigarenkistjes, zakdoeken, afgedankte werk- taschjes, oude keelbandhoedjes enz., beukennootjes te gareu. Vaders en moeders hielpen mede. 't Was een loonend vermaak de glanzende vruchljes lagen met weelderigen overvloed voor 't oprapen de kinderen werden er stil onder, zoo gemakkelijk vulden zich de zakken en doozen en kistjes. Met hun kleurige Zondagsche pakjes, waarop de zon door de bladeren heen met lieht- vlekjes speelde, gaven die meest armelijke leesters aan het nog slechts schaars met najaarstinten opgesierde landschap een uiterst gezellige leven- digheid. 'cVoorspelt een harden winter als er zooveel beukennoten zijn zoo heet 'l in den volksmond. Daaraan werd op dezen mooien, zonnigen herfstdag niet gedacht door klein nog groot. En zoo hadden zij er ook geen voorverdriet van. Uit de redevoering door den heer Edinond Robertson, afgevaardigde voor Dundee, voor zijn kiezers gebouden, blijkt dat te Londen eene groote maatschappij //The Consolidated gold fields Company" is, die berekent Z1/^ mill'oen pd. st. als jaarlijksche winst uit den oorlog te halen. Eu hoe kouit die maatschappij nu aan die winst Eenvoudig door het werk van blatiken doorinboor- lingen te doen verrichten. //De inboorlingen van Zuid-Afrika moeten in hun eigen belang tot den arbeid gedwongen worden," zeide een der voor- naamste aandeelhouders. „Eris heel watsentimen- laliteit in Engeland omtrent de inboorlingen en wat men noemt hunne slavernij, maar de regeering zal, als zij maar. goed gesteund wordt, zich boven die kinderachtigheden verheffen. Dien steun moet de regeering zich vooral verschaffen door de pers, die rijk betaald moet worden." De heer Robertson schreef de oorzaak van de spanning tusschen Engeland en de Boerenrepu- bliekcn voor een groot deel toe aan de in Enge land en Zuid-Afrika omgekochte pers. //Onze Londensehe pers';" zeide hij verder, //die grooten- deels aan vreettidelingen behoort, heeft zich van allerlei lage middelen bediend om de publieke opinie op te zetten tegen die arme lieden in Zuid- Afrika. Niets werd gespaard of verzuimd wat leugens en tendentieuse berichten betreft om den toorn van het Engelsche volk tegen de Boeren ojj te wekken." Een noodlottige vergissing. Blijkens een telegram aan het te Rome verschijnend bladTribuna moet een noodlottig voorval tusschen Russsische en Eransche troepen in China hebben plaats gehad. De Russen hielden de Franschen voor Boxers en vuurden op hen. De Franschen beantwoordden het vuur en zoo werden tien man gedood en ver- scheidene aan beide zijden gewond. Een duel met doodelijken afloop heeft te Bar-le-Duc plaats gehad. Naar aanleiding van een polemiek in de bladen zou een ontmoeting plaats hebben tusschen de heeren Eerrette, afge vaardigde van de Maas, en Joseph Marlies, raads- lid. Bij den vijfden uitval kreeg de heer Marlies een steek door de borst, waaraan hij een kwartier later overleed. In Italie springen meermalen personen die zelfmoord willen plegen voor een sneltrein op de spoorwegrails. Ontegenzeggelijk is dan de dood zeker en oogenblikkelijk. Korten tijd geleden werd een seltrein op de liju Genua-Rome, binnen den tijd van acht uren viermalen op deze wijze, door personen gebruikt, om een eind aan hun leven te maken. De veelvuldigheid dezer gevallen heeft er toe geleid, dat voor aan de locomotieven een toestel is gemaakt, ongeveer zooals in Amerika gebruikt wordt om vee van de lijn te verwijderen. Wie zich nu voor de locomotief werpt wordt aange- pakt en op een platform gelegd en maakt dan voor niets een spoorwegreisje. De meening dat in den tenloonstellingstijd de Parijsche hotels overvol zijn geweest, blijkt in hare algemeenheid onjuist te zijn. Althans een aantal hotelhouders zijn voornemens den Staat in rechten aan te spreken wegens benadeelitig. Zij beweren namelijk dat vanwege de regeering en de stad Parijs aan honderden deeinemers der tallooze congressen onderkomen is verschaft in regeerings- gebouwen, zooals de scholen, waar in andere tijden des jaars inwotiende leerlingen zijn gehuisvest, en wel voor drie francs daags en per bed en voor een eerste ontbijt. De hotelhouders aan den linkeroever van de Seine, o. a. in het Quartier Latin, zijn hierdoor van belangrijke inkomsten verstoken en zouden slechts 1 of 11/2 franc meer hebben gevraagd, daar zij nog kamers genoeg vrij hadden. Zij hebben zich te vergeefs tot den voorzitter van den gemeenteraad en de Ministers gewend en willen nu door den rechter doen uit- maken, of de Staat en de gemeente gerechtigd zijn aldus concurrentie aan te doen aan patent be- talende burgers. Dezer dagen hadden drie jongens te Rouveen de aardigheid eens een proefje te nemen met de ontwikkeling van het aceiyleengas. Niet ver moedende, dat bij hun handeling gevaar kon ontstaan, groeven ze een kuil in den grond, vulden deze met calcium carbiet en bedekten daarop het laatste met aarde. Een gaatje werd gemaakt naar het carbiet en vervolgens de grond met water bevochtigd. Toen 't vocht de carbiet bereikte, ontwikkelde zich plotseling een hoeveelheid gas een lucifer werd er bij gehouden, met het gevolg dat de aarde aan alle kanten uiteen stoof. Twee van het drietal konden gedurende eenigen tijd niet meer zien. Gelukkig bleek bij uitwassching, dat het gezicht nog was behouden. De derde kreeg slechts een weinig zand in het oog. In een plaatsje bij Privas was een menagerie opgeslagen. Een slager bad gewed, dat hij wel in de leeuwenkooi zou durven gaan met den dieren- temmer, met wien hij daar een partij zou kaarten en een flesch champagne uitdrinken. Natuurlijk was een zeer groot publiek naar de menagerie getrokken, om het kaartspelende eu drinkende tweetal in de leeuwenkooi te bewon- deren. Inderdaad traden slager en dierentemmer de kooi binnen, speelden er hun partijtje en dronken hun flesch champagne leeg en tot slot en besluit hief de slager een lied aan. Voor hij echter de kooi verliet, had de slager de gewaagde aardigheid om een der leeuwen te naderen, en hem een champagneglas onder den neus te houden. Het dier wierp zich op zijn plager en voor men hulp kon verleenen, werd de man op den grond geworpen en vreeselijk toegetakeld. Met de grootste moeite moest men het wnedende dier van den slager, die meer dood dan levend was en gedueht bloedde, verwijderen. De slager werd naar een naburige woning gebracht. Bij de paniek, die bij het verschrikkelijke tooneel onder het publiek ontstond, waarbij ieder naar den uitgang drong, werden velen ge- kwetst. Onlangs stierf te Manilla een hoogbejaarde Dominicaner, wien zij tie ordebroeders verzocht hadden zijne bevindingen omtrent het karakter der Philippijnen enz. op te schrijven. Hij beloofde zulks te doen, mits men het handschrift eerst na zijn dood opende. Welnu, dit geschiedde. En wat vond men? Driehouderd witte bladen papier in een omslag, waarop de oude man geschreven had //Karakter en zeden en gewoonten van het Philippijnsche volk." En op het laatste blad //Dit is alles wat mij na eene studie van veertig jaren omtrent het Philippijnsche volk bekend is." Dr. Java], een van de beroemdsfe Fransche oogheelkundigen, is Zaterdag plotseling volslagen blind gewoiden, op het oogenblik waarop hem lnt officierskruis van het Legioen van Eer werd uitgereikt. Javal was oorspronkelijk mijningenieur, maar het lot van een zijner b'oedverwauten, die blind was, wekte bij hem belangstelling in de oogheelkunde, waarin hij het sedert tot een groote loogte bracht. 15 jaar geleden had de groene staar hem een zijner oogen gekost. De Amerikaansche douanen hebben een actrice betrapt, die trachtte voor een millioen gulden diamanten binnen te smokkelen. De dame had dezen schat nl. door het eten van haar hondje gemengd en het zoo doen verslinden. Ongelukkig was deze maaltijd het dier wat zwaar, met het gevolg dat het in de douane-zaal doodviel. Dit wekte argwaad en zoo werd het bedrog ontdekt Veranderingen in de Engelsche regeering. Geruchten loopen in Londen, dat Hicksbeach den minister van Marine, Goschen, zal vervangen Chamberlain zou kanselier der schatkist worden. Neemt lord Salisbury ontslag, dan volgt Balfour hem in Buitenlandsche Zaken op, na eerst den paris-titel verkregen te hebben. Hierdoor zou Chamberlain ook leider worden van het Lager- huis. Te Barcelona heeft een //beroemd" stieren- bevechter, Dominguin, het leven verloren. Hij was eenige dagen te voren te Bayonne reeds gewond en trachtte zijn ouden roem te herkrijgen dooi zich wederom in het strijdperk te wagen, ofschoon hij nog niet hersteld was. De stier bracht hem een hoornstoot toe, en des avonds was de matador een lijk. De gouverneur van New-York Roosevelt, de republiekeinsche candidaat voor het vicepresi- dentschap, overtreft den buitengewoon actieven democratischen presidentscandidaat Bryan in diens verkiezings records. In de laatste weken heeft hij 32 dagen achter elkaar gespeecht op een rondreis in het westen, daarbij 12,650 mijl sporende door veertien staten, 283 toespraken en toespraakjes houdende, soms 19 per dag en 32,000 //shake hands" uitdeelende. Zijn tocht is nog niet geeindigd hij moet nog verschillende steden bezoeken en heeft dan 15000 mijl gereisd in 47 dagen. Een Engelsch vakblad maakt melding van een'ge excentrieke bruiloftskoeken, waarin men in Engeland zeer sterk is. Onlangs werd in Londen een merkwaardige koek gemaakt, die niet minder dan 9600 kostte. Hij stelde het paleis van een ijskoning voorde ijsrotsen bestonden uit kristal-suiker. Daarmede overeenkomstig was de Poolsche Bruidstaart van een vice-admiraal, die een Noordpool-expeditie medemaakte. Dit stuk was vijf voet hoog, woog 80 pond en droeg boven in den top een model in suiker van de Alert, het schip, dat de bruide- gom toen bevoer en dat strandde, om welk model allerlei zeevaartattributen, ankers, booten, sleden, reddingsboeien en vlaggen gegroepeerd waren. De reusachtige bruiloftskoek van den Hertog van York woog 241 pond en gaf tooneelen uit zijn zeemansleven te aanschouwen en modeller), naar photographieen van schepen, die hij bevaren had. Een rijke Engelschman, wiens dochter huwde met een jager, die zijn vermogen in de kolonien had verworven, bestelde een koek, die herinnerde aan de loopbaan van zijn a. s. schoonzoon. Het stuk werd o. a. gekroond door een model van den bruidegoin in de eenvoudige plunje van een landverhuizer, terwijl men verschillende typische tafereeien uit zijn leven te zien kreeg. Op de bas-reliefs waren tooneelen uit zijn betere dagen voorgesteld. Jachttropeeen waren gekozen als decoratief voor dezen bruiloftskoek voor een zoo hartstochtelijk jager. Om den top vluchtte een vos, achtervolgd door honden en jagers paarden-, honden- en vossenkoppen waren voorts dankbaar docoratie-materieel. Toen de dochter van den hertog van Westminster huwde met prins Adolf van Teck, kreeg zij een koek ten geschenke, die versierd was met repro- ducties van de ouderlijke kasteelen en wapens. De poetisch aangelegde Engelsche bestelde voor haar bruiloft een koek, die de woning der liefde moest voorstellen. Deze bestond uit zeer veel rozen en lelien, die kunstmatigen bloemengeur verspreidden en tusschen het kunst- en smaakvol gevormde gebladerte zweefden tal van cupido's. Dit pronkwerk van banketbakkerskunst kostte 16,000 gulden. Zondagavond te 11J uur is te IJmuiden een vreeselijk drama afgespeeld. In de Visseringstraat aldaar liepen toen verschillende personen, die uit koffiehuizen of van familiebezoek kwamen, en ook liep daar de uit zes personen bestaande bemanning van de Ostender vischschuit n°. 215. Plotseling, zonder dat er iets gebeurd was dat daartoe aanleiding gaf, trok het zestal hun messen en begon links en rechts te steken op de niets kwaads vermoedende voorbijgangers. Een dezer, de vrachtrijder Gerrit Heilig, die zijn paard was wezen verzorgen, kreeg eene snede achter in den nek en eene tweede onder den arm, zoodat hij dood neerviel. Een tweede, een stoker van de sleepboot De Rijp, kreeg een steek in den rug en hem werd ook em stuk van het oor gesneden. Een Enkhuizer viss her kreeg een steek in den rug en zoo ging het ook met den lJmuider visscher Kaan. Natuurlijk werd dadelijk door anderen uit het publiek alarm gemaakt en schoten de rijksveld- wachters Korter en Wiersma toe, aan wie het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2