BIJVOEGSEL Ter Neuzensohs Courant Zaterdag 6 October 1900. No. 3979. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. De vervulde Vloek. Binnenland. FEUILLETON VAN DE VAN Lindley, in den Oranje-Vrijstaat, de hoofdstad nadat Bloemfontein en Kroonstad door de Engelschen bezet wareu, wordt weer brand punt van verzet. Den 20° September trok een talrijke Boerenmacht het plaatsje binnen, de Vrijstaatsche vlag werd geheschen, iuide toegezongen door de Hollandsch gezinde vrouwen en een nieuwe Vrij staatsche landdrost werd voor het district aan- gesteld. De Wet en Haarbroek bleven met hun kommandos op de heuvels in den omtrek. Den 26* kwarn generaal Hunter, die ook al op de Wet jacht maakt, met zijn legermacht te Lindley. Zijn voorhoede wisselde eenige schoten met de Boeren, maar dezen hadden geen zin, om zich op te laten sluiten, en trokken de stad weer uit, vermoedelijk met de Wet mee, die in de richting van Heilbron trok. Het vreemdste van het geval is echter, dat Hunter, opdat de orde beter gehandhaafd zbu blijven, den Holland- schen landdrost in zijn functie liet. In de geannexeerde kolonie een door de Boeren aan- gestelde landdrost Hoe de Delisle en kolouel Dalgety gevaren zijn, sinds zij op jacht zijn van de Wet, ver- nemen we helaas niet. Dat het bij Lindley ondanks de tegenwoordig- heid van Hunter nog niet veilig is voor de Engelschen, blijkt uit een aanval op een telegrafie- afdeeling, den 28° tusschen Lindley en Kroonstad door enkele Boeren gedaan. Hoezeer men in Engeland, ondanks alle gun- stige berichten, overtuigd is dat de oorlog nog niet uit is, blijkt uit het feit dat te Aldershot bevel is ontvangen om alle beschikbare manschappen van het 2e Royal West Surrey Regiment en het 2e South Wales Borderers uit te rusten voor iuscheping naar Zuid-Afrika. Zij vertrekken den 17tot de uitgezonden soldaten behooren ook de als invaliden teruggekeerden, die weer geschikt voor den dienst zijn geworden. De kleine oorlog is nu weer goed aan den gang. Op bijna alle punten van het oorlogs- terrein beginnen de Boeren lastig te worden en al heeft het nemen van een konvooi geen rnerk- baren invloed, waar Eugeland zulke enorme hoe- veelheden opgestapeld heeft, het geeft den Boeren weer moed en bewijst, dat de oorlog nog niet uit is. Roberts zelf geeft dit min of meer toe door te bedanken voor een uitnoodiging van den nieuw gekozen burgemeester van Londen. Erank Green, om het feestmaal in Guildhall bij te wonen. Hij heeft geseind, dat hij den 9 November nog niet terug zou zijn. Ook de vrijwilligers zullen nog een poosje moeten dienen. Roberts heeft aan de patroons in de Kaapkolonie en in Natal verzocht het verlof van hun ondergeschikten nog te verlengen om hen in staat te stellen, het einde van den veldtocht, dat voor de deur staat, mee te maken. 't Is de vraag, of Roberts zoo van het spoedig einde overtuigd is. De helft van het Canadeesche regiment, onder kolonel Otter, blijft ook en te Buenos-Ayres zijn weer 950 Naar het Duitsch. 5) ,/Eene aangename verrassing, nietwaar? Zeer onverwacht, h£ Blanca, hoe maak je't Hoog- vereerde graaf, uw onderdanige dienaarHet spijt mij u te storen, maar ik vernam, dat mijne vrouw hier is en nu kom ik haar halen. Ah werkelijk, daar is ze Margaretha, benjetegast op het grafelijk slot der Norton's? Mijn engel, heet je heer gernaal toch hartelijk welkom en voordat iemand het verhinderen kon, sloeg hij de armen om Margaretha, die bezwijmde. Met een kreet van woede wierp graaf Victor zich op den stoutmoedigen indringer en rukte de bewustelooze vrouw los uit zijn armen. ,/Ellendige schurk riep hij, terug of je be- taalt je vermetelheid met je leven Hoe durf je 't wagen, mijne vrouw aan te raken P" //Jou vrouw Dat is wat moois Eene nieuwe wet zeker, die de vrouwen veroorlooft met twee manuen getrouwd te zijn Blauca, jij alleen bent bedaard; zeg eens, hoe komt hij er toe Margaretha zijne vrouw te noemen vOmdat ze het is I" antwoordde Blanca, wier oogen begonnen te schitteren. /yOmdat ze het is herhaalde de andere hooiiend, //Wei verduiveld, zij behoort mij, zoo waar als ik hier voor je sta Den dertiender. Mei van het vorige jaar ben ik te Glasgow met Margaretha Dobb getrouwd. Zij telde pas vijftien jaar toen ik haar leerde kennen. Dat was in Schotland." Wij raakten verliefd, wisselden onze portretten en deden wandelingen in de maueschijn en derge- paarJen ingescheept voor Zuid-Afrika. 't Ziet er dus volstrekt niet uit alsof het einde zoo nabij is. Het verhaal, dat Kruger zijn best zou doen den oorlog te doen ophonden, verdient ook al weinig geloof; aan de //Standard" wordt tenminste nog eens uit Louren^o-Marquez geseind, dat Kruger ontkent zich ooit te hebben willen overgeven of dat hij door Steyn genoopt zou zijn de plan- nen tot overgave te laten varen. De Boeren dan, om op den guerrilla-krijg terug te komen, hebben tusschen Bloeddrift en Jagersdrift een Britsch konvooi, dat uit Natal op weg was naar Vrijheid, gevangen. Het bestond uit 22 wagens en had een escorte van 60 man be- reden troepen, terwijl de Boeren ongeveer 140 man telden, volgens de Engelsche opgave. Van de Engelschen ontsnapten 12 man, de overigen werden waarschijnlijk gevangen genomen. Het konvooi behoorde bij de troepen van kolonel Dartuell, die zelf naar Dundee trok en die den gouverneur van Natal een schrik op 't lijf joeg door te seinen, dat de Natalsche vrij willigers nu vooreerst wel niet van hun dienst ontslagen zouden kunnen worden. Het 2e bataljon Coldstream Gardes, dat Zater dag met andere troepen van Komatiepoort per trein naar Pretoria is gegaan, is ook leelijk te pas gekomen. De Boeren hebben nl. dien trein bij het station Pan, ten oosten van Middelburg, laten ontsporen en 5 man werden er gedood en 13 gekwetst. Bij Hectorspruit had ook al een spoorwegongeluk plaats, dat aan de Engelschen een doode"en^een gekwetsle bezorgde. Kitchener zou Zondag van Komatiepoort ver trekken. French was nog te Barberton en te Kaapmuiden werd Vrijdag jl. door generaal Mahon een bal gegeven en denzelfden dag was er een militaire danspartij geweest, die ook door een honderdtal Transvaalsche dames bezocht werden. Een 18 mijlen ten zuidwesten van Lindley is is een detachemeut verkenners door een 50tal Boeren aangevallen6en Boer werd gedood in den omtrek van Johannesburg schieten kleine troepjes Boeren op de Engelsche posten bij Rus- tenburg kreeg een half bataljon Britsche tele- graafbestellers 2 dooden kortom overal hin- deren de Boeren. Niet altijd loopt dat goed voor hen af. Een Britsche kolonne heeft bv. Elandskop, 5 mijlen ten noordoosten van Heilbron, omsingeld en daarbij werden een Boer gedood, twee gewond en drie gevangen gemaakt. Generaal Broadwood heeft 26 September Rustenburg weer bezet en daarbij twee wagens van de Boeren genomen. De wapenstilstand met kolonel Erasmus heeft tot niets geleid, zegt het bureau Laffan alleen is op die wijze aan de Boeren gelegeuheid gegeven vee naar het noorden, naar de vlakte van Pieters- burg, te drijven. Men schat de kudden der Boeren langs Olifantsrivier op 50.000 stuks. CHINA. Keizer Wilhelm heeft een telegram ontvangen van den Keizer van China, waarin deze zijn diepste leedwezcn betuigt over den moord van Von Ketteler, en mededeelt dat hij bevolen heeft dat er voor den vermoorde een plengoffer zal worden gebracht op het altaar en dat voor de overbrenging van het stoffelijk overschot naar Duitschland de noodige maatregelen zullen worden genomen. Als de kist in Duitschland zal zijn aangekomeu, zal de Chineesche gazant te Berlijn wederom een plechtigen lijkdieust houden. Aan het slot van lijke dwaasheden meer. Het uur van scheiden kwam, Margaretha moest terug naar de kostschool en ik moest naar zee. Den dag, dat wij Schot land verlieten, gingen wij eene kerk binnen en lieten ons trouwen. Ik moet erkennen, dat wij el- kaar sedert niet meer gezien hebben, maar zij is toch mijne vrouwalleen het eerste huwelijk is geldig volgens de wet." z/Zij komt weer bij," vie! Blanca hem in de rede. Zij hield Margaretha een glas champagne aan de lippen en zeide gebiedend Drink Marga retha dronk werktuigelijktoen opende zij de oogen. Haar eerste blik viel op den graaf, die naast haar stond. //Wat is er gebeurd fluisterde zij, doch op het zelfde oogeublik zag zij Juan en bedekte haar gelaat met beide handen. z/Maak je niet bevreesd," sprak Victor, ,/die man is een leugenaarvan zijn verhaal kan geen woord waar zijn. Ontken alles, Margaretha, en ik wijs hem de deur." Dat zullen wij eens zieu viel J uan in. Ant- woord Margaretha Hoe komt graaf Norton er toe jou zijne vrouw te noemen? Je bent mijne vrouw, dat erken je dadelijk door je schrik en bezwijmen //Margaretha, je hoort wat hij zegt riep Victor in vertwijfeling. //Om 's Hemels wil, spreek toch De aanblik van dien man maakt mij razend. Spreek en loocheu het, waarvan hij je beschuldigt //Als zij dat kon hoonde Juan. z/Margaretha's borst zwoegde zij wilde spreken eindelijk vond zij woorden. z/lk kan het ik loochen alles Het is eene schandelijke leugen 1" stiet zij uit. Victor," Victor, jaag hem weg. Het is niet waar! Ik ben zijne vrouw niet zijn telegram spreekt de Chineesche Keizer de stellige hoop uit dat de Keizer van Duitschland alien wrok zal laten varen, opdat allerzijds een- dracht mogelijk zij, voor eeuwig. Rusland schijnt hiertoe den stoot te hebben gegeven, om zoodoende Duitschland een beetje vredelievender te stemmen. lets heeft het gehol- pen; uit het antwoord van keizer Wilhelm blijkt wel, dat hij niet voldaan is met de boete, die China wil doen, maar het oestraffen der voor- naamste schuldigeu wordt toch overgelaten aan de Chineesche regeering; Duitschland houdt niet meer vast aan de executie door de Europeesche mogeudheden. Het telegrafisch antwoord van keizer Wilhelm, gedateerd van 30 September, luidt als volgt //Ik keizer van Duitschland, heb het telegram van Z. M. den keizer van China ontvangen. Ik heb daaruit met erkentelijkheid gezien, dat Uwe Majesteit bereid is, de schandelijke, alle beschaving honende, vermoording van mijnen gezant naar dege- bruiken en voorschriften uwer relige te wreken. Ik kan echter als keizer van Duitschland, en als christen hdt aangeboden offer niet beschouwen als voldoende zoenoffer voor de gepleegde gruweldaad. Behalve mijn gezant zijn vele broeders in het christeliik geloof, bisschoppen, zendelingen, vrouwen en ki'n- deren moeten treden voor de troon Gods, die om des geloofs wille, welk geloof ook het mijne is, onder martelingen een gewelddadigen dood zijn gestorven, en als aanklagers verschijnen van Uwe Majesteit. Zijn de door Uwe Majesteit bevilen plengoffers toereikend voor alle deze onschuldigen Ik stel niet Lwe Majesteit persoonlijk aansprakelijk voor de mishandeling welke de, overal als onschend- baar erkende, gezantschappen hebben ondervonden, noch voor de zware beleediging, welke aangedaan is aan zoo ve e natien, geloofsbelijdenisseu en uwe onderdanen, die mijn christelijk geloof om- helzenmaar ik stel daarvoor verantwoordelijk de raadslieden van den troon van Uwe Majesteit, de ambtenaren, op wie de bloedschuld rust van de misdaad, welke alle christelijke natien met ontzet- ting vervult, endezen moeten hun schanddaad boeten. anneer Lwe Majesteit de bedoelde personen de hun toekomende straf laat, ondergaan, dan wil ik dat beschouwen als de boetedoening, waarop de christen-natien recbt hebben en indien Uwe Majesteit daartoe awen keizerlijken arm wil leenen en hierbij de ondersteuning van de gezanten van alle beleedigde natien wil aanvaarden,. dan ver- klaar ik mijnerzijds dat goed te vinden. Ook zou ik het terugkeeren van Uwe Majesteit naar uwe hoofdstad Peking, voor dat doel, toejuichen. Mijn generaal veldmaarschalk, graaf Waldersee, zal het bevel ontvangen, niet alleen Uwe Majesteit met het aan uw rang en waardigheid passend eerbetoon te ontvangen, maar ook Uwe Majesteit iedere militaire bescherming te verleenen, die ge verlangen zult en waaraan gij wellicht ook tegen de opstandeliugen behoefte zult hebben. Ook ik weusch vurig de vrede, maar het moet de vrede zijn, die het begane onrecht in zijn volleu om- vang en in elke richting weder goedmaakt, en aan alle vreemdelingen in China veiligheid aan lijf, leven, have en goed verzekert, in het bijzonder ook voor de vrije uitoefening van hun godsdienst. Wilhelm." Duitschland moet nog een klein stapje doen en het is 't eens met Frankrijk. Delcasse moet nl. in een nieuwe nota verklaard hebben, dat hij wel meegaat met het denkbeeld dat de schuldigeu gestraft worden, maar terwijl men hiertoe zijn best doet, zouden de onderhandelingen met prins Tshing en met Li-Hoeng-Tshang vast kunnen Met duivelachtig honend gelach trad Juan voor haar. ,/Je loochent het dus werkelijk vroeg hij met nadruk. ^Margaretha Dobb, kan jij je nog de maand Mei van het vorige jaar hermneren Kijk dit portret eens aan. Is dat jou portret niet? Zie dezen ring aan mijn vinger eens. Heb jij me dien niet gegeven Denk eens aan die kleine tkapel en aan den geestelijke en probeer dan nog eens te loochenen, dat je mijne vrouw bent 1" Doch zij wankelde niet, al mocht hij dit ver- wacht hebben. Zij stond tegeuover hem als eene leeuwin. #Ik loochen het, ellendeling, omdat het niet waar isriep zij uit en zich naar den graaf keerend vervolgde zij Victor luister naar mij Ik wil je alles bekennen, wat ik je tot heden verzweeg, verzweeg uit overgroote liefde voor jou Ik telde pas vijftien jaar, toen wij elkaar aantroffen te Glasgow, waar ik mijne vacantie doorbracht. Wij zagen elkaar meermalen en hij had er slag van mijne kinderlijke fantasie op te wekken en mij te boeien. Den laatsten dag voor onze scheiding noodigde hij mij uit tot eene wandeling. Hij bracht mij in eene afgelegen kapel, gebood mij mijne hand in de zijne te leggen en te zweren dat ik zijne vrouw zou worden. Er was geene levende ziel in de kerk behalve wij tween. Toen wij weer buiten kwamen, ontmoetten wij mijn papa. Met een handdruk scheiden wij en tot op heden hebben wij elkaar niet weer gezien. Victor, doe mij geen verwijten Ik was toen nog een on- ervaren kind Hij was nauwelijks weg, of ik haatte hem. Op zijn brieven heb ik slechts een- enkele maal geantwoord en dat was alleen om verder lastigvalleu te voorkomen. Dat is alles Ach, Victor, vergeef het mij, ik wist niet wat ik deed beginnen over de schadevergoedingen, de zendings- posten, de iudustrieele ondernemingen enz. En dan moesten de mogendheden maatregelen nemen om te beletten, dat China zich opnieuw gaat wapen dat zou de beste manier zijn om de integriteit van het Chineesche rijk te bewaren. Binnen niet zeer langen tijd kan, volgens het Vad., de indiening tegemoet worden gezien van wetsontwerpen, waarbij aan 't geheele onder- wijzeud personeel der lagere scholen, bijzondere zoowel als openbare, en aan hun weduwen en weezen, pensioen wordt verzekerd. De ontwerpen zijn gereed, maar de toelichtende berekeningen schijnen nog eenigen tijd te vereischen. Deze ontwerpen zijn los van de in bewerking zijnde wetsvoordracht tot wijziging der lager onderwijswet, waarbij de subsidien thuis behooren. Door tusschenkomst van de geneeskundige inspecteurs in Nederland is een circulaire ge- zonden aan alle geneeskundigen hier te lande, waarbij ter beantwoording een vragenlijst is gevoegd omtrent de lijders aan kanker, die op dit oogenblik onder hun behandeling zijn. De bedoeling is om, op het voetspoor van een gelijksoortig onder- zoek in Duitschland, gegevens te verzamelen over het meer of minder voorkomen van kanker in bepaalde streken, in sommige families, welke organen het meest worden aangetast enz. De commissie in Nederland bestaat uit de heeren J. Menno Huiziuga, W. Nolen en J. Veit en is vooraf in overleg getreden met een comite te Berlijn, dat, onder voorzitterschap van prof. Von Leyden, met hetzelfde doel werkzaam is. Dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijven in hun bekend Maandblad Wij hadden dezer dagen weder eens gelegenheid te constateeren, dat de driestheid der knoeiers ten onzent eerder toe- dan afneemt, dank zij het onvoldoende onzer wetgeving en der onverschillig- heid en het laisser-aller van een groot deel onzer landgenooten. Een groote fabriek gebruikte voor verschillende industrieele doeleinden ricinus of zoogen. wonder olie, doch kon geen verlangde uitwerking daarvan krijgeu, en zond ons monsters ter expertise. Het bleek ons daarbij dat de leverancier de vrijheid genomen had een zeepoplossing met ca. 60 pCt. water in plaats van de betrekkelijk kostbare olie te leveren De consistentie, kleur enz. van de ricinusolie was op zoodanig vernuftige wijze - nagebootst, dat een werkman, die deze stof moest toepassen, geen het minste vermoeden van dit verregaand bedrog kon krijgen. Natuurlijk zou de fabrikaut ten slotte door het afleveren der met deze olie behandelde waren geheel ten ourechte van vervalsching of knoeierij beschuldigd worden. Een reden te meer voor industrieelen, om bij den aankoop der grondstoffen ter dege toe te zien, en deze grondig te onderzoeken alvorens ze bij lunne fabrikaten toe te passen. De persoon E. T. C., te Sasput, gemeente Schoondijke, onlangs door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegeus poging tot doodslag, gepleegd op zekeren S., is naar Belgie gevlucht. In de gemeente Westerbork is de weduwe Stad man, die bezig was de koeieu te melken, De graaf was bleek geworden, doch hij bleef zich volkomen meester. Zijne kalmte maakte zelf Juan onzeker in zijne houding. Hij boog zich over het betraande gelaat zijner vrouw en prak z/Ik geloof je Je eeuige fout is, dat je me niet openhartig alles gezegd hebt Zacht liet hij haar op een stoel neer en keerde zich toen.naar Juan. Op gebiedenden toon voegde hij hem toe: //Juan, jij verlaat oogenblikkelijk het slot en wee je als ik je hier weer zie. Vijfjaren geleden heb je een valschen wissel van drieduizend pond sterling op mijn naan uitgegeven. Ik heb je mijn huis verboden en je vrij laten gaan, maar ik heb den wissel nog Zoodra je die valsche aantijging durf herhalen, klaag ik je als falaaris aan. Ter wille van Blanca, heb ik je toen ge- paard, maar keer je hier terug om mijne vrouw te beleedigen, dan weet ik van geene verschooning Ga weg nu Met krachtige hand wierp hij de deur open. Zonder iets van zijne kalmte te verliezeu, ant woordde Juan z/Wel verduiveld zoo'n zoetemelksgezicht en toch zoo scherp als een scheermes Waarde neef, ik ben nog volstrekt niet verlangend naar de uitvoering van je belofte Dat Margaretha geen 'ust heeft om mij te volgen dat begrijp ik. Men verwisselt niet gaarne de rol van gebiedster op een kasteel met het lot van een vageboud Welnu, adieu dan, edele graaf! Adieu, waarde zuster Zorg maar, dat je gauw een man krijgt. Adieu lieve vrouw, tot weerziens Niemand antwoordde hem, zelfs niet de oude dienaar, toen hij dien met een ouden bijnaam toesprak. De zware deur viel achter in het slot en er volgde een diepe stilte. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5