A1 g e m o o a Hieuws* ea Adverteatieblad voor Zeeuwscli-Vlaaaderen, £eger des eJCeils. No. 3979. Zaterdag 6 October 1900. (iemengde berichten. Advertentien. Zo&dag den, geheelea dag De bekeering van 3 MA0RIES of het leger des Heils in Australie. 40e Jaar^ang. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. TER NEUZEN, 5 October 1900. Januari 51 25 ij., 13 s., 3 m., 3 pa., 2 h., 2 k., 3 1. 90546 Februari 44 20 ij., 13 s., 3 m., 2 k., 1 h., 5 1. 80227 Maart 47 16 ij., 13 s., 8 k., 2 pa., 1 m., 7 1. 72317 April 49 14 s., 14 ij., 10 k., 4 pa., 2 h., 1 m., 4 1. 79283 Mei 52 17 s., 13 ij., 4 pa., 4 k., 3 h., 1 m., 10 1. 100892 Jnni 47 14 s., 12 ij., 8h., 5 k., 1 m., 1 pa., 6 1. 89274 Juli 44 16 s., 10 h., 6 ij., 3 k., 1 pa., 8 1. 98196 Augustus 39 17 s., 8 h., 5 ij., 1 m., 1 pa., 1 k., 6 1. 83298 September 36 16 s., 6 ij., 4 h., 3 k., 2 pa., 5 1. 74850 409 768883 RECHTSZAKEN. Arrondisseinent-reehtbank te Middelburg. TER KEIIZESSCHE (III RUT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32|. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blad versehijot itaandag-, Woeuadac- en Vrijdagavond, nityegomleril op Keeatdayen, bij de Flnna p. J. T*W BK IAIPK «e Tee frenzen. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geiaden met: K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. ijzer, pa. pijpaarde, h. hou^m.minerie.k. kolen,pk.pitchkolen, q. coces, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 37, in Februari 41, in Maart 48, in April 39, in Mei 42, in Jnni 43, in Juli 33, ir. Augustus 36 en in September 32, totaal 351 zeeschepen. Blijkens vorenstaande, kwamen gedurende de laatste drie maanden alhier binnen 119 schepen, metende 256,344 Ms. (tegen 145, metende 307,494 M3. over dezelfde maanden van het vorig jaar), terwijl uitvoeren 101 schepen, tegen 120 't vorig jaar. Met bestemming voor'Gent werden de laatste drie maanden opgeschut 281 schepen, metende 647,235 M3. en van daar komende afgeschut 306 schepen. Over dezelfde maanden van het vorig jaar bedroeg ditopgeschut 225 schepen, metende 571,920 M3. en afgeschut 248 schepen. In de laatste drie maanden werden voorts opge schut 1398 en afgeschut 1314 binnenvaartuigen in dezelfde maanden van 't vorig jaar 1127 op en 1014 afgeschut. De klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. J. J. Casteleijn is van Amsterdam overgeplaatst naar Sas van Gent, en ingetrokken is de ver- plaatsing van den klerk van denzelfden rang E. van der Linden van Amsterdam naar Sas van Gent. Met ingang van 5 dezer zijn benoemd tot kommies der 4e klasse bij 's rijks belastingen C. R. Janssen te Overslag, W. Leeuwenburgh te Heinenoord, A. L. Hamelijnck te Zaamslag, D. C. Verpoorte te Tholen, J. Visser te Bruinisse, O. van Krimpen te Dussen, R. Huisman te Mookhoek en A. J. W van de Wiel te Bergen op Zoom. De vijf eerstgenoemde kommiezen zijn tijdelijk te Sas van Gent geplaatst, de drie volgende resp. te St. Jansteen (tijdKauter (tijd.) en Aarden- burg (tijd.) De heer J. van Yliet te Axel, is met lof geslaagd voor het toelatings-examen aan de school van de genie civil, verbonden aan de hoogeschool te Gent. Door den schoolopziener uit het district Middelburg is aan de hoofden van scbolen in de grensgemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen gevraagd of zij ook kinderen kennen uit gezinnen, op Nederlandsch grondgebied gevestigd, die inge- schreven zijn als leerlingen van eene school in Belgie en zoo ja tot welke gemeente die kinderen hehooren en om welke reden zij eene Belgische en niet eene Nederlandsche school bezoeken. Vele hoofden zullen de eerste vraag bevestigend moeten beantwoorden, want in onze grensgemeenten wonen nog vele ouders, die om de eene of andere reden het onderwijs op Belgische scholen gegeven verkiezen boven dat op Nederlandsche scholen verstrekt. Philippine. In de Raadsvergadering van 10 Aug. j.l. is alhier besloten de kiudereu van andere gemeenten na 30 Sept. niet meer tot de school toe te laten. Het moge erg zijn voor sommige kinderen, die een uur en nog meer van de school hunner gemeente afwonen voor die van den Stelle- polder is het zelfs ondoenlijk om de school in de gemeente Hoek te bezoeken. Tusschen den Stellepolder en Hoek ligt een meer dan 600 M. breed vaarwater. Die kinderen zouden dus per roeiboot gehaald en gebracht kunnen worden zou men denken. Maar ook dit is niet mogelijk doordien bij ebbe, die vaargeul tot op eeu dertig Meters droog loopt. De landbouwer Kindt zal dus indien daarin niet wordt voorzien, zijne kin deren maar thuis moeten houden. De rechtbank heeft in hare zitting van 5 Oct. de volgende vonnissen uitgesproken G. J. K., oud 32 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot eeu maand gevaugenisstraf. M. d. D., oud 31 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroord. tot een maand gevang. Het gerecbtshof te's Graveuhage bevestigde gisteren het vonnis der rechtbank te Middelburg in zake Misseghers, behoudens de door de recht bank aangenomen oorzaak van den dood van Prudentia Vervaet. Het Hof achtte niet door wetlige bewijsmiddelen bewezen, dat het in stuk- ken snijden van't lichaaui direct na het toebrengen van den slag is geschied, zoodat het bloedverlies ook een gevolg kan zijn geweest van andere oor- zaken. Mitsdien nam het Hof aan, dat de dood of het gevolg is van het doorsnijden der bloed- vaten of doordat de verslagene opzettelijk met een hard voorwerp op 't hoofd is geslagen. Misseghers heeft ter griffie van het gerechtshof dadelijk nadat het arrest tot bevestiging van zijne veroordeeling was uitgesproken, cassatie aange- teekend. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hulst, de heer F. Smit, thans te Asten. De Tilburgsche correspondent van de Prov. Nbr. Ct. meldt Zekere juffrouw E., wonende aan de Lange Nieuwstraat, heeft zich nu bekeud gemaakt bij de politie, dat zij op den Vrijdagmiddag, den dag dat de schilder Mutsaers den moord heeft uitgebracht, aan den Noordhoeksche kerk den schilder had ontmoet en hij haar had medegedeeld ,/het kind is kort bij." Dit was nog voor hi| den commissaris van politie had gesproken. Deze getuige had, naar het N. v. d. D. nog meldt, op genoemden datum des namiddags te ruim twee uren een boodschap in den Noordhoek en ziende dat er zooveel volk in de Industrie- straat stond, was zij door die straat gewandeld tot aan de woning van den heer Kessels. Terug- keerende ontmoette zij den commissaris van politie met iemand, die den koster bleek te zijn. Nabij de kerk gekomen stond aan de zijde van het cafe //De Zwate Arend" een man, die haar op gejaagden toon en met onsamenhangende woorden aansprak ja, ja, juffrouw, het is wel iets, ze hebben hem en, wijzende naar den koster voegde hij er bij die heeft het gedaau. De juffrouw, zeer verschrikt, over deze mededeeling, antwoordde maar man, weet je er dan iets van z/ja. ja," hernam hij met bevende stem, »ik kan het niet langer zwijgenals het kind er bovenop lag (op de kerk), dan kon je het hier zien liggen." Terwijl hij dit zeide, keek hij met verwilderde blikken naar het dak van de kerk en liep daarop hard den Noordhoek in. Ook is deze juffrouw op den morgen, waarop de misdaad werd gepleegd, in de kerk geweest tusschen halftien en tien uur. Toen zij de kerk verliet, stond er iemand met een jas aan in de deur van het kerkportaal, die in de richting van de Industriezaak keek. Zij herinnert zich, dat dit dezelfde persoon was, die haar Vrijdagsmiddags had aangesproken. Door den schilder M. was aan dejustitie mede gedeeld, dat hij eene juffrouw op den middag der arrestatie van den koster had aangesproken en nagenoeg hetzelfde had gezegd, als thans door deze getuige is verklaard. Juist genoeg verdienen om een stuk brood te kunnen koopen, van een pretje en een glaasje houden en dan met een betrekkelijk groote som uitgezondeu worden, dat heeft reeds velen in de bank der beklaagden gebracht. Donderdag kwam weer zoo'n geval voor de rechtbank te Amsterdam. Een jonge man was bij een wijnhandelaar in betrekking gekomen als loopknecht op een loon van f 3.50 in de week, dat is twee kwartjes per dag, voor kleeding, woning, voedsel en schoeisel. De man paste goed op, tot hij met f 60 werd uitgezonden om betalingen te doen. Toen kreeg hij 's morgens vroeg reeds van iemand bij wijze van fooi een borrel, die smaakte zoo goed, dat hij er nog een bij kocht, en toen was het 't oude liedje. Eerst nam de man een borrel, toen nam de borrel een borrel en einde- lijk nam de borrel den man. Eerst verteerde bekl. zijn eigen centen en daarop nam hij van het geld van zijn patroon wat af. Ten slotte verloor hij geheel het besef van zijn verantwoordelijkheid, kocht een cither, ging tracteeren en geraakte aldus het hem toe- vertrouwde kwijt. Het O. M. eischte, daar bekl. reeds vroeger veroordeeld is, tegen hem een jaar gevangenis- straf. Ieder ingezetene van Wedde en ook talrijken daarnevens, wisten iets af van het bestaan der onderaardschc loop- en vlucbtgraven, in en om en bij het oude Wedderslot." Wonderlijke verhalen, het eene nog geheimzinniger dan het andere, doen daaromtrent de rondte. Door toeval ontdekte nu Yrijdag de tegenwoordige bewoner een ingang tot een dezer gangen, en door de ijverige pogingen terstond aangewend, mocht het gelukken een groot gedeelte van deze gang schoon te krijgen, waarbij eukele oudheden voor den dag kwamen. 't Plan bestaat, deze week verder te werken met opruiming van alles, wat zich in deze gewelven bevindt. Dat tal van nieuwsgierigen deze werken uit het verleden zullen komen bezichtigen, behoeft geene vermelding. De Italiaansche bandiet Musolino, die voor drie jaren uit de gevangenis vluchtte, heeft zijn plan alle twaalf valsche get-uigen, die tegen hem hadden verklaard, waardoor hij in de gevangenis kwam, te vermoorden, op schrikkelijke wijze ten uitvoer gebracht. 28 September bezweek te Napels zijn laatste slachtoffer, de grondbezitter Zirelli, aan de wondeu, die Musolino hem had toegebracht. Nu de twaalf getuigeu alien dood zijn en boven- dien nog twee onschuldigen, die de roover bij ongeluk raakte, waarover hij hartelijk berouw heeft, heeft de regeering de 5000, die zij op zijn hoofd had gesteld, verdubbelden wie een kornuit van hem in handen krijgt, die krijgt de premie, f 2500. Intusschen heeft Musolino van zijn Calabrische medeburgers niets te vreezeu, want niemand ziet daar in zijn moordenreeks een misdaad, integen- deel, de gerechtvaardigde wraakneming over de veroordeeling van een onschuldige tot 18 jaren tuchthuisstraf. Toen de veroordeeling in 1895 uitgesproken werd, viel de moeder van Musolino dood neer zijn zuster stierf kort daarop van verdriet. Toen besloot de zoon en broeder, haar en zichzelven te wreken en naar Calabrische opvatting is die handelwijze slechts te biliijken. Men verwaeht nu ook geen verder moorden van Musolino meer. In het te Berlijn verschijnende blad //Energie, Centralblatt fur die gesamten teehnischen Wissen- sehaften" vindt men onder de rubriek ,/Neue Erfindungen" eene bespreking met teekening van eene //Neue Bremsvorrichtung ffir Schiffe von Dr. Jan Albarda, Apeldoorn, Holland". Deze uitvinding van Mr. J. Albarda, te Apeldoorn is het uitvloeisel van zijn poging na het ongeluk met het stoomschip »Bourgogue" een paar jaren geleden, gedaan, middelen te vindeu om het stuur- vermogen en vooral het vermogen om spoedig te stoppen van, door mechanische kracht voortbe- wogen, vaartuigen te verbeteren. Deze vinding bestaat in een toestel, dat in beweging gebracht wordt door de machine die een schip voortbeweegt waardoor aan de achterzijden van eeu schip onder water een of meer vinvormige bladen kunnen worden uit- geslagen, langzaam of snel, al naarmate de om- standigheid meebrengt, in de richting van het roer naar den voorsteven. De kommandant van een schip kan van de brug of door het geven van commando's deze vinvormige bladen hetzij aan eene zijde, hetzij aan beide zijden geheel of ge- deeltelijk, langzaam of snel, doen uitslaan, waar door onmiddelijk wordt ingegrepen in het stuur en voorstuwings-vermogen van het schip. Naar ons wordt medegedeeld, is voor deze vinding reeds in Duitschland, Frankrijk en Engeland octrooi verleend en in Amerika aan- gevraagd. INGEZONDEN STUK KEN. Zuiddorpe, 4 October 1900. Mijnlieer de Redacteur In uw laatst uitgegeven courant komt een stukje voor betrekkelijk eene op 1 Nov. a. s. in werking tredende verandering in de. bestelling van den postdienst te Zuiddorpe. De schrijver voegt daaraau toe, dat ,vele ingezetenen met deze wijziging minder zijn inge- nomen." Die vele ingezetenen bestaan zeker in het brein van den correspondent, immers algemeen wordt de nieuwe regeling reikhalzend te gemoet gezien en 't kan ook niet anders want zooals de bestelling thans plaats vindt wekt zij bij hen, die veel met het postwezen te doen hebben, algemeen misnoegen. Uw correspondent maakt daarop een treurige uitzondering, misschien wel om een paar briefjes die hij jaarlijks te ver- zenden heeft. W aar is het, dat de nieuwe regeling een veel verbeterde toestand in het leven zal roepen, na toch heeft de eerste bestelling slechts plaats na den middag te ongeveer 12£ ure en de tweede des avonds ongeveer 8 ure, terwijl alsdan de correspondentie zal besteld worden des morgens circa 9 ure en des namiddags 2£ ure. Behalve op deze niet te gering te schatten voordeelen voor den handelaar zoude ik nog kunnen wijzen op de veel vluggere correspondentie die zal verkregen worden, doch ik vermeen het voorhands hierbij te kunnen laten. Hoogachtend, A. Moerdijk, Secretaris. Voor de vele be wijzen van belang- stelling, bij gelegenheid van onze 40jarige echtvereeniging, zoo van hier als van elders ondervonden, betuigen ondergeteekenden, ook namens kinderen, behuwd- en kleinkinderen, hunnen liartelijken dank. G. DE ZEEUW. E. J. DE ZEEUWBautz. Ter Neuzen, 5 October 1900. De ondergeteekende betuigt zijnen welgemeendeu dank aan alien, die hebben medegewerkt tot zijne benoeming als lid van den gemeenteraad dezer gemeente op Maandag 1 Oct. 1.1. A. F. ARBROSCHEER. Philippine, 5 Oct. 1900. BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN. Des avonds 7 uur een plechtige Zangdienst ALLEN WELKOM.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1