Tetegrafische berichten. TER NEUZEN, 3 October 1900. van de Eerste Wederlandsche Codpera- tieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent. Woensdag 3 October 1900. Kantongerecht te Ter Neuzen. Gedurende de 2de helft der maand September gijn door het poslkantoor alhier de volgende onbestelbare briefkaarten en brieven verzonden aan de adressen van Briefkaarten D. G. Barwich, Rotterdam Mr. Hoij, Louden; Wed. Huiskens, Amsterdam; de Clerck, Brussel. Brieven Wed. Huiskens, Amsterdam I. Muller, Rotterdam; Emma Martinse, Sande C. de Meyer, LillooJ. Herrebout, Rotterdam. Axel. Maandagmiddag van het bezoek zijner patienten te Westdorpe huiswaarts keerende, atrui- kelde het paard van de heer Offringa, arts alhier, tengevolge waarvan deze voorover uit hetrijtuig viel. Ernstig aan het onderlijf verwond, werd hij huiswaarts gebracht, waar spoedig door den heer Ittmann de vereischte hulp werd verleend en gelukkig kon worden geconstateerd, dat de bekomen verwonding niet levensgevaarlijk was. Philippine. Uitslag van de herstemming voor een lid van den gemeenteraad op 1 October jl. Aantal kiezers 72. Aantal uitgebrachte stem- men 59. Hiervan verkregen de heeren A. F. Abroscheer 33 en E. A. de Mul 26 stemmen. Alzoo gekozen de heer A. F. Arbroscheer. Zuiddorpe. Met ingang van 1 November a. s. is benoemd tot brievenbesteller in de wijken Ster, Oude polder en Rat onder deze gemeente de heer Aug. de Coninck alhier, op eene jaarwedde van 150 en vrije bovenkleeding. Op genoemden datum komt er ook verandering in de bestelling. Nu vertrekt de post van Zuiddorpe naar Axel 's morgens half acht en 's avonds half vijf alsdau zal de bode 's morgens 6 uur en 's middags 11 uur vertrekken, zooals in de aangrenzende ge meente Koewacht. Vele ingezetenen zijn met deze wijzigir.g minder ingenomen omdat de twee bestellingen naar hunne meening te kort op elkander zullen volgen. Graauw, 2 Oct. Heden werd door den bouw- kundige J. Scheele, te Ter Neuzen, aanbesteed het vergrooten van het cafe Wilhelmina" alhier. Hiervoor werd ingeschreren door de heeren E. de Munter t.e Clinge, voor 1635 J. Bouwens te Clinge, voor f 1600 P. F. Durinck te Graauw, voor 1535 C. L. Everaard te St. Jansteen, voor f 1388,95 en B. H. Reuling te Hulst, voor 1355. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Reeds ongeveer acht jaren is het geleden, dat bij de afdeeling Ter Neuzen van de vereeniging van landbouwers die suikerbieten verbouwen (na het tot stand komen der fabriek ontbonden) het denkbeeld wortel schoot om eene cooperatieve beetwortelsuikerfabriek te stichten. De afdeeling stelde zich in verbinding met den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury en als gevolg van de besprekingen werd eene commissie gevormd, die zich voortdurend met het plan bezig hield. Niet gering waren de moeilijkheden die moesten worden overwonnen en ook vele waren de teleur- stellingen, door aanvankelijk onvoldoende deel- name, doch dank zij de ijverige pogingen der commissie, onder voorzitterschap van den heer Collot d'Escury, kwam men't vorig jaar zoover, dat de oprichting verzekerd was. Inmiddels ingestelde onderzoekingen hadden tot resultaat gehad, dat Sas van Gent werd aangewezen als voor de stichting 't meest gunstig gelegen. Ten noorden dier plaats werd het noodige terrein aangekocht, men had de toezegging te mogen beschikken over het benoodigde water, terwijl eveneens de weg was aangewezen voor afvoer van 't vuile water, niet de minst lastige kwestie's die opgelost moesten worden. Alsnu konden maatregelen genomen worden om met kracht aan den bouw te beginnen, want de ervaring leerde het ook spoed was noodig om voor de campagne van 1900/1901 gereed te komen. Den 26 Oct. 1899 werd de heer E. Claeijssens te Sas van Gent aannemer der fundeeringswerken van een gedeelte der fabriek voor f 8800, terwij 22 Dec. d. a. v. de heer G. van der Peijl te Ter Neuzen, voor f 88,679 aannemer werd van het maken van den bovenbouw der fabriek en de heer A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 2325 van het uitvoeren van grondwerken op een gedeelte der fabrieksterreinen, o. m. het maken van een aansluitiug aan de spoorlijn der spoorweg- maatschappij GentTer Neuzen. Op Vrijdag 20 Januari 1900 had in tegen- woordigheid van het bestuur der vereeniging en verschillende voor die gelegenheid genoodigde autoriteiten, de eerste-steen-legging plaats, welke plechligheid op uitnoodiging van het bestuur werd verricht door Jonker Willem Collot d'Escury. Het werk werd met zoodanige kracht voort- gezet, dat het bestuur met algemeene stemmen aan den aannemer Van der Peijl de premie van f 500 kon toekennen, in het bestek toegezegd, wanneer de gebouwen op 1 Mei 1.1. zoover waren gevorderd, dat met het stellen der machines een aanvang kon worden gemaakt. Genoemde premie werd door den aannemer, naar evenredigheid van den tijd dat zij in zijn dienst aan den bouw gewerkt hadden, verdeeld onder zijne werklieden, met wier hulp en medewerking hij dat gunstig resultaat had verkregen. Na dat tijdstip werd door de Hallesche Machine- fabriek und Eisergiessery met het monteeren der machines aangevangen, door de firma Canoy Herfkens Co. te Venlo werd de 50 M. hooge schoorsteen gebouwd, de Helios maatschappij te Keulen bezorgde de installatie voor electrische verlichtiug en de firma Gebr. Stork leverde de 5 in het ketelhuis geplaatste stoomketels. Mede onder toezicht van den benoemden directeur, den heer Gross, werden de verschillende werkzaam- heden en installation uitgevoerd en zijn deze thans zoover gevorderd dat men, ofschoon op verschillende plaatsen nog de laatste hand moet gelegd worden, gereed is de campagne aan te vangen. Het bestuur wilde de opening der fabriek, het bereiken van het na zooveel arbeid beoogde doel, feestelijk vieren en noodigde met het oog daarop tegen heden voormiddag 10 uur de aandeeihouders met hunne echtgenoote, benevens opzichters, aan- nemers enz. uit, de feestelijke opening bij te wonen. Het fabrieksgebouw maakt, van buiten gezien een goeden indruk. Het is, volgens ontwerpen der Hallesche Machinenfabriek, uitgevoerd onder toezicht van den architect J. Wisse te Zaamslag. De uitvoering doet hem en zij die hem ter zijde stonden, alle eer aan. De voorgevel is 70 M. lang het hoofdgebouw is 12 M. diep, doch door uit- bouwingen is de diepte op verschillende plaatsen grooter, de vleugel o. m. waarin zich de suiker- zolder bevindt is 25 M. diep. De fabriek en machinerie zijn thans berekend op een verwerken van 500,000 Kg. suikerbieten per etmaal, met geringe veranderingen kan het productievermogen tot 750,000 Kg. worden opgevoerd, terwijl alles er op berekend is om met weinig kostbare verbouwingen de fabriek in te richten op een verwerken van 1 millioen Kg. bieten, eene hoeveelheid die ongeveer aan de grootste fabrieken verwerkt wordt. Wanneer men de fabriek binnengetreden is, vermindert den grootschen indruk van het gebouw niet, door hetgeen men daar aanschouwt. Als men begint de fabriek te doorloopen van de plaats waar de suikerbieten door kracht van stroomend water binnen het gebouw komen, ze dan volgt, nu weer in de hoogte, dan weer naar beneden, vervolgens tot de plaats waar eindelijk de suiker te voorschijn komt, moet men een heele wandeling maken. Overal groote ketels, die de suikerbieten in het bewerkingsproces moeten passeeren, met machinate beweegkracht, door buizen, pompen, liften enz. van de eene naar de andere gevoerd. Natuurlijk zijn voor deze stichting de nieuwste vindingen gebruikt en zijn er verschillende machines om alles uit de bieten te halen wat er uit te halen is, opdat er niets verloren ga. Wanneer men zoo de heele stichting nagaat, moet men de conclusie trekken dat het een iurichting is van enormen omvang en dat het in geenen deele een onbeteekenende zaak was voor de landbouwers toen zij tot exploitatie eener eigen fabriek besloten. Door hen is echter aan 't hoofd der iurichting geplaatst een directeur, die als volkomen der zake kunde geroetnd werd; het bestuur meende dan ook in haar eerste jaarverslag den heer Gross een woord van lof niet te mogen onthouden voor de nauwgezette wijze waarop hij bij den bouw toezag, en verklaarde met hem met voile gerust- heid de toekomst tegemoet te gaan. Van het fabrieksgebouw wapperde de driekleur, terwijl doof het personeel voor den ingang een eerepoort was geplaatst en het gebouw inwendig met groen en vlaggen versierd, terwijl ook ver schillende machines in feestgewaad prijkten. De genoodigden waren in grooten getale opge- komen en bewogen zich door het ruime gebouw, vol bewondering de installatie beziclitigend. Van de galerijen gezien bood een en ander een schilder- achtig gezicht en kon men zich wanen in de machinegalerij eener tentoonstelling. 't Geheel maakte, naar men aan de uitlatingen hooren kon een gunstigen indruk, en verschillende personen, die eerst niet hadden kunnen begrijpen, hoe men zoo'n aanzienlijk kapitaal voor de stichting noodig had, konden zich thans een denkbeeld vorinen, waaraan dat kapitaal was besteed. Op uitnoodiging van het bestuur vereenigden de gasten zich tegen 12 uur op de ruime suikerzolder. Daar nam de voorzitter, de heer Collot d'Escury het woord, om in de eerste plaats alien welkom te beeten en hen te feliciteeren met dezen dag, nu de fabriek is gereed gekomen, dat voor hen met recht een schoonen dag genoemd mag worden. Waar spreker bij de eerste steenlegging de feiten had besproken die de stichting waren voorafge- gaan, achtte hij eene herhaling daarvan overbodig en wilde enkel aanstippen hetgeen na dien tijd is gebeurd. Hij gevoelde behoefte, om namens het bestuur dank te betuigen aan alien die aan het gereed- maken hulp hadden verleend. In de eerste plaats aan den directeur, den heer Gross, die, afgaande op betrouwbare gunstige inlichtingen was benoemd en uit hetgeen het bestuur tijdens de installatie reeds van hem ervaren had, meende het met hem in voile gerustheid de toekomst te kunnen tege moet gaan. Vervolgens dankte spreker het personeel der fabriek dat den directeur had terzijde gestaan, de autoriteiten die hunne medewerking hadden ver leend en in wier voortdurenden steun hij de fabriek aanbeval de Hallesche Machinenfabriek, die, ofschoon het bestuur meermalen daarover ongerust was geweest, had gezorgd dat op tijd alles gereed was en de maatschappij »Helios" voor de zorgen besteed aan het installeeren der electrische verlichting. Ofschoon laatstgenoemde firma nog niet geheel gereed is, hoopte spreker dat dit spoedig het geval zal zijn, en zij, evenals voornoemde fabriek, voldoening van haar werk moge hebben. Ook den aannemer, den heer Van der Peijl bracht spreker een woord van hulde. Wei deden zich tusschen hem en het bestuur zooals 'op een werk van zoo'n grooten omvang wel niet te voorkomen is eenige rnalen kleine verschillen voor, maar steeds zorgde Van der Peijl dat vol- daan werd aan de in het bestek voorgeschreven termijnen van oplevering, zoodat nu op hetjuiste tijdstip de fabriek kan werken. Na nog een woord van dank te hebben gebracht aan de opzichters bij den bouw P. J. Wisse en C. de Kiewit en de bouwcommissie, uitte spreker de hoop dat deze fabriek, ontstaan uit den strijd tusschen fabrikanten en landbouwers, opgericht om alle voordeelen van den bietenverbouw ten bate der landbouwers te doen komen, de daarvan gekoesterde verwachtingen moge verwezenlijken. Vele bezwaren die op dezen dag en voorgaandeu door de deelgenooten werden geopperd, zijn ook door het bestuur overwogen en men kwam na rijpe overweging steeds tot de conclusie, dat die bezwaren te overwinnen waren. Doch voor alles, is noodig eendrachtig samenwerken der leden. Waar zij iets kunnen verrichten ten voordeele der fabriek, moeten zij dit niet nalaten, bedenkende, dat het ook tot hun voordeel strekt. Omgekeerd moet ook alles worden nagelaten wat de stichting zou kunnen benadeelen, want men moet in't oog houden, dat men dan ook de overige deelhebbers benadeelt. Ook beval spreker de fabriek aan in de mede werking van het personeel. Ten laatste stipte spreker aan dat het hem genoegen deed bij de opening der Eerste Neder- landsche cooperatieve beetwortelsuikerfabriek tegen- woordig te zien de heer Dr. Bruinsma, die reeds zoovele jaren een werkzaam deel nam in den strijd van de landbouwers tegen de fabrikanten. Alsnu noodigde hij alien uit een glas te ledigen op den voorspoed der fabriek en gebruik te maken van de verdere ververschingen. Deze rede werd verschillende malen door teekenen van instemming onderbroken. Na eenigen tijd van samenzijn werd het woord gevoerd door Dr. Bruinsma, die zich, als ge noodigde buiten de deelhebbers, beschouwde te vertegenwoordigen het Nederlandsch publiek, en dan ook namens dat publiek de vereeniging feli- citeerde met het heden verkregen resultaat. Lange jaren heeft hij zich met de beetwortelen- cultuur bezig gehouden en de ervaring opgedaan dat deze cultuur ontwikkelt, want in de streken waar deze gedreven wordt, geven de verbouwers blijk van in kennis hooger te staan dan in streken waar geen bieten verbouwd worden. Groote kapitalen zijn sedert het ontstaan der cultuur met de suikerbieten verdiend, doch deze zijn niet gekomen in handen van hen die de cultuur tot ontwikkeling brachten. Eeist later, toen de beste tijden voorbij waren begon men middelen te beramen om de voordeelen meer te doen komen aan de verbouwers. Het beginsel om in deze cooperatief te werken kon echter niet voldoende doordringen Wel werden vereenigingen gesticht voor gezamelijken aankoop van meststoffen en zaaigranen, maar velen die zich bezig hielden met plannen tot stichting van een cooperatieve suikerfabriek, moesten moede- loos de handen in den schoot leggen, overtuigd dat hunne pogingen vergeefs waren, waar zij ook van verschillende zijden werden tegengewerkt. Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen was echter ieman d die den strijd niet opgaf, die steeds voortging met voor het doel te strijden, en als deze fabriek heden geopend is, meent spreker dat zulks vooral te danken is aan de ijverige pogingen van den Voorzitter, den heer Collot d' Escury, wien voor- zeker voor zijne bemoeiingen een woord van hulde toekomt. Spreker feliciteert nogmaals de leden met het resultaat, dank hunne samenwerking verkregen. Maar bovenal meent hij hun ook te moeten feliciteeren met de benoeming van den heer Gross als directeur. Niet alleen dat deze bekend staat als uitne- mend op de hoogte voor de hem opgedragen taak maar ook is deze een voorstander van het begin sel van cooperatie in deze, want reeds eenige jaren geleden, toen hij nog in Zevenbergen werk zaam was, verklaarde de heer Gross hem, naar aanleiding van den toen heerschenden strijd voor de landbouwers, alleen in cooperatie voordeel te zien. De omstandigheden zijn dus voor de onderneming gunstig en evenals de mijnwerkers in Duitschland elkaar, voor zij onder de aardoppervlakte hun arbeid aanvangen, een ,/geluk" toeroepen, riep spreker namens het Nederlandsch publiek, dat met belangstelling hunne pogingen heeft gevolgd, den deelgenooten een vGliick auf!" toe en eindigde onder daverend applaus met een „Leve de Eerste Nederlandsche cooperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent De heer D. J. Oggel bracht hulde aan den landbouwer J. P. Scheele, die, ondanks de moeilijk heden, had gezorgd dat heden de eerste scheeps- lading beetwortelen voor de fabriek gereed lag. Hierna werd door den heer P. J. Wortman, namens de deelgenooten, een woord van dank gebracht aan den heer Bruinsma voor de tot de deelgenooten gerichte woorden en werd door den heer D. J. Dees het bestuur der vereeniging dank gebracht voor hetgeen het tot hiertoe in het belang der vereeniging heeft verricht. Spreker constateerde dat, mochten de verwach tingen omtrent de fabriek verwezenlijkt worden, zooals door verschillende sprekers wordt gehoopt, en zij winsten afwerpen, ingeval er ooit daarvoor een standbeeld wordt opgericht, dit verdiend zou zijn door den heer Collot d'Escury voor de sinds lange jaren in het werk gestelde onvermoeide pogingen, ondanks de vele teleurstellingen en bezwaren, aan de bereiking van het doel ver- bonden. Ondertusschen waren in de fabriek verschillende machines in werking gesteld, om de deelgenooten daarop een kijkje te geven. Zooveel mogelijk waren maatregelen genomen dat, met dat drukke bezoek, ongevallen zouden worden vermeden. Langzamerhand begonnen nu de bezoekers aan- stalten te maken om huiswaarts te keeren, voldaan over het bezoek aan hunne fabriek. Naar we vernemen bestaat het voornemen a. s. week de campagne te beginnen. 's Gravenhage, 3 Oct. Tweede Kamer. In de zitting van heden werd besloleu 10 October a. 8. de behandeling der ongevallenwet aan te vangen en na afloop daarvan de datum voor be handeling der kieswet te bepalen. Zitting van 2 October 1900. I'eroorileeld zijnW. M. V., broodbakker te Axel en C. B., voerman te Ter Neuzen, ter zake van overtrading der Arbeidswetieder tot eene boete van f 2, subsidiair 2 dagen hechtenis. C. A. S., voerman te Ter Nenzen, ter zake als voren tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. P. T., J. O., P. F. K., arbeiders te Ter Neuzen, ter zake van spoorwegovertredingieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. F. R., arbelder te Axel, ter zake van visscherijovertreding; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. A. M. B., arbeider te Axel, ter zake als vorentot twee boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete met verbeurdverklaring en vernieling van het werpnet. H. F. v. B., landbonwersknecht te Axel, ter zake als vorentot twee boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. C. L., koewachter te Axel, ter zake als vorentot twee boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. D., zonder beroep, W. P. v. d. B., winkelbediende, H. M., broodbakker, alien te Ter Nenzen, ter zake van te Ter Neuzen met een rijwiel (velocipede) harder rijden dan met geoorloofde snelheidieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. F. K., kantoorbediende te Ter Neuzen. ter zake als voren j tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. H. W. R. K., herbergier te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten van zijn herberg op sluitingstijdtot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. J. J. d. N., schilder en bierhuishouder te Ter Neuzen, ten eerste ter zake van het niet sluiten van zijn bierhuis op sluitingstijd, ten tweede openbare dronkenschap bij derde herhaling, tweemaal gepleegdtot eene boete van 6, subs. 4 dagen hecht. en tot tweemaal eene hecht. van 7 dagen. J. S., visschersknecht te Graauw, ter zake van op de Schelde en Zeeuwsche stroomen visschen met ander dan geoorloofd vischtuigtot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht., met bevel tot vernieling der botschaar. J. R., schipper te Bouchaute, ter zake van het voeren van een visschersvaartuig zonder letterteeken en nommertot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. P. P., schipper, zonder bekende woonplaats, ter zake van het niet inacht nemen der voorschriften, vastgesteld tot voor- komlng van aanvaring of aandrijvingtot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht E. B., schipper te Philippine, ter zake van ten eerste, visschen zonder consent, ten tweede, een vaartuig voeren zonder letterteeken of nomertot twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. A. C., E. C., F. W., B. M., B. v. H. en C. P., arbeiders te Assenede, -ter zake van het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen zonder consent; ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. C. d. R., tijman, C. d. F., J. A. M., J. D., C. J. H., alien zonder beroep, en P. D., schippersknecht, alien te Ter Neuzen, ter zake van het rapcn van schelpdierenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. V., werkman, A. S., timmerman, J. C., koopman, L. F. d. G., schipper, alien te Ter Neuzen, B. P., schoenmaker te Sas van Gent, A. Z., arbeider te Axel, A. 1)., J. J. B., schippers te Philippine, L. S., metselaar te Oostkamp, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boeie. A. S., sjouwerman te Ter Neuzen en B. J B., schipper te Philippine, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. F. R., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren bij eerste herhaling; tot eene hecht. van 3 dagen. C. B., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot eene hecht. van 5 dagen. OntKlaigeii van reclitsvervolglny i L. C. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der arbeidswet. Vrijsesprolcen t J. S arbeider en P. F. d. D., klompenmaker, beiden te Axel, ter zake van visscherij overtreding. G. II. W., metselaar te Sas van Gent, ter zake van vee laten loopen op eens anders grand. J. d. K., molenaar te Axel, ter zake van het belemmeren van voorschriften gcgeven tot wering van besmettelijke veeziekte. In zake J. v. D landbouwer te Axel, is de vervolging geschorst tot na afloop van het geding over het eigendoms- recht op het vischwater.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2