Algemeea Nieuws* en Admtentioblad voor 2oeuwscli*yiaaadoren. No. 3978. AAHBBSTBDmG. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Donderdag 4 October 1900. 40e Jaargang. bU aan besteden: De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsmimte berekend. Bargemeester en Wetbouders der gemeente GRAAUW en LANGENDAM zullen, onder nadere goedkeuriug, ten Raadhuize op Dinsdag 23 October 1900, des namiddags te 2 ure, bij enkele inschrijving het maken van S450 M1. bostrating van Lessines-of Quenastkeien van #/16 c. M. en r>oornllisclie kantsteenen, zwaar 10 h 12 c. M. Het bestek ligt ter lezing ten Raadhuize en verderte ZierikzeeHotel Van Noppen te MiddelburgAbdijte Vlissingen, Hotel de Commerce te TliolenHof van Holland te Goes, Hotel Zoutkeette Hansweert, bij Luijck te Breskens, Canon d'orte rev :\euzen, Neder- landsch Hotelte Axel, Gulden Vlieste Hulst, Bonte Hert; te Walsoorden, Veerhuis, en te Kloosterzan.de, St. Hubert. Aanwijzing wordt gegeven op den dag der be- steding, 's voormiddags 10 uresamenkomst ten Raadhuize. P. A. BAART, Burgemeester. J. VAN DAMME, Wethouder. Vage, min of meer geheimzinnige berichten komen 'uit Brussel, wel geschikt, om de uitge- doofde hope weer op te flikkeren. Fischer zou nl. een brief van Steyn ontvangen hebben, waarin deze het grootste vertrouwen in den afloop van den oorlog uitsprak. Steyn zou tot het einde toe in Transvaal blijven. En dan Fischer zei, dat hij weldra zeer belangwekkende dingen open- baar zou kunnen maken. Is dat niet om weer hoop te krijgen Laten we echter niet te veel toegeven aan allerlei illusies. Zooals uit de meegedeelde regeeringstelegrammen al is gebleken, is in Augustus overal op het oorlogsterrein de moed herleefd, hebben de Boeren- kommandos vele kleine voordeelen behaald en schijnen de Engelschen hier en daar flink klap te hebben gehad. Vandaar dat alle mededeelingen uit dien tijd zooveel hoop geven. Zoo lezen we in een brief, den 15" Augustus uit Durban ge- schreveu, door den Franschen pastoor Espil, die FEUILLETQN Naar liet Duilsch. Op een dag in het laatst van September deed graaf Victor Norton met vrouw en kind zijn in- tocht op het voorvaderlijk slot. Met vrouw en kind Allen in den omtrek waren verbaasd Sedert maanden getrouwd en niemand wist ervan Ongelooflijk En Blanca Norton bedrogen Het was onverantwoordelijk In alle adellijke familien was men verrast en verontwaardigd De klokken werdeu echter geluid en het be dienende personeel had zich, onder aanvceriug van meester Hooper, den eersten kamerdienaar, in twee rijen opgesteld in het groote portaal van het slot. Een weinig bleek schreed Margaretha aan den arm van den graaf voort. Het dreigende gelaat van zijne nicht vervolgde haar al meer en meer voelde zij haar hart beklemd. „Ach, Victor, ik word zoo vreeselijk angstig, iluisterde zij. Graaf Victor lachte gedwongen. Ook hij vond den toestand verre van aangenaam, doch moedig ging hij er op in. „Angstig?" vroeg hij. „Maar kind, waarom Denk je soma aan dat sprookje van eene stam- moeder van onze familie, die hier zou komen spoken Beheersch je nu, Margaretha wij zijn er I" Minzaam groette hij naar links en rechts, visselde een vriendelijken handdruk metjuffrouw met vrijwilligers naar Transvaal is gegaan, aan het slot „De Boeren zullen de wapens niet neerleggen. Eens hebben de Boeren de Europeesche vrijwilligers teleurgesteld door hun haastige en onverklaar- bare terugtochten. Sinds de inneming van Pre toria hebben zij zich gesteld onder generaals, die nog wat anders beteekenen dan de verwijfde officieren van de Engelsche salons en zij vechlen als gewonde leeuwen. Zij hebben een geestdrift en een hoop op de overwinning, die bijna fanatiek is. Een ernstige nederlaag, bijvoorbeeld het gevangen nemen van geueraal Botha, zou dien heerlijken ijver misschieu doen verminderen. Maar niets doetnu een voor hen noodlottigen afloop voorzien. Zij hebben levensmiddelen voor vier jaren en massa's munitie. Trouwens de Wet zal zich vereenigen met Botha en zal tot „algemeen-leverancier" voor de Boeren benoemd worden, d. w. z., dat van tijd tot tijd een Engelsche trein den Boeren ten dienste zal staan evenals vroeger. De heele dagen komen weer en dan zullen de Engelschen van zelf wel bezwijken." De laatste berichten schijnen werkelijk weer op grootere bedrijvigheid der Boeren te wijzen. Ten noorden van Komatiepoort staat nu generaal de la Rey tegenover generaal Clements, in de buurt van den Kommandosnek. Erasmus is ten noordoosten van Waterval, en Grobler, die het bevel voerde bij den laatsten aanval op Pienaars- rivier, heeft zijn operatie-basis te Pietersburg. Botha zou met 2000 man over Leydsdorp op weg naar Pietersburg zijn. Iemand, die uit Souvenir te Maseroe is aange- komen, bericht, dat hij zwaar geschutvuur ge- hoord heeft in de richting van den Korannaberg, en bij Souvenir moet een afdeeling van 200 Boeren zijn gezien. Van 30 September wordt voorts uit Maseroe gemeld, dat een detachement van 70 Boeren Zaterdag Wepener was binnengedrongen. Het had een aautal zadels en kleederen bemachtigd en was toen in zuidelijke richting vertrokken. Een inboorling beweerde, dat er 600 Boeren met een kanon gezien waren bij Warringham. Zij hadden geen groote stukken bij zich, en vorm- den blijkbaar eeu vliegende kolonne. Baden Powell is den 1" October te Pretoria aangekomen, om het bevel te aanvaarden over het politie-kommando, dat in 't geheel 12000 man zal bedragen, en verdeeld zal worden over Trans vaal en Oranje-Vrijstaat. De audere Engelsche troepen zullen nu langzaam aan naar huis ge- Martha en Hooper, stelde hen aan de gravin voor en vroeg naar miss Blanca. ,/Die wacht in de groene zaal," luidde het ant- woord. Graaf Victor begaf zich met Margaretha naar de eerste verdieping. De kindermeid volgde met het kind. De groene zaal was de grootste in het slot. Vergulde arabesken versierdeu de wauden en van boven viel het voile licht op Blanca. Zij stond daar als eene koningin, gekleed in eene zwarte atlassen japon met eene witte camelia in het haar en een groot kruis van lonkelende diamanten op de borst. Als verblind bleef graaf Victor een enkel oogen- blik staantoen trad hij met Margaretha op haar toe. „Mijne nicht," zei hij, ,/mijne vrouw, Blanca, dit is Margaretha." Met eenige plechtigheid had Victor deze woorden uitgesproken, doch Blanca beantwoordde die met eene bijna onmerkbare buiging voor Margaretha, als was deze eene harer geringste dienstmaagden. Margaretha stak haar halfverwege de hand toe en bijna smeekend keek Victor haar aan, doch Blanca sloeg er geen acht op. Zij liep naar de kindermeid lichtte de sluier van het kind op en keek lang naar het knaapje. „De erfgenaam van Northminster," zei ze. //Op wien gelijkt hij Zeker niet op jou, Victor je znlt toch zeker het gebruik van je voorvaderen volgen en het kind den familienaam van zijne moederook laten voeren, vroeg zij spottend. Je moeder was de dochter van een markies en jij heet graaf Victor van St. Albans en Norton. Noem dan je zoon en erfge naam ook graaf Victor Dobb-Norton. zonden worden. De 11" divisie gaat van Komatie poort naar Pretoria terug, 't geen wel de eerste stap naar Engeland zal beteekenen. Intusschen zal de aanvoer van versche troepen en paarden wel niet geheel gestaakt worden, vooral wanneer blijkt, dat het bericht van de #Daily Tel." waar is, nl. dat er ziekte is uitge- broken onder de paarden der Engelschen. O J I I TV Het is zonderling, zooals een deel der Duitsche pers haar best doet om 't te laten voorkomen, alsof het rondschrijven van von Biilow volstrekt geen fiasco heeft gemaakt. Rusland, Frankrijk en Duitschland zijn het geheel eens, zelfs het geringste verschil van meening is opgeruimd, zegt het Berl. Tagebl., Rusland zou ingewilligd hebben, dat zijn gezant en zijn troepen te Peking bleven, zoolang de omstaudigheden het noodig maakten, en dus gelooft het Berlijnsch blad niets van het telegram, dat de gezant en de troepen al te Tientsin zijn. De uitkomst heeft echter geleerd, dat Rusland zijn eigen weg gaat, en dat ten slotte Duitschland ook een beetje zijn eigen weg zou moeten gaan, als het zijn plan wilde doorzetten. Er is nu al groot verschil van meening over de bevoegdheid van graaf Waldersee, want enkele mogendheden willen zijn oppergezag alleen „te velde" erkennen. Er is besloten, dat de veldmaarsehalk een der keizerlijke paleizen te Peking zal betrekkeu, en dat een deel der Duitsche troepen bij hem zal worden ingekwartierd. Het mooie asbest-huis zal dus zeker door eeu der mindere goden worden betrokken, of wordt misschien bewaard tot tijd en wijle er nog gevochteu moet worden. Het gerucht van de ongenade van prins Toean en ziin kornuiten wordt bevestigd door een keizer- lijk edict, dat 25 September uit Tayoeanfoe is verzonden. Verder zou keizer Kwang-su een brief aau keizer Wilhelm hebben geschreven, waarin hij zijn leedwezen betuigt over de wandaden van zijn onderdanen, die de vriendschappelijke betrek- kingen met Duitschland hebben verstoordde groot-kanselier Koeng-kang heeft last ontvangen, eer te gaan bewijzen aan het overschot van den vermoorden gezant, en Li-Hoeng-Tschang en Lioe- koen-ji moeten zorg dragen, dat de doodkist naar Duitschland gezonden kan worden. Bij haar aan- komst daar moet de Chineesche gezant wederom eer bewijzen aan het overschot. Ten slotte doet de keizer van China een beroep op den Duitschen keizer, om onverwijld de onderhandelingen te Zij liet den sluier vallen en lachte hoonend. Het bloed steeg den graaf naar de wangen bij dat lachen, doch Margaretha trad beleedigd Blanca tegemoet. ffWelnu, neem eens aan, dat hij Victor Dobb- Norton heetHet is een eervolle Engelsche naam, waarvoor niemand in mijn familie zich be- hoeft te schamen. De moeder van mijn echtgenoot moge de dochter van een markies geweest zijn, ik ben de moeder van mijn kind en ik ben eene koop- mansdochter. De naam, die voor mij goed genoeg was, zal ook goed genoeg zijn voor mijn zoon. Zou ik hier moeten leeren, dat arbeid eene schande is Ten tweede male lachte Blanca. „Ongetwijfeld zult ge nog veel moeten leeren," sprak zij spottend. Victor, doe je best om je vrouw aan haar verstand te brengen, dat ondanks den zoeten klank, hare stem aangenamer zal zijn als ze wat zachter spreekt. Arm kindHet was niet anders te verwachten. Ik zal daarom wat toegevend zijn voor de gewoonten van haar stand Kom, de klok luidt. Tot straks bij het diner over een uurtje Met denzelfden verachtehjken glimlach boog zij en in voorname houding ging zij hen voorbij en ver- liet de kamer. Dat was Margaretha's verwelkoming op het stam slot van haar echtgenoot Nauwelijks twee uren na bovengemelde ge- beurtenissen naderde een jonge man het slot North minster. Hij kreeg de oude muren van het kasteel in het oog. Eene zee van licht stroomde door de vensters der eerste verdieping. De jonkman openen, ten einde een duurzamen vrede te ver- zekeren. De verbonden troepen zijn er eindelijk in ge- slaagd, de prachtige pagode op den Witten Heuvel en een paar andere pagodes bij Peking, waarin de Boksers hun hoofdkwartier hadden gehad, te laten springen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de onlusten aan de Oostrivier toenemen. Het huis van de Rijnsche zendelingen te Toengkoen is vernield. Blijkens eene kennisgeving van het hoofd- bestuur der posterijen zullen van af 4 November des Zondags niet meer worden bestelt door middel van boek-, steen-, plaat- of lichtdruk vermenigvuldigde stukken, bedoeld bij art. 1 der postwet, en couranten en tijdschriften, die niet meer dan eenmaal 's weeks verschijnen. De be- zorging geschiedt bij de eerstvolgende bestel- ling. Het Octobernummer van de Vragen des Tijds heeft een artikel van het lid der Tweede Kamer, den heer G. Zijlma, overde werking der staatszorg voor den landbouw. Schrijver komt tot de conclusie, dat zij die hun grond in eigen- dom of erfpacht bezitten en zelf bewerken, van die staatszorg min of meer haar toekomend deel ontvangendat zij, die den grond, wel ken zij gebruiken, in losse pacht hebben en zij, die den grond bewerken in loonarbeid, er te weinig van krijgen en zij, die hun grond in losse pacht aan anderen hebben overgedaan, te veel. Schrijver wenscht het klein grondbezit bevorderd te zien, door de grondbelasting progressief in te richten. Hij wenscht de positie van den pachter verbeterd te zien door eene pachtbelasting, die verminderde met het aantal jaren en na verloop van zekeren tijd eindigde. Hij wil het voor loonarbeiders gemakkelijker maken grond in eigendom of in vaste pacht te krijgen. Onze plaatselijke be- lastingen zou hij zoo wenschen ingericht te zien dat het grondbezit voor uitwonende eigenaren niet voordeeliger werd gemaakt dan door inwonende en wel door van wege de gemeente buitengewone opcenten op de grondbelasting der uitwonende eigenaren te heffen. En hij zou onteigening mogelijk willen maken van perceelen van eigenaren, die zich onttrekken aan bijdragen voor openbare werken, waardoor ook de waarde huuner bezittingen wordt verhoogd. bleef staan en richte dreigend het oog naar boven. Hij knarste met de tanden en sprak „Het is vier jaar geleden, edele graaf, dat je mij de deur uitwierp en dreigde mij aau het ge- recht over te leveren, als ik mij ooit weer vertoonde. Ik zwoer wraak, heer neef, en nu is het uur ge- komen. De pil, die ik je zal laten slikken, zal niet aangenaam zijn voor je fijn gehemelte Hij hief den zwaren ijzeren klopper op en liet dien met kracht op de eikenhouten deur vallen. De deur ging open en een grijsaard verscheen op den drempel. De jonkman trad hem tegemoet. ,/Juan!" riep de oude man uit en verschnkt deed hij eene schrede achterwaarts. /Mister Juan, asjeblieft Hooperzeide de ander, hem op aanmatigende toon terechtwijzend. ,/Wel oude dat is eene verrassing, hep" en hij drukte hem zoo krachtig de hand, dat de oude man een kreet van pijn niet kon uitdrukken. #Wat is dat, Hooper?" Geen woord om mij te verwelkomen vroeg hij spottend. ,/Sta je sprakeloos bij het zien van den verworpen graven- zoon Zeg, waar zijn de anderen Je weet wel, wie ik bedoel den graaf, mijne zuster en de nieuwe meesteres met den kleinen erf heer Zijn ze in de eetzaal De oude man die nog niet van zijne ontsteltenis bekomen was, stamelde iets, dat op pja" geleek, en, voor hij dit verhinderen kon, had de late en on- welkome gast de breede marmeren trap reeds bereikt en was met een paar sprongen boven. Het volgende oogenblik stond hij op den drempel der eetzaal. Allen sprongen op van hunne zitplaatsen en richtten het oog op Juan Norton. Wordt vervolgd). COIIRAIT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1