A1 g e m o e n Hieuws* ea Admtentieblad voor 2eouwscb*?Uaaderea, No. 3977. BBABBSCIOPWDTO. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Dinsdag 2 October 1900. 40e Jaargang. Vrijwilligers voor de Brandweer. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: FBUILLETOJS TER NEUZEN, 1 October 1900. UEUZESSCHE COURAST. Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. XlltJVXaVLXXXVJ V MO-A >-*. v* J. WW Uit v^rHchljnl yi«»n«l.»K-. Woen.dag- en VriJ«l»m»von>l. nUg>-*..n.l .-mop Bargemeester en Wothouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van NIS October lflOO en zoo noodig in de week van 1520 October d. a. v. te Sloiskil, Driewegen, den HanudiJU enz., in 't algemeen in de wijken buiten de kom der gemeonte, een onderzoek zal plaats hebben naar do schoorsteenen en andere roolcgcleidingeu en stookplaalseningevolge de veiorde- ning tot regeling der verplichtingen bij brand cn tot regeling der verplichtingen ter voorkoming van brand of brandgevaar. Ter Neuzen, 1 October 1900. Burgemeester en Wethonders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN roepen bij deze, ter voldoening aan art. fi der verordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger voor de brandweer te dienen. Zij knnnen zich daartoe tot en met den 14,1> dezer maand ter gemeente-secretarie aanmelden. Tef Neuzen, 1 October 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Het groote gevaar, dat de nu verspreide Boeren- kommando's dreigt, is gebrek aau munitie en aan levensmiddelen. De Engelschen nemen alles in beslag, ook van burgers, die den eed hebben af- gelegd en de jongste „veroveringen" van rnndereu en schapen enz. zullen inderdaad voor 't groote gedeelte rooverijen geweest zijn. Soms zijn de Britsche soldaten wel gedwougen te plunderen, want zij krijgen weinig eten en naar Charles "Williams in de //Morning Leader" meedeeltze ontvangen dikwijls maaudenlang geen soldij. Sommige soldaten hebben vier of vijf maauden traktement te vordereu en ze kunden het maar niet krijgen. Williams wijst er op, dat er toch genoeg voedingsmiddelen uit Engeland gestuurd worden en dat de spoorwegstations volgepropt liggen, maar in Engeland weet. men niet, hoe vaak het verkeer door de Boeren wordt belemmerd. In elk geval, de Engelsche soldaten nemen weg wat ze kunnen en zoo zal het de rondtrekkende Boeren vaak moeilijk vallen om aan den kost te komen. De telegrammen van Roberts doen duidelijk zien, hoe weinig hij ook meldt, dat overal in den lande nog gevochten wordt. Aan de /Standard" Naar liet Duitsch. 2) In de woonkamer van een klein, bevallig huis aan de Russell Square (een plein) te Londen stond eene jonge vrouw en wachtte ongeduldig op de komst van graaf Victor Norton. Het was zijne echtgenoote. De zonnestralen braken door de witte mousseline gordijnen en verlichten het gelaat en de ge'oeele gestalte der jonge vrouw. Zij had een liefelijk voorkomen. Het witte kleedje stond haar voortreffelijk een snoer fraaie paarelen sierde haar hals en heur haar was schil- derachtig in een wrong achter aan haar hoofd bevestigd. Zij ontmoette graaf Victor voor 't eerst te Margate, de geliefkoosde badplaats der Engelschen. Zij boeide hem bij den eersten aanblik. Het schrikte hem niet af, toen zijn vrienden hem onder het oog brachten, dat zij geene adellijke dame was. Wat vroig hij naar hare afkomst? En hoe klopte zijn hart, toen hij haar de be- slissende vraag deed, of zij zijne vrouw wilde worden en hem aanhangen in uood en dood en zij met gebogen hoofd haar wja lispelde. Margaretha was zes weken later gravin Norton geworden. Het huwelijk werd in alle stilte vol- trokken. Behalve Margaretha's ouders, den geeste- lijke en een kerkdienaar, was niemand daarbij tegenwoordig. Onmiddelijk na het huwelijk vertrok graaf Victor met zijne jonge vrouw naar het vasteland. Hij bezocht Zwitserland, Duitschland en Frank- arijk, altijd er op bedacht om zoo weinig moge- wordt geseind, dat een Boerenkommando, van den Gatsrand afdalende, het spoorwegstation Welver- diend (Potchefstroom-Krugersdorp-spoorweg) bezet heeft. De Boeren slaagden er in, vijftig ossen mee te nemen, voordat zij verjaagd werden. Verder is generaal Hart slaags geweest met kommandant Lubenberg, te Koekemoer, ten oosten van Klerksdorp en heeft hij hem zware verliezen toe- gebracht; Methuen staat ten westen van Klerksdorp. Bij Heidelberg is een Engelsche patrouille aan- gevallen en kreeg zij 4 gewondenHeidelberg en Dresden zijn weer in handen van de Engelschen. Christiaan de Wet zou met 900 man en 3 kanonneu gekampeerd zijn ten zuidoosten van kopje Siding, ten noorden van Roodewal, aan den spoorweg van Kroonstadt naar Pretoria. Kolonel Dalgety zou met Delisle samenwerken, om De Wet in te sluiteu. Volgens gerucht te Louren^o-Marquez hebben de Engelschen Coetzee en zijn 250 Boeren ge- vangen genomen. Buller heeft de rivier Mac Mac bezet. Hij moet een treffen gehad hebben met de Boeren en daarbij vier gewonden hebben gekregen. W aar dat geweest is, kan men uit het telegram van Roberts niet goed opmaken. De Portugeesche overheid heeft eindelijk, volgens de ,/Standard," den uitvoer van goud verboden. Mevrouw Kruger, zoo wordt nu verteld, zal haar man op de ,/Gelderland" vergezellen. Tot slot een bericht uit Natal. Het hof te Dundee heeft weer 7 Natalsche rebbellen gevonnist en hun verschillende gevaugenisstraffen van zes maanden tot drie jaren, met 500 boete, opgelegd. De //Times of Natal" is zeer verontwaardigd over de lankmoedigheid van de rechters en noemt het geheele geding een klucht. CHINA. 't Is nu een bidden en smeeken, of de keizer en de keizerin toch maar in Peking willen terug- komen. Alles in vergeven als ze nu maar weer het paleis in de hoofdstad willen betrekken. Rusland, de eenige vriend dien China heeft, zal wel zorgen dat hun geen haar op't hoofd gekrenkt wordt; Rusland heeft immers geen oorlog met China en is er steeds op uit, voor het hemelsche Rijk de zaken ten beste te schikken, want het benadeelt veel liever Engeland of een der andere mogendheden dan China. Zal de keizerin-wed uwe aan deze smeeking, die lijk met andere reizigers in aanraking te komen. Zoo brachten zij tien maanden gelukkig door. Alleen de herinnering aan Blanca verduisterde soms het geluk van den graaf. Zij keerden naar Londen terug. Eene smaakvol ingerichte woning aan de Russell Sqare wachtte hen. Graaf Victor wijdde zich ook hier uitsluitend aan zijn huiselijk geluk. Zij bezochten geen schouwburgen en onder- hielden met niemand eenig verkeer dan met kapitein Errol, den eenigen gast des huizes. Er verliepen nog vier maanden en toen werd hun een lief knaapje ge- boren. Wierp dit eene ernstige schaduwop hetleven der echtgenooten Voor haar zelve had Margaretha er niet aan gedacht, maar ter wille van haar kind kwam nu bij haar een innig verlangen op om eindelijk haar intrek te nemen op het slot North- minster, de rechtmatige woonplaats van haar kind. Met beving hoorde de graaf haar smeeken aan. Drie weken later kwam de brief van Blanca, waarin zij van haar neef eischte, dat hij zou terug- keeren. Zijn uur was gekomen. Berustend in zijn lot toog hij den volgenden morgen naar het spoorwegstation, om zich voor Blanca Norton te gaan verantwoorden. 40 voorname Chineezen te Peking mede onder- teekenen, gehoor geven, en den keizer meenemen Mocht zij dit al van plan wezen, dan zal zij zich zcker nog een paar maal laten bidden misschien haar voorwaarden stellen. Heel vreedzaam is de toestand anders nog niet. De Russen hebben Loetai bezet en de Chineezen te Fentschou dreigen de mijnen te verwoesten, als de Russen verder oprukken. De Presbyteriaansche kerk te Schehking is geplunderd en de Roomsche kerk is in brand gestokenhet gepeupel verjoeg de inlandsche christenen. En nu begint ook de Chineesche vloot te Shanghai een vijandige houding aan te nemen, en de vreemde vlootvoogden overwegen daarom, om al de oorlogshavens te blokkeeren en eskaders van snelvarende schepen uit te zenden, om de transportschepen te beschermen. Li-Hoeng-Tschang is, begeleid door 200 Russen en 200 Japanners, uit Tientsin naar Peking ver- trokken. Wellicht, dat zijn komst de keizerlijke majesteiten eenige gerustheid inboezemt. Volgens de ,/Times"-correspondent is Tschang- jin-hoeau, die bij gelegeuheid van Victoria's regeeriugsjubileum naar Eugeland is afgevaardigd geweest en wiens overlijden onlangs gemeld is, in werkelijkheid terecht gesteld, krachtens een keizerlijk decreet, tegelijk met al de ministers die verdacht waren, de vreemdelingen goedgezind te zijn. Eenigszins in strijd met de vriendelijkheid van Rusland tegenover China, is de houding tegenover Mantschoerije. Maar Rusland behandelt dit blijk- baar reeds als Russiseh gebied. De zon dreigde een ondergang. Graaf Victor kon binnen weinige minuten van Cheshire terug zijn. Ongeduldig keek Margaretha naar de wijzers van de pendulehet alledn zijn begon haar zwaar te vallen. Een rijtuig hield voor de deur stil en graaf Victor sprong er uit. Nog een oogen- blik en daar stond hij in de kamer en omhelsde zijne vrouw. ,/Geliefde vrouw riep hij verheugd uit. ,/Laat me eens zien, hoe je er uitziet Nog altijd bleek P Aan de Tweede Kamer is verzonden het vroeger vermelde adres van H. Moolenbeek en anderen te 's Gravenhage, betreffende wijziging der Drankwet, waarin de bezwaren tegen de bestaande wet worden uiteengezet en wordt aangedrongen op vrijheid voor ieder tot verkoop van drank tegen be tali ng van een vaste jaarlijksche sum aan de gemeentekas. Het adres is niet door handelaren in sterkedrank maar door particulieren geteekend. Aan het adres is toegevoegd een model van een kaart, zooals in Duitschland in gebruik is, ter vermel- ding van de namen van wegens dronkenschap Kom, de lucht van Cheshire zal aan je wangen spoedig de frissche kleur teruggeven. En onze kleine man hoe gaat het met hem Hij boog zich over de wieg en keek vol be- langstelling naar zijn kind. Onderzoekend hield Margaretha het oog op haar man gevestigd. //Nu, Victor, wanneer gaan wij ,/Morgen als je wilt: hoe eer hoe liever ant- woordde hij met een gedwongen glimlach. Haar gelaat betrok, toen zij vroeg z/En je nicht Was zij boos Was zij verrast ,/Natuurlijk, ik geloof, dat zij zoowel het een als het ander was. Wij zullen ons er in moeten schikken. Ik heb slechts een gesprek met haar gehad en dat was zoo pijnlijk, dat ik den volgen den morgen reeds afreisde. Dus morgen gaan wij 1 Ik wil alleen nog aan Errol schrijven om hem daar kennis van te geven." Hij trad aan de schrijftafel van zijn vrouw en greep naar haar schrijfmap, om daaruit papier te nemen voor zijn brief. De map glipte hem echter uit de hand en viel op den grond, waar de gausche inhoud verspreid lag. Hij bukte om alles op te rapen, maar stond eensklaps recht. In zijn hand hield hij het fotogram van een jongen man. Ontsteld hield hij er het oog op gevestigd. //Goede hemel 1" riep hij uit, //hij is het en niemand anders 1" Margaretha kon slechts de achterzijde zien, maar reeds had zij het herkend. Het bloed verslijfde in haar aderen. //Margaretha vroeg Victor somber, ffwat be- duidt dat? Hoe komt ge aan het portret van Juan Norton? Zij snakte naar lucht. Zijn stem klonk on- vriendelijk, maar, door haar goeden inborst gedreven naderde zij den graaf en keek hem openhartig aan. gestrafte personen, welke lijst in elk drauklokaal moet worden opgehangen, terwijl tijdens hun straftijd geen drank aan hen mag worden verkocht. Het bestuur der Vereeniging van Nederl. steenfabrikanten heeft in een adres aan de Tweede Kamer instemming betuigd met het verzoek van Mr. P. J. G. van Diggelen te Zwolle ter zake van de plannen tot afsluiting en gedeeltelijke droog- legging der Zuiderzee. In de Groote Kerk te Rotterdam werd Zondag- morgen voor een talrijke schare in zijn dienstwerk bij de Ned. Herv. gemeente aldaar door zijn vader bevestigd Ds. P. J. Kromsigt uit Wierden, her- waarts gekomen om de vacature Ds. Malcomesius te vervullen. Des avonds deed de nieuwe leeraar in dezelfde kerk zijn intrede. Na den zegen werd hem toe- gezongen Psalm 134 3. Ds. P. J. Kromsigt stond in 1892 te Scherpenisse en in 1898 tot nu toe te Wierden in Overijssel. Axel. Tot zetters voor 's Rijks directe belas- tingen voor de jaren 1901 tot en met 1904 zijn herbenoemd de heeren C. N. Jansen van Rosendaal en J. Smies. IJzendijke. Weder heeft de tram Breskens Maldeghem een slachtoffer gevorderd. De machinist Kouwer, dienstdoende op den z/Zandtram" is tusschen Oostburg en Schoondijke bij ongeluk van de machine gevallen en onmid delijk gedood. De zich mede op de machine bevindende stoker bemerkte eerst het ongeval nabij Schoondijke, waarop hij stopte en terugreed. Zou het thans niet hoog tijd zijn, dat de bevoegde autoriteiten eens in overwegiug namen om voorteschrijven, dat iedere machine op de tramwegen door twee man moet bediend worden Wat hadden degevolgen kunnen zijn wanneer het ongeluk ware voorgevallen op een personentram, waar slechts een man de machine bediend. Mogelijk ziet de directie het onmogelijke van den toestand in, en zal hij zelf een tweede man op de machine plaatsen. Omtrent dit ongeval schrijft men aan de M. Ct. Eene hevige ontroering bracht het bericht dat de machinist Kouwer door de tram was over- reden, in deze streek te weeg. Hij toch was als z/Juan Norton Ja, hij is het. Was dat portret nog in de map Ik wist het waarlijk niet," antwoordde zij kalm. Graaf Victor richtte zich in zijn voile lengte op. »Je hebt dus Juan Norton gekend Waarom heb je me dat verzwegen z/Mijn hooggeachte heer gemaal," antwoordde zij met een poging om te schertsen, //hoe kan je zoo'n onverstandige vraag doen Het zou eene zware taak voor mij zijn als ik je al rnijn kennissen moest opnoemen. Ik heb mijnheer Norton vluchtig leeren kennen, is dat soms een misdaad z/Ja," antwoordde de graaf barsch, //hem kennen is eene schande //Victor, eene schande?" z/Ja, eene schande, MargarethaHet is een gemeene schurk, die den goeden naam zijner ouders onteert Je moet de waarheid zeggen Was die ellendeling een vriend voor je of nog meer dan dat Victor, zie mij niet zoo vreeselijk aan. Ik heb hem slechts zeer vluchtig gekend en hij gaf mij zijn portret. Ik zag er geen kwaad in, dat aan te nemen. Hoe kon ik weten, dat hij een ellendeling was En hij zag tranen in haar oogen opwellen hij was overwonnen. Onstuimig sloot hij haar in zijn armen en kuste haar. //Margaretha, tnijne Reveling, vergeef me, als ik je leed heb aangedaan Mijne jaloersheid maakte mij razend." En met diepen afkeer scheur- de hij het portret aan snippers. Zij kusten elkan- der en de vrede was hersteld. Eene Schaduw bleef echter over hun geluk hangen. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1