BIJVOEGSEL Tsr Heuzsnsche Courant Engeland en de Z.-A. Republiek. Zaterdag 29 September 1900. No. 3976. Gemengde berichten. De vervulde Vloek. Ook de correspondent van de //Daily Tel." bevestigt, dat de strijd bij Komatiepoort zoo spoedig eindigde door de tusschenkomst van den Portugeeschen gouverneur. De Boeren hadden nl. na de outruiming van Komatiepoort sterke stelliugen ingenomen tusschen de Lebombobergen en de rivier en 3000 man met geschut konden daar krachtig tegenwecr bieden. Toen bood de Portugeesche gouverneur, aangezet door den Engel- schen consul, hen aan, om hen kosteloos naar hun vaderland terug te brengen, wanneer zij de wapenen neerlegden een 2500 Boeren lieten zich bepraten, maar Coetzee met 250 man trok noord- waarts. Het is bedenkelijk, dat de Portugeesche over heid deswege zoo door de Engelsche bladen ge- prezen wordt en een paar berichten doen het vermoeden opkomen, dat Coetzee maar al te zeer geiijk had, met het voorstel niet te vertrouweu. Volgens de //Standard" zou de regeering te Lis- sabon naar Louren^o-Marquez geseind hebben, dat alle wapenen en munitie van de vluchtelingen naar het eiland Mozambique moeten verscheept worden. Nog fraaier maakt de //Daily Express" het de Boeren zelf, die zich aan de Portugeezen hebben overgegeven, zouden naar de Azoren gezonden worden Zou Portugal nu gaan helpen, de republieken van het Hollandsche element te zuiveren 't Is haast niet te gelooven, maar Portugal doet als een kruipslaafje voor Groot- Brittannie. Zonder tusschenkomst van Portugal gaan er ook heel wat Hollanders weg. Den 25n vertrok de //Herzog" met een overgroote lading passagiers, meest Nederlanders, Duitschers en Boeren, onder wie van Alphen, directeur van de posterijen in de Zuid-Afrikaansche Republiek; generaal Grobler, assistent-staatssecretarisMalherbe, thesaurier, en een groote hoeveelheid goud in staven. Volgens de //Daily Mail" gingen er sommige ambtenaren in vermomming met de boot mede. Kruger vertoeft nog in de gouverneuTswoning slechts enkele ambtenaren zouden met hem op de //Gelderlaud" meegaan. 't Is waarlijk geen wonder, dat de mannen het land verlaten, want de berichten der Engelschen geven den indruk van een wanhouigen toestand. Ziet hier bv. hoe de correspondent van de //Daily Tel." de ddbacle der Boeren in zijn telegram be- achrijft Door een Snellen rit van Barberton uit slaagde ik er in, eerst de divisie van generaal Ian Hamilton in te halen en daarna die van generaal Pole-Carew tenslotte reed ik Komatiepoort binnen met onze verkenuers. Geen schot werd gevuurd en men zag onderweg geen enkelen Boer. Overal zag men echter teekenen van 's vjjands baloorige vernielzucht, bruggen waren gedynamiteerd, pakhuizen, gebouwen en woningen geplunderd en verbrand, evenals al de eigendommen van den spoorweg. Al de voorname stations waren rookende puinhoopen, o. a. Kaap- muiden, Hectorspruit en Komatiepoort. Bij de laatste plaats waren de Boeren over een ontzag- lijke uitgestrektheid aan het vernielen en ver- woesten geweest. Honderden waggons en rijtuigen zijn verbrand metalle mogelijke voorraden,kleederen, schietvoorraad, voer, mondkost, suiker, koffie, rijst, FEUILLETON Naar het Duitsch. 2) Toen zij haren mond weer opende, had hare stem alle hardheid verloreu. Ernstig keek zij hem aan en onwillekeurig sloeg hij de oogen neer. /Zouden wij getrouwd zijn," herhaalde zij fluisterend. ^Victor zouden wij Beduidt dat, dat het nooit gebeuren zal Berouw en schaamte wisselden elkander af op ziju gelaat, dat hij van haar-afgekeerd had. Zijn eene hand hield de leuning van den stoel vast. Blanca keek verlangend naar de andere hand, alsof daarin de hoop van haar volgend leven be- sloten lag. z/Neem den tijd om nog eens na te denken," vervolgde zij even zacht, //ik kan wachten. Van je antwoord hangt mijne geheele toekomst af." »Terwijl je nadenkt, zal ik het verleden in je geheugen terugroepen," sprak zij verder. Her- inner je je nog den dag, dat ik en Juan uit Spanje hier op het slot kwamen Ik zie je nog zoo duidelijk voor me, alsof het gisteren gebeurd iseen kleine jongen met blond haar, in een donker fluweelen pakje. Ik zie eene vrouw met engelachtige trekken over mij heenbuigen: zij schreit om mijn gestorven vader en kust mij. Samen groeiden wij oper volgden jaren van ongestoord geluk. Zoo werd ik zestien jaar jij twintig. meel en schrijfgerei. Duizenden tonnen stonden nog in vlam. Op mijn weg van Baberton zag ik te Hector spruit enkele gebarsten kanonnen en vernielde pakhuizen van de Boeren. Bij het station Krokodil rivier zag men letterlijk morgens grond die bedekt waren met vernielde kanon-ammunitie, wagens lemoenen, dynamiet, slaghoedjes en oorlogsvoor- raden van alien mogelijken aard. Toen ik door Komatiepoort ging, zag ik, naast brandende voor raden, honderden tonnen ammunitie en alle soorlen van hulzen, buskruit en andere ontplofbare stoffen, bommen met de lont er aan voor de pompoms en allerlei andere stukken, tot zesduimskanonnen toe, gebroken geweren en vernield geschut. De vijand had vele tenten laten staan. De Boeren hadden groote hoeveelheden plunje en bagage achtergelaten. Koffers, huisraad, proviand en kleeren slingerden in alle richtingen. In de rotsige bedding van een ontstuimigen, schuimenden stroom lagen nog grootere hoeveel heden voorraden schietvoorraad, geweren, kanonnen en voedingsmiddelen. Een goede politietroep van, zeg 20,000 man, kan de rest van het werk doen en de rust en veilig heid herstellen. Kleine, beweeglijke Engelsche korpsen, zegt Burleigh, moeten thans het land afioopen om het te zuiveren van de overblijvende benden Boeren, die nergens sterker zijn dan 1500 man en weinig geschut en schietvoorraad hebben. French trekt in Barberton een voldoende bezetting achterlatende, naar Steynsdorp om het land op de grens van Swazieland te zuiveren. Als generaal Buller en de anderen oprukken en de passen bezetten, kunnen, volgens den corres pondent, noch generaal Ben Viljoen, de nieuwe kommandant-generaal, met den heer Steyn, noch' de heereji Schalk Burger en Coetzee met het overschot uit Komatiepoort, door de bergen ont- snappen in de richting van Lijdenburg of Pieters burg, lerwijl het blijven in het lage veld in dit jaargetij den dood voor menschen en vee beteekent. Nu wat het niet-kunnen-ontsnappen betreft, de Boeren hebben de Engelschen in dit opzicht vaak genoeg teleurgesteld. Roberts seint al niet veel opwekkender nieuws. Ook Ian Hamilton vond in de Krokodilrivier 13 vernielde kanonnen, waaronder enkele die de Engel schen indertijd verloren hadden. Toch hoezeer Roberts de ondergang van het Boerenleger aan de wereld wil verkondigen er wordt nog gevochten in het oosten van Transvaal en hevig ook. Viljoen, Reitz en Steyn zijn met een 5000 Boeren naar het noorden getrokken en aan den overkant van de Sabierivier, waar ge neraal Viljoen gekampeerd ligt, heeft een treffen plaats gehad. CHINA. Duitschland schijnt tenslotte niet veel succes te zullen hebben met $ijn voorstel, om de bestraffing der voornaamste scnuldige Chineezen te doen regelen, voor de verdere vredesonderhandelingen geopend worden. Men vreest blijkbaar een einde- loos rekken van den onbeslisten toestand en de z/Nordd. Allg. Ztg." deelt dan ook onder voor- behoud mede, dat enkele mogendheden trachten Duitschland te bewegen, op zijn wensch terug te komen. Amerika heeft den boel bedorven, hoewel het waarschijnlijk blijken zal, dat in de practijk Duitsch- land's voorstel zoo goed als onuitvoerbaar is. China zal de hoofd-schuldigen niet uitleveren, en hoe langer de onderhandelingen duren, hoe meer kans dat de mogendheden het oneens worden. Amerika wil nu zijn eigen weg gaan en zijn gezant Conger zal gaan onderhandelen met Li- Hoeng-Tschang en Tsching, voorloopig over de Toen trof ons eene ramp de dood van je mama. Veel kan je vergeten hebben, maar dien eenen nacht niet. Wij knielden naast elkaar aan haar bed. Het was dien nacht even stormachtig als nu. De kamer was slechts zwak verlicht. Wij met ons tweeen waren slechts bij mama en knielend ontvingen wij haren laatsten zegen, hoordeu bij haren laatsten wensch 1 Weet je dien wensch nog Zij breidde de armen naar hem uit; al haar hartepijn uitte zij in een jammerkreet, maar graaf Victor verroerde geen spier. Blanca vervolgde//Stervende vereenigde zij onze handen in de harehaar laatste blik rustte op jou en tot jou sprak zei//Naast jou is Blanca mij het dierbaarste op aarde. Zorg, dat zij nooit de ruwe zijde van het leven leert kennen Je Ijemint haar, mijn zoonv Beloof mij dat je haar altijd zult bemiunen en beschermen. Haar hart langt aan jou Beloof mij daarom, dat je haar finnen drie jaar na heden tot vrouw zult nemen Zoo luidden haar woorden. Onder tranen kuste ,e hare hand en beloofde, wat zij verlangde. Zij werd begraven en wij scheidden van elkander. Jij gingt naar Oxford en ik ging in een kost- school te Parijs. Toen het uur van scheiden sloeg, gingen wij nog eenmaal in de kamer, kusten de kussens, waarop zij gerust had en knielden samen aan het ledige bed. Je stak een ring aan mijn vinger en herhaalde de belcfte mij binnen drie jaar na den drie-en-twintigsten Septemper tot vrouw te nemen. Dag noch nacht heeft die ring mij verlaten." plaats, waar deze met de vertegenwoordigers der overige mogendheden" zullen samenkomen. Men mag benieuwd zijn naar den uitslag derzer onder handelingen met de gedelegeerden van prins Toean, maar, merkt de //Koln. Ztg." op, in Duitschland is niets bekend van een mandaat aan Amerika, om te gaan onderhandelen voor de overige mo gendheden. Het is dus niet waarschijnlijk, dat een dier mogendheden genoegen zal nemen met de resul- taten, die Conger misschien weet te verkrijgen. De mogendheden hebben nu Tscheng en de onderkouingen van Nang-king en Woetschang, als Chineesche vredesonderhandelaars met Li- Hoeng-Tschang erkend, maar Joeng-loe niet. De onderkoning van Foetschou zou Joeng-loe ver- vangen. Li zou binnen eenige dagen van Tientsin naar Peking gaan. Hij staat onder zeer strenge, Russische bewaking. en het moet haast onmoge- lijk zijn om hem te naderen. In een gesprek moet hij onlangs gezegd hebben, niet te gelooven aan een spoedige regeling, met het oog op het aantal mogendheden, waarmee overeenstemming moet verkregen worden. Te St. Willebrord bij Bergen-op-Zoom heeft eergisteren in het Cafe Van Mol een hevige vecht- partij plaats gehad, waarbij een zekere B. levens- gevaarlijk met een mes aan het hoofd is verwond. loen hij zijn hand naar het hoofd sloeg werd hem nog een vinger afgesneden. De dader, een zekere K., is gearresteerd. Het is de politie te Leidschendam gelukt de spoken te pakken te krijgen, die telkens ruiten ingooiden en brandbrieven schreven. Merkwaardig dat een horlogemaker, bij wien ook voortdurend een bombardement met steenen plaats had, daaraan nu zelf dapper mee geholpen blijkt te hebben. fie Zandvoort had een dame, die aan hare dienstbode opdroeg eenige kamers „te doen", bij het verlaten van hare woning de voordeur op slot gedraaid. De beleedigende partij klaagde daarop mevrouw aan wegens //vrijheidsberooving." Maar de Haarlemsche rechtbank sprak mevrouw vrij, o. a. op grond, dat de dienstbode langs twee of drie andere uitgangen het huis gemakkelijk had kunnen verlaten. Een houten hulpgebouw aan de Nassaukade bij de Potgieterstraat te Amsterdam, waarin tijdelijk de tweede hoogere burgerschool met 5jarigen cursus was gevestigd, is Woensdagmiddag omstreeks 4 uur door baldadigheid der straatjeugd in de asch gelegd. De jongens hadden op straat tegen den houten muur der school een vuurtje aange- stookt, ten gevolge waarvan het gebouw spoedig over zijn gansche lengte in vlam stond. Aangezien de leerlingen Woensdagsmiddags vrijaf hebben, was er gelukkig niemand in de school op het oogenblik van het uitbreken van den brand. Te Silvolde is een arbeider bij het tegen- houdeu van een hollend paard onder het dier geraakt, met het gevolg, dat hem de schedel werd verbrijzeld. De ongelukkige was terstond dood. Door den Oranjebond van Orde wordt te Surhuisterveensterheide (Fr.) een flink lokaal ge- sticht voor matteuweven. In den winter, wanneer de meeste arbeiders aldaar geen werk hebben kun nen deze met het weven van matten nog een be- hoorlijk daggeld maken. De bond zorgt voor gratis onderricht. Dinsdagmiddag brak een der wieken van den mol en van A. van Lith te Rosmalen onder het ronddraaien af en stortte naar beneden' Het gevaarte verbrijzelde de gaanderij waarop de knecht L. Westlaken, werkzaam was. De man vie! naar Zij drukte den ring aan haar lippen en kuste hem. z/Hoe dikwijls is deze ring gedurende drie jaar mijn eenige troost geweest als je koele onverschillig- heid mij gekrenkt had," vervolgde zij weemoedig. z/Een jaar geleden kwam ik weer hier, maar niemand heette mij welkom. Je beloofde dat je den eersten Juni zoud komen. Ik wachtte te vergeefsje brak je woord. Vervelen je deze bijzonderheden Ik moet nu spreken het is voor den laatsen keer. Je zult er mij nooit weer aanleiding toe geven, Victor. Aan de vele kwade geruchten, die ik omtrent je vernomen heb, wil ik geen geloof schenken. Ach, waarom laat je mij dit alles zeggen, zonder mij een enkel woord toe te spreken Weer strekte zij smeekend de handen naar hem uithij scheen daar weder niets van te beinerken. //Victor vergeef het mij, maarik bemin e Ik wil het verledene vergeten en naar niets vrageu. Ik wil niets gelooven van alles, wat men mij toegefluisterd heeft, als ik je (slechts terug heb. Zonder jou kan ik niet leven." Zij was hartstochtelijk opgewondeuzij strekte de handen uit, alsof zij het verlangde geluk wilde grijpen. //Victor, hoor je mij niet?" vroeg zij weer. z/Laten wij alles vergeten en ons verheugen over let heden 1" z/Laat mij, Blanca sprak graaf Victor met bijua heesche stem. //Je weet niet, wat je vraagt Jet kan niet zijn 1" Hij richtte zich op in zijne voile lengte en keek beneden. Hij is zwaar gekwetst. De genees- heeren vreezen voor zijn leven. Een vrouw aan den Rand nabij Scherpenisse werd door eene koe, terwijl zij bezig was haar te melken, van eene hoogte in den mestput geduwd, met het gevolg dat zij een arm brak. le Helder is Zondag in een cafe een stucadoor, gehuwd en vader van een talrijk gezin, van de bovenzaal langs de trap naar beneden gestort. Met gespleten schedel werd hij opgenomen en naar de nabijzijnden politiepost overgebracht, waar hij voorloopig werd verbonden. Zijn toestand geeft geen hoop op herstel. Een knecht van den spekslager Van 't Zelfde aan de Ilaarlemmerstraat te Amsterdam, sneed zich Donderdag morgen toen hij een snij machine bediende, twee toppeu van de vingers af. Hij liep naar een apotheker aan den Nieuwendijk, die hem vroeg //Waar heb je de toppen gelaten //Die leggen bij m'n baas," was het antwoord. Haal ze eerst," werd hem gezegd. Toen dit was geschiedt, werd de patient naar het Gasthuis gezonden, waar hem hulp werd verleend. Een van de toppen is gehecht kunnen worden, aan de andere vinger kon dit niet, maar moest nog eene gedeeltelijke ampatatie plaats hebben. Te Groningen ging een echtpaar 's avonds om 8 uur uit en liet drie kleine kinderen achter, onder toezicht van 't oudste meisje, van 8 jaar. Een pan melk stond op een petroleumstel, Klein moedertje wilde aan een der kleintjes melk geven, geraakte in brand en werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Vader en moeder komen er zonder straf van af. Te Stratum bij Eindhoven was Diusdag de werkman V. aan den kant van het riviertje de Dommel aan het rietsnijden met zijn I3jarigen zoon. De jongen viel te water. De vader trachtte hem te redden, wat echter mislukte. Hij zag zijn eenigen zoon verdrinken. Uit Hazerswoude meldt men aan het Leidsch Dbl. Een heer, die per spoor in de richting Woerden— Leiden reisde, bedacht onderweg, dat hij te Hazers woude ook nog eenige zaken te doen had, en stapte aan het station H.-Koudekerk uit den trein. Onmiddellijk snelt hij naar den bagagewagen en vraagt den dienstdoenden conducteur om zijn fiets. z/Neen, mijnheer, u hebt dat rijwiel voor Leiden aangegeven en daar kunt u 't krijgen." z/We 1 nu nog mooier, als ik toch te Hazers woude verkies uit te stappcn, dan z/Dat doet niets ter zake, u krijgt uw fiets niet De heer had onder deze woordenwisseling zijn stalen ros, dat hij om den hoek zag staan, vast- gegrepenmaar de conducteur toonde, dat hij op dit hem bijzonder eigen terrein geen infor- maliteiten duldde, en liet het vehikel niet ont- glippen. ,/U krijgt hem niet!" ,1k moet hem hebben" snauwen ze elkander toe en rukken beiden aan de fiets. Daar fluit de locomotief, de trein zet zich in beweging en de bagage-conducteur, geholpen door zijn kameraad, die tot het laatste oogenblik ge- wacht had om in den trein te springen, hijscht den reiziger van het perron in den bagagewagen en dwingt hem zoo de reis naar Leiden mede te maken. Wat er gedurende het laatste gedeelte van het traject tusschen die drie is voorgevallen, zal mis schien nooit geboekstaafd worden maar een andere vraag is: „Wie had hier recht Een deskun- dige, op het perron aanwezig, verklaarde, dat de bagage-conducteur zijn bevoegdheid in alle opzichten was te buiten gegaan. De N. Gron. Ct. meldt Maandag zijn te Groningen op het terrein van zijne nicht somber aan. Zij trad terug als had iemand haar geslagen. //Het kan niet zijn?" herhaalde zij vragend. yNeen," antwoordde hij ruw. »Ik ben wat je gezegd hebt Blanca een verrader, een lafaard Door God, door mama, door jou veroordeeld, sta ik hierJe kunt nooit mijn vrouw worden, want ik ben reeds getrouwd Verstond zij hem niet Zij keek hem aan als in een droom. Er volgde een stilte van verscheidene minuten, die met het wilde storm- geloei daar buiten eene pijnlijke tegenstelling vormde. Eindelijk verbrak graaf Victor het stil- zwijgen. //Ik weet, je kan mij geene vergiffenis schenken," sprak hij. //Ik wil mij ook niet verontschuldigen, want wat ik gedaan heb, kan niet verontschuldigd worden. Het is gebeurd. Ik zag haar en be- minde. Sedert zestien maauden is zij mijne vrouw en zij schonk mij een zoon 1 Blanca, je oogen zijn verschrikkelijk om aan te zien Ik ben een schurk geweest, ik weet het. Hij kon niet verder sprekenhaar aanblik snoerde hem de keel dicht. In hevige aandoeuing keerde hij zich af. Blanca sloeg langzaam de oogen op naar het portret van zijne mama en, nauwelijks hoorbaar, prevelde zij //In uw stervensuur beloofde hij het, en z66 heeft hij zijn woord gehouden I" Als een blik- semstraal ging haar eene rilling door de leden toen ging zij naar de deur, zonder hem met woord of blik te verwaardigen. (Wordt vsrvolgd). VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5