Algemeea Nieuws* en Admtentieblad v o o r 2eeuwsch*TUanderen. No. 3975. Donderdag 27 September 1900. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 nren op den. dag der uitgave FETJILEKTQJSf Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32J. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirectenren en Brieven- busnouders. COIIRA ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaml plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Pit bl»d Woenidag- en VriJ.l»g^von«l. «ltge»ou<lerd "I' r>e.l.iaBen. I.ij de Tirana F». J. VAM UK «e Ter X i enzen. Boberts seint nu zelf uit Pretoria, dat Pole Carew in den ochtend van den 24" Komatiepoort bezet heeft en er een groot aantal spoorwagens en locomotieven heeft buitgemaakt. Het heette wel, dat Botha, Viljoen en Reitz daar nog een sterke stelling hadden met long-toms en maxims, maar hoe dit zij, de stelling is toch niet ver- •dedigd. De telegrammen van gevechten aan de Portugeesche grens, hadden betrekking op grens- geschillen tusscheu Boeren, die er genoeg van had den en Portugeesche troepen, die geen gewapenden op hun gebied wilden toelaten. Er moeten nu al 3000 Boeren onder opzicht van de Portugeezen naar Lourenfo-Marquez ge- bracht zijnde mannen zien er natuurlijk haveloos en vermagerd uit en we begrijpen zelfs hun verklaringen, dat ze blij zijn dat het vechten gedaan is. Portugal heeft niet veel lust, voor deze ex-Boeren te zorgen en verlangt, dat de Boerenregeering dit zal doen. Waar Botha en Viljoen hecn zijn, weten we niet j van Reitz wordt verteld, dat hij te LourenQO- Marquez is aangekomen. Van Kruger hooren we natuurlijk weinig, maar er zijn Eugelschen genoeg, die nog een voor- wendseltje bopen te vinden, om hem gevangen te nemen. Volgens de „Temps" zou de Engelsche regeering, toen Kruger Transvaal verliet, bij baar rechtsgeleerden ge'informeerd hebben of ze hem niet gevangen kon nemen. Het antwoord luidde echter niet overeenkomstig den wensch. Prof. Westlake bv. betoogde, dat de gevangenneming op neutraal gebied een besliste schending van het volkenrecht zou zijn. Iemand geeft nu in de //Times" den raad om tenminste geen vergunning te geven, dat de staats- archieven en al de middelen, die de president nit Pretoria heeft meegenomen, met de ,/Gelder- land" worden weggevoerd. Het overbreugen van de staatsslukken en de publieke schatkist van een oorlogvoerenden staat met een onzijdig schip zou een inbreuk op de onzijdigheid zijn. Engeland moest er, meent de schrijver, bij de Portugeesche regeering op aandringen, dat zij al deze dingen van haren tegenwoordigen bezitter afneemt en uitlevert. Als Portugal een duidelijken wenk krijgt, zal het ook in dezen gerustelijk van den weg van het volkenrecht afstappen. En de oorlog? We krijgen nu binnenkort de officieele vrede, dus past het niet, om veel oor- Naar het Duitsch. 1} Over de fraaie, zachte tapijten, de mollige di vans en de met atlas overtrokken kussens, langs de vensters en de damasten portieres, speelde het schijnsel van het vuur in den haard, dat ook fraaie, maar sombere gelaatstrekken verlichtte van een jonge dame, die voortdurend in den gloed staarde. Het was in Augustus, den 29'ten, en deze dag zou in haar geheugen gegriffeld worden. Het mocht koud of heet weer zijn, Januari of Juli, altijd gaven de massieve muren van het slot eene ijzige koelte af. Het was dus natuurlijk, dat ook nu in de woonkamer de haard brandde, die thans met zijn licht het schoone gelaat be- straalde van Blauca, de meesteres van het slot. Het slot //Northminster" was het grootste oudste en prachtigste gebouw in Cheshire en daarvan was die slanke, zwartharige Blanca de gebiedster. Sedert haar zestiende jaar was zij verloofd met graaf Victor Norton. Het huwelijk zou in het begin der volgende rnaand gesloten worden en Blanca was vervuld met toewijdende lielde voor den graaf. Welk eene schoone toekomst ging zij tege- moet En toch, terwijl buiten de avond viel, stond zij opgewonden, in spanning te peinzen en haar lippen klemden zich voortdurend vaster op elkaar. Blanca had zwart haar en eene donkere logsbericbten over te seinen. Er is nu te Pretoria een nieuwe proclamatie verschenen, ook al met vredesbedoelingen. De burgers nl., die zich vrij- willig overgeven, zullen niet uit het land gezonden worden, maar te Bloemfontein en Pretoria in karnpen gezet worden. Dit zal, denken de Eugel schen, den oorlog den genadeslag toebrengen. Ja, als de Boeren de Engelschen vertrouwden, zou de oorlog zeker spoedig uit zijn. Maar een eeuw van onrecht wordt niet in een jaar uit het geheugen gewischt, vooral niet, waar een Roberts zooveel doet om de herinnering te versterken. Nu zal er nog wel een poosje gevochten worden. Van het Botha-gebergte uit, zoo wordt den 24e° uit Pretoria gemeld, hebben 500 Boeren van het kommando van Eacle met 2 pompons het station Elandsrivier aangevallen. Zij werden echter door het garnizoen teruggedreven en verloren 11 man aan dooden en gewonden. CHINA. Rusland en Engeland hebben nog nietgeantwoord op het Duitsche voorstel, om de bestraffing der Chineesche schuldigen als voorwaarde vodr het begin der vredesonderhandelingen te stellen. W el verluidt, dat Rusland Von Billow's denkbeelden in zeer gunstige overwegiug heeft genomen, en dat het antwoord alleen uitblijft door afwezigheid van den tsaar uit St. Petersburg, maar dit gerucht dient onder alle voorbehoud aanvaard. Veel waar- schijnlijker is, dat Rusland met Li-Hoeng-Tschaug konkelt om op eigen gelegenheid vredesvoorwaarden te bedingen. Li woont in de Russische wijk te Tientsin, en moet in geheime briefwisseliug met de keizerin staan. Frankrijk zou volkomen met Duitschland mee- gaan, en de mogendheden van het Drievoudig Verbond hebben zich daacbij aangesloten. Aan Amerika is Duitschland het antwoord niet schuldig gebleven. De //Kolnische", zij het ook niet officieus dan toch min of meer ge'inspireerd van hooger hand, zet Mc. Kinley op de volgende manier op zijn nummer. //Men zou zich ver- gissen", zegt het blad, „als men uit de grootere hoffelijkheid (van de Vereenigde Staten) de con- clusie trok, dat de Amerikaansche belangen een minder zorgvuldige bescherming vereischten dan die van de andere groote beschaafde volken. Een voorbeeldige bestraffing van de schuldige raads- lieden van het Chineesche hof zou zoowel in overeenstemming zijn met de Amerikaansche handels- belangen als met de belangen van de zending, die voor Amerika van meer beteekenis zijn dan tint. Als zij boos was, plaagde haar neef haar dikwijls, door haar eene //kleine Mulattin" te noemen. Haar groote, schitterende oogen schenen dan vuur te schieten. Hare moeder was een Castiliaansche geweestvan haar had zij die donkere oogen en dat warme temperament geerfd. Zij was in Oud-Castilie geboren. Toen zij tien jaar oud was, stierf ook haar vader en nu trok zij naar het slot ,/Northminster" om daar op het stamgoed van haar voorvaderen te heerschen. Zij kwam niet alleen. Een groote knaap van omstreeks twaalf jaar, donker van uitzicht, vurig als zij, en verrukkelijk schoon, kwam met haar mee. Het was haar eeuige broeder, Juan ge- heeten en een sat'anskind sedert zijne geboorte. Hij bleef echter slechts korten tijd op het slot hij verdweeu plotseling en niemand had sedert dien tijd iets van hem vernomen. In vroolijke buien noemde haar neef haar //de Moorsche prinses," en die naam paste haar bij- zonderzij was waarlijk schoon en hare lioudiug was koninklijk. Het was overal in het groote gebouw zoo stil als in een graf. De wind was opgestoken en de regen sloeg tegen de vensterruiten; andere geluideu hoorde men niet. Daar sloeg de pendule zeven uur. Bijna een uur had zij daar, in haar gedachten verdiept, ge- staannu keek zij op en haar oogen fonkelden huiveringwekkend. j/Zeven uur," sprak zij met gedempte stem, z/en om zes uur zou hij reeds flier zijn Als hij mij misleid had en ten slotte in het geheel niet kwam?" Zij kon niet langer rustig blijven. MetSpaausche bevalligheid liep zij naar het venster, voor andere mogendheden. Maar Amerika is tot toegeeflijkheid ganoodzaakt, door de ongunstige veraudering in den toestand, die zich op de Filip- pijnen heeft laten gevoelen na de afzending van de troepen naar China. Voor de onderhandelingen van de mogendheden met China maakt het geen verschil, of Amerika verder meewerkt of niet. In alien gevalle blijven genoeg krachten beschikbaar, om den zoen, dien de beschaafde wereld verlangt, te verkrijgen." Van meer belang is wat de Chineezen van Duitschlands voorstel denken. En dan moet erkend, dat van dien kant de medewerking geheel ontbreekt. Li-Hoeng-Tschang heeft aan de gezags- mantieu te Shanghai telegrafisch doen weten, dat er geen kwestie kan zijn van uitlevering van prins Toean, van generaal Yang-Yu, van het hoofd der Boksers Toen-Foe-Hsiang of van den gouverneur van Shansi, en dat er dan maar geen vrede gesloten moeten worden. In de tweede plaats blijkt de weinige medewerking van Chineeschen kant, uit de benoeming van prins Toean, tot voorzitter van den keizerlijken raad en van Toeng- Foe-Hsiang tot opperbevelhebber van het leger in het noorden. Daarenboven is Scheng tot groote woede van den Britschen consul te Shanghai, vervangen door een tegenstander van de vreemdelingen, of laten we liever zeggen, door iemand, die dien afkeer niet verbergt. Men gelooft, dat dit besluit is genomen in overleg met de partij van Toean, en dat de aanstelliug rechtstreeks van de keizerin afkomstig is. De ,/Times" correspondent te Shanghai kan dan ook gerustelijk melden, dat men in officieele kringen er aan twijfelt, of het voorstel van Duitschland wel de goedkeuring kan wegdragen van de keizerin-weduwe. Den 17° is weer een keizerlijk edict verschenen, dat den toestand niet veel helderder maakt. Het stelt de Boksers wel verantwoordelijk voor de onlusten maar voegt er aan toe, dat beide deelen, de Christenen zoowel als de Boksers, de lieve kinderen des keizers zijn, die vol medelijden door hem worden aangezien. Aan de Boksers wordt bevolen zich te verstrooien, daar zij anders bestraft zullen worden. Over den toon van dit edict waren de Europeanen allesbehalve tevreden. Omtrent de oorlogsaangelegenheden is weinig of geen nieuws. sloeg de gordijnen een weinig open en keek onder- zoekend naar buiten in de duisternis. Er was uiets te zien dan de donkere stammen der boomen, niets te hooren dan het gehuil van den storm en het kletteren van den regen. Zij sloeg de gordijnen weer dicht en keerde naar den haard terug. //Zou hij het durven wagen mij teleur te stellen mompelde zij. //Zou hij durven wegblijven?" Met de blikken op het vrouwenportret boven den schoorsteenmantel, sprak zij hartstochtelijk z/Gehoorzamend aan uw laatsten wil, beloofde hij aan uw sterfbed op zijn knieen, dat hij mij altijd zou beminnen en beschermen Ik raad hem niet met deze belofte te spelen mij niet te verbitteren-" Bijna op dat zelfde oogenblik klonk een. ander geluid tusscheu het gieren van den wind, het ratelen van een naderend rijtuig. Een slechts kon het zijn, die zoo laat nog en in zulk een slecht weer het slot ,/Northminster" kwam, en die een was de aanstaande gebieder. Zoo opgewonden zij zooeven nog was, zoo koel en rustig wachtte zij nu. Zij hoorde de groote poort openen en weer dichlslaan zij hoorde in den marmeren gang de voetstappen van den graaf, zijn welluidende stem en zijn helderen lach. Hij was gekomen Haar wangen werden lichtrood gekleurd haar oogen kregen een vochtigeu glans en vergeten waten de booze gedachten, die haar zoo pas nog gekweld hadden. Zij beminde met geheel haar hart. Met vaste hand werd de deur geopend en lachend stond graaf Victor Norton voor haar De Minister van Buitenlandsche zaken berichtte in de zitting der Tweede Kamer van gisteren de deelneming-betuiging der Kamer, met den aanslag op den Koning van Italie aan de Italiaansche regeering te hebben overgebracht. Daarna is aangevangen de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede. De algemeene strekking werd dadelijk goed- gekeurd. Het feit, dat de eerste maatregel in het belang van de arbeiders, namelijk de Ongevallenwet, is afgestuit op den onwil der Eerste Kamer, gaf den heer Schaper aanleiding om te protesteeren tegen die beslissing en aan te dringen op af- schaffing van de Eerste Kamer. Nadat de Voorzitter den spreker herinuerd had aan het gebruik om de Eerste Kamer als politiek lichaam buiten spel te laten, stelde de heer Schaper voor, de Ongevallenwet te noemen onder de ge- wichtige ontwerpen, waaraan zij haar beste krachten zal besteden, en tevens de hoop uit te spreken, dat die krachten door de beslissing der Eerste Kamer niet vruchteloos mogen worden aangewend. De heeren Fokker en Kerdijk achtten een amen- dement tot speciale vermeldiug van de Ongevallen wet overbodig. De heer Heldt zag er niets prejudiceerend in. Dit gedeelte werd verworpen met 41 stem men tegen 14het tweede gedeelte (gericht tegen de Eerste Kamer) met 58 stemmen tegen 1. De paragrafen betreffende de Chineesche en Zuid- Afrikaansche gebeurtenissen zijn zonder discussie goedgekeurd. Bij de financieele paragraaf vertrouwen de heeren Kolkman en Vermeulen, met het oog op het vastknoopen van de Leerplichtwet aan de nood- zakelijkheid van middelenversterking, dat de Regeering zal nakomen hare toezegging met be trekking tot subsideering van het bijzonder onder- wijs, door wetswijziging. De Minister van Financien, de heer Pierson, bevestigt de pertinente Regeeringstoezegging. Eene wijziging van de Schoolwet in dien geest wordt voorbereid, waarop de heer Kolkman zijne tevreden- heid betuigt. Het geheele adres is goedgekeurd met 58 stem- men tegen 1. (Tegen alleen de heer Schaper.) Het adres zal aan de Koningin worden aaugeboden door de Commissie van redactie met de heeren Michiels, Conrad en Harte van Tecklenbnrg. »Lieve Blanca Hij naderde haar, sloeg zijn arm om haar schouders en drukte een kus op haar gloeiende wangen. z/Lieve nicht, ik ben recht in mijn schik je weer te zien en nog wel zoo mooi als ooit te voren." Achteloos nam hij plaats in een leuuingstoel bij den haard en warmde zijn voeten. z/Ik kom een uur te laat he Maar 't is mijn schuld niet, de trein had vertraging. Het is de heele week al zulk ellendig weerzei hij en pookte in het vuur, dat opflikkerde en zijn fijn besneden gelaat helder verlichte. Blanca had zich onmerkbaar van haar neef verwijderd. Het schoone rood van haar wangen was vervlogen de harde, booze uitdrukking keerde op haar gelaat terug. Die koele, onverschillige omhelzing had haar de oogen geopend. wHoe heerlijk weer eens thuis te zijn," zei hij om een einde aan de stilte te maken. //Ilet is bijna niet te zeggen, Blanca, welk een aange- name aandoening ik kreeg bij het binneutreden van deze blauwe kamer met zijn warmen haard. Het herinnert mij aan vervlogen tijden. Hier had mama hare vaste plaats, zomer en winter voor den haard, en jij, lieve, met je donkere, zuidelijke tint, alles, alles zoo bekend Zij ging weer bij den haard staan, leunde met den arm op den schoorsteenmantel en keek den graaf doordringend aan. z/Wel", zei ze, //het verlieugt me te hooren, dat graaf Victor Norton nog denkt aan dien tijd dat hij zich zijne moeder en zijne vroegere wonint* nog herinnert. Maar ik word bijna aan?"*

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1