Algemeen Hieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VUandereh, No. 3974. Dinsdag 25 September 1900. 40e Jaargang. VATIOBALS MILITIE. Engeland en de Z.-A. Republiek. abonnement Loting voor de Nationale Militie. Tot zwijgen gebracht Binnenland. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor BelgiS 1,40. Voor Amenka 1,821. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdxrecteuren en Bneven- busnouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prgs slechts tweemaal berekend Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. - FEUILLETON Hoewel Roberts op minachtenden toon spreekt van de stroopende benden", waarin het leger der Boeren is opgelost, beginnen toch alweer berichten door de nu zeker buitengewone scherpe censuur heen te druppen, waaruit schijnt te blijken, dat de guerilla voorloopig wordt voorgezet. Zoo meldt de correspondent van de Daily Mail te Pieler- maritzburg, dat Bullers troepen Maandag van den Spitskop verscheiden Boeren-kommandos in Noor- delijke richting zageii trekken en men zei, dat de Boeren weer in den rug van Buller te Badfontein waren verschenen met een longtom. Die zouden dus niet alle vernield zijn Roberts seint voorts een aantal kleine geveehten waarbij de Boeren natuurlijk erg verloren, maar die dan toch aantoonen, dat hij zijn leger nog niet naar Engelaud kan zenden. Een telegram uit Pretoria moet dan ook erkennen, dat, als Schalk Burger zich niet ondervrerpt, de guerilla nog verscheiden maanden zal duren. Heeft er officieele ouderwerping plaats, dan kunnen de Engelschen de guerilla-benden als bandieten behandelen, maar anders zullen zij verplicht zijn, hen als wettige oorlogvoerenden te behandelen, zueht Reuter. En van die wettig oorlogvoerenden zijn er nog genoeg. Zoo heeft Kelly-Kenny de Boeren bij Doornberg ten noordoosten van Winburg, uiteen gejaagd. Volgens Roberts is er in het zuiden van den Vrijstaat nu geen georganiseerden tegenstand meer. Rundle viel Woensdag aan uit Bronkhorst- fontein, en maakte een kanon en meer dan 30 wagens buit. Knox outmoette eenige terugtrekkende Boeren te Klompje Dooms, en in de schermutseling kreeg luitenant C. F. van der Byl, van bet 16" lansiers, een ernstige wond in den arm. Hart opereert met goeden uitslag tegen een andere bende uit Potchefstroom. Hildyard meldt zijn aankomst te Grootvlei, 25 KM. ten zuidoosten van Utrecht. Hij maakte drie Boeren krijgsgevangen en ondervond slechts geringen tegenstand. De Boeren schijnen Komatipoort ontruimd te hebben, maar of de brug vernield is, is nog niet uitgemaakWj Aan den den zuidkant van de brug was de spcmr beschadigd. De plaats zelf is ver~ woest, volgens den correspondent van de „Argus' te Lcurengo-Marquez door 2000 stomdronken huurlingen van de Boeren. De brug bij Avoca heet weer niet vernield. Te Kaapmuiden vond Pole Carew 19 locomo- tieven, waarvan er 11 beschadigd en 8 verbrand waren en 114 wagens gedeeltelijk gevuld met voorraad. Een hoeveelheid meel en koffie was vernield. Generaal Rundle is licht gekwetst. Het telegram, dat Steyn rechter Hertzog tot waarnemend president van den Vrijstaat heeft aangesteld, maakt het bericht van de /Central News", dat hij zich in den Vrijstaat ging ouder- werpen, nog al onwaarschijnlijk. Lloyd zou Kruger een proces hebben aangedaan wegens het vervoer van goud uit Transvaal en dit zou zijn vertrek tegenhouden. Volgens Central News" zou Roberts vaijheid hebben, om huiswaarts te gaan, wanneer hij ver- koos en binnen een maand zou hij zeker vertrekkeu. Kitchener werd als zijn opvolger benoemd, maar deze heeft nog niet den vollen generaalsrang en bovendien staan Buller en vele anderen voor in ancienniteit. Die vervanging kon nog wel eens aanleiding geven tot gekibbel. ROBERT EUSTACE. 14) Zij staarde hem nog altijd sprakeloos van ont- zetting aan. Sedert den dag waarop Leonore hem had gezien, had zijn uiterlijk een groote veran- dering ondergaan. Hij had zijn baard afgeschoren en was uitstekend gekleed alleen de uitdrukking van zijn geelbleek gelaat bleef dezelfde. ,/Wat hebt gij inij te zeggen stamelde de jonge vrouw eindelijk, ziende dat hij rustig had plaats genomen op een stoel tegenover haar. „Yerscheidene dingen wees zoo goed aandachtig toe te luisteren. Vooreerst ben ik niet gestorven, zooals gij zietik herstelde van de mij toege- braehte wond en de hartstocht voor mijne wetenschap maakte zich op mijn ziekbed weder met onweer- staanbare kracht van mij meester. Ik zag in dat het leven nog niet voor mij ten einde was en dat er veel voor mij in de toekomst was wtggelegd. Op geluk kon ik niet meer hopen, want, dank zij u, was Leonore Trefusis de vrouw van e ander geworden, maar ik kon nog roem vergaderen, zdoveel roem, dat het haar bitter berouwen zou mijne liefde te hebben versmaad voor die van een onbeduidend wezeu. Ziedaar wat mij bezielde toeu ik in een ander werelddeel mijn praktijk hervatte maar in Amerika moest ik nog naam maken en ;k was er de man niet naar om de Turkschen trorn te roeren voor mijn eigen bekwaamheden, daartoe is het mij altijd te groote ernst met de wetenschap geweest. Een waar geleerde kan geen Barnum zijn; ik werd dus door honderden domme, maar schaamtelooze collega's verdrongen en verdiende daarginds nauwelijks mijn dagelijksch brood, hoe weinig eischend ik daaromtrent ook ben. Ik ben dus wel verplicht geweest naar Europa terug te keeren, Miss Peter, en nu kom ik u een bondgenootsehap voorslaan, want ik kan alleen slagen te Londen, waar ik eenmaal bekend ben ffEen bondgenootsehap tusschen u en mij riep de jonge vrouw verontwaardigd uit; „waar denkt gij aan z/Aan ons beider belang," antwoordde hij lustig „want gij ziflt licht begrijpen dat ik mij wreken zou en dat nog op doeltreffender wijze dan voorheen, indien gij u ten tweeden male tusschen mij en mijne wenschen plaatst." z/Ook al zou ik u beloven dit niet te doen, dan zou dat niet baten, mijnheer. Uwe handel- wijze bleef natuurlijk niet onbekend." ,/Ik weet dat, en het richtte mijn naam hier ten gronde maar wij kunnen zelfs dat herstelleu door het gansche verhaal te doen voorkomen als het uitvloeisel van een ziekelijk brein, laat ons een oogenblik aannemen van vrouwelijke jaloezie ,/Ik jaloersch En met betrekking tot u klonk het met weergalooze miuachting. ,/Het komt er voor mij op aan dat de wereld dit gelooft. Gij gundet Leonore Trefusis het ge luk niet mijne vrouw te. worden maar de tijd heeft verzachting over al die gevoelens gebracht. jk zag mijne wrok verdwijueu bij de gedachte hoe CHINA. Het voorstel van Duitschland heeft Amerika in een moeilijk geval gebracht. De Amerikaansche verkiezingspolitiek eischt, dat de regeering zich zoo spoedig mogelijk uit China terugtrekt, maar t is toch ook niet prettig, om de eerste te moeten zijn, die de hooggeroemde eenheid in het concert der mogendheden verstoort. De Chineesche gazant te Washington, Woetingfang, heeft gauw gesnapt, waar de sehoen wrong en doet ziju uiterste best, om Mc. Kinley over te halen tot vredesonderhan- delingen op eigen gelegenheid Mc. Kinley is echter geen man voor flinke besluitenzijn politiek is die van het uitstellen, van het rekken. Het antwoord van de Vereenigde Staten op het Duitsche voorstel is dan ook een beetje weifelend. //Wij erkennen", zegt de Washingtonsche regeering, ,/dat een bestraffing der schuldigen niet meer dan billijk is, maar wij weigeren dezen eisch als onvoor- waardelijk als vredesvoorwaarde te stellen." En Frankrijk en Rusland gaan waarschijnlijk mee met deze opvatting, terwijl Japan zich al bij Amerika moet hebben aangesloten. De Ver eenigde Staten gelooven namelijk, dat China nooit de eischen van Duitschland zal inwilligen, en dat er dus geen eind zal komen aan de vredesonder- handelingen en dus eeu voortzetting van den veldtocht noodig zou zijn, ja, de aanneming van lief gij mij gehad hadt, en ik bood u op mijne beurt hart en hand aan." ,/Gij luidde het als een noodkreet vol afschuw. ,/Ja, Miss Peter, en gij zult mijn vrouw worden, voor het oog der blinde menigte ten minste want dat is de eenige manier, waarop de indruk der omtrent mij verspreide verhalen kan worden te niet gedaan." ,/Zeg lieverwaarop gij mij eene leugenares kondt, doen schijnen riep zijne toehoordster driftig uit,/Het is meesterlijk bedacht, dokter Hertslet, men moet uwe sluwheid bezitten om tot dieu iuval te komen; maar gij hebt gerekei d buiten mij, en ik weiger." ,/Dwaasheid Dat kunt gij niet meenen be- denk welk een toekomst wij samen te gemoet kunnen gaan gij met uwe liefde tot zieken en ik aan het hoofd van een der machtigste klinieken ter wereld. Zelfs uw haat zal in liefde veranderen, als gij getuige zijt van de wonderen die ik ver- richt, want mijne wetenschap verdubbelde ik in die jaren van ballingschap." z/Nooit, dat zweer ik u, zal ik mij tot zulk een monsterachtige vereeuiging leenen." Dokter Hertslet stond op en, vlak op haar toetredende, bromde hij ,/Weet wel wat gij zegt; wat ik u kom voor- stellen is het laatste redmiddel van een door alleen tot wanhoop gedreven man. Zoo gij waar- lijk blijft weigeren, zal ik ditmaal niet meer misschieten, en ik zal niet ongewroken heengaan. Gij zylt sterven met mij 1" ,/Liever den dood dan het leven met u gilde zij; /,maar meD zal mij hooren, men zal mij be- vrijden Duitschlauds' voorstellen zou tot een blijvende bezetting van China leiden. Van den kant van China schijnt het plan geopperd, om een zeer speciaal gezelschap naar Berlijn te zenden, teneinde verontschuldigingen te maken voor den moord op den Duitschen gezant. Te Berlijn wil men hiervan niet weteu, voor de vrede hersteld is, en dan moet minstens een lid van het Chineesche keizershuis de excusses komen overbrengen. Omtrent de krijgsverrichtingen in China kan het volgende worden gemeld. De forten van Peitang zijn door de vereenigde Duitsche, Russische en Fransche troepen genomen. Een Amerikaansche afdeeling is den 17" ver- trokken naar Schoen-hien, om de, daar belegerde christenen te verlossen. De Engelsche strijd- krachten zijn weer verzwakt door het vertrek van het regiment uit Hongkong. De Japanners hebben Hoeangtsoen bezet, zij zullen met de Engelschen samenwerken aan het herstel van den spoorweg oogenschijnlijk tegen Rusland's wensch. De Russische gezant te Peking heeft zijn vertrek uit- gesteld, maar de Russiche bank is reeds weg. Het voornemen bestaat, om eene regeling te maken voor de traktementen der Rijksklerken aan de inspection der belastingen, zoomede om in den loop van 1901 nog een tiental adspirant-landmeters aan te stellen. Ook ligt het in het plan voor de opgeheven betrekking van hoofdopziener der visscherijen voor dezen in de plaats een met de visscherij bekend weteuschappslijk persoon, ook in staat tot het doen van onderzoekingen en het nemen van proeven op vischkundig gebied, als ambtenaar aan het visscherij bestuur toe te voegen. In overeenstemming met het eenparig oordeel der deskundige commissie van bijstand ligt het in de bedoeling der Regeering om den verkoop der driejarige hengsten voortaan niet meer in Januari maar eerst in Augustus of September daaraanvolgende te doen plaats hebben, opdat men beter over het gehalte der dieren kunne oordeelen en hun weerstandsvermogen grooter zij. Blijkens het jaarverslag over 1899 van de Maatschappij van Weldadigheid, waarvan H. M. de Koningin-Moeder beschermvrouw is, kwam in de bevolking der maatschappij weinig verandering. In het geheel worden opgeleid als mandenmaker 45, timmerman, metselaar en rietdekker 21huis- schilder 5, sehoen- en kleermaker 6, broodbakker 3, letterzetter 4, onderwijzer 8, boschbaas 3, tuin- knecht 9 en voor landbouw-znivelbereiding 4 leerlingen. Twee gezinnen verlieten de Maatschappij om elders hun brood te verdienenbovendien gingen 62 personen de groote maatschappij in, waarvan 9 als gehuwdde anderen werden in de volgende betrekkingen geplaatst5 dtandenmaker, 4 militair, 9 melkknecht en arbeider, 5 timmerman, 2 postbode, 2 fabriekswerker, 1 onderwijzer, onderwijzeres, broodbakker, boschbaas, sehoen maker en kleermaker, 13 dienstbode, 5 tuinknecht en 2 zuivelbereider. In Zeeland zijn afdeelingen gevestigd te Goes met 23, Middelburg met 97, Ter Neuzen met 11, Vlissingen met 33 en Zierikzee met 34 leden en een correspondent te Hontenisse met 6 leden. Het gezamenlijk aantal leden is 8520, waarvan 21 militaire en 197 in Nederlandsch Indie. En met een enkelen sprong, vlug als een gems, aan zijne handen ontkomende, snelde zij op een schellekoord toe, dat zij in haar doodsangst af- rukte. Bijna onmiddellijk daarop deden twee achter- eenvolgende schoten het huis weergalmen. I)e bedienden schoten toe, gevolgd door de familie- leden maar zij kwamen te laat. Dokter Hertslet had zich gewroken en lag zelf in den laatsteu strijd te worstelen, den mond bedekt met bloedig schuim. EIN1)E. lEIIKENSCHE COURAST. nit blad verseltijnt tlitttml- Woens.lau- en op~Feestd»gent b»J de Flrma f. J. VAM te Te* 1°. 2°. 3°. Burgemeester en Wethouders der gemeen'e TER NEUZEN brengen tor kennia van belanghebbenden dat de loting der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben te Ter Neuzen in hot Gemeentehuis op rij«l»s, den l»en October IOOO, te beginnen des voormiddaga te 10 unr (Amst. tijd) dat op llonderdag, den 8°« Vove.nber 1»««, dea voormiddaga van 9 tot 12 uur'in het gemeentehuis door of van wege de lotehngen bij den Burgemeester aanvraa" kan geachieden voor de getuigschriften ter be coming' van vrijstelling wegena broederdienst of wegens te zijn fenige wettige zoon, bedoeld in de 2de en 3 e zm- snede van art. 53 der militiewet; dat zii die op zoodanige vrijatelling aanspraak maken, op laatstgemelden dag in het gemeentehuis moeten ver- schiinen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen en dat zij, die vrijatelling wegens broederdienst verlangen, moeten medebrengen mttreksels nit de ueboorteregisters betrekkelijk hun zelven en hunne breeders benevens het paspoort of ander bewrp van ontslag of een uittreksel uit het stamboek of een bemjs van werkelijken dienst van den breeder of de breeders, op wiens of wier dienat zij hunne reclame gronden vestige* uitdrukkelijk de aandacht van belanghebbenden or OP dat de hierboven vermelde opgaven en handelingen met voldoende zijn om zich de gevraagde vrijatelling te verzekeren, maav dat hun belong medebrengt om bovondim persoonhjk de vrijatelling aan te rragen in de zittmg van den Mihtieraad, die op een later bekend te maken tijdstip zal worden gehouden en wijzen de lotelingen, die gebreken hebben of meenen te hebben, op hunne verplichting om, onverschillig welk nummei zij hebben getrokken, in de genoemde zittmg van den Mihtie raad te verschijnen, ten einde genceskundig te worden onder- zocht. Ter Neuzen, den 24 September 1900. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaria. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 26 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staats- blad no. 72), zooals die wet gewijzigd thans luidt; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat het register van de in dit jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische liist voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederhggen van'don 3S September tot en met den 4 October dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggiug, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Comnnssaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt dit verzoekschrift moet worden ingebracht bij den Burge meester tegen bewijs van ontvang. Ter Nenzen, den 21 September 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. DOOR WULIJ

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1