A1 g e m e o a Hieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch'Vlaanderen. - - No. 3973. Zaterdag 22 September 1900. 40e Jaargang. Gemengde berichten. feuilleton Tot zwijgen gebracbt Telegrafische berichten. ABONNEMENT: F„ in. maanden binnen T„ EWn 1,-. Franco per postVoor XT J 1 a /-I in Voor Beleie f 1,40. Voor Amerika 1,3.4$. Mena,abo{neert' zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- busnouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^s slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or3_uren op den dag der uUgave Bij deze couraut belioort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 21 September 1900. Heden werd te Sas van Gent door Kerk- voogden der Ned. Herv. gemeente van Sas van Gent en Philippine, onder nadere goedkeuring aanbesteed het bouwen van een kerk met consis- toriekamer te Philippine. Hiervoor werd iugeschreven door de heeren P. A. van de Voorde voor 4250 en mej.de wed. Pauwels voor 4000 beiden te Sas van Gent, A. Kooman te Sluiskil voor Meiier voor 3950 en J. de Meijer voor 3782 beiden te Selzaete, P. Rijnberg te Ten Neuzen en J. Nieuwelink te Hoek voor 3390, A. u. Riinberg te Ter Neuzen voor 8850, A. J. Cornelissen te Axel voor 8320, H. van Luik en C. van den Broeke te Axel voor 3300 en A. van 'tHoff te Hoek voor 3159. 4 biljetten werden van onwaarde verklaard. De beperking der scheepvaart door de groote scbutsluis van het kanaal door Zuid-Beve- land te Wemeldinge tot 24 dezer is opgeheven verder zal in verband met de onderhanden her- stellingswerken, te beginnen met 24 dezer, tot nadere aankondiging, door die sluis met met de ebdeuren, maar uitsluitend met de vloeddeuren worden gescbut terwijl tevens, mede tot nadere aankondiging, de grootste geoorloofde breedte der vaartuigen, volgens art. 3 van het bijzon e reglement van politic bepaald op 15.75 M. voor de groote scbutsluis te Wemeldinge, tijdelijk wordt beperkt tot 13 M. (Stct-) Zaamslag, 21 Sept. in de op heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd tot hoofd der openbare school in den Groote Huissenspolder benoemd, de heer J. W. Wooldnk te Bnelle, terwijl werd benoemd tot haveumeester, tevens ontvanger der los- en laadgelden, den heer 1- Wisse te Zaamslag. Philippine- Hoe gevaarlijk het is, zooals op het platteland nog al eens gebeurt om kinderen vuurtje te laten stoken op het ledige aardappelen- ]and bleek Woensdagavond alhier, toen de kleeren van een meisje vuur vatte. Gelukkig dat moeder in de nabijheid was, terstond toesnelde en het vuur doofde. De kleine kwam daardoor met den schrik vrij. Koewacht. Nu de maand September nog eenige mooie, zomersche dagen brengt, komen weer Belgische lui deze en omliggende gemeenten be- zoeken ora zich op wreedaardige wijze meester te maken van kikvorschen, welke vangst in Belgie streng verboden is. Met groote stokken gewapend en een zak op den rug trekken deze haveloos gekleede lui door veld en akker en jagen met hunne stokken de arme kwakertjes op, die zij daarna levend in hunnen zak steken. Is de zak stampvol, dan wordt deze op den rug geslagen en gaan de lui met hun vrachtje over de grenzen. Dit is voor de tweede maal van dit jaar, clat deze voor den landbouw nuttige dieren op zulk een moorddadige wijze vervoerd worden. Nu de jacht op hazen dit jaar in Belgie weer vroeger open is dan in onze provincie, komen tal van stroopers over de grenzen en schieten vaak in het gezicht onzer jagers de vlugge vier- voeters neder, die zij ongestraft in Belgie kunnen voeren en daar verkoopen. Deze stroopers treden in de laatste dagen zeer brutaal op. Ofschoon de politie dag en nacht op de wet- overtreders waakt, kan zij er toch met in slagen deze strooperij tegen te gaan._ Het gevolg is, dat het aantal hazen sterk vermindert. De jagers vreezen dat bij de opening der hazenjacht hier niet veel voor hen meer te schieten zal zijn. Bovsele, 20 Sept. Toen de zoon van den landbouwer M. van 't Westeinde van de haven waarbeen bij met een voer aardappelen geweest was, terugkeerde en den Koningspolder zou m- rijden, schrikten de paarden en sloegen op hoi. De wagen sloeg om en de voerman raakte er onder. Per as huiswaarts vervoerd, herstelde zich bij het lostnakeu zijner kleeren, met een klap zijn arm, die nit het lid was. Twee kinderen, een broertje van den voerman en het tienjarig zoontje van den arbeider J. S., die beiden op den wagen zaten, werden er afgeslingerd en kwameu in een sloot terecht. De eerste bleek ongedeerd, doch de andere schijnt inwendig beleedigd te zijn en is onder geneeskundige behandeling. op 17, te Axel op 18, te Ter Neuzen op 19, te Sluis op 23, te IJzendijke op 24 en te Oostburg op 25 October a. s. 's Gravenliage, 21 Sept. Op de waterstaats- begrooting voor 1901 is uitgetrokken een post van 13500 voor het maken van een basaltmuur aan den oostelijken kanaalarm te Ter Neuzen en 14000 voor reservedeuren aan de groote sluis van bet kanaal door Zuid-Beveland. Onder de voorgedragen subsidies komen voor 12000 voor eene haven te Kloosterwelle, 10500 voor eene haven te Schelphoek onder Serooskerke, 12000 voor eene haven aan de uitwaterings- sluis bij de Wieliugen en 7000 voor een keiweg in de gemeente Westdorpe. ROBERT EUSTACE. i3) t Zij had inderdaad nog zooveel te verrichten voor de versienug van het huis, dat zij bij nader beraad, een handsom nam en zich daann tot Vregat-circus brengen liet, om van daaruit te voet haar weg .te vervolgen om beter de ver- schillende uitstallingen der magazijnen te kunnen Al spoedig kwam zij met hare laatste aankoopen klaar en liep zij naar een leeg rijtuig uit te kiiken, toen zij plotseling als verpletterd stil hield. Bliikbaar in gedachten verzonken en mets ziende van de voorwerpen waarop hij tuurde, stond een man met ongeschoren gelaaten inderdaadduivelschen glimlach voor een inodewinkel te kijken. Ofschoon zij hem uooit te voren met een baard had gezien, en hem sedert lang onder dedooden waande, herkende zij hem onmiddellijkhet w as dokter Hertslet, wiens nagedachtenis nog allijd als een spookbeeld voor haar was gebleven. Gelukkig voor haar had hij hare nabijheid met bespeurd, en zoodra zij zichzelve genoegzaam meester was om een voet te verzetten snelde zij op de eerste de beste omnibus toe, sprong daann en liet zich naar het andere eind der stad mee- Toeren. 0» „Wel, vrouwtje, waar zijt gij zoo lang geweest i j^chte haar echtgenoot, toen zij eindelijk weder Middelburg, 21 Sept. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is de loting van de natiouale militie voor de lichting van 1901 voor wat de gemeenten in Zeeuwsch-Nlaanderen betreft bepaald als volgtte Hulst op 16, te Hontemsse tehuis kwam. "^M^TTat net gij er bleek en ontdaan uit. U is toch geen ongeluk overkomen „Neen stel u gerustmaar ik heb dien man wedergezien prevelde zij huiverend. Wei ken man?" vroeg de kapitein verbaasd. Hertslet." „Niet mogelijk Hij is goed en wel begraven. Gij zult u hebben laten misleiden door een groote gelijkenis," klonk het ongeloovig. vO Men vergeet hem niet als men hem een- maal van nabij gekend heeft. Daarenboven.w.e heeft ooit zijn dood bevestigd Hijzelf kondigde ous bij voorbaat zijn hesluit van zelfmoord te plegen aan maar tusschen zulk een bencht en de voltrekking van dat plan Hgt nog een groote afstand." Dat is zoo. Ik heb nooit over de mogehjk- heid van zijn terugkeer gedacht. Die man scheen alles zulk een erust te zijn. Zeg mij, liefste, en het gelaat van den jongen ^man werd zeer somber heeft hij u ook gezien „Neeu, Goddank dat niet. Ik vluchtte letter- lijk, alsof ik een slang bespeurd had. Maar dat baat mij weinig, als het om mij is dat hij weder komt. Het kan hem niet moeiehjk vallen ons adres op te sppren, *en wat begin ik dan ..Hij zal er zich wel voor wachten zich bij ons aan huis te jrertoonen, want ik leverde hem zonder aarzelen aan- de politie over. Dat begnjpt lnj zeer goed. Wat mij meer vrees aanjaagt is de mogelijkheid dat ook Dora hem mocht ontmoeten, want dat hij niet in den orntrek onzer womng rondsluipen zou, daarvoor sta ik met in, en voor haar zwak gestel zou dat een genadeslag wezen. „Is het misschien beter haar voor te be- RECHTSZAKEN Arromllssement-reehtbank te Middelburg. Heden werd voor bovengenoemde rechthank behandeld de zaken tegen 1». J. d. K., oud 41 j., bootwerker, geboren te Brouwershaven, en 2°. P. A. A., oud 46 j., werkmau, geboren te Overslag, beiden wonende te Ter Neuzen, ter zake dat zij den 13Augnstus 1900, des voormiddags, omstreeks 10 uur, te Ter Neuzen, bij gelegenheid van een volksoploop welke zich op het terrein der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen gevormd had, doordien zich aldaar een groot aantal arbeiders, welke het werk gestaakt hadden, vereenigd hadden, welke een dreigende houding aannamen tegenover eenige op dat terrein aanwezige Belgische arbeiders, opzette- lijk na het derde door het bevoegd gezag, den ter handhaving der orde opgetreden kapitein der Koninklijke marechaussee T. X. L. Schoenmaekers behoorlijk aan de verzamelde menigte gegeven bevel, zich niet hebben verwijderd, immers daarna nog bij die menigte hebben bevonden. Het eerst diende de zaak tegen P. A. A. De eenige getuige, de kapitein der marechaussee Schoenmaekers, bevestigde, dat bekl. op herhaald verzoek zich niet verwijderde. Bekl. erkende dit, evenals dat hij met onbloote borst heeft gestaan en geroepen heeft schiet maar. Hij verklaarde zeer veel berouw te hebben over het gebeurde, en zeide dat de hopelooze toestand waarin hij op dat oogenblik verkeerde hem tot de door hem ge- pleegde hoogst verkeerde handeliug bracht. De president vond het hoogst verstandig van bekl. dat hij bekende en niet minder dat hij be rouw toonde over 't gebeurde. De ambtenaar van het openbaar ministerie be- reiden op het feit dat hij nog leeft vroeg de jonge vrouw bezorgd. vNeeu. Dat alleen reeds zou haar alle gemoeds- rust ontnemen, want zij begrijpt maar al te goed dat hij niemand zulk een wrok toedraagt als haar. Laat haar dus voortleven in haar onwetendheid. Houd haar zooveel mogelijk in huis bezig, en als gij soms uit moet gaan, zie dan zorgvuldig naar alle kanten rond, om hem te ontwijken waar gij maar kunt." Leonore hield zich trouw aan deze afspraak, en toen Dora Peter hare vriendin veertien dagen later weder verliet, was er niets buiteugewoons voorgevallen, en begon kapitein Gifford zijne vrouw te plagen met de bewering dat zij slechts de speelbal was geweest van eigen verbeeldingskracht. Te vergeefs hadden zij getracht hunne lieve gast wat langer bij zich te behouden. De voor- malige pleegzuster was van groote plannen vervuld, en kon zich weinig vrijen tijd meer gunnen. Zij had in de onmiddelijke nabijheid van Croydon een flink terrein aangekocht eD wilde daarop een huis voor achterlijke en herstellende kinderen bouwen. Op zekerer. morgen, twee dagen na hare tehuis- kornst, zat zij in hare schrijfkamer aan haarlessenaar, om verschillende daartoe ingediende plannen te bestudeeren, toen men haar het bezoek van een geneesheer aankondigde. z/Mijnheer sprak zijn naam zoo onduidelijK uit, dat ik hem niet verstond," zeide de knecht. „0 dat is niets, ik weet wie het is," antwoordde zijne meesteres //ik heb den raad van eenige voor- name doktoren gevraagd voor de inrichting van miju hospitaal. Laat mijnheer binnen. treurde het dat bekl. als gewezen brigadier der marechaussee zich tegen de politie verzette en vorderde zijne veroordeeling tot een maand gevange- nisstraf. De ambtenaar bracht hulde aan den kapitein der marechaussee voor diens beleidvol optreden. Tegen den bekl. d. K., die eveneens het hem ten laste gelegde volledig bekende, en verklaarde tijdens het gebeurde erg opgewonden te zijn, werd door het O. M. dezelfde straf geeischt. Uitspraak heden over 8 dagen. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechthank is naar de openbare terechtzitting verwezen A. L. R., oud 26 jaar, vroeger secretaris eener staalfabriek, geboren te Zwolle, laatst wonende te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij tusschen 1 en 9 Juli 1900, althans tusschen 1 November 1899 en 9 Juli 1900 te Ter Neuzen, terwijl hij loontrekkend secretaris van de „Societe Anonyme des Forges et acieries Neerlandaises a Terneuzen" was, opzettelijk verschillende gelden, zijnde een bedrag van ongeveer 606 gulden 65 en een halve cent en een bedrag van ongeveer 30 francs en 15 centimes, toebehoorende aan boven genoemde ^Societe Anonyme," althans aan een ander dan aan hem, beklaagde, welke gelden hij in zijn bovenvermelde betrekking van loontrekkend secretaris ontvangen en onder zich had, weder- rechtelijk zich heeft toegeeigend. Aan den beklaagde is de heer Mr. J. A. Heijse, advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Te Nieuw-Loosdrecht geschiedt dit najaar de straatverlichting op een wijze, die zeker niet algemeen in Nederland zal zijn. Alle ingezetenen toch, voor wier woning eene lantaarn is geplaatst zullen zelf voor de verlichtiug en het schoonhou- den zorg dragen. 't Is vrijwillige arbeid en de commissie rekent er op, dat deze niet zwaar zal vallen. Te lJselmonde is Dinsdagavond een 3jarig knaapje van den metselaar J, H. achter de ouder- lijke woning in een watering gevallen en ver- dronken. Men meldt uit Haarlem Voor een vijftal weken werd door de politie de door den Raad onbewoonbaar verklaarde woning van den melkboer Gieske ontruimd. De aan- j leiding der onbewoonbaarverklaring was slecht drinkwater. Dadelijk na de ontruiming koos G. eieren voor zijn geld. Hij liet duiuwater aan- brengen, gaf toestemming de slecht water gever.de pomp te vernielen en kreeg toen weder toestem ming het perceel te betrekken. Opgestookt door slechte raadgevers, liet hij de pomp weder in orde brengen, en gebruikte hij het water alsof er niets gebeurt was. B. en W. verklaarden, daarover ge'interpelleerd in de raadszitting, daaraan alleen dan iets te kunnen doen, als ook het ouderzoek zou uitmaken dat het water uit die pomp schadelijk was voor de gezondheid, en werkelijk publiceeren zij nu ter waarschuwing van het publiek, het resultaat van het onderzoek, waarbij bleek, dat het water hoogst schadelijke bestanddeelen bevat. De melkboer zal nu wel aan' het kortste lijntje trekken. Niet zoodra echter had haar bezoeker een voet over den drempel gezet, of zij deinsde achteruit tot vlak bij het venster en klernde zich radeloos aan het kozijn vast. z/Gij", stotterde zij. //Gij ,/Ja, ik," gaf Hertslet ten antwoord, //en ik waar- schuw u, roep niet om hulp, want ik ben gewapend en zou u dooden voor er iemand tot ons gekomen was. Stel u voor het overige gerust; ik korn met goede bedoelingen tot u, en zoo gij verstandig wilt zijn, hebt gij niets te vreezen." (Slot volgt.) -a I V 2 mm m m X A® w A DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1