A1 g e m o e a Hieuw's* en Admtentieblad o o r V U a a d e r e a, No. 3972. Donderdag 20 September 1900. 40e Jaargang. Z 0 0 U W S C b laichrijflag toe de Braadweer. Eageland en de Z.-A. Republiek. Tot zwij gen gebracht Binnenland. abonnement Voor Per drie maanden binnen Ter ^ieuzen f 1, Iranco per post. Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busnouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsroimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van Engelsche zijde wordt alles gedaan om de voorstelling te wekken, alsof er in Zuid-Afrika eigenlijk niets ineer te vechten is en we willen erkennen, dat de berichten der laatste dagen dien indruk gaven. Zoo wordt er al gesproken over het naar huis gaan der troepen. Met de eerste bezendingen, die uit Zuid-Afrika terugkeeren, zal zoo inogelijk van alle koloniale hulptroepen een afdeeling meegaan om een bezoek aan Engeland te brengen. 'Oaarna wacht hen natuurlijk een geestdriftvolle ontvangstde Koningin zal ze inspecteeren en ze krijgen herinneringsvaandels. 't Zal dus een feest zijn, maar 'tis nog zoo ver met. De bevelvoerende generaal aan de Kaap, sir E. Forestier-Walker, heeft aan ingezetenen van Mafeking en van Boelawajo verlof gegeven, om per spoor naar hun woonplaats terug te keeren. Deze berichten geven den indruk, of heusch de vrede hersteld is en wat er van Kruger verluidt, versterkt die opvatting. De heer Pott zou n.l. aan den Nederlandschen consul te Messina tele- grafisch verzocht hebben, op Cicilie een villa voor den president te huren. Als Kruger zijn taak in Europa volbracht had, zou hij misschien niet aanstonds naar Zuid-Afrika terug willen keeren en den winter in een warm klimaat doorbrengen. Zoo is de voorstelling, maar men leest er uit, dat Kruger nooit meer in zijn land zal terugkeeren. En hierbij koraen de berichten over de volkomen ontmoedigiug der Boeren. Te Nelspruit werden ze na bet liooren van Kruger's vertrek zoo op- dat zij de winkels plunderden en niet wilden vechten. Viljoen trachtte tevergeefs roeng; meer F RT.TILI/KTQN ROBERT EUSTACE. 12) De verpleegster had zich vol vreugde over de kranke heengebogeii, om zich te vergewissen welk gunstig teeken zich dan toch wel bad voorge- daan, toen Leonore schijnbaar rustig, hernam „Weet gij misschien ook welk vertrek kapitein Gifford heeft betrokken I Ik hoorde tot mijn groote verrassing dat hij zich bier bevond. Hij is een mijner vroegere vrienden." „0! zeker. Kamer N°. 8, eerste verdieping." „Ik dank u. Ik moet naar huis, maar zal toch een boodschap voor hem achterlateu, aan zijn pleegzuster." Ofschoon haar hart bijna brak van verlangen den zoolang beweenden man eindelijk weer te zien, vreesde Leonore te zeer een laatste duivel- achtige poging van hem, die hier alleenheerscher was, om niet moedig te zijn en met haar tijd te woekeren. Zij klopte dus eenvoudig aan de be- wuste kamer aan en de verpleegster naar buiten weukende, liet zij ook deze beloven den kapitein niet te verlaten, zelfs al mocht dokter Ilertslet bij liem zijn en haar dit bevelen. flk zal u later alles ophelderenmaar ik ver- zeker u dat het hier een zaak van leven en dood geldt," zeide zij. Mannen, die zooveel studeeren, orerwerken soms hun brein hen te verzamelen en Steyn slaagde er eerst met moeite in, de orde te herstellen. Intusschen schijnt de paniek weer bedaard te zijn en de laatste telegrammen getuigen er van, dat de strijd nog voortduurt. De Boeren hebben op den oosterspoorweg twee bruggen laten springen, n. 1. die bij Kaapmuiden en in de Krokodilpoort en voorts hebben ze 300 open goederenwagens verbrand. Het vervoer langs den spoorweg van Delagoabaai zal dus niet zoo gemakkelijk gaan als Engeland het zich misschien voorstelde. Maar nog merkwaardiger is het nieuws uit het zuidwesten van Transvaal. Het blijkt, dat het garnizoen van Schweizerreneke, ten noordwesten van Bloemhof, al sedert 14 dagen door de Boeren omsingeld is. Ook hier zal het ontzet wel tijdig genoeg komen, maar 't is toch een bewijs, dat het in die streek nog allesbehalve rustig is. Volgens een Engelsch correspondent uit Pretoria zijn de Boeren onder Botha erg verschrikt door het lieddiet, dat op den rotsachtigen bodem een veel grooter uitwerking moet hebben. De toestand in het zoo lang door oorlog ge- teisterde land moet ellendig zijn. Pretoria en de omtrek zijn vol sprinkhauen en men is bang voor hougersnood. Te Johannesburg betaalt men al hooge prijzen, hoewel men niet moet vergeten, dat in Transvaal ook in de gewone tijden de prijzen van eerste levensbehoeften va&k tweemaal zoo hoog zijn als hier. CHINA. Li-Hoeng-Tschang maakt zich reisvaardig. Want het vertrek van den grooten vredesonder- handelaar, die er zich op beroemd heeft, dat hij van het onderhandelen verstand had, is niet een eenvoudige kwestie van een retourtje of een enkele reis naar Peking. Neen, Li heeft eerst aan den gemeenteraad van Shanghai verlof ge- vraagd om met een gevolg van 125 personen, de concessies te rnogen doortrekken. Dit verlof is verleend, en Li zal zich op de stoomboot „A mpiug" inschepen. Scheng, de leugenachtige directeur van de telegrafie, is niet meegegaan, onder voorwendsel van ongesteldheid. Van den anderen kant beginnen ook de mogendheden hun eischen bekend te maken. Italie zou haar eisch tot schadevergoeding „be- perken" tot 30 millioen lire. Het Vatikaan moet van wege de vele vermoorde zendelingen en de vernielde eigendommen der missien, iets meer vragen. Het schijnt ecliter niet over een wereldlijk gebied in Oost-Azie te denken, en „Maar.de dokter zal immers trouwen heden stotterde de verpleegster. ,/Neen, zuster," klonk het bedaard. Zijn huwe lijk is uitgesteld juist om dezelfde redeu.' En met een vriendelijk knikje haastte zij zich van daar, om hare ouders het gewichtige nieuws mede te deelen en hen voorzichtig met de gansche waarheid bekend te maken. Tot eere van haar vader dient te worden gezegd dat, zoodra hij inzag hoezeer hij gedwaald had door het lot zijner dochter aan dat van een ellende- liug te willen verbinden, hij niet rustte aleer hij zijn fout tegenover haar had goed gemaakt. Hij zelf begaf zich onverwijld naar Gifford en bracht hem over naar de kliniek van een andere speci- aliteit voor de hersenen. Wat mij betreft, hij liet mij in zijn woning opnemen, waar ik liefde- vol verpleegd werd en eindelijk ook tot de ge- zondheid wederkeerde. Leouores gelukster was andermaal opgegaan na verloop van eenige weken mocht zij haar ver- loofde wederzien, nog wel wat zwak, maar toch volkomen genezen. Hun huwelijk zal plaats hebben over eene maand, en zij weet niet wat zij bedenken zal om mij bare erkentelijkheid te bewijzeu. Lieve, al te dankbare zielAlsof het niet hoogst natuurlijk was wat ik verricbte Dokter Herslet was spoorloos verdwenen, den dag zelf van hun scheiding en gisteren pas ver- namen wij, voor het eerst en voor het laatst van hem, Hij zelf schreef aan Leonore dat hij naar Amerika was afgereisd, maar buiten machte de leegte door haar gemis in zijn binnenste achtergelaten, langer te dragen, zich binnen het uur van het leven berooven zou. vraagt dus ook geld60 millioen lirede Fransche gezant zou dat bod overbrengen. Van een ultimatum van Rusland moet niets waar zijn. Li pingelt misschien nog wel wat afvragen staat vrrj, maar weigeren er bij. De correspondent van de Times" zegt, dat het vertrek der Russische troepen, indien het ge- volgd werd door een ontruiming van Peking door alle andere troepen, noodlottig zou zijn, maar dat het op zichzelf een zegen is, want de Russen zijn algemeen gevreesd en gehaat, en het bewind van de Russen is onverdragelijk voor vreemdelingen en Chiueezen beide. De wijk van Peking, door de Russen bezet, is geheel verlaten, de winkels zijn er gesloten, op straat ziet men niemand, wat treffend afsteekt bij de andere stadswijken onder internationaal beheer, overal elders zijn de winkels open en heeft de bevolkiug haar bedrijf bervat. Vooral de Japansche wijk onderscbeidt zich hierin gunstig van de Russische. Dat de vreemdelingen hatende Chineezen de toekomst donker inzien, zou men mogen afleiden uit het feit, dat Hsoetoeng, de opvoeder van den keizer, een der opstokers tegen de gezanten zich opgehangen heeft. De moordenaar van baron Von Ketteler is den 8®n in verhoor genomen. Hij bekende onderofficier te zijn in het Chineesche leger, en gehandeld te hebben op last van een hoofdambtenaar, die hem in 't algemeen bevel gegeven had, de vreemdelingen te dooden. Wie baron Von Ketteler was, wist hij niet, beweerde hij. In de Vereenigde veigadering der Staten-Gene- raal heeft gisteren de Koningin, nadat zij, vergezeld door de Koningin-moeder, met de gewone plech- tigheid was binneugeleid, de volgende troonrede uitgesproken Mijneheeren Het is mij aangenaam, bij het begin van dit zittingjaar, u bijeen te zien tot hervatting uwer werkzaamheden. Zij zullen ook ditmaal belangrijk zijn, want vele gewichtige wetsontwerpen zijn aanhangig. Tot deze behoort de voorgedragen Ongevallenwet, die in talrijke en dringende be- hoeften moet voorzien. Ik doe een beroep op uwe medewerking, om haar binnen korten tijd tot stand te kunnen brengen. In de vriendschappelijke betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden kwam geen verau- Tot hiertoe liep het verhaal der ziekenver- pleegster, door haar zelve opgeteekend, niet alleen als een der meest aangrijpende voorvallen uit haar leven, maar tevens als een zeer merkwaardig ge- val in de wereld der chirurgie. Voor haar bleef deze gansche geschiedenis als een dier booze droomen, waaruit men wel ont- waakt, maar die toch nog lang als een wolk over het gemoed achterlaten. Het minst onverwacht geluid deed haar opschrikkeu haar vroolijkheid was niet wedergekeerd, en bij oogenblikkeu zagen hare vrienden vol bezorgdheid hoe hare handen begonnen te beven en de zweetdroppelen haar op het voorhoofd stonden. Er was dan niets bij zonders voorgevallenieder had zich even wel- willeud jegens haar betoondmaar de herinne- ring aan het gebeurde had zich andermaal meester gemaakt van haar, en het was haar alsof zelfs de doode nog zijn helsche macht over haar uit- oefende. Tot het uitoefeneu harer betrekking was zij in het geheel niet meer in staat, en hoeveel het haar ook kostte die geliefkoosde taak op te geven, zij zag zich wel verplicht tot hare familie weder te keeren, die haar vol liefde ontviug, in; nerlijk blijde dat zij afstaud had moeten doen van een werkkring, waartoe haar aanzienlijk vermogen haar zoo weinig had bestemd. wGij kunt later nog altijd een kinderhospitaal of iets dergelijks stichten," luidde het bij wijze van vertroosting. ,/Daarroor stelt gij dan de noodige verpleegsters aan, en gij behoudt zelve het oppertoezichtmaar om als gewone diacones werkzaam te zijn, dat was toch overdreven." Miss Peter antwoordde ilechts met een zachten glimlach op d«fegtl ijke ?oorden. Hoe kon zij dering. De binnenlandsche onlusten van ernstigen aard, die in China zijn uitgebroken, hebben echter in het verkeer met dat rijk streaming veroorzaakt. De ter Vredesconferentie gesloten verdragen zijn thans door bijna al de mogendheden be- krachtigd. Ik hoop, dat het eerlang hier te vestigen Internationaal Bureau van het Hof van Arbitrage aan zijne bestemming zal voldoen, door bevorderlijk te zijn aan het niet hoog genoeg te schatten helang der vreedzame oplossing van ge- schillen tusschen de volken. Twee betreurenswaardige gebeurtenissen, de oorlog in Zuid-Afrika en de onlusten in China, maakten het wenschelijk, dat de zeemacht zich in de aangrenzende wateren vertoonde, teneinde aan landgenooten zoodanige hulp of bescherming te verleenen als noodig zou blijken. Dank zij de ruimere opbrengst van verschillende middelen, is de financieele toestand gunstig te noemen. Versterking der inkomsten blijft echter onmisbaar tot dekking van nieuwe uitgaven, allereerst in verband met de wet op den leerplicht. Gunstig is evenzeer de toestand der Indische geldmiddelen. Het is mij mogelijk, u verschillende voorstellen te doen, waardoor, naar ik vertrouw, de zedelijke en stoffelijke ontwikkeling van Indie krachtig zal worden bevorderd. Onder het waakzaam oog van de bezetting en het eskader verbetert de toestand in noordelijk Sumatra gelijdelijk, al moet bijwijlen de kracht onzer wapenen zich nog doen gevoelen. Van de gewichtige wetten, die in staat van voorbereiding zijn, zullen die op het arbeids- contract, tot hetere voorziening omtrent het arm- wezen en tot Staatsexploitatie van steenkolenmijnen in Limburg u weldra bereiken. Mogen uwe beraadslagingen, mijneheeren, vrucht- baar zijn en uwe ijver en toewijding, onder Gods zegen, veel goeds doen tot stand komen voor het vaderland en zijne kolonien. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Gene- raal te zijn geopend. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche visscherij-vereeniging, voorzitter de heer J. Zwier Visser te Alkmaar, is tegen Vrijdag den 21 Sept. a. s. eene algemeene vergadering uitgeschreven voor de afdeelingeu dier vereeniging in Zeeland. Deze vergadering wordt te Tholen gehouden in //Het hof van Holland 's morgens te 12 uur. In behandeling zal komen een voorstel om aan de Koninginnen te verzoeken het volgende jaar op de Schelde een revue te willen houden over de Zeeuwsche vissehersvloot. anderen aan het verstand brengen dat juist die geminachte taak haar leven uitmaakte? In het gezin van kapitein Gifford was zij steeds eene welkome gast. Men vergat er niet welk offer zij zich getroost had om het geluk harer vriendin te verzekeren en het dochtertje dat Leonore geschonken was, had dan ook haar naam ontvangeu. Twee jaar na de voltrekking van dat huwelijk zou zij de Kerstdagen bij hen door komen brengen. Er waren groote toebereidselen voor dat feest ge maakt en het denkbeeld dat zij het mede zou vieren verhoogde nog slechts het genoegen, dat men zich van die dagen voorstelde. „Dora komt om zes ure," zeide Leonore den dag vdor het feest, ,/en zij zal wel te vermoeid zijn van de reis om nog met mij uit te gaan daarna. Ik zal daarom van middag nog maar even alleen naar Vregat-Street loopen, want ik heb geheel en al vergeten iets te koopen voor den kleinen jongen van uw vriend Morson," ,/Ja, en het zou des te ongelukkiger zijn als wij niet om hem hadden gedacht, waar de rnoeder dood is en men dus wel weinig werk van den Kerstboom maken zal voor hem," antwoordde haar echtgenoot. ,/Wilt gij liever dat ik n zal ver- gezellen P" „Neen lieve man, gij kunt daartoe nog te slecht tegen de koude, en met dat in en uitloopen van winkels stelt men zich altijd bloot aan zulk een afwisseling van temperatnur. Ik zal echter spoedig terug wezen." (Wordt vervolgd). SEIIZESSCHE ((II RIVT. Oit blal ver.ehijBt jlannrfnit-, WoeBudag- en Vrijdagavond, nHgemmierd wp Feeslilaiten, btj de frMriim P. J. VAM BB I1IDK VrT *rn^en. Bnrgemeoster en Wethouders van TER NEUZEN maken, insevolge art. 5 der Brandweerverordening van 25 Augustus 1898 zooals die is gewijzigd bij besluit van den Gemeente- raad van 27 Juli 1899, bekend: lo dat verplicht zijn ter secretaire van 3 tot on met V* October aangifte te doen voor den dienst by de brandweer de mannelijke ingezetenen: a. die op 1 Januari a. s. den leeftijd van 30 jareniiebben beT'kdice"ich na hun 30° jaar in de gemeente hebben ge- vestigd, voor zoover zij hun 5le jaar niet zijn ingetreden 2° dat zij die verzuimen de bovengenoemde aangifte te doen, zonder loting bij het personeel der brandweer zullen worden ingelijfd. Ter Neuzen, 19 Sept. 1900. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. POOR I LliiB'J'lL'lfii'i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1