Landbouwberichten. Gemengde berichten. wmmmi In de vergadering der Vereeniging van Land- bouwers, die Suikerbieten verbouwen, Yrijdag in ,/de Prins van Oranje" te Goes gehouden en geleid door den heer J. J. van Weel, die met een in- leidingswoord de vergadering opende waren 24 personen tegenwoordig, alien voorname landbonwers uit Zeeland en Holland. Het voorstel van het hoofdbestuur om bij ont- binding der vereeniging te beslissen over de be- stemming, welke aan het batig slot zal gegeven worden, werd met 15 stemmen aangenomen, waarna het voorstel om bij opheffing der vereeniging het batig slot aan eene nieuwe vereeniging te geven met algemeene stemmen werd aangenomen. Het voor stel om de vereeniging op te heffen en eene nienwe te stichten werd echter met 12 tegen 5 stemmen verworpen, na lar.gdurige bespreking. De zaak zoude hiermede afgeloopen zijn geweest, aangezicn ook de agenda door dit besluit afge loopen was, maar de vergadering verzocht den voorzitter het nieuwe concept-reglement in behan- deling te brengen, dat zou moeten gediend hebben voor den nieuw op te richlen bond en uit dit coneept met het oude reglement nieuwe statuten te maken. Alle artikelen van het concept werden aangenomen, slechts over enkele werd gesproken, en slechts in drie artikelen eene wijziging gebrachthet geheele reglement werd met algemeene stemmen aangeno men. Daarin is bepaald dat in eene vergadering, in November te houden, door minstens s/s der uit te brengen geldige stemmen besloten wordt hoe de prijs en de voorwaarden vaD het volgende contract zullen zijn. Wie zich daaraan niet houdt, betaalt een boete van 25 per H.A., die hij met bieten denkt te zaaien op tel-quel contract. G. Ct. Het ongeluk bij de manoeuvres in Noord- Brabant is niet zoo ernstig geweest, als het eerst leek. De militair, die naar het hospitaal te Bergen op Zoom werd vervoerd, had slechts eene onbe- duidende huidwond bekomen en is reeds hersteld. Donderdagavond om half zeven viel een 6jarig meisje, genaamd A. Hendriks, in den Boezem- singel te Rotterdam. Zij greep de kleederen van een ander meisje, dat op den kant stond en wilde zich zoo op het droge trekken, maar dat meisje verloor het evenwicht en viel eveneens te water. Beiden werden door voorbijgangers gered. Men moet't toch maar druk hebben Een preventief gevangene, verblijf houdende in het huis van bewaring aan de Ganssteeg te Utrecht, schreef een briefje aan de griffie der rechtbank, met bijvoeging //in haast" Dringende bezigheden hebben hem zeker tot die verontschuldiging ge bracht. Vrijdagmiddag te twee uur ongeveer is er brand uitgebroken in de wouing van het hoofd der chr. school te Herveld. Vele behulpzame dorpsgenooten drongen het brandende huis binnen om nog te redden, wat kon. Op eeus viel het brandende rieten dak naar beneden en belette aan vijf of zes redders het huiV te verlaten. Met brandwonden overdekt, heeft men hen eindelijk in veiligheid gebracht. Twee van hen zijn ernstig gewond, twee minder en een paar wisten te ontkomen met slechts geringe brandwonden. Ook de dominee moet zich heel erg gebrand hebben. Spoedig waren drie dokters op de plaats des onheils om de ongelukkigen te verbinden. Men vreest dat er voor ien van hen levensgevaar bestaat. Van den inboedel is nog veel gered kunnen worden. Van de levende have zijn 3 varkens verbrand. Huis en inboedel waren ver- zekerd. - Donderdagavond heeft te Dordrecht een gasontploffing plaats gehad. De bewoners, die een zware gaslucht opmerkten ontboden een fitter, wien bleek dat een kleine reparatie moest geschieden. Toen hij dat volbracht had, stak hij de lamp aan. Nauwelijks had de fitter de kamer verlaten, of een zware slag sloeg het houten plafond uiteen en verbrijzelde vele ruiten. Waarschijnlijk had zich tusschen het plafond en den vloer der bovenkamer gas opgehoopt, dat ontploft was. Gelukkig was juist niemand in de kamer, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Brand ontstond niet, terwij] de belangrijke schade, vooral aan meubelen, door verzekering gedekt is. Een gevoelig verlies leed te Utrecht een juffrouw in de Lange-Jansstraat, die even haar taschje, bij het helpen van een kind, op een vensterkozijn had gezet en het vergat mede te nemen. Toen zij haar verlies bemerkte, bleek het taschje, inhoudende f 200 aan gouden tientjes, te zijn verdwenen. Woensdagavond is een onbekend man, ver- moedelijk een Duitscher, in een cafe te Rotterdam in elkaar gezakt en gestorven, volgens den een door overmatig gebruik van sterken drank, volgens een andere lezing doordien hij bij het eten van beafstuk is gestikt. Vrijdagochtend is te Venloo een non in het Urselinenklooster, zuster E., bij het zeemen der glazen uit de 3° verdieping op straat gevallen. Zij werd zoo zwaar gewond, dat zij eenige uren jater overleed. Men meldt uit Deventer De onzekerheid waarin men verkeerde omtrent het lot van het 16jarige meisje, dat sedert 1 September werd vermist, is opgegeven. Zaterdag- ochtend heeft men haar lijk in den IJsel drijvende gevonden. De stalhouder Van Ling te 's Gravenhage, kwam Zaterdagavond met een victoria, bespannen met een paard, thuis en liet zijn rijtuig een oogen- blik onbeheerd staan. Drie zijner kinderen, een jongentje en twee meisjes, stapten zooals zij meer deden als vader thuis kwam in. Vodr het rijtuig stond een bierwagen. Nauwelijks was deze laatste weggereden, of het paard voor de victoria sloeg op hoi, rende in vaart door de Bilderdijkstraat, en liep het water aan de Veen- kade in, ondanks de pogingen om het dier te stoppen, aangewend door den huisschilder Koenen. Deze laatste werd zelfs mede het water ingesleurd. Op het geroep van den man en de kinderen sprongen spoedig nog eenige andere personen tot redding te water. Door het hevig slaan van het paard werd het rijtuig midden in de vaart gedreven, waardoor de redding uiterst moeilijk werd. Toch gelukte het twee der kinderen het jongentje en een meisje op het droge te brengen; zij waren bewusteloos. Koenen en het andere meisje geraakten echter onder den wagen, met het noodlottig gevolg, dat ze beiden verdronken. Het verongelukte meisje, oud 6 jaar, is naar de ouderlijke woning gebracht Koenen, eerst sedert kort gehuwd, is per brancard naar het ziekenhuis en later naar zijn woonhuis in de Westerbaanstraat vervoerd. Te vergeefs hadden doctoren getracht de levensgeesten van beideno p te wekken. Een glazenwasscher, die ook in de gracht was gesprongen, is bewusteloos aan wal gebracht, doch kwam weldra bij, Paard en wagen zijn gered. Een talrijke menigte bewoog zich nog geruimen tijd op de Veenkade. De beide geredde kinderen zijn na eenigen tijd tot bewustzijn gebracht, hun toestand is bevredigend. Donderdagmiddag heeft de begrafenis plaats gehad van het echtpaar Z. te Apeldoom. De moord en zelfmoord moeten reeds Dinsdagmorgen geschiedt zijn. Een voorbijganger heeft toen in de villa hooren schieten. Geen enkele koets volgde detweelijkwagens, doch velen nieuwsgierigen waren voor het huis saamgescholen. In het Oosterdok te Amsterdam vielen ver- leden week van een tjalk twee kinderen, een van twee en een van vier jaar, overboord. De vader sprong in de boot en het mocht hem gelukken het jongste kind te grijpen, maar het oudste zag hij in de diepte verdwijnen. Een vader en eene dochter hebben beiden met goed gevolg eenzelfde examen gedaan. Het zijn de heer J. Mulder en mej. E. H. Mulder te Groningen, die samen akte lager onderwijs-land- bouwkunde behaalden. Zij is de eerste onder- wijzeres, die zich aan dat examen onderwierp. Volgens de Prov. Gr. Ct. wordt vermoed dat bij een brand die Maandag te Bedum plaats had, iemand het leven heeft verloren. Het was een straattype van Bedum, een zwerveling, bekend onder den naam van //Kees de weervoorspeller." Daar hij geen tehuis had, sliep hij dan eens in een boerenschuur, dan weer eens in het stroo. Zondagvoormiddag heeft men hem naar het stroo zien gaan en hoogstwaarschijnlijk hebben rook en vlammen hem doen stikken. Kees is althans na den brand niet weer gezien. Men is nog steeds bezig de smeulende pakken stroo uit elkanner te halen. Dierenbeulen. In de Notenboomenlaan te Utrecht, zoo ver- haalt her. ,/Utr. Db.", waren eenige jongens, die een konijntje bij zich hadden. Na eerst het diertje met stokken te hebben geslagen, beukten zij het met den kop eenige malen tegen een boom. Het diertje stuiptrekte na deze wreede mishandeling nog. Hierop bonden zij het, met een touw aan de pooten, vast aan een hek, om te beproeven het met steenen dood te gooien. Dit lukte niet spoedig genoeg, waarna een der beu'len het diertje weer los maakte en het toen aan een tak van een boom bond, waar het wederom net zoo lang met steenen werd geworpen, tot het eindelijk den geest gaf. Met dit schandelijk spel hadden de deugnieteu zich geruimen tijd vermaakt. Een juffrouw, die een paar malen op het onhebbelijke van hun mishandelen wees, werd door hen uit- gejouwd en nageschreeuwd. Te Schiedam is gesprongen de firraa Van der Plant Co., de grootste houtimporteurs van ons land. Duizenden guldens zijn verloren en door deze crisis zijn velen broodeloos en ook anderen te Rotterdam geruineerd. Men schrijft uit Beilen In de laatste jaren is in Drenthe een geheele verandering gekomen in den wildhandel van jager tot poelier. Zoo als deze thans gedreven wordt, is 't eigenlijk geen handel meer. Reeds eenigen tijd vdor de opening van de jacht sluiten de meeste jagers met een of anderen poelier een mondelinge overeenkomst, waarbij zij zich verbinden, hun wild gedurende het geheele seizoen uitsluitend aan dien poelier te leveren tegen vastgezette prijzen. Voor den poelier heeft deze wijze van handelen dit voor, dat hij voor geregelde bediening van zijn klanten kan zorg dragen. Gewoonlijk laat de poelier van afgelegen plaatsen (vooral uit het oosten der provincie) zich het wild per omnibus toezenden of met een hondenkar halen. Voor de jagers in die streken is dit een groot gemakzij bezorgen de hazen eri patrijzen maar bij een of anderen kastelein of wiukelier in de buurt hunner woonplaats en ontvangen daar een dag later hun geld. En vodr de vlugge ver- zending van 't geschoten wild, waarop vooral bij warm weer niet genoeg prijs kan gesteld worden, werkt deze handelwijze ook uitstekend. De beroeps- jager, wien het om de verdienste te doen is, slooft zich overdag wel zooveel uit, dat hij des avonds liever niet met zijn buit nog een verre wandeling gaat maken naar den elders wonenden poelier, en het wild kan vooral in de eerste, dikwijls warme dagen van den jachttijd niet blijven liggen. In den eersten tijd van de jacht, als er veel wild wordt geschoten, zijn de verdiensten van den poelier dikwijls niet te ruim maar dit moet worden ver- goed, wanneer later de prijs, dien hij er voor kan maken, hooger wordt. De reizigers, die Woensdagavond met de tram van half 9 van Harlingen naar Bolsward kwamen, zijn aan een dreigend gevaar ontsnapt, De draaibrug over de gracht bij de Blauwpoort was nl. opengedraaid en de machinist scheen dit niet te bemerkenhet seinlicht op de brug ont- brak, wat, naar men zegt, al meer avonden het geval moet geweest zijn. De menschen, die bij de brug op de doorvaart van een schip stonden te wachten, riepen uit al hun machtmaar dit werd op de locomotief niet gehoord. Luider en luider schreeuwende, vlogen zij nu de tram tege- moet en gelukkig nog juist op tijd werd toen het gevaar door den machinist opgemerktslechts een paar meters was de locomotief nog van de brug verwijderd. Twee marechaussees, die met de tram meekwamen, stelden terstond een ouder- zoek in, waarbij bleek, dat de brugwachter afwezig was en de bediening van de brug aan een ander had opgedragen en dat de seinlautaarn defect was. Sedert Dinsdag zijn te Glasgow geen nieuwe gevallen van pest aangegeven. Het bulletin van gisteren geeft op 13 gevallen, 1 verdacht geval 109 personen in observatie. De Noorsche trawler Hern, uit Bergen, is te Aberdeen aangekomen met een verdacht ziektegeval aan boord. De lijder, een matroos, is in een barak opgenomen, maar de ambtenaar van het geneeskundig toezicht gelooft niet dat men hier met een nieuw geval van pest te doen heeft. -Doch is het schip gedesinfecteerd. Er wordt ook nog melding gemaakt van een verdacht geval te Leids, bij een uit Glasgow komend armoedig man. Maar men moet er op rekenen dat in dezen tijd dikwijls valsch alarm geslagen wordt. In de IJzeren Poort op de hoogte van Kladovo sprong Donderdag de ketel van een Servische sleep- boot, en de geheele boot vloog in delucht. De schipper en elf man kwamen om alleen de eerste stuurman bleef in leven. Van de sleep, die uit vier schepen met mais bestond, zonk er een. De Roemeensche zwemster gravin Walburga Isaceskoe heeft getracht het Engelsche Kanaal over te zwemmen. De waaghals is met vloed ter zee gegaan aan het strand van Calais. Zij hoopte tegen stroom in, met een snelheid van twee mijlen in 't uur, te zwemmen. De stroomip.g in de richting van Dungeuess werkte haar erg tegen. Het weer was bovendien mistig en frisch wat evenmin meewerkte tot de kans op slagen. Door een en ander moest de zwemster, die door een sleepboot en een roeibootje vergezeld werd, haar poging opgeven, slechts enkele mijlen van de Engelsche kust, waar groole brekers het voort zetten van den tocht levensgevaarlijk schenen te maken. Zeven jaar geleden werd een rijke veehouder in Colorado, John Dillon geheeten, door een lOjarig meisje, dochter van een Indiaansch opper- hoofd, dat den naam voerde van //de Zwarte Wolff gewaarschuwd dat een Indiaan, die op zijn grond- gebied woonde, het voornemen had opgevat in zijn tent te sluipen, hem te dooden en daarna te bestelen. John Dillon legde een pop in zijn bed en hield zich schuil om te zien, wat ergebeuren zou. De Indiaan kwam weldra binnen en viel op den gewaanden veehouder in het bed aan, waarop Dillon te voorschijn kwam en den aan- valler met een revolver doodschoot. Uit dank- baarheid nam hij het meisje tot zijn dochter aan en benoemde haar, daar hij kinderloos was, tot zijn universeele erfgename. Thans is Dillon ge storven en heeft de 17jarige dochter van #de Zwarte Wolf" 5 millioen dollars geerfd, een buitenkansje dat niet velen van haar volk zal overkomen. Een voormalig spoorwegbeambte te Parijs leed sedert eenige dagen ondragelijke pijuen, wat ook een grooten invloed op zijn humeur had Het maakte hem somber, zwijgend en menschen- schuw. Op zekeren morgen echter stond hij met een vroolijk gelaat op en zeide tot zijn vrouw, dat zij heden haar ouders zou vragen om te blijven eten Hunne tegenwoordigheid zou een ware afleiding zijn en de avond prettig doorgebracht worden. Des avonds was de familie bijeen. De maaltijd was zeer vroolijk. Toen de koffie opgediend was,, stond Perrichor, zoo heette de spoorwegbeambte, van tafel op en zeide//Wacht een oogenblik, ik zal u een verrassing bezorgen." Hij ging naar zijn slaapkamer. Eenige oogen- Dlikken later werd een ontploffing gehoord. Toen men op het gerucht toesnelde vond men den on- gelukkige op den vloer liggen de rechterslaap met een revolverkogel doorboord. Bij een hagelbui, welke onlangs boven de Engelsche stad Northampton losbarstte, vielen er hagelsteenen, die een omvang hadden van 12,7 centimeter. Enkele waren kogelrond, doch de meeste hadden een afgeplatte gedaante. Zij drongen vrij diep in de aarde of vielen, waar zij op steenen of ander plaveisel terecht kwamen, in stukken, welke tot aanzienlijke hoogte terugsprongen. Glazen daken van 8 millimeter dikte werden er door vernield. "TnGEZONDEN ST UK KEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Zooals uwen lezers bekend is, had alhier Maandag 13 Augustus eene werkstaking plaats, naar aan- leiding waarvan eenige personen werden gearresteerd en verbaliseerd, wat ook door dagvaardingen is gevolgd. Dezer dagen las ik zoo'n dagvaarding, waarin o. a. stond te lezen, dat op bovenvermelden datum, op het terrein der losplaats een oploop van volk. was, en dat volk eene dreigende houding aannam tegenover de Belgische werklieden. De dagvaar ding zal toch wel berusten op het proces-verbaal van kapitein Schoenmaeckers uit Sas van Gent- Doch nu vraag ik hoe konden wij eene dreigende houding aannemen tegenover die Belgische werklui, daar die menschen onder geleide der politie van den trein werden gehaald en in de voormalige schapenloods onder dak gebracht Vergun mij, M. d. R., dat ik hieromtrent aan 't publiek eene goede inlichtiug geef. Wij alien, bootwerkers, stonden, zaten en lagen daar te wachten evenals schapen op hun herder. En jawel, daar komt onze herder (zoo mag ik toch zeker onzen burgemeester wel noemen Wat zal hij doen Zal hij ons leiden gelijk een herder zijne schapen Zal hij trachten te onderhandelen met zijne gemeentenaren en den werkgever om zoodoende tot een goed resultaat te kunnen komen en alle moeite die zou kunnen ontstaan te voor- komen Wij twijfelen er niet aan of hij zal het doen. Hoe zien wij ons echter teleurgesteld toen wij zijn onverbiddelijk bevel hooren uitspreken. Aldus begint hij //Goeden morgen mannen, het spijt mij dat ik tegen jelui moet optreden, maar het kan niet anders, jeiui wilt niet werken, de patroon wil niet toegeven, dus zal hij zijn werk door Belgische werklieden laten verrichten, en die zal ik beschermen met al wat in mij is. En hier mede geef ik mijn bevelen over aan den heer kapitein der marechaussee." Op deze woorden was het of wij alien aan den grond werden genageld en toen er gevraagd werd om hem (onzen herder) te mogen spreken, klonk het antwoord //neen, het is hier de plaats niet, wel op het stadhuis." En ofschoon er ten slotte door een persoon nog om gesmeekt werd hem te spreken, het mocht niet baten. Maar nu vraag ik nogmaals, hoe komt men er bij, om hier bij te voegen dat wij eene dreigende houding hebben aangenomen tegenover die vreemde lui. Het lag ook niet in onze bedoeling, die menschen te mishandelen. Wij wilden met hun spreken en dan waren zij misschien direct terug- gekeerd, maar neen, dat mocht niet gebeuren, want wij werden alien van de losplaats verwijderd door een korps marechaussees en agenten van politie en wie niet vlug ging, welnu, die werd gearresteerd. En nu, M. d. R., laat ik het verder aan het publiek over om hier een oordeel te vellen en blijf u tevens dankbaar voor de verleende plaats- ruimte. Een Bootwerker. Ter Neuzen, 10 Sept. 1900. (Wij meenden opname van bovenstaande niet te moeten weigeren, ofschoon 't doel dat de schrijver er mede beoogd ons niet duidelijk is. De bootwerkers bij het publiek te verdedigen tegenover hetgeen in de dagvaarding is ten laste gelegd aan hen, die naar aanleiding van het bij de staking voorgevallene zullen terechtstaan, was o. i. overbodig, daar het publiek van de dagvaar ding geen kennis droeg. Is het echter de bedoeling van schrijver een ridderdienst te bewijzen aan zijne gedagvaarde kameraden, zoo vermeenen we dat deze meer zouden gebaat zijn met eene ont- zenuwing der beschuldiging, door een voldoend aantal getuigen, voor de rechtbank indieu men meent dit te kunnen doen dan door een schrijven in de courant, dat op den afloop der zaak van geen invloed kan zijn. Red.) POLITIE, Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een gouden oorbel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. w. L

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2