A1 g e m e e a Hieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VUanderen, K A OAST E R. No. 3967. Zaterdag 8 September 1900. 40e Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. Tot zwijgen gebracht Telegrafische berichten. X ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze couraut behoort een bijvoegsel. De Minister van binnenlandsche zaken, over- wegende, dat, volgens ingekomen ambtsbericht, de pest te Glasg w voorkomtgelet op de wet van •28 Maart 1877 (Stbl. n°. 35), laatstelijk gewijzigd bij de wet van 8 April 1893 (Stbl. n°. 63)heeft goedgevonden 1°. Glasgow besmet te verklaren wegens pest2°. het aantal dagen, bedoeld in het eerste lid van art. 8 van boveugenoemde wet, te bepalen op tien. Met ingaug van 7 dezer is de in- en door- voer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewasschen lijf- en beddegoed uit Glasgow ver- boden. Bagages, door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod begrepen, voor zoover betreft ongewasschen lijf- en beddegoed. Voorts is het verbod niet toepasselijk wat den in- of doorvoer betreftop goederen, die wel van Glasgow zijn aangevoerd, maar waarvan vol- doende blijkt, dat zij van elders afkomstig zijn en die zoodanig zijn vervoerd en verpakt, dat zij niet in aanraking kunnen geweest zijn met be- smette voorwerpen wat den doorvoer betreftop goederen, die zoodanig zijn verpakt, dat zij onder- weg geenerlei bewerking of behandeling kunnen ondergaan. Het Haagsche Dagblad schrijft Wij ontvingen een schrijven van den heer G. Benckhuijzen, alhier, waarbij deze stadgenoot den tijd gekomen aclit, dat de Nederlandsche natie er toe overga met klem opheldering aan den Minister van buitenlandsche zaken te vragen over het lot van een gedeelte der Nederlandsche ambulance in Zuid-Afrika door lord Roberts gevangen ge- nomen en naar Ceylon gezonden. Schr. stelt deze vragen Hebben de leden dier ambulance de conventie van Geneve geschonden (wat hij in het laatste schrijven van dr. Koster te vergeefs heeft gezocht) in welk opzich heeft deze schending plaats gehad Op welke gronden heeft de Engelsche regeering deze daad durven doen FXtTXLLETQN ROBERT EUSTACE. g) Een minuut later trad Leonore binnen. Nooit te voren had ik haar zoo schoon gezien. Haar gelaat had iets buitengewoons en aangrijpends verkregen, ofschoon het letterlijk spookachtig bleek zag, en haar zachte donkere oogen wareu vervuld van een ondoordringbare smart. Ik gaf zuster Martha met de hand een wenk ons alleen te laten. Leonore kwain onmiddelijk vlak bij mij zitten. „Ik hoopte zoozeer dat gij wat beter zoudt zijn fluisterde zij mij toe, zich dicht over mij heenbuigende. vIn elk geval was het mij niet mogelijk been te gaan zonder u weer te zien of vaarwel te hebben gezegd. Ja, ik zal zoo straks naar de kerk gaan orn daar rnijn huwelijk te zien voltrekken, Och! zuster, lieve zuster, hij is niet wedergekeerd en over een paar uur zal ik mevrouw Hertslet wezen." Ik bewoog de hand op en ijeer en smeekte haar met de oogen „Blijf nog een poosje bij mij. Bedenk hoe ontzettend mijn lot isvertroost mij ten minste nog eeuige minuten langer met uw bijzijn." Het was als ontcijferde zij mijn gedachten, want zonder een woord te zeggen, zette zij zich wederom naast mij neder. Daarna greep zij mijn hand en drukte er een kus opterwijl zij dat Heeft de Minister van buitenlandsche zaken aan het Engelsche gouvernement met alien aan- drang opheldering gevraagd omtrent deze z. l. willekeurige en vijandige daad Is dit niet geschied met alien ernst, dan is aan de eer der Nederlandsche natie te kort gedaan, en had dit wel plaats, dan behoort de Minister hieraan openbaarheid te geven en wel zoo spoedig mogelijk. TER NEUZEN, 7 September 1900. Gisteren sloeg in de Brouwerijstraat alhier de ponney, van den winkelier L. D., voor een wagen gespannen, op hoi, nam zijnen weg over de Markt, door de De Jongestraat en daarna het kanaal in. Hoewel spoedig hulp aanwezig was, vermocht men niet, het paard te redden. Toen men 't met den wagen op 't droge haalde, was het paard dood, wat den eigenaar een aanmerkelijken schadepost veroorzaakt. Bij de landbouwtentoonstelling, de vorige week te Gouda gehouden, ontving o. m. eene eervolle vermelding voor eene inzending knnstmest de heer P. J. Yersluijs alhier, vertegenwoordigende „De vereenigde Nitrate en Chilisalpeter producen- ten voor Belgie en Holland" te Antwerpen. De heer W. Goedhuis, predikant bij de Geref. gemeente te Oostburg, die het beroep naar die gemeente te Weesp aannam, zal Zondag 28 October van eerstgenoemde gemeente afscheid nemen. De heer A. Th. Plasschaert, onderwijzer te Ierseke, vroeger te Overslag, behaalde te Wage- ningen de akte landbouwkunde lager onderwijs. Koewacht, 7 Sept. Deze nacht hebben dieven een bezoek gebracht bij D. v. d. G. alhier. Uit het kippenhok haalden zij een vijftal schoone, jonge kippen doch een paar haantjes, die zich daar eveneens bevonden, schenen niet in hun smaak te vallen, althans zij werden niet medegenomen. Daarna doorzochten de dieven den stal, maar daar zij de konijneuhokken ledig vonden, steldeu zij zich tevreden met een voorschoot en verlieten het erf. llontonisse, 3 Sept. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding voor de levering van 52,500 Kg. superphosphaat, ten behoeve der landbouwersvereeniging //Eigen Hulp", werd in- geschreven door de heeren H. J. Ylaeminck te Zeeuwsch-Clinge voor 2,73, J. van Arenthals te Hansweert voor 2,68, D. J. Oggel te Axel voor 2,66, P. A. van Ardenne te Dordrecht voor 2,63, Rottier te St. Jansteen voor 2,63, deed voelde ik haar brandende tranen op mijn vingeren rollen. En haar aldus in haar droefheid gedompeld ziende, en bedenkende hoe angstwekkend sue! de tijd verstreek, daar waar binnen slechts enkele uren haar toekomst voor altijd verwoest zou wezen, ontwaakte er op eenmaal een hopeloos besluit in mij. Indien mijn lippen mij dan den dienst weigerden, was ik ten minste nog altijd in staat mijn ge dachten tot de Yoorzienigheid daarboven te richten. Ik begon hartstochtelijk en als een wanhopige te bidden. Ik dwong den Almachtige letterlijk af mij het spraakvermogen weder te geven. „Heer, laat mij nog eenmaal mogen spreken smeekte ik, ,/al zij het ook slechts voor een enkel uur, voor een half uur, of voor enkele oogenblikken. Ik vraag u niets anders dan tijd geuoeg om haar te redden Terwijl ik aldus tot God sprak, moet het licht in mijne oogen wonderbaar geweest zijn, want Leonore raakte onverwacht mijn arm aan. ,/Wat is er P" vroeg zij, „uw oogen schijnen te spreken het lijdt geen twijfel meer of er is iets dat u van zorg vervult. O zuster, zuster, wend nog slechts een pogiug aan. Ik ben over- tuigd dat, zoo gij het uit alle macht beproeft, gij die zwijgende tong zult kunnen losmaken." Mijn hart klopte alsof het barsten moest. „Een woord, Heer, maar een enkel woord," pleitte ik, zoo Gij mij niet meer wilt toestaan, laat mij dan ten minste een woord mogen uiten, om te voorkomen dat er een groot en schandelijk on- recht geschiede." En ik bewoog de lippenhetzelfde gereutel van voorheen steeg weer naar mijn keel. Eens- E. P. Staal te St. Jansteen voor 2,61 en P. A. Adriaansens te Walsoorden voor 2,581/3, alles per 100 Kg. Aan laatstgenoemde is de levering gegund. Oostburg. De heeren De Meijer en Den Toom, respectievelijk hoofden van scholen te Cadzand en te Sluis, zijn beuoemd tot onderwijzers aan de rijksnormaallessen alhier, de eerste voor natuur- kunde, de laatste voor handteekenen. 's Gravenhage, 7 Sept. Bevorderd tot opzichter van den rijkswaterstaat 3* klasse de heer C. de Kiewit, thans opzichter 4° klasse te Sas van Gent. Te Middelburg wordt sedert eenige dagen ver- mist de heer T. J. P., onderwijzer aan een openb. school aldaar. De vermiste is in zijn woonplaats het laatst gezien Vrijdag der vorige week. Dr. W. P. Ruijsch schreef verleden jaar in het Tijdschrift voor sociale hygiene en openbare gezondheidsregeling over //de drie verdedigings- linien tegen de pest" o. a. Tot de eerste behooren vooral die maatregelen welke de regeering nemen kan en nam, namelijk de stipte naleving van de conventie van Venetie, de krachtige handhaving van het geueeskuudig staatstoezicht door de waakzaamheid der geuees- kundige inspecteurs en van de artsen, met het toezicht op de uit zee komende schepen belast en door strenge handhaving der epidemie-wet en der wettelijke bepalingen, regelende het verbod van invoer van besmette en van besmetting ver- dachte voorwerpen uit besmette landen. Deze linie kan goede diensten bewijzen, mits iedereen zijn plicht doe, namelijkmits de tot de conventie toegetreden regeeringen bijtijds waar- schuwen, zoodra de ziekte zich op haar grondgebied vertoout en scherp toezicht houden op de ver- trekkende schepen, mits de scheepsgezagvoerders en scheepsdokters eerlijk te werk gaan en mits de geneeskundige inspecteurs kunnen beschikken over een voldoend aantal bekwame quarantaine-artsen, om overal en ten alien tijde, waar dit noodig is, een onderzoek in te stellen en de noodige hulp- middelen tot onderzoek van alle opvarenden, tot afzondering en behandeling van eventueel aan- gevoerde lijders en verdachten en van ontsmetting ten hunnen dienste staan. Wanneer die middelen niet voldoeude zijn, is het de taak der genees- klaps, dank zij een schier bovenmenschelijke in- spanniug, waarbij ik het bloed naar de slapen voelde dringen, keerde de lang verloren macht, tot spreken voor een oogwenk terug. //Leonore" fluisterde ik. z/Goede hemel zij spreekt, zij spreektriep het jonge meisje. Zij zonk op de knieen neer en vatte mijn beide handen in de hare //Lieve, liefste ziel, zeg mij wat gij op het hart hebt. Ik ben zeker dat het iets heel gewichtigs is." Bij al de verschillende aandoeningen, die zich in mijn ziel verdrongen, behield deze gedachte de bovenhand vIndien u de macht tot spreken hergeven wordt zal dit slechts voor heel kort zijn, want de in- spanning, die gij daartoe aan moet wenden, gaat uw krachten te boven. Kiest daarom vooraf zorg- vuldig de enkele woorden uit welke gij zeggen moet." En ivat ik ten slotte uitbracht was dit ,/Luister, Leonore. Trouw niet met dokter Hertslet. Kapitein Gifford bevindt zich onder dit dak. Word nooit de vrouw van dien slechten man." Ik had mij niet vergist, dit was alles wat ik vermocht te stamelen. Mijn hoofd duizelde, alles in het vertrek scheen in duisternis gehuld te worden, en ik verloor geheel en al het bewustzijn. Langen tijd bleef ik buiten kennis liggen, heel, heel lang ook, was ik gevaarlijk ziek. Toen ik eindelijk weer in staat was mij rekenschap van de werkelijkheid te geven, verhaalde Leonore mij al wat er voorgevallen was sedert het oogenblik, waarop ik het stilzwijgen had verbroken. 'k Laat kundige inspecteurs, de aandacht der regeering hierop te vestigen. De tweede linie ligt aan deze zijde onzer grenzen. Zij omvat de zuivering en het zuiver houden van bodem, lucht en water in eigen land, de oprich- ting van goede ziekenhuizen en barakken en van een goed geregelden en snel werkenden ontsmet- tingsdienst en van een behoorlijk geneeskuudig toezicht op alle bewoonde plaatsen. De verdedi- ging dezer linie is door den wetgever in hoofdzaak toevertrouwd aan de proviuciale en gemeente- besturen. De sanitaire wetgeving wijst op verschillende plaatsen deze colleges aan daarvoor te zorgen. Zoo rust o. a. op Gedeputeerde Staten, krachtens art. 7 der epidemie-wet, de plicht er voor te zorgen, dat overal, waar noodig, gelegenheden worden opgericht voor afzondering en voor verple- ging van lijders aan besmettelijke ziekten. Op andere plaatsen in de epidemie-wet worden de Commissarissen der Koningin aangewezen om er voor te waken, dat de gemeentebesturen de ver- plichtingen, welke de wet hun oplegt, nakomeii zoo o. a. bij art. 12 der epidemie-wet, betreffende de oprichting van lijkenhuizen voor het afzonderen van lijken, afkomstig van lijders aan besmettelijke ziekten. Een ander zeer groot deel der verantwoordelijkheid rust op de gemeentebesturen en de burgemeesters. Zoowel de wet van 1 Juni 1865, regelende het geneeskundig Staatstoezicht, als de epidemie-wet, rust hoofdzakelijk op hunne schouders, en te recht, want niemand toch kan beter dan zij zorgen voor reinheid in de gemeente, voor goed drinkwater en doelmatigen afvoer van vuil en voor toepassing der geheele groep van maatregelen, liggende op het gebied der openbare en sociale hygiene. Niemand kan beter dan zij de toepassing dezer maatregelen verzekeren. Eindelijk de derde linie, dat is de defensie binnenshuis, die hoofdzakelijk ligt op het gebied der private hygiene. Ook hier staat alweer reinheid van bodem, lucht, water en van het lichaam bovenaan, gepaard met hygienisch leven en nauw- keurig toezieD op eet- en drinkwater en het tijdig inroepen van medische hulp, zoodra zich verdachte ziekte-verschijnselen openbaren. Op dit gebied behoort ook in tijden van hoogen nood de immuniseering door inenting tehuis. Woensdagmorgen 8 uur liep in de Gouw- straat te Charlois een 8jarige knaap, wonende aldaar, achter een paard, dat naar den hoefsmid gebracht werd, toen hij eensklaps een trap van het dier tegen het linkeroog kreeg. Het teere lichaamsdeel werd letterlijk gespleten en de arme jongen moest naar het gesticht voor ooglijders van Dr. De Haas in de Nadorststraat worden overgebracht. Een ernstig ongeval heeft Dinsdagochtend in het pakhuis van de firma N. Kater Co. aan het Gedempte Zuiderdiep, te Groningen plaats gehad. In een in het pakhuis geheel volgens de hinderwet ingericht lokaaltje was de heer I. Kater met drie bedienden bezig kachelpomade te bereiden. De oudste der bedienden, de 31jarige Jozef Blok, wonende op de Nieuwstad, had eeD kan met terpentijn, een van de ingredienten voor het vervaardigen der kachelpoets, in de hand. Een tweede, de 14jarige Jacob Goudberg, wonen de in de Prinsenstraat, moest een ander ingredient a—————— i het hier in korte trekken volgen Hoe groot ook de weerzin inocht wezen haar door het vooruitzicht op dat huwelijk ingeboezemd, en hoezeer zij tot daartoe ook tegen alle hoop in was blijven hopen op den terugkeer van den in aller oogen verloren man, toen zij dien wanhoops- kreet van mijn lippen hoorde weerklinken, meende zij niets anders of ik was krankzinnig. De wanhoopige, bijna woeste uitdrukking mijner oogen kwam haar weder te binnen en zette dat vermoeden nog slechts te meer waarschijnlijkheid bij. Hoe inderdaad aan te nemen dat Gifford, zoo hij dan al waarlijk leefde, in die woning zijn kon P Zich haastig over mij heenbuigende, betastte zij mijn ijskoude ledematen, en op de electrische schel toesnellende, drukte zij krampachtig op den knop. ,/Verzoek dokter Hertslet hierheen te komen, terstond, terstond riep zij zuster Martha toe» (Wordt vervolgd), SEUZEKSCHE COURAST. Dit Mad ver.ehljnt Haandag., Woen«l»g- en VgiJ.lagavond, nttgesonderd op reestdagen, blf de Flrma V. J. YAM PK BAMOK te Ter Kfeaxen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de Landmeter van het Kadaster den 10en dezer en volgende dagen in deze gemeente de gewone jaarlijksche veranderingen voor den dienst van het Kadaster komt opnemen. Ter Neuzen, 7 September 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1