Binneniand. Landbouwberichten. Gemengde berichten. TEIt NEUZEN, 5 September 1900. Den 31" hebben de Boeren vergeefs getracbt de waterwerken van Johannesburg te vernielen. Generaal Hart verraste hen en joeg hen op de vlucht. Een afdeeling van de Wet's troepen is in die- zelfde buurt met groote verliezen verslagen. Het oprukken van de kolomale divisie van Zeerust naar Krugersdorp vond hardnekkigen tegen- stand. De Boeren leden echter groote verliezen. Maseroe, 3 Sept. Ladybrand wordt omsingeld door commando's onder Fourie, Grobbelaar, Lemmer en Haasebroek en 200 verkenners van L heron. De bezetting heeft haar leeftocht verbrand om te verhinderen dat hij de Boeren in handen valt. Als de stad genomen wordt, zal de toestand van de bezetting hachelijk wezen. Generaal Hunter komt met alien spoed te hulp. Londen, 4 Sept. Roberts seinde eergisteren uit Belfast over een aantal reeds bekende gevechten Hij meldde dat kleine commando's, hoofdzakehjk behoorende tot de Wet's leger, in den laatsten tijd zeer roerig zijn geweest in den omtrek van Johannesburg. Een detachement van de kolomale ruiterij is van Zeerust naar het district krugers dorp getrokken, door een zeer oproenge streek, en kwam verseheiden malen in gevechtde ver liezen der Engelschen bedroegen ongeveer 60 man de Boeren leden zware verliezen. De Standard verneemt uit Durban, dat volgens benchten uit Boereubron, over Delagoa-baai, de Wet ten noorden van Middelburg staat, wachtende op een gelegenheid om de Britsche verkeershjnen af te snijdeu. Men schrijft aan de M. Ct. Onder de vele ridderorden, op 31 Aug. 1.1. uitgedeeld, is er ook eene te beurt gevallen aan den heer W. M. Geill, officier van gezondheid klasse 0. I. leger. Zoo eene, dan is deze welverdiend. Reeds lang was deze uiterst bekwame man bekend door menige brochure over Iudische ziekten, inzonderheid over de lepra. In 1897 vertegenwoordigde hij dan ook de regeering op het lepra-congres te Berlijn. In 1898 trok hij e aandacht door zijne kordate houding bij de aard- beving op Ambon. Naar het N. v. d. D. meldt hebben Gedep. Staten van Zeeland aan de Industrieele Maatschappij te Amsterdam concessie verleend vooreen stoomtram op Zuid-Beveland, n.l. Buitenhaven Hansweert— dorp, Kruiningen—station Kruiningen—Ierseke— dorp IersekeIersekendamBuitenhaven W emel- dinge begin- en eiudpunt gelegen aan het kanaal door Zuid-Beveland en te Hansweert tegenover Walsoorden, het waterpunt van de geconce-sioneerde tramlijn Hulst-Walsoorden. door onze regeering spoedig genomen worden. Het verwondert ons zelfs, dat de besmetverklaring van de haven van Glasgow niet reeds heeft plaats ^Daarbij mag het echter niet blijven. Ook de beste afwerende maatregelen kunnen falen, en reeds nu moet de vraag gesteld worden of al het moge- lijke gedaan is om, indien gevallen van pest zich in een Nederlandsche haven mochten voordoen, de slachtoffers afdoende hulp te verleeneu en de uitbreiding der ziekte krachtig te bestrijden. Dat is niet zoo eenvoudig als het misschien schijnt. De pest vertoont zich onder allerlei vormen, 1 zoodat reeds de diagnose groote moeilijkheden oplevert, en alleen microscopisch onderzoek door deskundigen kan volstrekte zekerheid geven. „Het eene pestgeval, schreef het Britisch Me dical Journal dezer dagen, uit zich in den vorm van pneumonie, een ander door zwelling in den nek, een derde patient ijlt alsof hij door een zonnesteek getroft'en was, bij een vierde vertoont zich buikloop. Dat al deze kwalen in die ge vallen een gemeeuschappelijken oorsprong hebben, lijkt onwaarschijnlijk, en juist daarin ligt het groote gevaar dat de pest ergens ingevoerd is voordat men het weet." En wij zouden ook de vraag willen stellen, die het groote Engelsche vaktijdschrift voor Engeland steltweten onze medici wat zij doen moeten met een pestgeval als zij dat onder de oogeu krijgen Gedurende de 2" helft der maand Augustus zijn door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brieven verzonden, aan de adressen van G. van Hurk, Gouda H. van den Hurk, Gouda Akkersloot, Rotterdam. Briefkaarten naar het buitenlandJ. Bruls, LouvainE. Obronska, Miilheim. Brieven naar het buitenland N. Luvoir, Ardetwase; De Vindt, Essen a. d. Ruhr B. bterenz, Louden; V. d. Lijke, Londen. Voor het examen voor surnumerair der directe belastiDgen, invoerrechten en accijnzen is geslaagd de heer H. J. Vooren Jr. Wij ontleenen onderstaande aan de N. R. Ct. naar onze meening ook niet zonder beteekenis voor Ter Neuzen, terwijl wij tevens ook de aandacht der ingezetenen vestigen op de brochure, in het begin dezes jaars door Burg, en Weth. dezer gemeente op mime schaal verspreid, waarin aan- wijzingen worden gegeven hoe te handelen bij 't voorkomen van verdachte gevallen, doch meer n0cr verschillende voorschriften worden gegeven om te zorgen dat, wanneer de gevreesde ziekte zich voordoet, deze geen voor verspreiding vrucht- baren bodem vindt. Gevaar voor pest. De uitbreiding die de pest binnen enkele dagen te Glasgow gekregen heeft volgens dejongste opgaaf 13 gevallen en 3 verdachte. gevallen is wel niet onrustbarend, maar maakt toch ernstige voorzorgsmaatregelen gebiedend noodzakelijk, voor- al omdat de haven van Glasgow in druk scheep- vaartverkeer staat met de groote havens van het vasteland van Europa, en ook onze haven in dat verkeer deelt. Reens worden in Spanje, Denernarken, rrankrij Belgie en de Vereenigde Staten maatregelen tot rechtstreekschen afweer van de ziekte g« nornen, en ook uit Weenen komt het bericht dat het mims- terie van koophandel een onderzoek heeft voor- geschreven van al hetgeen direct uit Engeland afkomstig is. Maatregelen van dergelijken aard tegen de besmette haven zullen ongetwijfeld ook schoon jong meisjemaar dokter Hertslet van zijn kant is zoo knap, de kundigste chirurg van onzen tijd. Hij is wel is waar veel ouder dan zij doch Op dat oogenblik werd er aan de deur getikt en ging de verpleegster haar openen. Ik hoorde haar een uitroep slaken, daarna keerde zij op de punten harer voeten naar zijn zijde terug. //Wat denkt gij wel dat er gebeurd is vroeg zij. ffMen komt u een groote eer bewijeen niemand meer of minder verzoekt u te zien dan Miss Trefusis, de bruid in persoon. Wilt gij dat ik haar binnen zal laten." Mijn oogen verkondigden haar heel duidelijk mijn antwoo.d en andermaal hief ik de hand zoover ik slechts kon omhoog. (Wordt vervolgd). Bij Kon. besl. is toestemming verleend aan den heer A. J. Cammaert, burgemeester, tevens secretaris der gemeente Philippine, om tot 1 Augustus 1901 te Hoek te blijven wonen. Door het hoofd-comitd van het Nederlandsche Roode Kruis zal, naar gemeld wordt, met Dr. Lingbeek ook nog naar Zuid-Afrika worden uitge- zonden de heer Van Engelen, arts te Graauw en Langendam. Hulst. Onder een grooten toeloop van belang- stellenden brachten de drie muziekgezelschappen in deze gemeente jl. Maandagavond beurtelings eene aubade bij den nieuwbenoemden ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens, lid van de Gede- uuteerde Staten van Zeeland. De voorzitters der verschillende gczelschappen wenschten hem geluk met deze welverdiende Koninklijke onderscheiding, daarbij den wensch uitsprekende dat het ridderkruis nog lauge jaren zijne borst moge sieren en hem moge aansporen met denzelfden ijver en toewijding als tot heden, de belangen van gemeente, gewest en provincie voor te staan en te verdedigen. Hontenisse. Dinsdagj.l. werd hier het zilveren feest gevierd van den heer C. lassaert, sinds 25 jaren lid van den gemeenteraad. Te Kloosterzande, waar de jubilaris woont, wapperde van ieder huis de nat.iouale dnekleur. 's Avonds braclit de harmonie //St. Cecilia hem eene serenade. Heden (Woensdag) herdenkt men het feest van den heer P. A. Adriaansens, gednrende 25 jaar wethouder dezer gemeente. Beide jubilarissen ontvingen reeds Dinsdag van verschillende zijden vele blijken van belangstelhng. Zuiddorpe. Een 20jarig jongeling, O. de Maesschalck, die als schoenmakersknecht bij A. Dieleman alhier dient, was voor een paar dagen naar zijne moeder te Moerbeke geweest en keerde Dinsdagmorgen naar hier terug. Onderweg, dicht bij de Kruisstraat, kreeg hij een aanval van vallende ziekte, waaraan hij lijdende was, rolde in een ondiepen sloot en verdronk jammerlijk. Aardenburg. Naar wij uit goede bron ver- nemen, bestaat het voornemen binnenkort eene sigarenfabriek van elders naar hier over te plaatsen. Ook zullen de zaken van den heer Van den Berg weder eene uitbreiding ondergaan zijne zeepfabriek ,/Koningin Wilhelmina" zal voortaan ook zeeppoeder in den handel brengen. Wat meer industrie in deze ,/villes mortes is zeker niet kwaad. Hadden de mannen met kapitaal, die nu rustigjes van hun rente leven, de energie slechts van den heer Van den Berg, er zou hier wel meer leven en vertier komen. (De Z.) Borssele, 4 Sept. Na ill den voormiddag door zijn vriend den heer P. F. van den Nieuwen- huijzen, predikant te Nijkerk, naar aanleiding der eerste woorden van vers 43 uit Joh. 1 te zijn ingeleid, verbond de heer A. L. F. van Ilengel zich Zoudagnamiddag aan zijne gemeente met de woorden van 1 Cor. 2:2. Zooals bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is, was in het kerkgebouw geen plaats onbezet Maandagavond bracht het fanfare ,/Ooefeniug kweekt Kunst" het echtpaar Kaaijsteker, dat zijn 60jarig huwelijksfeest vierde een serenade. Aan een slager en een timmerman, die denzelfden dag jarig waren, werd gelijke eer bewezen. Het hoofdbestuur van de Vereenigiug van Landbouwers die suikerbieten verbouwen, heeft, naar aan de M. Ct. gemeld wordt, gedurende de zomermaanden met den heer Vorstermau van Oijeu te Aardenburg een plan ontworpen om den strijd tegen suikerfabrikanten beter dan tot nu toe aan te binden. Dat van de bestaande vereeniging, ondanks herhaalde pogingen van het bestuur, niet meer kracht uitging, wordt toegeschreven aan het regle- ment, dat de leden geheel vrij liet en ook aan de geringe samenwerking der leden onderling. Het bestuur heeft een nieuw reglement ont worpen en wenscht de bestaande vereeniging te ontbinden en eene geheel nieuwe tot stand te brengen. Het concept-reglement is aan de af- deelingsbesturen en aan de zelfstandige leden gezonden en ook aan eenige voorname bieten- verbouwers in Zeeland, Noord-Brabant en Zuid- Holland, die ter vergadering opgeroepen zijn tegen Vrijdag den 7 September te Goes. In deze bijeenkomst, die een druk bezoek wordt toegewenscht, zal door de bestaande vereeniging allereerst worden beslist over de bestemming van het batig slot der vereeniging en over hare op- heffing, waarna men over zal gaan tot het stichten van een nieuwe, onder den naam van Bond van Suikerbietentelers, en tot het bespreken van bedoeld reglement, dat Jondertusschen in alle afdeelingen besproken wordt. I Het doel van den Bond is verbetering te brengen in de thans bestaande overeenkomsten met de fabrikanten, de zoogenaamde tel-quel contracten. Ieder lid moet eene gezegelde verklaring inzenden dat zich onderwerpt aan alle bepalingen der statuten. Daarbij voegt hij eene opgaaf van het minimum aantal gemeten, dat hij jaarlijks voor het verbouwen van bieten denkt te gebruiken. Bestaat het hoofdbestuur thans uit drie leden, voor het vervolg zal het uit zeven leden be- Op eene in November te houden algemeene vergadering zullen zoo mogelijk vastgesteld worden de prijs en de voorwaarden, tegen welke in de volgende campagne met de fabrikanteu zal worden gecontracteerd. Ieder lid is gehoudeu zich te gedragen naar de besluiten, in de algemeene ver gadering genomen en tegen geen lageren prijs, noch onder andeTe voorwaarden te contracteeren op het tel-quel contract dan daar zijn vastgesteld. Wie daaraan niet voldoet, betaalt voor elk gemet dat hij als zoodanig gecontracteerd heeft, eene boete, door de algemeene vergadering te bepalen ten bate der algemeene kas. Het vorenstaande omvat de voornaamste be palingen van het concept-ieglement. Wanneer dit mocht worden aangenomen en de groote bietenverbouwers zich bij den bond aansluiten, zoo verwacht men met vrucht met de fabrikanten te kunnen ouderhandelen en de suikerbieten voor de landbouwers tot een meer rentegevend gewas te maken. bieding toe aan den minder gunstigen toestand der Duitsche industrie. Door den trein, die circa elf uur van Winters- wijk naar Borken vertrekt, is Zondag in de nabijheid van Ruurlo de vrouw van den seinwachter over- reden. Ze kreeg een gapende wonde aan den hals, en werd naar Borken vervoerd. Daar aangekomen bleek het, dat zij intusschen reeds was overleden. De Mol. Reeds zoo vaak is er op gewezen dat mollen niet schadelijk zijn, maar juist als vrienden van de landbouwers moeten worden beschouwd. Het schijnt echter dat alle raadge- vingen in deze niet veel helpen. Waar is het, dat de mol den tuin doorwoelt, dat hij de weide door de molshoopen oneffen maakt en door het aanleggen der gangen menigen plantenwortel vernield. Tegenover deze nadeelen staat, dat de mol verbazend vraatzuchtig is en daardoor den land- bouwer steunt in zijn strijd tegen allerlei onge- dierte. Door de verdelging van groote hoeveel- heden insecten, engerlingen, wormen, kevers enz., bewijst hij onschatbare diensten. Ook de molshoopen in de weide zijn niet altijd lastig. Zij zijn uitstekend geschikt om de dikwijls door slagrege.n ontbloote bovenste wortels weer te bedekken. Verder dienen de -gangen van den mol voor het regelen van de vochtigheid. Het regenwater blijft er in staan en werkt na droog weer be- vruchtend. Bij nat weer vloeit daarentegen het overtollige water spoedig door deze gangen weg. Te Amsterdam is weder een rookwedstrijd gehoudeu en wel in het gebouw Velox, tot op- luistering der tentoonstelling van hotel- en koflie- huisbenoodigdheden. Het Handelsblad zegt er het volgende van Een twintigtal mannen slachtoffers is een betere naam hadden zich aangemeld. Het waren goed gekleede jonge mannen, van wie men niet mag gelooven, dat de strijd om het bestaan hen er toe geleid heeft om voor de kans op enkele guldens zich tot zulk een rol te leenen. Telkens werden drie strijders in het vuur gebracht, waarvan twee detwijfelachtigeeergenoten, in een volgende heat mede te dingen. We hebben twee drietallen aan het werk gezien, doch toen beving ons zulk een walging dat we het geraden achtten ons te verwijdeTen. Men houde ons dus ten goede dat we de namen der prijswinners niet vermelden. Zij zelven zullen, dunkt ons, inzien, dat er niets menschelijks is I in zulk een vertooning. En mocht ooit weder iemand het denkbeeld van zulk een wedstrijd opvatten, dan zullen we niet weder heengaan. Men meldt uit Haarlem Zaterdag- en ZoDdagavond was de Hagestraat vrijwel in staat van beleg. Drie beruchte personen, de gebroeders M., B. en J. Snijders, hadden aan de Melkbrug met een landbouwer uit Velsen een ruiling aangegaan. Het drietal zou krijgen den hit van den boer en daarvoor in ruil geven hun hit en f 30. De afrekening zou geschieden in een verdacht cafe in de Hagestraat, en werkelijk kreeg daar de boer zijn 30, waarop het op een drinken werd gezet. Maar toen daarop de boer den geruilden hit vroeg, heette het dat daarvan geen sprake kon wezen. Hij had eenvoudig den zijnen voor f 30 verkocht en daarmede uit. De boer ging daarop de politie halen, en toen bleek dat deze aan die zaak niets kou doen, trok het publiek partij voor den landbouwer en begon er een scheldpartij tegen de gebroeders, die echter binnen in de kroeg bleven, totdat opeeus een ruit werd verbrijzeld. Toen begon een gegooi met bierflesschen, dakpannen en steenen, dat spoedig noch in het cafe, noch in de huizen er naast, een ruit meer heel was. Er ontstond een verbazend tumult, dat nog vermeerderde toen een der ge broeders, gewapeud met een groot mes en gezeten op zijn hit, op het publiek aanvloog. De politie, intusschen tot een macht van 28 agenten en drie inspecteurs aangegroeid, wist den woesteling van den hit te krijgen en met een bloedende hoofdwonde naar het bureau te brengen. Tot edu uur 's nachts was de straat onveilig. Zondagavond te 5 uur herhaalden zich de onge- regeldheden in mindere mate. Toen werden aan de overzijde van het cafe de ruiten verbrijzeld en wilde het publiek de drie in het cafe verschanste gebroeders te lijf, doch de politie wist dat te voorkomen, door tot 12 uur alles af te zetten. Het drietal is nu nog in het koffiehuis, en de boer dwaalt telkens in den omtrek rond. Te Oudewater had iemand, die blaren aan de voeten had bekomen, daardoor een stopnaald met een draad sajet gehaald. Het gevolg was dat binnen korten tijd voet en been opzwollen. Na eenige dagen gepapt te hebben, werd eindehjk geneeskundige hulp ingeroepen. Te laat echter, want de geneesheer constatee-de bloedvergiftiging en de lijder bezweek daaraan. Te Oud-Alblas had een man, die aan het schieten was, door in een sleutel kruit te doen, er een spijker in te steken en alsdan daarmede tegen een muur te stooten, teneinde het kruit te doen ontploffeu, het ongeluk dat hem de middelste vinger van de rechterhand werd verbrijzeld, doordat de sleutel in stukken vloog. Er schijnt eenige ruimte in den steenkool handel te komen. Vanwege het syndicaat is aan sommige afnemers in Twente de vraag gedaan ot men bereid is het ontbrekende in den jaar-voorraacl op te geven en, indien voorhanden, te ontvangen. Men schrijft deze onverwachte voorwaardelijk aan- Er dreigen verwikkelingen Schrik niet lezeressen en lezers, tusschen Venezuela en Nederland. In den nacht toch van den Konin- ginnedag is het bord van het vice-consulaat van Venezuela, Kalverslraat 4 te Amsterdam verdwenen, afgerukt door suoode handen of afgevallen omdat de ijzeren stang, waaraan het bord was bevestigd was doorgeroest. De buren in de nabijheid zagen en hoorden het 8 kilogram zware bord vallen, gelukkig werd niemand van de talrijke voorbijgangers gewond. Een van de buren zag dat het bord werd wegge- voerd, waarschuwde een politie-agent, maar hossende troepjes onder luid gezang verhinderden den agent om het corpus delicti weer in handen te krijgen. Het bord is dus verdwenen en als nu zij die het hebben medegenomen, een conflict tusschen onze Regeering en die van Venezuela willen voorkomen mogen zij heel netjes zorgen dat het gevaarte weer terug wordt bezorgd Kalverstraat no. 4. Het bord zal zeer welkom zijn aan het kantoor en er zal geen onschuldig bloed worden vergoten. Zondagavond is te Valthermond een manslag gepleegd. De herbergier Roelf Vos heeft den persoon van H. P. doodgeschoten, nadat deze zijn herberg had bezocht. Vos is in de marechauseeskazerne in voorloopige verzekerde bewaring genomen. Maandagavond is te Tiel gevankelijk binnen- gebracht de commies dep posterijen P., die zich te Culemborg aan verduistering schuldig maakte, en zich door de vlucht naar het buitenland aan eene oogenblikkelijke arrestatie wist te onttrekken. Hij werd te Antwerpen aangehouden. Een meisje van 16 jaren, uit Deventer, dat Zaterdagochtend door bare ouders om een boodschap werd gezonden, is nog niet terug- gekeerd. Men vermoedt dat zij op den loop is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2