A1 g e m o o a Hieuws* en Advertentieblad 7 o o r 2eeuwsch*Vlaanderen. No. 3966. 1 OnTeilighsid Vaarwater. Engeland en de Z.-A. Republiek. Donderdag: 6 September 1900. 40e Jaarg:ang. Tot zwijgen gebracht ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prns slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. De gewone berichten na een succes van de Engelschen duiken weer op na den slag bij Macha- dodorpKruger zou zich willen overgeven, rnaar Steyn belette het; Botha wilde niet meer vechten, hij schaamde zich te diephet was het eind van den oorlog enz. Het kan niet ontkend worden, dat de Boeren hard achteruit zijn gegaan, nu de sterke stellingen om Machadodorp door hen ontruimd zijn. Roberts heeft dit dan ook het goede oogenblik geacht, om Transvaal in te lijven. Maar de berichten doen toch gelooven, dat zij het verzet nog niet opgeven. Precies weten de Engelschen natuurlijk niet, waarheen de kommando's vertrokken zijn en hoe sterk ze waren. De opgaven verschillen dan ook in vele opzichten, maar alle komen daarin overeen, dat er een afdeeling naar Lijdenburg is vertrokken. Dit zijn er misschien een 1000 met enkele stukken geschut. Een tweede afdeeling heeft zich naar Barberton begeven dit waren er vermoedelijk een 2000 met veel kanonnen. De hoofdmassa nam als derde afdeeling stellingen in langs den spoorweg. Hierbij bevonden zich de beide presidenten en de generaals Botha en Viljoen het zouden slechts een 4000 man zijn. Waar deze kommando's weer tegenstand zullen bieden is natuurlijk niet te voorzien. Volgens den u Daily Mail"-correspondent te Loureiifo- Marquez versterken de Boeren den Spitskop, een mooie stelling tusschen Nelspruit en Pelgrimsrust. Over de krijgsverrichtingen in het laatst van Augustus in den omtrek van Machadodorp voor- gevallen, kan nog het volgende worden meegedeeld. Den 80 kwam een deel van French's macht te Waterval-Onderzij maakte nog 30 Boeren krijgsgevangen en zagen groote troepen zuidoostelijk FEUILLETON ROBERT EUSTACE. 7) Hij bewaarde een oogenblik het stilzwijgen en ging toen voort. //Gij wenscht zeker alles tot in de minste bijzonderheden te weten, en die voldoemng wil ik u schenken. Nadat ik mijn operatie ten einde gebracht had, plaatste ik u met het hoofd tegen den haard, juist bij een zijner scherpste hoeken en smeerde daarop een weinig bloed. Gij kunt de aandacht trekken tot de kleine wond aan uw voorhoofd, door uw verpleegster teekenen te geven, weet wel dat men haar vooraf verteld heeft, dat dit wondje door uw val veroorzaakt werd IN a het uiten dezer laatsle woorden wendde hij zich om en verliet het vertrek. Ik bleef volkomen roerloos op mijn legerstede liggen. De verpleegster had weinig ofnietsvoor mij te doen. Mijn eenig verlangen was slechts alleen te worden gelaten. Altijd en immer op hetzelfde punt wederkeerende, om hetzelfde vraag- stuk heendraaiende, werd mijn werkzaam brein zoodanig gepijnigd, dat ik begon te vreezen er krankzinnig door te zullen worden. Ik wist dat ik onherroepelijk veroordeeld wasik was als in ijzeren boeien geslagen in den eersfeu bloei der jeugd, was ik gevonnisd tot het stilzwijgen van het graf. Dokter Ilertslet had zijn doel bereikt hij zou Leonore tot vrouw krijgen en kapitein gaan. De spoorbrug hij het dorp was vernield, maar 't dorp zelf was onbeschadigd. De Boeren hadden nog mondvoorraad genoeg en er werden trouwens per spoor uit Lourenqo Marquez nog groote hoeveelheden aangevoerd. Buller is 3 September opgerukt naar Lijdenburg en kampeerde toen op den uoordelijken oever van de Krokodilrivier. De Boeren trokken terug. Een 1500 Boeren werden in allerijl naar Komatie poort gezonden om een Engelsche afdeeling, die uit Swazieland oprukte, tegen te houden. Van het overige gedeelte van het oorlogsterrein zijn de volgende berichten bekeud gewordeu. De afdeelingen van Mahon en Hamilton hebben Vrijdag Pretoria verlaten en zijn oostwaarts ge- trokken. De Boeren, die den spoorweg bij Kliprivier hadden opgebroken, zijn door de ruiterij van Brabant vervolgd en de 35 gevangenen, die de Boeren gemaakt hadden, zijn bevrijd. De Wet moet zich, volgens een gerucht, ver toond hebben bij Winburg Road, ten noorden van Kroonstad. De mannelijke bevolking van Roodepoort is gevangen genomen, onder verdenking dat zij mede- plichtig is aan het laten springen van den spoor weg tusschen Krugersdorp en Johannesburg. Generaal Carrington keert naar Rhodesie terug, wijl het heet, dat er zich een kommando bij de Rhodesische grens heeft vertoond. Omtrent de jongste krijgsverrichtingen van generaal Baden-Powell, ineldt Reuter uit Pretoria het volgende Het doel was te beletten, dat de troepen van de Wet en Botha zich vereenigden. Paden-Powell uianoeuvreerde dus zoo, dat de Wet en Grobler genoodzaakt werden naar het westen te trekken, totdat zij Warmbad bereikten. Daar kwam de Engelsche voorhoede met de Boeren in aanraking eenige minuten later was het gevecht begonnen en daar de Boeren geen tijd gehad hadden om de plaats in staat van verdediging te brengen, moesten zij terug trekken in een bergengte, waar zij zich sterk verschansten. Baden-Powell viel dien nek 'savonds aan. Hij nam den schijn aan, zijn bivouak in gereedheid te brengen, maar zoodra het donker geworden was, voerde hij een wijde omtrekkende beweging uit, die hem bij het aanbreken van den dag op een punt bracht, 25 KM. achter de stelling van de Boeren gelegen, waar zij den spoorweg bestreken. Intusschen had de Wet Botha om versterking gevraagd en deze had geantwoord, dat hij ze met Gifford zou, naar alle waarschijnlijkheid, sterven. Deze gedachterr, die maar altijd door in een sombere processie langs mijn geest heengledeu, marteldeu mij dag en nacht. Ten laatste, om- streeks een week nadat ik aldus tot machteloos- heid gedoemd was, kwam Leonore mij opzoeken. Zij zag er heel bleek en bedroefd nit, en zoodra zij de kamer binnentrad en de verandering be- speurde, welke op mijn gelaat, paats gegiepen had, barste zij in tranen. O mijn arme lieveling riep zij uit, #wat zijt gij toch ziek A1 sprekende wierp zij zich naast mij op de knieen. z/Sla op, Leonore," sprak een stem, die ik ge- leerd had met onuitsprekelijk afgrijzen te begroeten. Dokter Ilertslet was de kamer binnengetreden. //Deze aandoening deugt niets voor ging hij voort, //en is ook niet goed voor de patiente." z/En zal zij dan nooit meer spreken, Paul vroeg het jonge meisje. z/Dat is heel waarschijnlijk maar wij moeten het beste hopen." //Zij ziet er zoo meelijwekkend en bekommerd uit," sprak Miss Trefusis. //Let eens op haar oogenzij schijnen een wereld te zeggen. Men kan het haar aanzien dat zij er naar snakt ons iets mede te deelen. Misschien kan zij het wel neerschrijven." z/Beproef het slechts," sprak de heer Ilertslet. Iij liep gelijktijdig naar het andere eind der tamer, nam daar een blad papier en een potlood van de tafel en bracht beiden naar mij toe. z/Probeer het eens met de linkerhand," zeide iij rustig. den trein zou zenden, over Pietersburg. De Engelschen legdeu nu een hinderlaag, om zich van dezen trein met hulptroepen meester te maken, maar de Boeren hadden daar de lucht van gekregen en pasten wel op, dat zij niet in den strik vielen deze list van Baden-Powell had dus tengovolge, dat hij tusschen twee vuren geplaatst werd. Daarop eischte Paden-Powell, dat Grobler zich zou overgeven. De kommandant ging zelf naar Baden-Powell s kamp en had een laugdurig onder- houd met den Engelschen generaal. De onder- handelingen worden voortgezet. C H I IV A. Len telegram meldde gister, dat er al gezant- schappen uit Peking vertrokken waren als gevolg van het voorstel van Rusland. Dit is waarschijn lijk een beetje voorbariglenminste te Berlijn vindt men in diplomatieke kriugen Ruslands voorstel voorloopig een onderwerp om eens over te praten, maar volstrekt niet iets om uit te voeren. Desnoods mogen de gezanten naar Tientsin verhuizen de troepen behooren in de hoofdstad te blijven, tot China degelijk waarborg geeft, dat er kans is om tot een vergelijk te komen. Ook de andere mogendheden schijnen nog niets beslists geantwoord te hebben en alleen nog maar een mondelinge toezegging te hebben gedaan. Dat er dus al 5 mogendheden met Ruslands voorstel meegegaan zijn, wordt in de Duitsche pers tegen- gesproken. Ze schijnen allemaal eerst met China te willen onderhandelen, eer ze denken aan het terugtrekken van troepen. Nu komen er wel onderhandelaars van Chinee- sche zijde opdagen, afgescheiden nog van den niet zeer sympathieken Li-Hoeng-Tschang. Daar is bijvoorbeeld prins Tsching, die wel graag eens met de mogendheden zou willen praten, maar die nog niet veilig te Peking schijnt te kunnen komen. Ook drie leden van het Tsoeng-li-yamen trachten door bemiddeling van den heer Hart, onderhan- delingen aan te knoopen, om het paleis dat nu door Russische troepen is bezet, voor verwoesting te bewaren. Sir R. Hart is de bestuurder over de douanen en over de poslerijen en heeft den dienst van den keizerlijken post weer geopend. Van het keizerlijk paar verneemt men niets. Zij bevinden in Schansi, welks gouverneur Juh- sien zich berucht heeft gemaakt door het verraderlijk ombrengen van een 50tal vreemdelingen. Dit schijnt lieusch gebeurd te zijn. De gouverneur heeft zelfs een memorandum aan den troon ge zonden, waarin hij mededeelt, dat hij de vrcemde- Ik blikte naar hem op en wendde een wanhopige poging aan. Het was te vergeefs. Mijn geest wist zeer goed wat hij uitdrukken wilde, maar de hand weigerde haar meester te gehoorzamen. Ik slaagde er enkel in eeuige onsamenhangende regels op het papier te brengen. z/Het is haar onmogelijk," verklaarde de ge- neesheer, terwijl hij Leonore aanzag, //en gij ziet wel dat zat het slechts een noodelooze marteling voor haar is het ook maar te beproeven," Hij bracht daarop het papier weder weg, en Leonore boog zich over mij heen en omhelsde mij. z/Houd u heel rustig, liefste," zeide zij vol teederheid. //Zoodra ik getrouwd ben, moet gij hij mij komen en zal ik u oppasssen en van iefde omringenik wil beproeven dat weinige te doen voor u die zooveel gedaan hebt om mij beter te maken." De tranen stroomden haar nog langs het ge- aat, toen zij de kamer verliet. Er verstreken nog eenige weken, zonder dat zich de minste verandering in mijn toestand voor- deed. Gedurende dien tijd leerde ik de voile beteekenis van het woord vertwijfeling verstaan. Maar op zekeren morgen ontwaakte ik, om mij leel veel beter te gevoelen. Ik kon mij geen juiste verklaring geven van de door mij waargenomen beterschapmaar ik was minder ontmoedigd en mijn ledematen wogen niet langer zoo zwaar. k werd bij onderzoe'k ook gewaar dat ik den arm kon hewegenhet leed dus geen twijfel of de verlamming was van lieverlede aan het wijken. Voor de duizendste maal wellicht, gaf ik mij alle moeite om te spreken, maar in dat opzicht was er nog hoegeuaauid geen verandering ontstaan. lingen in zijn provincie heeft uitgenoocfigd zich onder zijn bescherming te stellendat 52 vreem delingen die uitnoodiging aannamen eu vermoord werden en dat hij, Juh-sien, nu voor deze prijzens- waardige handelwijze een belooning verzoekt. Dat kon wel eens mis afloopen voor den heer Juh-sien. Te Shanghai is men nu ook den vijand te lijf gegaan. De Engelschen, die hier de grootste belangen hebben te verdedigen, hebben den 21n Augustus met drie eskadrons lansiers met twee kanonnen, twee maxims en 300 man infanterie, een verkenning gedaan in het Jachtpark, en daar den vijand aangetroffen, ter sterkte van 1000 Boksers en keizerlijke troepen. De artillerie beschoot den vijand, die zich terugtrok met een verlies van 30 dooden. De Engelschen keerdeu naar Shanghai terug, na vijf dorpen verbrand te hebben. Het bestuur van de //China Inland Mission" te Londen heeft uit China het bericht ontvangen, dat alle tot dat genootschap behoorende zendelingen, uit de provincie Kiang-si, gezond en wel te Kioe-Kang aangekomen zijn. De missie had tegen het laatst van Juni 91 zendelingen in die provincie aan het werk. Zouden misschien die verhalen over het uit- moorden der zendingsstations evenzeer overdreven ziji), als die over het vermoorden der gezantschappen te Peking p Badfontein, 3 Sept. Buller is gisteren met de Boeren slaags geweest in de bergen ten zuideu van Lijdenburg. Botha was met 2000 man bij de lloeren, d:e den geheelen dag een pas bezet hielden. Bij de nadering van de Engelsche ruiterij openden de Boeren het vuur met drie long-toms en een ver-drageud stuk geschut. De Engelschen bezetten met een batterij rijdende artillerie een stelling op den rechtervleugel, van waar zij eerst bij het vallen van den avond konden teruglrekken. Het geschut der Boeren vuurde den geheelen dag. In aanmerking genomen dat zij in een kuil lagen, ieden de Engelschen bijzonder geringe verliezen. Ook op den linkervleugel raakte de Engelsche infanterie slaags met de Boeren die zich in kreken verscholen hadden. Kaapstad, 3 Sept. De vijandelijkheden in het N. en W. van Transvaal zijn druk aan den gang. Kolonel Plumer heeft bij Rooikop een tweede gevecht met de Boeren gehad en honderd geweren, 40,000 patronen en een hoeveelheid proviand buit gemaakt. Toch vergiste ik mij niet en was de verlamming van arm en rechterzijde veel minder sterk. Toen de pleegzuster bij mij binnentrad, hunkerde ik er te vergeefs naar haar toe te roepen ,/Ik ben beterende," toch moeten miju oogen iets dergelijks hebben gezegd, althans zij boog zich over mij heen en sprak op opgeruimden toon //M el, komaan Gij begint weer op uwe oude ik te gelijken." In de hoop haar opmerkzaamheid gaande te maken, hief ik mijn arm ongeveer een hand breedte op. //Dat is prachtig," zeide zij verbaasd. ,/Ik moet dit dadelijk aan dokter Hertslet gaan ver- tellen." O dwaze, die ik geweest was haar mijn aanvaukelijke beterschap te doen raden Zonder eenige kwade bedoeling zou de goede ziel mij imrners wederom gaan overleveren aan de duivelsche wetenschap van mijn folteraar Hoezeer had die man gelijk gehad, den dag toen hij mij te ver staan gaf dat het mijn ongeluk was steeds gehoor te geven aan mijn eerste opwelling Maar God waakte over mijwant op het oogenblik zelf dat zij zich ging verwijderen, bleef zij plotseling nadenkend stilstaan. //Ik geloof eigenlijk dat ik beter zal doen met h#Bi hedeu niet lastig te vallen," zeide zij, ,/het is zijn trouwdag. Maar, zuster, wat hebt gij een zonderlinge uitdrukking van gelaat. Gij hebt zulke raadsel voile oogen nooit te voren zag ik menschelijke oogen waarin zooveel opgesloten lag. Mogelijk vergis ik mij, maar ik verbeeld mij dat gij niet op dat huwelijk gesteld zijt, wat zal ik u zeggen Mis Trefusis is zeer zeker een beeld-r TEH SEE/iESSCHE (OIBUT. »i< bind verschijnt rlnnni!»({-, Woeosilag. en Vrijdagavond, ultigezomlerd op Feesldageo, by de F'irina I" J. VIS OR liSIIK te Ter It-men. Do Burgemeesler van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden,- die daarbij belang kunnen hebben, dat op 6 September 1900 en volgende dagen schietoefeningen zullen plaats hebben van eene opstelling naast de kustbatterij nabij Diemerdam in de richting van punten, liggende op ongeveer 1300 M. Zuid en op ongeveer 1300 M. West van het fort Pampus. De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 9 uur des voormiddags en 4 uur des namiddags. Omtrent de voorzorgsmaatregelen die daarbij in acht znllen worden genomen, kunnen belanghebbenden inlichtingen be- komen ter secretarie der gemeente op de uren, waarop deze geopend is. Ter Neuzen, 5 Sept. 1900. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L°. B. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1