Gemengde berichten. Telegrafische berichten. A houders, die gaarne een in de hoogere kunst gedresseerd paard zou wenschen te bezitten, zoo zal dat eene goede gelegeuheid zijn orn daartoe te geraken. 't Schijnt dat de heer Roberti zich gaarne met het dres9eeren belast. Onder de omtrent 't optreden met vreemde paarden medegedeelde gevallen, wordt melding gemaakt van een on- handelbare dekhengst /Nelson" uit Prinsland. Na dezen 8 uren onder zijne leiding te hebben gehad, trad de beer Roberti daarmede 's avonds voor 't publiek op, onder bewondering en enthousi- asme van 't publiek, voor hetgeen de directeur reeds met zijn leerling wist te vertoonen. Nog wordt omtrent dit circus gezegd, dat alle uit- voeringen zich kenmerken door netheid, door hooge en meesterlijke paardendressuur, zoodat men zich een gang daarheen niet zal beklagen. Omtrent hetgeen in de lokalen alhier zal te profiteeren vallen vernamen we tot hiertoe, dat in ,,'t Hotel Centraal" zal optreden de heer Abr. de Winter en dat daar ook eenige avonden zal werkzaam zijn de Hollandsehe Dameskapel ,/Wil- helmina." In het //Hotel de Commerce" zal optreden het cafe-concertgezelschap van de familie Boesnach en in het estamiuet //La belle vue" de familie Nieuwenhuijzen. Over dezen behoeven we weinig te zeggen. De herinnering aan de gezellige avonden, onder ge- hoor dezer gezelschappen gesleten, bij hun vroeger optreden alhier, zullen hun voorzeker succes waarborgen. Onnoodig haast te zeggen dat op vele plaatsen gelegenheid zal zijn tot dansen. Zooals men kau nagaan zal er op verschillend gebied te profiteeren zijn en hebben we alleen nog noodig een goedgevulde geldbeurs, in de hoop dat 't Septemberweer niet te ongunstig zal zijn. Behalve dat zooals we reeds melden het muziekgezelschap Apollo" Vrijdagavond ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin een concert op de Markt gaf voerde het fanfaren- corps //De vereenigde werklieden" op de bovenzaal van het /Hotel Centraal" afwisselend eenige num mers uit. Ook de eerewacht van 't kroningsfeest trad weder op en vergezelde //Apollo" op een tocht door de straten. Op de markt was veel volk aanwezig gedurende het concert. Voor de zooveelste maal moesten we ons weder ergeren aan 't gebruik of liever misbruikvan kleiu vuurwerk, waarmede men 't er soms als 't ware op toelegt ongelukken te veroorzaken. Zoo wareu we getuige dat een kleine jongen door een grooteren dito als 'tware moedwillig in 'tgelaat werd gebrand. Kan, waar 'tvoor de politie niet mogelijk is oveial tegelijk te zijn en de dader haar uit den weg loopen het publiek niet meewerken om dat mis bruik te keeren Na afloop der muziekuitvoeringen kregen in de buurt Java twee broeders twist, wat in een vecht- parlij ontaardde, waarbij de een den ander vrij ernstige sneden aan den pols toehracht en het inroepen van geneeskundige hulp noodzakelijk was. Gisterenavond werd in den tuin van //de Buiten-Societeit" alhier een concert gegeven door het gunstig bekende harmoniegezelschap //St. Ceci lia" van Exaarde. Volgens 't oorspronkelijk plan zou dit gezelschap reeds vroeger in 't seizoen een hezoek aan Ter Neuzen hebben gebracht, doch was daarvan weerhouden door het overlijden van haren directeur, den heer F. van Durme, wiens zoon thans de leiding is opgedragen en die zich, zooals bleek, met tact van zijne taak kwijt en voldoende in staat is de voetstappen van zijn verdienstelijken vader te drukken. 't Trof bijzonder ongunstig. Tegen het tijdstip van aanvang van 't concert kwamen zware wolken overdrijven en waarschuwden enkele regendruppels hen, die plan maakten 't concert te bezoeken, dat ze gevaar liepen een nat pak op te loopen. Evenwel, voor hen die 't er op waagden, dat waren nog betrekkelijk velen viel 't 't bleef droog. en mee zekerd te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zult gij nooit meer spreken. Dank zij mijn onbegrensde kennis van de menschelijke hersenen en de hoofd- werktuigen van het brein, viel het mij hoogst gemakkelijk te doen wat ik gedaan heb. Toen ik u van nacht op het punt zag dit gebouw te ver- laten, verdween ook elke aarzeling bij mij. Ik wachtte het oogenblik af, waarop gij in sl^ap zoudt vallen, en diende u toen de chloroform toe. A1 het overige was even gemakkelijk. Met een ragfijn instrument maakte ik een kleine opening door het been boven aan uw slaap, vlak tegen- over het centrum dat het spraakvermogen regelt. Nadat ik die holte in het beeu aangebracht had, stak ik er een pennetje doorheen en verscheurde dat gedeelte van het herseustelsel. De uitwendige opening is ternauwernood zichtbaar. Men ver- onderstelt dat gij lijdend zijt aan een uitstorting van bloed in de hersenen. Over eenigen tijd zult gij in staat zijn het bed te verlaten, maar uw spraak krijgt gij niet terug, en gij kunt uw brein ook onmogelijk genoegzaam beheerschen om iets neer schrijven, zelfs met uw linkerliand. Gij zijt dus even zeer buiten machte het u be kende nieuws aan Leouore Trefusis te doen weten, afsof gij feitelijk dood waart." (Wordt vervolgd). En hetgeen te genieten werd gegeven was wel I de moeite waard, om er zich desnoods onaange- naamhedeu voor te getroosten. Het progamma bleek met zorg samengesteld en werd tot algemeene tevredenheid accuraat uitgevoerd. Zooals steeds trokken 't meest de aandacht de, om 't zoo maar eens te noemen met hulp- middelen gei'llustreerde stukken, vooral dat met de koekoek en nachtegaal (en de haan, hoewel Diet op 't programma vermeld niet te vergeten) het meest de belangstelling. Hoewel niet van groote artistique waarde, zijn dergelijke nummers toch beter in staat om de aandacht van't groote publiek te trekken. Niet te verwonderen was het, dat na ieder nummer een algemeen applaus weerklonk. Naar we vernamen was dit vermoedelijk 't laatste concert dat den leden in dit seizoen zou worden aangeboden. 'tis dan een waardig slot geweest en men heeft dit seizoen geen reden van klagen noch over de quantiteit, noch over de kwaliteit van hetgeen in den tuin te genieten was en voorzeker is een woord vau lof aan 't bestuur voor zijne bemoeiingen niet misplaatst. Heden voormiddag had alhier weder eene partieele werkstaking plaats, die echter van korten duur was. De voorzitter der //Vereenigde Bootwerkers,' S. van der Hoofd, zou naar we vernamen na geruimen tijd uitsluitend werkzaam te zijn geweest voor de belangen der vereeniging weder zijne plaats hernemen in de vaste ploeg der firma Van IJsselsteijn Fils alhier. Deze ploeg, waarbij ditmaal vele andere bootwerkers hielpen, zou een aanvang maken met het lossen van het Eng. stoomschip //Astrologer" van Leith met stukgoederen. Door een der firmanten werd echter Van der Hoofd aangezegd, dat men zijne diensten niet meer verlangde en hij voor de firma gedaan had. Naar aanleiding hiervan staakten'de losse arbeiders, die zich met den voorzitter solidair verklaarden, waarop de firma maatregelen nam om het stoomschip naar Gent of Antwerpen door te zenden ter lossing, Onderwijl nu de voorzitter en een lid der bootwerkersvereeniging zich reisvaardig maakten om naar Gent en Antwerpen te vertrekken ten- einde te trachten het lossen der //Astrologer" bij doorzending naar die plaatsen te voorkomen, hervatten verschillende bootwerkers der ploeg, versterkt door aangenomen losse werklieden den arbeid. Een door de bootwerkersvereeniging geschrapt lid, werd Zaterdagavond in een cafe ge'interpelleerd over zijne handelingen, die tot dat royeeren aan leiding hebben gegeven. Het cafe verlatende, schijnt hij achtervolgd en aangevallen te zijn door een bondslid, wien hij volgens zijne verklaring uit zelfverdediging met een mes eenige sneden over 't gelaat en den arm toebracht. Aan de herhalingsoefeningen in het schieten, die ook alhier gedurende de zomermaanden werden gehouden, namen gemiddeld 16 personen deel. Door hen werd eene geringe contributie gestort, om, met het bedrag der te beloopen boeten, te dienen voor het beschikbaar stellen van prijzen voor den bij 't eindigen der oefeningen te houden wedstrijd. Gisterenmorgen had deze wedstrijd plaats, in tegenwoordigheid van den heer L. F. Geill, le luitenant der infanterie, onder wiens toezicht de oefeningeu gehouden waren. De uitslag was als volgt le prijs E. de Smet met 44 p., 2" pr. A. 't Gilde met 42 p., 3" pr. K. Dees met 36 p., 4" pr J. D. Scheele met 34 p. en 5e pr. G. J. de Groen met 33 p. In den aanvullingswedstrijd, open voor hen die in de eerste afdeeling buiten aanmerking bleven, werden de prijzen behaald als volgt J" prijs J. van der Hage met 54 p., 2e pr. P. G. Faas met 42 p. en 3e pr. J. L. Pikkaart met 41 p. Bij het eindigen der oefeningen ontving de heer Klaassen, inspecteur van politie, van den heer Geill, eene dankbetuiging voor zijne hulp in deze bewezen, daar het hoofdzakelijk aan zijne bemoei ingen te danken was, dat de oefeningen met succes kondeu plaats hebben. Zaamslag. 2 Sept. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin werd hier algemeen gevlagd, terwijl het dorpsplein methonderd lampions wa9 versierd, wat voor velen een verrassing was. Het muziekgezelschap deed daarbij een muzikale wandeling door het dorp. Ook hier zal, in navolging van andere ge- meenten, eene vereeniging tot stand komen, wegens schadeloosstelling bij sterfte onder de varkens. In eene vergadering welke gisteravond werd gehouden, is reeds voorloopig een bestuur gekozen, terwijl ruim een 35 tal leden zich aanmelden. Koowacht. Bij den landbouwer Ch. B. in den Ferdinanduspolder onder deze gemeente is het mond- en klauwzeer onder het hoornvee uitgebroken. Dit is nu reeds het tweede geval in dien polder. Hontenisse. Zondag was het druk op den Groenendijk onder deze gemeente. Door eenige ingezetenen dezer wijk was een muzikaal volks- c mcert georganiseerd en de harmonie //St Cecilia alhier, alsmede de fanfaren „Vrijheid en Eendracht van Lamswaarde en »St. Cecilia" vau Stoppeldijk hadden daartoe hunne welwillende medewerking beloofd. Op twee versierde kiosken werden door ieder der deelnemende gezelschappen een zestal nummers uitgevoerd. Jammer dat het weder niet mede viel, anders waren er voorzeker nog veel meer bezoekers geweest. Louden, 3 Sept. Generaal Roberts heeft bij proclamatie verklaard, dat de Transvaal door Enge- land geannexeerd is. (Natuurlijk beteekent dit niet dat ook de Boeren hun grondgebied veroverd achten, doch, waar zij nu naar 't schijnt naar hun laatste schuilhoeken teruggedreven zijn, blijft er weinig hoop over dat zij nog in zoo'n gunstige positie zullen komen om bij vredes-onderhandelingen hunne onafhankelijkheid te kunnen bedingen.) In een bestuursvergadering van de vereei ging Uit het volk voor het volk, te Middelburg, is besloteu eene Koninginnefonds te stichten voor de jaarlijkschefeestelijke viering van HarerMajesteits geboortedag. H. M. de Koningin-Moeder heeft Vrijdag den burgemeester van Goedereede f 250 doen toekomen ten behoeve van die gezinnen en personen aldaar, die tengevolge van de dysenterie-epidemie hunne inkomsten derven. Het aantal aan de ziekte gestorvenen is met twee vermeerderd en alzoo tot tien geklommeu overigens is de toestand sedert mijn laatste bericht vrijwel dezelfde gebleven. Van een drietal lijders is de toestand nog zeer bedenkelijk. Zondagnacht is het modemagazijn van de firma Malthijs en Dollce in de Iloogstraat te Rotterdam afgebrand. De haven van Texel was Woensdag zoo vol met dicht opeengepakt wier, dat stoombooten bijna een half uur moesten worstelen om een afstand l nog geen 200 meters vooruit te komen. Zeilvaartuigen konden er in 't geheel niet door en waren verplicht, vau ankerspil en zware trossen gebruik te maken om zoodoende de haven in te komen of te verlaten. Op sommige plekken was het wier ongeveer een meter dik opeengedrongen. Te Wedde is de achtjarige Cornelis Oort- man bij het baden verdronken. Zijn lijk is Vrijdag- morgen uit de Westerwolsche A opgehaald. Te Wapse (Dr.) is dezer dagen weer gebleken, hoe gevaarlijk het is, zich tijdens een onweer in het veld te bevinden met metalen gereedschappen. Twee arbeiders spoedden zich voor een opkomend onweer naar huis en lieten hun zeisen, waarmede zij gras maaiden, op het land achter. Toen zij later deze werktuigen weder opzochten, bleek hun, dat die dcor den bliksem getroffen en onbruikbaar waren geworden. Een der Nederlandsche spoorwegambtenaren, uitgezet door lord Roberts, heeft een artikel ge- schreven aan de //Daily Mail" over //het geheim n de bewegelijkheid der Boeren," die, zooals hij zelf verklaard heeft, in nauw verband staat met de Nederlandsche spoorwegen. Wij halen de volgende passages aan Zelfs de ouden van dagen, verwoede vijanden van spoorwegen, hebben sinds lang er in toegestemd dat de helft van het succes, destijds door de Boeren behaald in Natal, te danken is aan het goede en krachtige optreden van de Z.-A. S. M. vooral wat betreft het weer in orde maken, vernielen en beschadigen van bruggen. In hun werkplaatsen werden kanonnen gegoten en projectielen gefabri- ceerd. Dit verklaart veel van de bewonderens- waardige vlugheid waarmee de Boerengeneraals zich konden bewegen. Op zoo'n manier kunnen mannen, vee, munitie,. levensmiddelen in 36 uur vijfhonderd mijlen vervoerd worden. Een vrouw, die met haar zoon en dochter te Zwolle voor de rechtbank was geweest, is op haar thuisreis naar Wezep, bij het afrijden van den dijk met haar hondenkar tusschen de pooten van twee paarden geraakt. De paarden sloegen heftig achteruit en troffen de vrouw zoodanig tegen de borst, dat een hevige bloedspuwing volgde, en 't mensch kort daarna overleed. Een Belgische luchtreiziger, door het bestuur der Arasterdamsche vereeniging tot veredeling van het volksvermaak ontboden om het volksfeest achter het Rijksmuseum op te luisteren, is om even 4 uur omhoog gegaan. Maar dat was niet 't mooistede waaghals zou daarna met een valscherm uit de mand springen. Eerst zag men een paar mansbeenen buiten de mandtoen kwam de parachute als een dwarre lend doek met het lichaam er onder naar omlaag, al sneller en sneller, tot eindelijk het valscherm zich ontplooide, maar met een schok, die te hevig bleek voor den man die er onder aan hing het lichaam liet los van het scherm en plofte neer. Men snelde naar het politiebureau en kwam terug met de brancard, geescorteerd door een agent maar brancard en agent konden zonder het leven- loos overschot teruggaanwat was neergeploft was niet de luchtschipper, maar een als clown gekleede pop, die hij mee omhoog had genomen De man zelf zweefde in zijn kleine mand, nu en dan ballast uitwerpende langzaam over de groote stad in de richting van het Y. Een opperman te Deventer heeft bij het afbreken van een oude woning in de Noorder- bergstraat in een muur gemetseld gevonden een aarden potje met 82 zilveren munten uit de 16e en 17e eeuw. Een vijftal zijn nog zeer gaaf, maar de anderen alien zoo gesnoeid, dat ze alleen als oud zilver nog waarde hebben. Te Beek (N.-B.) is Vrijdagavond de vrouw van den landbouwer J., bij het waterputten, voor- over in den put gevallen, zonder dat iemand het bemerkte. Later vond men haar gestikt in den put liggen. Het volgende wordt aan de Ass. Ct. als z/historisch" medegedeeld A. en B. zitten in den spoortrein in een coupe niet rooken" deflig te dampen. Daar verschijnt de conducteur. //Uw naam, heeren" De heeren smijten hun sigaren weg en trachten den conducteur te overreden het dezen keer er bij te laten. Vooral A. poogt het hart van den beambte le verraurwen. Te vergeefs. //Strenge orders, heeren" Nadat de beambte zijn plicht volbracht en rapport van de overtreding gemaakt heeft, trachten de heeren mekaar te troosten over dit incident doch A. is niet op zijn gemak te breugen. Hij wordt beurtelings bleek en rood. B. zegt//Maar kerel, wat maukeert je toch, zit daar nu niet zoo over te malen, de kop hoeft er niet af een paar guldens boete en daar- mee uit." Ja, zie je," antwoordt A., //dat is het'm niet, iar je weet, ik ben president van de vereeniging X. X., en nu is juist voor eenige dagen uit den boezem onzer vereeniging een mede door mij onderteekeud adres verzondeu aan den directeur-generaal, met verzoek om op het rooken in niet-rook-coupe's strenger toezicht te doen houderfl" Een aantal inwoners van Blaricum hebben een manifest geteekend, waarin zij hundiepmede- gevoel uitdrukken met het droevig lot van den heer Remmerde en echtgenoote, verklaren dat deze niet gehandeld heeft in overijling of drift maar geheel uit zelfbehoud en den vurigen wensch uitspreken dat hij van de geringste schuld worde vrijgesproken. Te Alblasserdam is een meisje in de haven ge vallen en verdronkenzij was lijdende aan toe- vallen. Te Leeuwarden is vanwege //het Friesche Rundvee-Stamboek" een tentoonstelling vanstam- boekvee of volbloed afstammelingen daarvan gehouden. Er waren een 200 fraaie runderen uit alle deelen der provincie aanwezig. Van enkele zijn de voorouders, van vaders- en van moederszijde, in acht geslachfen bekend en in de registers der vereeniging ingeschreven. De tentoonstelling verkreeg nog meer waarde door de tabellen van de melk- en boteropbrengst die er bij waren. Er kwamen ook vreemde kooplieden kijken. Nabij Drachten ontdekte de machinist van een stoomtram een vrouw tusschen de rails, die daar, in weerwil van zijn herhaald bellen, bleef. Met alle kracht wist hij nog intijds stil te houden en de vrouw met de hand op zijde te duwen. Na onderzoek is gebleken, dat de vrouw, die te Drachten woont, niet wel bij het hoofd is. Des nachts acht zij zich niet veilig in haar woning en zweeft dan bniten rond. Sedert September 1&99 hebbende aandeel- houders van de //Standard Oil Company" de volgende dividenden uitgekeerd gekregen op 15 September 5 pCt., in December 1.0 pCt., in Maart 20 pCt., in Juni 10 pCt., in Juli 8 pCt., bij elkaar 53 pCt., d. i. bijna het dubbele van het dividend over 1898. En die bescheiden winst komtuit de zakken der menschen, die petroleum branden en van wie de Standard samenspanning, na zich den alleenverkoop te hebben verzekerd, nu precies zooveel neemt als zij maar wil. In het paviljoen der Zuid-Afrikaansche Republiek op de teutoonstelling te Parijs loopt het elken namiddag storm van manifestanten ten gunste der Boeren. Het borstbeeld van president Kruger staat te midden van aangeboden planten en bloemen. Ook de vertegenwoordigers van Nederland op de feesten, door de Fransche post- en telegraafambtenaren de vorige week aan hunne buitenlandsche collega's aangeboden, hebben, vodr zij Parijs verlieten, een prachtige bloemenhulde bij dit borstbeeld neergelegd. Daar het aantal bloemen te groot werd, zijn er velen, die nu kaartjes met of zonder opschiift, teekeningen, verzen enz. er deponeeren, Het aantal te Glasgow voorgekomen pest- gevallen is tot elf gestegeu, volgens de officieele opgaaf van Donderdag, waarin ook het optreden van de pest officieel erkend wordt, maar van de patienten lijden er vijf waarschijnlijk aan typhus met bijkomende pestverschijnselen. De meeste gevallen zijn echter ernstig. Het eerste slachtoffer, waarbij de ziekte geconsta- teerd werd, Maandag, was een meisje van tien jaar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2