A1 g e m o e a Uieuws* ea Admteatieblad o o r 2eeuwsch*Vlaaaderea, No. 3965. Dinsdag 4 September 1900. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. Tot zwij gen gebracht n. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Het blijkt dat niet alle Britsche krijgsgevangenen in vrijheid zijn gesteld. Volgens een telegram van Roberts moeten de officieren naar Barberton zijn overgebracht en zijn er 1800 soldaten vrij geworden. Dit, in verband met het gerucht, dat Kruger, Steyn, Botha, Selialk Burger en Meijer den 29 naar Nelspruit zijn gespoord, doet ver- moeden, dat de Boeren den spoorweg naar het oosten zullen blijven verdedigen, hoewel zij dan natuurlijk eindelijk vast raken. Gaan zij daaren- tegen noordwaarts, het Lijdenburgsche in, dan verliezen Z6 den spoorweg, maar ze winnen een bijna onbegrensd terrein om zich op terug te trekken. Naar Roberts seint, hebben de Boeren zich in verschillende richtingen verspreid. De slag bij Machadodorp is zeer hevig geweest, ook volgens getuigenis der Boeren zelven. Zij 'bleven hardnekkig in hun stellingen, totdat het glinsteren van de bajonetten bewees, dat de Britsche infanterie naderde. De //Kronprinz" is Donderdag naar Europa vertrokken, met 8 pleegzusters en 8 doktoreu van het Russische ambulance-korps, dat bij de Boeren dienst deed, aan boord. Ook moet Erasmus, lid van den Volksraad, aan boord zijn, terwijl volgens gerucht een ontzaglijke hoeveelheid baar goud is meegenomen. Volgens de Daily Express" zouden de Boeren weinig lust meer hebben om verder te vechten. Generaal French, die voortdurend uit het westen oprukt, ondervindt geen noemenswaardigen tegen- stand waar hij komt, vindt hij de Boeren geheel onvoorbereid. /;,De wanhopige dapperheid, die zij Maandag aan den dag legden, zegt dit blad, schijnt er op te wijzen, dat wij het einde der worsteling naderen. Tevens worden wij echter telkens herinnerd aan het feit, dat wij een verbazend bergachtige streek binnendringen, en de bekwaamste officieren, met wie ik over den toestand gesproken heb, verbloemen niet, dat lord Roberts nog een zware taak voor zich heeft." De laatste zinsnede weerspreekt wel eenigszins de eerste, zoodat we eigenlijk niet weten, wat het blad er van denkt. In langen tijd hebben we niets van De Wet gehoord. Het schijnt in Zuid-Afrika ook zoo te gaan en het gerucht gaat dan ook, dat De W et dood is. Gevangenen van Baden Powell zouden dit verklaard hebben, maar misschien dat de F KUILLETON ROBERT EUSTACE. Een geritsel deed mij plotseling ontwaken. Ik sperde de oogen wijd open. In het volgende oogenblik poogde ik uit al mijn macht overeind te springen maar om slechts tot de ontdekking te komen, dat dit mij onmogelijk was. Dokter Hertslet bevond zich in de kamer. Op de toilet- tafel stond een waaklamphet electrische licht braudde helder. Wat den geneesheer betreft, hij hij had zich over mij heengebogen, en hield iets voor mijn mond en neusgaten, terwijl zijn linker- hand mijn beide handen tot roerloosheid dwong. Nog een laaiste, zwakke poging wendde ik aan om op te staan, want ik kon mij niet bedriegen omtrent de flauwe, zoete lucht van chloroform, en ik had alles ter wereld gegeven om aan zijn macht te ontkomen. Maar al mijn ledematen waren reeds zoo loodzwaar, als werden zij door honderdponders weerhouden zich te bewegen. Hertslet's wreede oogen blikten zonder ontferming op mij neer. »Gij kunt mij niet ontsnappen," zeide hij. tflk sluit u den mond." Terwijl hij nog sprak, hield ik op met tegen- spartelen en kwam er op eens een volslagen onverschilligheid over mijik bekommerde mij er niet langer om of ik het bewustzijn zou verliezen of niet, en alle besef der wcrkelijkheid verdween. Boerenkommandant dit binnenkortop welsprekende wijs tegenspreekt. Het Septemberweer begint zich te doen gevoelen. Mafeking is door een vreeselijken orkaan geteis- terd. Meer dan twee uren achtereen viel de regen bij stroomen, zoodat de stad onder water gezet werd, en haast geen huis werd gespaard de storm heeft, zegt Reuters's correspondent, meer schade aangericht in tien minuten, dan het beleg zeven maanden lang. Het militaire kamp werd geheel vernield, de zieken en gewonden hadden veel te lijden. Er zijn veel menschen gekwetst, en een of twee gedood. De hulpbruggen, die Roberts voor de sporen heeft aangelegd, zullen het nu gaan ontgelden. CHINA. De mogendheden zien wel in, dat China toch een te ongaar brokje is om gezamenlijk te ver- orberen: Zij zouden nu wel graag eens met den kok willen praten, of er niet wat anders op kan overschieten maar de kok is verdweuen en de hooge heeren weten nu niets beters te doen dan de keuken weer uit te gaan, in de hoop dan iets van den kok of den koksjongen te merken. Met andere woordennu de Keizer en de Keizerin niet gevangen zijn geuomen, nu te Peking een Chineesche regeering ontbreekt, en nu Li- hoeng-tschang geen voldoende volmacht heeft nu willen de mogendheden met haar gezanten en troepen de hoofdstad verlaten, in de hoop dat de Keizer en de Keizerin, kortom de regeering daar zal weerkeeren en Li zal machtigen tot vredes- onderhandelingen. De mogendheden hebben er genoeg van. Rusland is met het voorstel voor den dag gekomen en heeft eerst Amerika gepolst. Daar viel het voorstel in goede aarde en ten slotte gingen Frankrijk, Engeland en Japan ook mede en hadden alleen Italie en Duitschland bezwaar. Toch zullen ook deze mogendheden zich moeten voegen, want er zit niets anders op dan maar weer uit Peking terug te trekken. Langer verblijf aldaar zou de Chineesche bevolking tot het uiterste prikkelen en men zou er toch niets mee bereiken. Den 28en zou men de troepen van alle natien een militaire wandeling door het keizerlijke paleis laten maken en dan zou men het paleis sluiten en bewaken. Als die wandeling nu maar niet wordt een internationale rooftocht van de keizerlijke schatten, dan is zoo'n genoegdoening voor den vorm wel te verdedigen. Daarna zouden de troepen Peking kunnen verlaten. De forten bij Takoe of Toen ik ten laatste ontwaakte, was het ochtend de vensters van het vertrek stonden wijd open. Ik lag met het hoofd vlak bij een scherpen hoek van den open haard. Een zonderling, loom gevoel was nog in mijn ledematen overgebleven, en aan de slapen gevoelde ik een onbestemde pijn. Ik vroeg mijzelve af wat er toch wel mocht zijn voor- gevallen en hoe het kwam dat ik daar lag. Eenige oogenblikken achtereen bleef ik stil liggen, mij langzamerhand en een voor een weer de gebeurtenissen van den voorgaanden avond te binnen roepende. Leonore's bruidegom was weder- gekeerd hij zou dien morgen een operatie onder- gaan, en ik was de pleegzuster, die men uitge- kozen had om hem te verplegen. En toch was ik geenszins gehaast om overeind te komen, mijn gausche lichaam was nog verdoofd, het scheen alsof niets er meer op aankwam. Op dat oogenblik werd de deur geopend, en trad een dienstbode binnen met een kan warm water. Zoodra ze mij gewaar werd, deiusde zij van verbazing en schrik achteruit, en daarop haastig haar kan nederzettende, snelde zij op mijtoe. //Wat deert u riep zij uit. ffWat is er gebeurd Ik wendde een poging aan om haar toe te spreken, maar er kwam geen woord over mijn lippen, mijn keel liet enkel een soort gereutel hooren. Lk trachtte thans uit al mijn macht overeind te komen. Goede Hemel mijn rechter- zijde, arm en been waren geheel machteloos. Al kermeud zonk ik op den vloer terug. Juist onder het nedervallen bemerkte ik dat er eenig bloed eenig ander geschikt punt zouden de mogendheden dan kunnen bezetten, om steeds met gewapende tusschenkomst te kunnen dreigen bij het onder- handelen. Voor Duitschland is 't wel een beetje zuur, het Chineesche zaakje zoo te zien verloopen. Graaf Waldersee is net met veel ophef afgevaardigd en nu komt hij in Oost-Azie, als alles afgeloopen is en de onderhandelingen al aan den gang zijn. Gemakkeliiker wordt zijn taak daardoor niet, want in Duitschland zal men toch eenige genoegdoening voor al de moeite en kosten willen hebben en de mogendheden zullen daartoe zeker niet meewerken. Badfontein, 1 Sept. Buller rukte gisteren 22 kilometer voorwaarts op den weg naar Lijdenburg en trok de Krokodilrivier over. De Boeren trekken zich samen in het Krokodil-geoergte, waar alle commando's heengaan, behalve die van Carolina en Ermelo. Pretoria, 1 Sept. De verkenners van Theron hebben bij het station Kliprivier den spoorweg opgebroken en een trein van acht en twintig wagens in brand gestoken. De burgers hier voorspellen, volgens Engelsche berichten, eenstemmig dat het eind van den oorlog nabij is, en verklaren dat, als de Engelschen erin slagen den spoorweg in hun macht te krijgen, de Boeren verplicht zullen zijn naar het Boschveld, een moerassige, ongezonde streek, te vluchten. Kaapstad, 2 Sept. Kolonel Plumer, die uitge- zonden was om een commando onder Pretorius, dat gelegerd was ten oosten van Pienaarsrivier, te verjagen, slaagde daarin na eenigen strijd. Hij nam 26 man gevangen en maakte 90 Martini- geweren benevens 1000 stuks vee en 31 wagens buit. TER NEUZEN, 3 September 1900. De klerk der posterijen en telegaphie J. A. van Dale wordt met 1 October verplaatst van Sas van Gent naar Ter Neuzen. De verplaatsing van mej. Vermeere van Wor- merveer naar Ter Neuzen is ingetrokken. Wanneer we veertieu dagen verder zijn, is juffrouw kermis met haar gevolg in onze veste aauwezig. Door een vriendelijke hand worden wij als naar gewoonte in de gelegenheid gesteld om de groote en kleine belangstellende lezeressen en lezers voorloopig mede te deelen wat er zal te kleefde aan den hoek van den haard, waartegen ik zonder twijfel aangevallen was. Het dienst- meisje, dat thans doodelijk ontsteld was, holde de kamer uit en keerde eenige minuten later met dokter Hertslet terug. Hij trad regelrecht op mij toe en bekeek mij met zijn doordriugende oogen. z/Een vreeselijk geval," hoorde ik hem mom- pelen. Onder het spreken hief hij mijn verlam- den arm op en liet hem toen weer nedervallen. z/Hoe is dit gebeurd, zuster Peter vroeg hij. Ik beproefde opnieuw te sprekenmijn lippen bewogen zich, maar geen klank ontsnapte er aan. „Schel om zuster Martha, en help de zieke onmiddellijk naar bed," zeide dokter Hertslet, zich tot de dienstbode wendende. //Wij hebben hier met een geval van beroerte te doen. Welk een ontzetteud ietsOver een paar minuten ben ik terug." De dienstbode hielp mij ontkleeden en schelde om de andere verpleegster te roepen. Met haar beiden hadden zij mij spoedig te bed gelegd. Omstreeks een kwartier later keerde de heer Hertslet met een tweeden geneesheer weder. De twee doktoien onderzochteu mij met de meeste nauwkeurigheid. //Men behoeft geen oogenblik aan het geval te twijfelen," zeide de vreemde dokter, terwijl hij zich tot mijn beul keerde. //Het is een uitstor- ting van bloed uit de linkerzijde der hersenen vergezeld van hemiplegia en asphasia. lets dat al heel zelden voorkomt bij zulk een jong meisje giug hij voort. //Ik heb slechts twee of drie dergelijke gevallen op haar leeftijd bijgewoond. En zij is nog wel een uwer eigen verpleegsters, zien en te hooren vallen, en dat is veel en velerlei. Zij 't nu ook al niet alles nieuw, zoo treffen we toch goede oude bekenden aan. Zoo is op de Markt plaats gereserveerd voor de stoomcarroussel van Scheuoff, die verleden jaar voor 't eerst onze kermis bezocht; pogingen om een grootere en fraaiere inrichting van dien aard naar hier te lokken schijnen, door verschillende omstandighedeu, niet het minst omdat onze plaats niet in het centrum van het verkeer gelegen is, niet te kunnen slagen. Naast deze draai-inrichting voor groote menschen kunnen we vermelden de carroussel vau F. Janvier, die, als bekend, zich steeds in een druk bezoek van de jeugd mag verheugen. Verder zal daar eenige dagen ga«tvrijheid ge- nieten de schaatsenbaan van Peters, welke inrichting, zij het al geen nieuwigheid, voor zoover onze herinneringstrekt, toch nimmer onze plaats bezocht. De gebroeders Albert komen met bunne bioscoop of levende beelden, eene vinding der laatste jaren, die, overal waar er mee gewerkt wordt, groote belangstelling wekt. Damman komt weder met zijn panorama, dat voorzeker wel verrijkt zal zijn met verschillende bloedige tafereelen, waarvoor de gebeurtenissen van den laatsten tijd, stof te over leverden. Ten slotte zij vermeld dat op de Markt zullen verrijzen eenige galanterie-, byouterie-, koek- en oliebollenkramen, benevens gelegenheden waar menschen die in de toekomst willen zien terecht kunnen. Een goede oude bekende missen we, n.l. het wafelkraam van Smits. Van Koninklijke wafels zullen we dit jaar verstoken blijven. Aan de Axelsche brug zal, nevens eenige kraampjes en een kijkspel, verrijzen Roberti's paardenspel. We vermelden dit niet 't laatst, omdat het 't minst belangrijks is, doch omdat we daaraan meer de aandacht wilden schenken. Gunstige berichten kwameu ons daaromtrent ter oore. Op de verschillende kermisseu van Noord- Brabant, waar dit circus optrad, heeft het zich een grooten naam verworven door de buitenge- woue en merkwaardige dressuur, waarmede ge- noemde directeur zijne paarden aan zich heeft weten te onderwerpeu. Niet alleen dat kunsten worden vertoond met circuspaarden, doch voor- namelijk trok de belangstelling het optreden met paarden van particulieren, die slechts eenige uren aan de leiding van den directeur waren onder- worpen geweest, en die op zijn bevel verschillende toeren verrichteu. Is er dus een onzer paarden- zegt ge mij. Het is waarlijk heel droevig. Haar geest is volkomen helder, maar het spraakvermogen is ten eenenmale verloren." z/Zijt gij bij machte den rechterarm op te heffen vroeg hij, zich over mij heenbuigeud. Bij het vernemen van deze vraag, schudde ik het hoofd. z/Gij ziet dat zij zeer goed verstaat wat men tot haar zegt," vervolgde hij, naar dokter Hertslet opziende. Er werden eenige weuken gegeven aan de pleeg zuster, die in het vertrek gebleven was, en daarop verwijderden zich de beide geneesheeren. Ik kon duidelijk hooren hoe zij eenige oogenblikken buiten de deur bleven staan praten en eindelijk gingen zij de trappen af. Kort daarna kwam de heer Hertslet alleen terug. Hij zondt zuster Martha het vertrek uit en boog zich over mij heen. //Gij ziet het nu," zei hij, op zijn gewonen, vastberaden toon, //hoe verkeerd gij gedaan hebt met gisteravoud niet aan mijn billijke voorwaarden toe te geven. Gij hebt daarmede een misslag begaau en moet u thans onderwerpen aan de ge- volgen. Ik zeide u vooraf dat, zoo ge niet buigen wildet voor mijn wil, ik u de lippen zou sluiten en ik heb dat gedaan." Wederom spande ik al mijn krach'ten in om hem te antwoorden, maar mijn mond kon geen woord uiten. z/Gij doet u zelve slechts kwaad door u op deze wijze op te winden," sprak hij. //Luister thans. Ik wil en zal Miss Trefusis tot vrouw hebben, en tot het bereiken vau dat doel, heb ik de noodige maatregelcn genomen om vau uw stilzwijgen ver- IE C#!t bind verseliljnt Manadi&K-. Woensdaif- en Vrijdajfnvond, nltsjezomlerd op Feestdagen, bij de Firina I". J. VII OK I1IDK te Ter \enzen. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1