BIJVOEGSEL Tsr Hsuzsnschc Courant Zaterdag 1 September 1900. No. 3964. Engeland en de Z.-A. Republiek. Geinengde berichten. Tot zwijgen gebracht Landbouwberichten. De nadere berichten over de gevechten bij Machadodorp luiden gelukkig niet zoo wanhopig als de geruchten uit Louremjo-Marquez. De Boeren zijn ten slotte wel terugetrokken, zooals bij de overmacht der Engelschen was te verwachten maar 't is niet een nederlaag geweest, zooal eerst werd voorspeld. Nemen we in aanmerking, dat we het verhaal van den strijd slechts van 66n kant hooren en dat de Engelsche berichten nu juist niet uitmunten door groote juistheid dan gelooven we te mogen aannemen dat het eenige resultaat van den strijd tot dusver is geweest, dat de Boeren meer noordelijk naar het Lijdenburgsche zijn teruggetrokken. Van een vernietigen van het leger der Boeren is geen sprake en wat thans niet gelukt is, heeft in het Lijdenburgsche niet meer kans van slagen. Algemeen is de lof, aan de Boeren toegezwaaid door de Engelsche correspondenten, voor hun moedig standhouden. Er schijnt met groote hard- nekkigheid gevochten te zijn, waarbij vooral de Johannesburgsche politie zich bijzonder onder- scheidde. Botha heeft trouwens bij proclamatie gedreigd dat hij elken burger, die deserteerde of zonder bevel terugtrok, zou laten doodschieten. Iu de gevechten bij Machadodorp schijnt Buller de hoofdpersoon geweest te zijn. French trok noordelijk en van de andere Engelsche generaals vernemen we niets. Een poosje geleden beweerde een correspondent, die Buller's karnp had bezocht dat zijn troepen in veel beter conditie waren dan die van Robertsmisschien dat daarom de be- storming der kopjes om Machadadodorp aan den ^veroveraar" van Ladysmith werd toevertrouwd. Er is waarschijnlijk over een groote lengte gevochten, maar twee hoofdmomenten vallen toch op te merkenvooreerst de verovering van Bergendal door Buller en ten tweede de bezetting van Machadodorp. Maandagavond waren de Engelschen na twee dagen harden strijd meester van Berg-en-dal, een reeks kopjes ten zuidwesten van Machadodorp. De plaats is een natuurlijke vesting, omringd door een glooiing van omstreeks 1400 meters breed, waar volstrekt geen dekkiug is. Zij werd genomen in stormpas. De Boeren streden manmoedig, zegt de ,/Standard"-man, vooral 200 man van de Johannesburgsche politie, die een rotsheuvel bezet hielden en dien eerst ontruimden, nadat zij uren beschoten waren. Negentien Boeren (o. a. de kommandantOosthuizen) werden gevangen genomen, omstreeks 20 vijanden bleven dood liggen in de stelling, zegt Buller. De verovering van de kopjes stelde ons in staat, het geheele randje te bezetten van beide kanten schijnt de vijand teruggetrokken te zijn. De Engelschen verloren een knpitein en veertien man dood, zeven officieren en 57 man gewond op die plek. De Boeren hadden besloten, hardnekkigen tegenstand te bieden, maar omstreeks 12 uur verspreidde zich het gerucht, dat de geheele Johannesburgsche politie, die de voor- naamste verdediger van het kopje was, gesneuveld was en toen trok het leger terug. FH1UILLETON ROBERT EUSTACE. 5) De geneesheer stond tegenover mijop het oogen- blik dat de voile beteekenis mijuer woorden tot hem doordrong, zag ik hem achteruit deinzen, alsof hij een schot iu de voile borst had ontvangen daarna hief hij zich loodrecht overeind. Wat bedoelt gij vroeg hij. ,/Ik heb het u reeds gezegd. De naam van Leonore's vroegeren verloofde is kapitein Gifford. Hij bevindt zich boven in deze woning. Zoo gij weigert mij te gelooven, begeef u dan tot Leonore en vraag haar hoe die man heette. Zij zal u herhalen dat hij kapitein Gifford was. En zoo gij de waarheid nog niet verkiest aan te nemen, verzoek haar dan u zijn photographie te laten zien. Dat portret is de beeltenis van den man, die uw hulp inriep. Hij leeft zeg ik u, hij is uw patient." z/Ga toch zitten," sprak dokter Ilertslet. Ik zonk op den eersten den besten zetel neder. z/Herhaal thans die ganschegeschiedenis/'zeidehij. Ik deed dit, en toen ik daarmede gereed was, hernarn hij ffIk moet u een poosje alleen laten, zuster." Ik sprong overeind. Een onverklaarbare angst begon zich van mij meester te maken. z/Ik wil niet in dit vertrek blijven," riep ik uit. //Ik moet Leonore spreken, en dat wel ter- stond." z/Gij zult haar heden avond niet meer zien en terwijl ik weg ben moet gij hier blijven." Aldus Buller. En de oorlogscorrespondenten zijn het met hem eens, dat de verdedigers van het kopje zich kranig hielden. Drie uren lang werd de heuvel beschoten, zoodat, zegt de correspondent van de //Daily Mail", deze sorns bijna verborgen was door den rook der lyddietbommen. De Boeren bedienden bijna tot het laatste oogenblik hun pompom, en vechten totdat de bestormers vlak bij waren. Hun kommandant en twaalf man werden gevangen genomen, er lagen veel dooden en gewonden op het kopje, de rest van de verdedigers was over den spoorweg gevlucht. De bezetting van Machadodorp ging vrijwat gemakkelijker Dinsdagmiddag kwameu Buller's troepen daar aan. De vijand hield maar flauwtjes stand, seint Roberts, en trok weldra noordwaarts af, achter- volgd door Dundonald's bereden troepeu. Dezen konden echter niet verder dan Helvetia (ten noorden van Machadodorp, op den weg naar Lijdenburg) komen, wegens het moeilijke terrein en omdat de vijand een stelling kou innemen, die te sterk was om hem daaruit door de bereden troepen te doen verdrijven. Buller had zeer weinig verliezen. Het laatste bericht van French was, dat hij Maandag Zwartkopjes, even ten noorden van Helvetia, bezet had. Van een bezetten van Krokodilpoort blijkt gelukkig geen sprake tezijn. De Boeren trokken voor French terug naar Lijden burg, maar bij Zwartkopjes boden ze hem het hoofd en French bleef daar. Den 28" zette French zijn beweging voort, seint Roberts, tot Elandsfontein, waaruit hij den vijand zonder moeite verdreef door hem om te trekken. De Boeren trokken snel terug en lieten zelfs hun gekookt eten achter. French kan van uit Elands fontein met Buller te Machadodorp seinen wisselen. De //Daily Mail" verneemt uit St-Petersburg De Tsaar heeft Dr. Leyds slechts vijf minuten ontvangen. De Tsaar betuigde zijn leedwezen, dat hij voor de Boeren niets anders kon doen dan hun aanraden vrede te sluiten, want hij haat alien oorlog, gelijk in den Haag gebleken is. De Times verneemt uit St. PelersburgDr. Leyds heeft een bezoek gebracht aan alle ge- zanten behalve aan den Eugelschen. CHINA. Te Peking moet het op 't oogenblik voor de Europeanen alles behalve plezierig zijn. 't Is er betrekkelijk veilig, maar de meeste wijken zijn puinhoopen, en de gezondbeidstoestand van het personeel der legaties laat zeer veelte wenschen over. De straat der legaties is onherkenbaar, zegt Reuter, iu een telegram van 15 Augustus. Van de Fransche legatie, die een van de mooisle gebouwen der stad was, zijn slechts eenige muren overgebleven. De muur, die deze legatie omringde, is ondermijud, en daarna heeft men hem met dynamiet laten springen. Er zijn ook veel huizen afgebrand, de straten zijn door barrikaden ver- sperd, en alle Europeesche huizen, die niet in brand gestoken werden, zijn afgebroken. De Fransche gezant, de heer Pichon, had met een paar heeren van zijn legatie in de Spaausche legatie zijn intrek genomen de overigen woonden in hetgeeu er overbleef van het Fransche gezant- schap en de omringeude Chineesche huizen. Toch schijnt er voorloopig geen kwestie te wezen van verhuizing naar Tientsiu of Shanghai. Inte- gendeel, Peking wordt al meer het middelpunt der beweging. Uit Tientsin zijn 1000 Russen en 640 Duitschers naar de hoofdstad vertrokken, Hij trad op de deur toe, opende haar, ging naar buiten en draaide aldaar den sleutel iu het slot om. Ik was zijn gevangene. Na verloop van een uur keerde hij terug. Zijn gelaat was rustig en zag er even gebiedeud uit als allijd. Hij draaide de deur andermaal op slot en stak den sleutel bij zich. tflk heb onderzoeht of gij de waarheid hadt. gesproken," zeide hij. En, nu zuster, moeten gij en ik het samen eens worden." ,/Dat is onmogelijk gaf ik ten antwoord. z/Durft gij het misschien wagen mij te tarten ,/Ja." z/Dat zult gij niet doen, geloof ik, zoodra gij alles zult weteu. Ik bracht het laatste uur door met het nagaan der door u medegedeelde feiteu, en bevond dat gij in alle opzichten gelijk hadt gehad." z/Dus geloofdet gij mij niet #Siechts ten deele moet ik bekennen, en ik besloot oumiddellijk de zaak te doorgronden tot dat doel ben ik naar Miss Trefusis gegaan Voor het allereerst sedert onze verloving, roerde ik het onderwerp van haar eerste liefde aan. Ik sprak haar op vriendelijke wijze over dien man Zij begon te weenen. Ik omhelsde haar en verzekerde haar van mijn medelijden. Daarop vroeg ik zijn naam en naar eenige bijzonderheden omtrent hem. Op die wijze kreeg ik ook de photographie te zien. Gij hebt volkomen gelijk mijn medemiunaar leeft en hij bevindt zich boven Morgen verwacht men van mij dat ik een allergevaarlijkste operatie op hem zal aauwenden Denk eens na welk een wapen gij mij in handen gegevenhebt. Die operatie is onbeschrijfe- lijk lastig. De geringste afwijking van het mes moet den dood tengevolge hebben. Ziet gij nu niet in hoe krankzinnig gij gehandeld hebt, toen gij mi en de Fransche troepen, die te Shanghai nu zijn aangefcomen, gaan er misschien ook wel heen. Niettemin begint het zuiden de aandacht te trekken, en wel door het uptreden van Japan. Japan heeft nl. troepen aan wal gezet te Amoy, tegenover het eiland Formosa, en de mogendheden, die elkaar niet veel vertrouwen, zijn nu bang, dat Japan op eigen gelegenheid zal gaan handelen. Duitschland heeft dadelijk zijn kanonneerbool //Tiger", uit Hongkong, naar Amoy gezonden, naar't heet, op dringend verzoek van den Duitschen consul. Daaruit is echter niets onvriendelijks tegenover Japan af te leiden, zegt men te Berlijn heel ernstig, maar alleen dat de beweging tegen de vreemdelingen te Amoy bedenkelijker wordt. Dinsdag werd in een der lokalen van het Rijks- landbouw proefstation te Goes, onder voorzitter- schap van den heer Dr. Swaving, eene vergadering gehouden van leden van de commissie, benoemd op de vergadering van afgevaardigrten van de ver- schillende verbruiksvereenigingen in Zeelaud en Westefijk Noord-Brabant, welke den 22,n j.l. ge houden werd in de //Prins van Oranje. Op deze vergadering, waar, naast de heeren Swaving, G. A, Vosterman van Oyen, Dekkers uit Wouw, C. A. II. Wagtho uit Tholen, M. Kosteuse uit Kruiningen, A. Dieleman Jz. uit Axel, P. Tazelaar uit Noord-Bevelaud en P. Maas Wz. uit Koudekerke, ook vertegenwoordigers waren van drie fabrieken en een handelaar in meststoffen en voedingsmiddeleu, werden twee formulieren vastgesteld A en B waarvan het eerste de inschrij- vingsvoorwaarden bevat met breede toelich- tingen van art. 2, 3 en 4, en het tweede de wijze waarop de inschnjvingen moeten geschieden bij de aanbestedingen. Twee punten gaven voornamelijk aanleiding tot gedachtewisseling tusschen fabrikanten en de vertegenwoordigers der verbruikvereeuigingen te weten de borgstelling en de graad van droogte. Gaarne werd erkend, dat de borgstelling in den drukken ijd der aanbestediugen voor de aaunemers met eenige bezwaren gepaard ging, maar de ondervinding had geleerd, dat die borgstelling noodzakelijk was om zwendelaars en grappenmakers te weren zij diende dus gehandhaafd te blijven. Jit werd door de vertegenwoordigers der fabrieken toegegeveu en daarna werd door beide partijen overeengekomen, dat de borgstelling zou blijven en dat de aannemer, indien de borgstelling in contanten geschiedt, daarvan eene rente kan be- rekenen tegen 4 's jaars, gedurende den tijd dat de borgstelling is in handen van den aanbe- steder. Over de droogte van superphosphaat en ammo- niak superphosphaat werd ook van meening gewisseld. Ten slotte kwam men overeen, dat het bedrag van vocht mocht zijn 12 °/a met een percent peling. Voor een grooter vochtgehalte dan 13 wordt gekortvan 13,1 tot 14 een percent van 14,1 tot 15 twee percent, van 15,1 tot 16 drie percent, van 16,1 tot 18 percent vier ten honderd. Voor een vochtigheidsgehalte van meer dan 18 wordt de meststof afgekeurd. Nadat een en ander door de afgevaardigden der verbruiksvereenigingen, der fabriekauten en han- delaren was overeengekomen. werd besloten de dat alles zeidet voordat de operatieafgeloopen was?" Ik huiverde, en gehoor gevend aan een onnoeme- lijke vrees, wierp ik mij aan zijn voeten. //Iu 's Hemelsnaam pleeg geen moord 1" riep ik uit. z/Sta op," bromde hij. //Ik koester niet de mir.ste bedoeling een moord te begaan. Ik zal kapitein Gifford opereeren, en als ik dat eenmaal doe, zal die operatie ook met goed gevolg worden bekrooud. Het geval is te gevaarlijk, komt te zeldzaam voor, dan dat ik het willekeurig zou verspelen. Door het slagen in zulk een zwa.e operatie zal ik nog heel wat meer invloed ver- krijgen. In mijn binnenste wedijveren eerzucht en liefde steeds naar den voorraug. Ik ben niet van plan een van beiden prijs te geveu, en ben daarom tot het volgeDd besluit gekomen De operatie zal worden uitgesteld. Ik zal kapitein Gifford hoogst aannemelijke redeuen daarvoor op- geven, en hem hier houden, maar om hem pas na mijn huwelijk onder handen te nemen. Hebt gij mij nu verstaan Gij kunt, zoo u dat aaugenamer is, naar Leonore terugkeeren, en bij haar blijven tot dat zij trouwt, of welgij kunt mij tarten." z/Wilt gij zeggen dat ik naar Leonore terug keeren zou, zonder haar over mijn ontdekking te spreken z/Dat bedoelden mijn woorden; maar gij kunt doen zooals gij verkiest." z/En wat zult gij doen als ik zoo iets weiger. i,Dau zal ik uw lippen sluiten." ,/Hoe? Wat bedoelt gij? Wilt gij mij ge vangen houden z/Volstrek niet." z/Op welke wijze kunt gij mij dan tot stilzwijgen dwingen P" z/Dat is mijn geheim. Voor heden avond verlaat formulieren en de aanvragen om „onderzoek door het landbouw proefstation" te laten drukken en aan alle vereenigingen een exemplaar toe te zenden die vereenigingen te verzoeken binnen eene week te verklaren of zij deze formulieren in gebruik willen nemen en dan op te geven hoeveel zij daarvan denken noodig te hebben. De formulieren A en B te zamen zullen verkrijgbaar gesteld worden tegen 2 per 100 en de aanvragen om onderzoek tegen 75 cent per 100. Aan het einde van deze mededeelingen moeten wij nog den wensch voegen, dat deze formulieren en aanvragen algemeen in gebruik worden genomen, dewijl een algemeen gebruik daarvan veel zal medewerken om een reeelen handel te bevorderen en zeer zeker in het belang is van alle verbruiks vereenigingen. Op kleine verschillen van zienswijze dient hier toegegeven te worden om een groot doel te bereiken. (M. Ct.) Bij de politie te 's Gravenhage is aangifte gedaan, dat een man onder valsche voorgevens van een dienstbode to zoeken, een drietal woningen op het Kortenbosch is binnengedrougen, met het doel de in die huizen alleen aanwezig zijnde aankomende jonge meisjes aan te randen. Dezer dagen reed te Oosterbeek, een heer per rijwiel langs den Schelmschen weg, toen eenige kwajongens de aardigheid hadden een klomp voor zijn wiel te leggen, juist waar de brug over de spoorlaan leidt. Het had tengevolge, dat de rijder viel, zijn machine bleef achter de brug haken, doch hij zelf tuimelde langs den weg naar beneden. Tegelijkertijd passeerde een trein, zoodat een groot ongeluk had kunnen gebeuren. Thans liep het geval tamelijk goed afde bereider bezeerde zijn arm dien hij eenige dagen in een verband moest houden, terwijl het rijwiel eenigzins beschadigd werd. Maandag middag waren eenige jongens bezig in de Waal nabij Nijmegen te zwemmen. Een hunner, een 11-jarige knaap, had het ongeluk in de diepte te verdwijnen en te verdrinken. Een heer, die met een roeiboot in de nabijheid was, trachtte te vergeefs den jongeu te redden. - In de gemeente Achtkarspelen (Fr.) verkeerde eene 70jarige vrouw in zulk een verregaanden toestand van vervuiling, dat de burgemeester last gaf haar persoon en haar verblijf te reinigen. De vrouw had vrije woning van de diakonie der Hervormde gemeente, van het burgerlijk armbestuur genoot zij een onderstand van f 1 per week. De personen, met de reiniging belast, vonden in haar woning eene groote hoeveelheid deels bedorven eetwaren, als erwten, boonen, kaas, brood, enz. en ook (wee buidels, met circa 500 aan klin- kende munt. Toen men ook het kabinet en pul- pitum van de vrouw wilde openen, verzette zij zich daartegen zoo hevig, dat men dit plan liet varen. Waarschijnlijk is daariu nog meer waarde te vinden. Deze vrouw verzamelde een en ander uit liefdadige giften. Voor eerlijke vinders De vraag, of men den eerlijken vinder, welke een verloren voorwerp terugbrengt, geldelijk moet beloonen, wordt op verschillende wijzen beantwoord. Sommigen be- weren, dat het niet meer dan billijk is wanneer men den vinder een belooning verstrekt voor de ge nomen moeite, het heen en weerloopen van en naar het bureau van politie ^en voor het tijdverlies, dat in vele gevallen er het gevolg van is. Maar gij dit huis niet meer. Morgen ochtend zal ik waarschijnlijk nader met u spreken. Indien gij mij morgen de van u verlaugde belofte atlegt, ben ik zeker dat gij haar houden zult en zal ik u genoegzaam vertrouwen om terug te laten gaan naar Leonore. Zoo gij weigert mij te gehoorzamen, ik herhaal het nog eens, zal ik uw lippen ver- zegelen." Onder het spreken opende hij de deur zijner spreekkamer en gaf mij een wenk haar te verlaten. Over al mijn leden bevende, begaf ik mij naar mijn eigen vertrek. Ik was vreeselijk ontsteld en koesterde geen vuriger verlangen dan die woning uit te komen. Na eenige urea doodstil op mijn kamer te hebben doorgebracht, sloop ik naar beneden. Ik poogde de voordeur te ontgrendelen. Terwijl ik daarmede bezig was, schoot dokter Ilertslet opeens te voorschijn en plaatste hij zich vlak voor mij. ,/Keer terug naar uw vertrek," sprak hij, lang- zaam, en op zijn lippen versdieen dezelfde glimlach, dien ik reeds te voren beschreven heb. Ik vluchtte de trappen op, alsof een booze geest mij vervolgd had, en zette mij op den rand van mijn bed neder, nog steeds mijn mantel en hoed dragende. De tijd verstreek. Het gansche gebouw was in doodsche stilte gedompeld. Ten slotte overweldigd als ik was door de doorwor- stelde aandoeningen, voelde ik onverwacht dat ik iudommelde. Ik beslooi uit alle rnacht aan den slaap weerstaud te bieden en schrikte op. Nog eenmaal verviel ik in een soort sluimeriug, waaraan ik mij ontworstelde, en eindelijk verzonk ik in diepe rust. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5