De gruweldaad te Tilburg. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. 7 1 S DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 30 Augustus 4.28 4.44 Vrijdag 31 5.— 5.17 Zaterdag 1 September 5.36 5.57 Zondag 2 6.21 6.47 7.20 7.59 Dinsdag 4 8.43 9.29 W oensdag 5 10.14 10.53 Een melkhandelaar te 's Gravenhage heeft bij de politie aangifte gedaan dat Maandagmiddag een drietal heeren ten zijnent waren geweest en hem verzocht hadden 's avonds om 7 uur te komen in een cafe in de Jacob Catsstraat, ten einde met hem te onderhandelen over de leverantie van boter. De melkhandelaar gaf daaraan ge- volg en in het cafe gekomen ging men..... kaartspelen, waaraan ook deelnam de persoon die hem ge'inviteerd had in het cafe te komen. De melkhandelaar verloor in een oogenblik 10. Hij had geen geld meer bij zich, doch gaf voor nog 160 thuis te hebben; hij gaf echter van het gebeurde aan de politie kennis. 1 oen een hoofdagent met hem mede ging naar het bewuste bierhuis, waren de vogels gevlogen. De kastelein verklaarde dat er vijf lieden waren binnengekomen, die een glas bier hadden gedronken, maar dat hij niet heeft gezien dat die mannen hebben ge- speeld. Men schrijft uit Zaandam De kermis?, die Zondag aanving, schijnt voor sommigen een goede gelegenheid om zich ten koste van anderen te verrijken. Op twee plaatsen, ongeveer ter zelfder tijd, werd Zondagavond terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken. De dieven zijn daarbij op zeer brutale wijze te werk gegaan. Bij den beer P. J. C. van der W erf, wiens slagerij tegenover den bootsteiger van de Alkmaar packet aan den Hoogendijk gelegen is en midden in de drukte van de kermis, hebben de inbrekers na een schut te zijn overgeklommen zich waar- schijnlijk toegang verschaft door een openstaand raam. Zij (hebben zich verwijderd met medeneming van 130 aan geld. Om dit machtig te wordeu hadden zij de kast, waarin het geborgen was, voorover op den vloer gelegd en toen het acnter- schot verbroken. Bij de wed. Meijer in de Westzijde is op andere wijze te werk gegaan. Daar hadden de bewoners het huis (eveneens een slagerij) te acht uur verlaten en goed gesloten. Toen de familie om halftien teriigkeerde, vond men de deur open, het licht brandend, de kasten alien met geweld opgebrokeu en den inhoud ill wanorde verspreid. Ilier hebb m de dieven alleen goud en zilver gestolen. Blijk- baar hebben zij naar het geld gezocht, want zelfs de bedden waren onderstboven gekeerd. 'I oen zij beneden niet vonden, wat zij zochten, hebben zij ook een der bovenkamers een bezoek gebracht en ook daar goud en zilver in beslag genomen. Van de daders is nog geen spoor bekend. Wat de nietige bijen vermogen, welke schatten zij verzamelen, leert een eenvoudige berekening. Op de heidevelden der Veluwe om nu eens niet op andere even gunstige streken te letten staan thans duizenden korveu. Elke duizend bijenvolken verzamelen bij gunstig weer minsteus 1000 KG. honig, dat. is, berekend naar een ge- middelde waarde van f 0,80 per KG voor f 800; 1000 bijenvolken verzamelen per dag voor een waarde voor 800 op de zoogenaamde barre heide, en dat zonder eenige schade te veroorzaken. In Molenbeek (Brussel) reed Zondag bij de Lavaleestraat een tram tegen een andere, die stil- stond op het kruispunt, aan. De meeste passagiers bezeerden zich min of meer, een paar vrij ernstig. In de vergaderingen, die hier en daar in Engeland reeds voor de verkiezingen wordeu ge- houden, is in den laatsten tijd een voor Chamber lain zeer onaangename tegenstander opgetreden. Deze, die telkens betoogt dat de regeering op den oorlog heeft aangestuurd en er op wijst, dat zij niettemiir geheel onvoorbereid was, is niemand minder dan een van de heldeu van Ladysmith kapitein Lambton, bevelhebber van de kanounen van de Powerful. Te Jarrow, in Engeland, had de 58jarige handwerksman John Young als jonge man het ongeluk gehad zijn oog te verliezen. Ook zijn ander oog werd steeds minder en ua al ver- scheidene jaren was hij geheel blind. Dezer dagen werd hij geopereerd en met gunstigen uitslag. Maar toen hij nu de gezichten zijner verwanten weer zag en de kleinkinderen, die na zijn geheele verblinding geboren waren, de armpjes naar hem uitstaken, gevoelde hij zich zoo ontroerd, dat hij een beroerte kreeg en stierf. In een van de stedelijke bureaux te Lansing, in Michigan, kwamen in den laatsten tijd bij de ambtenaren herhaaldelijk gevallen van longtering voor en bij een nauwkeurig onderzoek werden de stukken en boeken op vele plaatsen door tuberkel- baeillen besmet gevonden. Verder bleek dat het eerste geval was voorgekomen bij een beambte, die de slechte gewoonte had bij het omslaan van de bladen zijn vingers aan de lippen te bevochtigen. De „Itevue d'Hygiene", die het geval vermeldt, neemt de gelegenheid waar om tegen deze zeer verbreide gewoonte te waarschuwen. Wij weten nu, dat zij niet alleen vies is en onaesthetisch, maar gevaarlijk bovendien. Wie met zijn speeksel zijn vingers nat maakt en zoo de bladen van een boek omslaat, kan anderen, die na hem komen, besmetten, maar ook besmet worden door de bacillen die zijn voorgangers op het papier hebben gedeponeerd. Cordua, de man die zich had laten bepraten door een Engelsch agent om aan samenzwering te denken, is doodgeschoten. Den 23 's avonds werd hem meegedeeld, dat het doodvonnis bekrachtigd was. Den ganschen nacht bleef een geeslelijke bij hem. Den 24 's ochtends om 7 uur werd hij gehaald. Hij stapte moedig naar den tuin achter de gevangenis, waar hij doodgeschoten zou worden. Hij toonde geen vrees en verzocht, niet gebonden te mogen worden. Hij ging zelf zitlen in den stoel voor den tuinmuur en zijn armen vouwende zeide hij kalm tot kapitein Burchard, die het peleton aanvoerde, dat hij gereed was. De bewakers verlieten zijn zijde, en onmid- delijk klonk het scherpe bevel vuur. I oen de tien kogels het lichaam van Cordua binnendrongen, hief hij zijn armen op en viel dood neer. Het lijk werd dadelijk begraven in een graf vlak bij den stoel. Alleen generaal Maxwell, kolonel Maxce, de geestelijke en de dokter waren bij de terechtstelling tegenwoordig. Een Duitsch soldaat in China schrijft aan ziin ouders o. a. »Na het gevecht van 23 Juni buiten Tientsin hebben wij de lijken der onzen, die op het slagveld achtergelaten waren, gruwelijk verminkt gevonden. Van alle lijken waren het hoofd, de handen en de voeten afgekapt. Een onzer luitenants, luitenant Eriedrich, hadden de Chineezen de huid afgestroopt. Wij hebben re vanche genomen door geen kwartier te geven. Alle Chineezen, die onze handen en in die der Russen vielen, zijn met de bajonet afgemaakt." De heer Frederik Rompel schrijft aan het Hhl. Herhaaldelijk komt het bericht in de bladen voor dat de Boeren bij de nadering der Engelscheu het gras in brand hebben gestoken. Ook generaal Botha heeft, volgens de laatste telegiammen, wederom dit middel te baat genomen. En onwillekeurig is zeker bij de lezers de vraag gerezen waarom de Boeren dit doen. De oplossing is zeer eenvoudig. Zooals uit een recent telegram van lord Roberts blijkt, begint het veld in het oosten der Z. A. R. reeds een zacht groen waas te vertooneu. De Britsche veldmaarschalk verheugde zich reeds in het versche voedsel voor zijn rij- en trekdieren. Met een weinig vuur evenwel hebben de Boeren Bobs een zeer onaangename verrassing bereid. Het jonge gias is tot den grond toe afgebrand en de paarden, ossen en muileu zullen dus weder als van ouds zich moeten vergenoegen met het uit Britsch- Indie aangevoerde hooi of het harde, lange ge- droogde Australische gras. De Boeren zelf behouden achter hun stellingen natuurlijk weideveld voor hun eigen paarden en beesten. Het verbranden vau het gras heeft nog een ander doel. Het belemmert de Engelschen in hun opmarsch. Doch niet alleen om het jonge gras nemen de Boeren tot dit middel hun toevlucht. De gras_ brand belet natuurlijk den Engelschen het op rukken en levert een groot gevaar op niet zoo%eer; voor mensch en dier die zich snel genoeg kunneu verwijderen, doch voor de aanwezige ammunitie en wagens vinet hun licht ontvlambare voorraad hooi en linrien tenten. Het in veiligheid brengen of beveiligen van mensch en dier en convooi, eischt natuurlijk alle zorg en aandacht en belet den vijand op te letten op de bewegingen der Boeren. Een uitmuntend middel derhalve is het om een terugtocht te dekkeD, zooals dit voornamelijk is aangewend bij de ontruiming der passen in de Drakensbergen (Botha's pas, Van Reenens pas en Laings-nek), waar zwaar geschut van booge bergen moest worden gesleept om het niet in handen der Britten laten vallen. En ten slotte dient het om den vijand gemakke- lijker op verren afstand te kunnen ontdekken. Zooals men weet, heeft de kleeding der Engelsche soldaten een zoo weinig opvallende kleur, dat men eerst op betrekkelijk korten afstand de Tommies in het veld kan zien naderen. Het grijs-gele van het khaki smelt weg tegen het grauwe van den achtergrond en het flets-groene van den voor- grond. Zoodra echter het veld zwart gebrand is, schittert het khaki als wit tegen den donkeren bodem en kan de Boer met zijn blik, als die van een roofvogel zoo scherp, elken soldaat in de verte reeds zien komen. De arme Tommy wordt dus een helder wit, beweegbaar doelwit voor den Mausserkogel en het artillerievuur. Hoe korter geleden de grasbraud heeft plaats gehad, hoe zwarter het veld is. Ik wil echter niet zeggen dat elke grasbraud moedwillig door de Boeren veroorzaakt is. De bom men en vooral de lyddietbommeu steken het veld heel gemakkelijk in brand. Het kan dus zeer goed zijn dat de grasbraud in het Oosten van Transvaal door de Engelschen zelf is ontstoken, evenals dit indertijd te Senekal is geschied. Maandag en Dinsdag heeft de justitie weder tal van personen, onder wie verdachte, verhoord Nog geen bekentenis. Er bestaat eenige aanwijzing, waaruit zou blijken dat Mutsaers, de schilder, reeds wist waar het lijkje van het kind zich bevond, boven in de gewelven der kerk, voordat het kind er gevonden werd. Dit vooral geeft tot het zware vermoeden tegen Mutsaers aanleiding. Het gerucht, dat de pastoor van de Nieuwe kerk op de briefkaart, die Vrijdagochtend door den brigadier ontvangen werd, het schrift vau den coster zou hebben herkend, moet beslist worden tegengesproken. De briefkaart is niet aan den oastoor getoond. In de kerk van het Heilige Hart te Tilburg werd het volgende van den kansel gelezen ,/Naar aanleiding der verschrikkelijke misdaad die er gepleegd is, meenen wij goed te doen u op het hart te drukken, om zooveel mogelijk mede te werken, opdat aan de menschelijke ge- rechtigheid kunne worden voldaan. Geheel de maatschappij heeft er belang bij, dat de dader ontdekt en gestraft worde. Ieder die derhalve meent eenig licht in deze duistere zaak te kunnen brengen al is het nog zoo weinig, verzuime niet zich tot de bevoegde macht te wenden. Niemand ate zich door een valsch medelijden weerhouden het algemeen welzijn gaat boven het geluk van enkelenniemand vreeze daardoor anderen te kwetsen of hun minder welgevallig te zullen zijn. Men spreke dus niet alleen en zegge de waarheid en de voile waarheid, als men door de bevoegde macht ondervraagd wordt, maar men wende zich ook tot haar, als men meent iets te weten zonder aanzien van wien ook. Geen wraak zij hier de drijfveer, maar het bewustzijn dat aan de gerech- tigheid moet worden voldaan." Naar de Noordbrabander meldt had dit verzoek reeds gevolgen. Aan een correspondentie uit Tilburg aan De Tijd is het volgende ontleend Nieuwe gebeurtenissen zijn niet te vermelden. Van de twee verdachten is nog geen tot bekentenis ekomen, en toch twijfelt niemand er aan, dat de ustitie op de schuldigen of den schuldige de hand leeft gelegd. Het staat o. a. vast, dat van detorentrap, waar den misdaad gepleegd is, niemand een sleutel ter beschikking had dan de schilder, die er werkte en de koster. Het schijut wel, dat de vermoedens tegen den koster minder sterk worden, en dat integendeel de schilder onder zwaarder verdenking komt. Het onderzoek der justitie wordt bemoeilijkt o. a. doordat de verdachten, die beiden ontkennen, niet hun alibi kunnen bewijzen. De koster heeft door getuigenissen kunnen aantoonen, dat hij tus- schen half twaalf en twaalf uur elders, niet in de cerk is geweest. Voor den tijd van half elf tot half twaalf en na twaalf uur geeft hij geen bewijzen van alibi. De schilder moet gedurende al dien tijd niet anders dan in de kerk geweest zijn. Dit versterkt het vermoeden tegen hem, omdat lij of de eenige dader of minstens mededader of medeplichtige of medewetende moet zijn. Na het medisch-juridisch onderzoek, ingesteld door dr. Bloemen, van hier, en dr. Deknatel, van Breda, moet gelukkig vaststaan, dat het kind reeds zeer spoedig nadat het in handen was van het laaghartige individu, dat haar met een weer- zinwekkend motief zou hebben gelokt uit vrees dat tengevolge van het gekerm hulp zou komen opdagen, door verworging is tot zwijgen gebracht. Vermoedelijk moet de moordenaar dadelijk van de plek gevlucht zijn en eerst later het lijkje naar boven gedragen te hebben, naar de gewel ven onder het dak. De deuren, die toegang geven tot de torentrap, bevinden zich onmiddellijk bij het portaal der kerk. Terstond moet dus het kind, onbewust de kerk binnengetreden of daarin geroepen, binnen een dier deuren zijn geleid, misschien verlokt met de belofte hier een schoon vergezicht uit een der torenramen te zullen genieten. Onmiddellijk daarop moet de aauval geschied zijn. De nieuwste bijzonderheid is deze, dat de brief naar Sittard, dien het kind zou bezorgen, thans in de kerk is gevonden. Een algemeene vraag is, of de kerk door de misdaad is ontwijd. Het antwoord luidt: „Neen Het zou zijn wanneer het misdrijf in het gebouw zelf niet wanner het werd gepleegd in het voorportaal of gewelven. In het eerste geval zou de kerk moeten gereconsacreerd worden." Dinsdag had onder groote deelneming de be- grafenis van het vermoorde kind plaats. Van het gasthuis, waar het lijkje zich bevond, tot de kerk van het Heilige Hart, waar een plechtige lijkdienst voor het slachtoffer gehouden werd, trok de lijk stoet tusschen twee hagen van mensehen door. Na den lijkdienst werd het stoffelijk overschot op de r.-k. begraafplaats ter aarde besteld. In de plaatselijke bladen is eene inschrijving geopend om op haar graf een monument te stichten. GEMEENTER A Al) VAN AXEL. Zitting van Dinsdag 28 Augustus 1900. Tegenwoordig de heeren P. Dregmans, J. Smies, C. N. Janseu van Rosendaal, M. Wolfert, L. Lamaitre, P. Koster, F. Dekker Fz., P. Dekker Fz., D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig met moudelinge kennisgeving de hear P. van Hoeve, zonder kennisgeving de heer P. van Fraaijenhove. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. 1. Wordt mededeeling gedaan vau de volgende ingekomen stukken. a. Missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende kennisgeving, dat door hen is goedgekeurd het paadsbesluit d.d. 7 Aug. j.l. betreffende de aankoop van grond met een daarop staanden paardenstal. b. Alsvoren houdende kennisgeving dat zij berusten in het subsidie, bij raadsbesluit van 7 Aug. j.l. voor 1901 verleeud aan het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. c. Brief vau den heer J. Verijzer te Axel, houdende kennisgeving dat hij zijne benoeming tot president van het Algemeen Burgerlijk Arm- lestuur alhier aanneemt. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1901 wordt tot onderzoek in handen eener com- missie gesteld bestaande uit de heeren C. N. Jansen van Rosendaal, J. Smies en P. Dekker Fz. en 3. Wordt besloten tot het aangaau eener geldleening groot 12,500. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten. Hulst, 27 Augustus. Middenprijs per 100 kilo; Tarwe f 8,50; Rogge 7, Wintergerst 7,75 Zomergorst, f Haver 9, Erwten f 8,75; Paardenbocnen J 8,25 Duivenboonen f Witteboonen Bruineboonen f Boekweit fLijnza-.d fAardappels f 2,75 Koolzaad per zak van 106 liter» f Boter per kilo 1,20; Eieren per 26 stuks f 0,95. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 31 stuks boornvee 63 varkens. Verkocht: 19 stuks hoornvee, 37 varkens. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,90 el 47,95 u 12,n u 12, ZfclKTIJDIINGEN. Van 27 tot en met 28 Aug. VLAG. NAA.M. Ms. Van en naar. Lading. Voor Ter Meuxen I 27 Eng. S-S. Ferm 1507 Middlesbro ijzer idem Fulmar 3408 Liverpool stukg. Eng. sch. Eimar 692 Arendal bout Voor Kent 27 Noor. bark Hera 712 Arendal bout idem Haabet 1011 idem idem Duits. 9.8. Saxomia 2772 Husland idem idem Guntber 4078 Hull ledig 28 Noor. sch. Elrica 689 Sikea bout Noor. brik. Alkor 762 {Arendal idem Von 1 ent i 28 Zweed. s.s. Gevalia 1438 !New-Castle ledig Van 25 tot en met 26 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 15 binnenvaartuigen op en 22 afgeschut; door de Westsl. 8 op- en 2 afgeschut. Maandag 3 Voor de vele bewijzen van belang- stelling, ondervonden bij het overlijden van onze tante, de weduwe P. Lamaitre geb. Adriana Meertens, betuigen wij onzen harte- lijken dank. J. J. DEKKER en Ecbtgenoote. Ter Neuzen, 29 Augustus 1900. Laten staan een WANDELSTOK met hoornen handvat, waaronder verguld bandje. Tegen belooning beleefdterugbezorginggevraagd, bureau dezer courant. De Dijkgraaf van het Waterschap LOVBN en WILLEMSKERKE maakt bekend, dat eene vergadering van Ingelanden zal plaats hebben op Vri jtl:i«JT 7 September 10OO, des namiddags 1 ure, bij J. Drabbe, te Hoek. Hoek, 29 Augustus 1900. De Dijkgraaf, A. FRANSE. De Dijkgraaf van den KOUDE- POLDER maakt bekend, dat eene ver gadering van stembevoegde ingelanden van dien* polder zal plaats hebben op Yrijdag, 7 September 1900, des namiddags ten twee ure, in het logement /Lands Welvaren" bij Jac. Drabbe alhier. Hoek, 30 Augustus 1900. De Dijkgraaf voornoemd, J. VAN WIJCK. '.ffiTSHSSDe Dijkgraaf van den VLOOSW1JK- POLDER maakt bekend, dat eene vergadering van stembevoegde ingelanden van dien polder zal plaats hebben op Maandag 10 September 1900, des namiddags ten twee ure, in het ,/Nederlandsch Logement" alhier. Ter Neuzen, 30 Augustus 1900. De Dijkgraaf voornoemd, F. DE JONGE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3