Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Er is slecht nieuws uit den Vrijstaat. Olivier, die nog kort geleden bij Kroonstad de Engelschen verrastte, is gevangen genotnen. De Boeren hebben Zondag Winburg van drie kanten aange- vallen, maar Bruce Hamilton heeft hen, naar Roberts seinde, met aanzienlijke verliezen terugge- slagen en Olivier met zijn drie zoons werden gevangen genomen. Zoo is ook deze tegenstand in den Vrijstaat gebroken. Eerst Prinsloo, toen Olivier blijft nog alleen de Wet. Of er met Olivier ook veel manschappen gevangen zijn genomen, wordt niet gemeld. Bij het laatste treffen bij Winburg, toen kolonel Ridley met 250 man en 25 infan- teristen ontzet werd, was hij, volgens Roberts, aangevallen door 1000 Boeren met 2 kanonnen. Heeft Hamilton ook dezeu gevangen genomen We zullen het moeten afwachten. Zoo niet, dan kunnen zij zich misschien mettertijd bij de Wet aansluiten. De Wet heeft weer een stuk spoor vernield. Volgens de //Daily Mail" heeft hyj in de laatste dagen telkens kleine afdeelingen uitgezouden, die onverwachts hier en daar voor den dag zullen komen. Zij laten hun voorraadwagens achter en maken gebruik van de bergpaden, waarover zij hun met voorraad bepakte paarden meevoeren. Aldus trekken de meesten naar den Vrijstaat. Vinden ze daar nu nog een 1000 man, dan zou er spoedig genoeg weer een kommando gevormd kunnen worden. Intusschen wordt de hoofdstrijd bij Belfast ge- streden. Het schijnt, dat de Boeren daar stand zullen houden, en Roberts zal natuurlijk zijn best doen, om de eenig nog overgebleven groote strijd- macht der Boeren te vernietigen. De Boeren hebben bij Belfast verbazend sterke stellingeu, die zich 40 KM. ver uitstrekken over een halfcirkelvormige reeks kopjes, waarvan vele hellingen slechts langs drassigen grond bereikbaar zijn. Zij hebben een groot aantal kanonnen bijeengebracht en het terrein is voor de taktiek der Boeren zeer gunstig en voor de oavalerie der Engelschen bijzonder ongeschikt. De Boeren vechten, volgens de Britten, zeer dapper en houden hardnekkig stand. Kruger moedigt hen aan tot volhouden en wijst er op, dat de nieuwe ver- kiezingen in Engeland Chamberlain kunnen doen vallen. Uit alles schijnt men te mogen afleiden, dat de groote slag bij Machadodorp gevochten zal worden, al hebben de Boeren natuurlijk hun maatregelen genomen om terug te kunnen trekken, vermoedelijk op Nelshoop. Machadodorp ligt 170 KM. van het belangrijke punt Komatipoort en 16 KM. van Dalmanutha. Met inbegrip der strijdkrachten van Buller schijnt Roberts op dit oogenblik ongeveer 30,000 man bij Machadodorp bijeen te hebben en zijn tegen- woordigheid op het gevechtsterrein aldaar toont aan dat hij een grooten aanval gaat doen op de Boerenstellingen. De cavalerie van French schijnt een omtrekkende beweging naar het oosten te maken en Buller zal waarschijnlijk zonder moeite Dalmanutha kun nen bereiken, zegt de ,/Times"-correspondent. Zondag, 26 Augustus, is de strijd begonnen en bijna den geheelen dag gevochten over een omtrek van bijna 50 KM. Lyttelton's divisie met twee cavalerie-brigades en het geheel onder leiditig van Buller, opereerde ten zuidoosten van Dalmanutha, seint Roberts. French trok met twee cavalerie-brigades in noorde- lijke richting, westelijk voorbij Belfast gaande en den vijand voor zich uit drijvend naar Lekenvlei, op den weg van Belfast naar Lijdeaburg. Zoodra French Lekenvlei bereikt had, rukte Pole Carew met de garde-brigade van Belfast hem te hulp. De Boeren hadden klaarblijkelijk aanzienlijke ver- sterking gekregen op hun noordelijke en oostelijke linies en boden krachtigen tegenstand tegen het oprukken, zoowel van Buller als van Pole Carew. Zij gebruikten drie Long Toms en verscheiden andere kanonnen. Het vuur was heet en aan- houdend, totdat de duisternis geheel gevallen was. Buller hoopt, dat zijn verliezen de 40 niet te boven gaan. Van de andere divisien is nog geen opgaaf ontvangen. Beslist is er blijkbaar nog niets en de toon van Roberts is niet opgewekt. Maar hij wil, naar 't schijnt, de moeilijkheden vooral sterk doen uit- komen, om des te grooter succes te hebben, als hij een overwinning kan seinen. Binnen een paar dagen kan er een beslissende slag gevallen zijn, de eerste in dezen langen, droevigen oorlog. Louden, 28 Augustus. De Daily Mail verneemt uit Lourentjo Marques, dd. 27 dezer: Bij den aanval, dien Buller Donderdag op de stalling der Boeren over den weg tusschen Ermelo en Machadodorp deed, verloren deze zwaar. De helft van hun kanonniers werd gedoodVon Dalwig, de bevelvoerende officier en een neef van Krupp, werd doodelijk gewond. Op een krijgsraad, Donderdag te Machadodorp gehouden, werd er tegen Botha's raad in met 21 stemmen tegen 9 besloten tot het oorspronkelijke plan om naar Lijdenburg terug te trekken. De voorraden, die onlangs van daar verwijderd werden, zullen er weer heen gebracht worden. Londen, 28 Augustus. Lord Roberts meldt, dat de verliezen van Zondag zijn 5 gesneuveld en 58 gewond. Buller's troepen bivakeerden met de schemering op de plaats waar zij waren. Londen, 28 Augustus. De avondbladen be- vatten een telegram uit Pretoria, dd. 27 dezer, meldende Hedenochtend is, naar het heet, het gevecht tegen Botha hervat, met den uitslag, dat de linien der Boeren verbroken zijn. Deze zijn nu terug- getrokken. De verliezen der Engelschen zijn heden, volgens de berichten, aanzienlijk. Kaapstad, 28 Augustus. De slag bij Belfast Dalmanutha duurt voori. Buller heeft met en betrekkelijk gering verlies Bergendal, een zeer sterke stelling ten noordwesten van Dalmanutha, bezet. Londen, 28 Augustus. Roberts seinde gister- avond uit Belfast ,/Onze bewegingen zijn uiteraard langzaam, wegens de groote uitgestrektheid en de moeilijk- heid van het terrein waar wij vechten. Maar van- daag kwamen wij een bevredigend eind vooruit en behaalden een beslist voordeel. Buller's troepen bezetten Bergendal, een zeer sterke stelling om- streeks 8 kilometer ten noordwesten van Dalma nutha. Ik liet Buller te Bergendal. Ik hoop dat onze verliezen niet boven de vijftig of zestig zijn, het verlies is geringer dan ik vreesde, daar de toegang tot de stelling over een open glooiing van 2 of 3 kilometes liep en de vijand hardnekkig stand hield. Een groot aantal Boeren sneuvelden, eenige op een rotspunt door lyddietbommen. Een machine-kanon werd genomen. Het was een mooie operatie. Buller leidde de troepen zeer bekwaam, en de samenwerking van het artillerie- en infanterievuur had groote uitwerking. Links van onze stelling rukte French vooruit naar Zwartkopjes, op den weg naar Lijdenburg en bereidde aldus den weg voor de beweging van Pole Carew's divisie. CHINA. Het schijnt dat de Chineezen willen probeeren hun hoofdstad op de vreemde duivels te heroveren. De //Daily Express" meldt het niet alleen, maar ook //Central News" en ook de correspondent van de //Times" te Peking, Dr. Morrison. De laatste spreekt echter alleen van het gerucht, dat er een heel leger Bokxers voor de stadspoorten zou staan. Keizerlijke troepen zouden zich daarbij aangesloten hebben en in 't geheel zouden 9000 man met 15 kanonnen uit Nantoeng oprukken om Peking te heroveren. In de stad zelf is het nog tamelijk rumoerig, maar er wordt to«h niet meer geschoten. Pa- trouilles gaan in alle richtingen om plundering en brandstichting zooveel mogelijk te beletten. De kommandanten zullen een proclamatie uit- vaardigen waarbij de bevolking wordt uitgenoodigd rustig aan den arbeid te gaan. Een 40tal Arneri- kanen zullen door de Amerikaansche troepen naar Tientsin gebracht worden. Er zijn te Peking, voor het keizerlijke hof de stad verliet vier leden van het Tsoeng-li-jamen en een hooggeplaatst ambtenaar ten hove terechtgesteld wegens hun goede gezindheid ten aanzien van de vreemdelingen. Men behoeft dus niet naar de gezindheid ten hove te informeeren. De vraag of de verbonden troepen de verboden stad van Peking zullen binnenrukken, zal nu aan het oordeel der regeeringen worden onderworpen. Zoo heel gauw zullen die het er wel niet over eens zijn. TER NEUZEN, 29 Augustus 1900. Het muziekgezelschap „Apollo" alhier geeft bij gelegenheid van den jaardag onzer Koningin op a. s. Vrijdag 's avonds 8 ure een volks-concert op de markt. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. J. van der Moer als 2e luitenant van het 5e bataljon rustende schutterij in Zeeland. Met ingang van 15 September is mejuffrouw C. van Schelven, klerk bij de posterijen en telegrafie alh'ier, verplaatst naar Goes. Verplaatst van de Oostsluis te Sas van Gent naar de Westsluis te Ter Neuzen de sluisknecht M. van Aalstvan de Westsluis te Sas van Gent naar de Oostsluis aldaar de sluisknecht J. Zoeter en benoemd tot sluisknecht aan de Westsluis te Sas van Gent N. J. C. Steketee, matroos bij den Pro v. stoombootdienst op de Wester-Schelde. Door de familie daartoe welwillend in staat gejteld kunnen we onderstaande mededeelen omtrent eenigeu onzer voormalige stadgenooten, die deelen in de rampen der Transvalers. Deze berichten zijn aangebracht door ambtenaren der Zuid-Afrikaansche spoorwegmaatschappij, die met de laatste boot te Vlissingen werden aan wal gezet en die hen persoonlijk kenden. Den heer S. J. van Wijck, hoofdonderwijzer te Krugersdorp, is door de Engelschen vergund daar met zijn gezin te blijven wonen, ook aan een ollega van hem, zekeren heer Kloppers, is dit toegestaan. Beiden zijn reeds van het begin van den oorlog in de ambulance werkzaam. Er liggen te Krugersdorp zoowel gewonde Boeren als Engel schen. De beide zonen van den heer Van Wijck zijn nog steeds in 't front bij generaal Botha en waren bij 't afzenden dezer berichten (ongeveer 6 weken geleden) nog ongedeeTd. De heer A. J. Ribbens is nog te Pretoria. Hij is, evenals de meeste ambtenaren der Z. A. S. M., door het vlugge bezetten Engelschen, verrast en was gelegenheid om met rrouw en kinderen te kunnen vluchten. Daar hij geneutraliseerd burger van Transvaal is, kan hij niet, zooals vele ambtenaren naar Nederland gezonden worden. Hij is, als vroeger, werkzaam met die Hollanders die niet uitgezet worden op het atelier der Z. A. S. M., daar hij voor de keus stond of zich kalm bij zijn werk te houden of naar St. Helena of Ceylon te worden opgezonden en zijn vrouw en zeven kinderen onverzorgd achter te laten. Het gerucht, dat hier de ronde doet, als zou hij bij de Engelschen als agent van politie dienst doen, is eenvoudig verzonnen en onwaar. Wel heeft hij, zooals de meeste burgers van Pretoria, om beurt politiedienst gedaan en meest bij nacht. Dit was evenwel voor de Engelschen binnen Pretoria waren. Zoodra de Engelschen de stad waren ingerukt is de politie door soldaten vervangen. Even als vele anderen, ziet ook hij verlangend uit, naar het oogenblik dat de^pBoer Pretoria zal hernemen, terwijl nu ieder burger zich als krijgs- gevangene kan beschouwen in eigen woning. Tijdens den oorlog is hij driemalen naar het front geroepen, doch, hoewel hij gaarne aan de oproeping wilde voldoen, heeft de Z. A. S. M. steeds geweigerd hem te laten gaan. Van den Consul-Generaal te Kaapstad is dezer dagen bericht ontvangen dat de heer M. Ribbens, gevangen genomen te Elandslaagte, in October 1899, nog te Simonsstad krijgsgevangen is. Koewacht. In langen tijd had men hier niet meer van nachtelijke inbraken en diefstallen ver- nomen en fokkers van kippen en konijr.en vleiden zich reeds met de hoop, dat zij voortaan in het gerust bezit van hun eigendom konden blijven. In de laatste dagen is echter die hoop weer verminderd. Voor een tiental dagen werden namelijk op het Zand een paar schoone konijnen ontvreemd en zeker aangemoedigd door den goeden afloop brachten de dieven Maandagnacht weder een bezoek aan die wijk. Bij de wed. de C. miste men's morgens eenige paar kousen welke 's nachts buiten waren blijven hangen en vond men een zak met drie hoenders op het erf liggen. De dieven waren zeker door een of ander verschrokken in hun nachtelijk werk gestoord en hadden uit schrik een gedeelte van hun buit laten vallen. De politie doet ijverig onderzoek en het is te hopen, dat het hen moge gelukken de lui op te sporen welke waarschijnlijk om wat drinkgeld te hebben, den rustenden burger hun eigendom komen ontnemen. Hontenisse. Bij den landbouwer E. V. is onder het vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. 's Gravenhage, 29 Aug. Blijkens bericht van den gezant te Brussel, zal Ret douanekantoor Selzaete (station) Woensdags van 8 tot 10 uren en Zaterdags van 8 tot 11 uren voormiddag geopend zijn voor den invoer van Nederlandsch slnchtvee ter bestemming voor de slachthuizen Antwerpen, Brussel, Cureghem, Anderlecht, Gent en Luik, alsmede voor dien van paarden, schapen, geiten en vleesch. Londen, 29 Aug. Generaal Buller heeft zich van Machadodorp meester gemaakt. De Boeren zijn teruggetrokken. van Pretoria door de daardoor niet in de RECHTSZAKEN. Arrondissement-reehtbank te Middelbnrg De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. C. A. B., oud 31 j., schipper, gedomicilieerd te Gent, 2°. S. T., oud 33 j., zonder beroep gedomicilieerd te Ter Neuzen, zijn wegens mis handeling veroordeeld ieder tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis. 1°. P. K., oud 25 j., 2°. J. D. v. D., oud 19 j., landbouwersknechts te Axel, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 14 dagen vangenisstraf. Verleden jaar werd te Ierseke een aardappel gerooid, welke 8 onsen woog. Deze werd dit jaar gepoot, met het gevolg dat niet minder dan 63 Stengels werden geteld aan den bos, en deze aardappel een vrucht leverde van 140 aardappelen, waaronder 50 groote. Men schrijft uit Sneek aan de Leeuw. Ct Bij den wedstrijd Vrijdag op het Sneekermeer gehouden, viel een der booten om. Onmiddelijk springt een heer in het kleine sloepje, dat achter zijn schip (een huurkielboot uit Stavoren) vast zit, maakt het touw los, roeit de meer op, die hoi staat en smaakt het genoegeu, een der ver ongelukten te redden en aan zijn schip te brengen, daar te verplegen en diens kleeren te drogen Die heer was een Engelschman en de naam van het verongelukte bootje Paul Kruger. Toen Zaterdagmiddag te Veere de postbode V. van het kantoor langs de kade huiswaarts keerde, hoorde hij aan den waterkant gekerm. Niemand ziende sprong de bode aan boord van een visschersschuit en beraerkte dat buiten boord een kleine jongen in het water spartelde. Den bode gelukte het den vijfjarigen knaap uit het natte element op te halen en zoo van een wissen dood te redden. M. Ct. In een menagerie op de kermis te Alkmaar heeft een leuwin vijf jongen geworpen. Te Leiden is in de stommeelfabriek „De Twee Sleutels", van den heer De Koster, de stoommachine uit elkaar gesprongen, met een slag, welke ver iu den omtrek hoorbaar was. Het kolossale jachtwiel vloog in stukken her- en der- waarts door het dak en de dikke muren van de machinekamer. Op verren afstand werden brokken ijzer gevonden, soms diep in den grond gedrongen. De verwoesting is belangrijk en de electrisch verlichte fabriek zal langen tijd stil moeten staan. Dewijl op het oogenblik, waarop de machine uit elkander sprong, niemand in de machinekamer was, is gelukkig niemand gekwetst geworden. Een gevaarlijk spelletje. Een zestal jongens te Rotterdam hingen aan een tramwagen ensprongen bij de nadering van den conducteur er af. Een der jongtns geraakte toen onder een tramwagen die in tegeuovergestelde richting kwam, waardoor hij zwaar gekwetst aan beide beenen en met een gevaarlijke hoofdwond per brancard naar het ziekenhuis werd gebracht. Te Arnhem is de nachtstoker E. in de locomotieflouds der Staatsspoor van een tender op zijn hoofd gevallen. Hij was terstond dood. - Te Kapel-Avezaath zijn Maandagnacht drie arbeiderswouingen door brand vernield. Uit een der brandende perceelen is eene oude vrouw met veel moeite gered. Van de inboedels is weinig overgebleven. Alles was verzekerd. Aan vele berkeboomen bemerkt men, dat het blad van de onderste takken en twijgen reeds afvalt, terwijl de top van den boom nog van blaren is voorzien. Volgens jarenlange ervaring zou dit een voor- bode zijn van een zachten winter, terwijl, als in het najaar daarentegen de top der berken 't eerst bladerloos wordt, dan een strenge winter pleegt te vol gen. 't Zal er wel mee zijn als met meer dergelijke voorteekenenmaar 't is toch altijd plezierig, een zachten winter te zien voorspellen, vooral nu de brandstoffeu duur zijn. In Den Haag ziju twee meisjes, eene van slechts 9, het andere van 11 jaren, het slachtoffer geworden van twee booswichten, onderscheidelijk 17 en 18 jaren oud, voermansknechten bij een stalhouder, die zich tegenover die meisjes schuldig hebben gemaakt aan ergerlijke mishandeling. Beide onverlaten zijn in hechtenis genomen. De laatste trein van Winterswijk naar Doetinchem heeft Zondagavond, nabij Terborg, J. G. R. van Ulft overredeu en onmiddelijk gedood. De overledene was weduwnaar, vader van een kind. Zondagavond half twaalf stonden eenige personen in de deur van een danshuis te Tilburg naar het dansen daarbinnen te kijken, toen van buiten een schot met hagel uit een geweer werd gelost. Een van hen, van Straten, werd ernstig getroffen het gevaar voor zijn leven is echter geweken. De dader is onbekend. In een weiland ouder Zijpe is een landbouwers- knecht door een koe tegen een hek doodgedrukt. Een reclameplaat voor een Amsterdamsch winkelier, die aan de koopers van een zeker artikel de kans opent om een premie van f 1000 te winner. John Bull en Chamberlain voor een aanplakbiljet staande en dan John //Joe, daar moeten wij bij wezen. Daar is geld te verdienen." Nader blijkt, dat de kerels, die te Putte (N.Br.) des nachts een varken stalen, voor de deur slachtten en de hammen afsneden en medenamen, nog brutaler zijn geweest. Des morgens vond de bestolene op de deur zijner woning geschreven „Als het andere beestje vet is, komen wij terug." De gemeentevlag te Oud-Beijerland is ver- sleten. In de jongste zitting van den raad stelde de burgemeester voor het aanschaffen van een nieuwe vlag, welk voorstel met meerderheid van stemmen werd verworpen. De bewoners zijn niet erg gestemd over het besluit van den raad om met den verjaardag van de Koningin van den toren niet te vlaggen. Zij vroegen nu toestemming om voor eigen rekening de vlag uit den toren te steken. De burgemeester heeft den raad opgeroepen om haar verzoek over te brengen. Maandagnacht omstreeks 12 uur trachtten drie kippendieven in te breken bij den landbouwer Doeleman te Rijswijkde knecht, die toevallig op de werf was, werd bij de keel gegrepen en tegen den grond geworpen, waardoor echter een bloedig gevecht ontstond, tengevolge waarvan een dief eenige sneden opliep en in 't dorp moest verbonden worden, en de beide anderen het hazen- pad kozen, met achterlating van een mand. Te Nijega (Fr.) is een arbeider, die naar het land zou gebracht worden om te maaien, door het stooten van den wagen tegen een hekpaal, van het voertuig gevallen en bijna onmiddelijk aan de gevolgen overleden. Te Rumpen-Brunsum is door de marechaus^e van Schinveld aangehouden zekere N. B., als verdacht van mishandeling met doodfelijken afloop, gepleegd op zijn vrouw.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2