A1 g o m o o n Nieuws* en Advertentieblad voor Seeuwscli'Vlaanderen. No. 3962. Dinsdag 28 Augustus 1900. B E K E I D M A K II 5. Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaargang. Tot zwijgen gebracht ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVElIENIIlN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Eeu telegram van de Engelsche /Standard", geeft een heel wat gunstiger indruk van den toestand der Boeren in Zuid-Afrika dan de mee- deelingen die Roberts goed vindt te seinen. Vooreerst schat hij het aantal te velde staande Boeren op 20,000 tusschen Belfast en Krokodil- rivier, op 5000 tusschen Belfast en Machadodorp, waarvan een 2000 ten westen van Dalmanutha bezig zijn onder Botha's leiding aan de verdedigings- werken. Of de schatting van dezen correspondent juist is, kunnen we niet beoordeelen het aantal op kommando zijnde Boeren is erg afwisselend, want telkens gaan er huistoe, telkens komen anderen, die den krijg al hadden opgegeven, zich weer aansluiteii. Kruger zou nu zijn te Drinkwater, ten zuiden van Roos-Senekal. Hij moet een proclamatie hebben uitgevaardigd als antwoord op de laatste van Roberts, waarin gezegd wordt, dat de Boeren naar St. Helena gestuurd zullen worden als ze hun kommandos verlaten en zich overgeven aan de Engelschen. Bij Nooitgedacht staan 500 Heidel- bergers otn de Britsche gevangenen naar Komati- poort te brengen. Trouwens de //Standard"-man gelooft, dat de geheele Boerenmacht in oostelijke richting langs den spoorweg zal terugtrekken, niet F KUILLETON ROBERT EUSTACE. 8) TO.— - Tegen den avond van den volgeuden dag ver- liet ik baar en begaf mij naar het hospitaal van dokter Hertslet. Dat ziekenhuis was naast zijn eigen woning gelegen. Nadat men mij naar een kamer geleid en aldaar mijn souper gebracht had, kwam een dienstbode mij vragen of ik geen kennis wilde gaan maken met mijn patient. z/Dokter Hertslet is uit," zeide de vrouw. //En hij zeide dat zoo gij bijtijds kwaamt, gij zeker gaarne nog van avond dien heer zoudt zien." Ik stemde daarin volgaarne toe, en gehuld in mijn verpleegsters-kostuum volgde ik de meid naar de deur eener mooie ruime kamer op de eerste verdieping. Daar gekomen, klopte ik aan een mannenstem riep Binnen," en ik oversehreed den drempel. Het was een lange, slanke man, die overeind rees om mij te ontvangen op tafel', achter hem, stond een lamp zoodat zijn gelaat en trekken in de schaduw gedompeld waren. Hij trad op mij toe en xeikte mij de hand terwijl hij zeide i/Men heeft mij over u gesprokeu, zuster. Dus wilt gij we] zoo goed zijn mij met uw liefderijke zorgen bij te staan z/Zeker, mijnheer," gaf ik ten antwoord. //Ik zal heel blij zijn alles te doen wat ik maar kan." om dadelijk naar Lijdenburg te gaan, maar om al vast den Spitskop ten zuiden van de Zand- rivier te bezetten. Waar dan die versterkingen bij Dalmanutha en bij Machadodorp voor moeten dienen, zou men willen vragen De correspondent gelooft ook, dat de Wet naar den Vrijstaat zal terugkeeren. Ilij kwam met 8 kanonnen en 2000 man Transvaal binnen en de militaire deskundigen vragen, waar die 1700 man gebleven zijn als 't waar is dat de Wet met slechts 800 man weer over de Yaal is gegaan. De in- lichtingendienst van de Wet wordt door den correspondent zeer geprezen. Zijn hoofdverkenner is een Schot, die de Engelsche kampen in khaki binnentreedt en daar bekend staat als Jack. Alle verspieders van de Wet hebben Engelsche passen. Een ander bericht meldt nog, dat de Wet zijn paarden en zijn ossenbespanningen heeft kunnen ververschen. In het westen staan de Boeren 29 KM. ten noorden van MafekingYisser heeft een 1000 man te Koerana, ten zuiden van Mafeking, en du Toit ligt met een sterke Boerenmacht te Wol- maranstad, in het zuidwesten van Transvaal, dicht bij Bloemhof. Buller is Woensdagochtend uit van Wijks-vlei, ten zuiden van Belfast, weer opgerukt in noord- oostelijke richting, samenwerk^de met French. De tweede cavalerie-brigade stond op den linker, Dundonalds bereden infanterie op den rechter vleugel, de infanterie en de kanonnen in het centrum. Boeren, die van Botha's pas gekomen waren, hadden zich sterk verschanst in een zeer heuvel- achtig terrein, en de cavalerie was weldra rechts en links met hen slaags geraakt. Op den rechter vleugel werd het Liverpool-regiment versterkt door het 5s lanciers, terwijl de //pompoms" op de stellingen der Boeren werden gericht. Na een aanval trokken de Boeren terug, maar tot het vallen van den avond werd er hier en daar nog gevochten. Op enkele mijlen ten noorden stond een sterke Boerenmacht met geschut. Baden Powell schijnt het verband met de Boeren- troepen, ten noorden van Petroria, verloren te hebbenalthans het jongste telegram van Roberts meldt alleen, dat hij Donderdag 100 gevangenen heeft verlost en, wat erger is, 25 Boeren heeft gevangen genomen, onder wie een Duitsche artil- lerie-oflicier, alsmede kapitein Van der Merwe, van de staatsartillerie, en eeu veldkornet. Er wainji patrouilles gezonden naar Brand- Wees zoo goed en neem plaats. Heeft dokter Hertslet u eenigszins op de hoogte gebracht van den aard der operatie, die hij gaat beproeven z/Ja," antwoordde ik. //Hij zegt dat zij heel ernstig is." z/Dat is ook zoo. Het zal er op of er onder wezen. Als ik er onder bezwijk, welnu, dan zij het zoo, en verliest de wereld al bitter weinig aan een altijd lijdend mensch. Mag ik daarentegen herstellen en in leven blijven, o! ziet gij, dan belooft het bestaan mij zooveelmieschien zult gij mij begrijpen." Terwijl hij dit zeide glimlachte bij. Hij had het gelaat thans zoo gekeerd dat het lamplicht het bescheen, .en zijn glimlach verraste mij op geheel onverwachte wijze. Hij herschiep als het ware zijne trekken, die er als door begonnen te stralen en er een onbeschrijfelijke betoovering door verkregen. Ik kon mij maar niet verklaren hoe het kwam dat het mij toescheen als had ik dien glimlach reeds vroeger gezien het was mij immers geheel onmogelijk mij te herinneren waar of wanneer dit het geval was geweestmaar de zieke boezemde mij sympathie inik gevoelde mij van stonde af aan bereid het uiterste voor hem te beproeven en was overtuigd dat hij een goed mensch moest zijn. //Ik zal alles voor u doen wat ik slechtu kan," zeide ik vol hartelijkheid, //daar kunt gij op rekenen. Ik bezit heel wat ondervinding vangevallen als het uwe. Gij lijdt immers aan een ziekte van het brein?" //Juist. Omstreeks anderhalf jaar geleden ont- ving ik een zwaren slag op het hoofd. Dokter Hertslet gelooft dat daardoor een drukkiug op waterpan, die daar 14000 stuks mauserpatronen, 12 Krupp-granaten en 200 pond dynamiet opge- graven hadden. CHINA. De gezanten zjjn te Peking ontzet, de troepen der verbonden mogendheden hebben in de hoofd- stad de macht in handen, en toch hooren we niets naders, toch moeten we ons vergenoegen met onzekere berichten uit Chineesche bron. Blijven de gezanten te Peking, of worden zenaar Shanghai gebracht? We weten het niet. Een Peterburgsch telegram meldt, dat zij de hoofdstad niet zouden verlaten, voor de onderhandelingen geopend zijn over de oorlogschatting, die China zou moeten betalen. Dat kan dus nog een poosje duren, want een Chineesch gezag om mee te onderhandelen, is nog niet ontdekt. We weten ook nog niet eens, of er nog iemand van de Ktizerlijke familie in het paleis was, hoewel toch ook het paleis in handen der Europeanen is. De oorzaak van dit alles schuilt in twee dingen. Vooreerst in het ontbreken van een centraal gezag bij de verbonden troepen geueraal Waldersee kan in dit opzicht althans verbetering brengen. Maar de hoofdoorzaak is toch het feit, dat het om Peking nog alles behalve rustig is, en dat de telegrafische gemeenschap met de kust is verbroken. De Japanners, die reeds meer toonden, het best voor dezen oorlog te dienen, schijnen de eenigen te zijn, die een goedwerkenden koerierdienst tusschen Peking en de kust bezitten. De bode- dienst tusschen Tsinan in het zuiden, en Peking, is gestaaktde telegraafkabel tusschen Tschifoe en Pakoe is in orde, maar de verbinding tusschen Takoe en Tientsin is verbroken. Tusschen Peking en Tientsin liep de spoorweg den 19" over een afstand van 60 KM. en de telegraaf zal ook nog wel niet in orde zijn. Yandaar dat de berichten zoo onregelmatig overkomen. De oorlog, die niet bestaat, zooals men weet, is nog niet uit. Ten zuiden van Tientsin zijn de Boksers weer begonnen, en een gecombineerde macht van Engelschen, Amerikanen, Japanners en Indiers, ter sterkte van een goede 1000 man, heeft den Boksers Zondag eeu ernstige nederlaag toegebracht. Van de Boksers sneuvelden ruim 300, terwijl er 64 gevangen werden gemaakt en het dorp platgebrand werd. Een aantal der gewonden worden verpleegd in Europeesche hospitaien. - De verbonden troepen verloren 11 gewonden. Honderden vlaggen, speren en zwaardeu van de Boksers werden buit gemaakt. een zeker gedeelte der hersenen is ontstaan. Van het oogenblik af dat dit ongeluk mij overkwam, heb ik aan ontzetteude toevallen geleden en indien men er niet in slaagt mij op de een of andere wijze te genezen, zal ik mij spoedig in een krank- zinnigen-gesticht bevinden. Boven dat vooruit- zicht verkies ik natuurlijk de kans op behoud, mij door het scalpeermes van een chirurgijn aan- geboden. Reeds in Indie vernam ik van de groote bekwaamheid van dokter Hertslet, en ik besloot daarom mij rechtstreeks tot hem te begeven, zooura ik slechts voet aan wal zette in mijn geboorteland. Ziedaar wat ik gedaan heb en hoe ik hier kom." Zijt gij al sedert eenigen tijd wedergekeerd?" vroeg ik, ua een oogenblik stilzwijgens. //Pas sedert veertien dagen. Ik heb zonderlinge avonturen beleefd, die ik u bij een andere gelegen- heid zal mededeelen. Ik bevoDd mij op een kleine expeditie met mijn regiment, toen ik den slag op het hoofd ontving, waarvan ik u daareven heb gesproken. Men hield mij algemeen voor dood, maar ik was eenvoudig gevangen genomen door den stam hier brak hij den volzin af. //Ik mag niet al te veel praten," zeide hij z/de minste opwinding heeft een toeval tengevolge. Misschien zoudt ge wel zoo goed willen zijn, zuster, u naar mijn kamer te begeven en daar enkele mijner kleedingstukken uit te pakken. Hier hebt gij de sleutels." Hij haalde een sleutelbosch uit zijn zak te voorschijn en gaf mij eenige inlichtingen, waarop ik mij naar het slaapvertrek begaf, dat aan de zitkamer grensde. Het was een goed gemeubelde kamerop een paar schragen vlak bij de deur stond een groote reiskoffer. Ik maakte het onmid- Een telegram uit Hongkong meldt, dat massas volk de provincien Toeking en Kiengsi afstroopen, de huizen der zendelingen plunderen en in brand steken. Ook zijn er onlusten uitgebroken te Swatow, waar generaal Wong aangekomen is om de orde te herstellen. Zooals men ziet, 't is nog geen tijd voor vredes- onderhandelingen. Binnen Peking wordt niet meer gevochten, maar op verschillende punten van de stad is brand uitgebroken. De verbonden troepen zoeken nu naar prins Toeau, die volgens een gerucht den Keizer en de Keizerin zou hebben gedwongen te vluchten, om daarmede zijn zoon een kans op den troon te openen. Li-Hoeng-Tschang is nog niet uit Shanghai vertrokken. Er loopt daar een gerucht, dat een der laatste regeeringsdaden van de Keizerin geweest is, Tschao-tschou-tsehiao te benoemen tot onder- koniDg van Tschi-li in de plaats van Li-Hoeng- Tschang, omdat deze geen gevolg heeft gegeven aan 's keizers bevel om naar Peking te vertrekken. Joean-tschi-kai die al dood heette moet den 22n aan Li geseind hebben, niet te gelooven, dat de keizer Peking had verlaten, daar de geheele omtrek vol opstandelingen was. TER NEUZEN, 27 Augustus 1900. Bij ministeriiiele beschikking is de sluisknecht aan de W estsluis alhier P. Herrebout, met ingang van 1 Sept. a. s., benoemd tot hulpsluismeester aan die sluis. Met ingang van 1 Sept. wordt van Wormer- veer naar hier overgeplaatst de klerk 1° klasse der telegraphie mej. C. S. Verniere. Gisteren avond werd in den tuin van //de Buiteu-Societeit'alhier eene uitvoering gegeven door de groote en kleine turnafdeeling van den Laurents- kring //Geluk in't werk" te Gent, met medewerking van het muziekgezelschap Apollo" alhier. Ondanks het minder gunstig weder waren de bezoekers in grooten getale opgekomeu en werden de verschillende oefeningen met belangstelling gevolgd en toegejuicht. Zoowel de leden als de leerlingen gaven in verschillende oefeningen mooi en accuraat werken te aanschouwen. Hadden de evenwichtsoefeuingen van den heer heer Wauters veel te lijden van den tamelijk lievigen wind, ook de plaatselijke gesteldheid was door den regen voor de springoefeningen minder gunstig. Ondanks dat wisten de turners over de op een delijk open eu begon de kleederen van mijn patient netjes weg te bergen in de verschillende laden, welke gereed waren om ze in ontvangst ta nemen. Onder in den koffer vond ik een kleine lederen schrijfdoos. Toen ik het voorwerp opnam om er een plaatsje voor te zoeken, viel het uit mijn handen, raakte de lederen band daardoor los en vloog de doos open. De inhoud lag in een oog- wenk over den vloer verspreid. Boos over mijn eigen onhandigheid, bukte ik mij om alles weer zorgvuldig bijeen te rapen. Te midden van een stapel enveloppen en velletjes briefpapier lag een photographie. Ik nam haar op om haar weer in de schrijfdoos te leggenmaar op eens ontstelde ik, slaakte ik een uitroep van verbazing, en naar het licht toesnellende staarde ik vol opgewonden- heid op het gelaat dat mij zoo eensklaps van dat stuk karton tegenblikte. Het was het mij zoo goed bekende en allerliefste gezicht mijner laatste patiente, Leonore Trefusis. Ik dacht een oogenblik dat ik het verstand had verloren. Ik geloof ook waarlijk dat het eenige minuten duurde aleer ik weder nadenkeu kon. Eu daarop werd, als door een bliksemstraal verlicht, de gansche werkelijkheid mij duidelijk. De man, dien ik op bet punt stond te verplegen, was pas sedert heel kort uit Indie wedergekeerd. Gedurende zijn verblijf aldaar had hij de zonderlingste avonturen doorleefd, was hij in een gevecht gewoud geworden en gevankelijk medegevoerd. Mijn ontroering benam mij bijna alle zelfbeheersching. Was het mogelijk dat ik den volgenden dag Leonore's vroegeren verloofde zou verplegen, dat ik hem nu reeds gezien en gesproken lad Zou de heerlijke taak voor mij weggelegd z wfff&'llDF-'KXWBmyn SEUMSCHE J^^bIaJ^ver»chIJnt^»«ndag^Woengdas- enVriJdagavMnd, nHgez>>mleril op Feesldagen, toy de Kirma P. J. Ill [IK IIMBK te Ter Ie«ien. DeBurgemeesterdergemeenteTER N EUZEN brengt bij deze ter algemeeDe kennis, dat van af heden op de Secretarie dier gemeente voor een ieder, die dit verlangt, ter lezing is gelegd het proces-verbaal van de op 17 Augustus 1900 gehoudes zitting der commissie tot het aanhooren der bezwaren van belanghebbenden tegen het plan van het werk voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen, waaromtrent bij de wet van 10 April 1900 (Staatsblad no. 58) is verklaard dat het algemeen nut de onteigening vordert ten name van den Staat. Van dit afschrift kan ieder ten zijne koste een eopie nemen. Ter Neuzen, 24 Aug. 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middclburg, den 23 Augustus 1900 invorderbaar verklaard kohier no. 2 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer ge meente, over het jaar 1900/1901, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, 25 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1