BIJVOEGSEL Tsr Neuzenschs Courant Zaterdag 25 Augustus 1900. No. 3961. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde bericbten. Tot zwijgen gebracht Zooals men zich herinneren zal, is er in Engeland een commissie henoemd, om onderzoek te doen naar den toestand der hospitalen in Zuid-Afrika. De eenige vrucht van zoo'n commissie is natuurlijk een //rapport," waaruit dan blijkt, dat de een of ander de eigenlijke schuld draagt van het verzuim. Als dat rapport er is, is de oorlog vermoedelijk al gedaan en als er weer oorlog komt, is het rapport weer lang vergeten. Door het benoemen van zoo'n commissie wordt dus niet een zieke beter behandeld, maar men vindt er gelegenheid door, later aan een paar heeren een hak te zetteu. De commissie dan is in Kaapstad aangekomen en vol ij ver is ze dadelijk aan 't werk getogen. Daar waren getuigen, die naar Engeland wilden en die haar bijna ontsnapt waren, maar zij heeft hen gelukkig nog kunnen uithooren. De commissie behoeft anders niet zoo haar best te doen om er achter te komen, hoe het een paar maanden geleden in de hospitalen toeging'tschijnt er ook tegenwoordig nog lang niet in orde te zijn. De briefschrijver van de //Daily Mail" te Pretoria seint lenminste, dat vele hospitalen daar gebrek hebben aan het noodigste. Er is op het oogenblik geen ricinus-olie, geen terpentijn en geen enkele thermometer in de stad. Zelfs zoudeu er geen verbandmiddelen zijn geweest, als men te Pretoria niet een voorraad van de Boeren gevonden had. Dat //vinden" van de Engelschen zal wel zijn, zooals de zakkenroller een horloge vindt in den zak van een ander. Hoe treurig het voor de gewonden en zieken ook zij, 't zijn juist deze rampen, die de Boeren moeten helpen. Tegen de overmacht kunnen ze niet ophun eenige kans is, door volhouden het Engelsche leger uit te putten. Engeland geeft het echter vooreerst niet op. Deze week zijn weer 1000 Hongaarsche paarden te Fiume naar Zuid- Afrika ingescheept. Oorlogsnieuws is er niet veel. Dat de Boeren Machadodorp en Lijdenburg zonder slag of stoot verlateu zouden hebben, om op Boschveld terug te trekken, lijkt ongelooflijk, maar past helaas bij wat we tot dusver steeds gezien hebben. Nauwelijks hadden we gelezen, dat een plaats door de Boeren flink versterkt was, of we hoorden dat zij haar ontruimd hadden. Er ligt een Boschveld ten noordwesten en een ten noordoosten van Pretoria. Vermoedelijk is het laatste bedoeld. Tntusschen staat het bericht nog niet vast eri weten we, dat den 20en een overgroote meerderheiu van Boeren zich te Machadodorp vereenigd had. De gebroeders Botha o. a. waren daar samen gekomen. Buller, wiens troepen volgens den correspondent van de //Daily Tel." in veel beter toestand ver- keerden dan die van Roberts, is van Twijfelaar opgerukt naar van Wijk's vlei, 13 K M. noordelijker. Ook French is daarheen opgerukt, hoewel de Boeren trachtten, den marsch te beletten. Den 20tn werd uit Krugersdorp geseind, dat generaal Oosthuizen bezweken is aan de wonden, in het gevecht bij Krugersdorp opgeloopen. De Engelsche majoor Mahon, de man die Mafe- king ontzet heeft, is bevorderd tot luitenant-kolonel FEUILLETON ROBERT EUSTACE. 2) z/Ik zou u gaarne iets zeggen, Miss Peter," en al sprekende, zette hij zich aan mijn zijde neder. z/lk zal u bewijzen hoeveel vertrouwen ik in u stel, ging hij voort. //In mijn eigen hospitaal heb ik op het oogenblik een bijzonder ernstig ge- val. Daarvoor wordt een uitstekende verpleegster vereischt, iemand die niet alleen kalm en vast- beraden is, maar ook volkomen op de hoogte is van haar vak. Het geval is een zaak op leven en dood. Gij zult Miss 'l'refusis morgen vaarwel zeggen en bij mij komen." Ik kreeg een kleur van teleurstelliug. z/Dat is onmogelijk," gaf ik ten antwoord. //Leonore is wel is waar hersteld, maar nog zeer afhankelijk van mijn zorgen. Bij oogenblikken maakt de oude zenuwziekte zich nog van haar meester." //Dat zal zij wel te boven komen," verzekerde de geneesheer, met een gebaar van ongeduld. //Maar ik beloofde bij haar te zullen blijven tot na de huwelijksplechtigheid," hernam ik. Toen ik van zijn aanstaand huwelijk sprak, werd zijn gansche gelaat door een glans van ge- noegen verhelderd. z/Het komt u zeker vreemd voor, niet waar?" vroeg hij op peinzenden toon, //dat zulk een jong en betooverend meisje een man zooals ik zou wenschen te trouwen P" bij het 12de lanciers, in plaats van graaf van Airlie, die bij Pretoria gesneuveld is. CHINA. Boven de gebouwen, waar voor korten tijd de Keizerin-moeder woning had, waaien nu de vlaggen der mogendheden. Waar zij zelf met den jongen Keizer gebleven is, is niet bekend. Volgens een telegram uit Shanghai aan de //Temps" zou zij met 50 millioen taelen uit Peking gevlucht zijn, maar zou de Japansche cavalerie haar nu ingesloten hebben. Een ander bericht meldt, dat zij met den Keizer en met de ministers en een begeleiding van 3000 man naar Sian-Fou is gevlucht. De mogendheden schijner. in elk geval de hoofd- persouen uit de jongste gebeurtenissen nog niet te hebben en de moeilijkheid om tot onderhandelen te komen, blijft dus voorloopig bestaan. De Chineezen schijnen anders wel weer vrede te willen maken. Volgens een bericht uit Hong kong heeft het verhaal van de zegepraal der bondgenooten zich mee ongelooflijke snelheid in het zuiden van China verspreid en heeft het een buitengewone verandering teweeggebracht in de houding van mandarijnen en andere ambtenaren. De mandarijnen zijn nu in eens volkomen bereid, om de vreemdelingen te verdedigen en beweren, zich veel Ran hun lot gelegen te laten liggen. De Chineesche gezant te Londen tracht evenals Li-Hoeng-Tschang vredesonderhandelingen aan te knoopen, maar of dat lukken zal is nog de vraag. Eenigzins in strijd met deze vredelievende neigingen zijn de bericbten, die te Londen en te New-York zijn aangekomen. Admiraal Bruce heeft geseind, dat er 10 KM. ten zuiden van Tientsin was geschermutseld en de //American Association" seint uit Shanghai, dat de toestand in het Jangtse- dal hoe langer hoe hachelijker wordt. De militaire kommandanten achten 15000 man noodig om Shanghai goed te beschermen, en dringen er bij de regeering op aan, dadelijk troepen uit te zenden. Het telegram is aan den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld. Ook is er te W ashington een verontrustend telegram aangekomen van Chaffee, 't Wordt wel niet openbaar getnaakt, maar Chaffee schijnt nog heel wat vijandelijkheden in den omtrek van Peking te verwachten. Het oprukken van 5000 Chineezen van Sungliuching naar Peitsang en van 5000 man tegen fuugtschou schijnt deze verwachting reeds te verwezenlijken. Er is dan ook voorloopig geen sprake van het terngtrekken van Amerikaansche troepen uit Peking. Trouwens de andere mogend heden denken daar ook niet aan Rusland zendt nog voortdurend meer mannetjes naar Oost-Aziii. Londen, 23 Augustus. Lord Roberts seint uit Pretoria, dd. 22 dezer Baden Powell heeft gisteren den heelen dag slag geleverd aan Grobler's achterhoede. Deze werd teruggedreven. Gedurende het gevecht reude de voorhoede van Baden Powell en die van den vijand op elkander in. Het Rhodesische regiment leed ernstig. Een kolonel en vier man sneuvelden en zeven werden er gewond. Van de Boeren werden er een heele menigte gedood en gewond. Zij worden van dichterbij vervolgd. Het schijnt vrij zeker, dat De Wet er aan wanhopende om naar het oosten te trekken, de Magaliesbergen weer over is, met het plan om naar de Oranjerivier-Kolonie terug te keeren. Zijn persoonlijk gevolg kan niet meer dan 300 man tellen. Steyn is, naar het heet, met een kleine lijf- wacht op weg om zich te Machadodorp met Kruger te vereenigen. //Zij verlangt dat ook niet, gij zijt die het wenscht," gaf ik stoutmoedig ten antwoord. Hij zag mij aan en glimlachte. Zijn glimlach had iets laaghartigs en wreeds, zijn lippeu werden daardoor even dun als een rechte potloodstreep en men kreeg tevens zijn spierwitte tanden te zien, tandeu die in mijn ocg veeleer op die van een dier dan van een menschelijk wezen geleken. Daarop ver- dween hij weder en bleef zijn gelaat een onver- stoorbare rustige machtige uitdrukking behouden. z/Gij zijt een zonderliuge vrouw, zuster," sprak hij langzaam, //en veel te openhartig voor iemand van uw vak. Den een of anderen dag zal die openhartigheid u nog in het ougeluk storten. In een betrekking als de uwe is het raadzaam heel voorzichtig te zijn. Onder het spreken was hij overeind gerezen. //Zooals ik u reeds zeide, heb ik u noodig voor een heel bedenkelijk geval. Ik ben van plan overmorgen de operatie van den schedel te wagen. Slaag ik daar niet mede, dan moet de zieke krankzinnig wordenalleen in deze gevaarvolle operatie is nog hoop gelegen. Morgena7ond wacht ik u in mijn ziekenhuis en den volgenden morgen zal de operatie plaats hebben." Maar ik zeide u immers dat ik mijn woord aan Leonore gegeven had," sprak ik verstoord. O ik zal die zaak wel met Miss Trefusis in orde maken. Dus dat blijft afgesproken ik wacht u. Goeden middag." Hij glimlachte andermaal op zijne raadselachtige wijze en verliet het vertrek. Dien avond laat zocht Leonore mij in mijn kamer op. Ik kom u goeden nacht wenschen, zuster," zeide zij op een toon vol hartelijkheid. //Gij weet niet hoezeer ik opzie tegen het denkbeeld dat gij mij zult ver- laten, maar dokter Hertslet moet zijn zin hebben." De Boeren hebben op 13 KM. ten N. van New-Castle den spoorweg laten springen en op 48 KM. ten Z. van die stad het spoor beschadigd. Londen, 23 Augustus. Laffan seint uit Durban Een kleine Boerenmacht heeft hij Dannhauser den spoorweg over 100 meter vernield. Een gemengde goederen- en passagierstrein ontspoorde dientengevolge. Er gingen geen levens verloren. Alle Hollandsche ambtenaren uit Harrismith zitten te Ladysmith in de gevangenis. De transportschepen Dilwara en Mongolian, 2000 krijgsgevangenen naar Ceylon vervoerend, zijn te Durban binnengevallen om een bataljon Gloucesters en een bataljon Bedfords aan boord te nemen, vormende het gewapende geleide van de gevangenen. Central News verneemt uit Pretoria Op Roberts' bevel is er weer een groote partij Boeren van daar weggezonden, o. a. Esselen. De Times verneemt uit Ottoshoop Carrington heeft een verkenning gedaan naar Zeerust en Lichtenburg. Telkens ontmoette hij groote com mando s Boeren, zoodat de verkenners versterkt moesten worden. Uit Zeerust onderhielden de Boeren den heelen dag een hevig vuur. Londen, 23 Augustus. De Daily Telegraph verneemt uit DurbanKruger overweegt om Roberts voor te stellen de Engelsche gevangenen te Nooitgedacht naar Engeland te zenden, onder voorwaarde dat zij niet verder deelnemen aan den oorlog. De Daily Telegraph verneemt uit van Wijksvlei I rench en Buller rukken samen langs den weg van Ermelo naar Belfast noordoostwaarts. Eenige honderden Boeren schermutselden, maar boden geen ernstigen weerstand verward irokken zij op Machadodorp terug na overal het veld in brand te hebben gestoken. Slechts vrouwen en kinderen blijven op de erven achler. Uit Goedereede wordt gemeldt Hoewel er nog een paar lijders zijn die in een zeer zorgzamen toestand verkeeren, kan worden ge- meld, dat over 't algemeen verbetering valt waar te nemen en de ziekte zich niet noemenswaardig meer uitbreidt. In de laatst verloopen 7 dagen zijn er slechts drie gevalleu bijgekomen, alle in reeds besmette huisgezinnen. Veilig mag men aannemen dat de genomen maatregelen, zooals de uitstekende verpleging door de zusters en hun waakzaam oog in de besmette gezinnen, daartoe veel hebben bijgedragen. Tot heden zijn er in 't geheel 61 lijders aan dysenterie aangegeven, waarvan 7 overleden en 28 zijn hersteld. In de stichting //Volksbelang" te Nijmegen geraakten van een zes-jarig meisje, dat langs een brandende kachel liep, de kleertjes in brand, waar- na zij radeloos de straat op liep. Spoed*g kwamen eenige buren haar te hulp en doofden het vuur, dat zich reeds aan de haren had medegedeeld. Met hevige brand wonden aan armen en beenen werd zij in hare woning gedragen en geneeskundige hulp ingeroepen. Te Rheden hebben eenige arbeiders, die achter de woning van den bakker F. van Essen bezig waren een kelder te maken, een rooden aarden pot met 23 goudstukken gevonden, waar- onder gouden rijders, ruim 800 groote en kleine zilveren en een aantal koperen muntstukken, een en ander vertegeuwoordigende eene vrij aanzienlijke som. Bovendien zijn er een aantal Zeeuwsche z/Dat spijt mij was al wat ik antwoordde. Zij trad dichter op mij toe en ging met het hoofd tegen mij aangeleund, zitten. z/Ja mij spijt het niet minder," vervolgde zij. z/Ik betreur van ganscher harte uw vertrek maar Paul wil het nu eenmaal hebben en er valt dus uiets aan te doen." z/Gelooft gij dan dat gij den heer Hertslet tot zelfs in alle mogelijke kleine zaken gehoorzamen moet vroeg ik langzaam. Zij wierp mij een angstigen blik toe. Zoodra hij een gebiedenden toon aanneemt, ben ik gedwongen mij aan hem te onderwerpen," gaf zij ten antwoord. //Hij is iemand aan wien men niet dan met de grootste iuspanning weer stand biedt. Vindt gij dat zelf ook niet?" z/Ja," mompelde ik, ,/jaen er trilde een klank van afgrijzen in mijn stem. Zijzelve zat zoo strak voor zich uit te turen, dat ik er aan twijfelde of zij mijn laatste woorden wel verstond. z/Ik zal u ontzettend missen," ging zij ten slotte voort. //Het is zeer wel mogelijk dat die verschijnselen van zenuwzwakte, die zulk een marteling voor mij zijn, zich weer voor zullen doen wanneer ik den steun uwer krachtige per- soonlijkheid mis. Dat was wat ik ook aan Paul vertelde maar hij vergenoegde zich te glimlachen. Hij verklaart dat als ik maar eenmaal zijn vrouw ben, ik nooit meer de ongesteldheid zal gevoelen die mij zulk een angst aanjaagt, en ik verondeistel dat dit ook waarschijnlijk het geval zal zijn maar, zuster, ik verlang volstrekt nog niet naar dat huwelijk. Ik zeide het u reeds, ik voel niet de. minste liefde voor dokter Hertsletde eenige man dien ik bemin is hij die daarginds in Indie zijn leven liet. Ik denk nog voortdurend aan hem, en zal nooit bij machte zijn hem te ver. rijksdaalders en stukken van de stad Utrecht onder, de meesten dragen het jaartal 1666—1694. De vondst is tijdelijk bij den burgemeester in bewaring gegeven. Een slimmertEen eigenaar van een z. g. z/hoofd van Jut" op de kermis te Rotterdam noemt zijn instrument //hoofd van Chamberlain" En t is een pleizier zooals ze d'r op losslaan, getuigt de man. Maandag is de locomotief van de stoom- tram Bergen op Zoom—Antwerpen bij de Hol landsche grens gekanteld en in een sloot terecht gekomen. De machinist, wiens schedel verbrijzeld werd, bleef op de plaats dood. De stoker en een der passagiers werden ernstig gekwetst. H°e gevaarlijk het eten van onrijp fruit is, bleek dezer dagen weer eens op treurige wijze. Te Sappemeer is een ruim I4jarige knaap door het overmatig gebruik van onrijpe appelen ernstig ongesteld geworden en kort daarna overleden. Dinsdag sprong een 4jarig jongetje te Oude Niedorp van een rijtuig waarmee h^ achter op de veeren had medegereden. Het kind geraakte daarbij tusschen het wiel en werd met verbrijzelden schedel dood opgenomen. W oensdagmorgen is te Burgerveen (Haar- lemmermeer) een man in het land dood gebleven. Len schepeling van Hr. Ms. pantserdekschip Gelderland, de stoker 2e kl. S., is Woensdagnacht, vermoedelijk bij eene poging om te deserteeren, te Nieuwediep in de haven geraakt en verdronken. Zijn lijk is opgehaald. De heer Ulfers, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, die tengevolge van een rattenbeet langen tijd ernstig ziek was, is thans zoover hersteld dat hij tot volledig herstel zijner gezondheid met zijn echtgenoote naar Hilversum is kunnen vertrekken. 1 wee kleine dieven en inbrekers, een 11- jarige en een 12jarige knaap, die reeds herhaal- delijk verschillende diefstallen, zoowel in Maassluis als te Maasland pleegden, zonder dat de politie lien kon pakken, hebben Zondag wederom hunne krachten beproefd op een pakhuis. Door overklimming aan den achterkant van het gebouw en door verbreking der sluiting van een raampje hebben zij zich toegang weten te ver- schaffen tot de zeilmakerij. De deugnieten hebben uit een opengebroken lessenaar van den baas-zeilmaker 53 cent ontvreemd en onder elkander verdeeld. Er zou een flink werk worden aanbesteed in een stadje en twee groote aannemers, die geheel en al op het werk waren ingericht, bevonden zich in hetzelfde hotel en zaten in de conversatiezaal aan tafel. De een vroeg eensklaps den kellner schrijfgereedschap en begon te rekenen en te schrijven. Hij vloeide het papier af, schoof het vloei onachtzaam ter zijde en ging heen met zijn brieven. De ander, een slimmerd, nam het vloei en las met weinig moeite in groote duidelijke cijfers het eiudcijfer. Hij wreef zich in de handen en schreef deu volgenden dag een paar honderd gulden nager in. Tot zijne groote verbazing kreeg zijn concurrent, die nog lager bleek te hebben ingeschreven het werk. De ander, was nog slimmer geweest Te Achterhamrik, gemeente Finsterwold, zijn twee Duitsche handwerkslieden, die naar Groningen wilden reizen, op ergerlijke wijze mis- handeld door twee boerenknechten, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond. Een der geteu. Bij oogenblikken word ik als vervolgd door de overtuiging dat hij nog niet dood is; schijnt het mij nog altijd mogelijk toe dat hij naar Engeland zou wederkomen." yEn toch is hij overleden," sprak ik, //voor mij lijdt het geen twijfel of hij is dood. Gij moogt uw hart niet laten shngereu door een valsche hoop. Ik wensch u een onverdeeld geluk toe Leonore, en dit eene staat heel vastdat dokter Hertslet u afgodisch lief heeft." z/Hij heeft mij ontzettend lief," gaf zij ten ant woord. //Ik wilde dat hij onverschilliger voor mij was. Het slaat mij geheel ter neer z<5<5 veel te ontvangen en z66 weinig daarvoor in ruil te geven. Maar kom mede naar mijn kamer, zuster, ik kan het verlangen niet weerstaan u iets te toonen, dat gij nog nooit hebt gezien de photo- graphie van kapitein Gifford. Als ik eenmaal getrouwd ben, zal het zekerlijk verkeerd zijn haar te bekijkeu maar tot dan mag en wil ik het doen." Ik volgde haar naar haar vertrek. Zij ontsloot een lade, haalde daaruit een foudraal van'marokijn leder te voorschijn, opende het en reikte het mij daarop over. Ilet bevatte de photographische afbeeldiug van een bijzonder knap meusch. Hij had een hoog voorhoofd, de wijd geopeude oogen waren glansrijk en vol levende mond was ten deele door een knevel bedekt, maar toch kon men zien dat de lijnen daarvan zeer fraai en zacht waren, en ik was zeker dat wanneer dat gelaat glimlachte, het op een zonnestraal moest gelijken. z/Het is een edel gezicht," sprak ik bedaard, z/het gezicht van een goed mensch. Gij weet niet hoezeer ik u beklaag, Leonore." Zij wierp mij een blik toe vol erkentelijkheid en barstte toen eensklaps los in harstochtelijk snikken. (Wordt vervolgd). VAN DE VAN DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5