Algemeea Nieuws* en AdvertentieMad voor 2eeuwsch*Vlaaaderen, No. 3960. Donderdag 23 Augustus 1900. 40e Jaargang. KER MI S. Engeland en de Z.-A. Republiek. Tot zwijgen gebracht ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Er is wel een telegram van Roberts, maar van de overwinning van de Wet wordt niets gemeld. 'tLijkt ons zeer onwaarschijnlijk, dat de opperbe- velhebber een zoo ernstig feit geheel zou verzwijgen en we zullen dus de fantasieen van de //Daily Express" maar laten voor wat ze zijn. Wat er „usscben de Wet en Baden Powell is voorgevallen moeten we intusschen nog weten. Roberts geeft eindelijk weer eens nieuws omtrent Hamilton's leger. Den 17 bezette het Olifantsnek in de Magaliesbergen en kreeg daarbij 3 gewonden. Zijn voorhoede onder Mahon vocht den 19 den geheel en dag tegen de Boeren bij Roodekopjes, ten westen van de Krokodilrivier. Zoowel Hamilton als Mahon maakten eenigen buit, maar de laatste nam ook 7 Boeren gevangen. Het heet, dat Ben Viljoen met 800 man den Hornesnek in hetzelfde gebergte, bezet houdt. Er zou een Britsche troepenmacht uit Pretoria vertrekken om hen te verjagen. Zooals we reeds meldden, heeft Kitchener kolonel Hoare met zijn afdeeling ontzet. Zij lag in een ravijn bij Elandsrivier en had bij de verdediging tegen de Boeren 5 dooden gekregen 7 mannen wareu aan hun verwonding gestorven en elf gewonden zijn nu in het hospitaal, terwijl 27 mannen zoo licht gewond werden, dat zij dienst bleven doen. Van de verliezen onder zijn eigen troepen geeft Kitchener alleen op, dat luitenant-kolonel de Beavoir de Lisle zwaar in hand en arm gewond is. Nieuws is er overigens niet veel uit de Zuid- Afrikaansche republiek. Uit Greylingstad heeft generaal Clery getelegrafeerd, dat de Boeren den FEUILLETON i) ROBERT EUSTACE. I. De vreeselijke beproeving is voorbij, maar de zielefoltering der beide laatste maanden zal mij on- getwijfeld bij blijven zoolang ik leef. Morgen wordt het huwelijk voltrokken van het mij zoo dierbare meisje. Om harentwille heb ik geleden en bijna het leven verloren. Degenen die ons pijn hebben gekost worden ons dubbel lief dat is een der leveuswetten. Ik ben van goede huize en uit ware roeping alleen ziekeuverpleegster geworden. Gedurende den aanvang van den afgeloopen winter droeg men mij de verzorging eener zenuwlijderes op. Mijn patiente was een jong meisje en heette Leonore Trefusis. Zij was niet ouder dan negen- tien jaar j haar gelaat was allerliefst, maar zij had haar schoonheid niet enkel aan regelmatige trekken en den teederen bloei der eerste jeugd te danken, doch evenzeer aan een steeds afwis- selende en altijd even bekoorlijke uitdrukking. Dit nam niet weg dat zij aangetast was door een der hevigste soorten van zenuwziekte en dat zij dit te danken had aan haar leed over een ongelukkige liefdesgeschiedenis. Twee jaar te voren was zij verloofd geweest met een Harer Majesteit's dapperste offioieren, 14 bij Doornskop een compagnie van de 22 dragonders hebben verrast. Een kapitein werd icht gewond en een der manschappen werd vermist, maar men geloofde dat de Boeren aan- zienlijke verliezen hadden geleden. Uit Harrismith meldt Rundle, dat zich in dat district tot den 19 Augustus 684 Boeren hebben overgegeven. De Engelsche oorlogspers is zeer ingenomen met de jongste strenge proclamatie van Roberts eigenlijk is zij volgens de //Times" nog niet streng genoeg. De eerste toepassiug zal ver- moedelijk niet lang op zich laten wachten. Den 18 Augustus hebben 300 man met een kanon een boerderij bij Krugersdorp //verrast" en in vlammen doen opgaan. De vrouw en de kindereu zijn weggevoerd en twee mannen zijn gevangen genomen om een voorbeeld te stellen. De boerderij bevatte wapenen en munitie. Het heette dat zij neutraal was omdat de inwoners den eed ladden afgelegd. Toch was van daar op Engelsche verkenners geschoten. De //Times" verneemt uit Ottoshoop, dat de Boeren twee sterke stellingen daar in de buurt ontruimd hebben, nadat deze beschoten en door woudloopers bestormd waren j de Engelschen vonden er zes doode Boeren waaronder komman- dant Schwarts Vermoedelijk is het troepje van Carrington met de Boeren slaags geweest. CHINA. Hoewel de strijd in Peking nog lang niet is afgeloopen, begint toch hier en daar de wensch op te komen, nu verder de politiek maar aan 't woord te laten. Amerika heeft vroeger reeds een conferentie tot oplossing van het Chineesche vraagstuk voorgesteld en nu meent men, dat de Fransche minister Delcasse een internationale be- spreking over dit punt wil uitlokken. Blijkbaar wil men graaf Waldersee maar een heel klein kansje laten, om lauweren te oog9ten, en hoopt men door politiek beleid, d. w. z. door pogingen om zooveel mogelijk te intrigeeren, toch nog het een en ander zonder bloedvergieten te verkrijgen. De groote moeilijkheid zit 'm evenwel daarin, dat te Peking geen machtsvertegenwoorder is te vinden. Waar de keizer en de keizerin zijn, en of zij eenigen iuvloed hebben, is niet te zeggen. Volgens de „Times" heeft Li-Hoeng-Tschang uit Peking een telegram ontvangen, meldende, dat de keizer en de keizerin naar het noordwesten gevlucht zijn, beschermd door troepen uit Kansoe; de keizer kapitein Gifford, die deel uitmaakte van een regiment cavalerie. Leonore en hij hadden elkander al in hun kinderjaren liefgehad en hij hoopte binnen het jaar uit Indie weder te keeren en haar mede te voeren als zijn vrouw. Maar hij was bestemd het slachtoffer te worden van een der vele onlusten, die onveranderlijk aan de noord- westelijke grenzeu van Britsch-Indie plaats hebben. Leonore ontving de tijding dat haar verloofde gedood was geworden bij een schermutseling met oproerige stammen. Zijn lijk werd nimmer weer- gevonden, en de vreeselijke, verpletterende slag verlamde het jonge meisje geheel en al voor het dagelijksche leven. Eer. tijd lang was zij zoo goed als ontroostbaar, en waren haar zenuwge- stel en verdere gezondheid zoo zwaar geschokt, dat zij onophoudelijke verzorging behoefde. Het was daartoe dat ik tot haar kwam, enhetduurde nief lang of ik wist haar te bewegen mij haar droefheid mede te deelen. Sedert sprak zij mij dikwijls over kapitein Gifford en de liefde welke zij hem nog altijd toedroeg. Eens of tweemaal zelfs voegde zij mij met gejaagde stem toe ,/Zuster, het zou toch niet geheel onmogelijk wezen dat hij nog in leven was Ik schudde het hoofd, gevoelende hoe verkeerd het zijn zou mijn patiente om den tuin leiden met een valsche hoop. Het sprak dan ook van- zelf dat de jonge officier gesneuveld was, anders zou men al lang bericht van hem hebben ontvangeu. Van lieverlede, ofschoon heel heel langzaam, begon Leonore haar gezondheid te herwinuen, en bijna onmiddelijk daarop geraakte zij, tot mijn niet geringe verbazing, verloofd met den heer Herstlet, een der meest bekwame chirurgen uit moet met geweld medegevoerd zijn en het gerucht oopt dat de Japanuers de vluchtelingen nazetten. Een ander bericht plaatst het keizerlijke paar 100 KM. ten westen van Peking, onder bewaking van Toean. Li zou onverwijld naar het noorden gaan, om onderhandelingen aan te knoopen. Een telegram uit Tokio van den 19, zou doen vermoeden, dat zoowel de keizer als de keizerin- moeder, nog in hun paleis zijn. Nadat de bondgenooten Peking waren binnen- gerukt, zoo meldt het telegram, trokken de Chineesche troepen terug naar het paleis van den keizer en bleven daar. Een afdeeling Japan- ners, die aangewezen werden om het paleis te jewaken, stuitte op hardnekkigen tegenstand van de Chineesche troepen. De strijd duurt nog voort. Het hoofdkwartier van het Japansche eger is gevestigd in het gezantschapsgebouw. De divisie is grootendeels gelegerd in dorpen jn den omtrek. Ook de Duitsche consul te Tschifoe seinde dat de verbonden troepen het keizerlijk paleis Deschieten, en dat de keizerin zich daar nog moet bevinden. In elk geval is het ontzet van Peking niet zoo zonder strijd afgeloopen, als de eerste berichten deden vermoeden. Over het laatste gedeelte van den tocht meldt generaal Jamagoesji, de bevel- lebber van de Japansche afdeeling, het volgende In den ochtend van Dinsdag 14 Augustus open- den de geallieerden het geschutvuur op den oostelijken stadsmuur. De Chineezen hielden daar hardnekkig stand. De Japanners en Russen be- vonden zich op den noordelyken oever van het kanaal Tatoeng-ho, de Engelschen en Amerikanen op den zuidelijken oever. 's Nachts lieten de Japanners de poorten Tsjoa-ang en Toeng-tschi springeu en drongen Peking binnen van de oost- zijde der Tartareustad (dus in den omtrek van de legaties), terwijl de Engelschen en de Amerikanen door de Toengpien poort, de Chineesche stad binnen- rukten. Dadelijk zonden beide afdeeliugen detache- menten uit naar de wijk der legaties, waar zij zich vereenigden en met de vreemdelingen gemeeuschap openden. Al de gezanten en het personeel der legaties waren ongedeerd. De Japanners hadden bij den aanval 100 dooden en gewonden gekregen, het verlies van de overige troepen is nog niet bekendde Chineezen lieten meer dan 400 doodea achter. Hoe de toestand van het reusachtige Chineesche rijk nu is, is moeilijk te zeggen. Volgens een Chineesch regeeringsbericht zijn er Harley Street. Ik had reeds vroeger patienten van den heer Hertslet verpleegd, maar mij nooit een enkel oogenblik voorgesteld dat hij iemand was, met wien men kon trouwen. Hij bezat een hard en onvriendelijk uiterlijkin waarheid kon hij niet ouder dan vijf en dertig jaar geweest zijn maar hij zag er uit als een man van zestig. Zijn gelaatskleur had een donkeren olijftint, hij was angstwekkend mager en zijn geheele wezen had iet hards en onaangenaams over zich. Zijn oogen waren zwart als de nacht. Hij had ook zwart haar, dat plat tegen het hoofd aangestreken was. Men zou gezegd hebben dat het er aan kleefde. Zijn bewegingen waren haastig, vlug en zeer vastberadennooit zou hij noodeloos een woord gesproken hebben en hij scheen altijd verdiept in weterischappelijke vraagstukken. Dokter Hertslet was een specialist voor de herseuen, en ik was in de gelegenheid geweest een paar bijzonder ernstige gevallen van hersen- ziekten onder zijn leiding te behandelen. In heel Engeland leefde niemand, die zulk een grondige studie van de samenstelling der hersenen gemaakt had als hij. Al wat de nieuwe wetenschap hem slechts kon leeren, had hij in zich opgenomen: Nu en dan, als liij wat minder in zichzelf gekeerd was, had hij mij over de bij zijn patienten waargenomeu verschijnselen gesproken. Ik hield van nietszoozeer als van ontleedkunde, en luisterde met de grootste belangstelling naar zijn woorden, in de hoop iets te leeren verstaan der wondervolle mechaniek van dat prachtigste werktuig, dat men op aarde kan vinden het menschelijk brein. Ik droeg den heer Hertslet een groote bewondering weer drie keizerlijke hoogwaardigheidsbekleeders onthoofd, n. 1. flsu-toeng, voorzitter van het jurgerlijk bestuur; Li-schan, minister van de lofhouding en Li-lien-joean. De beide eersten waren de vreemdelingen vijandig gezind, de laatste was hun genegen. Prius Tsching heeft Joeng-loe, voorzitter van het beheer van de ffnancien, in de gevangenis laten zetten. De onderkoningen te Nanking en Woet-schang lebben bij de vreemde consuls te Shanghai er op aangedrongen, dat de persoon der Keizerin geeerbiedigd zou worden. De ambtenaren in de zuidelijke provincies hebben de bevolking opgewekt, vrede te houden met de vreemdelingen. Daar blijft het dus waarschijnlijk wel rustig. Kaapstad, 20 Aug. De Wet en De la Rey waren, volgens de berichten, gisteren dertig kilo meter van Pretoria. Zij trokken in noordoostelijke richting en waren Hebron al voorbij. Londen, 21 Aug. (Part.) Het departement van oorlog maakt een verliezenlijst openbaar waar- uit blijkt, dat de regeeringstelegrammen uit Zuid-Afrika nog onbetrouwbaarder zijn dan men al wist. Immers uit die lijst blijkt dat de Boeren op 25 Juli bij Klerksdorp 52 Engelsche cavaleristen gevangen genomen hebben, die meerendeels be- loorden tot het korps van Kimberly. De ver liezenlijst maakt ook thans voor 't eer9t gewag van 3 Engelsche gewonden en 13 vermisten in een gevecht bij Rietfontein op den 16 en 17en. Volgens den correspondent van de Daily Express te Louren^o Marques melden berichten van de Boeren, dat deze twee voorraadtreinen en 29 voorraadwagens hebben buitgemaakt tusschen Klerksdorp en Potchefstroom en 540 Engelschen gevangen hebben genomen tusschen Pretoria en Rustenburg. Het heet ook dat de Boeren Bloemhof hebben bezet. De Wet zou een vliegende kolonne hebben gezonden naar den Vrijstaat, en die zou den spoorweg ten noorden van Kroonstad hebben opgebroken. De correspondent van de Daily Telegraph te Middelburg seint dat de Boeren bij hun aftocht naar Belfast alles vernielden, zelfs gebouwen. Kruger is te Nelspruit. Kleine korpsen Boeren tergen Buller's troepen tusschen Carolina en Wonderfontein. De Standard verneemt uit Pretoria, van den 20en, dat de Wet Zondagavond 25 kilometer ten noorden van Pretoria gekampeerd heeft. Britsche troepen rukten tegen hem uit. De Standard hoopt dat toe, maar ik kan niet ontkennen dat ik hem tevens vreesde. Toen ik dan ook zijne verloving met Leonore vernam, was het mij niet mogelijk iets anders dan een diepe verslagenheid te gevoelen. Ik waagde het zelfs, bij zekere gelegenheid, daarover met mijn patiente te sprekeu. ,/Het spijt mij dat gij met hem gaat trouwen," sprak ik //hij is een door en door stroef mensch en gij zijt nog vol vuur en geestdrift. Hij zal eindigen met al wat jong in u is te dooden." Haar gelaat werd door een donkeren bios overtogenzij vouwde de handen en zag mij smeekend aan. z/Waarom zegt gij mij dat vroeg zij dringend. z/Het is vreemd van uw zijdemaar nu gij een- maal dat punt hebt aangeroerd, zal ik u gulweg iets bekenuen. Ik heb den heer Hertslet niet lief en nam hem enkel en alleen aan, omdat mijn vader het volstrekt wilde." z/Hebt gij hem dat gezegd?" was mijn vraag. z/Ja, hij weet geheel en al waaraan hij zich daaromtrent te houden heeft, en stelt zich geen oogenblik voor dat ik hem liefheb. Al de teederheid waartoe mijn hart in staat was, werd weggeschonken en bleef het eigendom van hem, die zoover van mij verwijderd in zijn nameloos graf rust. Ik heb dokter Hertslet dan ook zonder omwegen verklaard dat, zoo het schier onmogelijke zich voor mocht doen, en Dick Gifford wederkeerde, ik hem niet trouwen zou, maar het vroeger gegeven woord alleen zou houden. HelaasDick zal nooit wederkeeren en het is meer dan waarschijnlijk dat ik over twee maanden de vrouw van den heer Hert slet zal zijn. Gij belooft mij immers bij mij te zullen blijven tot na de voltrekking van het huwelijk OOIIRA5T. l>Ubl»d yeraehljn* Woea.da«. en Vrqd»,avond, op Feeatdagen, bij de Fir«»a J. VAM »K ■ABTPK «e Ter Bureemeester en Weihouders van TEE NEUZEN maken aan belanghebbenden bekend. dat bij de aanstaande kermis, welke gehouden zal worden van 17 tot en met 23 Sep tember a. s., aldaar op het Marktplein besclnkbare rnimte zal zijn voor het plaatsen van een wafelkraam. Hen wordt gelegenheid gegeven voor 8 September a. s. op qeiegrld papier te doen blijken voor welken prijs, boven de verschuldigde belasting op staanplaatsen, zij tot het aange- geven einde over het betrokken terrein wenschen te beschikken. Grootte en vorm van de inrichting moeten daarbij nanw- keurig worden opgegeven. De inschrijvingen moeten door belanghebbenden gedurende 121 dagen gestand gedaan worden. Ter Neuzen, 21 Aug. 1900. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P- GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. DOOR

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1