^b#i- Gemengde berichten. Telegrafische berichten. gebracht, niet zijn invrijheid gesteld op een verzoek van het bestuur der bootwerkers, gedaan na overleg met de autoriteiten, doch dat zij zijn ontslagen op hun protest, tegen hunne gevangeu- houding, ingediend bij den officier vanjustitie. Met ingang van 1 October a. s. is benoemd tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor der le categorie te Yeldzicht, gemeente IJzendijke, de heer A. van de Warenburg, thans kommies- ontvanger 2e cat. te Budel. Zooals wij reeds in het kort vermeldden is door Ged. Staten van Zeeland bepaald 1°. dat de opening der jacht op klein wild is bepaald als volgt a. in den Damespolder, op ZateTdag 1 September 1910, met uitzondering van de jacht op fazanten, welke op Zaterdag 29 September d. a. v. wordt geopend b. in het overige deel der provincie, op Maandag 1 October 1900, met uitzondering van de jacht op patrijzen, welke op Zaterdag 1 September 1900 wordt geopend 2°. dat voor de geheele provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Bij de Vrijdag te Graauw gehouden ver- kiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature P. A. van de Voorde) zijn candidaat gesteld de heeren J. Bauwens, P. Bogaert, C. Buijsse, J. Hermans en E. J. van Leuven. De stemming heeft plaats a. s. Vrijdag 24 Augustus. Woensdag ontstond er op de Wester-Schelde, in de nabijheid van Borssele, brand aan boord van een visschersvaartuig van Philippine, terwijl de visschers afwezig waren. Bij hun terugkomst wisten zij den brand gelukkig te blusschen. Er werd voor ongeveer f 75 schade aangericht. IJzendijke. Gisterenavond ging P. Sinack met zijn meisje huiswaarts waarop hij nabij den tol te Hoofdplaat door E. C. plotseling werd aangevallen en een belangrijke wond in de rechter- zijde werd toegebrachttoen C. voor de tweede- maal met dat mes wilde stekeu, weerde S. dat af en bekwarn een diepe wond in de linkerhand. Een liefdesgeschiedenis schijnt de oorzaak te zijn geweest. De dader bevind zich bij de marechaussee in arrest. Omtrent den aard van de wond kondegenees- heer nog niets verklaren. 's Gravenhage, 20 Aug. De voorzitter van het Roode Kruis ontving mededeeliug van het ministerie van Buitenlandsche zaken van het volgende telegram van den consul te Colombo (Ceylon) wAlle gevangenen zijn in welstand. Voor hen zal zorg worden gedragen." Te Vaals is ten huize van den heer P. in een kistje een kinderlijkje gevonden, waarvan de dienstbode E. P. heimelijk was bevallen. Bij hare aanhouding heeft zij dadelijk bekend, doch verklaarde zij dat het kind levenloos is geboren. Bij onderzoek is echter het tegendeel gebleken. Vrijdagnacht zijn te Oosterhout bij den horlogemaker 3. v. H. een dertig zilveren horloges gestolen. De dief heeft z;cli door indrukking van een ruit toegang weten te verschaffen. Men is hem nog niet op het spoor. Tijdens een korte douderbui is Zaterdag- middag de bliksem geslagen in den schoorsteen van de suikerfabriek van de heeren Spakler, aan de Baangracht te Amsterdam. De schoorsteen is van onder tot boven gespleten, was niet ver- zekerd en ook niet voorzien van een bliksem- afleider. Onder broodjagers in Friesland wordt eene vereeniging opgericht, ten doel hebbende zelf het wild naar het buitenland te verzenden en dus niet meer door bemiddeling van poeliers en wild- handelaren te leveren. De jagers hopen op die wijze hoogere prijzen voor hun buit te maken Vrijdagavond is onder Vucht uit het riviertje de Dommel opgehaald het lijk van den 22jarigen kleermaker J. Beks uit Vucht, die sedert Maandag werd vermist. Eerst werd er aan een misdaad gedacht, aangezien hij nog al -veel geld bij zich had, doch sporen van geweld waren niet aanwezig, en al het geld had hij nog in zijn zak. Naar De Telegraaf verneemt is de ontslagen brigadier Haaikes, die eenige revolverschoten heeft gelost op zijn gewezen chef, den hoofd- inspecteur Poldermans te Amsterdam, in zulk een overspannen zenuwtoestand, dat hij is over- gebracht ter observatie naar bet Wilhelmina- Gasthuis. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Haagsche kantongerecht vroeg Woensdag vrijspraak voor een Leidsch student, die, eenigen tijd geleden, in een der avondtreinen tusschen Den Haag en Leiden aan de noodrem trok, waar- door de trein tot stilstand kwam. Het bleek namelijk ter terechtzitting, dat be- klaagde het noodsein gegeven had omdat een mede- student, in een anderen waggon gezeten, zich in zijn hemdsmouwen op de treeplank had begeven en terwijl de trein in voile vaart was, gymnastische oefeningen hield aan dc handvatsels van het compartiment waarin zich zijne medestudenten bevouden. De ambtenaar keurde het gedrag van beklaagde goed en oordeelde dat hij geen straf verdiende, daar werkelijk gevaar bestond voor het leven van den trein-gymnast. Een vrouwtje van Urk had ter gelegenheid van de vloot-revue voor het eerst, met manlief, een uitstapje op den vasten wal gemaakt. Zoo was ze, altijd per water, ook in Haarlem beland. Manlief was inmiddels met zijn hotter naar de Noordzee gestevend en zou Woensdag de vrouw in IJmuideu weer ontmoeten. Per spoor zou het vrouwtje van Haarlem naar IJmuiden reizen. Maar ze had nog nooit in den stoomwagen gezeten en hoe dat alles in elkaar zat, dat wist ze niet recht. In het station te Haarlem ziet ze een groot ding, waarop staat dat ze 2£ cent in een gleufje moet gooien, dan krijgt ze een kaartje. Dat was gemakkelijk. Vlug alzoo gedaan. Met bet kaartje gewapend, komt ze na veel gescharrel in den trein en komt bleek van het harde rijden in IJmuiden aan. Aan de controle wordt haar kaartje gevraagd, waarop ze, na veel zoeken in haar diepe zakken, eindelijk het perronkaartje te voorschijn brengt. Stom van verbazing ziet de controle-man haar aan. //Je andere kaartje mot ik hebben." //Andere kaartje Andere kaartje Ik heb geen ander, mensch Dus je bent op dit kaartje gegaan c/Ja, man, dat heeft me zoo'n ijzeren ding in Haarlem gegeven", luidt het angstig bescheid. Dan mee naar den chef, en o schrik of ze al honderdmaal verzekerde, dat ze nooit in n't spoor" gezeten had, ze moest betalen f 1,85 en anders werd er verteld kost 't maar 85 centen. En de chef zei, dat ze maar een briefje moest schrijven aan 't spoor, dan zou ze 't misschien wel terug krijgen, //omdat ze nog nooit in het spoor gezeten had". Dat zal manlief nu doen, en ze hoopt, dat het spoor wel medelijden met 'r zal hebben. Donderdagmiddag is te Nieuwerkerk a/d. Use] het 2Jjarig zoontje van den glasblazer B. aan de 's Gravenweg in een onbewaakt oogenblik in 't water geraakt. De vader miste zijn kind, ging zoeken en zag de klompjes drijven, hij sprong in 't water en haalde het kind op. De gemeente- bode Bososki die op de plaats des onheils was, deed dadelijk alle pogingen om zoo mogelijk de levensgeesten nog op te wekken, evenzoo de heer J. C. Bom, arts. Na auderhalf uur vruchteloos bezig te zijn geweest moest de heer Bom den dood constateeren. Een achtjarig meisje te Haarlem, dat Woens dag een puistje openkrabde aan haar neus, is Donderdag aan bloedvergiftiging overleden. Te Beets speelden aan twee zijden eener schutting een aantal kinderen. Spelenderwijs, werd door een der meisjes een mesje, waarmede het appelen doorsneed, door een reet in de schutting gestoken, met het treurig gevolg dat een meisje aan de andere zijde in het oog werd getroffen. Het arme kind zal waarschijnlijk het oog voor altijd moeten missen. De vreeselijke, angstverwekkende geschiedenis, van het fort Chabrol in de Zandsteeg, te's Gra venhage waarover wij reeds iets vertelden, loopt ten einde. Gelukkig voor de dametjes in de buurt. De eigenaar van het perceel heeft zich gewend tot de bevoegde autoriteit en dientengevolge werd de witte vlag op het fort geplaatst en onder- handeld. Als gevolg van deze onderhandelingen zijn de gevaarlijke valluiken dichtgelegd, het aanwezige dynamiet is verkocht aan eene industrieele onder- neming in Belgie, geweren en pistolen zijn out- laden en het garnizoen is afgedankt. Dinsdag a. s. zal de commandant met krijgseer uit zijn moedig verdedigd fort afmarcheeren. Hij ontving vele blijken van belangstelling voor zijn moedig gedrag, waaronder een gedicht onderteekend door een dertigtal belangstellenden oud-strijdmakkers. Te Utrecht boog zich Woensdag een jongen, G., te ver uit een pakkhuiszolder en verloor zijn evenwicht. De 45jarige S., gehuwd en vader van vijf kinderen, wilde hem grijpen, maar verloor eveneens zijn evenwicht. Zij vielen beiden, maar S. kwam onder te liggen, waardoor de jongen, G. zoo goed als geen verwoudiug opdeedten koste echter van het leven van den man, die hem wilde redden. Deze is tengevolge van zijn val bezweken Men schrijft uit den Haag De getuigenverklaringen, afgelegd(in de nog steeds gevoerde instructie in de zaak van den bleekers- kuecht, die eenige weken geleden in voorloopige bewaring is gesteld in verband met de misdaad het vorige jaar op het jongetje Van Wezel ge- pleegd, worden voor den aangehoudene hoe langer hoe meer bezwarend. De vorige week is weder een getuige gehoord, die tegenover den aangehoudene volhoudt dezen in gezelschap van het kind te hebben gezien. 't Is dan ook zoo goed als zeker dat de termijn van voorloopige gevangenhouding dezer dagen zal worden verlengd. De 12jarige zoon van den watermolenaar te Knollendam is door een wiek getroffen en gedood. Een Haagsch straattooneeltje De nette juffrouw-dierenbeschermster liet den aardappelboer met kar en hond midden in het standje op de Heerengracht staan en wenkte krampachtig met haar parapluie naar een aankomende tram, waarop, rustig, naast den koetsier, een politiagent meereed, en die er uu af moest. Met manachtig gebaar kwam ze met haar agent naar het verlaten stelletje terug. De aardappel boer had er al van door willen gaan, maar werd nog bijtijds teruggehouden Wacht 's effen vrindje Agent, nu vraag ik u zeide ze, en stampte betoogkrachtig met hare parapluie -en nu vraag ik u, of het gepermiteerd is, dat zoo'n stakkirig, uitgehongerd be'dst, zoo gruwelijk mish&ndeld mag worden. Zoo'n zware k&r en dan nog zoo'n vent, zoo'n lummel d'r bij." //Lummel, lhmmel, 'k zou maar een beetje be- daren, kale medam „Ja lummel, natuurlijk lummel De juffrouw raasde, om redenen van veiligheid, eenigzins van achter den agent, die den eerbe- vlekten aardappelboer met zijn arm moest tegen- houden. ,/Als je geen wijf was, had ik je al lang lam geslagen, versta-je dat Wat heb jij met mijn hond te maken 'k Zal 'm daares op je afsturen, 's zien wat je dan voor 'n gegigie zetEn hij noemde haar #vooze blomkool". Er was stil genot onder het publiek. z/Laat dien man met zijn hond doen wattie wil," 't is immers zijn eigen hond, opperde een man, die partij had gekozen. z/Bemoei je d'r niet meelaten die twee 't nou maar onder mekaar uitvechten Maar agent, ik zal dan niet toelaten, dat het arme dier langer voor de kar blijft 1" »Weet je wat, 'k zal zelf voor de kar gaan en den hond er op zetten is 't nou goed 1" Een loopjongen had er genoeg van en riepnog met zijn mand aan zijn rug achteruit verder loopend //Zeg juffie ga je 's 'n avondje met me uitToe nou De hond stond er strikt neutraal bijmoe de tong in beweging, der. bek open. De agent had tot nu toe met streng gelaat ge- zwegen, gehoord, wederhoord, overwogen en was nu besloten. hJe span! dien hond af." i/O" zoo, afspannen Dat wil ik nog wel 's zien Span af. Waar hebbie mee te maken Je spant 'm af. As '*k wil altijd Span je 'in niet af Zwijgen. Dan doe ik 't Jij blijft er af met je in machtelooze woede begou hond af te spannen en streelde werktuigelijk het dier onderwijl. vDat mot je je nou maar zoo laten doenwendde hij zich verbitterd tot de menschen. De juffrouw stond er in triomf en toch ook niet zonder angst stil bij. //Zoo", zei de agent met gezag, ynou gaan jullie allebei mee naar t bero en de hond naar t asyl. Neem jij je kar //Ik neem niks." De agent nam toen, geveiusd bedaard, zelf de kar. En zoo gingen zede politieman met de kar aan de eene en den hond, die naar z'n baas blafte, aan een touwtje in de andere hand. De aardappelboer als een onwillige schooljongen eener de juffrouw met haar goed recht anderzijds. Er was een leegte achtergebleven en de men schen, uitgekeken, gingen verder. Sport bij dieren. Wie van meening is, dat alleen de menschen aan gezonde uitspanningen doen, welke men in het algemeen onder den naam sport samenvat, verkeert, volgens den Amerikaan- schen natuurkundige, James Weir, in een dwaliug, die des te onbegrijpelijker moet schijnen, omdat men dagelijks in de gelegenheid is zich bij de buisdieren van het tegendeel te overtuigen. Het spelen der katten is zelfs van spreekwoordelijke bekendheid geworden. En wie heeft niet eens zijn hond als een dolleman zien rondloopen, zonder dat er eenig ander motief voor deze handeling zijn kou, dan dat hij een gezonde lichaamsbeweging wilde maken om zijn spieren te oefenen, die door liggen of slapen eenigen tijd werkeloos geweest waren Zooals gezegd, bij de meeste of bij alle huis- dieren, ook paarden, geiten, enz. kan deze sport waargenomen worden. Maar de ware turners vallen juist buiten het bereik der zintuigen of althans buiten het gewone veld van waarneming. Zoo heeft bovengenoemde geleerde eens een spin op een draad zien flaneeren, urenlang, blijkbaar met geen ander doel dan zich te ontspannen. De draad was speciaal voor dat doel vastgehecht op een plaats waar hij geenerlei nut deed het was de wandelplaats voor de spin, die er rondflaueerde. Ook de mieren zjjd sportliefhebbers, echte Spar- tanen onder de dieren, die spiegelgevechten houden en marcheeren, dat geen schutterij het zou ver- beteren. Het meest bewonderenswaardig is echter, dorre handen, en hij nu zelf zijn wat de geleerde waarnemer van de onzichtbaar dLler,tJesl vertelt, waarvau e'^n droppel water een geheele kolouie bevat. Hij heeft ze onder elkander verstoppertje en krijgertje zien spelen, dat het een aard hadeens ram hij waar, dat ze met microscopisch kleine steentjes speelden De regels van het spel heeft hij echter niet na kunnen gaan. ^ver de afkomst van Joubert schrijft de heer M. G. Wildeman aan de Opr. Haarl. Ct. Ook in uw veelgelezen courant zijn indertijd allerlei gissingen geuit aangaande de afkomst van den kramgen Boeren-generaal Joubert en is zelfs de dwaasheid beweerd dat hij uit Friesland stamde. Thans is voldoende bewezen, dat Piet Joubert stamt uit Poitou en dat hij een nakomeling in rechte lijn is van ridder Joubert, grootmeester van de orde van St Jan van Jeruzalem in 1169 van wien een achterkleinzoon in 1356 in den slag van Poitiers door de Engelschen werd gedood. Door een huwelijk van een der voorvaderen Joubert met een Desmier, moest Piet Joubert eigenlijk tante zeggen tegen Koningin Victoria. Bittere ironie. Wie er meer van wil weten, zend ik het bewijs gaarne ter inzage. Amerikaansch In Toledo, in den staat Ohio van Noord-Ameiika, is een Centrifugal Cijcle Railway geopend, een ijzeren baan, die veel overeenkomst vertoont met den bekenden montagne russe, maar met dat verschil, dat de lijn na een reusachtige helling plotseling een cirkel beschrijft, zoodat de wagon, waarin de passagiers hebben plaats genomen, op een gegeven oogenblk met de wielen naar boven en met het dak naar beneden gekeerd is. Een waaghalzerij lijkt het, om daar- mede een tochtje te doen De geheele uit vinding berust eenvoudig op de middel-puntvliedende kracht. Als de waggon beneden aan de helling gekomen is, heeft hij een snelheid, die gelijk staat met 330- kilometer per uur, en wordt hij door de slinger- kracht met geweld over het spoor aan de binnen- zijde van den cirkel gedreven. De passagiers worden uit voorzorg stevig aan de banken vastge- maakt. Meii verzekert, dat de nieuwe spoorlijn een enorm succes heeft. In een Duitsch blad kwam de volgende advertentie voor //Aan de geachte burgers dezer stad, alsmede aan de omliggende heeren landbouwers bied ik hierbij zeer fijn beenderenmeel aan. Ook ben ik, tegen vergoeding, bereid voor landeigenaren, inge- val zij dit liever mochten willen, hunne eigen beenderen te malen." De Grieksche regeering heeft door haar gezondheidsraad saccharine als schadelijk voor de gezondheid doen verklaren en den invoer er van, anders dan als geneesmiddel, verboden. Het mag alleen in apotheken verkocht worden, maar tot een hoeveelheid van ten hoogste 320 gram per jaar. Wie saccharine in wil voeren moet een schriftelijk bewijs van het gemeentebestuur over- waarin verklaard wordt, dat degene, voor wien het bestemd is, eigenaar is vau een apotheek. Engelsche bladen berichten dat met Duitsch, Belgisch en Engelsch kapitaal reusachtige scheeps- werven zullen worden gebouwd te Autwerpeu, die in het bijzonder zullen wedijveren met de werven aan de Clyde. De Noordduitsche Lloyd en de Vulkaan" te Bremen zijn sterk bij deze nieuwe onderneming betrokken. Uit Salina, Kansas, komt het bericht, dat een treiu van de //Union Pacific" door roovers is overvallen. Den 4 Augustus 's avonds, was deze van Denver vertrokken en tot dicht bij Ungo, Colorado, genaderd, dat 90 Engelschen mijlen verder oostwaarts ligt. Hier drongen de roovers den trein biunen. De passagiers der Pulman-Cars werden van al wat zij aan waarde bij zich hadden beroofd en een bejaard reiziger, een zekere Fay uit California, die niet spoedig geuoeg zijn geld- gordel kon losmaken, werd door een der bandieten in den mond geschoten, zoodat de kogel aan het achterhoofd er uit kwam. Hij was terstond dood. De roovers, die bij Limon in een der slaapwagens waren gesloopen hadden maskers voor 't gelaat en dwongen den conducteur met hun revolvers hen door de waggons te vergezellen. Toen zij de passagiers van alles hadden beroofd noodzaakten zij den conducteur den trein bij Hugo te laten stilstaan en verdwenen in de duisternis. De overval geschiedde te 1 uur 'snachts. De bandieten moeten circa 100 dollars in baar geld, verschilende gouden horloges en anderen voorwerpen van waarde hebben buit gemaakt De naam van den hoofdschuldige in het com plot tegen lord Roberts blijkt nu luitenant Hans Cardua te zijn. Het verhoor had plaats in de Raadzaal waar het publiek toegang had. De provoost van Pretoria, major Poore gaf getuigenis dat Cardua den eed vau onzijdig- heid in zijn handen had afgelegd. De voornaamste getuige it charge was een zekere Dutoit, die verzekerde dat Cardua den 4den Juli bij hem kwam en hem verzocht mede te doen aan een onderneming die Europa verbaasd zou doen staan. Hij ontwikkelde toen een plan volgens hetwelk alle officieren in Pretoria ge- grepen zouden moeten worden, terwijl Cordua zelf naar het huis van lord Roberts zou trekken, den bevelhebber zou ontvoereu en aan generaal is

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2