A1 g o m e e Uieuws* en Admteatieblad voor 2oeuwsch*71aaadorea, GELDLEENING No. 3959. Dinsdag 21 Augustus 1900. BEMEBiTEBAAD. Engeland en de Z.-A. fiepubliek. VQ0B D2N B2CHT2B. 40e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0 10 Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ten laste der gemeente HONTENISSE. Groot 23000,—, verdeeld in 20 aandeelen ieder ad 1150,— rente ten hoogste iy4 °/0. Jaarlijks, te beginuen 1 Jan. 1902, wordt minstens een aandeel afgelost. De storting moet plaats hebben voor 12 aan deelen op den 1 November e. k. en voor 8 aandeelen op later te bepalen tijdstip. Inschrijvingen in te leveren ten gemeentehuize v<5or op 81 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Lord Roberts heeft weer eens niet kunnen laten (of heeft »meu" zijn telegram verbeterd?), een laife toevoeging aan te brengen in zijn be- richt, dat De Wet, die verleden week reddeloos ingesloten heette, nu toch voorgoed aan de zes generaals ontkomen is. Methuen's treurig figuur wordt in 't eerste telegram dat niet begon met #tot mijn leedwezen" goedgemaakt met de bewering, dat De Wet's ontkomen //voornamelijk" 1e danken was aan zijn meerdere terreinkennis, waardoor hij ook 's nachts konvluchten, terwijl zijn vervolgers dan moesten stilzitten. Ons dunkt, zelfs dat is al niet eervol voor den Britschen generalen staf. Roberts' latere telegram^vreest" dat De Wet ontkomen isdoor zijn korps in troepjes te verdeelen. Waarlijk, de kranige Boerenkommandant had van een loyalen vijand voor zijn krijgskuudig meesterstuk zooals de //Kolnische" dezer dagen zei meer waardeering en eerbied mogen ver- wachten dan die flauwe excuses, waaruit moet Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. blijken, dat Kitchener, Methuen enz. toch eigenlijk de baas zijn. Dat zit bovendien nog. W ant uit een telegram uit Kaapstad verne- men we nu, dat De Wet „al zijn gevangenen, uitgezonderd de officieren, onderweg heeft losge- laten." Zoo benard was hij dus niet, of hij heeft nog dagen lang een 90tal gevangenen kunnen meevoeren, en de officieren zelfs goed en wel bij de la Rey mee thuisgebracht. Volgens den correspondent te Pretoria van Laffau's bureau zou De Wet thans 7000 man hij zich hebben, doordien de Boeren, die zich reeds onderworpen hadden, de wapens weer opgevat en zich bij zijn korps aangesloten hebben. Kleine Boerenkorpsen nabij Johannesburg hebben de hngelsche voorposten bij Sachswald verdreven. (W aar dit ligt, vinden we op de kaart niet.) V iljoen staat met 800 Boeren ten noorden van Pretoria. Kitchener telegrafeerde Woensdag om hulp, maar heeft nu Elandsrivier ontzet. Er is ook bericht van een ander, die eveneens al reddeloos omsingeld heeft geheeten. Olivier. Deze stond zoo blijkt nu den 15 met een kommando bij Heilbron, in 't noorden van den Vrijstaat, waar hij den marsch van generaal Hunter naar het noorden had gestuit. De Boeren hielden daar den Spitskop met 6 kanonnen bezet; maar de Engelschen trokken om hun linkervleugel heen en toen trokken de Boeren terug, zegt een Reuter bericht. In het westen van Transvaal hebben de Boeren de voornaamste dorpeu bezet, o. a. Ottoshoop, dat-, volgens de /.Times", later door een bereden troep van Carrington met kanonnen echter zonder strijd weer zou hernomen zijn. CHINA. Peking ontzet. Waarschijnlijk Maandag of Dinsdag, zonder tegenstand. M. a. w.na twee maanden aan de aanvallen van de Boksers en de Chineesche troepen blootgesteld te zijn geweest. De Duitsche gezant en een secretaris van de Japansche legatie zijn vermoord, de gezant- schapsgebouwen zijn op twee of drie na veruield overigens heeft de soms zeer hevige beschieting der legaties aan de Europeanen betrekkelijk weinig verlies toegebracht, en nog bijna uitsluitend zijn de bewakingstroepen daardoor getroffen. Maar de ontberingen, die in de laatste maanden door de 800 vreemdelingen te Peking geleden zijn, waren ont- zettend, en men kan zich moeilijk voorstellen, hoe de angst, de afwisseling van hoop en vrees, tot op den laatsten dag, de ongelukkingen moet hebben geschokt. Volgens den correspondent van de Standard te Shanghai melden berichten uit betrouwbare Chineesche bron dat de Keizer en de Keizerin den 6en uit Peking vertrokken zijn naar Si-ngan. loean voerde de achterhoede aan 's Keizers liif- wacht bestond voor 65 procent uit Boksers, voor 25 procent uit Mantsjoes, de overigen waren Chineezen. Generaal Toeng-foe-hsiang bleef te Peking achter om dat te verdedigen en een laatsten aanval te doen op de legaties. Men zegt dat de schatten van het paleis te Si-ngan in veilligheid gebracht zijn. Louden, 19 Aug. De Admiraliteit publiceert een telegram van admiraal Bruce, heden uit Tschifoe verzonden, waarin hij mededeelt, dat hij uit Japansche bron vernam, dat een deel van Peking in brand staat. Men vecht in de straten. Yoeng-Soe belette der keizerin te vertrekken. De verbondenen omsingelen en bombardeeren de binnenstad, waar men hun een laatsten tegen stand biedt. FEUILLETON Zijt gij de koster Jacobi vroeg de rechter. Om u te dienen, Otto Friedrich Jacobi Tot dusver heeft men u met betrekking tot den moord op juffrouw Behling niet in verhoor genomen. Ge hadt uitstel verzocht. Waarom De rechter deed, alsof hij in de acten bladerde. De getuige zag hem geroerd aan. ,,Ik heb immers opgegeven dat ik mijne vrouw moest begraven," zeide hij op doffen toon. De blik van den rechter vloog naar den gevangene maar deze bewoog zich nietalleen was hij nog wat bleeker geworden. O, juist, daar staat het Uwe arme vrouw is gestorven. De aandoeningen, opgewekt door deze vreeselijke gebeurtenis hebben haar zeker den ge- nadeslag gegeven. Ik betuig u mijn innige deel- neming, mijnheer Jacobi En nu, och, duid t mij niet ten kwade wanneer ik u nog meer smart moet bereiden. Ge hebt immers oorlogen mee- gemaakt en weet, dat daar geen medelijden is te vinden. Ik ben altijd in den oorlog meneer Jacobi Kijk dien gevangene eens aankent ge hem P Draai je eens om. Deze laatste woorden golden den jongen man voor het hek, die zich zooveel mogelijk van den getuige had afgewend. Otto Jacobi richte zich op en keek den gevangene aan; geen spier op zijn gelaat bewoog zich, alleen zijn oogen kwamen iets verder vooruit, toen ze den blik zochten van den man, in wien hij zijn zoon zou herkennen. Deze stond eerst met gebogeu hoofd, maar weldra keek hij den getuige brutaal weg in 't Nou vroeg hij cyinsch. De koster schudde het hoofd. Ik heb dien mensch nog nooit gezien, verklaarde hij toen bedaard. De gevangene lachte luidkeels en merkt spot- tend op Daar is u toch slecht weggekomen Zwijgbeval de rechter wrevelig. Hij weudde zich nu tot den getuige en zag hem vermaneud aan. Meneer Jacobi zei hyGe zijt een braaf en geacht man. Op het slagveld hebt ge uwen plicht gedaan en ieder die u kent, weet, dat ge altoos een voorbeeldig burger zijt geweest. Ga nu eens nadenken Het is hier te doen om eene vreeselijke misdaad te straffen. Ge moogt geen misplaatst medelijden hebben met iemand, die toch voor u verloren is Kijk den man nog eens goed aan De kleine getuige richtte zijn hoofd fliuk op. /Medelijden P" zei hij verachtelijk „Met zoo'n kerelAl ware hij ook tienmaal mijn zoon, dan nog geen medelijden Maar ik ken dien man niet 1" Ditmaal zag hij den gevangene niet aan. De rechter schudde het hoofd, en zag een oogen blik peinzend voor zich. V ertel mij nog eens weer, hoe uw zoon wegging zei hij toen. Londen, 18 Aug. De bladen publiceeren een telegram uit Lorenzo Marques, meldende dat De Met 4000 Engelschen met 7 kanonnen pakte. Roberts heeft Middelburg ontruimd. Pretoria, 18 Aug. Gisteren verscheen De v\ et ten noorden van Commandonek die door Baden Powell werd bezet gehouden. De Wet sommeerde Baden Powell zich over te geven. Deze vroeg, welke voorwaarden hij stelde. Kaapstad, 19 Aug. De Wet gebruikte een eisch tot overgave als voorwendsel om de sterkte te weten te komen van de onder Baden Powell op Commandonek liggende Engelsche bezetting. Hij vernam daardoor dat zij zeer sterk was en zette vervolgens zijn marsch naar het noorden voort, gevolgd door Baden Powell. De Boeren trokken na door Carrington te Mai mam verslagen te zijn, nrar Buffelshoek terug waar zij een sterke stelling bezetten, waaruit zn door kolonel Errol, die hen vervolgde, verdreven werden. I retoria, 18 Aug. Roberts heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin wordt gezegd, dat alien, die den eed van onzijdigheid hebben geschonden met den dood en gevangenisstraf zullen worden gestraft. Alle burgers, die in de door de Engelschen bezette distncten verblijf houden en den eed niet hebben afgelegd, zullen beschouwd worden als krijgsgevangenen en gedeporteerd worden. Bij de behandeling van het proces Cordua ontkende Gano, de Engelsche geheime agent, de samenzwenng aangesticht te hebben. Hij sloot vriendschap met enkele samenzweerders, om bij- zonderheden over het complot te weten te komen. De raadsman van den gevangene zeide, dat zijn client schuldig was aan woordbreuk. De andere beschuldigingen waren niet bewezen. De gevangene werd door Gano in de val gelokt. Het Hof verdaagde de zitting tot Maandag. Otlo Jacobi wreef op zijn hoed heen en weer, keek naar den bodem van dien hoed, alsof daar de geschiedenis stond geschreven en zeide toen gejaagd, op heeschen toon, in afgebrokcn zinnen Er is met veel te vertellen. Hij is er vandoor gegaan. Hij was onze eemge. Toen hij geboren werd, kostte dat mijne vrouw bijna het leven en de baker zeidie wordt nog generaal, meneer Jacobi. Hij wordt nog generaal heeft ze gezegd, maar hij is wat anders geworden 1 Tot zijn elfde jaar ging het; hij had een vlug hoofd en was altijd de eerste. Toen kwam hij in aanraking met een paar deugmeten, nu, en toentoen ging het al verder. Hij heeft gestolen, dat is waar! Ik had hem ook aangegeven, zoo waar er een God in den hemelmaar de oude juffrouw Behling wilde het met. Laat het maar, Jacobi zei ze, ik kan het dragen God zal wel helpem heeft ze gezegd. En toen was hij weg. Ik heb haar het geld langzamerhand terugbetaald. Van hem heb ik nooit weer iets gehoord. Gestolen heeft hij, dat is waar. Maar zoo'n, zoo'n moo moord De oude man stokte en knikte eenige uialen met het hoofd, maar vervolgde dadelijk weer op rasten toon Nooit kan hij het gedaan hebben, want hij had in den groud een goed hart. En als hij het toch gedaan had Meneer Jacobi draaide zich een weinig om en zag den gevangene zwijgend aandaarop richtte hoed Weef °P den b°dem Va" Zijn c-vlinder" »Dan zou hij het niet hebben overleefd," vol- tooide hij op heeschen toon den zin. ffZich opgehangen aan zijne das of de aderen doorge- TER NEUZEN, 20 Augustus 1900. In de op Donderdag a. s. des voormiddags 10 uur te houden openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punlen in behandeling Ingekomen stukkenvoordracht zetters; be- noeming vroedvrouwaanbieding gemeentebegroo- ting voor 1901 vaststelling gemeenterekening over 1899 reclames hoofdelijken omslag; idem belasting honden. De verplaatsing van de klerk der posterijen en telegrafie J. M. Kruithoff van Ter Neuzen naar Rotterdam is verdaagd tot 16 Sept. a. s. Met ingang van 1 September wordt ge- plaatst aan het post- en telegraafkantoor alhier, de surnumerair der posterijen en telegrafie de heer A. J. van Woerkom. De St. Ct. bevat het besluit van burg, en weth. van Ter Neuzen, waarbij aan de vereeniging //de Buiten-Societeit" aldaar vergunuing wordt verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein in een afgesloten tuin dier vereeniging, o. a. overwegende dat deze vereeniging, welker ledental ongeveer 200 telt, de eenigste uitspanning van dien aard is in die gemeente en alzoo een ,/bijzonder geval" kan worden geacht aanwezig te zijn. 8 Met het lossen van het stoomschip „Wilhelm Behrens de aanleiding tot de werkstakiug der vorige week, zijn de Leuvenaars Zaterdagnamiddag klaar gekomen. De werklieden zijn daarop naar hunne haardsteden vertrokken. Zondagmorgen is net detachement infanterie, onder commando van den 1" luitenant Abresch, dat sedert zijne komst het terrein der werkzaamheden had afgezet, naar het garmzoen te Vlissingen teruggekeerd, terwijl heden ook de marechausse'e's naar hunne respectieve brigades terugkeerden. Men verzoekt ons te vermelden dat de twee bootwerkers, die verleden Maandag, ter gelegenheid van de ontruiming van het spoorwegterrein, naar het huis van bewaring te Middelburg zijn over- sneden, of zoo iets, dat had hij zeer zeker gedaan. De rechter van instructie stond op, terwijl hij beide mannen beschouwde met koelen, ernstigen i r'j koster stond het zweet op het voor- hoofd, de brutale gevangene was doodstil. De politieagent stond van zijn stoel op, kwam nieuws- gieng een stap nader en keek met eene uit- drukking van goedaardig medelijden naar den kleinen meneer Jacobi, alsof hij dachthoe zwaar moet het dien man vallen hier zoo voor den rechter te staan Die man is dus uw zoon niet, meneer Jacobi vroeg de rechter. Neenantwoordde de getuige. Wilt ge dat bezweren Dan zal ik u den eed afnemen. Steek de rechterhand op en spreek mij na De gevangene hief het hoofd een weinig op en zag den koster aan. Otto Jacobi stak kalrn de hand op. z/Ik zweer bij God den Almachtige en Al wetende zoo begon de rechter het eedsformulier. „Ik zweer bij God den Almachtige en Alwetende," lerhaalde koster Jacobi, de zuivere waarheid te zeggen, „de zuivere waarheid te zeggen," mets te yerzwijgen, //niets te verzwij Daar viel de gevangene op de knieen. #Zweer niet, vaderschreeuwde hij op heeschen toon. „Ik was het, meneer de rechter, ik heb de oude vrouw gedood E I N D E. TER SEI /iEVNCHE COlIRAJfT. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare VergaderiDg van den Gemeenteraad is belegd tegen Itontl er«Uis{ den 33 Augustus IfUMI, des voormiddags ten 10 nren. Ter Neuzen, den 20 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. -P-'J b'"<1|„ve'r,,<!>"Jnt en-VrlJdagavond, altTezoulerd op Feeatdayen. "W T m 2) Ja

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1