A1 g e m o o n Hieuws* en Advertentieblad voor 2oeuwsoh*VUaadoron, GELDLEENING. GELDLEENING No. 3958. Zaterdag 18 Augustus 1900. 40e Jaargang. Onveiligheid Vaarwater. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. HINDERWET. Teiegrafische berichton. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,82j. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Door familieomstandig- heden zal het volgend nummer dezer courant in plaats van Maandagavond Dinsdagmorgen verschijnen. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat ten behoeve dier gemeente eene GELDLEENING zal worden aangegaan groot DOOO, in aandeelen van lOO, aan toonder, of voor het geheel desverkiezende ten name van den inschrijver, tegen eene rente van hoogstens 4 pet's jaars met jaarlijksche alios van minstens 400, te beginnen met 1905. De storting van het Kapitaal moet geschieden op 15 October a. s. De inschryvingsbiljetten zullen behoorlijk onder- teekend en gedagteekeud moeten bevatten naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, of voor het geheele Kapitaal dan wel voor welk getal aandeelen wordt ingeschreven en tegen welke rente. Deze biljetten zullen uiterlijk op 28 Augustus aanstaaiule, 's voormiddags negen ure, bij den Burgemeester in gesloten adres waarop „geld- leening" staat vermeld moeten zijn ingebracht of in een daartoe ter secretarie bestemde bus zijn ingeleverd, alwaar van heden af telken dage van '•voormiddags 9 tot 12 ure, de verdere voor- waarden dezer leening voor een ieder ter inzage 2ijn nedergelegd en nadere inlichtingen zijn te bekomen. Westdorpe, 9 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES, Burgemeester. M. KIEBOOM, Secretaris. ten laste der gemeente HONTENIS8E. Groot 23000, verdeeld in 20 aandeelen ieder ad 1150,— rente ten lioogste 4J/4 °/0. Jaarlijks, te beginnen 1 Jan. 1902, wordt minstens een aandeel afgelost. De storting moet plaats hebben voor 12 aan deelen op den 1 November e. k. en voor 8 aandeelen op later te bepalen tijdstip. Inschrijvingen in te leveren ten gemeentehuize voor op 81 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders van Hontenisse, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Burgemeester. P. J. VAN BRABAND, Secretaris. Een bericht, dat de troep van Hoare niet dooi de la Rey, bij Elandsrivier gevangen genomen is, maar daarentegen met bet konvooi in veiligheid zou zijn, was niet ambtelijk, maar een praatje van de //Daily News". Althans, gelijktijdig berichtte de Pretoria-cor respondent van de //Daily Mail", dat, volgens gerucht, kolonel Hoare te Elandsrivier den 10 dezer nog stand hield, maar blootgesteld was aan een ge- weldig vuur. En het legerbestuur verklaarde eergister, niets te weten van Hoare's ontsnappiug uit de Boerenhanden. In een nader bericht over Carrington's tockt tot ontzet van het gamizoen van Elandsrivier wordt gezegd, dat die mislukte, omdat zijn troe- penmacht van 600 bereden manschappen met 6 kanonnen te klein was. Baden Powell heeft, toen hij //zegevierend" Rustenburg ontruimde, voorzien, dat er van spoedig terugkeeren wel geen sprake zou zijn. Volgens de //Daily Mail" heeft hij voor zijn vertrek niet alleen de schansen, maar ook de gevangenis vernield. De //Times" vernam uit Mafeking, dat de Boeren daar den 13 bijna een patrouille gevangen badden genomen. Twee eskadrons gingen haar te hulp en de patrouille werd toen veilig teruggebracht. De Boeren waren in menigte op Lowe's hoeve. Uit Maseroe wordt bericht, dat de Engelschen in het gebergte een groote hoeveelheid vee en 6000 paardec hebben gevonden, die de Boeren in kloven verborgen badden. Een correspondent van de //Daily Telegraph", die beweert, aan Botha een bezoek te hebben gebracht in zijn hoofdkwartier, seinde uit Middel- burg, dat de hoofdmacht, waarschijnlijk 8000 man, kainpeerde op Bothasberg, ten noorden van Belfast, 20 KM. westelijk van Machadodorp. Maar, zegt hij, de Boeren zijn zeer gedemoraliseerd. Naar het beet, is De Wet nu voorbij Venters- dorp op weg naar liet noorden om zich te vereenigen met de la Rey, die Rustenburg bezet houdt. Kitchener en andere generaals achtervolgen hen van dichtbij. Overste De Wit schrijft in de #N. R. Ct." over de voorvallen ten oosten van Pretoria Buller heeft Ermeloo bereikt. Natuurlijk. Botha heeft er nooit aan gedacbt, hier slag te leveren, en is teruggetrokken, voorloopig naar het 50 KM. noordelijker gelegen Carolina. Wanneer wij nu lezen, dat Buller's troepen- macht een front inneemt van 32 KM., dan zien wij in dit bericht weer den toeleg om indruk te maken op het groote publiekmaar jammer ge- noeg hooren wij niets van de macht, waarover Buller beschikt. Van de 4 divisien, die hij in Natal onder zijn bevelen had, zijn er 2 belast met de bewaking van den Natal-spoorwegeen taak, die klaarblijkelijk boven hun krachten gaat, daar telkens de spoorwegverbinding wordt ver- broken, o. a. 11 dezer bij Paardekop, ongeveer 50 KM. ten oosten van Standerton. Hij houdt dus nog 2 divisien of ongeveer 12,000 man over, en zonder nu een hoog denkbeeld te hebben van de veldbeerstalenten van den gewezen opperbe- velhebber, kan ik toch niet aannemen, dat hij die troepen overzulk een breed front tegen den vijand zou voeren. Op die wijze handelende, zou erop geen enkel punt der linie eenige kracht kunnen worden ontwikkeld. Als er van het bericht iets waaris, moet het zoo worden opgevat, dat bij den marsch noord- waarts het terrein zijwaarts door patrouilles wordt verkend, en dat men op die wijze komt tot een frontbreedte van 32,000 M. Van Carolina loopen twee wegen in noordelijke richting de westelijke gaat over Bergendal naar bet station Dalmanutha de oosteliike over Vlak- fontein naar den spoorweg PretonaLourengo- Marquez en bereikt de lijn tusschen de stations Machadodorp en Waterval-Boven. Op de punten, waar zij den spoorweg bereiken, zijn de twee wegen ongeveer 8 KM. van elkander verwijderd, en Botha schijnt een stelling te hebben gekozen, die beide toegangen bestrijkt. CHINA. De beschieting van de gezantschappen is weer begonnenhet sturen van levensmiddelen heeft opgeliouden de toestand in Peking is wanhopiger dan ooit, van alle kanten komt hiervan de bevestiging in. Spoedige hulp wordt ook gevraagd, doch 't is alleen maar de kwestie, of die kracht- dadig genoeg gegeven zal worden. Aan /spoedig" is voldaan de verbondenen kunnen, zonder onvoorzien oponthoud, nu voor Peking zijn. Intusschen zijn er in den lande, die aan het actueele dier telegrammen-zending sterk twijfelen. Zoo 't »Hbl." dat schrijft z/Of men de gezanten nog levend zal vinden Wij twijfelen er nog steeds aan. De mogelijkheid lijkt ons lang niet uitgesloten, dat al die cijfer- telegrammen, die nu al sinds weken variaties zijn op het thema //Toestand bopeloos spoedige hulp noodig", of oude telegrammen zijn welke de Chineezen anders dateeren, of geheel en al door de Chineezen zijn gemaakt met behulp van de codes, die zij in de veroverde legaties kunnen hebben gevonden. *Wij hebben nu echter kans op spoedige ze- kerheid." 't Gaat er in Zuid-China onder de hand bij den dag vijanderlijker uitzien. En ook in Katon zou 't niet meer veilig zijn. Bovendien schijnen de Chineezen zich gereed te maken om geen aan- komsten van vreemde troepen of vreemde oorlog- schepen daar meer toe te laten. Zelfs zouden zij besloten hebben zich te verzetten tegen het aflossen van de //Don Juan" door de //Montery", hetgeen eerstdaags zou moeten geschieden. Hetzelfde doet zich voor te Shanghai, waar de toestemmiug voor het landen van Engelsche troepen wordt geweigerd, hetgeen de Engelschen wij ten aan Frausch-Russische kuiperijen. Het Journal bevat een telegram van den 14en, luidende Ik verneem uit goede Chineesche bron dat de verbonden troepen Maandag te Peking aangekomen zijn. Ik heb alle reden om aan te nemen dat het internationale leger zich heden een toegang tot Peking gebaand en de gezanten en hun beschermelingen gered heeft. Waarschijnlijk berinden de vreemdelingen zich nu in veilligheid bij de troepen. TER NEUZEN, 17 Augustus 1900. De dezer dagen gehouden Augustus-collecte, ten behoeve van het suppletiefonds der Chr. school alhier, heeft opgebracht 193. Verleden jaar bedroeg deze collecte 155. Bij Koninklijk besluit is aan M. W. van Rie, wed L. A. Adriaansen, assistent-brugwachter aan de draaibrug over het kanaal van Ter Neuzen een pensioen verleend van f 108. Vermoedelijk zal men morgen gereed komen met het lossen van het stoomschip //Wilhelm Behrens." De werkzaamheden geschieden nog steeds onder bewaking van politie en militairen. Alles blijft echter rustig. In de eerste helft der maand Augustus zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brieven verzouden, aan de adressen van Henri Moens, Bruxelles P. Steele, Newyork en door het hulppostkantoor Axel het volgende adres J. B. Gieteling, Gend. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de opening der jacht op patrijzen bepaald op Zaterdag 1 September en die op overig klein wild op Maandag 1 October. Philippine. In deze week is de handel in mosselen zeer druk geweest. Ruim vierduizend balen tegen minstens fr 5 per baal zijn er gelost aan de kade. De kwaliteit is over het algemeen zeer goed. Louden, 17 Aug. Generaal De Wet heeft met succes de Britsche troepen achter zich gelaten en ontkwam zijne vefvolgers naar het Noorden van Transvaal. RECHTSZAKEN. Arrondissemeut-reelitbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Aug. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. J. J. D., 20 j. oud2°. C. C., 22 j. oud 3°. L. d. G., 18 j. oud4°. J. J. v. d. W., 19 j. oud, en 5°. M. L18 j. oud, alien schippersknecht te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 8 dagen ge- vangenisstraf. Namens het Landelijk Hogerhuis-Comite zal, als het wordt toegestaan, 30 Augustus eene com- missie op audientie gaan bij de Koningin, om gratie te vragen voor de Hogerhuizen. Tot ophelderiug van het feit, dat vele Her- vormde gemeenten op Walcheren 25 en meer jaren vacant zijn, meldt men aan het N. v. d. Dag: z/De langdurigheid dezer vacaturen is aan zeer bijzondere omstandigheden te wijten. TeZoutelaude en Biggekerke zijn reeds lange jaren godsdienst- onderwijzers werkzaam. Wordt er nu een candidaat tot den H. Dienst beroepen, 't geen geregeld ge- schiedt, dan is hij zedelijk genoopt voor het baroep te bedanken, wil hij den godsdienstonder- wijzer niet broodeloos maken. Wat Meliskerke betreft, ook die gemeente zou reeds lang een eigen predikant rijk zijn geweest, indien zij niet door invloed vau Gereformeerde Kerken tot een zeer klein zielental teruggebracht was en indien voorts de pastorie bewoonbaar en het traktement niet absoluut onvoldoende ware." Te Rotterdam verliet een 30jarige vrouw in het hoist van den nacht de echtelijke woning, gekleed in nachtgewaad. Daar zij niet is terug- gekeerd, vreest men dat haar een ongeluk is overkomen. Te Bergen op Zoom verdronken Woensdag- middag op verboden plaats in de Zoom twee militairen. De officieren van gezondheid slaagden er niet in de levensgeesten op te wekken. Op de Haarlemmerstraat te Leiden hebben Maandagavond opstootjes plaats gehad. Men ventte een brochure, getiteld //Het anti-militairisme." Eenige veldartilleristen riepen //leve de Koningin namen alle exemplaren af, verscheurden deze en sloegen den venter. De man werd voor eigen veiligheid door een politieagent naar het hureel geleid. Tegen de daders werd proces-verbaal opgemaakt. Te 's Hage is een persoon gearresteerd, gesig- naleerd wegens het heimelijk wegvoeren van een minderjarig meisje. De man verzette zich hevig bij zijn arrestatie. De oudste ingezetene der gemeente Schiedam, de heer J. van de Water, herdacht Woensdag zijn 101en verjaardag. Nog steeds is hij flink, krachtig en levenslustig. Toen de schutterij met de muziek voorop voorbij zijn woning trok, kwam hij voor het raam en sfek lachende een vinger op. Gaarne zou hij, vertelde hij, nog een beetje willen blijven door- tellen. In de straat waar hij woonl, den Korten Achterweg, hebben de bewoners gevlagd. Dondertlagmiddag is een achtjarig meisje van de pier bij het Kurhaus te Scheveningen in zee gevallen, maar door twee polderwerkers gered. Een uur later gebeurde hetzelfde met een negen- jarigen Scheveningschen jongen. Hij is door een zeeman gered en bewusteloos aan het strand ge bracht, waar twee geneesheeren hem hulp verleenden. Onder het opschrift //Wespensteek" komt in het Hbld. het volgende ingezonden stukje voor Heden werd mijn dochtertje in de kweekerij van den heer W. op den arm gestoken door een wesp. De heer W., zelf aanwezig, nam onmiddelijk de vrucht van de kamperfoelie (de bekende roode bes), kneep deze op de door de wesp aangelaste plek uit, wreef met het sap het pijnlijke gedeelte van den arm in en herhaalde dit nog eenige malen. Onmiddelijk werd de pijn minder en er kwam geen zwelling. TER KEIIZEMJHE (OI RAVT. UK bind verxchijrat dnandag-, Woensdmar- en Vrijdn^svond, uityezonderd op Feestdagen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der hinderwet, doeu te weten dat vergunning is verleend aan DANIEL CORNELIS HOL te Ter Neuzen en zijne rechtverkrijgenden tot liet oprichten van eene slachterij, op het perceel kadastraal Sectie C n°. 1117. Ter Neuzen, 16 Aug. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben, dat schietoefeningen zulien worden gehouden aan den post aan het I J bij Immetjethorn op den 15 Augustus 1900 en zoo noodig op de volgende dagen. De schietoefeningen zullen plaats hebben tusschen 9 uur des voormiddags en 4 uur des namiddags. Omtrent de voorzorgsmaatregelcn die daarbij in acht znllen worden genomen, knnnen belanghebbenden inlichtingen be- komen ter secretarie der gemeente op de nren, waarop deze geopend is. Ter Neuzen, 17 Aug. 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1