Gemengde berichten. Het was om van te beven. Des morgens om 8 ure hielden //De vereenigde bootwerkers weder eerie huishoudelijke bijeenkomst, die tot half negen duurde. We vernamen toen dat besloten was, te een ure op alle plaatsen het werk te hervatten behalve voor de firma Everaert. Het bestuur der vereeniging zou trachten het lossen van de //Iris," waaraan men Zaterdag voor rekening dcr firma Everaert gewerkt had, voor eigen rekening van den kapitein aan te nemen. De onderhandelingen deswege werden met goeden uitslag bekroond. 't Was met genoegen dat vele belangstellende ingezetenen het besluit om aan 't werk te gaan vernamen. Het staken bij de patroons, die steeds de eischen der werklieden hadden ingewilligd, werd door velen afgekeurd en men vreesde ook dat door dezen bij langer duren der staking maatregelen zouden genomen worden om hun werk toch gedaan te krijgen, wat natuurlijk op groot nadeel voor de plaats en hare inwoners zou hebben uitgeloopen. Heden morgen vernamen we dat door eene firma werkelijk reeds maatregelen genomen waren om zoo noodig te handelen. Dinsdagvoormiddag bewogen zich vele boot werkers nog door de straten, en togen velen van hen tegen 10,45 naar de aanlegplaats der Prov. stoomboot, waarmede de nog alhier in arrest zittende naar Middelburg zou vervoerd worden, 'om getuige te zijn van de overbrenging. De overbrenging van den arrestant geschiedde onder sterk politiegeleide, in de Nieuwstraat tot de boot nog gevolgd door een detachement infanterie. Dit machtsvertoon, natuurlijk genomen ter voor- koming van eventueele pogingen tot bevrijding van den arrestant, ontlokte aan het volk vele uitingen van misnoegen. Onder den tocht naar de boot riepen kameraden den gevangene toe, dat voor zijn gezin zou gezorgd worden, waarvoor hij zijn dank betuigde. Hij schudde evenwel ontkennend met het hoofd op het geroep //er maar uit te breken." Des namiddags 1 uur toog men algemeen aag het werk en kon gezegd worden dai de stakin- gelukkig voorbij was. Dat deze geen aanleiding gaf tot ernstige catastrophen mag worden toen geschreven aan het krachtig optreden der aulori- teiten, maar ook voornamelijk aan het behoudens erkele uitzonderingen uitblijven van drank- misbruik, waardoor de werklieden hunne kalmte niet verloren. Behoudens de aanwezigheid van een talrijke polietiemacht en de infanteristen, hal dus alles weer zijn gewoon aanzien. Alleeu 's avouds, na afloop van 't werk, werd het weer voller in de straten. Een groep werk lieden stond aan de Axelsche brug, toen bericht werd, dat de twee Maandagmorgen op het terrein gearresteerden met de prov. boot gearriveerd waren. Dadelijk toog men hen tegemoet en onder luide hoera's had de ontmoeting plaats. Naar we vernamen waren om ontslag uit de hechtenis voor hen te verkrijgen, door het bestuur van de bootwerkers vereeniging, na overleg met den burgemeester en den kaptein der marechaussee, pogingen aangewend bij de justitie te Middelburg. Een joelende stoet, voornamelijk doordejeugd gevormd, volgde een der vertegenwoordigers van de firma Everaert en den werkbaas, toen deze onder politie-geleide huiswaarts togen. De straten waren gisteravond reeds vroeg rustig en de surveilleerende politie, evenmin als de patrouille der infanterie, behoefden op te treden. De heer Staalman deelt in Extra Tijding een nieuw geval van dienstweigering mede. Een Heldersche adventist weigerde op gods- dienstige gronden Zaterdags dienst te verrichten en werd daarvoor door den krijgsraad tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. In de Haar- lemsche gevangenis weigerde hij wederom Zaterdags werk te doen en men strafte hem dan telkens door hem Zondags op water en brood te zetten. Maandagvoormiddag verspreidde zich in de straten van de Renbaan te Scheveningen het gerucht, dat een man twee kinderen had ontvoerd. Geen wonder, dat zoo iets groote opschudding veroorzaakte. Het duurde niet lang of ook de politie werd van de zaak in kennis gesteld. De brigadier Blokpoel ging terstond op onder- zoek uit en wat bleek nu Een groenteboer had om een paar kinderen plezier te doen ze een straat ver laten meerijden. Toen twee verversknechts Maandagmorgen in het Zeekantoor aan de Boompjes te Rotterdam, met hun werk bezig waren, maakte men hen attent op gaslucht in een vertrek op de tweede verdieping van het kantoor. Zij hebben toen de onvoorzichtigheid gehad een lucifer aan te steken om naar het lek te zoeken, wat een gasontploffing ten gevolge heeft gehad. Beide ververs deden vrij ernstige brandwonden op aan de handen en in het gelaat en zijn ter verpleging in het zieken- huis opgenomen. Door de outploffing zijn in het zeekantoor een paar vensterruiten en een ruit in de glazendeur gesprongen. Een lekkage in een gaspijp is de oorzaak geweest van het ontsnappen van het gas. Terwijl Zaterdag- en Zondagavond de kermis- vreugde te Haarlem in vollen gang was, hebben inbrekers hun slag geslagen. Zaterdagavond deden zij dit ten huize van eene juffrouw in de Dubbele buurt. De juffrouw was naar het feest van de Jongelingsvereeniging, en de inbrekers namen van haar f 8 mede. Zondagavond was de buit grooter. Eerst kwam toen de kruidenier Alewijn, aan de Heerensingel, tot de ontdekking dat hem, tijdens hij op de kermis was, uit een gesloten kast 300 waren ontvreemd, en Maandagmorgen bemerkte de vracht- rijder Van Houten, in de Spaarnwouderstraat, dat uit een gesloten lessenaar, die met een grooten beitel was opengebroken, f 150 waren verdwenen. Zondag en Maandag waren in he$ hippodrome zoogenaamde gedienstige heeren, die de dames behulpzaam waren bij het te paard stijgen, doch die dit steeds zoo deden, dat bij dat opstijgen de portemonnaie der dame uit den achterzak in het zand viel. Dadelijk werd zij dan daaronder geduwd. Gelukkig werd de true spoedig bemerkt, en werd een der gedienstige geesten dadelijk ingerekend. Voor het overige is alles vrij goed afgeloopen. De politie liet menschen loopen met borden waarop stond //Past op de zakkenrollers", en die men schen posteerden zich op de drukste punten. In de gevangenis te Assen heeft zich iemand, die tot 2 jaar hechtenis veroordeeld was, met een scherf der ruit zijner eel levensgevaarlijk in den buik verwond. Arbeiders te Hoogeveen, die zich bezig hielden met het graven van wijken in de veenderijen, wilden dezer dagen een grooten steen, die hun in den weg lag en met de ten dienste staaude middelen niet kon verwijderd worden laten springen. Een gat werd er ingeboord en dit gevuld met een pond kruitvervolgens de lading gesloten met een ijzeren prop. Een werkman, die de prop steviger in het gat wilde doen sluiten, kiopte met een hamer er op. Onmiddelijk vloog stellig door het afspringen van een vonk het kruit in brand en kreeg hij de voile lading in zijn gezicht. Hij viel voor dood achterover en bleef geruimen tijd zoo liggen, voor de levensgeesten terugkeerden. Per wagen naar zijne woning vervoerd, werd het vreeselijk toegetakelde gezicht gereinigd en verbon- den. Terwijl aanvankelijk vrees bestoud, dat de verwonde zijn gezicht zou hebben verloren, blijkt nu toch gelukkig, dat hij zijn oogen nog tot zijn dienst heeft. De man is er dus verwonderlijk goed afgekomen. Te Echt (Limburg) is bij een betrekkelijk zwak onweder de bliksem geslagen in drie wacht- huisjes aan de spoor tusschen het station Echt en den RijI&weg, nl. bij de spoorwegwachlers Jos. Smeets, P. Grachten en G. Berhs. Wijl sedert eenigen tijd electrische seintoestellen aan de wachthuisjes zijn geplaatst, vermoedt men, dat de bliksem hier langs is ingeslagen. Bij den eersten wachter was de vrouw door het vuur en den daaropvolgenden slag eenigen tijd buiten kennis, en werden tal van huismeubels door den bliksem geraakt en vernield, zoomede eenige gaten in den muur geslagen. Bij den wachter P. Grachten werden twee gaten in den muur geslagen, juist in de richting van het seintoestel. De wachter en een ander daar aanwezig persoon kwatnen met den schrik vrij. Bij den wachter Berhs ging 't wat zachter toe en bepaalde zich de vernieling tot het stukslaan van een ruit. Een zonderling verschijnsel deed zich te Loosduinen voor bij een paal, waarmee de schoor- draad van een electrische lantaarn in den grond bevestigd is. Voortdurend stegen daaruit blauwe vlammetjes op, en toen een nieuwsgierige jongen maar even met zijn vinger aan dien draad raakte, kreeg hij een schok, die hem deed achteruit stuiven. Toch kon men niet zien, dat die schoordraad met de electrische geleiddraden in verbinding stond. De politie hield onvoorzichtigen op een afstand, tot men van het station den stroom had afge- sloten en den draad anders bevestigde. De paal in den grond was van buiten geheel zwart ge- worden. In enkele gezinnen te Scheveningen heerschte Zaterdag een vreeselijke ongerustheid. Een logger toch van de firma Hoogendijk te Vlaardingen, Zaterdag van de visscherij teruggekeerd, bracht het bericht mede, dat acht dagen geleden op 59 gr. N. B. door de equipage een bomschuit zouder bemanning was drijvende gezien. Tevens werd daarbij medegedeeld, dat het de //SCH. 17" was. De reeders van de bomschuit, de heeren C. en M. den Dulk, wien het bericht eerst werd medegedeeld, namen de noodige maatregelen om de familieleden van de opvarenden met omzichtigheid op de hoogte van het treurig nieuws te brengen. Dat alien waren omgekomen achfte men vrij zeker. Doch z'iet wat er gebeurt. Een paar uur later ontvangen de reeders uit Fecamp, een visschers- plaats in 't noordeu van Frankrijk, telegrafisch bericht van den Zweedschen consul, dat daar ge- land was de bemanning van de Scheveningsche bomschuit //Nooit Volmaakt", schipper Albert Verhijweinige oogenblikken later kwam een gelijkluidend telegram van onzen concul te Hdvre, met de bijvoeging, dat de ,/St. Jean", die de bomschuit in den grond geloopen had, de schip- breukelingen had aangebracht. Van dezen consul is gisteren een nader schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de bemanning der bom schuit voor hem degebruikelijke scheepsverklaring heeft afgelegd en te Scheveningen kan worden teruggewacht. Aan een der politie-bureaux te Amsterdam, werd vdor eenige dagen ontdekt, dat het inregende en nog wel vrij erg. Toen een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat al het daklood was weggesneden, ook het lood in het gebouw, tot zelfs de luchtbuizen van de arrestanten-lokalen. De schuldige bleek te zijn de in het bureau wonende concierge De R., die ook bleek zich schuldig te hebben gemaakt aan verschillende kleine diefstallen. Verleden week was de 50jarige bierhuis- houder F. de Kok, in de A tjehstraat te Rotterdam wonende, bezig een vat bier in flesschen af te tappen. Daarbij bediende hij zich van een ijzeren buis om koolzuur in het vat te brengen. Juist had hij zich over het vat heengebogen, toen dit, den hoogen druk niet kunnende weerstaan, met een geweldigen slag uiteensprong en wel metzooveel kracht, dat de dikke eikenhouten bodem aan splinters sloeg tegen Kok's schedel aan, die daardoor letterlijk werd losgerukt. De ongelukkige was onmiddelijk dood, gelijk dr. F. J. H. Bohrd constateerde. De oorzaak van dit droevig ongeluk moet te wijten zijn aan het ontbreken van een manometer bij het inbrengen van het koolzuur in het vat. Te Vlaardingen werd dezer dagen de hulp der politie ingeroepen door iemand, die meende in zijn woning inbrekers te zien en erg te keer ging. Het bleek, dat de man op dat oogenblik niet toerekenbaar was, daar zijn verbeelding hem leelijk parten speelde. Hij werd om te kalmeeren gedurende den nacht op het politiebureau ge- huisvest. De 24jarige bootwerker A. B. liep Zondag avond omstreeks half elf op den Bermweg, te Oud-Kraliugen, met zijn meisje te wandelen, toen hij onverwachts door een viertal personen werd aangevallen. Men bracht hem een viertal mes- steken toe waardoor hij ernstig doch niet levens gevaarlijk is gewoud. Na verbonden te zijn, kon hij zich huiswaarts begeven. Drie van de daders zijn reeds aangehouden en naar het bureau van politie in de Hofiaan gebracht. Te Kwadendamme kreeg Zondag namiddag een jongen, die een paard in de weide plaagde, zulk een slag van dit dier tegen het hoofd, dat hij hoogst ernstig gekwetst werd en onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Maandagochtend verdronk, om zoo te zeggen onder de oogen van den vader, het twee en een halfjarig dochtertje van den landbouwer J. H., te Stolwijk. Het kind, aan de waakzaamheid van haren vader ontsnapt, viel in het water, en ofschoon men het er spoedig uithaalde en er even spoedig geneeskundige hulp bij de hand was, mocht het niet gel uk ken het leven te doen wederkeeren. Handel in vrouwen De Avondp. maakt melding van //zekere firma Mets Co. te Amsterdam, ook wel bekend onder den naam van Dolder Co." welke firma er een huwelijksbureau op nahoudt. Een fabrieksarbeider te Enschede, die langs den meer en meer gebruikelijken weg een vrouw zocht, ontving in antwoord op zijn advertentie een circulaire van den volgenden iuhoud M. Wilt u spoedig een goed huwelijk aangaan, adresseert u dan, in het volste vertrouwen tot ons kantoor, hetwelk zich speciaal belast met het bezorgen van alle nette huwelijken in alle standen. Zeer veel goede en gelukkige huweliiken zijn door ons in het tijdvak van 22 jaar, dat ons kantoor bestaat, met het meeste succes tot stand gebracht. De vaste condition, hier aan verbonden zijn 1°. Toezending van 5 voor de voorloopige administratiekosten en bemoeiingen. 2". Opgave van naam, woonplaats, ouderdom, beroep, godsdienst en. wat door u het lieftst wordt verlangd. 3°. Toezending van portret. 4e. Bij slaging betaling van 10. Slaging verzekerd, daar wij zoolang voor u werken, totdat u naar genoegen goed geslaagd zijt. Zoo verblijve in afwachting, onder aanbeveling, Met achting, De directie, W. METZ Co. Kantoor geopend van 102 en 49 uur. Zon- en feestdagen gesloten. Stiptste geheim- houding verzekerd. Bij de circulaire was nog een kort briefje gevoegd, luidende als volgt z/P.S. Wij hebben dierect zeer veel goede vrouwen voor u disponitfel meest alien met eenige middelen. Wij kunnen u dus terstond helpen en tevreden stellen." i, Waar is uw bruid?" vroeg Vrijdagmorgen de ambtenaar ter secretarie van Hazerswoude aan een jonkman, die zich in ondertrouw wilde begeven. ,/Het regende zoo" en nu dacht hij ,/ik zal maar alleen gaan." Toen de ambtenaar hem aan het versland ge bracht had, dat men, om aan te teekenen en te trouwen, noodzakelijk met zijn tweeen moet zijn, kwam de toekomstige echtgenoot een paar uren later, niettegenstaande den hevigen stortregen, met zijn bruidje aanzetten. Velen zullen zich nog herinneren debang; dagen, die de bewoners van de ffRue Chabrol" te Parijs hebben doorgebracht, toen Guerin zijn zijn huis in staat van verdediging had gebracht, om zich te verzetten tegen de autoriteiten. Dat is allemaal nog maar kinderwerk bij hetgeen de bewoners van de Zoutsteeg te's Gravenhage beleven in de laatste dagen Ondenkbaar zenuwachtig van angst zijn de dame- tjes in de buurt. Eigenaressen van bars of caftis schenken bier als er limouade door de bezoekers wordt begeerdkruideniers tappen in de azijn- flesch petroleum of omgekeerdbakkerinnetjes vergeten haar klanten brood op tijd te brengen. Kortom, het is een verwarde toestand. De aanleiding daartoe is dan ook wel geschikt, om iemand van streek te brengen. Sedert onheuglijke jaren woonde in perceel 4 aldaar, een vermaard wapensmid, iemand, die deed denken aan de oude zwaardwegers. Al wat geweren, sabels, pistolen, dolken noodig had in onze stad of in onze provincien, kwam bij hem. De schutterij vertrouwde hem jaren lang voor een groot deel, de vroegere snaphanen en later de meer juist treffende klein baliber beaumonts toe, ja, zelfs de lieve jeugd wist tegen oudejaarsavond of tegen den beruchten Hartjesdag, dien wij ook nu spoedig weer zullen beleven, Zoutsteeg 4 op te zoeken, om buskruit voor het nieuwjaarsschieten te koopen of grondstoffen voor allerlei vuurwerk. Maar de beroemde wapenkoning kreeg ver- schil van ineening met zijn huiseigenaar. Deze dreigde met uitdrijving uit de woning, waar de man ettelijke jaren had gewoond, en als middel van verweer sloot de wapensmid zijn zaak en weigerde de sleutels van het perceel af te staan. Spoedig vernamen de buren toen allerlei ver- schrikkelijks. Er waren dynamietmijnen gelegd, geladen geweren en pistolen waren in handen van gehuurde verdedigers, om ieder, die binnen zou willen dringen, te vernietigen. Ja zelfs was er sprake van een aantal uitge- weken anarchisten, die de in zijn oogen veronge- lijkte bewoner van perceel Zoutsteeg n°. 4, zou hebben ter hulp geroepen. Een vesting dus, die bij de bestorming vreese- lijk gevaar voor de omgeving zou opleveren. Het was vreeselijk Voor proviand zorgde rechts van no. 4 een beroemd cafehouder en links een kruidenier van naam. De politie, ja, die kon niet anders doen dan de dametjes wat kalmeeren, maar optreden in dezen ging nog niet. Een onzer verzon een krijgslijst en kwam binnen de vesting. Overal geweren, sabels, revolvers, de heer des huizes (tot nu toe) tot de tanden gewapend naast zijn luitenant (een zijner bedienden;, vast besloten, zich tot het uiterste te verdedigenachter den winkel een donker hoi met geheimzinnige val- luiken, kortom eeu getrouwe reproductie, maar dan nog iets akeliger dan het bovengenoemde fort Chabrol. Zoo was de toestand, die aanleiding gaf tot de zenuwachtigheid van de buurtjes. Door den eigenaar van het huis werd ook een krijgslist toegepast. Terwijl de kapitein van de vesting even was vertrokken, om nog wat beschikkingen te maken voor zijn familieleden, die hij met het oog op den ernst van den toestand buiten de vesting in veiligheid had gebracht, kwamen namens den eigenaar een aantal werklieden, aangevoerd door een brutaal voorman, binnendringeu. en werd het dak weggebroken. De luitenant, die geen //orders" had van den aanvoerder, wist dit niet te verhinderen. Nauwelijks kwam echter //de geweldige weer binnen de vesting, of alle werklieden verdwenen, ook denkeude, dat het nu van boven geopende fort weldra door regen onhoudbaar zou worden. Werkelijk stroomde dan ook dag aan dag de regen naar binnen, maarniets bracht het garnizoeu aan 't wankelen. Een extra oorlam werd uitgereikt, de aanvoerder sprak slechts een kort //houd je kruit droog en je wapens" en bracht sterke sloten aan de vestingdeuren. Dus nog is steeds de toestand in de Zoutsteeg gespannen en waarschijnlijk zal de kommandant van de vesting nu vooreerst nog niet geneigd zijn, de sleutels van zijn sterkte over te geven. Luit.-kolonel C. de Wit schrijft nu in de z/N. R. Ct." bijzonderheden over de Chineesche vloot, en zegt daarvan, dat ze, vergeleken met die van Japan, om van de eskaders der overige mogendheden niet te spreken, wel niets beteekent, maar dat toch de Chineesche kruisers en torpedo- booten voor de vijandelijke transportschepen zeer gevaarlijk zouden kunnen worden en ze zouden kunnen noodzaken, niet dan goed geescorteerd in de Chineesche wateren te verschijnen. De kolonel rekent verder voor, dat er in 't verre land, de kolonne meegerekend, thans in ronde cijfers een 71.000 man zijn met 290 vuurmonden, welk getal echter wel spoedig tot 60.000 zal slinken. Het mandolinengezelschap, gevormd uit Leidsche en Delftsche studenten, dat dezer dagen te Antwerpen in verschillende cafes gespeeld heeft ten voordeele van de Boeren, trok Zaterdag ook naar Brussel, maar het gemeentebestuur weigerde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2