i BURGEBLIJKE STANDI Handelsbericbten. 1 Terwijl het strand voor het Badhuis te Maiderberg Vrijdagmorgen nagenoeg verlaten was geraakte een meisje van 5 jaar, dochtertje van een der ingezetenen, bij vloed aan de houten pier te water. Eerst na een kwartier gelukte het eenige badgasten het lijkje op te halen. Het geval wekt groote deelneming. Gisteravond is bij de Oranjesluizen het lijk opgehaald van den vischkooper, die Donder- dagavond uit zijn vlet was gevallen. Ten huize van de beroemde juffrouw Bout, in de Marnikstraat te Amsterdam vervoegde zich een paar weken geleden een werkman met een pijnlijk gezicht. Hij klaagde over chronische maag- pijn, die hem bij tijden zelfs belette voedsel binnen te houden. Nadat de juffrouw hem allerlei levensbijzonder- heden had laten vertellen, hoeveel kinderen de arme man had, verklaarde zij levendig te begrijpen, dat de dokters er niets aan konden doen. Zij zou hem radicaal genezen. En onmiddelijk volgde het recept. Hij moest vier groote kikkers vangen, die levend in een ijzeren potje doen, in hun eigen vet laten braden en daarbij steeds roeren, vooral roeren. Wanneer ze dan murw waren geworden, moest hij ze in een mortier //tot gruis" stampen de aldus verkregen hachee in een netel- doeksch zakje naaien en dat zonder verzuim blijven dragen op het bloote lijf, precies op de pijnlijke plek van de maag. Dat moest hij volhouden totdat het poeder vergaan wasdat kon wel 'n half jaartje duren, maar dan was hij zeker genezen. De kosten voor dit prachtig medisch advies waren f 2. Toen nu de patient echter vroeg om het een beetje met hem te schikken, omdat 't veel geld was voor een armen werkman, verklaarde de juffrouw zich met een enkelen gulden tevreden. Dit bezoek had echter eigenaardige gevolgeu, want 't bleek dat de arme werkman de rol bad vervuld van de wolf in de schapenvacht. Hij was een rechercheur van politie. Donderdag verscheen de juffrouw voor het kanton- gerecht. Zij verklaarde volstrekt niet te begrijpen dat ze hiervoor moest worden vervolgd, want ze was nog nooit met de justitie in aanraking geweest, en wat het advies met de kikkers betreft, dat was haar dikwijls proefhoudend gebleken. Wat meer zegt, zij had zichzelve op die wijze genezen. In weerwil hiervan eischt hetOpenbaarMinisterie een boete van f 200 of 30 dagen gevangenisstraf. Bij het afbreken van een huis in Den Haag viel een 63jarige man, door een plank, die brak, door den vloer van de eerste verdieping en kwam terecht op den vloer van de benedenverdieping pi. m. 4 meter lager. Zwaar inwendig gekneusd moest men den grijs- aard naar het ziekenhuis overbrengen. Vrijdagochtend is er, door bouwvalligheid, een stuk gevallen uit den gevel van een pand in de Vijversteeg te Rotterdam welk huisje door vrouw De V. bewoond wordt. De vrouw stond op dat oogenblik op straat voor hare woning te praten met de 37jarige koopvrouw M. de G. Deze laatste kreeg het stuk gevelmuur op haar lishaam en is, inwendig zwaar gekneusd, naar het Ziekenhuis gebracht. Zekere H. een ontslagen agent van politie, heeft Vrijdagmiddag in het Westerplantsoen buiten de Haarlemmerpoort te Amsterdam si bout portant twee schoteu uit een revolver gelost op den hoofd- inspecteur van politie Poldermans, die aan het hoofd staat van den politiepost in de Spaarndammerstraat. De heer Poldermans werd in het schouderblad getroffen, keerde zich om en zag, dat zijn aan- valler opnieuw den revolver op hem richtte maar hij ontkwam aan het derde schot. H. werd door een agent gearresteerd en heeft den aanslag bekend het was zijn doel den heer P. het leven te benemen. De revolver bleek bij onderzoek nog gedeeltelijk geladen. De heer P. werd in het gasthuis ver- bonden en ging daarna huiswaartsmen heeft den kogel niet gevonden. Zijn kleeren waren doorboord en het schouderblad toonde een vleesch- wond. 'tis mogelijk, dat de kogel nog in het vleesch zit. H. was vroeger wegens insubordinatie gedegradeerd tot agent, en werd, loen hij weigerde in deze mindere betrekking dienst te doen, ont slagen. De heer Poldermans staat bekend als een bedaard en humaan mensch. De Ned. Herv. gemeente te Meliskerke, op Walcheren is 25 jaren vacant, te Zoutelande is het nog ergerdeze gemeente is sedert 1869 zonder predikant en ook de.op Walcheren gelegen gemeenten Biggekerke en Kleverskerke zijn reeds dver de 25 jaren vacant. De eeiste toepassing der telegraphie zonder draad in ons land heeft plaats door een proef van een verbinding tusschen het lichtschip Maas aan den Hoek van Holland, in de haven, en het verder voorbij het dorp aanwezige warterstaatsge- bouw. De hiervoor door den minister van marine benoemde commissie bestaat uit de heeren Engel- bergt, inspecteur der posterijen en telegraphie De Vrieze, inspecteur van het loodswezen Ramaer, ingenieur van den waterstaat, en dr L. Bleekrode, leeraar aan de II. B. S. te 's Gravenhage. De proeven slaagden aanvankelijk zeer goed, daar de wederzijds gewisselde telegrammen zeer duidelijk leesbaar overkwamen. Een medewerker van het „Utr. Dbl." heeft een paar malen een onderhoud gehad met een hoofdambtenaar van de Z. A. S. M." Aan diens meedeelingen is het volgende ontleend Tot de laatste diensten, die het personeel der Z.-A. Spoorweg-Maatschappij aan het Transvaalsche gouvernement bewijzen mocht, behoorde het ntaken van een geschut-emplacement te Kliprivier, waar de Boeren sterke stellingen zouden bezetten, om de Engelschen in hun opmarsch naar Johannes burg tegen te houden. Op bewonderenswaardig snelle wijze werd dat werk volbracht, maar toen het gereed was, werd er geen gebruik van gemaakt, want de Boeren ontruimden ook hier hun stellingen, ofschoon die zeer sterk waren. De Engelsche militaire autoriteiten hadden blijk- baar aanvankelijk geen ander voornemen, dan den spoorweg met al wat daartoe behoort maar een- voudig te confisqueeren. Lord Roberts was zeer gebeten op de Z. A. S. M. Hij sffitjnt echter niet geweten te hebben, dat de hulp, door het personeel der maatschappij aan het gouvernement verleend, eenvoudig een plicht was, hun bij de concessie opgelegd. Een der met de concessie aanvaarde voorwaarden luidt namelijk, dat in oorlogstijd de spoorweg en al wat daartoe behoort ter beschikking van het gouvernement zal zijn. Gedurende den oorlog stond het geheele personeel dus in dienst van de regeering en had de maat schappij feitelijk afgedaan. Maar de Engelsche hooge militairen begrepen van den toestand niets. Een hoofdambtenaar der Z. A. S. M., onder wiens leiding verscheiden bruggen vernield waren, werd deswege gevangen genomen en als een misdadiger tusschen soldaten naar Pretoria gevoerd. Blijkbaar had men kwade dingen met hem voor. Doch al spoedig schijnt men ingezien te hebben, dat het geen Engelsch eigendom was, dat vernield was geworden, en dat de Z. A. S. M. recht had, met haar eigen goed, hare eigen kostbare spoirwegbruggen, te doen wat zij wilde. De misdadiger werd dan ook heel gauw losgelaten. Dat de Engelschen voornemens waren, den spoorweg te confisqueeren, blijkt uit de wijze, waarop zij bij hun komst te Johannesburg te werk gingen. Zij braken kantoren van de Z. A. S. M. open, installeerden zich daar als meesters, beschik- ten zelfs over geld, dat in een brandkast lag, en namen uit de magazijnen wat van hun gading was. Wijselijk hebben de ambtenaren der spoorweg- maatschappij zich onder dat alles lijdelijk ge- dragenzij hebben zich niet verzet, maar ook niets gedaan, wat de Engelschen in hun zonder- linge opvatting had kunnen sterken of op de rechten der maatschappij inbreuk had kunnen maken. Het duurde niet lang, of de Engelsche militaire heeren waren blijkbaar onderricht gewor den, dat zij bezig waren, zich de handeu te branden. Wat zij begonnen waren te nernen, wilden zij zich nu door de ambtenaren der Z. A. S. M. laten geven. Zij verzochten dezen, in hun boeken over te nemen, wat de Engelschen zich uit de maga zijnen hadden toegeeigend. De ambtenaren liepen echter niet in den valstrik en weigerden, aldus onwettige daden te regulariseeren. Zij lieten aan de Engelsche heeren de voile verantwoordelijkheid. Later kwam er een schikking tot stand. De Engelschen zouden betalen voor alles wat zij in gebruik namen, en deze schikking is verder hier- mede uitgebreid, dat er ook voor den spoorweg zelven en voor de locomotieven en het overige rollende materieel huur betaald zou worden. Waarschijnlijk is het in verband met deze beschik king, dat het bevel, aanvankelijk aan den heer van Kretschmar van Veen, directeur der Z. A. S. M., gegeven om binnen 24 uren het land te verlaten, weder ingetrokkcn werd. De persoonlijke verhouding tusschen de amb tenaren van de Z. A. S. M. en de Engelsche officieren, die met het beheer der spoorwegzaken belast waren, kenmerkte zich overigens door weder- zijdsche welwillendheid en hoffelijkheid. Wij staan niet alleen in onzen twijfel omtrent een uit Pretoria gemeld komplot, dat ten doel zou hebben gehad alle Engelsche officieren te vermoorden en lord Roberts gevangen te nemen en naar het naastbij zijnde Boeren-commando te vervoeren, waarvoor versche paarden gereed stonden. Ook het Engelsche blad de Westminster Gazette is zoo verstandig haar lezers daaraan te doen twijfelen. Het blad kan terecht niet gelooven, dat men in ernst het plan heeft gehad alle Engelsche officieren te Pretoria te vermoorden en lord Roberts weg te voeren. En dan verzet het zich ook tegen het geroep om strenger maatregelen tegen de Boeren. Lord Roberts weet het best wat hem voegt, zegt de Westminster Gazette, maar dit is juist wat ons maar matig geruststelt. Lord Roberts moge weten wat hem voegt, zijn opvatting van wat naar algemeen verspreide begrippen ook in een oorlog voegzaam is, is bedenkelijk. Nu heeft hij weer alle hoeven op drie uur gaans van het punt, waar er op een trein tusschen Pretoria en Middelburg geschoten is er werden daarbij, behalve een paar reizigers, lees soldaten, die gewond werden, nog verscheiden paarden ge- dood en gewond een veertigtal Boeren schijnen aan dezen aanval meegedaan te hebben laten platbranden. Waarom dan niet ook verbrand alle hoeven op drie of meer uren gaans van elke plek, waar de Boeren aan een Engelschen aanval weer- stand bieden of een Engelsche troepenmacht aanvallen De zaak is, dat men in Pretoria onrustig wordt, nu de Boeren, niet in maar, om het dorp zoo stoutmoedig optredendat de Engelschen boos worden over het hardnekkig volhouden van het verzet, en dat de toestand van het Engelsche leger in Transvaal er niet beter op wordtdezer dagen seinde de correspondent der Daily Chronicle te Pretoria nog, dat de leeftocht opraakte. Voeg daarbij dat lord Roberts wel een aanleiding wil hebben om nog meer menschen Pretoria uit te te zeten, en dat het geen kwaad kan de Boeren bij de Tommies en bij het Engelsche publiek nog wat zwarter te maken, en men begrijpt van de geschiedenis van het gruwzaam komplot alles. De volgende week zullen uit New-York op denzelfden dag vertrekken 4 groote Transatlantische booten, alle volgens de nieuwste modellen gebouwd. De Kaiser Wilhelm der Grosse zal Dinsdagochtend te 10 uur, voor Southampton vertrekken; daarna vertrekken de Deutschland en New-York Woensdag- ochtend te 10 uur, terwijl de Oceanic Woensdag- middag te 3 uur uitvaart. Men is zeer nieuws- gierig te weten welke dezer vier zeereuzen het eerst Europa zal bereikt hebben. Verschillende firma's in New-York hebben aan elk der booten brieven meegegeven om te kunnen nagaan wie het snelst de mail aflevert. Er is een geluk bij dezen naar een bardstoom- wedstrijd riekende proefneming, nl., dat de vier kapiteins en de betrokken directies verklaard hebben, dat zij niet van plan zijn, onderling te gaan racen. Eene vrouwelijke meubelmaakster heeft eenigen tijd geleden te Kopenhagen een meubel- zaak geopend. Zij heeft haar vak, waarvoor zij reeds vroeg groote liefde toonde, grondig geleerd bij een der eerste meubelmakers van de stad en oefende zich tegelijkertijd vlijtig in het dekoratie- schilderen. Nadat zij volleerd was, werkte zij alvoreus zich te vestigen als ,/meesterknecht" op eenige van de grootste ateliers in Parijs, Berlijn en Londen. Thaus maakt zij in Kopenhagen goede zaken en krijgt reeds bestellingen uit Noorwegen, Zwedeu en Rusland. Onlangs heeft zij aan de kroon- prinses van Denemarken, die de flinke industrieele wel kurieus vindt, een ameublement geleverd. Dit jaar heeft de jonge vrouw, Catherine Hoisbel heet zij, op haar atelier, waar een schilder, een ar chitect en vijftien meubelmakers werkzaam zijn, den achturigen arbeidsdag ingevoerd. De misdadenstatistiek in Italie Jeert dat er op een bevolking van 30 millioen in 1897 meer dan 4000 personen werden gedood en meer idan 80000 werden aangevallen en gewond. Op Sicilie alleen werden in een jaar 968 personen ivermoord, dus gemiddeld elken dag 3 personen. Twee zusters te Weenen, 26 en 19 jaar oud, poogden zich Woensdag te verdrinken, omdat zij haar betrekking verloren hadden, waar- in zij samenf 30 per maand verdienden. Nabij Louan heeft een 16jarige boerenknecht een oude vrouw vermoord om haar te bestelen. Betrapt door de buren, wilde hij vluchten, maar werd gegrepen. Toen een brigadier hem op bevel per spoor naar de gevangenis zou brengen, sloeg hij dezen tegen den grond en wierp zich onder den naderenden trein, die hem in tweeen reed. Iu Tery, nabij Andery, wilde iemand zijn vrouw met een scheermes te lijf. De zoon en de schoonzoon kwameu tusschen beiden, waarop zich de woede des vaders tegen hen keerde. De beide jonge inannen werden doodelijk verwond en af- schuwelijk verminkt, waarna de vader zichzelve een verschrikkelijke snede in den hals toebracht, die het hoofd bijna van den romp scheidde. De man was onmiddelijk een lijk, terwijl de toestand der zoons hoopeloos is. In Britsch Guyana zijn rijke diamantvelden ontdekt. Zekere heer Gilkes is met de exploitatie aangevangen. De eerste steenen zijn juist in Engeland aangekomen en zouden van grooterc waarde zijn dan die uit Zuid-Afrika en zien er uit als die, welke in Brazilie gevonden worden. Nederland mag nu wel oppassen. Suriname grenst ten Westen aan Britsch Guyana en ten Zuiden aan Brazilie. Wie weet wat nu bij ons in den grond zit. Iemand uit Helmond had zich naar Duitsch- land begeven om werk te zoeken. Hij vond dat in een dorpje bij Duisburg. Toen hij nu Dinsdag- avoud daar een paar kameraden in hun kosthuis bezocht had, kwam hij eenige oogenblikken nadat hij de woning verlaten had, weder waggelende binnen, met de woorden//Ze hebben me ge- stoken". Binnen enkele minuten gaf hij den geest. De moordenaar, een ongunstig bekend staand persoon, die reeds vijf jaar in de gevangenis doorbracht, schijnt om tot nog toe onbekende redenen //den Hollander" opgewacht en hem een tweetal steken toegebracht te hebben. Hij is dadelijk in hechtenis genomen. De Duitsche cavalerie, die naar China gaat neemt eene bijzondere nieuwigheid mee draagbare electrische droge elemeuten, met gloelichtjes van verschillende kleuren, die als het donker is op de lancen kunnen worden gestoken. De Gardeneurs Chronicle deelt mede, dat een tuinman, die in het donker eene vrucht af- plukte, waarin een wesp verscholen was, en die in de vrucht beet, door het incect aan den tong- wortel werd gestoken en binnen weinige minuten overleed. Hoogst waarschijnlijk was hier de dood het gevolg van verstikking, veroorzaakt door het opzwellen van de weefsels der keelholte. Het blad beveelt in gevallen, waarin men door wespen of andere insecten wordt gestoken, aan, de gekwetste plek met gewoon keukenzout in te wrijven, of den mond te spoelen met eene oplossing van keukenzont in water en azijn. Het middel is eenvoudig en in elk geval onschadelijk. ZEET1JDINGEW. Van 10 tot en met 12 Aug. a Van 10 tot en met 12 Aug. werden laugs de Oostsluizen alhier 44 binnenvaartuigen op en 31 afgeschut; door de Wests]. 8 op- en 9 afgeschut. Rotterdam, 13 Augustus 1900. Binnenlandsche Granen. Nieuwe soorten Granen en Erwten waren heden ter markt. Jarige Tarwe en Rogge met eenig aanbod. Men noteert Tarwe naar qualiteit 6,30 7,35; Rogge 5,25 si 6,Gerst f 4,50 a 5, Kookerwten 6,st 8,50 Koolzaad 10,75 a f 11,50, alles per hectoliter. Buiten 1. Granen. Tarwe op levering per 2400 kilo Nov. f 186Rogge op levering per 2100 kilo Oct. 128, Maart 129, Taganrog /136; Petersburgsche /137, Amerik. Gerst /130, Nieuwe Russische 128, Amerik. Mai's /110 a /114 per 2000 kilo, Tarwe /8,J0 a 8,50, Haver 6,20 per 100 kilo. Meel. Prima inlandsch f 11,a f 12, 1® soort 10,si 11,prima Belgisch 11,50 h f 12,— 1® soort 10,50 si 11,— prima Fransch 10,25 a /ll,le soort 9,25 a 10,extra puik Hong. 14,25 a 15,25; 1® soort 12,a 13,75; prima Amerik. 10,75 si 11,50 1® soort 8,75 a f 9,50 2® soort f 7,50 a f 8,50 Duitsche Roggebloem /9,75 si 10,75; Inl. Roggebloem /10,— si 11,50 per 100 kilo netto. Runderprijzen 48 a 66; Stieren 40 a 56Kalveren 65 a 85Schapen 50 si 60 Varkens 38 a 40 cent, alles per kilo. Melk- en Kalfkoeien 125 a /240; Stierew 50 a 180 Graskalveren 20 a 30 Vaarzen 60 a 120 Fokkalveren 15 20nuchtere slacht 7 a /10; Biggen 6 si 13, alias per stuk. Aardappelen. Brielsche kralen 2,a 2,25Geldersche 1,80, alles per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 46 en stukken van een half kilo 65 a 70 cent. Zeeuwsche eieren /2,75 it 3, Buitenl. f 2,30 per 100. Zoetemelksche kaas /21 a 25 per 50 kilo. Ter Neuzen. Geboorten. 7 Ang. Marinus, z. van Jozias de Kraker en van Janna de Pooter. Albert Theo- philus Jan, z. van Ednardus Alphonsius Ysebaert en van Cecilia Rosseel. 8 Aug. Leendert Cornelis Martinus, z. van Johan Karel Ribbens en van Lubbegien de Koning. Prudent Frant^ois Marie, z. van Desiderius Johannes Augustus van den Eeckhout en van Elisabeth Sophia Buijsse. 9 Aug. Maria Theresia, d. van Petrus Vemiramen en van Rozalia Maria de Rijk. 10 Aug. Jan Adriaan, z. van Jacobus Jozias Meijer en van Dina de Bruijn. Elisabeth, d van Willem Loof en van Francina Meeuwsen. 11 Aug. Cornelis Jules, z. van Arie Augustinus van Driel en van Clemence Breijaert. Overlijden. 7 Aug. Harm Ensing, oud 22 j., z. van Hiilebrand en van Metje Ketelaar. 9 Aug. Gelein Kroon, oud 8 m., z. van Jacobus en van Geertruida van Wijck. VLAG. NAAH. M;i. van en naar.j Lading. 10 12 Duits. 8.8. idem Ned. s.s. Noor. bark Eng. s.s. idem 11 Eng. s.s. 12 Ned. s.s. 10 11 12 Eng. s.s. Noor. bark Deens. s.s. Noor. bark Noor. brik. Noor. sch. Noor. brik Deens. s.s. Eng. s.s. idem idem 10 Eng s.s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. 11 Duits. s.s. 12 Eng. sch. idem Eng. s.s. idem idem idem Ned. s.s. Duits. s.s. idem Voor Te Iris Wilh. Bebrens Talisman Dagmal Cornhill Hailing tun Ter Ann Webster Talisman Voor Iale of Dursey Huldren Carl Heckscher Frey Gustav Edina Thomas Kamma Hero Sea Serpent Derwent r leuzen t 3334 Riga 4231 Narva 2025 Leith 1276 2608 2199 Hernosand Goole Londen bout idem stukg. bout kolen ■tukg. Meureu 2241 Londen I 2025 1 Leith (>ent t Goole Hernosand Riga Christiansand Hernosand Laurvig Hernosand Riga Hull Londen 2540 1079 4711 922 641 744 884 4285 2194 2553 2349 'Goole Van (went t Tortona Rallus Agnete Calder Nil Perseverance Susan Vittery Sea Gull Isle of Dursey Truro Faraday Mascotte Eugene Kroho Franc. Fodeus 3466 2942 3190 1992 4623 333 396 stnkg. idem stukg. bout idem idem idem idem idem idem stukg. idem idem Grangemouth ledig Liverpool Burntisland Goole Port Talbot Truly Cardiff 2762 |Louden 2540 Goole 2366 Hull 2525 New-Castle 3114 Leith 2203 Rostock 3498 jNew-Castle Voor Helzaete: stukg. ledig stukg. ledig cement idem stukg. idem idem idem idem phosph. ledig 10 Eng 3m.schJAlembic I 721 IKopenhagen creosoot

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3