Gemengde berichten. Telegrafische berichten. un laatste stelling ontruimden, vlucliten zij naar Peking, roepende dat de Engelschen hen begoten met vergif (zij bedoeldeu het lyddiet). De Engelschen hadden 200 dooden en gewonden, de Amerikanen 250. TER NEUZEN, 13 Augustus 1900. De klerk der posterijen en telegrafie mej. C. J. M. de Smidt wordt met 1 Sept. a. s. ver- plaatst van Ter Neuzen naar Bruinisse. De nieuw bedijkte gronden in den Brakman bij Philippine zijn tot een polder geformeerd, onder deu naam, zooals men reeds in verschillende nieuwsbladen lezen kon, van Koniugin Wilhelmina- polder. In een binnen Jkort te beleggen tweede ver- gadering van eigenaren van gronden in dezen polder zal een bestuur worden gekozen. Bij Kon. besluit is aan den hoofdopziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, de heer C. J. Bottemanne Mz. te Bergen op Zoom, wegens de opheffing zijner betrekking, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van een wachtgeld van f 2000 'sjaars. In de St. Ct. zijn opgenomen de statuten van de vereenigingschietvereeniging van de afdeeling Volksweerbaarheid te Breskens. Axel. Vrijdag had alhier in het //Gulden Vlies" eene vergadering plaats van de onderwijzers in het arrondissement Axel. Door het zeer ongunstige weder waren van de 68 leden er slechts 29 opgekomen. Door ontstentenis van den heer schoolopziener nam de heer B. van Ruyven het presidentschap waar. Tot leden der commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heeren A. Geerards en A. Hamerlinck te Koewacht en Verbrugge te Axel. Na het nazien bleek, dat het vorig jaar in kas was f 181,09' en dat de uitgaven j waaronder de reis naar de tentoonstelling te Gent bedroegen 85,34, zoodat het batig saldo was f 96,755. Besloten werd in de eerste helft van October eene feestvergadering te houden te Axel en daarop een spreker te noodigen, die de leden nader zou bekend maken met het sjoldonderwijs. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren W. .Tansen te Hontenisse en J. de Theije te Koewacht. De heer Schiffer te St. Jansteen hield eene prachtige lezing over doel en streven der ..weer- standskas van den bond van Nederlandsche onderwijzers, alsmede van het daarmee verbonden Ondersteuningsfonds. De iuleider kweet zich zoo goed van zijne taak, dat niet alleen een daverend applaus hem ten dtel vie]maar dat de ver gadering ook met groote meerderheid van stemmen besloot 10 gulden aan genoemde kas, die zoo nuttig werkt, af te staau. Ten slotte hield de heer Jurrij uit Ter Neuzen eene lezing getiteld ffEenige grepen uit de praktijk en het rekenonderwijs in de eerste leerjaren." De inleider besprak daarin voornamelijk eene handleiding bij het rekenonderwijs van den heer Jongejan te Amsterdam. Op geeslige wijze schetste hij op welke vreemde manier door sommigen bij kinderen de eerste getalbegrippen worden aange- bracht en hoe moeilijk het is den kleinen een juist denkbeeld te geven van deeerste bewerkingen der getallen. Zuiddorpe. Een zilveren huwelijksfeest te vieren, dat gebeurt gelukkig nog al eens een enkele maalmaar dat dan het feestvierende echtpaar door 17 kinderen wordt geluk gewenscht terwijl het achttiende in de wieg de plechtigheid afkijkt, zoo iets valt toch niet alle dagen voor. De heer A. Waelput en echtgenoote alhier mochten Vrijdag dit voorrecht smaken. Dat de ruim gezegende jubilarissen van de Goeden avond, Annazei eene trillende mannenstem, en met een gil sprong Anna op en viel in zijne armen. Het was in de eerste dagen van October 1899. Geheel Zuid-Afrika weerklonk van het krijgsge- schreeuw. De Volksraad in Pretoria was in ge- heime zitting bijeen. De deuren der vergaderzaal waren gesloten en werden bewaakt, opdat niemand zou binnensluipen, die er niet het recht toe had. President Kruger sprak. Wij zijn toegerust voor een langdnrigen oorlog. Het geld, dat er van het dynamietmono- polie inkwam, heb ik voor den aankoop van kanonnen, geweren en ammuuitie in Europa ge- bruikt. Men heeft ons allerwege van verduiste- ring beschuldigd en ik heb gezwegen, want ik rnoest iuderdaad geld uit de staatskas nemen en kon niet zeggen, waarvoor ik het gebruikte. Van onze toerustingen mocht ik niets verraden. En zoo heeft op mijn verzoek Hendrik Dommers de schande willen dragen van voor dief en falsaris te worden gehouden, ofschoon hij onschuldig was. Hij is op mijn verzoek naar Europa gevlucht, opdat ik hier kon beweren, dat hij het ontbre- kende geld heeft ontvreemd. Hij heeft de laatste aankoopen van wapenen bestuurd. De laatste veldbatterij is voor veertien dagen gelukkig over Louren(?o Marquez naar Pretoria gekomen. De laatste kanonnen waren in holle boomstammen yerborgen. En nu vraag ikzal aan Engeland zijde van bloedverwanten en vrienden vele be- wijzen van deelneming mochten ondervinden, behoeft niet gezegd te worden. De ingezetenen toonden hun belangstelling in het feest door het uitsteken der vlaggen en het zenden van kaartjes. Werkstaking der Bootwerkers. Sedert de invoering der loonlijst van de ?Ver- eenigde Bootwerkers" zijn telkenmale moeilijkheden gerezen voor het verwerken van alhier door de firma Gebr. Everaert te Leuven geimporteerde boomen ten dienste van klompenmakers. Naar men ons mededeelde was onlangs een boot met boomen gelost tegen het vastgestelde tarief, doch door de grootte dei boomen (welke per stuk berekend worden) konden de werklieden slechts f 2,48 per dag verdienen, terwijl de loon lijst op een basis van f 3,per dag berekend is. Toen later een boot met meerendeels kleinere boomen arriveerde was de firma ongenegen om 't zelfde loon per stuk uit te betaleu, maar stelde voor dat bedrag te betalen per 7 M. lengte. De werklieden waren daartoe niet te viuden, waarop men het ten slotte eens werd het stukgeld te berekenen per 5 M. Nadat die boot gelost was bleken de werklieden te hebbeu verdiend 3,97 per dag. De vorige week kwam wederom een boot met boomen. De vertegenwoordiger der firma gaf thans te kennen dat hij de boot niet door Ter Neuzensche werklieden zou laten lossen, wanneer men geen genoegen nam met het aanbod der firma om de boomen te lossen berekend op 7 M. per stuk. De bootwerkers wilden daarin niet treden, doch deden een tusschenvoorstel om 6 M. als het ge- middelde aan te nemen, als wanneer de verdiensten dan op circa 3,15 per dag zouden kornen. De firma gaf echter niet toe, ook niet toen de voorzitter van den bond naar Leuven gereisd was om met de hoofden der firma persoonlijk te onderhandelen. Daar de firma had te kennen gegeven dat zij bij weigering om voor den door haar geboden prijs te lossen, dit werk zou laten verrichten door mannen uit hare houtzagerij te Leuven, werd beproefd dezen te bewerken om te weigeren naar hier te komen. Deze poging had geen resultaat, daar die mannen het verliezen van hunnen werk- kring te Leuven er niet op wilden wagen. De zaken stonden dus gisteravond als hiervoren gemeld. Heden morgen werd het werk neergelegd aan de voor voornoemde firma in lossing zijnde stoom- boot ,/lris". Omdat wanordelijkheden werden gevreesd, bij de komst der Belgische werklieden, waren uitge- breide politiemaatregelen genomen. Heden morgen waren hier aanwezig de kapitein der marechaussee uit Sas van Gent, de heer T. X. L. Schoen- maeckers, terwijl van de brigade's uit den omtrek waren gezonden de mansciiappen die men missen kon. Ongeveer 9,15 arriveerden de vreemde werk lieden, die onder sterk politiegeleide in de voor- malige schapenloods op het spoorwegterrein werden onderdak gebracht. Alvorens was hun door den burgemeester afgevraagd of zij wilden werken. Na bevestigend antwoord verzekerde hij hun krachtige bescherming. Wanneer zij echter ge- meene zaak maakten met de bootwerkers alhier, zouden zij van het terrein verwijderd worden. Inmiddels waren eenige honderden Ter Neuzen sche bootwerkers in den omtrek op het terrein saamgeschooldzij die werk hadden, lieten dit in deu sleek. Dezen drongen aan op een onder- houd met den burgemeester, in tegenwoordigheid van alien. De burgemeester weigerde ditde tijd van onderhandelen was voorbij, en wanneer men hem sprekeu wilde was hij daarvoor op het raadhuis te vinden. De vreemde werklieden waren hier om 't werk. te beginnen en dezen zouden door hem beschermd worden. Hij ried alien aan zich kalm te houden en het particulier terrein waarop zij zich bevonden te verlaten. Wanneer men hieraan niet goedschiks voldeed, zou met alle ten dienste de eisch worden gesteld, dat het binnen drie dagen zijne troepen van de greezen terugtrekt en geen verdere troepenzendiugen naar Zuid- Afrika beveelt Luide toejuichingen gaven den President ant woord. Er was tot den oorlog besloten. Nog dienzelfden nacht werd van uit Pretoria naar alle telegraafkantoren in Transvaal het woord i^oorlog" geseind, eene waarschuwing om zich gereed te houden. Des avonds werd er nogmaals eene geheime zitting van regeering en Volksraad gehouden. Daarbij was ook doctor Dommers tegenwoordig en werd blijde begroet. Acht dagen later brachten alle bladen van Transvaal zijne rechtvaardiging en de dankbetuiging der regee ring. Nog acht dagen later werd doctor Dommers door Achtermann in Pretoria met Anna Thiele in den echt verbonden. De bruid zag er zoo bloeiend uit, dat men geen sporen van ziekte en kommer meer bij haar kon bespeuren. De laatste weken hadden wonderen bij haar gedaan. Als lid der regeering en om zijn stijven linker- arm kon doctor Dommers niet mee in 't veld trekken, maar moest in Pretoria blijven. E I N D E. staande middelen tegen hen opgetreden worden. Toen men daaraan niet voldeed, maar de werk lieden inmiddels rumoeriger werden, steeds op een onderhoud aandringend, werd de politie in het gelid gocommandeerd en na herhaalde ver- geefsche sommatie's klonk het ,/bajonet-op Het was een ernstig oogenblik toen een der werklieden zich vooraan met ontblootte borst voor de bajonetten plaatste, zeggende niet te zullen wijken. Deze werd op bevel van den kapitein gearresteerd. Alsnu trok het volk langzamerhand achteruit. Toen ze de schapenloods passeerden riepen zij de Leuvenaars nog toe niet aan't werk te gaan. Daar werd nog een werkman gearresteerd, die met vorengenoemde geboeid werd weggevoerd naar de Prov. boot, om terstond naar Middelburg te worden overgebracht. Aan de stoomboot /Hailing" der fit-ma Little Johnston" werd door den ploegbaas het werk stil gelegd tot den middag, doch kort daarop kwam er order van den bootwerkersbond om alles stil te leggen. Het spoorwegterrein was ongeveer half elf geheel door de bootwerkers ontruimd, onder aan den burgemeester vijandige manifestatie's, om de hulp j die dezen aan de vreemdelingen verleende. Nergens werd dus meer gewerkt dan aan het stoomschip Wilhelm Behrens, waar om half elf de Leuvenaars onder bescherming der politie het lossen der boot aanvingen. Om 11 uur werd eene samenkomst der boot werkers gehouden, waarin de Voorzitter de heer S. van der Hoofd alien aanmaande kalm te blijven en te beraadslagen wat te doen staat. Men was overtuigd, dat de overige expediteurs in deze met de firma Everaert niet solidair zijn. Besloten werd algemeen te staken en om 6 uur opnieuw te vergaderen, daar er mogelijk wijziging in den toestand kon komen. Verder werd besloten om de neringdoenden, bakkers en winkeliers, te ver- zoeken niet aan de Belgische werklui te leveren zij die dit doen, zullen door de vereeniging geboycot worden. In den namiddag hadden nog een drietal arrestaties plaats. Overigens bleef het volk kalm. Een groot aantal vermeerderd met talrijke nieuwsgierigen trok onder het zingen van het Transvaalsch Volkslied door de straten. Voor de woning van den burgemeester hield men stil, om het //Wien Neerlandsch bloed" te zingen. Ten slotte verspreide het volk zich meer en meer behalve bij de Axelsche brug waar men, als er geen werk is, steeds een aantal bootwerkers vinden kan. Naar we vernamen is hedenvoormiddag op he t raadhuis door eenige afgevaardigden der boot werkers in tegenwoordigheid van den burgemeester met den heer Everaert onderhandeld. Ofschoon de heer Everaert niet ongenegen scheen in te gaan op het bemiddelingsvoorstel, maakte hij bezwaar de Leuvensche werklieden thans terug te zenden zonder dat zij gewerkt hadden. Ook noodigde hij een commissie uit om hen te zijnen kantore te overtuigen dat niet meer kon uitbetaald worden dan geboden was. Naar het schijnt worden nog onderhandelingen gevoerd om tot eene vreedzame oplossing der kwestie te komen. Per spoortrein werden levensmiddelen voor de Belgen aangevoerd. Middelburg, 13 Aug. Hedennacht is te Nieuw- en St. Joosland door onbekende oorzaak afgebrand de wagen makerij van den heer Broerse en de herberg van den heer Baurdoux. De Rotterdamsche kermis is gister begonnen met de vertooning van twee kermisstukken in den grooten schouwburg eh in Tivoli. In den eersten werd vertoond Het Spookschip de Vliegende Hollander van kapitein Marryat en in den tweeden Hotel Hurry-Hurry, een Fransche grap. De eigenlijke kermis is als vroeger ingedeeld. Teneinde des Maandags de personen te weren, die op de Rotterdamsche graanbeurs niets te maken hebben, zal van af 1 Jannari een beurs- belasting worden geheven van 5 per jaar of een kwartje voor elken keer, tenminste als de raad het goedkeurt. Aan de Rotterdamsche raad is een voorstel ingediend om voor den verderen aanleg der Maas- haven 1,250,000 te bestemmen. Daarin is be- grepen 9 ton voor het in orde brengen van 98000 vierk. meter bouwterreinen. Het geld zal geleend worden. Te Zes-gehuchten (N.-B.) is dezer dagen een persoon, die 's avonds huiswaarts keerde, door een wielrijder zoo hevig in den rug aangereden, dat hij ter aarde viel, zonder zich te knnnen op- richten. Naar zijn woning gebracht, bleek hij dusdanig gekwetst, dat hij aan de gevolgen is overleden. De Limburger Koerier schrijft Een tragisch-komisch avontuur viel een onzer stadgenooten (een Maastrichtenaar) ten deel. De vorige week naar de tentoonstelling te Parijs getogen, was onze vriend nog geen 24 uren binnen Irankrijks hoofdstad, of hij werd geaccosteerd door een geheim politieagent, welke hem zonder plichtplegingen uitnoodigde, hem naar een der bureau's te volgen, waaraan natuurlijk voldaan werd. Hier geconfronteerd, met een signalement van een anarchist dat toevallig veel overeenkomst had, moest hij zijne identiteit bewijzen alvorens vrij gelaten te worden. Niettegenstaande hevige protesten en beweringen dat zijn pas in zijn reisvalies was, moest hij den nacht in de nor doorbrengen, en eerst den volgenden dag, na voldoende informatie en inzage van den reispas, werd Th. op vrije voeten gesteld. Eene waarschuwing dus aan alien, welke de expositie bezoeken Voorziet u van een pas. Te Ossendrecht waren drie jongens bezig een grooten waakhond te sarren, in de meening dat het dier veilig en wel aan de ketting lag. Plotseling brak het woedend gemaakte dier los en viel een zesjarig knaapje aan, dat zoo vreeselijk door den hond werd gebeten, dat men voor het leven van het kind vreest. Donderdagnacht hebben dieven door het uitsnijden van een ruit te Maasbommel ingebroken bij den brievengaarder H. v. B., tevens winkelier. Zij hebben al het aanwezige geld uit de toon- banklade, benevens een grooten voorraad winkel- waren gestolen. l'oen in het laatst van het vorige jaar de schuit van den visscherman Kramer in de Noordzee verloren ging, werden hem door de ingezetenen van Harlingen voor een groot gedeelte de middelen verschaft om een ander geschikt vaartuig te koopen. Zulk een schip deed zich dan ook voor, doch het was ^150 te duur. Maar daar wordt Kramer bij den burgemeester ontboden, die hem mededeelt, dat het ontbrekende door de welwillend- heid van een onbekende is aangevuld. Deze onbekende (dit kwam later uit) was H. M. de Koningin. Een zestienjarig meisje uit Groningen, dat op Schiermonnikoog als badgast vertoefde, ver- maakte zich Woensdagmiddag aan het strand, door met ontbloote voeten in het zeewater te baden. Vrienden en kennissen waren in haar nabijheid. Plotseling verdween zij, zondat men mag veronderstellen dat zij in eene diepte geloopen is. Waarschijnlijk is zij door den stroom mee- gevoerd, zoodat het den omstanders niet is mogen gelukken haar te redden. De arbeider Kievit te Nieuwe-Tonge, die reeds vroeger van H. M. de Koningin 25 ontving om voor zijn ougelukkig kind, dat gaan noch staan kan, een wagentje aan te schaffen, heeft thans, nu dit onbruikbaar geworden is, van H. M. eene som van 40 gekregen, om daarvoor weder een nieuw aan te sehaffen. Uit Goedereede meldt men De inspecteur van het geneeskuudig staats- toezicht heeft thans de dysenterie in deze gemeente epidemisch heerschende verklaard. In de bewaaaschool worden 4 patieuten ver- pleegdhet aantal dooden bedraagt nu 6, en er zijn 39 personen aangetast in 26 gezinnen. De Raad van Woudrichem, die in zijne vergadering van den 24tn Juli j.l., op voorstel van den burgemeester, den heer W. van Herwijnen van het wethouderschap vervallen verklaarde, op grond dat hij zes achtereenvolgende vergaderingen van het college van burgemeester en wethouders niet had bijgewoond, heeft thans dien heer met 4 van de 7 stemmen weer benoemd tot wethouder, en wel nadat aan verschillende raadsleden gebleken was, dat de heer v. H., die vroeger steeds de vergaderingen bijwoonde, nu tijdelijk ter beharti- ging van prive belangen naar Bussum moest, hetgeen hij aan den burg, en zijn medelid had meegedeeld, daarbij zelfs met eerstgenoemde af- sprekende dat deze hem onmiddelijk zou verzoeken over te komen, wanneer die overkomst gewenscht was, zoodat de heer v. H. niet van onverschillig- heid omtrent de gemeentebelangen kon worden beschuldigd. Voorts was men tot het inzicht gekomen, dat de gemeentewet den Raad niet ver- plicht, in zoodanig geval de vervallenverklaring uit te spreken, zooals de burgemeester aan de leden had verzekerd. Zoodra de benoeming van den heer v. Herwijnen bekend was, bracht het fanfarekorps hem een serenade. Twee Amerikaansche dames die in de jongste dagen de provincie Friesland bereisden, hadden, om door hare spraak niet voor Engelschen te worden aangezien, een klein Amerikaansch vlaggetje op haar hoeden gestoken. Zaterdagmorgen had te Oostburg een zeer ernstig ongeluk plaats. In een arbeiderswoning ontstond brand, terwijl de ouders naar het veld waren om te werken en de drie kinderen alleen thuis waren. Ofschoon spoedig hulp aanwezig was, mocht men er niet in slagen al de kleinen te redden. Een meisje van drie jaar stikte in den rook, een jongentje van vijf jaar bleek deerlijk aan lichaam en gelaat gebrand te zijn, terwijl zijn vierjarig zusje bewusteloos was, doch spoedig bijkwam. De oorzaak van den brand is onbekend en niets was verzekerd. Volgens de kinderen was de brand ontstaan in het kabinet, dat door de moeder voor haar vertrek gesloten was en alle kleeren van het gezin bevatte, maar hoe dit mogelijk is, begrijpt men niet. n i«m» niLe i .ja—

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2