Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. De brievenbesteller te Zutphen, die, naar gemeld werd, onlangs onder verdenking van post- diefstallen gearresteerd is, had zich waarschijnlijk reeds geruimen tijd daaraan schuldig gemaakt. Hij kon dit langen tijd straffeloos doen zoo meldt men omdat hij met een bijzondere handig- heid onder het sorteeren die brieven met gelds- waardig papier er uit wist te pikken, welke niet tot zijn wijk behoorden. Werd dan later met zulk een brief geld ver- mist, dan viel de verdenking natuurlijk het eerst op den besteller van de wijk, waartoe die brief behoorde. Later bleek dan wel diens onschuld, maar zoo gelukte het hem tech het onderzoek voortdurend op een dwaalspoor te leiden. Toch werd hij reeds geruimen tijd verdachtalleen het bewijs van zijn misdrijf ontbrak. Dit werd ver- kregen, toen een brief uit Oosterhout, verzonden aan een adres te Zutphen en bevattende f 127,50 aan bankpapier, postzegels enz., verdwenen was. De politie, van het geval in kennis gesteld, deed dadelijk navraag in herbergen, die door den ver- dachte werden bezocht. Dat onderzoek leidde tot het resultaat, dat hij in een herberg aldaar een bankbiljet van f 25 had gewisseld. Onmiddelijk werd nu een huiszoeking bij hem ingesteld, en daarbij nog 60 in een jas van den verdachte gevonden. Dit leidde tot zijn arrestattie. Men meldt uit Den Haag De persoon, die een paar weken geleden op een Zondagavond teScheveuingen werd aangehouden in verband met de misdaad ten vorigen jare op den 7jarigen Van Wezel gepleegd, bevindt zich nog steeds in voorloopig arrest. Bijna dagelijks wordt het onderzoek in deze geheimzinnige zaak voortgezet door den rechter-commissaris Mr. Crookewit, en worden door hem nieuwe getuigen gehoord. Bij het verhoor zijn dingen aan den dag ge- komen, die een allesbehalve gunstig licht werpen op het zedelijk gedrag van den aangehoudeue, een 34jarig tenger persoon, uit Leiden afkomstig, die hier ter stede woonde en bij een bleeker in dienst was. Tegenover het beweren van den aangehoudene, dat hij van niets af weet wat op de zaak Van Wezel betrekking heeft, staan verzwarende ver- klaringen van getuigen, die verzekeren dat zij, den man den 25en April 1899 den dag van de verdwijning van den knaap in gezelschap hebben gezien van het jongetje, wiens lijk, zooals bekend is, later in de duinen onder Scheveningen is gevonden. Om het onmogelijke van deze getuigenver- klaringen aan te toonen, moet de aangehoudene zich in de instructie er o. a. op beroepen hebben, dat zijn werk hem niet toeliet overdag te wandelen maar een ingesteld onderzoek heeft bewezen dat de man juist dien bewusten Aprildag van zijn patroon wegens een feestje te diens huize toevallig vrijaf had gekregen. Deze aanwijzingen, gevoegd bij het zonderlinge gedrag, onlangs in de instructie aan den dag gelegd door den aangehoudeue, toen hij nl. trac'ntte een stuk dat hij op verzoek van den rechter- commissaiis had geschreven, weder te verscheuren, doen een sterk vermoeden ten nadeele van den man rijzen. De verdachte blijft echter alle schuld outkennen. Een Amsterdammer, de heer D., is weer het slachtoffer geworden van de zakkenrollers in den D-trein. Te Duseldorf werd hem uit een binnenzak van zijn jas, dien hij toegeknoopt en met een speld gesloten had, zijn portefeuille ontstolen, waarin f 500 zat. Hij heeft het bij de politie aangegeven. Uit Hunsingo schrijft men Op de zeebadplaats Borkum zijn de badgasten alle op de hand der Boeren. Een uitspannings- plaats heet Bloemfontein. De badgasten geven luide van hunne hulde over voor de Boeren blijk, wanneer des avouds muziek gegeven wordt. Zoo waren voor eeuige dagen ruim drieduizend bad gasten nabij het strand. De muziek speelde. Toen het Transvaalsche volkslied gespeeld werd, zongen alien mee. De berichten uit Zuid-Afrika wekken de grootste belangstelling. Een krijgsgevangene op St. Helena beschrijft het leven van hem en zijn lotgenooten in een brief aan de Arnh. Ct. als volgt 't Is opmerkelijk hoe gauw nog de dagen om- vliegen. Ieder heeft we] is waar zijn bezigheden, doch die bestaan gewoonlijk in huiselijken arbeid, hier zou je kunnen zeggen „tentelijken" aangezien toch een linnen tent ons huis voorstelt. Het aantal tentgenooten bestaat gewoonlijk uit twaalf man, een clubje dat zich zelf formeert. Een is korporaal en komt voor de belangen van alien op. De overige hebben om beurten den dag. De dag of beter de bezigheden daarvan bestaan uit's morgens kofHe zetten, vl ;esch braden en Wat haar zooveel verdriet veroorzaakte, was de omstandigheid dat ze nooit bericht van hem ontving. Ze wist dat hij naar Europa gevlucht was. Ze was van oordeel, dat hij haar tenminste wel eens een teeken van leven had kunnen geven. Hoe ging het hem Waar hield hij zich schuil, in welke omstandigheden verkeerde hij Was hij ziek en misschien wel dood (Wordt vervolgd). 's avonds weer koffie zetten, en tevens alles om- wasschen wat is vuil gemaakt. Wat onze vrien- delijke pensionhouders ons verschaffen, bestaat uit een half brood, koffie, suiker, melk (geconserveerd) en een- h tweemaal per week zoete aardappelen (sweet potatoes), 's Maandags en Vrijdags krijgen we scheepsbeschuit en corned beaf. De korporaal haalt 's morgens deze artikelen, waarvoor wordt geblazen. Dan is er nog een cantine, waar men 't een en ander kan koopen a contant. Voor velen is dus deze winkel maar een heiligdom. De stookplaatsen maakt men zelf en wel in den grond, een opening om 't hout in te steken, de tweede waar de pot in staat en de derde is voor trekking. De brandstof bestaat uit dennen- hout, wat hier tot mijn groote verwondering veel groeit. Het wordt aangevoerd op ezels, netjes geladen op pakzadels. 's Namiddags om vier uur moeten alien aantreden om geteld te worden, waarvoor we vodr de tent aantreden. Het terrein waar we verblijven is een groote vierkante plaats, hellend gelegen, afgezet met twee heiningen van doorndraad, waarachter de schildwacheen loopen. Om half zes ongeveer gaat de zon onder en zes uur is het donker. De tent wordt dichtgemaakt, de kaars aangestoken, en (tenminste in onze tent) drie robbers whist gespeeld door een vast clubje, om daarna, als de kaars het nog toelaat, een poosje te lezin. Van nieuws blijven we vrijwel verschoond, doch ondanks dat houden we goeden moed en wachten maar geduldig op 't eind. In de laatste dagen moeten in Italie niet minder dan 1800 ,/anarchisten" in hechtenis zijn genomen, maar het is der politie nog niet gelukt de hand te leggen op den man, die Bresci naar Monza vergezelde op den avond van den moord. De vrijwilliger Denter van Spandau en de lSjarige dochter van een zeepfabrikant in Oschers- leben gingen met den trein naar Hordorf. Aan 't station Hordorf, bij Oschersleben, openden zij uit onvoorzichtigheid eigenmagtig de deur van de coupe en wel aan den kant die niet voor 't uit- stappen bestemd is. Vo6r iemand het verhinderen kon, waren beiden uit de coup£ en werden door de hetzelfde oogenblik het station Hordorf binnen- stoomende sneltrein van Halberstadt gegrepen. Het meisje werd verpletterdde jonge man kreeg een slag tegen den linkerslaap, zoodat hij onmiddelijk overleed. Tegenwoordig deserteeren tal van personen uit Duitsohlaud naar Winschoten, om van den krijgsdienst vrij te zijn. 't Gelukt natuurlijk niet alien, om ougemerkt over de grenzen te komen. Zoo werd nog deze week te Ihrhove een deserteur aangehouden en geboeid terug gevoerd. Pas was de gendarme met hem op weg, of hij begon vreeselijk te klagen over de boeien. De gendarme maakte ze los en nauwelijks had de gearresteerde zijn handen vrij, of hij bracht de gendarme met een scherp mes een doodelijke wonde toe, ten- gevolge waarvan deze kort daarop overleed. De deserteur vluchtte, doch werd aangehouden en geboeid naar Aurisch gebracht. Een zeer geheimzinnig verhaal doet het Berl. Tageb. Een zijner redacteurs heeft den Russi^cheu prins Apolinow gesproken, onlangs van Kieff naar Berlijn gekomen, en deze vertelde het volgende Op de reis van Kieff zat de prins met zijn gemalin tegenover een hooggeplaatst Russisch persoon, en naast dezen een zeer elegant gekleed jongmensch, die in Riga met den ouden heer een gesprek begon. Toen de nacht aanbrak, trad de jonge man naar het venster, waarbij hij zijn buurman voorbij ging en aanstootte. Deze gaf een lichten kreet. De jonge passagier veront- schuldigde zich, en zeide, dat er zeker een naald in zijn jas had gezeten. In het volgende station verliet de jonge heer het rijtuig en de voorname oude Rus legde zich tegenover den prins te slapen. Aan een der volgende stations kwam er nog iemand binnen en beproefde den ouden man te wekken. Toen bemerkte men dat deze dood was. Terstond werd daarvan aangifte gedaan, een dokter werd gehaald, maar deze kon alleen constateeren dat hij aan den arm een heel kleine, nauwelijks zichtbare wond had, waaromheen de huid donker was ge- kleurd. Geen twijfel of de man was met een vergiftige naald gestoken. Veertig jaar geleden werd te Stettin een schip gebouwd dat door een stoomturbine werd voortbewogen en zeer groote snelheid moest hebben. Aan deze verwachting voldeed het echter niet. Het gronddenkbeeld van den ingenieur Seydel werd echter niet losgelaten en vooial in Engeland beter uitgewerkt. Eenigeu tijd geleden toonde de //Turbina" dat men het doel zeer nabij was en thans is dat met den torpedojager //Viper" bereikt. Bij de zes proeftochten elk van een uur had dit schip een snelheid van gemiddeld 36,59 knoopen, tweemaal van 36,85. Dit laatste staat gelijk met 69 kilometer in het uur, dat is de vaart van een flinken sneltrein Onlangs verdween in Novo-Benatky, een plaatsje in Bohemen, een jongen en was nergens te vinden. Bij den tegenwoordigen moesson van antisemitisme in Bohemen was het geen wonder dat een deel van de pers onmiddcllijk de Joden beschuldigde van kinderroof en ritueelen moord. Het gevolg waren luidruchtige betoogingen en vernieling van Joodsch eigendom. Maar ziet, nu is de jongen terechteen politie-agent heeft hem teruggevonden in Slovata. Hij was zoo gezon dais een visch en vertelde dat hij het ouderlijk huis was ontloopen, omdat zijne ouders hem mishandelden. Dit is niet de eerste misrekening van de antisemieten, maar er is geen reden om te gelooven dat ze er verstaudiger door zullen worden. Turksche censuur. Er is een systeem van censuur, dat wedijvert in brutale nai'viteit met de berucht geworden Engelsche oorlogscensuur. Weet men hoe de brave Muzelmannen den moord op den koning van Italie te weten zijn gekomen? De eerste dagen hoorden zij er in het geheel niets van, doch toen men den geschikten vorm in het paleis gevonden had werd het volgende bericht aan de bladen doorgelaten //De vorst van Italie is tengevolge van een beroerte gestorven." Toen president Carnot vermoord was, werd den Turksche bladen door de Turksche regeering het volgende bericht in handen gespeeldyDe president verliet per rijtuig de prefectuur. Onderweg over leed hij aan een bloeduitstorting." De bezoekers van het aquarium op de Parij- sche tentoonstelling hebben Zondag een onge- wenscht bad ontvangen. Het aquarium was vol menschen en daar breekt onverwachts een van de ruiten voor de bassins. De bezoekers, verrast door deze plotselinge inundatie begonr.en te schreeuwen en trachtten een heenkomen te vinden. Middeler- wijl steeg het water hen tot aan de knieen. Eindelijk zijn de beambten van het aquarium erin geslaagd de watertoevoerbuizen af te sluiten. Volksboekerijen. Op 1 Aug. 1850 werden te Berlijn vier Volksboekerijen voor het gebruik opengesteld. Den stoot tot de oprichting had de geschiedschrijver Friederich von Raumer gegeven. Thans, na vijftig jaren, heeft Berlijn 27 volksbibliotheken en 4 openbare leeszalen; binnkort zullen nog twee leeszalen en eene boekerij geopend worden. Het getal der personen, die van deze instellingen nut trekken, schat men op 100,000. Jaarlijks worden ongeveer 700,000 deelen uitgeleend. Op het graf van Fr. von Raumer is den l"1 Aug. 1.1. een lauwerkrans neergelegd met een opschrift, waarbij hem hulde wordt gebracht als stichter van de Berlijnsche volksbibliotheken. INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Heer Redacteur Vergun mij nog eenige plaatsruimte naar aan- leiding van Uwe toevoeging aan mijn schrijven over het oprichten van eene ziekeninrichting te Ter Neuzen en voor de gelegenheid om geopperde bezwaren en twijfel aan succes zoo mogelijk weg te nemen. Toen verleden jaar onze Gemeenteraad een be- schikbare som op de begrooting liever wenschte te besteden voor het voortzetten van herbestrating der Noordstraat dan deze uit te geven voor het inrichten van een voldoend ziekenhuis, gaven de leden van den Raad, althans het meerendeel hunner, daardoor te kennen, dat zij het stichten van een stedelijk ziekenhuis niet zoo noodig achtten als de verbetering der genoemde bestrating, maar, naar mijne meening, volstrekt niet, dat zij ongenegen zouden zijn eene inrichting uit particuliere fondsen opgericht, te steunen. Of het aantal van hen die voortdurend willen bijdragen tot iets waarvan ze niet direct projiteeren kunnengroot genoeg zal zijn om de zaak tot stand te doen komen Ik weet het niet, maar hoop het wel. In elk geval zal de uitslag het moeten leeren. Dat vele inwoners niet zouden willen bijdragen omdat ze niet direct kunnen projiteeren, kan ik niet aannemen, wel dat velen zullen willen helpeu steunen zonder ooit te verlangen in deze te profiteeren en alleen om de wetenschap te bezitten, dat, wanneer ze iets ernstigs mochten overkomen, een geschikte gelegenheid voor hulp en verpleging bestaat. En wanneer nu eenmaal die gelegenheid er is, en menschen, die om financieele redenen niet in staat zijn lid der vereeniging te worden, door tusschenkomst van gemeente-, kerk- of armbestuur, toch in de inrichting zullen' kunnen opgenomen worden, zullen dan die besturen niet bereid be- vondeu worden de inrichting door eene jaarlijksche bijdrage te steunen Ik geloof het wel U vraagt, indien men aanvankelijk mocht slagen en den vereischten steun heeft gevonden, hoe men dan zekerheid zal hebben het ledental te behouden Ik veroorloof mij deze vraag te beantwoorden met de wedervraag hoe komt elk andere vereeniging aan die zekerheid Best mogelijk is het, dat de vereeniging na eenigen tijd van bestaan enkele leden verliest, maar zoo bezwarend zal dat niet zijn, aangezien de inrichting na eenigen tijd gewerkt te hebben zelf wel wat zal verdienen. Het zal met de onderwerpelijke inrichting gaan als met alle anderewanneer n. 1. vreemdelingen hier in eene kleine eenvondige inrichting eene behoorlijke verpleging kunnen vinden, zullen zij niet zooals tot hiertoe - voor zoover zij tenminste daartoe in staat zijn zich elders laten verplegen. Dit zal dan het eene jaar meer, het andere jaar minder, maar toch altijd de kosten van onderhoud wat helpen verminderen. Verder zullen de inwoners die eene kunst- bewerking, hoe kleiu ook, moeten ondergaan, het nut kennende van eene kamer waar de geneesheer zich voor die bewerking alles in orde heeft laten brengen en zich laat bijstaan door een ervaren verpleegster, van deze gelegenheid gebruik maken en ten slotte het door de inrichting te vorderen bedrag voor gebruik der kamer gaarne betalen. Ook op deze wijze, evenals het door de ver eeniging verstrekken van een verpleegster ten huize van de leden, wordt wat verdiend. En al zal het een of andere jaar de rekening met- een nadeelig saldo sluiten, dan zal er wel altijd iets op gevonden kunnen worden om de zaak weer in het reine te brengen. Neen, Mijnheer de Redacteur, zulk eene in richting gaat niet ten gronde door verlies van enkele leden of donateurs, wel kan zij daardoor een moeilijken tijd beleven, maar zoo zij zich bij de overblijvende leden en het overige publiek naam heeft weten te verwerven, en daarvoor zullen onze geneeskundigen en verpleegsters wel zorgen, dan zal zij zeer zeker in dien moeilijken tijd zich in voldoenden steun mogen verheugen. De eenige moeilijkheid zal derhalve zijn het zoover te brengen dat men een voldoend aantal leden. donateurs en subsidien krjjgt om de zaak te beginnen, en ik twijfel er niet aan, ten rninste wanneer de pogingen daartoe met overleg ge- schieden, dat men slagen zal. Laten dan de ingezetenen niet op den Gemeente raad wachten't is meer dan tijd dat in Ter Neuzen eene ziekeninrichting worde daargesteld. En mocht het zijn, in weerwil der beste pogingen, dat een plan daartoe toch moet schipbreuk lijden, iets wat ik volstrekt nog niet kan inzien, welnu, dan heeft men het geprobeerd. Maar ook eerst probeeren Dat de ingezetenen de hand aan 't werk slaan, en het voorbeeld volgen van andere plaatsen, o. a. van Breda, waar, nog nauwelijks tien jaar geleden, een geneeskundige met een paar heeren een eenvoudig huisje huurden en dat op boven- genoemde wijze tot een ziekeninrichting maakten, die nu genoemd en gezien mag worden. Wel is waar is Ter Neuzen niet met Breda te vergelijken, maar het is hier ook niet om zulk eene inrichting te doen, het doel is een zeer een voudig doch goed ingericht ziekenhuis te bezitten, waarin zoo noodig iedereen zou kunnen worden behandeld en verpleegd. Ik hoop, Mijnheer de Redacteur, door deze uiteenzetting mijner ideen velen te winnen ter bevordering eener goede en nuttige zaak. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte> Hoogachtend, Uw dienaar, X. Juist omdat we hier in Ter Neuzen zijn, opperden we rekening gehouden met verschillende voor- beelden twijfel omtrent de levensvatbaarheid en -kracht der door X bedoelde inrichting, wanneer deze uit particulier initiatief moet tot stand komen. Onze meening omtrent deze zaak is door het schrijven van X niet gewijzigd. De vraag wie het bij 't rechte eind heeft is natuurlijk slechts in de toekomst op te lossen, wanneer het tot eene stichting of poging daartoe mocht komen. Welnu, dat men de proef neme. Het tweede schrijven van den geachten inzender geeft meer uitvoerig aan hoe de vereeniging en inrichting zou kunnen werken. Zij die eventueel in dezen het initiatief willen nemen kunnen met die wenken hun voordeel doen. Waar het onderwerpde inrichting van een voldoend ziekenhuis, reeds zoo dikwijls is besproken en de zaak van alle zijden is bekeken, meenen we daarover thans in onze kolommen het debat te kunnen sluiten. Red. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 11 Augustus 1.49 2.10 Zondag 12 2.31 2.51 Maandag 13 3.13 3.33 Dinsdag 14 3.55 4.15 Woensdag 15 n 4.37 4.59 Donderdag 16 u 5.22 5.47 Vrijdag 17 6.13 6.41 12 Augustus zal onze moeder CHRISTINA KINDT, weduwe van J. de Poorter te Boschkapelle, 't voorrecht hebben haar negentigsten verjaar- dag te vieren. Haar dankbare kinderen, J. DE POORTERRottier. Ter Neuzen, 10 Aug. 1900. Met deze betuigen wij onzen har- telijken dank voor de bewijzen van belangstelling ons betoond bij onze SOjarige echtvereeniging. J. VAN SIKKELERUS en Echtgenoote. Walsoorden, 8 Aug. 1900.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2