A1 g o m e a Uieuws* en Advertentieblad v o o r Zeeawsck-Vlaanderen, GELDLEENING. No. 3955. Zaterdag 11 Augustus 1900. Veeartsenijkundig Staatstoezicht. Gemengde berichten. 40e Jaargang. Voor het vaderland. Telegrafische borichten. Buitenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Vo< Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADTERTENTlJN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van WESTDOltPE maken bekend, dat ten behoeve dier gemeente eene GELDLEENING zal worden aaugegaau groot /9000, in aandeelen van /lOO, aan toonder, of voor het geheel desverkiezende ten name van den inschrijver, tegen eene rente van hoogstens 4 pet's jaars met jaarlijksche aflos van minstens f 400, te beginnen met 1905. De storting van het Kapitaal moet geschieden op 15 October a. s. De inschrijvingsbiljetten zullen behoorlijk onder- teekend en gedagteekend moeten bevatten naam, beroep en woonplaats van den inschrijver, of voor het gebeele Kapitaal dan wel voor welk getal aandeelen wordt ingeschreven en tegen welke rente. Deze biljetten zullen uiterlijk op 28 Augustas aanstaande, 's voormiddags negen ure, bij den Burgemeester in gesloten adres waarop „geld- leening" staat vermeld moeten zijn iugebracht of in een daartoe ter secretarie bestemde bus zijn ingeleverd, alwaar van heden af telken dage van 's voormiddags 9 tot 12 ure, de verdere voor- waarden dezer leening voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en nadere inlichtingen zijn te bekomen. Westdorpe, 9 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES, Burgemeester. M. KIEBOOM, Secretaris. TER NEUZEN, 10 Augustus 1900. Tot agent van politie alhier is heden benoemd C. Meulbroek van Ellewoutsdijk. FEXJILLETQN Vertelling uit Transvaal. 4) Anna bemerkte, dat de stem van Hendrik heesch klonk, alsof hij met inspanning een hevige ont- roering trachtte le verbergen. Je hebt zeker gewichtige redenen, Hendrik, zei ze, ik ben alleeu maar zoo verrast en buiten me zelve Dat wil ik wel gelooven. Het gaat me zelven niet beter. Hij trad op baar toe vatte hare hand en Anna voelde hoe zijn rechterhand beefde. Geloof je in mij, Anna? stamelde hij, terwijl hij haar naar zich toetrok. Geloof je zoo vast in mij dat niets dit geloof aan het wankelen zal knnnen brengen Verbaasd keek Anna op en bemerkte in weer- wil der duisternis, dat hij bleek was ontroerd. Sprak hij wartaal, was hij plotseling ziek geworden Wat was zijn uiterlijk, zijn gedrag veranderd De kalme zelfbewustheid van dezen man was in angst veranderd. Ik geloof aan je, antwoordde Anna en zal altijd aan je gelooven. Daar kun je vast op ver- trouwen, Hendrik. Er zal waarschijnlijk veel van je vertrouwen worden gevergd, maar als je mij lief hebt, zooals ik jou, zul je niet wankelen. Vaarwel, geliefde, ik moet weg. Ik kan geen oogenblik langer wachten. Axel. Aan den heer A. C. E. van Dishoeck, brievengaarder alhier, is als zoodanig met ingang van 1 Dec. e. k. eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Axel. Alvorens de verbouw van het tot post- en telephoonkantoor voorloopig aangekochte perceel definitief kon worden toegewezen, moest eerst nog een klein verschil over denaankoop worden geschikt. Nu deze kwestie is opgelost, is het werk gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. K. Vink, alhier. Koewacht. Door het Openbaar Ministerie zijn in de bekende moordzaak Misseghers twee nieuwe getuigen gedagvaard, die waarlijk //niet van gis- teren zijn." De eene, wonende te Moerbeke, telt 72 jaar, de andere alhier woonachtig, heeft den leeftijd van 80 jaren bereikt. De vroegere getuigen hebben nog geene dagvaarding ontvangen. Westdorpe. De op 26 Jnli door Burgemeester en Wethouders alhier gehouden aanbesteding fot 1. het bouwen van een raadhuis met toren, en 2. het plaatsten van een met steenen funda- menten ijzeren omrastering (zonder hardsteen) is aan de minste inschrijvers gegund, n.l. het eerste perceel aan den heer G. I. Kamoen, alhier, voor f 7270 en het tweede perceel aan den heer C. L. Heme- laar te Axel, voor 505,25. Oostburg. De heer W. Goedhuis, predikaut bij de Geref. gemeente alhier, heeft het beroep naar die gemeente te Weesp (B) aangenomen. Men schrijft ons uit Yerseke Den 8en dezer is er door de //Zeilvereeniging Yerseke", een zeilwedstrijd gehouden op de Ooster-Schelde. Zestien deelnemers hadden zich aangemeld. De wedstrijd had onder de gunstigste omstandig- heden plaats en slaagde volkomen. Tal van vaarluigen en stoombooten met de vlaggen en wimpels in top zetten gloed bij aan deze variatie en werd opgevrolijkt door muziek. 's Avonds bij de prijsuitdeeling ging er een daverend hoera op ter eere van den heer J. A. P. Geill, burgemeester van Ter Neuzen, eere-voor- zitter van de vereeniging, en werd een telegram verzonden aan den heer Mr. J. G. van Deinse te Hulst, die een zilveren medaille had uitgeloofd voor de vaartuigen in klasse R. De *knechten Jvan de prijswinnende vaartuigen was een verrassiug bereid daar ieder hunner een cadeau naar keuze ontving en nog een doceurtje in geld werd overhandigd. Alle mededingers woonden te Yerseke. Hij drukte Anna hartstochtelijk tegen zich aan, kuste haar en snelde weg zonder nog een woord te spreken. Anna tastte naar haar hoofd, alsof ze zichzelve uit een zwaren, akeligen droom wilde doen out- waken. Er moet iets vreeselijks gebeurd zijn. Dat was zeker En zij barstte in tranen uit. Het was haar, alsof plotseling het geluk, waarvan ze droomde was verwoest. Den avond van den volgenden dag brachtten de Engelsche bladen van Johannesburg eeu sensa- tieoneel bericht uit Pretoria, dat aldus luidde //De jongste interpellate in den Volksraad te Pretoria heeft een verrassend gevolg gehad. Zooals ouze lezers weten, was reeds lang het gerucht verbreid, dat bij het financieele comite der regeering groote onregelmatigheden waren roorgekomen, dat er verduisteringen haddeu plaats gehad. De inter pellate, waarop de President in de volgende zitting beloofde te antwoordden, deed de bom nu barsten. De secretaris van het comite, doktor Dommers, is plotseling verdwenen. Hij is op de vlucht en de som, die hij alleen of met medeplichtigen heeft verduisterd, bedraagt meer dan zestigduizend pond sterling. Twee dingen zullen wel voor ieder onbegrijpelijk blijven ten eerste, hoe het mogelijk was, dat zulk eene verduistering zoo lang onontdekt kon blijven en ten tweede, hoe de dief ongehinderd heeft kunnen vluchten. De toestanden in Transvaal worden steeds meer onophoudbaar en de tegenwoor- dige regeering toont zich in geen enkel opzicht voor hare taak berekend. Het wordt hoog tijd, dat Engeland tnsschen beide komt en een einde maakt aan het waubestuur. Middelburg, 10 Aug. Heden werd alhier aan het gebouw van het Prov. Bestuur, 1°. aanbesteed Het leveren en storten van steen tot verdediging van den oever voor Ter Neuzen. (Raming f 8900). Laagste inschrijver hiervoor was den heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 8875. 2°. herbesteed Het maken en inhangen van een paar ijzeren deuren voor de oostschutsluis te Sas van Gent. (Raming f 6950). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren F. de Meijer te Gent voor 8190 en De Vries, Robbe Co. te Gorinchem voor f 7980. Berlijn, 9 Aug. Bij de begrafenis van Koning Humbert heden te Rome stortte op de Via Nazio- nale een tribune in, waardoor een vreeselijke paniek ontstond. De burgers verbraken de militaire gelederen, en soldaten en burgers rolden in ver- warring op den grond dooreen. De begrafenisstoet werd er een tijd lang door opgehouden. Later werd bij het Nationale Theater Humbert's lieve- lingspaard, dat achter het lijk aan den toom werd gevoerd, schichtig, hetgeen weer een enorme paniek verwekte. Zelfs de jonge Koning dreigde door de verbijsterde menigte meegesleurd te worden. De hertog van Aosta, de graaf van Turijn en andere officieren schaarden zich daarop met ge- trokken sabel om den Koning totdat een afdeeling kurassiers aan kwam gerend en onder de gillende menigte met geweld den weg vrij baande. Erzijn veel gewonden, vooral vrouwen en kiuderen. Washington, 9 Aug. De memorie, gisterenavond ;bij de Chineesche regeering ingediend, verlangt ■dat de aanvallen van de keizerlijke troepen op de gezantschappen dadelijk ophouden, en dringt er bij haar op aan om, als zij haar vrieudschap- pelijke gevoelens wil toonen, met het ontzettings- leger sameu te werken tot herstel van de orde. Washington, 9 Aug. Een officier van de semafoor te Tsjifoe seint aan het bureau van de semafoor, dat Jaugtsoeu heden genomen is. Lyon, 9 Aug. De Roomsch-Katholieke zending heeft telegrammen ontvangen, naar luid waarvan er in Tsji-li twee zendelingen en 3000 Christenen, en in Noord-Mantsjoerije twee zendelingen zijn vermoord. Anna las dit bericht en bleef er op staren, alsof ze krankzinnig was. Toen slaakte ze een kreet, die door merg en been drong en viel be- wusteloos neer. De verschrikte juffrouw Achter- mann bracht haar te bed en zond om den dokter, dte met eene betuiging van medelijden constateerde, dat er eene hevige zenuwziekte in aantocht was. Durban, de voornaamste havenplaats van Natal, aan de oostkust van Afrika gelegen, wordt dikwijls het Napels van Zuid-Afrika," genoemd. Aan den noordoostkant van de halfronde inham, die diep in het land dringt, lag te midden van het lentegroen, Augustus van het jaar 1899 in hare laatste dagen reeds te voorschjjn had gelokt, de stad met hare witte huizen, waarboven de hooge klokketoren van het raadhuis uitstak. Schuin een natuurpark van Zuid-Afrikaansche schoonheid en weelderigheid. Witte huisjes lagen tot op aanzienlijke hoogte tnsschen bet groen. Deze aauleg is de Berea, de villa-voor-stad van Durban, die voor een voor- treffelijk luchtherstelliDgsoord wordt gehouden. Op het balcon van een dezer huisjes die even beneden den top van den berg lagen, zaten juffrouw Achtermaun en Anna Thiele te lezen. Juffrouw Achtermann zag erals altijd frisch, welgedaau en ge- zond uit en hare vroolijke bruine oogen zagen nog even helder als vroeger. Anna daarentegen was na hare langdurige ziekte nog zeer bleekhet scheen alsof ze in 't geheel niet meer op verhaal kon komen. De zenuwkoorts, waaraan ze had geleden, was zeer gevaarlijk geweest, men twijfelde of ze zou herstellen en toen er na vele weken eindelijk een gunstige wending kwam, ging het Parijs, 9 Aug. De minister van buitenlandsche zaken heeft het volgende telegram ontvangen Shanghai, 9 Aug. Het diplomatenkorps heeft juist van de Chineesche regeering aanzegging gekregen, dat de moger.dheden herhaaldelijk ver- zocht hebben, dat wij Peking onder geleide zouden verlaten. De Chineesche regeering verzocht ons dat vertrek te regelen en den dag te bepalen. Wij antwoorden het tsoengli-jammen, dat wij onzen post niet kunnen verlaten zonder bevelen van onze regeeringen, waaraan wij ons weuden. Ik moet u mede deelen, dat wij ons slechts van Peking kunnen verwijderen, als de vreemde troepen tot hier komen. Het geleide moet sterk genoeg wezen om de veiligheid te verzekeren van 800 vreemdelingen, 200 vrouwen en kinderen, 50 gewonden en 3000 iulandsche Christenen die wij niet aan de slachting kunnen prijs geven. In geen geval moet een Chineesch geleide goed gevouden worden. Naar gemeld wordt zal ook de Zeeuwsche visschersvloot het volgend jaar zich tot een revue vereenigen. Het oorspronkelijk plan, dat ook de Zeeuwsche visschers aan de op 3 dezer gehouden revue zouden deelnemen, ging niet door, daar de organisatie der revue niet bij het bestuur der Nederlandsche Visscherijvereenigingen, maar bij een particuliere coinmissie berustte, waardoir de vastgestelde datum de deelneming der Zeeuwsche visschersvloot die zich in een anderen tijd van het jaar voor een deel naar de Zuiderzee begeeft tot het inzamelen van mosselzaad, onmogelijk maakte. Op initiatief van den burgemeester en de raadsleden circuleert te Muiden en te Muidenberg een lijst om bijdragen zooveel mogelijk kleine, ten einde de deelname zoo algemeen mogelijk te maken om aldaar een gedenkteeken op te richten op de plek, waar de Koninginnen in de haven landden, ter gelegenheid van de vissschers- vlootrevue, om dit heugelijk feit voor het nage- slacht te vereeuwigen. Reeds is voor een belangrijk aantal bijdragen ingeschreven. Te Eursinge zette een dochtertje van den heer J. S. den tuit van een koffiekan, waarin heete koffie was, aan den mond en dronk daar van. Het kind kreeg zulke hevige brandwonden, dat het binnen eenige uren overleed. met het herstel toch heel laugzaam. Thans waren zeven maanden voorbijgegaan, Anna was met juffrouw Achtermann naar Durban gegaan, waar- heen de missionares verplaatst was, maar trots de verandering van lncht droeg ze nog altijd de spores der ziekte. Een zielelijden drukte haar ter neer, en juffrouw Achtermann was er volstrekt niet over in twijfel, wat daarvan de oorzaak was. Vreemd genoeg had Anna het reeds vermeden om met hare moederlijke vriendin over Dommers te spreken, ofschoon haar hart anders voor deze geheel openlag. De vrouw van den missionaris had echter geene aau- leiding om dit gevaarlijke onderwerp aan te roeren, zij was immers door de vlucht van haren neef ook diep getroffen. De courantenberichten en het signalement hadden haar met schrik en ont- zetting vervuld. Dat bad ze van haren neef nooit gedachtMaar nog meer dan de ongelukkige Hendrik, die een dief en eeu vluchteling was ge worden, deed haar Anna leed, en voor wie nu alle vooruitzicht op geluk en vreugde in dit leven verloren was. Juffrouw Achtermann bad in zoover gelijk, dat het verdwijnen van Hendrik Anna's volkomen geuezing verhinderde, maar ze vergiste zich toch in haar oordeel over den zielstoestand van hare vriendin. Anna geloofde niet aan de schuld van haren geliefde, al sloop soms ook bange twijfel in haar hart. Het gelukte haar telkens weer dezen twijfel meester te worden. Zij riep zich het gesprek bij het plotseling afscheid voor den geest, zij dacht aan de woorden, die hij tot haar had gesprokeu, aan zijn van smart bevende stem, en dan verdween elke twijfel, dan was ze vast overtuigd, dat Hendrik onschuldig was, al getuigde ook alles tegen hem Dit blail veraehljnt llaandag-, Woemdag- en VrlJJaa»yonil| nltgezonder/l «p Feestdagen, bij den ait^ever P. JT. VAB UK I1IDK te Ter Weazen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennia van belanghebbenden. dat met ingang van 8 dezer het douanekantoor Esschen (dorp) is geopend telkena van 89 unr 's voormiddags, voor melkvee den 1*° en 156B van elke maand, voor schapen. paarden, geiten en slachtvleesch elken Woensdag. Ter Neuzen, 10 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1