Geinerigde berichten. TeSegrafische berichten. TER NEUZEN, 6 Augustus 1900. Heden slaagde in Den Haag voor het eerste gedeelte van het exatnen voor notaris, de heer J. W. Vooren, vroeger te Ter Neuzen. Axel, 6 Aug. Zaterdagavond werd alhier ten huize van P. Koole eene vergadering gehouden, bijeengeroepen door de heeren L. Boogaert en C. P. Minjon, ten einde te geraken tot de op- richting van eene vereeniging tot ge'delijke uit- keering bij sterfte van varkeus. De vergadering, welke druk 'oezocht was, werd geleid door den heer Minjon, die zoo duidelijk mogelijk doel en werking eener dergelijke ver eeniging uiteenzette, wat tengevolge had, dat aanstonds 75 personen als lid toetraden, benevens eenige donateurs. Uit die alien werd eene commissie gekozeu van 7 personen, welke een reglement zullen samen- stellen om dit in eene volgende vergadering aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. Leden dezer commissie zijn L. Boogaert, C. P. Minjon, L. B. A. Rolf Jz., F. Dieleman, F. G. van Tatenhove, P. Koole en A. van Meurs. Het beoogde doel is dus reeds in zoooverre bereikt en de goede uitslag dezer vergadering mag voornamelijk worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat in de laatste dagen alhier tal van varkens gestorven ziju, waardoor menig werk- man zwaar getroffen werd en zelfs door eenigen de liefdadigheid der meergegoeden was ingeroepen. Aan dit laatste vooral zal de vereeniging een einde maken en de getroffenen bewaren voor de vernedering een aalmoes te moeten vragen, om de geleden schade zooveel mogelijk te dekken. Te oordeelen naar het groote aantal leden, dat reeds aanvankelijk is toegetreden, mag men veronder- stellen dat nog velen zullen volgen. Overslag. De volledige uitslag der aanbesteding op 3 dezer, van het maken van 1135 M1. kei- bestrating, was dat zijn ingekomen 5 biljetten met de navolgende inschrijvingen F. de Meijer te Gent voor 11230, J. Lindenbergh te Wemel- dinge voor f 10980, B. van Eck te Ter Neuzen voor 10778, J. A. Rottier te St. Jansteen voor 10499 en Jac. Jansen te Ter Neuzen, aan wien het werk is gegund, voor f 10174, zijnde/756 beneden de raining. 's Gravenhage, 6 Aug. Blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Brussel, zal met ingang van 8 dezer het douanenkantoor Esschen (dorp) den 1 en 15 van elke maand, des voormiddags van 8 t-ot 9 uren, geopend zijn voor den invoer van Nederlandsch melkvee en voor dien van schapen, paarden, geiten en slachtvleesch iederen Woensdag van 8 tot 9 uren des voormiddags. Te IJzendijke is de directeur der boterfabriek, de heer Temmerman, plotseling overleden. Om vijf uur was hij Vrijdagmorgen naar de fabriek gegaan, en een half uur later vond men hem dood tusschen de rnacbinerieen. Te Middelburg is een tot het theater Alber Basch behoorend persoon Zaterdagnacht, bij het nemeu van voorzorgsmaatregelen tegen den storm, naar beneden gevallen en meer dood dan levend opgenomen. Tengevolge van den storm was 's middags op de kermis aldaar nog alles gesloten en op den auders zoo drukken laatsten dag was het toen buitengewoon stil op de Markt. Te Rotterdam kwam Donderdagochtend een 79jarige weduwe met haar nachtjapon in aan- raking met een brandende petroleumlamp die omviel. Haar fcleeding vatte vlara en hoewel op haar hulpgeroep spoedig emige lieden toeschoten en de vlammen met een deken doofden, overleed de juffrouw kort daarop. Vrijdagavond heeft te Rijswijk de tuinders- knecht G. Bakkeues het ongeluk gehad zich met Dommers deed onwillekeurig een schrede achter- uit en zijn oogen staarden strak, alsof hij niets begreep, op den President. Ik, Oom ik zou stamelde hij. De zaak komt te plotseling voor je, Hendrik, zei Kruger op ernstigen toon, en ik neem je het niet kwalijk, dat je niet dadelijk toestemt. Ik vraag veel van je, maar het moet zijn. Denk maar eens na, Engeland zou zoodra het iets van onze geheime toerustingen vernam, den oorlog beginnen. Jij kunt het vaderland met de wapenen geen diensten meer bewijzenje kunt je arm niet gebruiken. Wij alien echter moeten het vader land dienen met goed en bloed, als het tot een oorlog komt en je moest je verheugen eene gelegenheid te hebben om ook wat tot het welzijn van het vaderland te kunnen bijdragen. Er is geen ander middel om ons geheim te bewaren. Je krijgt voldoeude geld, gaat naar Europa onder een anderen naam, zorgt voor den verderen aan- koop van oorlogsmateriaal en keert eerst terug, als je daartoe het bevel ontvangt. Ik laat je een half uur alleen, Hendrik, God zij met je en Jielpe je besluiten (Wordt vervolgd). zijn geweer, dat hij uit een greppel haalde om musschen te schieten, doodelijk te trefFen. Yrijdag had te Winsum een treurig ongeval plaats. Bij het verdiepen van een put bij de tramremise, viel een der werklieden door bedwelming in den put. Een ander, hem willende helpen, viel mede naar beneden. Toen ze opgehaald waren, was de eerste reeds overleden, terwijl bij den tweede met veel moeite de levensgeesteu weer zijn opgewekt. Door de slechte constructie van een hei- stelling stortte Vrijdagmiddag op's Gravendijkwal te Rotterdam het gevaarte om. Een veertigjarig werkman en diens zeventienjarige zoon werden onder de vallende heipalen bedolven. De zoon werd verpletterd en de vader zwaar gekwetst, hij had ribben en armen gebroken. De andere werk lieden ontkwamen. De justitie legde beslag op enkele der voorste stellingpaleu. Een 21jarige jonge man, 81 Juli uit de strafgevangenis te's Gravenhage ontslagen, trachtte Zaterdagmiddag in een boter- en kaaswinkel in de Aert van Nesstraat te Rotterdam de winkel- lade te lichten. Terwijl hij het bakje met geld reeds te voorschijn gehaald en op de toonbank geplaatst had, kwam toevallig de 16jarige zoon van den winkelier thuis en overviel den lade- lichter. De politie werd gewaarschuwd en de man gearresteerd en naar het bureau in de Witte de Withstraat gebracht, waar men hem opsloot. In de jongste aflevering van De Levende Natuur, wordt onder den titelEen vreemd- soortig nesthokje een aardig geval vermeld van het broeden van vogela op een buitengewone plaats. Het is dat van een paar pimpelmeezeu, die nu al jaren achtereen broeden in een post- bus aan een hek te Noordwijkerhout. Deze bus wordt gebruikt, de postbode, die weet dat de vogels er in zitten, gooit de brieven en couranten er voorzichtig in, de bus wordt geleegd, maar de vogels laten zich niet storen en broeden rustig door. De vogels brengen zoowel de bouwstoffen voor het nest als het eten enz. door de gleuf naar biunen. Het nest is dit jaar, nadat de jongen waren uilgevlogen, uit de bus genomen en naar Artis gebracht. Op een afbeelding ziet men de open bus met het nest en twee brieven er in. Het /i/Nederl. Laudbouw-weekblad schrijft Aangaande de sluiting der Belgische greuzen valt te vermelden, dat de smokkelaars op non- acti viteit schijnen te staan, hetgeen ook niet te verwonderen is, want in dezen tijd van 'tjaar kunnen ze langs anderen weg meer geld verdienen, waaraan voor hen geen gevaar voor gevangenisstraf is verbonden. De melkboeren in Belgie hebben evenwel melkvee noodig, de kweekers hebben gebrek aan fokvee en de heidegronden behoefte aan mest. Het is een feit, dat de veemarkten in Belgie sedert de sluiting der grenzen geregeld achteruit gaan, terwijl het vee, dat er nog aange- boden wordt, er erbarmelijk uitziet. Alleen het Nederlandsche vee is in staat de voortdureude kwijning van den landbouw en de veeteelt in de noordelijke provincien van Belgie te doen eindigen. Het is daarom niet te verwonderen, dat de Belgen hoe langer hoe meer beginnen in te zien, dat het zeer in het belang is der landbouwers (geen boerenbonden), veekooplieden en vetweiders, om eene volledige opening der grenzen van den minister van Landbouw te verkrijgen. Tot nogtoe is die Minister echter ziende blind en hoorende doof voor dat billijk verzoek, waardoor tal van veehouders en veehandelaren groote schade lijden. Ter hoogte van het Malieveld te's Gravenhage is Zondagmiddag een man door een tram van de staatsspoorweguiaatschappij komende van Schevenin- gen, overreden en onmiddelijk gedood. Vermoede- lijk is onvoorz'chtigheid de oorzaak van het ongeluk. In de Beemster (N.- H.) geraakten bezoekers, in een koffiehuis aldaar, handgemeen, enhetging er ruw toe. De juist daar aanwezige schoonmoeder van den kastelein schrok daarvan zoo hevig, dat zij een oogenblik later stierf. Als iets zeldzaams wordt gemeld, dat van onderscheidene perceelen in 't Friesche waterschap De Wieren, dat ongeveer 426 H.A. groot is, de eigenaars niet te vinden zijn, omdat deze landen nooit ziju overgeschreven en onderhands verkocht, zonder dat daarvan akten werden opgemaakt. De ontginning voor rekening van den be- kenden Amst.erdamschen philanthroop, onder't res- sort van 'I dorp Oudehorne, is nu voltooid. Waar men vroeger niets zag dan woesten grond, ziet men nu schoone weilanden met bloemen. De bewoners, die de nieuwe boerderijtjes hebben betrokken, passen voor hunne koeien stalvoedering toe en hebben zooveel bouwland, dat zij hunne eigene vruchten kunnen verbouwen. Er ziju nu reeds 13 hoeven gesticht, op ieder kuunen 2 a 3 koeien gehouden worden. Gedurende den zomer gaan de hoofden dier gezinnen naar elders om te werken, de vrouwen moeten dan voor de koeien en den tuin zorgen, terwijl de kinderen getrouw de school bezoeken. Yoor de arbeiders, die met hunne gezinnen deze boerderijtjes bewonen, is dit eene belangrijke verbetering, daar de huurprijs zeer billijk gesteld is. Een belangstellende, die het ontgonnen terrain, dat den naam *Helpt elkaar" draagt, in oogenschouw nam, en het vroegere woeste terrein zeer goed gekend had, zeide terecht#Hier heeft in den volsten zin des woords eene herschepping plaats gehad, die aan honderden arbeiders gedurende het winterseizoeu werk en brood heeft verschaft en zeer medewerkt tot wering van het pauperisme in deze armoedige streek." Te Rotterdam werd een schoenmaker gear resteerd, die verdacht werd van brandstichtiug. De brand was ontstaan, toen niemand thuis was, in de bedstede en werd door middel van een slang op de waterleiding gebluscht. Daar men een sterke petroleumlucht rook bij het blusschen, werd een onderzoek ingesteld. Men vond een met petroleum gedrenkt vloerkleedje voor de bedstede en een pot met asch daaronder. Na een onderzoek echter door de justitie bleek, dat zeer waarschijulijk een lamp is omgeworpen bij het blusschingswerk, en dat daardoor het kleedje met petroleum werd gedrenkt. De schoenmaker is daarop op vrije voeten gesteld. Donderdagmorgen geraakte te Haarlem bij het afrijden van een brug een vierjarig kind onder een kar van de gemeente-reiniging. Het kind bleef op de plaats dood. De ijsnood te IJmuiden duurt nog altijd voort. Vele visschersvaartuigen moeten zonder ijs naar zee en kunnen dus slechts een nacht mitblijven. De ijsfabriek heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt en verhoogde den prijs van haar ijs van ongeveer 8 tot f 20 per ton. Een kautoorlooper te Amsterdam moest aan de Twentsche bank 2640 ontvangen in bank- papier. Hij stak het ontvangeu geld los, ietwat ondoordacht, in den binnenzak van zijn jas en ging naar het postkantoor. Daar bemerkte hij, volgens zijn verklaring bij de politie, waar hij aangifte deed, vele vreemde- lingen, die zich om hem heen verdrongen. Ook voelde hij een verdachte beweging aan zijn jas. Toen hij keek, of hij de bankbiljetten nog had, waren die verdwenen. Uit Dinxperloo werd aan de Arnh. Ct. gemeld, dat Woensdag jl. de burgemeester dier gemeente, die 's avonds te voren van een reisje huiswaarts was gekeerd, op weinig burgemeesterlijke wijze den ingezetenen heeft doen hooren en zien, dat hij den gemeenteveldwachter diens getuigenis voor de Arnhemsche rechtbank in zake het voorgevallene op Pinkster-Zondag zeer euvel neemt. Te 9 uur 's ochtends ongeveer, toen raadhuis en secretarie reeds geopend waren, werd in de straat, grenzende aan het kerkplein waar het raadhuis staat, een geschreeuw en lawaai vernomen, dat blijkbaar uit het raadhuis kwam. Op het gerucht af komende, konden nieuwsgierige ingezetenen duidelijk hooren hoe de burgemeester den veldwachter toesnauwde, terwijl anderen getuigen waren hoe de burgemeester dien ambtenaar uit het raadhuis trachtte te dringen, waardoor tusschen hen een worsteling ontstond. Welk een indruk dit stichtelijk s;houwspel op de toeschouwers maakte, kan men zich voorstellen tot verhooging der waardigheid van dezen blijkbaar heetgebakerden burgemeester zal het moeilijk kunnen strekken. Te Angeren (gem. Bemmel) is de werkman H. Peters, op de steenfabriek van den heer Terwindt, door een paard zoodanig op het onderlijf getrapt, dat hij aan de gevolgeu is overleden. Vrijdagnacht is onder Goirle zekere C. uit Tilburg, die met een drietal personen aan het stroopen was, bij zijn verzet tegen zijne arrestatie door den rijksveldwachter Peters, door dezen met een geweerschot ernstig in den rug verwond, waardoor hij in het gasthuis moest worden op genomen. Een geweer, een haas en een lichtbak werden in beslag genomen. Een arbeider, die Donderdagmiddag een overweg tusschen Eindhoven en Neespelt nog wilde passeeren, toen een trein in aantocht was, werd door de machine gegrepen, zoodat hem een been werd afgereden. Eenige oogenblikken later stierf hij. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. De tijd van de schutterfeesten is weer daar. Telken jare worden deze in een aantal onzer dorpen en gehuchtengevierd, doch de luister daarvan begint te tanen. Vroeger hield men de burgerij twee dagen aan de pret, nu begint het zelf tot een dag in te krimpen. De schutters- feesten, die volgens de vaandels, die we zagen, van den tijd dagteekenen dat onze vadere en groot- vaders uit den Belgischen krijg van Hasselt en Leuven terugkeerden, schonken ons op betamelijke wijze vergoeding voor hetgeen we in latere jaren op de kermissen en aan genot moesten missen. Zoolang de politiek en schoolstrijd uit onze dorpen verwijderd bleven, was de deelneming aan die feesten algemeen. Het was niets buitengewoons, dat de zoous van de groote heeren uit het dorp een dansje maakten met de dochter van hun schoenmaker of bakker. Nu is alles anders ge- worden, zonder dat dit nu juist beter kan heeten. Met schieten tegen den houten vogel op den eersten en tegen dodders van hout op den tweeden dag, afgewisseld door muziek en optochten en opgesierd door een flink paardenspel, amuseerde men zich kostelijk. Tusschen de pauzen kwam men met vrienden en kennissen in huis genoeglijk hijeen om zich aan drank en maaltijd tegoed te doen. Des avonds ging men naar de feesttent, waar de persoon, die de romp van den vogel schoot, met zijn uitverkorene als koning en koningin gehuldigd werden en, op fraai versierde eerezetels gezeten, van verre herkenbaar waren. Door de outhouding van een groot deel van het publiek is de luister van het feest meer en meer verbleekt, Zij, die met genoegen aan die schuttersfeesten deelnamen, zullen het betreuren, dat deze elk jaar minder worden, tot ze evenals al het aardsche, geheel verdwijnen. Men begroette de schutters feesten als een goeden remplacant voor de kermis, maar daar velen zich aan dat volksfeest beginnen te onthoudeu, raakt het ook in verval. Een volksfeest moet er echter zijnraakt het schieten soms van het programma, dan trachte men het feest, al is het in anderen vorm, te behouden onder de leus onzer voorouders,/Eendracht maakt macht Men schrijft uit Nieuwediep, d.d. 5 Augustus Achter de Koog op Texel is aangedreven het wrak van de alhier thuisbehoorende blazerschuit H. D. 60, gevoerd geweest door schipper F. Plaats- man. De schuit is gisteren in zee door den storm overvallen en verongelukt, waarbij ongetwijfeld al de opvarenden, de schipper, zijn 14-jarige zoon, een 1 rkerknecht en iemand van Schagerbrug, die voor zijn genoegen mee naar zee was, om het leven zijn gekomen. In het wrak is geen spoor van hen gevonden. Te Amsterdam is aangehouden de 34jarige portretschilder B., die verdacht wordt zich te Slikkerveer en hij verschillende horlogewinkeliers te Rotterdam te hebben schuldig gemaakt aan oplichting of poging tot oplichting met gouden horloges en gouden ringen. Ook te Haarlem en te Amsterdam maakte hij zich hieraan schuldig, gebruik makende van valsche volgbriefjes. Ophet poiitiebureauin de Witte de Withstraat te Rotterdam is opgesloten de Portugeesche stoker J. M. D., behoorende tot de bemanuing van het Engelsche stoomschip Pendennis. De bemanning van dat schip is zeer gemengd eu bestaat uit Spanjaarden, Grieken, Italianen, Portugeezen en negers. De verslandhouding tusschen hen laat te wenschen. De aangehouden Portugees had het o. m. gemuut op een neger. Tusschen hen bestond al sedert eenige weken een veete. Toen nu de neger Zaterdagavond, omstreeks 10 uur, in zijn kooi lag, ging de Portugees onverwacbts naar hem toe en zonder iets te zeggen loste hij een revolverschot op zijn hoofd. De kogel drong in de wang, spleet de tong en kwam aan de andere zijde het hoofd van den neger weder uit Een ernstige, doch niet levensgevaarlijke wond is ver- oorzaakt. Na het lossen van het schot is de verraderlijke Portugeesch gegrepen. De gekwetste neger wordt aan boord verpleegd. Een bezigheid voor blinden. De vakken, waarmede een blinde behoorlijk den kost kan verdienen, zijn gering in aantal. Het is daarom wel de aanmoediging der geneeskundigen waard, dat zich te Londen een commissie gevormd heeft om blinden tot masseurs op te leiden. Het fijne tastgevoel en de nauwkeurige bewegingen dezer ongelukkigen kunnen hun bij de uitoefening der massage uitnemend te pas komen. Misschien zou in Nederland ook gelegenheid bestaan, zoowel voor opleiding als uitoefening. Uit Meran wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat een Hollander, de student N. v. D., uit Groningen, daar, bij een bergtoeht, dien hij met zijn oom ondernam, met een der gidsen ver ongelukt is. De lijken werden gevonden. Ook zijn drie heeren uit Londen het slacht- offer geworden van een bergtoeht in Zwitserland en wel bij een beklimming van Cinia de Rosso. Een der drie werd gedood, zijn vader wordt ver- mist, de derde is nog levend gevonden. Te Brussel hebben 21 personen terecht gestaan, beschuldigd van medeplichtigheid aan 219 diefstallen van telephoondraad. De meesten kregen een tamelijk langaurige gevangenisstraf, maar toch nog lang niet genoeg, voor lieden, die voor een betrekkelijk klein voordeel den staat op kosten jagen en het publiek grooten overlast aan doen. Een avontuurlijke poging om te ontvluchten is dezer dagen in de gevangenis te Pittsburg gedaan. De anarchist Alexander Berckmann beeft voor eenige jaren den secretaris der Carnegie Steel Company H. C. Friek doodgeschoteu en zit daar- voor in de staatsgevangenis 36 jaar gevangen. Bevriende anarchisten verzounen nu het volgende bevrijdingsplan. Zij huurden een huis, dat tegen- over de gevangenis ligt, groeven een tunnel onder de straat en braken de gevangenismuien door; zij hoopten op die manier Berckmann's eel te bereiken en hem aldus de mogelijkheid tot ont vluchten te verschaffen. Door electrische ventilators werd de tunnel van frissche lucht voorzien, elec trische signalen werden er in aangebracht. Eene vrouw, die tot 't complot behoorde, speelde door- loopend piano, om het geluid van 't boren on- hoorbaar te maken. Eindelijk echter, toen de buren groote massa's hout en ander materiaal in huis zagen dragen, werden zij opmerkzaam en gaven de politie kennis. Toen deze 'thuis onder- zocht waren de anarchisten, die blijkbaar gemerkt hadden, dat er iets tegen hen ondernomen werd, reeds verdwenen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de tunnel werkelijk reeds door de ge- vangenismuren was gebroken, maar dat de aarde in 't midden tusschen 't huis en de gevangenis ingestort was. Een rommelend geluid kwam uit den tunnelde politie gelooft, dat een der ar beiders door de instortende aarde gestikt is. De tunnel zal onmiddellijk open gemaakt worden men vermoedt dat men het lijk daarbij zal vinden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2