A1 g e m o o a Hieuws* en Advorteatieblad t o o r 2eeuwsch*?Uaaderen, No. 3952. Zaterdag 4 Augustus 1900. 40e Jaargang. een parti] HOUT WAREN @1 ME IB TE VIES LAB. van den toestand der gemeente Ter Neuzen, Gemengde berichten. De aankomst Yan de Arundel Castle. abonnement verkoopen Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts treemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. De Burgemeester van TER NEUZEN, zal op Woensdag 8 Augustus a. s., des namiddags ten 1 ure, op het Marktplein aldaar, in het openbaar, tegen kontante betaling, en wat meer zal word en geveild. Ter Neuzen, 3 Augustus 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. YERSLAG over het jaar 1899 TER NEUZEN, 3 Augustus 1900. De jaardag van H. M. de Koningin-Moeder werd gistereu alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen van vele gebouwen. Het fanfaren- gezelschap Apollo" gaf des avonds een concert, op het balkon van bet //Hotel Rotterdam" in de Westkolkstraat, ten aanhoore van een talrijk pnbliek. De ofhcier van justitie te Middelburg verzoekt opsporiDg, aanhouding en bericht van A. L. Roest, geboren te Zwojle 26 Maart 1874, secretaris der Societe Anon j me des Forges et Acieries Neerlandaises te Ter Neuzen, thans voort- vluchtig. Hij wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering in die be- trekking van ongeveer 600. Gisteren werd door den directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zeeland en bet westelijk gedeelte der provincie Noord- Brabant in het Oost-Indisch huis te Middelburg aanbesteed het maken van drie daminen op de buitengronden aan de westzijde van den in het jaar 1899 bedijkten polder in den Brakman, ten westen van het kanaal van Philippine. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren C. de Jong te Hardinxveld voor f 1980, J. Meertens te Hoek voor f 1890, J. de Jonge te Middelburg voor f 1697, J. de Meester te Hoek voor f 1589, P. J. Visser Pz. te Hansweert voor 1499, M. Meertens te Hoek voor f 1395 en A. A. de Wilde te Goes voor f 1290. Zaamslag. Voor de betrekking van hoofd der openbare school in den Groote Huissenspolder, hebben zich 14 sollicitanten aangemeld. Overslag, 3 Aug. Heden werd door burge meester en wethouders alhier aanbesteedhet maken van 1135 M1. keibestrating, breed 3 M. in den „Weg naar Zuiddorpe", waartoe ingekomen vijf biljetten. Minste inschrijver is de heer Jac, Jansen te Ter Neuzen voor 10174, aan wien het werk is gegund. De raming bedroeg f 10930, Een bezoeker der* Koreubeurs tej Amsterdam is een biljet van duizend gulden kwijtgeraakt Hij had het bij eene afrekening naast zich op de bank gelegd en zich verwijderd zonder aan het biljet te denken. Toenlhij terugkwam bevond hij dat een onbekende het in bewaring genomen had. Donderdagocbteud was te Ruif (Limburg) een jongmensch bezig een revolver schoon te maken, toen deze plotseling af ging; de schoon zuster van het jongmensch, die aan de tafel zat, werd midden in het hart getroffen en overleed na eenige minuten. Doordien de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Goedereede lijdende is aan dysenterie, is sedert 1 dezer geen gelegenheid meer tot het ontvangen of verzenden van tele- grammen uit die gemeente. Voor de postcorres- pondentie wordt door den brievenbesteller gezorgd, en telegrafische berichten kunnen worden aange- boden op de telefoonkantoren der nabijgelegen gemeenten Ouddorp en Stellendam. Naar men verneemt, zal tijdens de ziekte van den telegrafist geen plaatsvervanger naar Goede reede worden gezonden, zoodat waarschijnlijk het telegraafkantoor tot na de ontsmetting gesloten zal blijven. Te Montreuill is een jeugdig echtpaar den dag na het huwelijk verdronkeu bij een roei- tochtje. Onder vreemde omstandigheden is een zelf- moord gepleegd in den treiu van Antwerpen naar Brussel. Een gezelschap van drie heeren en een dame nam te Antwerpen plaats in een pracht- wagen, waar reeds een andere heer zat. Een der drie heeren ging even uit het compartiment naar een anderen salon en spoedig daarop klonk een schot. De drie andere leden van het gezelschap bleven rustig zitten, alsof de zaak hun niet raakte. Maar de heer die eerst in den waggon was geweest sprong op. Geheel verschrikt kwam hij terug, roepende dat de reisgenoot der anderen zich had doodgeschoten, maar zelfs dit was niet voldoende om het drietal te bewegen zich naar hun reis genoot te begeven. Zij bleven zitten alsof er niets gebeurd was. Te Parijs had een schrijnwerker een paar kameraden bij zich te eten, waarbij nog al veel was gedronken. In zijn opgewondenheid wedde een der vier, dat hij op den eersten den besten voorbijganger zou schieten. De kameraden, die meenden dat alles een grap was, stemden toe. Maar het was ernst. Een oogenblik later was een voorbijganger ernstig gekwetst door een schot achter het oor; toen een ander voorbijganger kwam toeschieten, werd ook deze getroifen. De vrieuden slaagden er met moeite iD den woesteling te ontwapenen en hem aan de politie over te leveren. De toestand der beide gekwetsten is vrij ernstig. Aldus geeft een Duitsch blad den tekst van de woorden, die Wilhelm II bij het inschepen der troepen naar China te Bremershaven tot dezen richtte. Ge zult geen kwartier verleenen, geen gevangenen maken, dat hij die in uw handen valt opgehangen worde Volg de Hunnen na, die duizend jaar ge- leden onder koning Etzel, zich een naam hebben gemaakt die nog in de historie en de legende voortleeftzorg dat de Duitsche naam nog duizend jaar door uwe daden gekeumerkt worde, zoodanig dat nooit een Chinees een Duitscher schuin durft aankijken." Men weet dat de Chineezen vlijtig de Europeesche couranten lezen. Zij moeten dus op de hoogte zijn van deze zoo humane toespraak van den keizer, waaruit de geest der oude kruisvaarders spreekt. Zullen zij na lezing nog wel reden hebben om de Europeanen, die hun in de handen vallen, te sparen. Zullen de mogendheden na deze proclamatie van een land, dat aan het hoofd der beschaafde natien staat, het den Chineezen kwalijk kunnen nemen als zij zich woest en barbaarsch gedragen. Toen Zaterdagavond een paar jongelui uit Lyon in een weide wormen zochten om te visschen vonden zij in een meertje een zak die opengemaakt, het geheel naakte, met inessteken overdekte lijk bleek te bevatten van een ongeveer achttienjarig meisje. Te Lyon is zekere Dulac, bijgenaamd „Don Juan", een man van veertig jaar, gevangen genomen, verdacht van den moord op het jonge meisje. Aan boord van het stoomschip Montfort van Liverpool naar Montreal met duizend Russi- sche joden. ontstond oproer ondsr de passagiers dewijl er geen visch werd opgedischt. Zij wierpen het vleesch overboord, dreigden met messen, braken in de bergplaatsen van den proviand en wierpen al het spek en andere zaken, waar zij tegen waren, overboord en gedroegen zich aan dek alsof zij baas aan boord waren. Men kon niet met hen redeneeren, wijl zij geen Engelsch ver- stonden. Door het wegnemen van de ladders, het sluiten van alle deuren en op wacht zetten van van matrozen met konfijnagels gewapend, be- nevens het gereed houden van slangen om stoom tegen hen te gebruiken, van welke maatregelen zij de strekking begrepen, onthielden zij zich van verdere wanordelijkheden. Het schip liep te St. Johns binnen om haring aan boord te nemen. De moordenaar van den koning van Italie zal, daar in Italie de doodstraf is afgeschaft, voor zijn leven lang naar de galeien gezonden worden, nadat hij acht jaar eeuzame opsluiting in de boeien heeft doorgebracht aJs hij het zoover brengt. Passanante (de dader van den eersten aanslag op den Koning) die deze straf heeft ondergaan, is nu krankzinnig, Acciarito, de andere anarchist die den Koning trachtte 'te ver- moorden, moet na twee jaar eenzame opsluiting al half gek zijn. Onder de telegrammen van rouwbeklag te Rome ontvangen, is er ook een van Lihoengtsjang. De correspondent van het Handelsblad seint uit Vlissingen De Arundel Castle, met de ambtenaren der Ned. Zuid-Afrik. Spoorweg-Maatschappij aan boord kwam in den afgeloopen nacht te kwart over drie ter reede van Vlissingen aan daar hoog water moest worden afgewacht werd geankerd, bovendien moest, voor het stoomschip de haven mocht binnen- loopen en nog voor iemand, zelfs de agent de Castlelijn zich aan boord mocht begeven, een geneeskundig onderzoek worden ingesteld door den daartoe aangewezen arts, den heer Vermaas van Vlissingen. Nadat de dag was aangebroken, werden te omstreeks vijf uur de ankers gelicht. Doordat de Vlissiugsche haven moeilijk toegangkelijk is voor schroefbooten, was het reeds half zeven eer de Arundel Castle in de sluis lag, en was eerst ruim een uur later het schip geschut. De eersten die den in het vaderlaud terugkeerenden het welkom toeriepen. waren in een sloep gezeten schepelingen der Nederlandsche marine, behoorende tot de bemanning van H. M. pantserdekschip Noord-Brabant sedert eenige dagen ter reede van Vlissingen voor anker. Aan de sluis stonden behalve zij die daar ambtshalve tegenwoordig waren, een honderdtal nieuwsgierigen benevens enkele bloedverwanten van verwacht wordenden. De Arundel Castle is een groot vierinast stoom schip. Hoog verhief het zich op het water, blijkbaar geheel ongeladen. De sluis van Vlissingen was juist lang genoeg om het te schutten. Het dek was, toen het schip de haven binnenkwam, geheel gevuld. Vooruit stonden de derde klasse passagiers, het waren uitsluitend mauneu. Middenscheeps en achternit, de plaats voor de kajuitspassagiers 2" en 3° klasse, stonden ook vrouwen en kiuderen. Van den wal en van boord herkende men elkaar over en weer, terwijl het schip in de sluis lag. De Rijks- en gemeente- politie zorgden evenwel dat de belangstellenden op een afstand werden gehouden. Onmiddellijk na het verlaten van de sluis werd het schip ge- meerd. Langs een loods, staande op een geheel afgesloteu terrein langs het omringende hek werd zorgvuldig gesurveilleerd door Rijks-en gemeente- politie ook de vertegenwoordigers der pers hadden geen toegang tot loods en terrein. De directie der Ned. Zuid-Afrik. Spoorweg-Maatschappij had uitdrukkelijk order gegeven dat de pers bij de ontvangst niet tegenwoordig zou zijn, omdat men de zaken en familie wenschte te behandelen. Naar wij vernamen was de gezondheidstoestand goed op reis stierven vier zeer jeugdige kinderen. Over het geheel zagen de menscben er goed uit. Alleen hoorden wij, toen het schip nog in de slnis lag, reeds klachten over de voeding aan boord. Ook de stemming was, voor zoover wij bij oppervlakkige beschouwing konden opmaken niet kwaad. Bij het binnenloopen werd even Het vrije volk aangeheveu en verder klonken van //Vooruit" Afrikaander liedjes. Een deel der opvarenden droeg vierkleurige strikjes op de borst, op linten om den hoed. Over de verschansing hing een Nederlandsche vlag met N. Z. A. S. Zooals men weet, vaart de Arundel Castle onder Engelsche vlag en voert het schip derhalve slechts de vlag dier natie. Het van boord gaan der passagiers duurde eenige uren. Er waren op het schip volgens officieele opgave 720 personen, door anderen hoorden wij het cijfer evenwel schatten op meer dan acht honderd en op een kleine duizend met inbegrip van vrouwen en kinderen. Het schip was dan ook overvuld. Bovendien was er 50 man equipage. Behalve enkele tientallen, die eerste kajuit hadden, was de toestand aan boord onhoudbaar. Zonder verdere indeeling in klassen naar den aard der betrekking, had het vervoer plaats, geheel als dat van landverhuizers. De kapitein, Robert Winder, wordt algemeen geprezen als een geschikt en humaau man, hem ontbraken evenwel de middelen om bij gebrek aan ruimte en behoorlijke voedingsmiddelen het verblijf aan boord beter te maken, hem was opgedrageu de menschen te ver- voereu op den voet van soldaten. Ook de equipage hield zich goed, onaangenaamheden tusscben de bemanning, geheel bestaande uit Engelschen en de passagiers, kwamen niet voor. Algemeen wordt het eten zeer slecht genoemd in het logies hingen de hangmatten vlak naast elkaar, en heerschte daar een ondragelijke stank. Het schip was in ieder opzicht onvoldoende voor een zoo groot autal personen, letterlijk voor alles moest queue worden gemaakt. Gelukkig was het dat het weder gedurende de reis zeer gunstig was bijna zondei uitzondering was de zee kalm. Wie eigenlijk zijn meegekomen met de //Arundel Castle" is officieel aan de directie der N. Z.-A. S. niet bekend, ieder kreeg een nummer; de naam deed niet ter zake. Uit Pretoria kwamen tot nu toe slechts de ongehuwden, de gehuwden zijn ingescheept op de //German" ende //Hawarden Castle" en voorts op de stoomschepen ^General" en //Admiral" van de Oost-Afrikalijn. Nergens mochten de passagiers van de //Arundel" commu- uicatie hebben met den wal. Te Simonsstad werd het schip des nachts met zoekliehten belicht, opdat niemand ongemerkt zou kunnen ontsnappen. Ook het transport per spoor was alles behalve aangenaam dagen lag zat men in open bakwagens, beestenwagens en kafferwageus, steeds begeleid door soldaten en behandeld als gevangenen. Nu en dan kreeg men er waren vrouwen en kinderen onder wat eten. De inscheping had plaats te East-Londou op 4 Juli. Als bewijs dat kapitein Winder de uitgebannenen met onderscheiding behandelde, werd ons mede- gedeeld dat hij, wanneer's avonds aan boord muziek werd gemaakt, eerst het „Wien Neerlandsch Bloed" en daarna //God save the Queen" liet spelen. Deze behandeling stak gunstig af bij de bouding der Engelsche bevolking en zelfs der soldaten te Burgersdorf, waar de Nederlanders bij hun door- tocht werden uitgejouwd en met vuil en steenen geworpen. Deze bijzouderheden teekenden wij op uit den mond der ontscheepten, die zich buiten het terrein verspreidden en spoedig het hotel //Zeeland" en de wachtkamers van het station Vlissingen-haven vulden, alwaar men al dadelijk aanving met te eten en te drinken. De ODtscheping vorderde slechts langzaam, omdat voor het uitzoeken der bagage geruimen tijd noodig was. Dit geschiedde met behulp van een passagiers!ijst gedureDde de reis door een der hoofdambtenaren der maatschappij opgemaakt. Iumiddels waren dadelijk na de ont- scheping, toen velen in de loods bijeen waren, de aanwezigen toegesproken door den heer Van den Wall Bake, directeur der N. Z.-A. Spoorweg- Maatschappij, die aanving met alien welkom te heeten in het vaderland. Omtrent deze toespraak vernamen wij van ver- schillende zijden het volgende, daar geen vertegen woordigers der pers tot de terreinen en de loods der Maatschappij werden toegelaten. De heer Bake stelde voorop dat de ambtensrei* COIIRMT. Uit --I T»«hUnt yi^na.is-. en Vr ij von.lultge.onderdop l>e8.dagen, h.J de, F. J. P« »AWPK te Te, Me,xeo. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat het in druk, tegen betaling van 35 cent per exemplaar, ver- krijgbaar is ter secretarie. Ter Neuzen, den 3 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1