A1 g e m o o n Hieuws* en Advertentieblad voor Soouwscli-TUaadoren, No. 3951. Donderdag 2 Augustus 1900. 40e Jaargang. HIHDSBWBT. lATIOmi MILITIE. Engeland en de Z.-A. Republiek. Voor het vaderland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIBN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. SA-INSPECTIE. BERNARDUS JOSEPIIUS GOETHALS, Het is een harde slag voor de Boeren, dat kommandant Priusloo zich met zijn rnannen heeft overgegeven. Er was al lang sprake van, dat de achtergebleven kommandos bij Brandwaterpan i»- gesloten waren, maar juist omdat die geruchten zoo lang aanhielden, mocht men hopen, dat de Boeren zich door de Engelsche linie heeu zouden breken, zooals trouwens de Wet met' een paar duizend man heeft gedaan. De achtergeblevenen hebben het tlijkbaar niet kunnen houden, en waar- schijnlijk heeft de tegenwoordigheid van vrouweu FKUILLETON Vertelling uit Transvaal. 1} Het was in November 1898. De Zuid-Afri- kaansche zomer, die van September tot Mei duart, had ook in de villa-voorstad van Johannesburg, in Doornfontein, zijn intocht gehouden. De boomen, welke de straten van deze voorstad om- zoomden, stonden in vollen bloei en in de tuinen, welke men aan een woestenij had ontwoekerd, groeide en bloeide het overal. Welk een kalme rust heerschte hier in tegenstelling met de ver- bazende drukte in Johannesburg zelf! Alleen het geraas van de electrische tram verbrak de stilte. Juist kwam de tram, die tusschen Doornfontein en het spoorwegstation vau Johannesburg reed, aansnorren. Toen hij dicht langs de Kafferkerk reed,, hield hij stil en er stapte een heer uit, wiens uiterlijk tamelijk vreemd was. De hooge, breedgeschouderde gestalte verried den Boer, maar hij was volkomen volgens de nieuwste mode ge kleed zijn linkerarm hing slap langs het lichaam alsof die verlamd was. Hij scheen in Johannes burg bekend te zijn, want twee Engelschen, die juist passeerden, groetten hem zeer beleefd, zonder hem echter aan te spreken. Wie is dat vroeg een der Engelschen, toen de forsche Boer was voorbijgegaan. Doctor Hendrik Dommers, secretaris der financieele commissie in Pretoria, antwoordde de andcr, die eigenlijk het voorbeeld had gegeven en kinderen ook hier belemmererd gewerkt. Wij vinden ten minste vermeld, dat er aan den kant van den Kommandonek een vrouwenlager met 800 gezinnen was. Ontkoming over Basoetoland was niet mogelijkhet Basoeto-opperhoofd Jonathan, stond aan de grens om te waken. Telkens hoorde men van Boeren daar in de buurt, die zich overgavenden 21" nog 200 te Ficksburg, aan generaal Boyes. Den 23n en den 24" had de laatste aan»al plaats, dien de Boeren met vrij veel succes keerden. De Zwarte Wacht, de lichte infanterie der Hooglanders en de Sussex trachtten dien dag tevergeefs de kloof, die naar den Retiefsnek leidde, en do omringende heuvels te veroveren. Den 24n liet generaal Hunter den aanval hernieuwen. 's Nachts hadden verkenners en vier compagnieen Hooglanders de heuvels boven het bergpad be- klommen, welke door de Boeren verlateu waren. Maar dezen bielden nog het uiteinde van het raviju bezet en waren daar verdekt opgesteld; zij beschoten de Hooglanders met kanonnen. De Sea- forths bestormden toen de Boerenstellingen, en tegelijk werden de verdedigers door de Zwarte Wacht onder vuur genomen. Toen vluchtten ongeveer 250 Boeren overhaast weg, zij werden beschoten, maar zonder veel uitwerking. De Engelschen hadden ongeveer 100 dooden en ge- wonden gehad. Daarop vereenigde Hunter zich met Pqget, Clements en Rundle. De Boeren stonden onder Roux, Fourie en Colbie, zegt de correspondent, en ongeveer 6000 Boeren hadden zich met hun wagens, enz., in de bergen teruggetrokken. Den 26" en volgende dagen werden de Engelsche troepen van verschillende pnnten tegen de Boeren aangevoerd en namen gaandeweg de nekken in bezit. De Boeren hielden hun stellingen sterk bezet. Eindelijk zond Prinsloo ieinand met een witte vlag en vroeg om vier dageu wapenstilstand. Later gaf hij te kennen, dat hij zich wilde over- geven op voorwasrde, dat de Boeren met hun paardeu en geweren naar huis mochten gaan. Hunter weigerde beide vragen en gelastte de vijandelijkheden voort te zetten, totdat de Boeren verslagen zouden zijn of zich overgegeven hebben. Ten slotte gaf Prinsloo zich met 5000 man on- voorwaardelijk over. Het getal van 5000 zal wel ong4veer juist zijn. Indertijd werd althans gemeld, dat de Wet met 7000 man in het zuidoosten van den Vrijstaat stond en hij was met een paar duizend man onlangs door de Engelsche linie heengebroken. om beleefd te groeten. Een zeer hoog personage bij de Boerenregeering. Hij heeft in Duitsehland gestudeerd, was onder hen die den inval vail Jameson afsloegen en kreeg een kogel in den linkerarm. Je zaagt wel, dat die arm slap is. Dat is heel goed zoo. Ware het maar met al die dwazen zoo gegaan. Doctor Dommers was intusschen de straat verder ingeloopen tot aan een klein huis waar de missionaris Achtermann woonde. Aan het kaffer- meisje, dat hem de deur opende, beval hij juffrouw Achtermann te zeggen, dat hij haar dringend moest spreken. Het meisje liet hem daarop in de visite- kamer en weldra trad mejuffrouw Achtermann binnen. De echtgenoote van den missionaris, die als predikant aan de Kafferkerk werkzaam was, maakte met haar eenvoudige zwarte japon en haar glad- gekamd haar een eenvoudigen, doch aangenamen indruk. Ze was ruim veertig jaar en haar gelaat sprak van energie en welwillendheid. Ben jij het neef Hendrik zei ze verbaasd. Wat voert je naar hier? Me dunkt, je kornt tegenwoordig heel vaak. Het schijnt, voegde ze er glimlachend bij, dat je met kracht tot inij wordt aangetrokken, sedert je veertien dagen ge- leden hier mijne loge, de mooie Anna Thiele, hebt leeren kennen. Dommers lachte gedwongen en antwoordde Het kan zijn, tante Achtermann, maar het is nu geen tijd om te schertsen. Ik zou over eene zeer ernstige zaak, die werkelijk juffrouw Thiele betreft, met u willen spreken. Ei, ei, werkelijk Nu, als het je doel is om mijne hulp in te roepen voor 't geval je je Het is een zware slag voor de Boeren en de oorlog in den Vrijstaat zal nn wel gedaan zijn. De Wet, die op 't oogenblik in het noorden dicht bij de Vaal staat, ergens in den omtrek van Reitzburg, zal nu wel trachten in Transvaal te koinen. Hij heeft dan een mooie gelegenheid om de la Rey te helpen, want deze houdt Baden- Powell te Rustenburg iugesloten. De verdediger van Mafeking zal zich zoo gauw niet overgeven en we vreezen, dat de la Rey weinig succes zal hebben van zijn insluiten, maar als de Wet hem helpt, kunnen ze misschien nog eenige konvooien buitmaken en vernielen. Kolonel Hickman is Zaterdag te Pretoria teruggekeerd, daar hij te zwak was om de Boeren bij Rustenburg te ver- drijven. Nu Hunter's macht echter vrij kornt en de spoorwegbewaking in den Vrijstaat ook wat verminderd kan worden, is het ontzet van Rusten burg nog maar een kwestie van tijd. Is de oorlog in den Vrijstaat gedaan in Transvaal kunnen de Boeren het nog lang vol- houden, ook al mislukt de insluiting van Rusten burg. Daar zal de krijg zich in hoofdzaak tot het oosten langs den Delagoabaaispoorweg be- palen. C II I TV Onverwachts zijn berichten uit Peking ge- komen, die alien schijn van echtheid hebbeD, die doen zien, dat een dag of tien geleden de gezanten werkelijk nog leefden. De Duitsche consul te Tientsin heeft een brief ontvangen van Below (von Bergen den secretaris van het Duitsch gezantschap te Peking, gedag- teekend 21 Juli. Below schrijft: Dank voor uw bericht van den 19eB. Corde's toestand is be- vredigend. De overige leden van het gezantschap zijn wel. Het detachement heeft tien dooden en veertien gekwetsten. De huizen van het gezant- s ;hap, door het geschutvuur sterk beschadigd, worden door ons verdedigd. Sedert den 16en hebben de Chineesche troepen geen aanval meer op ons gedaan. Het is dringend noodig, dat de ontzettingstroepen onverwijld oprukken. Volgens vertrouwbare inlichtingen heeft de Chineesche regeering Ketteler's lijk geborgen." Dat na den 16en geen aanvallen meer gedaan werden, wordt bevestigd door een boodschapper, die te Peking tevergeefs getracht had, een brief aan een legatie te bezorgen. Een tweede belaugrijk bericht is een telegram door den Japauschen consul te Tientsin ontvangen en den 19™ uit Peking verzonden, vermoedelijk geluk bij 't meisje mocht willen beproeven, zooals ik mij voorstel, dan kun je op die hulp rekenen. Anna Thiele is mijne eenige, jonge, lieve vriendin geworden. Ze is wees, heeft niemaud dan haren broeder, dien ze naar Afrika volgde, toen hij zijn vaderland verliet, om hier zijn fortuin te maken Het betreft juist dezen broeder, viel Hendrik Dommers haar in de rede. Den agent Thiele Wat heb je met hem uit te staan Ik houd niet van dien man. Hij heeft de natuur van zijne Engelsche moeder ge- erfd, zooals Anna die van haren Duitschen vader. Ook zij heeft, naar het schynt, oueenigheid met haren broeder gehad en de verklaring, dat ze zijn huis in Johannesburg heeft verlaten alleen om in het stille Doornfontein hare zenuwen te ver- sterken, zal wel niet anders zijn dan een voor- wendsel. Dat geloof ik ook. Zij zal op de hoogte gekomen zijn van de zaken, die haar broer doet en waarmee ze niets te doen wil hebben. Uit Pretoria is heden het bevel uitgevaardigd om Charles Thiele in hechtenis te nemen en waar- schijnlijk is zulks op dit oogenblik reeds geschied. Wat Wat heeft hij dan gedaan Thiele heeft reeds ma&nden lang met een paar Engelschen een smokkelhandel in dynamiet gedreven. Je weet, het dynamietmonopolie onzer regeering is den Engelschen een doom in het oog en het binnensmokkelen van dynamiet voor de mijnen is zeer winstgevend. Er staan zware straffen op. Mijn heme], welk een ongeluk voor de arme, onschuldige zuster Ik heb juffrouw Thiele bij mijn laatste door den Japanschen gezant aldaar. Het luidt //Wij verdedigen ons zeer goed tegen de Chineezen, maar de aanvallen zijn nu gestaakt. Wij zullen het uithouden tot het laatst van de maand, hoewel dat geen gemakkelijke taak zal zijn. Van de Japanners zijn gedoodde attache Kozima, kapi- tein Ando, een student, en enkele mariniers, gewond zijn er vijf of zes, licht gewond velen." Eindelijk zou er een brief van de Japansche legatie den 22" uit Peking verzonden, den 25" te Tientsin zijn aangekomen. De Duitsche, Russische, Amerikaansche en Engel sche gezantschapsgebouwen en de helft van de Japansche en Fransche legaties werden toen nog verdedigd. Volgens het gerucht waren de keizer en de keizerin te Peking. Wat de gouverneur van Schantoeng nu verder op aanstoken van de Chineesehe regeering beweert, kan ons vrij koud laten. De keizer zou tot zijn schrik bemerkt hebben, dat er valsche en echte Boksers of Jhotschoean zijn en de valsche moeten nu natuurlijk onderdrukt worden. Li-Hoeng- Tschang heeft met de audere onderkoningen en gouverneurs een verzoekschrift aan den Troon gericht, waarin zij ten dringendste aanraden, de vreemde vertegenwoordigers onverwijld oudergeleide naar Tientsin te zenden of hun vergunning te geven om vrijelijk met hun regeeringen van ge- dachten te wisselen. De toestemming van den keizer is nog niet verkregen. In de provincie Schan-si (in het noorden) worden de inlandsche zendelingen vermoord en zijn 5 vreemde zendelingen afgemaakt. In de provincie Tschi-li moeten reeds 2000 christenen vermoord zijn. De Katholieke kerk te Hoe-foeng-kou wordt belegerd. Joesien, de gouverneur van Schan-si, moet bevel gegeven hebben, om alle zendelingen en bekeerlingen te vermoorden. Den 24° is dicht bij Tientsin een Russische afdeeling van 13 man door 80 Japanners aan- gevallen. De Russen verloren 2 dooden en 3 zwaar gewonden. De rest gaf zich over. Het bleek, dat de Japanners de Russen bij vergissing voor Chineezen hadden aangezien Den 25® beschoten drie Russische compagnieen het Chineesche kamp bij Pei-tang. De Russen leden geen verliezen. De mogendheden schijnen het nu eens te zijn geworden over het beheer van den spoorweg van Takoe naar Tientsin. Althans Engeland heeft nu ook goedgevonden, dat Rusland dat beheer zal voeren met dien verstande, dat de lijn na den bezoek gewaarschuwd, bekende Dommers, ik heb er op gezinspeeld, dat haar broeder een gevaarlijk spel speelde. Zij was mij dankbaar en ik dacht, dat ze invloed op haren broeder had. Dat schijnt intusschen niet het geval te zijn en de catastrophe is nu aanstaande. Ik wiide u daarom verzoeken aan juffrouw Thiele te zeggen, dat ze zich, als ze op de eene of andere wijze hulp noodig heeft, tot mij moet wenden en ik al het mogelijke zal doen om haar van dienst te zijn. Wil je haar zelf spreken. Dat zou ik liever niet doen. U kunt begrijpen, dat het zeer pijnlijk voor mij zou zijn haar op dit oogenblik te ontmoeteu, daar ik immers ook mee tot de regeering behoor, die haren broeder achter slot en grendel stopt. Daarentegen zou ik u willen verzoeken, tante Achtermann, om u zooveel mogelijk over het jonge meisje teontfermen. Ze heeft hier weinig bekendeu, buiten u misschien niemand, die het goed met haar meent. Wees verzekerd, Hendrik, dat ik zal doen, wat in mijn vermogen is. Wat dunkt je, zal ik er haar iets van zeggen. - Natuurlijk alles. Het kan toch immers niet geheim blijven. Zoodra ze van den eersten schrik is bekomen en zich met het feit heeft verzoend, kom ik terug. Vaarwel nu voor heden. Ik moet naar Pretoria terug. Nogmaals, trek u het lot van het meisje aan en wat in mijn ver mogen is zal ik doen om juffrouw Thiele te helpen vergeet niet haar dat te zeggen. Doctor Dommers gaf zijne tante de hand en verliet haastig het huis. Juffrouw Achtermann zag hem peiuzend na en en dacht bij zichzelve HEUKEKSCHE CIIIK1VT. Dlt blad verschljnt vfnantlnir-, Woenndaa- en Vrljdaaarond, ultfezoaderd op Feestdaaen, bij den altgever P. JT. VIM DE HIDE te Ter Weazen. Bargemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896,) makeu bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van DANIEL CORNELIS HOL om vergunning tot het oprichten van een slagerij op hetperceel kadastraal Secie C No. 1117, en dat op Donderdag16 Augustus 1900, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dozer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het inaken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 31 Juli 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris Burgemeester en Wethouders van de gemeente TER NEUZEN Gelet op de missive van den Militie-Commissaris in Zeeland, dd. 30 Juli 1900, houdende kennisgeving van de niet opkomst ter inspectie van den hieronder vermelden verlofganger gezien art. 143 der militiewet roepen bij dcze op den in deze gemeente wonenden verlofganger der lichting 1895, uit de gemeente Ter Neuzen, lotings nnmmer 4, behoorende tot het derde regiment infanterie, om op VIitanilag den 13 Ingustus I9DO, des voor- middags tusschen 11 en 12 uren, len huize van den Militie- Commissaris te Middelburg te verschijnen, gekleed in uniform, voorzien van alle door hem van het korps medegenomen kleeding- en equipementstukken, zijn zakboekje en verlofpas, ten einde door den Militie-Commissaris te worden onderzocht. Bij niet-verschijning zal hij zich blootstellen aan de straffen. bij de wet bepaald. Ter Neuzen, den 1 Augustus 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. De Secretaris, J. WISKERKE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1