I A1 g o m e 6 a HieuwS' en Advertentieblad voor 2eeuwsch*?Uanderen, Aanbesteding. Aanbesteding. No. 3949. Zaterdag 28 Juli 1900. 40e Jaargang. Gemengde berichten. aan te besteden aanbesteden: ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvocgsel. Het verbouwen en inrichtentot Post- en TelephoonJeantoor, van een perceel staande in de Lange Noordstraat, te Axel, tvijk A N°. 73, met levering der daarvoor be- noodigde bouwstoffen. op Yrijdag, 3 Augustus 1900, des namiddags te 3 ure, ten Raadhuize bij enkele inschrijving het yervangen van 1135 M1. Grind- baan in den „Weg naar Zuiddorpe" door een 3 M- breede Kei- bestrating. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. CODRAIT. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. lilt bind verscbijnt SlaaudaK-, Wveusdag- en l'rijiU«avond, uUneionderd op Feentdagen, bij den nltgeve* 1*. J. VA» OK I AM OK «e Ter Meaien. De Burgemeester HOEK maakt bekend der gemeente dat ter ujtvoering van de wet van 10 April jl. (Staatsblad n°. 58) en ingevolge art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n°. 125) eene coinmissie uit de Gedeputeerde Staten dezer provincie, bijgestaan door den daartoe door Z. E. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aangewezen hoofdingenieur in het 11® district van den Waterstaat en door het hoofd der gemeente, zich op 17 Augustus aanstaande, des namiddags drie ure, ten raadhuize in deze gemeente zal bevinden tot het aauhooren van de bezwaren, welke bij de belanghebbenden mochten bestaan tegen het plan van het werk voor de verbeteriug van het kanaal van Gent naar Neuzen; dat belanghebbenden worden opgeroepen hunne bezwaren op gezegden tijd en plaats aan de com- missie, mondeling of schriftelijk inede te deelen dat ter voldoening aan artt. 11 en 12deront- eigeningswet de uitgewerkte plans van het werk met de kaarten en teekeningen en voor zoover deze gemeente betreft, ter inzage zijn nedergelegd ter gemeente-secretarie van af heden tot na afloop van de werkzaamheden der commissie dat het uitgewerkte plan van het geheele werk, ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente Ter Neuzen. Hoek, den 27 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, H. WOLFERT. De Burgemeester der gemeente AXEL maakt bekend 1°. dat ter uitvoering der wet van 10 April jl. (Staatsblad n°. 58) en ingevolge art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad n". 125) eene commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zeelaud, bijgestaan door den daartoe door Zijne Excellence den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aangewezen Hoofdingenieur in het 11® district van den Waterstaat en het Hoofd van het Gemeentebestuur, zich op 16 Augustus aanstaande, des middags 12 uur, ten raadhuize in deze gemeente zal bevinden, tot het aanhooreu van de bezwaren, welke bij de belanghebbenden mochten bestaan tegen het plan van het werk voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Neuzen en dat belanghebbenden worden opge roepen hunne bezwaren ten ure en plaatse vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te deelen 2°. dat ter voldoening aan artt. 11 en 12 der onteigeningswet de uitgewerkte plaus van het werk met de kaarten en grondteekeningeu voor zoover deze stukken deze gemeente betreffen ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter Secretarie dezer gemeente van af 28 Juli a. s. tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen deze ge meente heeft volbracht 3°. dat een uitgewerkt plan van het geheele werk, mede van af 28 Juli a. s. tot dat de com missie hare werkzaamheden in al de gemeenten heeft volbracht, ter inzage van een ieder ter Secretarie dezer gemeente zal liggen 4°. dat het algemeen plan van het werk ter inzage ligt ter Secretarie der gemeenten Axel en Neuzen. Axel, den 27 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL, zullen op Diusdag den 31 Juli eerst- koiuend, des voormiddags te 11 uren, ten raad huize, bij enkele inschrijving, trachten Bestek en teekeningen liggen ter inzage en zijn a f 1,per ste'i verkrijgbaartergemeentesecretarie te Axel, alsmede bij den bouwkundige J. Wissk Jz. te Zaamslag, door wien ook inlichtingen worden verstrekt. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag den 24 Juli des voormiddags 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van OVERSLAG zullen Aanwijzing op den dag der besteding des voormiddags te 10 ure, waartoe saam te komen ten Raadhuize. Inlichtingen geeft de Provinciale Opzichter EIJKE te Ter Neuzen. Het bestek is tegen betaling of toezeuding van 50 cent verkrijgbaar bij den heer Burgemeester. Raining f 10,930. Overslag, den 9®n Juli 1900. D. MATTELE, Burgemeester. A. DE BLIECK, Secretaris. TER NEUZEN, 27 Juli 1900. Bij het gehouden eindexamen aan de R. H. Burgerschool Willem II te Tilburg is geslaagd de heer E. H. T. van Borssum Waalkes, leerling aan die school. Voor de akte Hoogduitsch 1. o. slaagde deze week de heer I. Cransberg, geboren te Axel, thans te Haarlem. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, de heer H. G. Hammacher. De boeierschuit van E. de Meijer alhier, bevaren door J. B. Pauwels, dreef Woensdag- namiddag bij windstilte vast op een zandplaat in de Wester-Schelde ter hoogte vanZeedorp(Ossenisse). Het vaartuig, beladen met dakpannen en steenen voor de cooperatieve suikerfabriek te Sas van Gent werd zeer lek, zoodat de opvarenden, in verband met het hevig schuren der plaat, dachten dat het verloren zou gaau. Zij heschen daarom de nood- vlag, wat werd opgemeikt door het visscherij- politievaartuig //de Arend", bevaren door den op- ziener F. Lauret en den schipper M. J. P. Mijus- bergen. Dezen voeren er heen en na van den stand der zaken te zijn ingelicht, begon men gezamenlijk een deel der lading over boord te werpen, om te trachten het scheepje vlot te krijgen. Dit ging niet zonder moeite, daar men bij de werkzaamheden nog tot over het middel in het water moest staan. Hoewel het scheepje daardoor aanzienlijk werd verlicht, meende men toch niet dat het zou helpen, waarom men ook reeds een deel der tuigage aan boord van ffde Arend" had geborgen. Ook werd kaf en stroo in het water geworpen, vermoedelijk met goed gevolg, daar het lek bij stijgend water bleek te zijn dichtge- zogen en het vaartuig vlot kwam. Begeleid door //de Arend" kwam het scheepje hier gisterenmiddag met het nog overig deel der lading binnen, om na opgeschut te zijn, de bestemmiug te vervolgen. Hoek. Voor het door het bestuur van het water schap Loven en Willemskerke aanbestede vervoer van 240 M3. griut werd ingeschreven doorG. Goossen voor f 0,39, J. Pladdet voor f 0,38s en P. Haak voor 0,38 per Ms.alien te Hoek. Gegund aan den laagsten inschrijver. Axel, 27 Juli. Naar men vermoedt is heden nacht een koe gestolen uit de weide van den landbouwer J. V. alhier, want toen deze, als naar gewoonte, de koe heden morgen wilde gaau melken, was zij niet meer te vinden. Westdorpe, 26 Juli. Heden werd door burge meester en wethouders in het gemeentehuis alhier, aanbesteed 1°. Het bouwen van een raadhuis met toren en 2°. het plaatsen vau een met steenen funda- menten ijzeren omrastering. Voor het eerste perceel werd ingeschreven door de heeren A. Lippens te Sas van Gent voor 11,220 Fr. de Meijer te Gent voor 9880; C. Bleijenbergh te Sint Jansteen voor f 8600 B. II. Reuling te Hulst voor /"8555 Wed. B. Pauwels te Sas van Gent voor f 8400A. de Meijer te Selzaete voor 8155 en 8255 (hier- onder is het 2e perceel begrepeu)G. I. Kamoen te Westdorpe voor f 7270. Voor het tweede perceel (met en zonder hardsteen bedekking) werd ingeschreven door de heeren H. Nuijteus te Gent voor f 585,68 en 677,68 P. J. v. Oirschot te Tilburg voor f 546 en f 612 C. Bleijenbergh te Sint Jansteen voor f 545 en /620; B. H. Reuling te Hulst voor 520 en 568 C. L. Hemelaar te Axel voor f 505,25 en 598,25. De gunning is onder voorbehoud uitgesteld. Koewacht. De blijde oogsttijd is aangebroken en op het veld staan de schooven in lange rijen geschaard. Maar met den oogsttijd is ook de zoogenaamde raaptijd aangebroken. Kinderen van allerlei leeftijd gaan op het veld de achtergebleven aren ver- zamelen en keeren des avonds goed geladen huiswaarts. Het schijnt, dat vlugge rapers, die een goed veld treffen dat is een stuk land, waarop vele aren zijn blijven liggen, een aardige cent kunnen verdienen. Eene vrouw verzekerde mij, dat hare drie kinderen iederen dag voor anderhalven gulden gerst thuis brachten. Geen wonder, dat onder deze omstandigheden en nu leerplicht nog niet ingevoerd is, het school verzuim thans zeer groot is. Aan de school aan den Ouden Molen waren Donderdag in de drie hoogste klassen respectievelijk 19, 18 en 17 leerlingen, te zamen 54, terwijl er in den winter gewoonlijk ruim 150 kinderen in die klassen zittenzoodat het schoolverzuim meer dan 64 percent bedroeg. Zelfs in de laagste klasse, waar kleuters van 6 tot 7jarige leeftijd zitteu, is het schoolverzuim groot. Daar waren van de 49 toen 27 aanwezig, dus nog een verzuim van bijna 44 percent. IJzendijke. De Belgische vlaskoopman, als vermoedelijk verdronken in sommige couranten vermeld, is uit den dood herrezen. De man in kwestie voldeed aan een natuurlijke behoefte, waarop eenige grappeumakers hem bang maakteu en op de vlucht joegen, zijn kleeding, die hij voor de hitte had uitgetrokken, achterlatende. Van daar het vermoeden van zijn dood. Thans is de man weer door de marechaussee te Oostburg in het bezit zij tier kleeding gesteld. Dat dit stof tot een genoegelijk praatje gaf behoeft niet gezegd. Middelburg, 26 Juli. Aan een groot gevaar ontsuapte hedennamiddag een landbouwer uit 's Heer Arendskerke en zijn gezin. Van de markt te Middelburg huiswaarts rijdend sloeg nabij de Kanaalbrug het paard op hoi. Het dier rende in woeste vaart voort, achter zich een voertuig sleepend waarin de landbouwer, twee vrouwen en een kind. Nabij de Hooge brug sloeg de wagen tegen een ijzeren hek. Het paard holde voort en werd op den Nieuwlandschen weg gegrepen. De landbouwer en het kind kwamen met den schrik vrij, doch een der vrouwen was zoodanig gekneusd, dat ze in de stationswachtkamer moest worden gebracht en onmiddelijk genees- kundige hulp moest worden ingeroepen, welke verleend werd door Dr. Van Berlekom. De andere vrouw was op verschillende plaatsen id het aan- gezicht geblesseerd. Met den trein van kwart voor 8 vertrok het gezin huiswaarts. Door de Koningin is goedgekeurd dat een boot, bestemd voor verslaggevers, de revue op Pampus, de //Buyskes" op eenigen afstand zal mogen volgen. Drie flinke muziekkorpsen uit gemeenten (welker visschers aan de revue zullen deelnemen) zullen de feestelijkheden opluisteren en wel de fanfare- korpsen uit Broek- en Waterland (Uitdam), Edam en Wieringen. Te Rotterdam blijft de lieve jeugd nog maar steeds steenen gooien op de treinen Dinsdagavond werden weder eenige ruiten ingegooid van den mailtrein die te 7,09 vandaar via Gouda naar Vlissingen vertrekt. De reizigers kwamen er ditmaal niet zonder letsel af, velen kregen de scherven in 't gezicht. Het schijnt dat de Rotterdamsche politie te weinig toezicht houdt op dat bombardement in vredestijd. Men schrijft aan de N. R. Ct. Te Dordrecht gaat 't op het water spannen. Dinsdagavond voer de Anton en Irene, de door stakende rijnsleepers gehuurde Rijnsleepboot, naar de sleepboot Marie. De aan boord vau dit vaartuig zijnde marinier riep, dat de boot weg moest en op een afstand blijven. Nadat de Anton en Irene halfverwege de sleep afgezakt was, viel er een schot op de Marie, gelukkig zonder iemand te treffen. Woeusdagavond liep 't erger af. Om negen uur voer de Anton en Irene naar de Combinatie V., van den reeder Kloos, te Rotterdam. Men bevond zich ter hoogte van het huis te Merwede op een afstand van 20 a 25 meter van de stoomboot. De aan boord van de Combinatie V aanwezige marinier riep de machinisten en stokers toe, dat zij van de boot moesten af blijven. De waarne- mende kapitein der Anton en Irene vroegop welken afstand Dat komt er niet op aan, riep de marinier. De waarnemende kapitein vroeg daarop een keer of vijf zes of hij sommeerde, want dan zou hij direct afvaren. De marinier echter sommeerde niet. Langs zij gekomen, op 8 A 9 meter afstand, hield de kapitein der Combinatie V in eens af, waardoor de de Anton en Irene plotseling met het achterschip tegen het voorschip der Combinatie V viel. Zonder de minste sommatie begon daarop de marinier te schieteneerst vuurde hij een los schot af, maar daarop bleef hij aldoor schieten. De waarnemende kapitein sprong van het roer af en verschool zich achter den schoorsteen der Anton en Irene, maar de marinier bleef steeds doorschieten. De waarnemende kapitein viel op het dek, waarschuwde den machinist, dat hij vol aan vooruit moest draaien, doch toen hij op een 50 meter afstands met het hoofd boven de verschansing keek, kreeg hij een schampschot bij het sehouderblad. Een ander die daarop aan het roer wilde springen, kreeg een kogel in de dij, terwijl een ander in den hals werd getroffen. Woensdagochtend is te 's Gravenhage een dienstbode die bezig was met glazeD te wasschen, uit de derde verdieping op straat gevallen. Ernstig gekwetst werd zij naar het gasthuis gebracht. Te Warder ontstoud een twist tusschen twee veehouders, waarbij een hunner door den ander met een zeis in de rechterhand werd geraakt, zoodat de pink bijna werd afgesneden. Doordien de getroffeue de hand op de borst hield, ontkwam hij aan het gevaar de scherpe zeispunt in de borst te krijgen. De zaak is in handen der justitie. De heer G. Blauw, die zes jaren bij de Zuid-AfrikaanscheSpoorwegmaatschappij als ambte- naar werkzaam was is onverwachts hij zijn ouders te Irnsum (Fr.) teruggekeerd. Het vertrek uit Pretoria had hem veel moeite gekost.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1