Teiegraflsche berichten. Oiemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arroudissements-reehtbank te Middelburg. TER NEUZEN, 25 Juli 1900. De marechaussee J. Bakker, tijdelijk alhier, die onlangs met goed gevolg examen deed voor kommies bij 's rijks belastiiigen, zal op 27 dezer het wapen met paspoort verlaten. Axel. De heer A. E. C. van Dishoeck die legeu 1 Oct. e. k. eervol ontslag heeft aangerraagd als brievengaarder alhier, zal op daartoe gedane uitnoodiging den dienst blijveu waarnemen tot 1 Dec. e. k. 's Gravenliage, 25 Juli. Outvangen berichten melden dat Dr. Cartier van Dissel van de Russisch- Nederlandsche ambulance zich als krijgsgevangene te Kaapstad bevindt. De krijgsgevangenen leden der tweede Neder- landsche ambulance zijn 18 Juli naar Ceylon ver trokken. De verpleegsters Westerbeek, Van Eerten en Hellemans hebben 7 Juli Pretoria verlaten en zijn van East Londen vertrokken. Dr. Van der Goot, de verpleegsters Sevenhoven en Dragton Lee en de verpleger Van der Linde zijn 17 Juni naar de Boerenlinien teruggekeerd. Het voornemen bestaat out het pantserdekschip Friesland in de eerste helft van Augustus uit de Zuid-Afrikaansche wateren naar Indie te doen terugkeeren. De rechtbank heeft in hare zitting van 25 Juli het volgende vonuis uitgesproken J. W., oud 58 j., zonder beroep te Hontenisse, is wegens bedelarij veroordeeld tot drie dagen hechtenis. Twee knapen te Goes, kameraden, hadden zich Vrijdag voorgenomeu eeu voetreis door Belgie te maken en zoo mogelijk nog verder, als het geluk hun diende. Zij togen op weg, een voorzien van een harmonica, doch brachten het niet verder dan tot de Belgische grenzen, waar hun den toegang werd geweigerd. Zondagavond kwamen zij doodvermoeid weer te Goes terug. Te Amsterdam viel een werkman door het wippen van een steigerplank met het hoofd op een kalkbak. Naar het ziekenhuis overgebracht, bleek hij bij aankomst reeds overleden te zijn. Door verschillende Nederlanders zijn steen- kolen-concessfes in Limburg aangevraagd. Te Oorsbach, in die provincie, is men thans met boringen naar steenkolen begonnen. De liedertafel De Stem des Volks, van Amsterdam, die een prijs gewonnen heeft in den zaugwedslrijd van Zang en Vriendschap, te Haarlem, heeft daar voor de gevangenis een ovatie gebracht aan het Kamerlid, Mr. P. J. Troelstra. Bij het badeu in zee zijn Dinsdag te's Graven- zande twee jongens, een van 7 en een van 12 jaar, verdronkeu. Het lijkje van den jongen van 7 jaar is reeds aangekomen. Terwijl eenige jongens aan het spelen waren met ledige spoorwagens aan den Crucquiusweg te Amsterdam is een hunner er onder geraakt zijn hoofd is verpletterd. Te Venloo wilden een paar Duitschers bij een kassiers-firma inbreken. gij, dat men de werking van het vergift slechts voor een natuurlijk ziekteverschijnsel zou houden. Maar ge waart toch te laf of te sluw, hem den doodelijken drank met eigen hand toe te reiken. Een gedeelte van uwen vooraad goot gij in de medicijn. Daarna liet gij het over aan uwe gehate medeminnares, die, zonder kwaad te vermoeden, het ijselijke feit volvoerde. En toen ge later zaagt dat de dokter argwaan koesterde, dat de misdaad dreigde ontdekt te woiden, toen bedreeft ge onder de zucht tot zelfbehoud, de afschuwelijkste van alle duivelachtige streken, door het fleschje met het overschot van het blauwzuur onopgeraerkt te gooehelen in juffrouw Rcinfeld's schrijftafel, die ongelukkiglijk open vond staan. Ziet ge nu wel in, dat het u weinig baten zou, nog langer de onschuldige te spelen?" Maar Asta von Politz hoorde hem in't geheel niet meer. Zij lag in diepe onmacht op den grond, en de commissaris moest om de vrouwelijke dienst- boden in huis schellen, ten einde deze zich voorloopig met zjjne arrestante konden bezighouden. Nog denzelfden nacht reed George naar de st.ad en, brandend van ongeduld, wachtte hij op het uur, waarin hij zich den volgenden morgen naar het bureau van den rechter van instructie konde begeven. Hij was verwonderd Holdheim van alles onderricht te vinden, uitgenomen de inhechtenis- neming van Astazoodat hij van hem bijna nog meer te weten kwam, dan hij zelf in staat was mede te deelen. De crimineele politie te Berlijn had, door het uitvoerig schrijven van Urbach op de hoogte gebracht, de woning van mejuffrouw Elsie Arankow zonder moeite gevonden, en de jdame had in 't geheel niet getracht te ontkennen, Een ladder was reeds tegen de woning ge- plaatst om door een raam in te klimmen, toen zij door de marechaussees op heeteidaad werden Oetrapt. Zij trachtten te vluchten, waarop hun een paar revolverschoten werden nagezonden; toen gaven zij de vlucht op. Zij zijn geboeid naar de strafgevangenis overgebracht. Te Numansdorp kreeg een 21 jarig jongmensch bloedvergiftiging teugevolge van een bloedende kies. Weldra bezweek hij aan de gevolgen daarvan. Men schrijft nit Haarlem Maandagmiddag werd de trein, die te 4 minuten voor half twee van het station vertrekt, bij den overweg aan de vuilnisbel tot stilstand gebracht door twee fabrieksmeisjes. Deze meisjes hadden reeds eenige dagen achtereen de aardigheid om, als de trein aankwam, onder den afsluitboom door te kruipen en dan midden op de rails te gaan staan, in de hoop den trein te zullen zien stoppen. Floot dan de machinist dan bleveu zij staan tot de trein tot op een meter afstand genaderd was dan namen zij een sprong zijwaarts en liepen weg. Gisterenmiddag stopte de trein plotseling, de machinist sprong er af en in dien tijd had een jongen de meisjes gegrepen, die nu aan den brug- wachter en later aan de politie werden overgegeven, Een groote menigte begeleidde ze naar het bureau. De op de Prins Hendrikkade te Rotterdam wonende bootwerker H. K. ging Maandagmorgen om 6Y2 uur naar zijn werk aan de Holland- Amerikalijn. Gekomeu bij het Poortgebouw, bleek de brug over de Binnenhaven open, eu was hij genoodzaakt daarvoor te wachten. Toen hij daar stond, kwamen er allengs meer wachtenden onder wie ook eenige bootwerkers, die in H. K. een dergenen herkenden die gedurende de staking gewerkt hebben aan de Holland-Amerikalijn daarom schaarden zij zich om hem heen, maakten hem uit voor onderkruiper, en drongen steeds op. Gelukkig ging nu de brug weer dicht en konden alien doorloopen, maar de bootwerkers bleven om H. K. heen, en in de Stieltjesstraat kreeg hij van den een eeu schop, van den andre een stomp enz. H. K. dreigde nu te zullen schieten als men hem niet met rust liet. In plaats van den opgewonden en angstigen man nu te laten, loopen, gingen zij door met schelden en stompen, waarop II. K. zijn revolver te voorschijn haalde en in het wilde drie schoten loste. Een der kogels trof den 30jarigen bootwerker A. N. in de maagstreek. Deze man had aan het vooraf- gegane geen deel genomen, toevallig kwam hij bij het schieten voorbij. Hij zakte in elkaar; op het handelsterrein, waarheen men hem gebracht had, werd hij door dr. Schutte verbonden en daarna in levensgevaarlijken toestand naar het zieken huis gebracht. Een andere bootwerker kreeg een schampschot langs zijn arm van geen beteekenis. De politie, die direct gewaarschuwd was, nam een aantal bootwerkers, die bij het voorgevallene aanwezig waren en II. K. mishandeld hadden, mede naar het politiebureau aan de Nassaukade tot uader ouderzoek. Te Bodegraven is bericht ontvangen, dat de afdeeling //Bodegraven" en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij den in Mei gehouden kaaswedstrijd te Parijs, is be- kroond geworden met de zilveren medaille, zijnde de hoogste onderscheiding voor buitenlandsche inzenders. Uit de vrachtgoederen-loods van het station Apeldoorn zijn een zestal schilderijen ontvreemd. Dc vermoedelijke dader, een metselaar, is Zaterdag gevankelijk naar Zutphen vervoerd. dat zij den brief ontvangen had, toen zij door twee heeren, die zich als twee beamten der politie bekend maakten, daarnaar gevraagd was geworden. Ongeopend, gelijk zij het ontvangen had, had zij het pakje afgegeven, en een onder het adres van doctor Sandow opgegeven telegram had Urbach onmiddelijk er van in kennis gesteld, dat zijn vermoeden juist geweest was, en dat de gestolen tien duizend mark gelukkig in beslag genomen waren. Het kon aan geen twijfel onderhevig zijn, dat het geld derhalve aan den rechtmatigen eigenaar weder zou worden ter hand gesteld, doch George was op 'toogenblik niet in eene stemming zich veel daarom te bekommeren. A1 zijne gedachten golden enkel en alleen het geliefde meisje, en het duurde veel te lang voor zijn vurige begeerte, totdat al die kleine formaliteiten vervuld waren, welke de invrijheidsstelling van Helena noodzakelijk moeslen vooraf'gaan. Toen de gerechtsdienaar eindelijk meldde, dat mejuffrouw Reinfeld in de voorkamer was, wist de rephter van instructie hem te bewegen voorloopig zich schuil te houden, zoodat de jonge dame hem niet zoo dadelijk zou kuunen gewaar worden. George had echter moeite om bedaard te blijven, toen hij ontwaarde, hoe bleek haar lief gezichtje geworden was en welk een harde verbitterde uit- drukking het had aangenoineu. In korte, vriendelijke woorden helderde de rechter van instructie haar op, welken ommekeer de zaak genomen had, door de behendigheid van den commissaris Urbach, en voegde er met hartelijke warmte bij //U is het beklagenswaardige offer van een rechterlijke dwaling geworden, mejuffrouw, en zeker zal u geneigd zijn, mij dienaangaande hevige ver- wijten toe te voegen. Ik zelf heb deze neiging Maadagavond is te Lisse het achtjarig doch- tertje van F. L. door een jongen van gelijkeu leeftijd spelende onder de aankomende stoomtram geduwd. Het kind is het eene been boven de knie geheel afgereden, terwijl het andere been en een arm ernstig werden gekwetst. Dinsdagnammiddag om 6 uur had eeu 12 jarige jongen, werkzaam in de jaloezienfabriek ran den heer C. de Klerk in de Korte Dirk Smitsstraat te Rotterdam, de onvoorzichtigheid met een scherpe patroon te spelen. De patroon ontplofte en de kogel drong den jongen in den linkerhand en kwam aan den pols er weer uit. Hevig bloedende is de knaap naar de ouderlijke woning gebracht, waar geneeskundige hulp is ingeroepen. Uit Apeldoorn schrijft men Het plukken van boschbessen is ook in de uitgestrekte bosschen van Hoog-Soeren in vollen gang en beloont zeer de moeite. Men verzond van daar reeds meer dan duizend vaatjes, elk van 8 a 9 pond, naar Engeland. In het begin betaalde men tot 45 cents per vaatjedoch door den grooten aanvoer daalde de prijs al spoedig tot 35 cents thans is hij 25 cents. Het Haarl. Dagbl. meldt dat Zondag meer dan 130 processen-verbaal werden opgemaakt tegen verschillende reizigers die met de Hollandsche spoor te Haarlem aankwamen en vertrokken, wegens het reizen met eendaagsche retourbiljetten in treinen die niet voor het buurtwerken waren aangewezen. - Een behanger in Den Haag, die failliet was verklaard, probeerde of hij als directeur van een Voorschotbank aan den kost kon komen. Hij vestigde zich eerst in de Molenstraat en daarna in de Nieuwe Havenstraat aldaar, zette een bordje voor de ramen met het opschrift //Voorschotbank" en plaatste eenige advertentien, die het effect hadden dat een groot aantal personen zich aan- meldden om voorschot of hypotheek. Taxatie- of informatiekosten werden gedeponeerd en de direc- teur-agent stak het geld op en deed voor de rest niets. Het 0. M. bij de Haagsche rechtbank vorderde voor den ,/directeur-agent" wegens oplichting 1 jaar gevangenisstraf. Een Amsterdamsche apotheker schrijft in het ,/Hbl." //Veroorloof mij, een enkel woord over den inhoud van het ingezonden stukje van mevrouw Duys. Deze dame beveelt ten sterkste aan //het gekookte sap" der boschbessen, zelfs tegen de meest verouderde diarrhee. Met genoegen kan ik mevrouw Duys mededeelen, dat de boschbessen waarschijnlijk in alle apotheken voorhanden zijn eu reeds tal van jaren door heeren medici ook tegen diarrhee e. a. ziekten worden voorgeschreven. En wordt het afkooksel der vruchtjes niet voor geschreven, dan geeft de medicus, in de door mevr. D. bedoelde gevallen, het werkzame be- standdeel er uit, (tanninum enz.) Uit het boven- staande blijkt, dat de raad van mevrouw D. overal en door bevoegde vakkundigen wordt toegepast zelfs reeds v66r 20 Juli 1900. Onze medici kennen alien de werking der boschbessen en wenden die aan zoodra zij zulks noodig en aangewezen achtten." Het stoomschip //Arundel Castle" dat 9 dezer met 762 passagiers van Kaapstad vertrok, wordt den 29" te Vlissingen verwacht, en de //German", dat den 11" met 294 passagiers van Simonsbaai vertrok, den ln Augustus. Een Engelsch bericht uit Kaapstad meldt, dat daar een aantal Transvaalsche ambtenareu, Hol- in geen geriDge mate in mij bespeurd en heb in een slapeloozen nacht nog eens tot in de kleinste bijzonderheden alles voor mijnen geest laten voorbijgaan en overwogen, wat op mijn gevolg- trekkingen, besluiten en handelingen in deze zaak van invloed is geweest. Wees er van verzekerd, dat ik daarbij niet overdrevend toegevend jegens mij te werk ben gegaan. Maar ik kon toch ten slotte tot geen andere conclusie geraken, dan dat alleen aan het noodlottig toeval alle schuld moet geweten worden. Ook eeu verstandiger, scherpzinniger man dan ik zou, volgens mijne eerlijke overtuiging, dezelfde ongelukkige, be- treurenswaardige misgreep hebben begaan. z/Ik ben deswege volstrekt niet boos op u," antwoordde Helena kalm. z/Het moet inderdaad wel den schijn gehad hebben, dat ik een moordenares was, wauneer zelfs zij, die mij beter kenden, daaraan konden gelooven." z/Maar niemand heeft daaraan geloof gehecht, Helena,niemand Ik zweer u zulks met de duurste eeden, dierbaar, innig geliefd meisje George was niet langer in staat geweest den storm van hartstochtelijk# gewaarwordingen te beteugeleu, welke sedert Helena's binnentreden zijn gemoed vervulde. Hij vloog op haar toe, om hare handen te grijpen, maar zij week voor zijne aanraking terug. z/En toch liet gij het toe, mijnheer de baron, dat men mij als eene gemeene misdadigster weg- voerde Toch had gij voor mij geen woord van troost en opbeuring over in de moeilijkste ure mijns levcns George stond verbluft, want in de gelukzalig- heid zijns harten was hij op zulk eene beschul- diging te weinig voorbereid, om zich oogenblikkelijk landers voor het meest (personeel van de Z.-A. S. M, waarschijnlijk), op parool vrij rondloopen. De loyalisten zijn daar boos over, vooral omdat die ambtenaren zich schijnen uit te laten over de wreedheid van zekere maatregelen van lord Roberts. Het dames-comite' te Middelburg ontving eeir schrijven uit het krijgsgevangenenkamp Groenpunt, om harteliik te bedanken voor de vele blijken van sympathie, aan de arme krijgs gevangenen geschonken. //Hoe kunnen wij dat UEd. vergelden, zegt de brief; wij kunnen dit slechts op een manier doen, en wel UEd. herdenken in ous dagelijksch gebed en den almachtigen God smeeken, UEd. te willen zegenen." Het cornite gaat voort, gelden en goederen voor de krijgsgevangenen in ontvangst te nernen. Vrijdagavond heeft te Antwerpen een zware brand gewoed in de pakhuizen Afrika aan den hoek der Napels- en de Rigastraat, een gebouw van 11 DO Ms, waarin een groote voorraad huiden, katoen enz. geborgen was. De schade aan de goederen werd, volgens het H. v. A., op ongeveer 1 millioen francs gesteld, die aan het gebouw is minder. Dit laatste was voor 1£ millioen fr. verzekerd. In de Rue des Trois Bornes te Parijs had in een fabriek van celluloid een ontploffing plaats, welke tot een grooten brand aanleiding gaf. In het geheel zijn 16 personen gekwetst. olgens de Weser Zeitung heeft dePruissische regeering haar toestemming verleend om de haven van Einden tot vrijhaveu te maken, zoodat een gedeelte er van als entrepot zal worden iugericht voor goederen, waarvan geen invoerrechten worden geheven zoolaug zij niet buiten dat gedeelte naar het binneuland worden vervoerd. Ook zijn de havengelden aldaar en in Leer en in Papenburg verlaagd, om de concurrentie met Nederlandsche havens beter te kunnen volhouden. Groote verduisteringen werden dezer dagen te Madrid bij de post- en telegraafadministratie ontdekt. Als vermoedelijke dader werd de directeur van het hoofdpostkantoor te Madrid, de heer Prirno de Rivera, gearresteerd. Primo de Rivera is een broeder van den bekende kapitein-generaal, die de laatste Spaansche gouverneur op de Philip— pijnen en commandeerende generaal der Spaansche expeditie-armee was. De arrestatie van den post- directeur verwekte natuurlijk in geheel Madrid groot opzien. Aan de Boven-Loire woont een boerenzoon, Courtal genaamd, die elk jaar ongeveer 10,009 frs. verdient met de premies op het vangen en dooden van giftige slangen, waar het in die streek vau wemelt. Courtal kent op zijn terrein geen concurrentie en zijn roem als slangendooder is in Frankrijk onbetwist. Calmetti, directeur van het instituut Pasteur te Rijssel, die veelvuldige proeven nam op het gebied van slangengif, bevorderde Courtal tot zijn medewerker. Hij werd vast leverancier van levendige gifslangen. De spoorwegdirectie maakte eveuwel bezwaar de slangen langer te vervoeren, toen zij eenige malen op de reis uit haar doos waren gekropen en een geweldige ontsteltenis onder het spoorwegpersoneel hadden teweeg ge bracht. Courtal vergenoegde zich toen met het verdienen van zijn premies. El ken morgen trekt hij de deur uit en gaat slechts met een stok ge- wapend het bosch in. Twee uur later keert hij van de jacht terug, gewoonlijk met een dertigtaf doodc of levende slangen. Zoo verlost Courtal zijn woonplaats jaarliiks van 4000 reptielen. krachtdadig daartegen te verdedigen. Doch nu nam de rechter van instructie die taak van hem over en sprong voor hem in de bres. Hij schil- derde zoo levendig het heftige tooneel, dat zich tusschen den baron en de twee rechterlijke ambte naren bij de inhechtenisneming van Helena had afgespeeld, hij wist zoo geloofwaardig van George's onkreukbaar vertrouwen in hare onschuld te vertellen, dat in plaats van de beleedigde uitdruk- king er een blijde flikkering over het gelaat van de jonge gouvernante vloog, en dat zij in weerwil van de aanwezigheid eens derden zich er niet langer tegen verzette, toen George hare handen vatte, om haar onstuimig aan zijn hart tedrukken. Een pijnlijk wederzien met Asta bleef hun, dank zij eene onverwachte bestiering, bespaard. Terstond nadat zij in de gevangenis gebracht was, had men de arrestante in de zieken-afdeeling moeten opnemen, daar er zich onmiskenbare ver- schijnselen van eene zeer ernstige ziekte vertoonden. Den volgenden morgen constateerden de dokters een zware hersenontsteking, en alhoewel zij al hunne kunde in 't werk stellen, gelukte het hun toch niet de patiente te redden. Asta von Politz stierf na veertien dagen, die zij voortdurend in bewusteloosheid had doorgebracht. Met haren dood werden ook de processtukken van de zaak Ottenhofen gesloten. In de herinnering van hen, die in dit drama als lijdende personen deelge- nomen hadden, werd de gedachte aan de zware schuld der overledene meer en meer verzacht door aan te nemen, dat hare misdadige handelingen misschien reeds onder den invloed van een be- ginneude hersenontsteking waren gepleegd. EINDE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2