l)iU|[]!i II Ail 11 1$ h 1 g e m e e n Nieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderen, Aanbesteding. No. 3948. Donderdag 26 Juli 1900. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. aanbesteden: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. YVoeusdag 1 Augustus 1900, des middags te 12 ure, bij enkele inschrijving het maken van 2450 M1. bestrating van Lessines- of Gfcixenastlceien van 9/u c- en Doorniksclie kantsteenen, zwaar 10 h 12 c. M. FEUILLETON U||FD I I T ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Olt bind vemehljnt Xfaandnfr-, WoensilHV- en Vr ijrtaifwvond, ultjgezonderd up Feertilagen, bij den nltyever P. J. VAS DE HIDE te Ter Heaien. De Burgemeester iler gemeente TER NEUZEN maakt beltend 1». dat ter uitvocring der wet van 10 April jl. (Staats- blad no. 58) en ingevolge art 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125) eene commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland, bijgestaan door den daartoe door Zijne Excellence den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aangewezen Hoofdingenienr In het 1 district van den Waterstaat en het Hoofd van het gemeentebestuur, zich op 13 Augustus aanstaaude, voormiddags 10 uur, ten raadhuize in deze gemeente zal bevinden, tot het aanhooren van tie bezwaren, welke bij de belanghebbenden mochten bestaan tegen het plan van het werk voor de ver- betering van het kanaal van Gent naar Neuzen en dat belang hebbenden worden opgeroepen hunne bezwaren ten nre en plaatse vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te deelen. 2°. dat ter voldoening aan artt. 11 en 12 der onteigenings- wet de uitgewerkte plans van het werk met de kaarten en grondteekeningen, voor zoover deze stukken deze gemeente betreffen, ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie dezer gemeente van at 28 Juli a. s. tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen deze gemeente heeft volbracht. 3°. dat een uitgewcrkt plan van het gelieele werk, mede van af 28 Juli a. s. tot dat de commissie hare werkzaam heden in al de gemeetiten heeft volbracht, ter inzage van een ieder ter Secretarie dezer gemeente zal liggen. Ter Neuzen, 24 Juli 1900. De Burgemeester voornoemd, M. VAN DEN HOEK, IA B. Burgemeester en Wethouders der gemeente GRAAUW en LANGENDAM zullen, ondernadere goedkeuring, ten Raadhuize op Het bestek ligt ter lezing ten Raadhuize en verderte Zierikzee, hotel Van Noppen te MiddelburgAbdijte VlissingenHotel de Commerce te Tliolen, Hof van Holland te Goes, Hotel Zoutkeette Hansweert, bij Luuck te Breskens, Canon d'orte Ter Neuzen, Neder- landsch Hotelte Axel, Gulden Vlieste Hulst, Bonte Hertte Walsoorden, Veerhuis, en te Kloosterzande, St. Hubert, en is voorts tegen 12) Asta die tot nu toe zwijgend had zitten luisteren, schoof op haar stoel heen en weer en bracht den zakdoek voor hareu mond, alsof zij daarachter een onbedwingbaar geeuweu wilde verbergen. #U verstaat de kunst van vertellen, doctor, alsof u zelf een dichter is," zeide zij, zonder eenig teeken van ontroeiing en zelfs met een zweem van spot. .Ik kan echter in uwe geschiedeuis tot dusverre nieta buitengewoons boeiends bespeuren." »Heb nog een klein weinigje geduld, waarde freule Ik kom zoo aanstonds aan het spannende oogenblik. Onze heldin is dus zoover gekomen, dat zij haren toestaud als een weinig benijdens- waardige beschouwt en het is niet tot haar welzijn, dat gedurende die onverkwikkelijke mijmering hare blikken onophoudelijk moeten rusten op een sleutelbosch, welke men te voren bij het uitkleeden van den patient op een nachttafeltje naast zijn bed had neergelegd. Zij weet, dat aan dien bos ook de beide sleutels hangen van de brandkast dat zij deze slechts heeft te nemen en een paar stappen in de kamer daarnaast behoeft te doen, om zich in het bezit te stellen van eene som gelds, die voor haar vol- doende zou zijn, om zich daarmede een nieuw, onafhankelijk bestaan te vestigen. Misschien, ja, hoogst waarschijulijk zal men de diefslal in de verwarring, welke een sterfgeval steeds met zich sleept, in 'tgeheel niet ontdekken. Geschiedde dit toch, dan zou zekcr niemand bet wagenjuist betaling of toezeuding van 50 cent verkrijgbaar bij den Burgemeester. Aanwijzing wordt gegeven op Zaterdag 28 Juli 1900, 's voormiddags 10 ure; samenkomst bij het postkantoor in het dorp Graauw. Graauw en Langendam, 14 Juli 1900. P. A. BAART, Burgemeester. J. VAN DAMME, Wethouder. Te Londen loopt het gerucht, dat lord Roberts binnenkort als opperbevelhebber in Zuid-Afrika zou worden vervangen. Men zou in de Londensche politieke kringen zeer ontstemd zijn over de lang- zame wijze, waarop de krijg gevoerd wordt. Het gerucht kan juist zijn, vooral als we be- denken, dat een poosje geleden al het gerucht van een vrij ernstige ziekte verspreid werd veelal een voorlooper van ontslag. Het teekent in elk geval de ontvredenheid in Engeland over het feit, dat men die twee overwonnen republiekjes niet klein kan krijgeu en de jongste telegrammen zullen die ontevredenheid nog doen toenemen. Uit Transvaal is het nieuws niet zoo belangrijk. Methuen heeft weer een overwinning behaald, maar we weten, dat de nederlagen, die Metliuen toebrengt, nog wel zijn te overleven. Dat Methuen den 22™ de Boeren bij Oliphantsnek, een pas in Malagiesgebergte, met hevig verlies volkomen heeft uiteeu gejaagd, strookt volkomen met zijn vroegere krijgsbedrijven. Vermelding verdient echter, dat hij Rustenburg heeft ontzet en zich met Baden-Powell heeft vereenigd. Rustenburg was dus in handen der Boeren En het laatst veruamen we, dd. 8 Juli, dat generaal Lemmer Rustenburg had aangevallen, maar teruggeslagen was. Was die overwinning van de Engelschen dan ook niet geheel juist? En was Baden-Powell ingesloten Ook daarvan wisten we niets. Lord Roberts geeft ons wel wat weinig oorlogs- nieuws. Is het telegram omtrent Methuen belangrijk, omdat er uit blijkt, hoeveel er verzwegen wordt, de berichten over den Vrijstaat zijn van belang ook om hun inhoud. Heel duidelijk zijn de be- wegingen der Vrijstaters niet; Roberts weet blijk- baar niet, waar ze eigenlijk zitten. Men weet, dat generaal Broadwood en Paget de 1500 Vrijstaters nazetten, die de Britsche linie Bethlehem-Ficksburg genesteld hadden. Broadwood meldt nu, dat hij dat kommaudo van den 1 6en Juli af mi—111 op haar verdenking te werpen. Het waagstuk is bedroeveud klein en de prijs is de vrijheid Het bloed haars vaders, van den verslaafden speler en bedrieger, bruist in de ongelukkige op, de tegenstand wordt al zwakker en zwakker tegeuover de verlokkende stem der verleiding; bijna on- willekeurig tasten hare handen naar de sleutels, en eer zij zelve zich recht bewust is, hoe zulks zich heeft toegedragen, staal zij voor de geopende brandkast." De verteller rnaakte een kleine pauze, en er heerschte gedurende die paar seconden eenedoodsche stilte in de kamer. De gewone ivoorkleurige bleekheid van Asta was veranderd in een ziekelijke, vale kleurhare in den schoot liggende handen waren krampachtig dichtgeknepen en hare oogleden waren zoo diep neergeslagen, dat het scheen, alsof zij met gesloten oogen daar zat. De starende blik, vol ontzetting, van den baron hiug aan de lippen van den spreker, als moest van daar voor hem in het volgende oogenblik eene beslissing over dood en leve# kornenmet moeite haalde hij hijgend adem en de aderen in zijn hals klopten stormachitg. //De som, welke zij verwacht bad te zullen vinden," aldus vervolgde Urbach zijn verhaal, //die voor haar den weg naar de vrijheid zou ontsluiten, bevindt zich in hare handen. Maar niettegenstaande haar vast vertrouwen, dat niemand haar zal verdenken, zegt onze heldin toch bij zich zelve, dat zij deze verradelijke bankbilletten niet onder hare persoonlijke berusting mag houden. Het valt haar vindingrijke slimheid niet moeilijk, den juisten uitweg te ontdekken. In Berlijn woont een vriendin van haar uit vroegeren tijd, een gevolgd heeft. Het blijken nu echter te zijn 2000 man en 4 stukken geschut, onder bevel van Steyn, Botha en De Wet. De hier bedoelde Botha zal in elk geval wel niet zijn de opper bevelhebber. Hieronder de oorlogs-telegrammen. Uit ^iii«l- A ti-ilci Bethlehem, 22 Juli. Een verkenningstroep met een batterij artillerie ontmoette gister den vijand in een sterke stelling, 10 mijlen westelijk van hier. Er volgde een belangrijk geveeht, waarvau de uitkomst onbeslist bleef. De Engelsche leger- macht was onvoldoende om de Boeren af te drijven van den heuvel dien zij bezet hielden. De En gelschen namen een kopje, maar waren genoodzaakt zich tegen duister terng te trekken. Zij verloren tijdens den terugtocht 1 officier en 9 man. Er wordt nu in de heuvels bij de stad voortdurend op hen geschoten. Londen, 23 Juli. Generaal Broadwood bericht via Honingspruit en Kroonstad, dat hij de Wet's kommaudo sinds den 16° Juli is gevolgd. Den 19* heeft hij een hevig geveeht gehad te Palmiet- fontein. De duisternis belette het nazetten van den vijand. De Engelschen verloren 5 dooden en 16 gekwetsten. De vijand ontkwam achter hen om over Paardekraal in den nacht. Het kommando schijnt te bestaan uit 2000 man en 4 stukken geschut, en staat onder bevel van Steyn, Botha en de Wet. Een telegram van Kelly-Kenny uit Bloemfontein van gisteren meldtDe spoorlijn is vannaclit opgebroken noordelijk van Honingspruit. Een trein met provjand en 100 Hooglanders is door den vijand genomen. Er is bericht ontvangen, dat een groote vijandelijke macht tegen Honing- spruit-station oprukt. Alle verkeer met Pretoria is afgebroken. De tweede en de derde cavalerie- brigade zetten den vijand na. Londen, 23 Juli. Van Roberts is een telegram uit Pretoria ontvangen dd. gister, waarschijnlijk via Natal, meldende dat Methuen den vijand te Oliphantsnek volledig heeft uiteengejaagd met hevig verlies, dat hij Rustenburg heeft ontzet, en zich met Baden Powell vereenigd. Pretoria, 23 Juli. Heden bezette de brigade Stephenson Elandsrivier en de brigade van Jan Hamilton bezette Doornkraal. Londen, 24 Juli. De //Daily Express" ontving van 23 Juli een telegram uit Machadodorp, waarin gerneld werd, dat 600 vrouwen en kinderen uit Pretoria te Barberton aankwameu, waaronder ook lotgenoote, wie zij volledig vertrouwen kan schen- keu. Wanneer zij aan haar in een gesloten couvert de tien duizend mark in bankpapier doet toekomen, dan mag men later gerust hare kamer onder- zoeken, gelijk bij vele andere bewouers van het kasteel. Ja, zij zelf zal op zulk een ouderzoek staau, het uitlokken, in geval de erfgeuaam zijn verlies ontwaart. Maar nu moet er snel en vast- beraden gehandeld worden. Met den eersten morgenpost reeds moet de brief van waarde worden verzonden, en zij aarzelt dus niet op de plaats der daad hem te schrijven. Al wat zij noodig heeft ligt op de schrijftafel van haren oom. Met driftige pennestreken stelt zij het korte briefje op, waarin zij hare vriendin verzoekt, het inge sloten pakje ongeopend te bewaren, totdat zij het terug zal eischen, en haar daarbij de strengste stilzwijgendheid tegenover iedereen op 't gemoed drukt. Haastig om geen seconde nutteloos verloren te laten gaan, droogt zij met een daar gevonden blad vloeipapier het schrift, nog nat \an inkt, een beetje al te haastig, freule von Politz want op het vloeipapier blijven als stille verraders maar al te veel woorden achter, die zij geschreven heefthet verzoek om geheimhouding, het wijzen op de groote waarde van den inhoud van het pakje en zelfs een gedeelte van het adres, genoeg, om daaruit den naam der ontvangster te ont- cijferen den naam van mejuffrouw Elise Arankow te Berlijn Een vreeselijke gil weerklonk door de kamer, en Asta wierp zich voor haren neef op de knieen. z/Genade, George Laat nu deze verschrikkelijke marteling gedaan zijn Je zult je geld tot den laatste penning terug hebben.Maar de dames Kruger, Botha en Meijer. Te Macha dodorp zijn 250 Engelsche gevangenen aange- komen. In de laatste drie dagen werd hevig gevochtende Engelschen verloren 400 dooden in de gevechten bij Derdepoort en ten oosteu van Pretoria De //Daily Tel." verneemt, dat mevronw Kruger vrijwillig met de gezinnen der burgers de stad verlaten heeft. Uit China. Hongkong, 23 Juli. Twee transporten met Indische troepen vertrokken naar Takoe. Drie andere transporten landden troepen te Kowlon De Nederlaudsche kruisers ^Wilhelmina" en /rPiet Hein" zijn aangekomen, de eerste van Batavia. Antwerpen, 23 Juli. De burgemeesters van Brussel, Antwerpen, Luik en Gent besloten een manifest aan de Belgen uit te vaardigen, waarin zij het zenden van een vrijwilligerskorps naar China aanprijzen. Heden komen de burgemeesters bijeen. De Belgo-Chineesche vereeniging voor in- en uitvoer, die 9 kantoren bezit aan den spoorweg van Hankow, heeft heden per telegram van den 19 Juli van Hankow vernomen, dat het kantoor te Kouang Tcheou verlaten moest worden en dat dit daarna door de Boksers geplunderd werd. Londen, 24 Juli. De dagbladen verklaren, dat de Chineesche gezant een telegram ontving van Scheng uit Shanghai, d.d. 23 Juli. Deze behelzen, dat het Tsoen-li-jamen den ondersecretaris van het departement, Wen Yin, naar de buitenlandsche gezanten afvaardigde. Hij bevond alien wel, be- halve den Duitschen gezant. Tunglu zal een ver- zoekschrift richten aan den troon, om de gezanten onder escorte naar Tientsin te zenden in de hoop, dat dan de militaire operalien zullen eindigen. De gezant zond gister twee telegrammen naar het gouvernement te Peking en aan den directeur der administrate van de telegrafie, waarin er krachtig op aangedrongen word, om de vreemde gezanten toe te staan te telegrafeeren. New-York, 24 Juli. Volgens het //Journal" zijn 3000 Russen te Nioetschwang aangekomen, maar gestuit door 10,000 geregelde Chineezen. Volgens de //World" zeide Li-Hung-Tschang, dat de gezanten nog levend waren, maar dat verder oprukken door de mogendheden naar Peking hun dood zou wezen. laat mij nu heengaan Ik smeek het je Laat mij vertrekken De baron was opgesprongen. Er stond een akelige uitdrukking op zijn gelaat te lezen. ffVerderkreunde hij zonder de knielende te antwoorden. //Verder De dievegge ken ik nu. Maar kunt u mij nu ook de moordenaar mijns vaders noemen, mijnheer?!" Ook de commissaris was opgestaan en hij trad voor Asta, om haar tegen mogelijk geweld van George te beschermen. z/De moordenares heeft zooeven nog aan uwe tafel gezeten, baronFreule von Politz, in mijn hoedanigheid als ambtenaar der politie verklaar ik u mijn gevangeue George had inderdaad zich op haar willen werpen, maar Urbach hield hem met krachtigen arm tegen. Een oogenblik lang scheen Asta als door den bliksem getroffen, toen echter vloog zij op en schreeuwde z/Dat is krankzinnigheid Ik heh het niet gedaan. Niemand kan mij bewijzen, dat ik het gedaan heb." t Is in elk geval niet mijne taak, om u dat bewijs te leveren," verklaarde Urbach koel. z/Maar ik meen het niet slecht met u, wanneer ik u dringend raad, van alle nuttelooze leugens af te zien. De loop en de beweeggronden van uwe handelwijze zijn immers zoo gemakkelijk te gissen. Toen uwe oom, tegen alle verwachting in, niet stierf, maar begon te genezen, trad het gevaar ontdekt te worden, als een dreigend schrikbeeld voor uwen geest. En aangezien hetgeen gebeurd was, niet meer ongedaan kon gemaakt worden, deed de doodsangst in u de afschuwelijke gedachte, om hem te dooden, rijp worden. Misschien meendet-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1