A1 g o m e a Hieuws* en Admtentieblad voor 2eeuwsch*71aaaderon. Aanbesteding. Aanbesteding. No. 3947. Dinsdag 24 Juli 1900. 40e Jaargang. England en de Z.-A. Republiek. 023333332 3? a an te bestedew. aan bested en- Binnenland. ABONNEMENT: ADVEBTEKTIlN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het verbouwen en inricJiten, tot Post- en TelephoonJcantoor, van een perceel staande in de JLange Noordstraatte Axel, wijk A N°. 73, met bijlevering der daarvoor be- noodigde bouwstoffen. Woonsdag 1 Augustus 1900, des middags te 12 ure, bij enkele inschrijving het maken van £54£">0 NX1. bestrating van Lessines- of Que nastlieien van »/n c* ea Doorniksche kantsteenen, zwaar 10 12 c. M. FEUILLETON op TER SEIIZESSCHE (III RUT. Per drie maanden binneu Ter Neuzen f 1,Franco per pos£: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit bind verschJJnt 'la«iirt»i{-, Woensdag- en VriJdajfavnnd, nltaeionderil op Feestdagen, bij alen altgever P. JT. VAM UK UIHE te Ter 1'enzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL, zullen op Dinsdag den 31 Juli eerst- komend, des voormiddags te 11 uren, ten raad- huize, bij enkele inschrijving, trachten Bestek en teekeningen liggen ter inzage en zijn a f 1,per stel verkrijgbaartergeineentesecretarie te Axel, alsmede bij den bouwkundige J. Wisse Jz. te Zaamslag, door wien ook inlichtingen worden verstrekt. Plaatselijke aanwijzing op Dinsdag den 24 Juli des voormiddags 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente GRAAUW en LANGENDAM zullen, onder nadere goedkeuring, ten Raadhuize op Het bestek ligt ter lezing ten Raadhuize en verderte Zierikzee, hotel Van Noppen te Middelburg, Abdij te Vlissingen, Hotel de Commerce te Tholen, Hof vau Holland te Goes, Hotel Zoutkeette Hansweert, bij Luijck te Breskens, Canon d'orte Ter Neuzen, Neder- landsch Hotelte Axel, Gulden Vlieste Hulst, Bonte Ilert; te Walsoorden, Veerhuis, en te Klooslerzande, St. Hubert, en is voorts tegen u) „lk acht het mijnen plicht, mij naar uwe voorschriften te gedragen ik zou u echter bij deze gelegenheid onder 't oog willen brengen, dat uwe menschenkennis u onlangs leelijk in den steek heeft gelaten." j,En wanneer zou dat geweest zijn ffToen u mij verzekerde, dat er niets anders dan een driugend verzoek noodig was, om mijne nicht Asta te bewegen hier te blijveu. Ik heb al mijn welsprekendheid aangewend, maar tever- geefs. Al wat ik gedaan kon krijgen was, dat zij beloofde haar vertrek nog twee dagen uit te stellen." „Nu dan wil ik nederig bekennen, datikinder- daad niet onfeilbaar ben. Misschien gelukt het u toch wel, uwe beminnelijke bloedverwante binnen deze twee dagen tot andere gedachten te brengen." Een uur later trad de hoofd-commissaris Urbaeh voor het loket vau het kleine postkantoor, dat sedert een jaar in het dorp was opgericht, en had met den dienstdoenden jongen ambtenaar een langdurig, geheimzinnig gesprek. ffDe brief moet den vijftienden van deze maand ingeleverd zijn geworden," zeide hij in den loop ervan, #vermoedelijk als aangeteekend schrijven. De voornaam van de geadresseerde moet zijn, Use, Elise of Louisede drie laatste letters van den familienaam waren K. O. W. de plaats van bestemming denkelijk Berlijn. Ik verzoek u betaling of toezending van 50 cent verkrijgbaar bij den Burgemeester. Aanwijzing wordt gegeven op Zaterdag 28 Juli 1900, 's voormiddags 10 ure; samenkomst bij het postkantoor in het dorp Graauw. Graauw en Langendam, 14 Juli 1900. P. A. BAART, Burgemeester. J. VAN DAMME, Wethouder. Er zijn geen telegram men uit Zuid-Afrika. Vermoedelijk is Roberts bezig, een grooten slag te slaan en wacht hij met seinen tot de uitslag bekend is. De voorbereidende maatregelen waren blijkbaar de tochten van Methuen, Hamilton, Mahon en Hunter. Mahon heeft bij Kameelsdrift reeds aanraking gekregen met de voorposten der Boeren. Van de Boeren-generaals bevinden zich De la Rey in het westen en Grobler in het oosten, bij Donkerhoek. Botha heeft vooral versterking ge kregen uit Lijdenburg. In Engeland is een blauwboek verscheuen over den oorlog, waarin vele telegram men, tusschen de Engelsche regeering en sir Alfred Milner en Kruger gewisseld. Lord Salisbury heeft o. a., zooals men weet, de presidenten Steyn en Kruger persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de mogelijke slechte behandeling van Engelsche krijgsgevangenen, in weerwraak voor bestraffing van opstandelingen. Hierop heeft Kruger een antwoord gegeven, dat de //Daily Mail" een insolentie noemt, maar waarvan wij zoo huiselijkweg zouden zeggen z/dat kan hij in zijn zak stekeu." Kruger dan seint „Wij hebben de eer, de ontvangst van UEd's telegram van den 4 dezer te erkennen. Indien niet bijna alien, die schuld hebben aan dezeu wreeden oorlog, die onrechtvaardiglijk ons opge- drongeu is, op een veiligen afstand van het oorlogs- tooneel waren, zouden wij ons ook bedreigingen kunnen veroorloven tegen hen, die wij persoonlijk aansprakelijk houden voor al het onschuldige bloed, dat nu in Zuid-Afrika aan weerszijden gespild wordt. Overwegende, dat UEd's bedrei gingen geuit worden ver verwijderd van waar u in eenig gevaar is, om persoonlijk aansprakelijk te worden gehouden voor eenige verkeerde han- deling in betrekking tot den oorlog, waaraan UEd. deel heeft, laten wij de betamelijkheid daarvan met vertrouwen over aan het oordeel van de geheele beschaafde wereld, die, tot onze groote voldoening, langzaam maar zeker de waarheid betreffeude het doel van dezen oorlog en de wijze, in het register na te zien, of zulk een brief door uwe handen is gegaan." Urbach moest te voren zich in zijne kwaliteit als ambtenaar van politie gelegitimeerd hebben, want de jonge commies voldeed zeer bereidwillig aan diens verzoek. Reeds na verloop van eenige minuten kon hij blijkbaar ,verheugd uitroepen vJa hier staat een aangeteekenden brief inge- schreven op den vijftienden 's voormiddags, aan mejuffrouw Elize Arankow te Berlijn. Ongetwijfeld is het die, welken u bedoelt." z/En kan u zich ook nog herinneren, wie hem heeft ingeschreven De jonge man kon echter, hoe hij zijn geheugen ook scherpte, zich dat niet meer herinneren en de commissaris verbeuzelde zijn tijd niet met er verder naar te vragen. Hij verzocht schrijfgereed- schap en schreef in een lokaal van het postkantoor een tamelijk uitvoerigen brief, die met het ad res aan den hoofd-commissaris van politie te Berliju voorzien, nog hetzelfde uur werd verzonden. Ver- volgeus sloeg hij weder den weg naar het heerenhuis in, en verraste Asta in het salon in zwaarmoedig gepeins verzonkeu. VI. Den volgenden dag bracht men doctor Sandow een telegram, juist toen hij met den baron en diens jeugdige bloedverwante aan 't middagmaal zat. Hij verzocht hem een oogenblik te willen verontschuldigen, opende het en stak het toen in zijn zak, zonder dat er op zijn innemend gelaat eenigerlei verandering was te bespeuren geweest. »U heeft, hoop ik, daar toch geen onaangename tijding ontvangen, doctor zeide Asta, die met waarop hij door het Engelsche kabinet gevoerd wordt, te weten komt. Wij verzekeren UEd., dat uw bedreigingen, geuit van een veilige plaats, ons niet zullen afhouden van onzen plicht, niet alleen tegenover de republieken en haar oude burgers, maar ook tegenover hen, die als bond genooten en nieuwe burgers zich bij ons in den strijd om het bestaan en om de vrijneid aangesloten hehben en die wij voornemens zijn, tot het uiterste te beschermeu." CHINA. Het gaat zonderling met de berichten uit Peking. Oogenschijnlijk van twee kanten komen telegrammen, die aan den moord te Peking zouden doen twijfelen. De Amerikaansche gezant te Washington, Conger, doet langs een omweg een telegram te Washington aankomen, waaruit blijkl, dat de gezanten in het Engelsche legatiegebouw waren. Dit telegram had geen dagteekening, maar de gouverneur van Sehantoeng wist aan den Amerikaanschen consul te Shanghai mee te deelen, dat Conger nog den 18® een cijfertelegram had verzonden, en dat den 11" een koerier van Peking was vertrokken en de vreemdelingen toen nog veilig waren. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Washington houdt Conger's telegram voor echt en dit kan het ook best zijn. 'tis maar de vraag, wanneer het verzonden is. De loopers uit Peking knnnen zeer gemakkelijk eenige dagen zijn opgehouden en dat zullen ze, als het op't betalen voor snelle bezorging aankomt, misschien niet altijd bekennen. Een tweede telegram is te Brussel ontvangen. De taotai Scheng beweert nl., dat de vreemdelingen den 18° te Peking nog veilig waren. En een keizerlijk decreet vau den 16" zou den onderkoning van Tientsin gelasten, om de omwenteling te laten onderdrukken. Beide berichten zien er een beetje verdacht uit en de heer Scheng schijnt nog al eens op gespannen voet met de waarheid te verkeeren. Wat al deze berichten zoo weinig betrouwbaar maakt, is de overweging, dat wanneer de gezanten in veiligheid waren, het heel weinig moeite zou kosten, een onomstootelijk bewijs van hun aanwezigheid te verkrijgen. Intusschen, hoop doet leven, Li-Hoeng-Tschang is dan vaD Kanton vertrokken om er niet meer terug te keeren. Zoo groot was zijn invloed daar, dat honderden burgers hem smeekten, te blijven en de stadspoorten sloten. Maar Li was onverzettelijk en zijn soldaten brachten Wi W'l 'I"-"LL.-JLU", I l -L II den vriend van haren neef reeds omging als met een oud bekende. z/Ik zal als u het mij permitteert, de eer en het genoegen hebben, morgen in uw gezelschap van van hier te vertrekkeu en naar Berlijn te reizen, ge- achte freule Men roept mij om dringende zaken naar huis terug ,,George keek ve'rbluft op; hij bezat echter genoeg tegenwoordigheid van geest, om elke uiting van verwondering te onderdrukken, tot dat hij met Urbach alleen was. Toen echter vroeg hij met levendigheid »Was dat ernstig gemeend, wat u zoo even zeide, mijnheer de commissaris? U wilt weder vertrekken zonder z/Zonder iets te hebben uitgevoerd Neen, mijnheer de baron, ik beloof u plechtig, dat ik niet vroeger zal gaan, dan wanneer u den moorde- naar uws vaders en den dief van uwe tienduizend mark zult kennen." z/Maar u sprak er toch tegenover mijne nicht over, dat u reeds morgen in haar gezelschap het kasteel zoud verlaten z/En ik hoop zeer zeker die belofte gestand te doen. Ik moet u echter verzoeken mij niet naar het //hoe" en //waarom" te vragen. U moet u voorbereiden op eenige verrassingenterwijl ik slechts kan wenschen, dat de blijdschap over eene vervulde hoop de smart van nieuwe teleurstelling moge overtreffen." Zulke toespelingen waren volstrekt niet geschikt, om aan George de verloren gemoedsrust terug te geven. Het onverklaarbaar gedrag van dezen ambte naar, die met zooveel zelfvertrouwen van zijn zeker welslagen sprak, terwijl hij toch oogenschijnlijk hem uit de stad. Toen ontstond er een paniek. Winkeliers namen de Engelsche opschriften weg en een Amerikaansche dokter werd bijna het slacht- offer van den haat tegen de //vreemde duivels." De vreemdelingen te Shanghai gelooven, dat Li met den onderkoning van Nanking zal gaan konkelen om gemeenschappelijk tegen de vreem delingen op te treden en het eens te worden over een verplaatsing van de hoofdstad. De vermiste onderkoning van Tschili moet zelfmoord gepleegd hebben. Te Tientsin moet het na de verovering der Chineezenstad een barbaarsche boel geworden zijn. De Chineezen hadden, volgens den correspondent van de //World" te Tschifoe, al hun vrouwen ge- dood voor -zij de inlandsche stad ontruimden. De Russen pleegden nu, volgens een Japanschen oorlogscorrespondent, allerlei barbaarschheden op weerlooze Chineezen. De Kozakken plunderden de winkels en vermoorden de winkeliers, ook vrouwen en kinderen. De Peiho is vol lijken. De Russen hadden een jonk, geladen met 300 lijken, in brand gestoken. Deze gruwelen versterk- ten in het binnenland den haat tegen de vreem delingen. Groote toebereidselen worden reeds de visschersvlootrevue bij Pampus voor Augustus. De marine zal door een 50 k 60 bakens het terrein afzetten, beginnende nabij het fort op Pampus, en veider in de richting van het eilaud Marken. De vaartuigen zullen in rijen worden geplaatst, liggende aan twee ankers, met eene ruimte van pi. m. 30 meter tusschen elken hotter, en van pi. m. 150 meter tusschen iedere rij. De revue zal een overzicht geven van de uitoefening der Zuiderzee-visscherij met verschillend want, zoodat de groepen zullen voorstellen 1°. De haringvisscherij2°. de ansjovisvisscherij 3°. de paling- en garnalenvisscherij4°. de bot- visscherij5°. de mosselen- en alikruikenvisscherij. Het meest waarschijnlijk is dat de Koninginnen van het lustslot te Soestdijk per trein zullen reizen tot Weesp, verder met rijtuig tot Muiden, en van daar per Buyskes naar het terrein. Allereerst vermoedelijk zullen HH. MM. op een vijftal vissehersvaartuigen overgaan, om met de schippers en hun bedrijf kennis te maken. De visschers mogen volstrekt geen kosten maken tot opsieren hunner vaartuigen, volgens den uit- I.MW M—QM—llll .1I..IIII I |||M niets deed, dat zulk een resultaat had kunnen teweegbrengen, begon hem, om de waarheid te zeggen, ernstig te verdrieten, en hij maakte in stilte het besluit, reeds den volgenden dag aan den rechter van instructie zijne meening daarom- trent niet te verhelen. Asta bleef dien namiddag voor beide heeren onzichtbaar. Zij was vast beraden bij haar besluit om te vertrekken gebleven, en nu druk bezighare koffers te pakken. Eerst bij het souper kwam zij weder beneden, en daar George, door de zorg voor Helena steeds wreeder gefolterd, in somber zwijgen volhardde, bepaalde het gesprek aan tafel zich weder bijna uitsluitend tot het onderhoud tusschen Asta en doctor Sandow. Oogenschijnlijk heel toevallig was laatstgenoemde op de jongst verschenen letterkundige werken te spreken ge- komen, en hij vroeg de jonge dame bij die ge legenheid ook naar haar oordeel over een roman, die, naar hij zeide, onlangs een verbazenden opgang had gemaakt, maar waarvan Asta, naar zij stellig verzekerde, nog niet eens den titel had hooren noemen. z/Het is een der boeienste lijfstraffelijke geschie- denissen, welke mij ooit onder de oogen is gekomen," verklaarde Sandow. //Eene handeling, gelijk zij trouwens alleen nil de vruchtbare verbeeldingeens schrijvers kan ontstaan, maar nimmer in het wer- kelijke leven plaats heeft." Asta was klaarblijkelijk nieuwsgierig geworden, hare belangstelling scheen opgewekt en zij noodigde hem uit er iets van te vertellen. Hij schoof zijn stoel een weing achteruit, alsof het felle licht der hanglamp, dat tot nu toe vol op zijn knap, innemend gelaat was gevallen, hem hinderde, en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1