BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Zaterdag 21 Juli 1900. No. 3946. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. Gister meldde cen telegram, dat de Boeren ten noorden eu ten noordwesten van Pretoria, zonder een schot te lossen, waren teruggetrokken, toen de Engelschen naderden. Dit was blijkbaar //reculer pour mieux sauter", want den 16 vielen de Boeien den linkelvleugel van Pole Carew's stelling, en de geheele linkerflank, onder Hutton, aan. Het is merkwaardig, met zooveel moed als de Boeren tegenwoordig aanvallen, terwijl zij daartoe in 't begin van den oorlog zoo zelden te krijgen waren. Zij bestormden de stellingen der Engelschen, maar de lerscbe fuseliers en de koloniale troepen liielden stand. De Boeren verloren 69 man, de Engelschen 59. Deze aanval zal de plannen van lord Roberts misschien een beetje wijzigen. Volgens den Times- correspondent te Kaapstad was alles klaar voor den opmarsch der Engelschen naar Machadodorp. Generaal Hamilton zou dien openen, en nu komt daar een aanval op de linkerflank. De verliezen der Engelschen bij Nitralsnek, op den 11 dezer, of bij Kommandop.ek of Moselikatse's Nek, zooals de Boeren het noemen, schijnen toch niet zoo erg te zijn de voorloopige opgaven vallen ten minste mee. "Volgens een telegram uit Louzeng-Marques, geeft generaal De la Rey zelf op, dat hij 2 kanonnen, 1 maxim, 6 officieren en 100 soldaten heeft genomen. Dit is minder, dan Roberts opgaf, maar de Boeren schijnen al dadelijk vele gevangenen gelegenheid te hebben gegeven te ontvluchten. Telkens komen er te Pretoria aan. De opgave van de verliezen (blijk baar voorloopig), is: officieren gesneuveld 1, gewond 3, gevangen genomen 2minderen, ge sneuveld 5, gewond 37. Ointrent de zoogenaamde samenzwering te Johan nesburg, meldt een Engelsche bron, dat er 400 verdachten in hechtenis en een groote hoeveelheid wapenen en krijgsvoorraad in beslag zijn genomen. De slag zou geslagen worden terwijl er wedrenneu aan den gang waren, en een aantal soldaten buiten de stad zouden zijn. Een van de Boeren-kom- mandos in de nabijheid, zou dan hulp verleend hebben, n. 1. het kommando, waarmede Smith- Dorrien bij Krugersdorp slaags is geweest. Het komplot werd Vrijdag jl. ontdekt, doordat een van de samenzweerders, een jonge Hollander, het geheim aan een vriendin vertelde, die er de Engelsche overheidspersonen van in kennis stelde. De politie neemt nu de noodige voorzorgsmaat- regelen. Volgens den correspondent te Lourengo-Marques van de //Daily Express", is aldaar een oorlogs- bulletin aangeplakt, melding makende van een groote overwinuing der Boeren op de Engelschen bij Senekal's Nek, op 11 Juli. De overeenkomst met den datum, en den naam van den slag bij Nitrals Nek zou doen denken aan een vergissing. Het kan intusschen wel juist zijn, daar de Wet vermoedelijk op denzelfden dag tot een aanval is overgegaan, dat hij wist, dat Botha zich zou roeren. De Engelschen dan werden ook bij dien Nek in FEUILLBTON 10) - Een weinig opgeruimde maaltijd hield beide heeren nog eenige oogenblikken bijeen, en de ambtenaar was blijkbaar blij, toen hij tegen tieuen van zijn droefgeestig gestemden gastheer kon afscheid nernen, om naar de voor hem bestemde logeerkamer te gaan. Maar hij dacht er volstrekt nog niet aan zich ter ruste te begeven. Nadat hij de gordijnen had laten zakken, en zich voor- zichtig overtuigd had, dat ook door het sleutelgat zijne handelingen niet konden bespied worden, trok hij een bleekrood blad vloeipapier uit zijn zak en begon, met hehulp van een klein spiegeltje, de letters daarop te ontcijferen. Meer dan een uur was hij daarmede bezig. Toen hij eindelijk zich uit zijn gebogen houding oprichtte, om zijn pijulijken rug uit te rekken, stonden als resultaat van het ingespannen onderzoek op een blaadje van zijn notitieboekje de volgende woorden streng stilzwijgen tegenover iedereen. Je moet het geopend bewaren, totdat ik het terugeisch en wel zeer zorgvuldig, want de inhoud is van het grootste belang. Mondeling meer In lxaast. Je toegenegene Asta" Daaronder de datum van een week geleden en nog eenige onsamenhangende lettergrepen en letters, waarvan de juiste completeerig hem klaarblijkelijk nog niet gelukt was. Met zorg stak hij het blad vloeipapier weder in zijn zak en staarde toen een heele poos werktuigelijk en ernstig voor zich uit. ,/De dochter van een algemeen erkend speler mompelde hij, terwijl hij eindelijk zich ontkleedde. #En zij heeft klaarblijkelijk het er op gezet, dezen den Vrijstaat met aanzienlijke verliezen terugge- slagen. De Boeren maakten 200 gevangenen, waaronder 7 officieren, en namen 4 kanonnen en een groote hoeveelheid levensmiddelen en paarden. Zij verloren zelf maar 10 man. Ptoberts seint hiervan niets, en wat hij wel seint, lijkt ook wel op een succes van de Boeren, al is het bericht ons niet duidelijk1500 Boeren met 5 kanonnen waren er nl. in geslaagd door het cordon, dat door de brigades van Hunter en Rundle van Bethlehem naar Ficksourg is ge- trokken, te breken en naar Lindley te gaan, op de hielen gevolgd door de brigades van Paget en Braodwood. CHINA. Het schijnt, dat taotai Scheng te Shanghai een weinig betrouwbaar individu is en al de berichten over het niet vermoord zijn van de gezanten te Peking, die uit zijn koker komen, verdienen geen geloof. Dat den 9" de legaties het nog hielden, zou kunnen, omdat dit Chineesche tijdrekeniug is en overeenkomt met 4 Juli naar Europeesche rekening. De moord op de gezanten nu heeft uiterlijk 7 Juli plaats gehad. Maar nu moet de gezant van China te Parijs een officieel bericht ontvangen hebben, dat de vreemde gezanten den 13", dat zou dan volgens onze rekening den 8" Juli zijn, nog veilig waren. En de Belg Cartier seinde uit Shanghai, dat, volgens berichten uit Chineesche bron, de vreemdelingen te Peking in het paleis van prins Tsching zouden zijn gevlucht. Wat moeten we denken van deze geruchten. Zijn het alleen pogingen, van Chineesche zijde beproefd, om de jobstijdingen zoo veel mogelijk te verschuiven en te verheimelijken P We weten het niet, maar de hoop, dat de moord niet heeft plaats gehad, blijft zeer zwak. Tientsin en de forten zijn nu in handen van de verbondenen. Admiraal Seymour is naar de vloot teruggekeerd, terwijl admiraal Alexejef te te Tientsin is aangekomen. De gemeenschap met de stad is nog zeer oDzeker en het vervoer der gewonden naar Takoe of aan boord van een der schepen is dus nog al bezwaarlijk. Het totaal der dooden en gewouden zou 775 zijn, waarvan 215 van de Amerikanen. Kunnen de mogendheden hier ook al op eenig succes bogen, de toestand is tochgeenszius verbeterd. Integendeel, door de plotseling zeer vijandige houding der Chineezen in Mantschoerije is de omvang van den opstand bijzonder toegenomen. Rusland had in Mantschoerije voor den aanleg van een spoorweg naar Wladiwostok gronden ge- pacht en ter beveiliging van den weg allerlei troepen langs de lijn genesteld. Nu eischen de Chineezen, dat de Russen Mantschoerije zullen verlaten. Bijna alle stations langs den spoorweg zijn verbrand, de biuggen zijn vernield, de rails zijn opgebroken. Het geheele verkeer met Wladiwostok is afge- broken. Maar de opstandelingen gaan nog verder. Zij willen aan Rusland de vaart op de Amoer verbie- den. Te Aigoen, aan den rechteroever dier rivier, zijn de vijandelijkheden begonnenlater is Blagow- jeschtschensk, dat aan den overkant op Russisch gebied ligt, door 2000 Chineezen met 8 kanonnen aangevallen en naar het heet, zou het, na een dag beschoten te zijn geweest, gecapituleerd hebben. Ook tot op weinige mijlen van de grenzen van Korea zijn de Boksers gezien, tot grooten angst van de regeering van Korea. Li-IIoeng-Tschang is van Kanton naar Hong- jongen baron voor zich in te palmen!... Het zal niet kwaad zijn, u een beetje in 't oog te houden, zachtzinnig duifje van een freule V Nog was de zoogenaamde doctor Sandow niet geheel met zijn morgentoilet gereed, toen hij reeds een bezoek ontving van den slotheer. George verontschuldigde zich haastig, dat hij hem zoo vioeg kwam storen, om vervolgens gejaagd en zenuwachtig in weinige woorden de reden er van te verklaren. z/Het schijnt dat ons huis veranderd is in een hoi van misdadigers," begon hij. //Nog zoeken wij naar een moordenaar en reeds moet ik tot de ontdekking komen, dat er ontegenzeggelijk ook een dief onder ons dak schuilt. Uit de gesloten braudkast van papa zaliger in diens studeerkamer, is een bedrag van tien duizend mark gestolen." z/De commissaris was in ongeloofelijken korten tijd in de kleeren. Dit nieuws wekte blijkbaar zijn levendigstc belangstelling. //Is u volkomen zeker van uwe zaak mijnheer de baron Wanneer heeft u den bewusten diefstal ontdekt z/Een kwartiertje geleden, toen ik het geld wilde inpakken en verzenden. Het couvert, waarin de bankbiljetten gezeten hebben, lag nog op dezelfde plaats, maar het was ledig," z/En u zelf heeft het, met het geld erin te voren daarin gelegd Papa deed het, in mijn bijzijn. Het was op den dag, dat hij ziek werd. Hij had het bedrag van zijn bankier laten komen, omdat hij die sorn voor de betaling van een wissel, welke heden vervalt, vroegtijdig wilde gereed hebben. De secretaris, die naar de stad gezonden was, bracht het geld, toen wij op het punt stonden ter jacht uit te rijden. Papa telde de bankbilljetten, legde ze voor mijne oogen met het couvert in de brandkast, welke hij volgens zijn gewoonte, zeer zorgvuldig kong en van daar naar Peking vertrokken, tot groot gevaar van de weerlooze vreeemdelingen te Kanton. Voor zijn vertrek had hij echter de verzekering gegeven, dat maatregelen genomen had om de orde in Midden- en Zuid-China te handhaven. Li zeide verder, dat hij de dreigende telegrammen van Salisbury en Delcasse ontvangen had en ze doorgezonden had naar Peking. Hij wist, dat de keizerin ze ontvangen had en ook, dat zij krachtig bijgedragen hadden tot be- scherming der gezanten. Li verklaarde voorts, dat hij alle onderkoningen op twee na had kunnen overhalen om het verzoekschrift aan de regeering te teekenen, waarin den keizer gesmeekt werd, de vreemdelingen te Peking te redden en de Boksers-beweging te onderdrukken, zoomede de mogendheden ten voile schadeloos te stellen. Op een vraag van den Amerikaanschen consul wat voor autlientieke berichten hij het laatst uit Peking ontvangen had, antwoordde Li, dat hij de vorige week geen berichten uit Peking had gekregen, maar de voorafgaande luidden, dat de gezanten in veiligheid waren. Zijn zij inderdaad vermoord zoo voegde Li er met zachte stem en schouder- ophalend bij dan is het moeilijk te zeggen, wat er nog kan gebeuren. Hij ging naar Peking, persoonlijk ongewapend, maar begeleid door een lijf- wacht van 200 man. Indien degezanten vermoord zijn vroeg Li, gelooft gij dan, dan mijn leven gevaar loopt? De consuls (die daarover toch moeilijk konden oordeelen) antwoordden nadrukkelijk van ueen, waarop de onderkoning hun verzocht, aan den admiraal te seinen, om hem een vrijgeleide te bezorgen en zijn (Li's) particuliere vlag te eer- biedigen. Li zeide nog, te rekenen op de mede- werking der mogendheden, om den goeden uitslag zijner zending" te verzekeren. Hij wist, dat de keizerlijke regeering verstoord op hem was en dat de opzending der telegrammen van Salisbury en Delcasse de gemoederen zeer tegen hem had ver- bitterd. Wat Li's tocht zal uitwerken, moeten we af- wachten. Een officieel bericht over den toestand te Peking is al het minste, waarop we mogen hopen. De mogendheden kibbelen vast een beetje over den toekomstigen opperbevelhebber. RECHTSZAKEN. Arrondisseiuents-reehtbank te Middelburg. Bij op heden (Vrijdag) door bovengenoemde rechtbank gewezen vonnis werd E. B. B., oud 26 jaar, werkman te Watervliet, gedetiueerd te Middelburg, ter zake van poging tot moord, twee malen gepleegd, veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf, met in mindering brenging der doorgebrachte hechtenis. Door den heer Officier van justitie was zes jaren gevangenisstraf gevorderd. Het bestuur der //Heldersche Visschersver- eeniging, gesteund door tal van mannen van positie, o. a. de wethouders, predikanten van verschillende gezindten, pastoors, officieren, directeuren van telegraaf- en postkantoren, ontvangers enz., doet een beroep op de algemeene liefdadigheid ten behoeve der slachtoffers en hunne betrekkingen van de bekende ramp te Helder. De heer C. S. de Wit is voorzitter van die vereeniging. sloot. Toen stak hij de sleutels in zijn zak en wij .verlieten gezamenlijk de kamer. Hij zelf heeft haar niet weder betreden want hij werd een uur later te paard door eene beroerte getroffen. Er bestaat dus geen mogelijkheid, dat hij de som er weder uitgenomen zou kunnen hebben." ,/Wanneer is dat geweest, mijnheer de baron z/Den veertienden van deze maand." z/En sedert dien tijd heeft u de brandkast niet meer geopend z/NeenIk deed het, zooals ik zeide, een kwartier geleden voor de eerste maal. De dief moet zich van een looper bediend hebben, want de kast was te voren behoorlijk gesloten en ik kon nergens sporen van geweld ontdekken." z/Sta mij toe, dat ook ik mij daarvan overtuige. Ik geloof tamelijk verstand te hebben van de kunstjes, die inbrekers van beroep er op na- houden." Zij begaven zich naar het ons bekende vertrek, deels studeerkamer, deels kantoor, en de commissaris onderwierp de kast aan een nauwkeurig onder zoek hij bekeek de slofen en de twee sleutels, welke er op pasten en die aan een groot sleutelbos hingen, eveneens met de meeste aandacht. ./Hier heeft men evenmin gebruik gemaakt van een looper, als dat de kast met geweld zou zijn opengebroken," zeide hij eindelijk. //De zeer kunstig bewerkte sloten zouden in beide gevallen beschadigd zijn. Maar waarschijnlijk is van elk dezer sleutels ergens nog een tweede exemplaar aanwezig." George ontkende zulks ten stelligste. z/Dan kan de diefstal slechts met behulp van den juisten sleutel zijn volvoerd. Waar waren zij gedurende de ziekte van uwen papa z/Onder mijne eigen berusting. Ik droeg ze steeds in mijn zak." z/Zij zijn dus geen enkel oogenblik voor een ander persoon toegankelijk geweest Onder Voorschoten is een huzaar die in een sloot een bad wilde nemen, in planten verward geraakt en, ondanks de hulp zijner kameraden, verdronken. Uit het water in de redoutes te Groningen is Dinsdagavond het lijk opgehaald van den ge wezen agent van politie E. Hij was brigadier. Hij is Zaterdagmorgen met een collega van de derde klasse geschorst en Maandagochtend ont- slagen, ter zake van oneenigheden die ze onderling op een pleziertochtje in een naburige gemeente hebben gehad en waarover de veldwachter aldaar rapporteerde. Op de kleeren van den man vond men een briefje omtrent zijn ontslag. Te Oldenboorn is Dinsdagavond een dienst- bode, die zich ter ruste zou begeven, in brand geraakt, waarschijnlijk door het springen van een petroleumlamp. Brandende is zij de straat opgesneld en in de nabijzijnde rivier de Boom gesprongen. Door ter hulp toeschietende personen is het meisje, deerlijk gebrand, uit het water gehaald. Het is twijfelachtig of het zal gelukken haar in 't leven te behouden. In het officieele politierapport leest men Na door een voorbijgangers te zijn gewaarschuwd, dat in een onbewooud perceel op het Damrak te Amsterdam een raam openstond, hebben eeu sur- numerair en een rechercheur zich derwaarts begeven wien bij onderzoek bleek, dat 8 gasornementen waren afgerukt en dat de gasmeter wijd openstond, zoodat het gansche perceel met gas was gevuld. Zij hebben den meter afgesloten en deuren en ramen tegen elkander opengezet. De vorige be- woner, verscheidene malen opgeroepen, wilde niet verschijnen, terwijl ook de eigenaar van het per ceel er zich niet mede in wilde laten, daar hij beweerde, het huis nog steeds aan bedoelden persoon, thans elders wonende, te hebben ver- huurd. De postbode van Bolsward op Franeker v. v. heeft den eersten Juli 1.1. juist 19 jaren dien bodeloop volbracht. Slechts 17 dagen is hij wegens ongesteldheid niet in dienst geweest. De man heeft dus 6822 malen den loop naar Franeker gemaakt en even zoovele malen is hij vandaar teruggekeerd naar Bolsward. Meet men de stukken van den afgelegden weg af om den omtrek der aarde, dan kan men rekenen, dat de man bijna 7 malen onze planeet is rondgeloopen. En nog is hij niet moe, want hij loopt steeds als een haas onverschillig waar men hem ontmoet, bij Bolsward, bij Wommels, bij Tzum, of bij Franeker, op zijn vice, zoowel als op zijn versa. Gaat het zoo door, dan kan onze ijverige postbode omstreeks 1 April des volgenden jaars het feest vieren van zijn volbrachten zevenden omloop om de aarde, zegt de Franeker Ct. Melding werd gemaakt van het redden op Zondag 1.1. van twee jougelieden, diete Scheveningen bij de pier tegenover de Keizerstraat in zee waren omgekomen, indien niet een burger gekleed te water was gegaan. Bij nader onderzoek is gebleken dat werkelijk Zondag een kloeke en gevaarvolle daad is verricht en wel door Steven van Blankensteyn, 21 jaar oud, bankwerker te Rotterdam en die Zondag met zijn familieleden een uitstapje naar Scheveningen deed. Een knaap van tien jaar was van de pier in het water gegleden en zijn makker, eenjongeling van achttien jaar, daarop in zee gesprongen om De baron dacht na. t Is waar, dat ik ze eerst den volgenden morgen, nadat papa ziek kwam te leggen, bij me gestoken heb," zeide hij. //Men heeft ze, toen men hem in zijn slaapkamer uitkleedde, op het nachtkastje gelegd, en daar bleven zij gedurende den eersten nacht. Ik herinner mij nu, dat nicht Asta mij in de keuken verzocht ze in bewaring te nemen." z/Wie bevond zich dien nacht bij den patient z/Freule von Politz had op zich genomen bij hem te waken, daar er eerst den volgenden dag eene liefdezuster kon komen." //Anders had niemand toegang tot het ziekenver- trek z/Niemand, mijnheer de commissaris z/Jegens den secretaris koestert u geen verden- king z/Hij is reeds sedert drieentwintig jaar bij mijne familie in dienst, en eerst sinds een paar maanden door erfenis in het bezit gekomen van een voor zijn stand aanzienlijk vermogen. Zijne eerlijkheid staat boven alle verdenking verheven." z/Wist buiten hem nog iemand van de aanwezig- heid van dit geld af?" z/Ik geloof het niet. Het is nooit zijne manier geweest om over dienstzaken te babbelen, en toen hij papa de som ter hand stelde, was, behalve ik, alleen freule von Politz in de kamer." z/Dan verzoek ik u, ook verder een streng stil zwijgen daarover in acht te nemen, en wel tegenover iedereen, zonder uitzondering ook tegenover freule von Politz." ,/Waarom ook tegenover haar?" z/Omdat het zelfs aan de uitmuntendste dame dikwijls moelijk valt, stilzwijgen te beoefenen, en ik heb een plan, dat onmiddelijk in duigen zou vallen, wanneer de dader in de verste verte kon vermoeden, dat gij uw verlies ontdekt hebt." (Wordt vervolgd.) VAN DE VAN UtVlMJlBSL SJH1H1 J!^ MgajHaggSmBt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5