Algemeen Hieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Vlaanderen, Aanbesteding. No. 3945. Donderdag 19 Juli 1900. 40e Jaargang. Engeland en de I-A. Republiek. aanbesteden: ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders der gemeente GRAAUW en LANGENDAM zullen, onder nadere goedkeuring, ten Raadhuize op Woensdag 1 Augustus 1900, des middags te 12 ure, bij enkele inschrijving het maken van 3450 M1. bestrating van Lessines- of Quenastkeien van 9/h c* eu X>oornibcsclie liantsteenen, zwaar 10 it 12 c. M. Het bestek ligt ter lezing ten Raadhuize en verderte Zierikzee, hotel Van Noppbn te Middelburg, Abdijte Vlissingen, Hotel de Commerce te Tholen, Hof van Holland te Goes, Hotel Zoutkeette Hamweert, bij Luijck te Breskens, Canon d'orte Ter Neuzen, Neder- landsch Hotelte Axel, Gulden Vlies te Hulst, Bonte Hert; te Walsoorden, Veerhuis, en te Klooslerzande, St. Hubert, en is voorts tegen betaling of toezending van 50 cent verkrijgbaar bij den Burgemeester. Aanwijzing wordt gegeven op Zaterdag 28 Juli 1900, 's voormiddags 10 ure; samenkomst bij het postkantoor in het-dorp Graauw. Graauw en Langendam, 14 Juli 1900. P. A. BAART, Burgemeester. J. VAN DAMME, Wethouder. Zoo nu en dan vergasten de Engelsche bericht- gevers ons op mededeelingen, die wat al te mal zijn. Dat de oorlog uit is misschien zijn de Engelsche bladen daarvan nu ook teruggekomen, znaar dat het heele land snakt naar onderwerping en slechts tegengehouden wordt door een mensch dat is een voorstelling, die bijna dagelijks uit de Britsche bronnen opborrelt. 't Was zoo iets als z/Het huis van Adriaan". Steyn dwong Kruger, Kruger dwong Botha, Botha dwong de Wet en de Wet liet zich dwingen tot doorvechten, omdat bij volkomen wanhopig was, hoewel zijn mannetjes veel liever huistoe zouden gaan. Nu vonden we een voorstelling van zaken, waarin de eigenlijke oorzaak van het voortzetten van den oorlog niet is Steyn, de president van den Vrijstaat, maar de Wet. Steyn zou daaren- F KUILLETON 9) George dacht eenige oogenblikken na en schudde toen het hoofd. //Ik zou niet weten wie. Ik heb nooit anders dan met uPdrukkiugen van oprechte hoog- achting en vereering van haar hooren spreken." //Alzoo ook in die richting zou er geen spoor liggen. Ik moet bekennen. maar, neem mij niet kwalijk wanneer ik mij niet vergis, brengt men u daar een brief." Eerst door dat gezegde was George den bediende gewaar gewordeu, die sedert een halve minuut in de deur stond. „Wat is er?" Vroeg hij, terwijl hij naar hem toetrad. //Van wien is deze brief?', z/Vau de freule. Mijnheer de baron gelieve haar te verontschuldigen, maar freule von Politz gevoelde zich te zeer ontroerd, om deze zaak mondeling af te doen." George gaf hem door een handgebaar te kennen, dat de bediende zich kon verwijderen en draaide in zenuwachtige onrust het het sierlijke, zwart gerande briefje tusschen zijne vingers om en om. „Een brief van mijn nicht Asta zeide hij. jrWat duivelkater, kan zij mij te schrijven hebben Neem mij niet kwalijk, mijnheer, dat ik in uwe tegenwoordigheid. Hij had het couvert verbroken en was met het opengevouwen briefje in denlichtkringder hanglamp getreden. Terwijl hij las, speelde de commissaris half werktuigelijk met een bleekrood blad vloei- tegen na den val van Bethlehem geneigd zijn, zich over te geven, maar Christiaan de Wet zou hem met den dood bedreigd hebben, als hij dat deed. President Steyn zou nu als gevangene in zijn eigen kamp behandeld worden. Zoo weinig gelooven de Engelschen, dat het hier een strijd van een volk voor zijn onafhankelijk- heid is. Telkens denken ze als we nu dien eenen kerel maar hadden, dan was het verzet gebroken. Gelukkig doen ze telkens ervaringen op, dat 't'm niet in een man zit. Lord Roberts moet heel gezond zijn, zegt de correspondent van de //Daily Tel." te Pretoria. Het gerucht van de oueenigheid tusschen hem en Kitchener weerspreekt hij niethet zal dus wel waar zijn. Trouwens 't is te begrijpen. Van Kitchener wordt verteld, dat hij nooit een stap doet, voor de plek, waar hij zijn voet zal zetten, veilig is. En zie, Roberts heeft niet een stap, maar een sprong gedaan, voor de veiligheid ver- zekerd was. Nu zit hij in Pretoria, maar onder- tusschen spookt het achter zijn rug en zelfs in de hoofdstad voelt hij zich niet veilig. Het garnizoen is er nu versterkt, misschien met troepen uit den Vrijstaat en een groot aantal inboorlingen zijn de stad uitgezet, want men verdacht de Kaffers er van dat zij de Boeren op de hoogte hielden van de bewegingen der Engelschen. In elk geval bleken de Boeren daarvan goed op de hoogte te zijn. De Boeren hebben zelfs in den noordoosthoek, gevormd door de spoorwegen van Pretoria naar Pietersburg en naar Middelburg, hun kampen dichter bij de stad gebracht. Vrijdag deden de Engelschen een verkenning en daar outdekten ze zoowaar de hoofdstelling der Boeren, dicht bij de stad. De verkennings- patrouille moest na een schermutseling terugtrekken. De Engelschen hebben nu een geweldig weer- middel in gebruik gesteld. Den 14" hebben zij 3 granaten geschoten uit een kanon van 9,7 duim. Elke granaat weegt 280 pond en de uitwerking was dan ook geweldigop een afstand van meer dan 7000 M. werden de Boeren uiteen gedreven. Men herinnert zich dat de Engelschen zich van hun lyddietbommen een niet minder vreeselijke werking voorstelden. CHINA. Er valt haast niet meer te twijfelen aan den moord op de vreemdelingen te Peking. Verbazen moet het ons eigenlijk niet, als we lezen dat reeds den 14" Juni de Boksers bij honderden gewapend door de straten liepen, de gebouwen in papier, dat naast hem op het blad van de schrijftafel lag. Het scheen nog weinig gebruikt te zijn, want met in 't oog loopende duidelijk stonden op het overigens zeer zindelijk middenvak eenige regels schrift, die bijna volkomen zuiver met alle halen en strepen waren afgedrukt. Ongetwijfeld was het een flinke hand, die de pen gevoerd had dat bewezen de dikke halen, die bij het haastig afdrogen daar zoo scherp op het vloeipapier waren gecopieerd. Als om een proef van zijne bekwaatn- heid in het lezen van spiegelschrift te geven, trachtte de commissaris juist de eerste van de van rechts naar linksch loopende woorden te ontraadselen toen een uitroep van den baron hem noodzaakte, het blad weder op zijne vorige plaats te leggen. Waarachtig, dat ontbreekt er nog aan, om mijn hoofd geheel en al op hoi te brengen", had George uitgeroepen, toen zijne lezing geeindigd was. //Als ook zij mij verlaat, weet ik inderdaad niet, hoe het hier verder gaan moet z/Heeft uw nicht plan u te verlaten En om welke redenen, als het mij geoorloofd is daarnaar te vragen z/Naar het mij voorkomt, om een zeer dwaze reden. Zij is bang, door langer hier te blijven zichzelve en mij in opspraak te brengen. Alsof, sedert gisteren, niet de heele wereld weet, hoe het met mij staatEn alsof dat nu aanleiding voor haar kon zijn, zoo maar een, twee, drie het hazenpad te kiezeti 1" //Zou het u zeer onbescheiden van mij achten, mijnheer de baron, wanneer ik u verzoek, mij den brief ter inzage te geven George scheen eerst een weinig verbluft over dit onverwachte verlangen, toen echter reikte hij brand stekend en de vreemdelingen bedreigend. De Chineesche vertegenwoordigers in Europa doen wel hun best om twijfel aan de vreeselijke ge- beurtenis te wekken, maar zelfs Brodrick heeft in het Britsche Lagerhuis moeten erkennen, dat er nauwelijks hoop meer was. Aldus is er een onherstelbare breuk ontstaan tusschen de Chineezen en de verbonden mogendheden, en er zal in het oosten van Azie een langdurige oorlog gevoerd moeten worden. Men mag wel aannemen, dat de geallieerden samen sterk genoeg zijn, om de Chi neezen ten onder te brengen. Het groote gevaar schuilt echter in de kans op oneenigheid tusschen de mogendheden. Aan de diplomatic zal bij den komenden oorlog bijna evenveel gezag moeten worden toegekend als aan de opperbevelhebbers. De toestand is ongeveer even geruststellend als van iemand, die een wandeling maakt, een bijen- korf balanceerend op zijn vinger. De bijzonderhen omtrent de ramp te Peking, komen op het volgende neer. De troepen van Tsching en van generaal Wang- wenschao beproefden de gezantschappen te redden, waarbij zij een vinnig straatgevecht leverden tegen Toean's troepen, maar deze wonnen en toen liepen Tsching's troepen gedeeltelijk naar Toean over. Wangwenschao sneuvelde, en Tsching zou gewond door zijn getrouwen weggedragen zijn. Tot dusver hadden de belegerde Europeanen niet alleeu alle aanvallen afgeslagen, maar herhaaldelijk welge- slaagde uitvallen gedaan, daarbij de Chineezen geweldige verliezen toebrengende. De toestand veranderde echter niet. Daarna kwam generaal Toengfoesiang uit Tientsin met zijn leger. Zijn geschutvuur schoot een bres in den wal van het Engelsche gezantschap. De Chineezen stroomden door de bres binnen, zoodra het gebleken was, dat de Europeanen geen munitie meer hadden. Een gevecht van man tegen man vond nu plaats in de bouwvallen, waarin een kleine schare Euro peanen zich nog verschanst hadden, maar de overgeblevenen werden spoedig overmand. Volgens sommige berichten werden alle mannen en kinderen over de kling gejaagdvolgens anderen hadden de mannen hun vrouwen en kroost vooraf gedood. De hoop is niet groot dat iemand ontsnapt is. Het paar vreemdelingen, die, naar het heette, door de stadspoorten ontkwamen, werden gepakt en gedood. Een koerier, die als Bokser verkleed, uit Peking ontsnapte en te Tientsin den correspondent van de //Daily Express" inlichtingen gaf, vertelde nog het volgende. z/Alle vreemdelingen werden letterlijk wegge- den commissaris het blad toe, dat met vaste en energieke geschreven letters bedekt was. //Wanneer u er gewicht aan hecht er staat trouwens niets in, hetwelk ik in 't belang der afzendster geheim zon moeten houden. Met den eersten oogopslag had Urbach gezien, dat het handschrift hetzelfde was, als dat, wat op het vloeipapier stond afgedruktmaar het was toch wel niet deze oogenschijnlijk zoo onbe- duidende omstaudigheid, welke hem thaus voor- namelijk belangstelling inboezemde. »Mag ik u zeggen, mijnheer de baron, welken indruk ik verkrijg uit het gedrag van uwe bloed- verwante en vooral uit dezen brief?" vroeg hij, na hem gelezen te hebben. z/Ik verzoek u daarom antwoordde George voorkomend, schoon, waarschijnlijk onbewust, op ietwat gereserveerden toon. z/Het schijnt mij toe, dat de jonge dame zeer gaarne zou blijven, indien u er toe kon besluiten, haar daar om zeer dringend te vragen, er bepaald op te staan." /Dat zal ik u zeer zeker niet nalaten te doen. Maar zou u zoo goed willen zijn mij te zeggen, hoe u, in weerwil van uwe zeer oppervlakkige kennismaking met mijn nichtje, tot zulk een ge- volgtrekking kondet komen Misschien zou zulks voor iemand, die door zijn beroep gfcwoon geworden is, de menschen scherp op te nemen, niet zoo heel moelijk zijn. Mejuffrouw uwe nicht gevoelt voor u een zeer groote familie- genegenheid daaraan behoeft u niet te twijfelen. En dat is trouwens zeer gemakkelijk te verklaren. U kent elkaar vermoedelijk reeds van uwe prilste jeugd maaid door de kanonnen. Toen wierpeu de Boksers zich op hen eu vermoorden hen, die nog niet gedood waren. De kanonnen werden dichterbij geplaatst, om ook de gebouwen te vernielen; Boksers en vreemdelingen samen werden er toen in verbrand. Toen de vreemdelingen gedood waren, wierpen de Boksers zich op hun lijken en ver- minkten die afschuwelijk; daarop liepen ze de straten op met de afgesneden hoofden op hun bajonetten. z/Zij vieleu toen de chnsten-inlanders aan en doodden alien, die zich niet bij hen wilden aan- sluitende vrouwen werd geweld aangedaan, en de kinderen werden met kolfslagen gedood. Het bloed stroomde door de straten der Tartarenstad, en de moordtooneelen duurden nog voort toen de koerier de stad verliet. Honderden gebouwen waren afgebraud." Het is een schrale troost, dat men van Tocan vertelt, dat hij een gedemoraliseerd dronkaard is. Zijn program is kort en krachtig, valt geheel in den smaak, en naar we vreezen ook binnen het bereik van de Chineezen//Elk spoor vau de vreemdelingen moet uitgeroeid wordenChina zij een gesloten boek voor de westerlingen." Hieronder nog eenige oorlogs-telegrammen. XT it Zuid-Afrika. Pretoria, 17 Juli. De Engelsche autoriteiten lieten 380 personen uit Johannesburg arresteeren op grond van de beschuldiging, dat zij daarheen gekomen waren om onlusten te verwekken en zich bij Boerenkommandos te willen voegen. Zij zullen vrijgelaten worden, indien de consuls zich per- soonlijk verantwoordelijk stellen. De Boeren gaan voort, hun stellingen ten j noorden van Pretoria te versterken. XJit China. Londen, 16 Juli. De avondbladen bevatten een telegram uit Shanghai van den 16*, luidende De verbonden troepen hebben den 13" gezamenlijk een aanval gedaan op de Chineesche stad van Tientsin. De aanval werd afgeslagen. De ver- bondenen moesten zich terugtrekkenzij verloren meer dan honderd dooden. De Engelschen ver loren 40 man aan dooden en gewonden, de Japaneezen 60 de Russen en Amerikanen hebben ook veel geleden. Onder de gesneuvelden zijn twee Amerikaansche kolonels en een Russische kolonel van de artillerie. De Chineezen vochten met groote hardnekkigheid. Hun schot was doodelijk juist. Tientsin, 17 Juli. De verbonden troepen deden den 13° een aanval op de Chineezenstad. Ruim 40 kanonnen bombardeerden de stelling; de ver liezen der verbondenen zijn zeer groot8 kanonnen der Chineezen werden geuomen de vijand werd uit het westelijk arsenaal verdreven. De verbon denen konden echter onmogelijk de stad binnen- trekken. Men verwacht den 14n een aanval. z/Geenszins De moeder van Asta was slechts eene stiefzuster van mijn papa, die zich van hare familie totaal vervreemd heeft, door een mesalliance, want haar man was dit weet iedereen eeu speler van beroep en er kon dus geen sprake van zijn, dat de familie omgang met hem wilde hebben. Langen tijd werd verteld, dat hij met vrouw en kind naar Amerika was vertrokken, en wij hielden alle drie voor verdwenen, totdat papa op zekeren dag toevallig vernam, dat zijne inmiddels wees geworden nicht in treurige omstandigheder te Berlijn woonde en daar door slecht betaalc naaiwerk een armzalig leven leidde. Daaroj noodigde hij haar uit hierheen te komen en hi vond geen reden daarover spijt te gevoelen, wan mijn nicht of eigenlijk mijn achternicht heeft de weinige genietingen, welke zij in haa huidige woonstede smaakt, door hare opofferendi toeweiding aan de belangen van ons huis ruim schoots betaald." Met deze opheldering scheen George dit them! als afgehandeld te beschouwen en ook de vreemdelinj vond klaarblijkelijk geen aanleiding tot verder vragen. Een kwartier later werd hun gemeld dat het avondmaal was opgediend, en daar d> baron bij die gelegenheid den bediende eenig' bevelen gaf, kon hij niet opmerken dat Urbacl iets van de schrijftafel des overledene wegnam ei in zijn borstzak stak. (Wordt vervolgd.) C011RAIT. Oit blad vrrxchljnt Slaandag*, IVoensdng- en Vrijdaffavond, nitaeionderd op feesldBgen, bij den altfe.ei P. J. VJN DR UIDE te Ter Menien. Sagg—'B—1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1